B 11\ E \Tl A 1). GEMENGDE BERICHTEN. de houding van Marokko. Bij het traetaat Tan 1860 stond Marokko aan Spanje zeker grondgebied af nabij den riviermond Ifni. Onlangs nu vertrok een Spaansch oorlogs schip daarheen tot inbezitneming van dit gebied; maar des Sultans vertegenwoordiger weigerde de overdracht en bood een ander grondgebied aan, hetgeen de Spaansche com missarissen afwezen. Spanje zal opheldering vragen. De Times verneemt uit Durban dat er groote wanorde heerscht in Zoeloeland en ook in Stella-land. Te gelijk met de Trans- vaalsche deputatie vertrok ook de Kaap- sche premier naar Engeland om er eene leening te sluiten. Twee lieden van het korps der Mu- staphazen, ter dood veroordeeld wegens het deelnemen aan de moordtooneelen te Alex- andrië werden eergisteren-morgen opgehan gen. De straf van den derde ter dood ver oordeelden man werd verzacht tot levens langen dwangarbeid. Te Pensacola, eene der oostelijkste plaatsen in den Staat Florida, heeft zich opnieuw een geval van gele koorts voorge daan. Een zekere dokter Bosso, die beweerde een onfeilbaar geneesmiddel tegen de ziekte te hebben uitgevonden, en een tijd lang daardoor grooten opgang maakte, is zelf het slachtoffer geworden. Ook te Mazatlan, in Mexico, moet de gele koorts zijn uitgebroken. De berichten over de onlusten in Croatië blijven zeer verward en duister. Het eenige wat bekend wordt is, dat in de dorpen, welke in de voormalige militaire grenslanden gelegen zijn, voortdurend gevochten wordt waarbij vele dooden vallen. De Regeering heeft aan de Tweede Kamer de bekrachtiging gevraagd van de door haar ver leende subsidie van f 30,000 in de kosten eener uitrusting ter opsporing van het stoomschip Varna in de poolstreken. Den 16den September heeft aan het Minis terie van buitenlandsche zaken de onderteekening plaats gehad eener overeenkomst tusschen Neder land en België, betreffende de samenwerking van de Nederlandsche Rijkspostspaarbank en de Bel gische algemeene spaar- en pensioenkas, in het belang der ingezetenen van beide landen. Ruitenbroek, 11 Sept. Bij een landbouwer alhier vond men onlangs op zekeren morgen een paard dood in den stal liggen; de oorzaak kon men niet gissen. Thans blijkt dat zich een wes pennest in de onmiddellijke nabijheid van die plaats van den stal bevindt, waar dat paard altijd stond, en vermoedt men dat het dier een of meer aanvallen van die insecten gehad heeft. Breskens, 18 Sept. Gisteren is onder het zwemmen verdronken de heer A. P. K. post directeur en telegrafist alhier. Hij was gehuwd en laat een vrouw en één kindje na. 's Gravenhage, 18 Sept. Maandag-voormiddag is alhier plotseling overleden de heer L. J. T. Broekhoff, secretaris-generaal van het Departe ment van marine. Aan zijn departement werd hij door eene beroerte overvallen, en hij be zweek terwijl hij naar zijne woning werd over gebracht. Sneek, 18 Sept. De commissaris van politie alhier heeft bij trommelslag de ingezetenen dezer gemeente gewaarschuwd tegen het gebruik van Hop-bitter, als schadelijk voor de gezondheid. Alkmaar, 18 Sept. Dezer dagen had alhier zekere S. de J. het ongeluk van het dak van een huis te vallen. Hij werd zoodanig verwond, dat hij in het gasthuis spoedig aan de gevolgen overleed. Meppel, 18 Sept. De heer L. Ebbinge, alhier zal Donderdag a. s. den dag herkenden, waarop hij zich vóór 60 jaren als apotheker vestigde; men meent, dat hij de oudste apotheker in ons land is. Nijmegen, 18 Sept. Een 2 jarig kind is de zer dagen in een pot met kokend water gevallen; het overleed aan de vreeselijke brandwonden. Voor eenige weken werd door een Zutfensche dame, te Scheveningen verblijf hou dende, eene briefkaart van daar verzonden naar haar bleeker te Hall bij Voorst, //met verzoek om legen den zooveelsten liefst om 10 uur de wasch te komen halen, daar zij nog een en ander met hem te bespreken had.'' Adres zoowel als inhoud waren met een duidelijke band geschreven. Ook de naam van den bleeker /;Bosmans" klonk nogal Hollandsch. Om den bleeker duidelijk te maken wie ze was, stond haar eigen adres te Zutfen er onder. Ondanks dit alles heeft deze briefkaart een aardig buitenlandsch reisje gemaakt. Aller eerst schijnt zij verzonden te zijn naar Vorst bij