B 11\ ft XL A 1). seinde eergisteren, dat de cholera uit Alex- andrië nog niet geweken is. Integendeel, de sterfte was in deze week hooger dan in de vorige, en verscheidene gevallen liepen zeer snel af. Daar de belangen van alle Enropeesche Mogendheden in China solidair zijn, raadt the Pall Mall aan de oprichting van een of- en defensief verbond tusschen de neutrale Mogendheden, ter bescherming van de Euro peanen in China en van de handelsbelangen aldaar. Uit Maritzburg verneemt de Daily News dat Cetewayo onderhandelingen aangeknoopt heeft. Een gerucht meldt dat Boeren het reservegebied binnengedrongen zi)n; zij ont stalen den vluchtelingen der Zoeloe's hun koorn. De Transvaalsche regeering doet onderzoek. In de Chineesche wateren zijn thans in 't geheel 20 Eugelsche schepen, met 2669 man en 127 kanonnen. De Spaansche gezant te Parijs, de Hertog Fernando Nunez, heeft zijn post ne- dergelegd, naar de Madridsche bladen ver zekeren omdat hij nalatig is geweest in de aangelegenheid Zorilla, maar naar de Gaulois weet te verklaren, juist om het te gendeel. Hij gaf aan de Spaansche Regeeriug in tijds over het woelen van Zorilla nauw keurige inlichtingen, maar het Kabinet Sagasta sloeg op zijne waarschuwingen geen acht en liet den toestand verergeren. Zorilla, die zich op het oogenblik te Bern bevindt, hield daar dezer dagen op een feestmaal eene toespraak, waarin hij de Republikeinsche idee verheerlijkte en de overtuiging te kennen gaf, dat de vestiging van dien regeeringsvorm in Spanje slechts eene quaestie van tijd was. Over den dood van de Koningin der Hovas wordt uit Antananarivo (Madagascar) van den 21sten Juli geschreven Het overlijden der Koningin werd den 13n door kanonschoten den volke verkon digd. De vorstin was reeds sedert geruimen tijd lijdende, zoodat het gerucht daarvan reeds meer dan eens verspreid doch niet bevestigd werd. Haar dood veroorzaakte dan ook geen verrassing. Kort voor haar dood benoemde zij tot haar opvolgster een jonge weduwe en Christin van vlekkelooze repu tatie, Razafindakety genaamd, die nu, zoo als gemeld is, als Ranavalona III den troon heeft beklommen. GEMENGDE BERICHTEN. Iu het hoofdkiesdistrict 's Hertogenbosch is ge kozen tot lid der Tweede Kamer de heer mr. A. F. Vos de Wael, lid der Eerste Kamer, met 984 van de 1074 uitgebrachte stemmen. Op den oud-minister jhr. Klerck waren 60 stemmen uitgebracht. Amsterdam, 14 Sept. Einde dezer maand eindigen de avondconcerten op het tentoonstel lingsterrein. De tentoonstelling zelye blijft tot einde October geopend. Hoornaar, 14 Sept. In deze gemeente is een werkman boven uit de kap van een molen gevallen en aan de gevolgen van dien val over leden Leeuwarden, 14 Sept. Vijf werklieden alhier, werkzaam op het dak van de in aanbouw zijnde R. K. kerk, lieteu zich gisteren met schafttijd op de schaal van de hijschmachine van bouw materialen naar beneden zakken. Ongelukkig liet door den zwaren last een der drijfriemen los en allen stortten naar beneden. Een van hen brak een arm, een ander bekwam een hevige hoofd wonde en verkeert in gevaarlijken toestand, ter wijl de drie anderen met lichte kneuzingen er af kwamen. Vlissingen, 14 Sept. Bij de ontgravingen die het gevolg zijn van den nieuw te maken spui- boezem, buiten de voormalige Duinpoort alhier, werd een geschut (8 ponder) gevonden, waarop het jaartal 1734 vermeld staat, benevens eene porseleinen vaas. Oosterbeek, 14 3ept. Alhier is gisteren een meisje door een der wieken van een korenmo len zóó ernstig aan het hoofd gewond, dat zij kort daarna is overleden. Gouda, 14 Sept. De tuinman J. M. Gelissen, alhier, ving