BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. aangekomen. De vertegenwoordiger des Kei zers, de Prins van Turn en Taxis, kwam aldaar te 91/* uur. De lijkstoet zette ziek toen in beweging. Op den door zes paar den getrokken lijkwagen volgden de verte genwoordiger des Keizers, de gewezen Groot- Hertog van Toskane, de Hertog van Parma, deputatiën uit Frankrijk, de Stadhouder van Triest, militaire en civiele ambtenaren, cor- poratiën uit alle deelen van Frankrijk met hare banieren. De lijkbaar met een menigte kransen werd op eene katafalk geplaatst. De Aartsbisschop verrichtte den lijkdienst. Des avonds te 7 uur is het lijk van den graaf van Chambord op plechtige wijze van de Kathedraal naar het Franciscaner klooster overgebracht. Aartshertogin Stephanie (van België), de echtgenoot van den Oostenrijkscken Kroon prins, is Zondag-morgen voorspoedig be vallen van eene dochter. Graaf Kalnoky is te Weenen terugge keerd. Hij moet zeer tevreden wezen over de resultaten der ontmoeting met Prins Von Bismarck te Salzburg. Ook de Duit- sche Rijkskanselier moet, bij het scheiden, aan graaf Kalnoky zijn ingenomenheid met de uitkomst der ontmoeting hebben te ken nen gegeven. Men neemt algemeen aan, dat de grondslagen der alliantie van 1871 zijn verbreed. Een koninklijk decreet, geteekend den Bisten Augustus, herstelt de constitu- tioneele vrijheden in Spanje. De Minister van Buitenlandsche Zi- ken, van de Amerikaansch republiek Costa Rica, is in een tweegevecht doodgeschoten. De Egyptian Gazette verzekert, dat het bezettingsleger waarschijnlijk geduren de October en November tot op 3000 man zal worden teruggebracht. Een bataljon blijft te Oaïro en de overige troepen te Alexandrië. Er worden maatregelen genomen om 2000 man naar Soudan te zenden. Zoo noodig, zullen de Engelsche troepen deze week in hunne kw artieren te Caïro terug- keeren. Schiedam, 4 Sept. De mazelen die alhier sedert eenige maarden zoo goed als geweken wa ren, zijn opnieuw uitgebroken. In vele huisge zinnen komt die ziekte weer voor. Rotterdam, 4 Sept. Gisteren sloeg, door den zwaren storm, op de Maas bij het Rijnspoor een roeibootje om, waarin zich een man en vrouw bevonden en dat geladen was met groenten. Beide personen zijn verdronken en tot heden nog niet opgevischt. Naar men zegt, waren de verongelukte personen te Zwijndrecht woon achtig. Geldrop, 4 Sept. De slager alhier, die se dert Dinsdag jl. vermist werd, is thans te Mierlo uit de Zuid-Willemsvaart opgevischt. Amsterdam, 4 Sept. Een rechercheur der politie, dienstdoende op het tentoonstellingster rein, is ontslagen, wijl hij aan eene vrouw een halsketting te koop aanbood, die op de tentoon stelling ontvreemd moet zijn. De justitie bemoeit zich met de zaak. Nieuwstad, 4 Sept. Een kind van den heer Beijnders, wethouder alhier, had het ongeluk in een onbewaakt oogenblik in de mestvaalt nabij de woning te vallen en jammerlijk daarin te ver drinken. Slikkerveer, 4 Sept. De directeur van het hulppostkantoor alhier, heeft zich van zijn kan toor verwijderd, zonder verlof en zonder dat men weet waarheen hij zich heeft begeven. Vlissingen, 4 Sept. Een treurig ongeluk heeft in de ketelmakerij der kon. maatschappij De Schelde alhier plaats gehad. Een jong man geraakte in een drijfriem verward, werd eenige malen rondgewenteld en zwaar verminkt uit de werkplaats opgenomen en naar het gast huis vervoerd. De man overleed aldaar na kor ten tijd. Utrecht, 4 Sept. Op den Jutfaaschen weg, buiten deze stad kregen man en vrouw twist met elkander, die zoo hoop liep, dat de vrouw haren man in het