Dusseldorf, vervolgens naar Hall in Saksen, om eindelijk te Frankfort aan de Oder terecht te komen. Daar schijnt men slim genoeg geweest te zijn om op te merken dat eene Hollandsche dame niet licht haar bleeker van daar naar Zutfen zou ontbieden om even de wasch te ko men halen; althans van Frankfort is de brief kaart naar Zutfen verzonden en zoo terecht ge komen bij de oorspronkelijke afzendster. AandeGeinbrug, gemeente Wees- percarspel, geraakte Vrijdag-middag een wagentje, waarin behalve de voerman drie kinderen zaten, te water doordien het paard schrikte. Met groote inspanning werden twee drenkelingen gered; de voerman en een meisje verdronken. De welbekende electricus Mar cel Deprez, die zich in den laatsten tijd bezig hield met het nemen van proeven om kracht over te brengen door middel van electriciteit langs dunne dradeD, heeft thans, na zijn proeven we derom twee maanden te hebben voortgezet, van het resultaat in 't openbaar blijk gegeven. De proef werd Dinsdag-avond genomen te Grenoble. Op een afstand van 14 kilometers langs een draad slechts 2 millimeters dik, en gebruik makende van een bergstroom te Vizille als beweegkracht om een dynamo-machine van eigen vinding in wer king te brengen, ontstak de heer Deprez honderd en tien Edison gloeilampen vóór het Stadhuis te Grenoble. Een groote menigte was getuige van deze indrukwekkende proefneming, die volkomen geslaagd mag heeten. Een jager in de omstreken van Molières bevond zich plotseling in tegenwoordig heid van een groote slang, die zich op de hon den wilde werpen, doch bijtijds door geweerscho ten gedood werd. Het monster was vijf meters lang. Een hevige ontploffing van een stoomketel heeft te Lutterworth, in het Engelsche graafschap Leicester, plaats gehad. De blikslasers- werkplaats, waar het ongeluk gebeurde, werd ge heel vernield en verscheidene knechts, die er bezig waren, werden onder het puin bedolven. Vier hunner bleken ernstig gewond te zijn, en een daar van aoodelijk. Een brok van den stoomketel, dat in de lucht geslingerd werd, kwam neder op een naburig huis, en beschadigde dat aanmerkelijk. D e Georgy, het tweede schip, dat uitgezonden was om de pool-expeditie op te sporen, is Zaterdag behouden in Archangel binnengeloo- pen. De Barents is te Hammerfest gearriveerd. Alles wel aan boord. Zaterdag-morgen vroeg, te ruim vijf uren, werden de bewoners der Zuidstraat te Helder plotseling verschrikt door een hevigen slag, die het gevolg nas eene gasontploffing in twee naast elkaar staande gebouwen, de boekhan del van Berkhout Co. en de manufacturenzaak van de Wed. Kamper. Van de spiegelruiten is in beide gebouwen geen enkel gespaard gebleven, de vloer werd opgescheurd, de leggers spleten, de toonbanken werden weggeslingerd en de deuren werden uit hunne hengsels gelicht. De verscheurde en alom verspreide winkelartikelen maken het geheel tot een volkomen ruïne, de schade voor dsn eigenaar is voorloopig niet te berekenen. Daar alle gaskranen zorgvuldig gesloten werden bevonden, kan de oorzaak moeielijk worden gegist. Zes vrouwen, die op het veld werk- ten werden Zaterdag door den bliksem gedood te Koëlen (Bohemen) onder een boom, waar zij waren gaan schuilen voor een onweer. Drie an dere vrouwen werden ernstig gekwetst. Kapitein E. Ashdown, bevelheb- ber van de stoomboot Siam (van de Peninsular Oriental-S.S. Company) bericht, dat het schip op zijn reis van Koning-Georges-Sund naar Co lombo, 1 Augustus jl.. op 6o Z.B. en 89oO. L.-- gedurende meer dan 4 uren door groote massa's lava is gevaren. Zoo ver hij kon zien (het schip legde toen 11 knoopen af) breidden die lava massa's zich uit. De lava dreef in eene richting van N. W. naar Z.O. Het dichtstbij gelegen land was de 700 mijl verwijderde kust van Sumatra, maar aangezien eene oostelijke strooming van 15 tot 30 mijl dagelijks voorhanden was, kon de lava niet van daar gekomen en moest men aannemen, dat zij van eene eruptie in de onmiddellijke nabijheid afkomstig was. De peilingen op de kaart gaven eene diepte van meer dan 2000 vadem. De kapi tein voegt hierbij, dat in 1789 in de nabijheid een onderzeesche vulkaan aanwezig was. E e n z o n d e r 1 i n g e d o o d is wel die van zekeren D, te Parijs, die, beziglzijnde zijn tuin te