in de vorige week iu zijn tuin een slang, van 60 duim lengte. Venloo, 14 Woensdag jl. had de arbeider Storm aan het station alhier het ongeluk tusschen de buffers te geraken van een rangeerenden trein, aan welke gevolgen hij gisteren is overleden. Zwolle, 14 Sept. Door een Londensch huis is alhier eenoud Gobelin kamerbehangsel gekocht voor 6000. Zaandijk, 14 Sept. Woensdag-middag te on geveer twaalf uur is alhier op het Guispad nabij den molen „het Guiswijf," het lijk opgehaald van den Heer B, alhier woonachtig. Overveen, 14 Sept. In den loop dezer week heerschte alhier een feestelijke stemming bij gelegen heid van den vijftigjarigen huwelijksdag van dtn Heer Antonius Rooien en Mejuffrouw Elisabeth Maria van Velsen, die Dinsdag jl. dit zeldzame feest vieren mochten. Als bloemist heeft de Heer A. Roozen een welbekenden naam, en de bloem bollencultuur, die te Haarlem en omstreken sinds een dertigtal jaren tot grooten bloei geko men is, en weder de eer ophoudt van dezen alouden tak van welvaart, heeft aan hem veel te danken. Hun vijftigjarig huwelijksfeest werd dan ook van verschillende zijden herdacht met veel opgewektheid en met groote deelneming, nog verhoogd door de herinnering aan het vele goede, door hen gedurende die lange reeks van jaren in handel en wandel betoond. Geheel Overveen gaf daarvan blijk door het ontrollen van de vader- landsche driekleur; zelfs de armen bleven niet in gebreke, intestemmen met de feestvreugde, en gevoelden zich te eerder daartoe verplicht, wijl zij op dezen dag door het feestvierend paar edelmoedig werden bedacht. Doch vooral in het kerkgebouw, op zichzelf reeds een blijvend ge- den kteeken van de meest grootmoedige off;rs van dit echtpaar, waar Diegene woont, Wiens meerdere eer zij altijd voor oogen hadden, werd de gouden kroon van hulde en dankbaarheid gevonden, die door God en de menschen hun op dien dag op het hoofd gezet werd. Eene talrijke en belangstellende menigte, een breede schaar van Kinderen, Kindskinderen en familieden, eene rei van H. H. Geestelijken, eenigen zelfs van verre gekomen, met den grijzen Herder van Overveen aan het hoofd binnen het met bloemen en schoone sierplanten opgetooide priesterkoor, eindelijk een Zoon als Priester en Offeraar aan het altaar, waarlijk de H. Misofferande, die hen allen, met het feestelijk echtpaar in het midden, in de Kerk vereenigde, was, gelijk de WelEerwaarde Zoon, Rector W. A. Roozen, in een treffende toespraak liet uitkomen, op dezen dag wel op de eerste plaats een dankoffer aan God voor alles, wat Hij in hen en door hen had uitgewerkt. Dil ge voel van dankbaarheid werd nog verhoogd door den aanblik van den schoonen Monstrans, het geschenk der feestelingen aan de parochiekerk. De Hoogeerwaarde Vicaris Capitulaar had het gebruik er van gedurende de H. Mis welwillend toegestaan, en daarom zelf vóór de H. Offerande de H. wijding er van willen voltrekken. Het is een waar kunststuk en bewijst door zijn sierlijke gothische vormen, door de reinheid en rankheid der lijnen en door de fijne, edele bewerking van de beelden der patroonheiligen van gevers en kerk op nieuw de groote kunstvaardigheid en bedrevenheid van den ontwerper en vervaardiger, den Heer J. Brom te Utrecht. Daarenboven is de lunula, die door een sierlijk knielenden engel gedragen wordt, omgeven van een krans van paarlen en juweelen van groote waarde en van een schitterenden aanblik. Het geheel is dezen feestdag en dit echtpaar waardig, en moge over hen en al hunne nabestaanden, ja over de geheele parochie van Overveen nog grootere zegeningen van den Hemel afroepen. Een liefhebber van de