water wierp. De man werd er door eenige aanwezigen uitgehaald. Swalmen, 4 Sept. Een 9 jarig jongentje alhier, klauterde Zaterdag-namiddag in een langs den weg geplaatst kruis, met het ongelukkig gevolg, dat het kruis omviel en het kind ten gevolge van den val stierf. Te Arnhem stal een gewezen be- diende van zijn patroon een prachtigen hond, verkocht dien, ging met het geld aan den zwier, overtrad de drankwet, werd ter ontnuchtering achter slot gezet en kwam vervolgens wegens den diefstal voorgoed achter de tralies. Op een dezer dagen inhetKris- talleu Paleis te Londen geopende bloemen- en vruchtententoonstelling, werd de eereplaals door de Dahlia's ingenomen. Gisteren-morgen is te Zaandam ait een sloot aan den spoorweg het lijk opge haald van een meisje, wonende in polder 3, die met nog twee vriendinnen Zondagavond de ker mis aldaar had bezocht. O p d e n Hundstcin, in het het Zwitser- sche kanton Appenzell, zijn dezer dagen twee toe risten door een steenarend aangevallen. De beide mannen konden zich slechts met moeite, door mid del van hunne stokken, het wildkrijschende dier van het lijf houden. In Missouri werd onlangs een gansch ongeletterd persoon wegens eene onbe duidende zaak veroordeeld om zoo lang gevangen te zitten tot hij had leeren lezen en schrijven, en een ander, meer ontwikkeld, werd veroordeeld om zoo lang te zitten tot hij den eerste in een en ander voldoende onderwezen had. Beiden zijn binnen drie weken op vrije voeten gesteld. Twee vrouwen te Casargo, Como, vonden dezer dagen een buurvrouw in hevige stuiptrekkingen. Nog voor haar sterven, dat spoedig volgde, bekende zij soep gegeten te hebben waar aan een vreemde smaak was. Eu geen wonder, want een broeder van haar man had er een groote dosis rattenkruit in gedaan, uit woede dat ziju schoonzuster door haar echtgenoot tot universeel erfgenaam was benoemd met voorbijgang van den giftmenger. Zes personen te Baon l'E tape, V o- geezen, vergastten zich eergisteren op champiguons, die echter vergiftig waren. Drie schoten bij deze smulpartij het leven in. De verkeerde of liever platte ui t- spraak van het woord „Leiden" was eergisteren avond weder oorzaak dat een Parijzenaar, die met den laatsten trein van Amsterdam naar de resi dentie spoorde, in plaats van te 's-Hage in Leiden uitstapte en er dar. ook dien nacht logeerde. Des morgens eerst kwam hij tot de ontdekking, dat hij niet in „La Haye" maar in „Laien" was. Men maakt ons op deze vergisssing opmerkzaam en vraagt tevens, of er niets aan te doen zou zijn om dergelijke gevallen voor het vervolg te voor komen. Het eenige wat er naar onze meening aan te doen ware, is dat de conducteurs den naam duidelijker uitspreken en dat de Eranschen begrijpen dat ze niet in Frankrijk, maar in Hol land zijn, waar „la Haye" als „Den Haag" wordt uitgesproken. Een jong mensck uit Aken afkolu stig, de zoon van een landraad aldaar, had zich met eenige jongelui uit die plaats naar Amster dam begeven, om pleizier te maken. Toen zijn geld nagenoeg verteerd was wilde hij niet naar huis terug, maar begaf zich naar Harderwijk om dienst te nemen. Aangezien hij echter de benoodigde papieren miste, werd hij naar Zevenaar gebracht en door de rijkspolitie over de grenzen geleid. Een photograaf te Parijs, Auguste Petit, heeft eenige wilde dieren willen photogra- pheeren met den photograaf-toestel in hunne hokken, om zoodoende de ijzeren stangen, die de figuur breken en mat maken, niet weergege ven te krijgen op de photographie. Da eigenaar van eene menagerie op een der buiten-boulevards stond de proefneming toe. Men