besproeien, in een ton met water viel en ver dronk. Van luit. Hovgaard, den comma n- dant van de Dymphna, is door den Kopenhaagschen reeder Gamèl een brief ontvangen, gedateerd 1 Augustus, die eenige nadere bizonderheden bevat omtrent het wedervaren van de poolreizigers. De manschappen van de Varna zijn van de komst der lente af op de Dymphna aan boord geweest. Door een groot gedeelte van de proviand op het dek te plaatsen, om het tusschendek en den achter sten overbouw tot logies te kunnen bezigen, ge lukte het, zooveel ruimte te maken, dat er geen zweem van scheurbuik is geweest, niettegenstaande een man in de maand April 3 weken in de kooi moest liggen wegens ontsteking in den onderbuik. Daarentegen stierf de bootsman der VarnaC. Niel sen, op den tweeden Pinksterdag, 67 jaar oud. Te Pon t-d e-B eauvoisin woont zekere Antoine Meziat, een jongen van dertien jaren, die reeds drie menschenlevens gered heeft. Laatstelijk redde hij een tienjarigen jongeu uit het water, waarin hij hem nagesprongen was. Onlangs stond op een regenach- tigen morgen een vrouw in de rue du Sentier te Brussel te zingen, om een paar centimes van de voorbijgangers te bekomen. Doch de vrouw was koud en hongerig, hare heesche stem stem stokte plotseling, en de arme viel op de steenen neer. Juist kwam een jonge dame uit een naburig huis; zij zag de ongelukkige en hielp haar overeind. De dame was mejuffrrouw Drousart, leerlinge van het Conservatorium. Zij kreeg den goeden inval, zelf een oogenblik de plaats der zangeres te vervullen, en weldra werden de bewoners der buurt verrast door een heerlijke sopraaustem, die het Ave Maria van Gounod zong. Allen snelden naar de vensters, en het regende geldstukken, zoodat de arme vrouw met een sommetje van 95 franks naar huis kon gaan De smid Gouldstone, die den 11 Aug. te Walthamstow ziju drie oudste kinderen in een regenbak verdronk en de twee jongste (tweelingen) aan de borst der moeder met een hamer de hersentjes verbrijzelde, is door de gezworenen te Londen veroordeeld tot de straffe des doods, te voltrekkeu door middel van den strop. De verdediger had te vergeefs waanzin gepleit. De gemeente Bellingwolde kan er zich misschien op beroemen, het oudste dagelijksch bestuur van Nederland te hebben. De burge meester toch telt 83, de oudste wethouder 85, en de jongste wethouder 76 jaren, samen 244. Weldra zal ook eer. ;/bliksemtrein" tusschen Parijs, Berlijn en St.-Petersburg loopen. Te Eydt-Kuhnen, op de Russische grenzen, zul- de waggons andere wielen krijgen, die voor de Russische spoorwegen geschikt zijn. De snelheid zal 90 mijl per uur zijn. De trein zal op Ame- rikaansche wijze worden ingericht en een keuken, een eetzaal, leeszalen enz. bevatten. De geheele reis zal in vijftig uren afgelegd worden. In 't Kristallen Paleis te Londen werd dezer dagen door den alderman eu sheriff De Keyzer een internationale aardappelententoon stelling geopend. In een opstel over den uitvinder der Snelpers, in de National Zeitung opgenomen, vinden wij het volgende vermakelijke verhaal. z/De door Cotta bestelde machine vvas voor het drukken der Allgemeine Zeitung te Augsburg be stemd. Toen König daar aangekomen was om het werktuig in elkaar te zetten, zond hij Bauer een aardige schildering van den angst, welken de stoommachine zelfs bij ontwikkelde lieden teweeg bracht. //Het redactie-bureau," schreef hij //be vindt zich juist boven de machine. De hoofdre dacteur nu, een bedachtzaam man, wist zijn ge voel te verbergen, maar de tweede redacteur ver klaarde plechtig, dat hij voortaan liever in de open lucht dan in die kamer wilde zitten wer ken. De huisknecht, ofschoon reeds sedert tien jaar aan de zaak verbonden, had den vorigen dag ziju dieust opgezegd, en liet zich niet kal- meeren of van zijn plan terugbrengen; zijn leven was hem te lief, en hij had bovendien voor vrouw en kinderen te zorgen, zeide hij. Een oud koopman bejammerde het, dat hij die straat nooit meer zou kunnen doorgaan. Cotta verzocht, dat men alles nauwkeurig zoude nazien, opdat geen uitbarsting te duchten kon zijn; hij twijfelde wel niet aan de betrouwbare constructie, maar wilde de verzekering kunnen geven, dat de stoommachine het onschuldigste en minst gevaarlijke werktuig ter