luchtvaar t- wetenscbap heeft te Pierrefitte een luchtballon netje opgelaten, dat hij door middel van een stroovuur met warme lucht gevuld had. Dit luchtscheepje is, merkwaardig genoeg, te Masson- gy, ongeveer vier uur van Genève, neergekomen, aldus na een weg van 140 mijlen afgelegd te hebben. Zaterdag is door ambtenaren van Rijksbelastingen te Zevenaar en Arnhem een be langrijke partij goudwerk aangehaald, welke frauduleus was ingevoerd doorambtenaren van 's Rijks posterijen, onder de van Pruisen aangebrachte postpakketten. Ofschoon misschien alleen de schuld ligt aan de mindere postamb tenaren, wordt een proces-verbaal ter zake op gemaakt tegen den chef van het spoorweg-post kantoor, als verantwoordelijk vervoerder. Het goudwerk is te Arnhem opgebracht ten kantore van den ontvanger. Bij de opgravingen, die nog steeds te Pompeji gedaan worden, heeft men onlangs in den tuin van een huis, het lichaam van een man gevonden. Het was voor een groot gedeelte ongeschonden bewaard gebleven, had een tunica aan, zooals daar in het jaar 79 gedragen werd, en een bos sleutels in de hand. In de gevangenis te Middelburg bevindt zich thans de in het politieblad gesigna leerde persoon Ber-Auied Mohamet, oud 55 jaar, geboren te Suez (Afrika) en dezer dagen ontsla gen uit het Fransche werkhuis te Saint Tol. Vrijdag jl. werd hij aan den Margarethapolder gevonden en over de grenzen gezet, als zijnde zonder middel van bestaan en geld. Iu de vorige maand was hij ook te Sluis, Aardenburg, Oost burg enz. wegens landlooperij over de grenzen gezet. Te Sas van Gend werd hij nu opnieuw gearresteerd. Verleden Zondag moest te Soles- mes (Frankrijk) een nieuwe Gemeenteraad verko zen worden, en daarbij deed zich het opmerkelijk verschijnsel voor, dat de geheele stemming van onwaarde moest worden verklaard, omdat van de bijna 2000 ingeschrevenen slechts 28 kiezers waren opgekomen. Te Haaften is eene petroleumbron ontdekt. Op het erf van den heer J. Verploegh wordt uit eene pas geslagen pomp water en pe troleum opgepompt, die brandende eene heldere vlam geeft. De hoeveelheid petroleum die de pomp geeft staat nagenoeg gelijk met die van het water. De eigenaar verkoopt ze aan zijne mede-ingezetenen voor 6 ct. den liter. Hij is voornemens de pomp te verbinden aan de in zijn korenmolen staande stoommachine, om spoe dig de zekerheid te krijgen, of de olie-productie van den bodem van blijvenden aard zal zijn. Monsieur L'Hoste, de Fransche luchtreiziger, is er dan toch eindelijk in geslaagd het Kanaal over te steken. Bij Astord daalde hij neer. De inboorlingen, vernemende dat de avon turier was L'hoste zonder de h natuurlijk moeten wel vreemd hebben opgezien dat hij in tegendeel „gevonden" was. Lost was found. De Société d'aèrostation te Parijs, zal den lucht reiziger L'hoste een geschenk in geld van .30000 frs. doen toekomen voor zijn overtocht naar Engeland, de eerste die ooit van Frankrijk uit volbracht is. Voor den uitvinder van het lie ht- gas Wm. Murdock (geb. 1754, gest. 1839) zal aan de Theemskade te Londen een standbeeld worden opsericht. Volgens I'Avenir Mil. heeft eene Engelsche Maatschappij, die het Gaulard-Gibs system in toepassing brer.gt, aan de Suezmaat- schappij voorgesteld om het Kanaal gedurende den nacht electrisch te verlichten. 