begon een lui paard te pliotographeeren, die het zich liet wel gevallen. Maar eene tijgerin, welke men vervol gens wilde afbeelden, bood een woedenden tegen stand en wierp zich tweemalen op den toestel. De heer Auguste Petit kreeg een harer klauwen in de dij, en hij had het aan de onverschrokken- kenheid van den dierentemmer te danken, dat hij niet erger beet genomen werd. De proef werd, ondanks de wond van Petit, voortgezet, en het gelukte dezen eene groep van drie leeuwinnen, een leeuw, twee luipaarden en eene tijgerin goed afgebeeld te krijgen. Twee jonge meisjes, die bij No- gent-sur-Marne aan het spelevaren waren, sloegen door een verkeerde wending met haar bootje om en waren reeds in de diepte verdwenen, toen een hengelaar in de rivier sprong en beide redde. Dit zal wel de belangrijkste vangst geweest zijn, die deze visscher ooit op het droge gebracht heeft. Men schrijft ons uit Schoonho ven van 1 September: De goederen-stoomboot, va rende tusschen 's Gravenhage en Arnhem, direc teur de heer A. M. Cnopius, heeft heden namid dag circa 5 uur op de Lek, ter hoogte van Lan- gerak, groote schade beloopen. Naar wij verne men, heeft een vaatje buskruit, dat zich op het achterdek bevond, door eene onbekende oorzaak vuur gevat en is gesprongen zóó zelfs dat het achterste deel der boot uit elkaar geslagen en kort na het onheil gezonken is. Het mag merk waardig genoemd worden, dat geen der opvaren den eenig letsel bekomen heeft. Verschillende goederen zijn beschadigd of door den schok in de rivier geworpen, terwijl eeo in de nabijheid liggend schip zooveel mogelijk goederen van de boot heeft overgenomen. Zelfs in Schoonhoven is de schok duidelijk waargenomen. Verledenjaar werd meer dan 353 000 pond struisvederen van de Kaap naar Engeland ingevoerd, De waarde beliep meer dan 1,800,000. In de laatste jaren is de aanvoer van dit luxe artikel zevenvoudig toegenomen. Ook de velocipedes hebben nu hunne tentoonstelling. Zij gaat uit van de Stanly- club te Londen en omvat allerlei soorten van twee- en driewielers. Men vindt er niet minder dan 523, nl. 389 drie- en 233 tweewielers. Er zijn daar, onder de meest volkomen nieuwsten, de Caroche, met kamraderen, de Humber, de snelste van alle, Sociables voor twee, drie of vier per sonen, waarvan enkele ook in driewielers voor éen persoon veranderd kunnen worden, de vaar- velocipèdes waarmee reeds een tochtje over het Kanaal werd ondernomen enz., alle hemelsbreed verschillend van den door trappen voortbewogen stoel, die in 1769 door Vevers werd uitgevonden, en dien men de eerste velocipede kan noemen. Een Amerikaansch heer, die zijne studie maakt van electriciteit, verscheen onlangs in een schouwburg te Milaan met een electrisch lampje als speld in zijn das. Hij droeg in een zakje van zijn vest een kleinen accumulator bij zich, waarmee hij zijn schitterend lampje vijf uren lang brandende kon houden. De eerste komiek van zekeren schouwburg ging eens met den orkest-directeur eene weddenschap aan, dat hij de muzikanten midden in hunne uitvoering zou laten ophouden. De directeur nam de weddenschap aan, op voor waarde dat de proef genomen zou worden op eene repetitie en niet voor het publiek. De komiek hield zijn woord. Terwijl de muzikanten aan het strijken en blazen waren, trad hij naar het voetlicht, haalde een citroen uit zijn zak, en beet er in. De muzikanten, die de blaas-instrumenten be speelden, begonnen scheeve gezichten te trekken, en het water kwam hun in den mond, zoodat zij zich genoodzaakt zagen hunne instrumenten neder te leggen en in de eerste vijf