NIEUWE No. 728. Donderdag 20 September 1883. 8e Jaargang. De vrouw in de christelijke geschiedenis. BUITENLAND, Sinaasappelschillen als vuurmakers. Olifanten als brandweer. HilRlll ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem 0,85 Buiten Haarlem franco per post. 1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NOU AGITATE. OllRAF PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrij dag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS l.AUKET, Geen gewichtige gebeurteois heeft er in de geschiedenis plaats gehad, waarbij niet gewezen kan worden op de medewerking van de vrouw, al ligt die deelneming ook niet altijd vlak voor de hand. Hoogst merk waardig is het feit, dat juist de beide grootste en gevolgrijkste gebeurtenissen in de ge schiedenis van het menschelijk geslacht, de zondenval in het Paradijs en de Verlossing door den Godmensch, juist uit de hoofd vertegenwoordigsters van het vrouwelijk ge slacht, de Eva van het Oud Verbond en de nieuwe Eva, dat is de allerheiligste Maagd Maria, hun oorsprong hebben. Terwijl in den ouden tijd de vrouw, als straf voor de zonde harer stammoeder, in een nederige, slaafsche positie verscheen, werd zij door de Verlossing in hare waardigheid hersteld en, sedert de Moeder Gods door den Engel als de genadenrijke en gezegende onder de vrouwen geprezen werd, zijn er in alle eeuwen een groot aantal vrouwen en maagden ge weest, die door haar voorbeeld aangemoe digd, in persoonlijke heiligheid des levens haar nastreefden en een zegenenden invloed uitoefenden, die in vroegeren tijd voor on mogelijk werd gehouden en die niet slechts op hare naaste omgeving, doch ook op het nageslacht allergunstigst heeft gewerkt. In de eerste periode der Kerk ontmoeten we in elk der tien gruwelijke Christenver volgingen van de Romeinsche Keizers tot aan de bekeering van Constantijn den Groote eene schaar heldhaftige martelaressendie,niet zelden mannen beschamende, haar goed en bloed voor God en Godsdienst offerden. De rij dezer eerbiedwaardige vrouwen wordt geopend door de martelares Thecla; voorts ontmoeten we de maagdelijke gestalten eener dertien-jarige heilige Agnes, eener h. Maagd Cecilia in Rome, eener h. Enlalia in Spanje. Het waren vrouwen en moeders, zooals de h. Symphorosa, die hare zeven zonen tot den marteldood voor Christus aanspoorde en dan onmiddellijk na den dood harer lie velingen, zelf den palm begeerde; voorts Prinsessen uit koninklijke geslachten, zoo als Flavia Domitilla, en hooggeleerde Maag den zooals de h. Catharina van Alexandrië, benevens dienstmaagden en slavinnen, zooals Felicitas en Blandina, voorts Agatha, Lucia, de h.Ursula,met hare duizenden lotgenooten, van jeugdigen leeftijd, de h. Apollonia hoog bedaagd, doch allen even standvastig in de FE U1LLETON. Hoe warm de zon is. De beroemde William Siemens, uit Londen, heeft dezer dagen een voordracht gehouden over licht en electriciteit, te Weeneu, in een der zalen van de electriciteits-tentoonstelling aldaar. Aan het slot daarvan bracht hij de volgende kwestie op het tapijtIs het mogelijk de temperatuur der zon met juistheid te bepalen? welke vraag volmondig bevestigend werd beantwoord. Hij deelde hierop medehoedanig hij was te werk gegaan bij de oplossing dezer gewichtige kwestie, en kort saamgevat komt zijn mededeeliug hierop neder. Om dit gewichtige vraagstuk op te lossen zijn wij uitgegaan van het standpunt, waarop professor Langley door zijn nieuwe metingen van het uit stralingsvermogen der zon op Mount Whitlay zich heeft geplaatst. Vergelijken wij het resultaat dezer metingen van het uitstralingsvermogen van de kooldraden eener electrisclie gloeilamp, of met het uitstralingsvermogen van een platinadraad verhit op het smeltpunt, dan blijkt daaruit, dat de zon over eene gelijke oppervlakte 67 maal meer warmte uitstraalt, dan een platinadraad verhit tot op het smeltpunt. bekentenis, allen even sterk in het geloof aan den Godmensch. Zoodra de Kerk in hare tweede periode onder Constantijn den Groote tot den vrede kwam en door de Staatsmacht erkend werd, volgden op de martelaressen van het Geloof, de groote gestalten dier Vrouwen en Maag den, die door den ernst van haar heilig leven en door grenzenlooze Christelijke barmhartigheid de verweekelijkte en in 't aardsche verzonken toenmalige wereld be schaamden. Hoofdzakelijk schitteren alseerste sterren de Romeinsche vrouwen Paula, Me- lania, Eustochium, die op aansporing van den h. Hieronymus hare hooge maatschap pelijke positie verlieten, en een leven van strenge versterving en heldhaftige naasten liefde leidden; eene h. Monica, de moeder van den h. Augustinus, Marcellina, de geest verwante zuster van den h. Ambrosius, de