1290 lampen, op onderlinge afstanden van 125 meter beurte lings op de beide oevers geplaatst, zouden hiervoor voldoende wezen. Da toestellen tot voortbrenging der electrische stroomen zouden opgericht worden te Port-Saïd, Ismaïla en Suez. De eerste uitgaven werden op 2 millioen en de exploitatie-kosten jaarlijks op 250,000 frs. begroot. Ueber Land und Meer meldt, dat eene poging van den eigenaar van het kasteel Thurant bij Aken om raven als briefduiven te dresseeren en te gebruiken, zeer goed gelukt is. Den 7 Au gustus, 's morgeus 7 uur 50 min., werden aan het Moezelstation te Koblentz drie raven losge laten en te 8 uur 8 min. waren ze alle drie te Thurant aangekomen. Aan het postkantoor in Den Haag heeft zich een persoon een bedrag van f 17.50 doen uitbetalen op een postwissel, waarvoor, zoo als later gebleken is, de som ten postkautore aldaar of elders niet was gestort. De man, die op deze wijze het geld had weten te bemachtigen, had den ambtenaar, met de uitbetaling belast, een formulier, dat aan alle vereischten voldeed, in handen gespeeld. Om den postwissel voor echt te doen doorgaan was op het zegel voor betaald recht het. postmerk met datum nagebootst eu moest eenig gekrabbel de aan den voet geplaatste hand- teekening van den ambtenaar der posterijen voor stellen. De bedrijver dezer valschheid in geschrifte bevindt zich reeds in handen der politie. In het belang van de werklieden en van de te Haarlem schoolgaande kinderen, is door de Administratie der Hollandsche IJz. Spoor weg-Maatschappij, op het vroeger daaromtrent ingediend adres, gunstig beschikt en in het plan voor den aanstaanden winterdieust opgenomen, dat 's avonds te 7,24 een trein in de richting naar Amsterdam te Halfweg zal stoppen. D e Pesther Lloyd verhaalt de volgen de anecdote, op den bodem waarvan zeker eene groote mate van aandoenlijke waarheid gelegen is. Von Bismarck laat sedert eenigen tijd het rooken en wijn drinken geheel na, omdat dit nadeelig op zijne zenuwen werkt. Toen hij dit onlangs aan den Keizer vertelde, zeide deze. „Dan ben ik, die zooveel ouder ben dan gij, toch gelukkiger. Met smaak rook ik mijne sigaar en drink mijn glas wijn, zonder er eenig nadeel van te ondervinden." "Ik wil 't gaarne gelooven, Sire!" antwoordde de „ijzeren Graaf' van voorheen. „Het paard bezwijkt ge woonlijk eerder dan de ruiter!" De lijst van bekroningen in de Fransche afdeeling der Amsterdamsche tentoon stelling is door de Gazette de Holtande openbaar gemaakt. Toegekend zijn 166 eere-diploma's, 348 gouden, 322 zilveren en 240 bronzen medailles en 126 eervolle vermeldingen. Een speciaal eere diploma voor ameublement is toegekend voor het paviljoen der Fransche Commissie. Voor Algerië zijn toegewezen 10 eere-diploma's, 25 gouden, 40 zilveren en 56 bronzen medaillles en 61 eervolle vermeldingen. De groote telescopen van den te- genwoordigen tijd worden, zooals bekend is, in niet zeer hooge torenrormige gebouwen opgesteld, die van boven gesloten zijn door een draaibaar koepeldak in den vorm van een hollen halven bol. Tot dusverre zijn deze daken van metaal of hout ver vaardigd en hebben dan natuurlijk eene belangrijke zwaarte, zoodat voor hun beweging dikwerf kleine stoommachines noodig zijn. Sedert eenigen tijd ech ter maken de practische Amerikanen die koepel daken van papier, dat door middel van eene be handeling, die nog geheim gehouden wordt be reid, zoo dat het bij een dikte van slechts 2,4 mM. de stevigheid en duurzaamheid van metaal ver krijgt. Er bestaan reeds vier soortgelijke koepels in de Vereenigde Staten; de vierde voor de ster renwacht van het Columbia-college, is onlangs door Waters and Sons te Troy, Now-York, voltooid en geplaatst geworden. Hij is zoo licht, dat hij enkel door den druk der hand in beweging gebracht kan worden. In zeker Friesch dorpje, waar de stembevoegde leden der Hervormde gemeente wel dra zullen worden opgeroepen om een nieuwen predikant te kiezen, kreeg naar