minuten niet in staat waren een zuiveren toon voort te brengen. Amerikaansche reclame. Onlangs waren in New-York overal groote biljetten aangeplakt, waarop reeds in de verte met reusachtige letters te lezen stond: „De president Arthur dood, ver moord." Kwam men echter dichterbij dan zag men dat er nog andere, kleiner gedrukte woorden tusschen stonden, zoodat het geheel luidde: „De president Arthur zou reeds lang dood, door de koude en vochtigheid vermoord zijn, als hij niet sedert twee jaar de flanellen hemden van Julius W. Johnston, Square No. 3 had gedragen. Bij den Heer J. Nohrmann, te Heerenveen, hebben de wespen een nest in een boom gemaakt, dat de gedaante heeft van een ei. Het is ongeveer 3 dM. lang en 2 dM. breed. Slechts van voren bij het spitse einde i3 een ingang. Het nest is zeer licht, doch uitermate kunstig gebouwd en trekt vele beschouwers. De wespen zijn door uitzwaveling verdreven, terwijl het nest thans in de woning van den eigenaar prijkt. Der Amerikaansche stoomboot Gallia komt de eer toe van de eerste te zijn waarop eene volledige boekdrukkerij in werking is. Op de laatste reis dier boot van New-York naar Liverpool lag het Gallia Daily Journal 's morgens geregeld op de ontbijttafel, 't Is een klein blad, slechts iets langer dan een gewoon affiche, maar aan weerszijden bedrukt in twee kolommen en er is ruimte zoowel voor letter kundige uittreksels als voor het nieuws en de gesprekken op reis. Het blad wordt op gekleurd papier uitgegeven voor eiken dag eene andere kleur. Het nummer van den 4en Juli, den grooten Amerikaanschen feestdag, is met rooden inkt gedrukt. Er staat maar ééue advertentie in, namelijk van den drukker, die een bescheiden wenk geeft dat zijne pers ook gebruikt kan wor den tot het drukken van visite- en adreskaartjes. Koningin Victoria heeft aan Mis* Florence Nightingale, de beroemde „Heldin van den Krimoorlog" die zich toen door het ver plegen van gewonden zoo verdienstelijk maakte de nieuwe Órde van het Roode Kruis willen verleenen, en haar tot dat doel bij zich te Os borne genoodigd. Miss Nightingale heeft zich echter wegens ongesteldheid verontschuldigd. Een beeld der toekomst. Mevrouw tegen een dienstbode die zij in haren dienst wil nemen: Om 8 uur wordt ge gewekt, ge kleedt u dan, en in dien tijd maakt mijn echtgenoot de kachel aan, mijne dochter zet de thee en maakt het ontbijt gereed. Bij uw ontbijt kunt ge de courant lezen. Om 12 uur drinkt ge koffie en eet ge brood met ham, eieren, rookvleesch of biefstuk. Tegen 2 uur drinken wij gezamenlijk een glas portwijn of madera, 's avonds krijgt ge een warm souper en kunt ga tot 10 uur gaan wandelen. Uw loon bedraagt 1000 's jaars benevens een gratis abonnement voor de opera en met nieuwjaar krijgt ge een paar zijden japonnen.Ge kunt over deze voorwaarden eens nadenken, ik zal dan de vrijheid nemen morgen omtrent uwe beslissing te laten informeeren. Een Amerikaansch koopman, die in een Parijsch koffiehuis met twee onbekenden kennis gemaakt had, liet zich door dezen den weg wijzen en een hunner was zoo beleefd zelfs, dat hij den reiszak van den Yankee droeg. Op een druk punt gekomen, verdween de zak met den man en de koopman heeft weinig kans, de 30000 frs., die in den zak waren, terug te zien En deze wijze van stelen wordt nog wel Vol a l'Américaine genoemd! De leerlingen van de gemeente- school te Fromeiennes achtten zich door hun mees ter beleedigd. Om zich te wreken, hebben zij het schoolgebouw belegerd, het onderwijzerspersoneel er uit gedreven en alles kort en klein geslagen. Deze heldendaad belooft