h. weduwe Olympias in Constantinopel, de h. Makcina, zuster van den h. Gregorius van Nizza, Gorgonia, de zuster van den h. Gregorius van Nazians, Scholastica, de zuster van den h. Benedictus, de h. Helena en de h. Pulcheria op den keizerlijken troon van het Oost-Romeinsche Rijk. Toen in de volgende eeuwen de Euro- peesche volkeren langzamerhand tot de Kerk naderden, waren het wederom de Christe lijke en heilige vrouwen, die een onbereken- baren invloed op de bekeering en Chris telijke beschaving der menschheid uitoefen den. De h. Genoveva waakte als een be schermengel over Parijs en trotseerde moedig den wilden Hunnenkoning Attila. De h. Clo- tilde bekeerde haren echtgenoot, Clodwig Koning der Franken, en met hem het Fran kische Volk; geestverwante was hare schoon dochter Radeguudis; Koningin Theodelindis bracht het Christendom onder de Longo- barden. De h. Lioba en Walburga waren de ijverige helpsters van den h. Bonifacius, den Apostel der Duitschers en op den keizer lijken troon van Duitschland schitterden eene h. Mathilde, Adelheid en Kunigunde. De h. Ludmilla van Boheme bracht haren echt genoot, den Hertog Borziwog, tot het ware Geloof. In den geweldigen strijd, dien de heilige Paus Gregorius VII voor de vrijheid der Kerk streed, was zijn trouwe steun eene eerbiedwaardige vrouw, de Gravin Mathilda van Canossa, en toen na de veeljarige, treurige verbanning der Pausen te Avignon wederom betere tijden voor de Katholieke Kerk zouden komen, was het de h. Maagd Op grond van de nauwkeurige proefnemingen, gedaan door St. Claire Deville, smelt platina bij een hittegraad van 1700 gr. Celsius. Door verder onderzoek is gebleken, dat, indien het uitstra lingsvermogen van smeltend platina, 67 malen wordt verhoogd, alsdan een hittegraad is bereikt van 2800 graden Celsius, zijnde de temperatuur der zon. Dit resultaat komt volkomen overeen met het geen door vroegere proefnemingen in die lichting door mij gedaan, werd verkregen. Om mij te overtuigen van de juistheid van het onderzoek door mij indertijd in het werk gesteld, zoo liet de heer Siemens daarop volgenheb ik een proef neming van dezen aard gedaan. Ik heb gepoogd, door middel van een heliostatisch gemonteerden hollen spiegel, in het brandpunt daarvan, een hittegraad te verkrijgen, die onder gunstige om standigheden de temperatuur der zon evenaarde. Daarenboven heb ik een lange reeks proeven ge nomen om door middel van electrisch booglicht, het koolzuur der lucht in plantencellen op te lossen. De resultaten dezer proefnemingen hebben mij het bewijs geleverd, dat de temperatuur dei- zon die van een krachtig electrisch booglicht niet bizonder ver overtreft en dat een verbranding in de zon-fotosfeer niet slechts als mogelijk, maal ais hoogstwaarschijnlijk moet worden beschouwd. Catharina van Siena, die door God als werk tuig was verkozen, om Paus Gregorius XI naar Rome terug te voeren. Koningin Blanca van Castilië gaf aan de wereld den h. Lodewijk van Frankrijk. De grootheid barer ziel spreekt duidelijk in de woorden die zij haren zoon toevoegde: Liever zag ik u sterven, dan eene dood zonde bedrijven.* In Duitschland schitterde de h. Elizabeth van Thuringen, een der schoonste sieraden van haar geslacht; in Polen de h. Hedwig, in Zweden de h. Ca tharina. Toen in Frankrijk de Koning bijna tot wanhoop was vervallen, was het eene held haftige, door God geïnspireerde Maagd, de Maagd van Orleans, die haar vaderland uit de macht van den vijand redde en het leger des Konings wederom tot de overwinning leidde. Terwijl ten tijde der Kerkscheuring in de zestiende eeuw duizenden zielen verloren gingen, trad de h. Theresia op als leerares, en eene eeuw later was het eene h. Johanna Francisca van Chantal, eene h. Angela van Merici, alsmede de barmhartige Zusters vau den h. Yincentius van Paulo, die eene nieuw leger van heilige Vrouwen en Maagden vormdeu,die hare beste krachten aanwendden voor de opvoeding der jeugd, zoomede voor de verzachting van de maatschappelijke ellende. Wij hebben in deze weinige regelen het rijke onderwerp slechts vluchtig kunnen behandelen. Wij hebben slechts eene aan wijzing gegeven hoe zegenrijk het werk van groote en heilige vrouwen in het Christen dom was en ook aldus gebleven is. »Ook de vrouwen,* zegt de h. Johannes Chrysos- tomus, de Koning der Christelijke rede naars, in zijn brief aan de h. 01ympias) »ook de vrouwen kunnen soldaten van Christus'zijn. Heerlijke woorden voorwaar, zeer ter be hartiging voor de Vrouwen van onzen tijd. Volgens meer uitvoerige berichten, bij het Fransche Ministerie van Koloniën om trent het jongste gevecht in Tonkin ont vangen, hadden de troepen, die den lsten September de versterkte