aanleiding dezer zaak een echtpaar twist. De man wilde op een evangelischen predikant stemmen, terwijl de vrouw hem wilde dwingen iemand te kiezen, dien zij kende. Nadat van weerszijden alle argumenten waren uitgeput en men elkander juist niet al te malsch de waarheid had gezegd, gaf de man zijne wederhelft een slag om de ooren, waarop deze eene pannekoek, die zij bezig was te bakken, in het vuur wierp. Woedend dat het lekkere hapje zijn mond voorbij ging, greep hij den pot, waarin het beslag zich bevond, en stortte in een oogwenk den geheelen inhoud op het hoofd en de schou ders zijner gade uit, die jammerend de deur uit liep om zich bij de buren te beklagen. Pannekoeken kwamen er dien middag niet op tafel. De onderaardsche telegraaf tus schen Parijs en Marseille is nagenoeg gereed. De kosten worden op fr. 40 millioen geschat. Toen Koningin Margarita van Ita- lië onlangs een bezoek bracht aan eene kleine stad, werd zij aan het station door een deputatie van notabelen ontvangen. Men bood II. M. een lunch aan, maar zij weigerde beleefd en vergenoegde zich met een eenvoudig glas suikerwater. Eveu voor het heengaan tastte 11. M. naar haar zak, waarschijnlijk om haar neusdoek te voorschijn te halen, waarop een der goedige gerokte en uitge doste notabelen onmiddellijk toeschoot en II. M. met een buiging toefluisterde: Uwe Majesteit be hoeft zich geen moeite te geven. „Alles is be taald!" De portiersjongens in het Oranje- Hotel te Scheveningen, die gelden tot een bedrag van ongeveer f 300 ten nadeele van den portier van het etablissement ontvreemdden, zijn door de rechtbank te 's Hage veroordeeld ieder tot 4 maan den cellulaire gevangenisstraf. Bij den minister van binnenland- sche zaken in Engeland, is onder eene massa van dien aard, ook het volgende verzoekschrift inge komen: „Ik ondergeteekende, Henry Rigby, mijn werker te Trimdon, graafschap Durham, 6 v. 1 d. in mijne kousen, 14 st. zwaar, 35 jaar oud, zou gaarne het ambt beklceden van openbaar scherp rechter, in de plaats van wijlen Marwoad, onlangs overleden. Ik zou mijn broeders of zusters willen ophangen, of welk ander lid van mijne familie ook, zonder bleeken of blozen. Geteekend, Henry Rigby (X), zijn handmerk. Als getuige: John Hogg, 7 September 1883." Volgens een nadere beslissing der Pruisische Regeering, mogen thans allegroenten, die van hun wortel ontdaa. i zijn, Pruisen weder ingevoerd warden, doch niets van vruchten, die in de aarde groeien of met wortel verkocht wor den. Sedert een viertal weken werd te Winschoten eene der verpleegden in het diaconie- werkhuis der hervormden vermist, zekere C. T., eene weduwe van ruim 64 jaren, die zich met verlof uit de inrichting had verwijderd om een op niet verren afstand wonende aanverwant te bezoeken. Zij was, blijkbaar met dit doel, te Wes- terlee gezien, doch ook van daar weder spoorloos verdwenen. Maandag werd in het uitgestrekte bosch van de "Ennemaborg", onder Midwolda, een lijk gevonden, 't welk alle kenteeken h<d van reeds eenigen tijd aldaar te hebben gelegen en dat bij onderzoek bleek te zijn dat van opgemelde weduwe, die hoogst waarschijnlijk van Midwolda huiswaarts willende keeren van den rechten weg in het bosch is afgedwaald en daardoor een hoogst treurig einde heeft gevonden. Aan de Ru ij terkade te Amsterdam ligt thans een vaartuig dat, te midden der be vallige Engelsche en Fransche jachten, door zijn zonderlingen lange en smallen vorm, aller aan dacht trekt. Het is een Spaansche torbedoro of torpedo-boot, en zijn bezoek schijnt op de een of andere wijze met de tentoonstelling iu verband te staan. Een Par ij zenaar, de