veel. Naudin's methode om bloemengeuren te isoleeren en te verzamelen. De methode om aromatische stoffen door uittrekking met zeer vluchtige op- lossingsstoffen, b. v. aether of chloroform, te isolee ren, is onlangs door Naudin veel verbeterd. Hij doet de geheele operatie in een samenhangend stelsel van volkomen gesloten toestellen. Daardoor blijft de geheele fijnheid van den reuk behouden. Hoe gevoelig deze uittrekkingsmethode is, bleek reeds uit de proeven van Conailles, die melk uit trok met zwavelkoolstof, en uit den reuk de plan ten herkende, die de koeien hadden gegeten. Naudin onderscheidde naar zijne methode verschillende soorten van koffie- en thee-aroom. Hij heeft zelfs 't „aroom" van de menschenhuid geïsoleerd. Het is r,u gebleken, dat dezelfde plant verschillende reukstoffen oplevert, naar gelang zij oud is, sterk werd belicht, enz. Het zesjarige zoontje van G Schaap te Valtherveen is in een weiwaterput ge vallen en daarin verdronken, ofschoon er nauwelijks zooveel water in stond, dat men een emmer vol kon putten. Een verborgen schat is onlangs in een logement te Hadamar in Nassau ontdekt. Bij het herstellen van een riool in den kelder vond men daar een groote kist vol met goudstukken, die een waarde vertegenwoordigt van 20,000 Mark. Een andere merkwaardige vondst werd te Ham burg gedaan. Daar ontdekte men bij het opgraven van een stuk bouwsroud vier groote looierskuipen met een groot aantal goed bewaard gebleven bees tenvellen. Tot in 1483 was daar een stedelijke looierij, daarvan zijn waarschijnlijk de kuipen afkomstig, waarop vierhonderd jaren lang zware muren hebben gestaan. Een avontuurlijk luchtreisplau wordt uit Amerika medegedeeld. Ean blad ver haalt nl., dat een zekere generaal Beek voorne mens is, om per luchtballon een reis naar Euro pa te doen, over den Atlantischen Oceaan. De ballon, waarmee hij het waagstuk ondernemen wil, zal door heete lucht op de gewenschte hoogte gehouden worden. Het verwarmen van de lucht geschiedt door een petroleumlamp. Men kan door het op- of neerdraaien der pit de lucht meer of minder verwarmen en zoo den ballon doen rijzen of dalen. Generaal Beek wil voor zijn reis ge bruik maken van een der geregeld voorkomende stormen, welker richting met vrij groote zeker heid vooruit te bepalen is en die een snelheid hebben vau 3000 meter per minuut. Zoo hoopt hij binnen een dag, drie of vier, in Europa aan te komen. Hij denkt in een vergaarbak 95 liter petroleum mede te nemen, waaraan hij voor 8 of 10 dagen genoeg meent te hebben. Als hij ver trekt, mag men hem waarlijk wel "goede reis" wenschen; ten minste als wij hier niet met een ander soort van luchtreiziger, een Canard, te doen hebben. Zaterdag avond is te Vreeswijk een der werklieden aan de nieuwe Keulsche Vaart jammerlijk omgekomen. Hij wilde uit eene her berg huiswaarts keeren, en stortte onderweg in een der schutkolken. Hoewel men hem nog trachtte te redden, verdronk hij. Hij laat eene weduwe met vier kinderen na. Te Hooge-Zwaluwe maakt een a ls heer gekleed persoon er zijn werk van, overal waar hij zijn kans schoon ziet, proeven van aard appelen te vragen, zonder dat daarop eene be stelling volgt. Na de gewone vragen aan de delvers op het veld: van wien ze zijn, of ze goed van smaak zijn, en wat de prijs per hectoliter is, wordt die proef gewoonlijk gegeven. Weer eene nieuwe industrie! Naar wij met zekerheid verne men zal de bekende zaak der Utrechtsche studenten in de volgende maand opnieuw naar den rechter van instructie vei wezen worden, tot nieuw onder zoek. Zondag-avond is de sneltrein, te 