stelling bij Son-Tay namen, zich reeds veel vroeger op weg be geven, maar werden ze op hun marsch door overstrooming belemmerd. De afdeeling be stond uit 5 compagniën marine-infanterie, Tevens is mij uit de proefnemingen gebleken, dat, indien de temperatuur der zon de aange duide grens van 2800 graden Celsius aanmerke lijk overschreed, het zonlicht een nadeeligeu invloed op den groei der planten zou uitoefenen, en voor 's menschen oog ondraaglijk zou zijn. Een heer in Manchester heeft de ontdekking gedaan, dat sinaasappelschillen tot een zeer nut tig doel te gebruiken zijn. Sinaasappelschillen in een oven of op een kachel gedroogd, totdat al het vocht er uit is, worden zeer ontvlambaar en zijn uitmuntend geschikt om vuur aan te leggen of het aan te wakkeren als het bijna uitgedoofd is. Goed gedroogde sinaasappelschillen zijn lang te bewaren en kunnen, als 't het seizoen voor die vrucht is, voor wintergebruik opgezameld worden. Kort na eene ochtend-voorstelling te Broek- ton, in Massachusetts zoo leest men in de Boston Herald ontstond er op het terrein van de kermistenten brand in een gebouw van éene verdieping, en binnen weinige oogenblik- ken sloegen de vlammen er aan alle zijden uit. Aan het brandende gebouw grensden de paar- 3 compagniëu Annamitische tirailleurs eu eene batterij, alles gedekt door de ka- nonneerbooten. De positie, die de Franschen, tot aan de borst door het water wadende, moesten na deren, werd genomen met de bajonet. De vijand verloor 1000 man, of een vierde van zijn strijdkrachten; ook nam men hem drie vaandels en vele wapenen af. De verliezen der Franschen bleveD nog beneden de vijftig- Van het terugtrekken der Fransche hoofd macht evenwel na de overwinning het beruchte »zich achterwaarts concentreeren* uit den jongsten oorlog met Duitschland wordt in deze berichten niet gewaagd. Het feit evenweldat het Ministerie tot het zenden van versterkingen besloot, bewijst zijdelings, dat men met de omstan digheid bekend is. De Standard verneemt uit Hongkong dat de Franschen de blokkade in Tonkin ver zachten. Er bestaat groote wrijving tusschen hunne burgerlijke eu militaire beambten. De Hongkongsche Kamer van koophandel heeft besloten te protesteeren tegen de zon derlinge afwezigheid van de Britsche vloot. Te Kanton is de toestand onveranderd. De Chiueesche kanonneerbooten voor de vreetn- denwijk zijn vermeerderd tot zeven. Plak katen verschenen eergisteren op de muren, waarin de Ohineezen dreigen alle Europee- sche eigendommen te vernielen, indien de regeeriug besluiten mocht schadeloosstelling te verleenen wegens de schade, die tijdens de muiterij te Kanton werd aangericht. De overheid loochent hare aansprakelijkheid daarvoor; en zij wil Europeesche advocaten nemen om voor haar te pleiten. Bij de huiszoeking, tot welke men bij het lid van den Rijksdag Antoine, te Metz, overging, zouden zeer veel gewich tige bescheiden zijn gevonden. Het zijn meestal betuigingen van sympathie, welke de heer Antoine uit Parijs ontving wegens de voorgenomen uitgave van een protest blad. Sommige bladen beweren, dat de ge publiceerde stukkeu zeker niet rechtvaar digen de gerechtelijke vervolging, welke tegen den heer Antoine werd ingediend. Te Kilbarree, bij Cork, vond de politie in de nabijheid van de ruïnen van een oud kasteel een voorraad van bij de 200 dyna- miet-patronen. Een auonyme brief had op het spoor van dezen verborgen aanslag ge leid. De Daily News verneemt uit Madrid dat daar groote ontevredenheid heerscht over denstallen van het circus, en in de onmiddellijke nabijheid daarvan was de menagerie van Adam Eorepaugh. Blusclimiddelen waren niet op het terrein aanwezig en groot was dus de algemeene ontsteltenis. Op dit hachelijk oogenblik kwam Porepaugh met zijn directeur Fuller op het tooneel van den brand, en zag met een oogopslag den staat van zaken, 't Was duidelijk dat als de paardenstal len niet omvergehaald werden, de groote tent eene prooi der vlammen zou worden. Terwijl iedereen zich te vergeefs beijverde om de stal len omver te halen, riep Forepaugh zijn kleur ling-assistent, spoedde zich naar den olifanten- stal en kwam spoedig terug met zijne twee groote olifanten, Bolivard en Basil, die, tot ver bazing der toeschouwers, op bevel van hun meester de paardenstallen begonnen omver te halen alsof het de gemakkelijkste zaak van de wereld was, en wat zij sloopten werd door de omstanders even snel weggeruimd. In een onge- loofelijk korten tijd lagen de paardenstallen tegen den grond, en de circus was behouden. Het voorstel is gedaan om de heeren Bolivar en Basil tot eereledeu van het Brocktonsche brandwezen te benoemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1