heer X., hande laar in koloniale waren, heeft zijn eigen geld ge stolen en eerst na vee! moeite ontdekt dat hij zelf de dief was. De man was gewoon eiken avond zijn geld na te tellen en het in een ge heime lade in zijne slaapkamer te bergen. Op zekeren morgen echter, toen X. zijn geld wilde krijgen, vond hij, o schrik, niets meer in de lade liggen. Den tweeden morgen deed zich hetzelfde geval opnieuw voor. Het was onbegrijpelijk, te meer daar hij zich den vorigen avond bij het naar bed gaan vast voorgenomen had slechts één oog te sluiten Hij wist er nu echter wat anders op: aan de bergplaats van zijn zuur verdiend geld bevestigde hij een lis van ijzerdraad, en, het kon niet missen de geheimzinnige en beheudige dief moest op deze wijze gevat worden. Iedereen in huis ging op het gewone uur naar bed, doch des nachts om drie uur werd men gewekt door ang stige kreten, welke uit de slaapkamer van den bestolene voortkwamen. Men haaste zich de kamer te openen en vond den handelaar X. in eigen persoon als het slachtoffer zijner uitvinding. Het ijzerdraad had den man zoo stevig vastgehouden, dat hij zich onmogelijk bevrijden kon, waarom hij het dus maar op een schreeuwen zette. Thans was hij spoedig in vrijheid. Het bleek tevens dat X. een slaapwandelaar was en tot driemalen toe zich bestolen had. Waar hij nu echter zijn geld geborgen heeft is nog niet uitgemaakt; reeds drie dagen zoekt men er naar. Ook de politie bemoeit zich met de zaak. Een Zwitser, die in Californië zijn fortuin had gemaakt, kwam den 7den dezer te Miilhausen aan, ten einde van daar naar zijn land, St. Gallen, verder te reizen. Hij was reeds op het perron, ging nog eens even in zijn waggon zien, of hij soms nog iets had laten liggen en werd, naar het perron terugkeerende, door een binnenkomenden trein overreden en oogenblikkelijk gedood. Hij had 30,000 frank in zijn zakken. De oorzaak van het ongeluk was, dat men ook daar over rails moet loopen, om bij zijn trein te komen. Namens de F r a n s c h e R e g e e r i n g is aan H. M. de Koningin een prachtig kofhe- servies van Sèvre-porselein aangeboden. H. M. heeft met de meeste welwillendheid dit geschenk aanvaard. Inde Pall Mall Gazette wordt aange- drongen op eene wet tot regeling van de quaes tie der telephooudraden. Op de eene of andere wijze moet, meent het blad, verandering gemaakt wor den in den tegenwoordigen toestand. Niet alleen is het nel van die draden, dat te Londen al uitgebreider en dichter wordt, onaesthetisch en de stad ontsierende, maar het is ook gevaarlijk daar die draden, als zij breken en neerkomen, hoogst ernstige verwondingen zouden kunnen veroor zaken. Tegen een sigarenmaker te Ka na pen is procesverbaal opgemaakt, daar hij bij een verschil van gevoelen de vrouw van een kleer maker, in drift ontstoken, een lid van den voorsten vinger heeft afgebeten. Als stuk van overtuiging heeft de politie den vingertop meegenomen. In de houtfabriek van Roensch te Apolda zijn eigenaardig geprepareerde vloeren vervaardigd, die het verschijnen van de huiszwam in gebouwen verhinderen. Daar lucht het eenige afdoend middel tegen huiszwam is, worden de balken doorboord en daardoor luchtcirculatie verkregen. De balken worden in een stoomtoestel van oplosbare bestanddeeleu bevrijd en zwak „verkoold" en deze balken bewerken iu den vloer eene luchtcirculatie, die de k*iszwam doodt en onmogelijk maakt. Een der vaartuigen behoorende tot de Belgische Afrika-expeditie, is op de Congo verongelukt; de 2de luit. Janssens en een burgerlijk beambte van de expeditie zijn omge komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2