9.55 uit Berlijn op het station Steglitz komende, voortgereden midden door een aantal personen, die met den toen vertrekkenden passagierstrein naar Berlijn wilden terugkeeren en aan den verkeerden kant voortdrongen om in te stappen. Bij dit on geluk zijn 18 mannen, 17 vrouwen en 4 kinderen gedood en vijf personen zwaar gekwetst. Het aan tal lichtgekwetsten is nog niet geconstateerd. Door de politie te Amsterdam is de hand gelegd op een vrouw van verdachte zeden, die zich had schuldig gemaakt aan het uitgeven van een bon van 25 sigaren in den vorm van een bankbiljet van 25. De rivier Witham bood dezer da gen een eigenaardig schouwspel. Langs hare groene boorden wedijverden niet minder dan 512 hengelaars om den prijs voor de grootste vangst binnen een bepaalden tijd. De palm werd toege kend aan een heer, die 6'/s pond voren had we ten te verschalken. Verscheidene gewetenlooze mededingers moesten beschaamd afdruipen, wijl de jury bevond, dat de inhoud hunner korfjes niet afkomstig was uit de watereu van de rivier Witham. Een Amerikaan, uitvinder van een reusachtige machine, „Keely-motor" genaamd, beweert dat het gebruik van dien motor voor stoomschepen in de Atlantische vaart de reis van en naar Amerika tot vier dagen zal verkorten. Voor ongelukken staat de uitvinder natuurlijk niet in. Het onvoorzichtig omgaan met schietgeweer eischte Vrijdag jl. ook te Nunspeet een offer. De koetsier op den huize Hulshorst was te ongeveer 6 uur des avonds in de schuur bezig zijn geweer te laden. Het geweer schijnt, terwijl hij bezig was den tweeden loop te laden, plotseling te zijn afgegaan, met het treurige ge volg dat hij doodelijk werd getroffen ia het hoofd. Men vond hem, toen hij reeds geheel verstijfd was, nog in zittende houding met het geweer tusschen de knieën, en met eene prop voor het laden in de hand. Te Batavia doet men zich tegen woordig te goed aan Australisch vleesch, dat in een zorgvuldige ijsverpakking uit Australië aan gevoerd is. Het vleesch is zeer smakelijk en sappig, maar de prijs wordt nog te hoog genoemd. Hij is gesteld op f 0.70 per pond. TeSchoorldam, gem. Warmenhui- zen is Zaterdag-avond een droevig ongeval ge beurd. Zekere v. K.wonende onder de gemeente Schoorl, met zijue 20 jarige dochter van de Alk- maarsche kermis komende, geraakte op genoemde plaats met. paard en tilbury in het Noord-Hol - landsche kanaal. Het mocht de spoedig toegesnelde hulp niet gelukken hen te redden. De geneesheer kon bij zijne komst slechts den dood van beiden constateeren. DeAmsterdamsche tentoonstel- lingis tot dusver bezocht door 930,000 betalenden, geabonneerden niet inbegrepen. Alleen in Augus tus was het getal 432,000. Met het voortduren de bezoek der geabonneerden is men dus ver over het millioen, terwijl bij het verkeer op de ter reinen natuurlijk inzenders en vertegenwoordigers geen gering gewicht in de schaal leggen. Aan de Rietlanden te Amsterdam is Zaterdag voor-middag op het stoomschip Prins Alexander, terwijl men bezig was een grooten zwaren ijzeren ketel in een ruim neder te laten, de ijzeren stoomlier geheel aan stukken gespron gen. De stukken der kamraderen en andere deelen werden door de snelle omwenteling in alle rich tingen rond geworpen tot zelfs op het dak van de loods. Ofschoon een aantal werklieden zich in de nabijheid bevonden, is er slechts één door een stuk ijzer aan het been getroffen. De ijzeren ketel was al dalende en kwam nu wel met meer gang dan anders beneden, doch zonder dat daaraan ot verder aan het schip meer schade kwam,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2