wereld was." De heer W. Makintosh die, zooals men weet, aan het einde dezer maand met de Surinaamsche inboorlingen naar hun vaderland terugkeert, zal eenige Hollandsche heeren mee nemen, die in de kolonie hun geluk willen be proeven met het planten van cacao enz. De heer Mackintosh ontvangt vele aanvragen, om mede te gaan. Bij het Engelsche ministerie van oorlog is een plan in overweging, om renboden op snelwielers in het leger in te voeren. Zij zouden sneller rijden dan ruiters, en hadden daarbij niet voor hunne paarden te zorgen. Voorts overweegt men de wenschelijkheid van een regiment infan terie op snelwielers, welks manschappen, zoodra zij in vliegende vaart den vijand genaderd waren, hun voertuigen onder eene sterke bewaking zouden achterlaten, om te voet den strijd te aanvaarden. Verscheidene deskundigen echter betwijfelen de uitvoerbaarheid dezer plannen, vooral van het laatste. Tot aanvulling van de voorbeel den omtrent het samenvoegen en afbreken van woorden, die deuzelfden uitgang hebben, deelt men ons nog één historisch mede. Te Groenloo leest men op een bordje van eene woning: X wet- en stalhouder. De telephoon begint meer en meer ingang te vinden. Geen stad van eenige beteekenis, of de welbekende draden worden ge spannen van dak tot dak, om den toorn te ver wekken van de minnaars van het kleine stuXske blauw, op de pleinen der groote steden voor zoovelen bijna het eenig bewijs dat het uitspansel nog niet tot de denkbeeldige zaken behoort. Tal van verbeteringen en uitbreidingen kwamen tot stand sedert de eerste draden werden gelegd. Toch behoort de toepassing van de vernuftige spreek machine, zooals een Amerikaan, Webster Gillett, in het dorpje Flushing op Long Island, beweert te hebben uitgevonden, nog tot het ongekende. Deze man beeft niet alleen een toestel in elkaar gezet, waardoor men volgens hem, over de groote zeeën heen zal kunnen telephoneeren.maar hij maakt zich ook sterk het, binnen niet te lang tijdsver loop, zoover te brengen, dat de sprekers elkander tevens kunnen zien. Tusschen plaatsen in Maine en Massachussetts zou een eerste proef met dezen toestel worden genomen. Een kereltje van 13 jaren te Pa rijs die wegens zijn onbetamelijk gedrag door zijn moeder beknord werd, heeft getracht deze te vermoorden alsmedezijn 17jarige zuster, die ter hulp gesneld was. De jeugdige ellendeling werd door de buren in zijn boos opzet verhinderd en aan de politie overgeleverd. Den Engelschman Pichwell is het onlangs gelukt een photographischen toestel te coLStrueeren, die op een schip met het kompas huisje in verbinding gebracht, elke beweging der magneetnaald en dus ook van het schip zelfwer kend registreert en wel op eene wijze, waardoor nauwkeurig blijkt, hoe lang het schip dezelfde richting gevolgd, wanneer en hoe lang het daarvan afgeweken is. Hierdoor wordt derhalve eene ver trouwbare controle der werkzaamheid van den stuurman verkregen. De H o 11. Spoorwe g-m aatschappij heeft aan de weduwe van den spoorweg-arbeider Rietvink, die den 18 Augustus nabij Halfweg door een sneltrein werd aangereden, aan de ge volgen waarvan de man den volgenden dag over leed, eene som geld geschonken, gelijk staande met anderhalf jaar salaris van den overledene. Rietvink was slechts vier maanden in dienst der Maatschappij geweest. Een vergiftiging op vrij groote schaal heeft te Leiden plaats gehad. In zekere wijken dier stad zijn plotseling verschijnselen van hevige koorts, hoofdpijn en braking waargenomen, soms bij alle leden van eenzelfde gezin. Voor loopig wordt deze vergiftiging toegeschreven aan het gebruik van melk van dezelfde herkomst, waaronder die van een ziek dier geraakt zou zijn. Ernstiger gevolgen dan bovengemelde zijn nog niet voorgekomen. Reeds is de wedstrijd der bekroon- den begonnen om de medailles, te Amsterdam toegekend, niet aan te nemen. Een Rotterdamsch piano-fabiikant heeft dat concert van dissonanten geopend. In een stal in de Slijkstraat te Amsterdam „spookt" het sedert eenigen tijd. Niet zoozeer de tuigen en rijtuigen als wel de paar den zijn behekst: zij maken in het nachtelijk uur allerlei kromme sprongen, natuurlijk daartoe aan- aangehitst door de spoken, die in den stal rond dolen. Eene andere verklaring is, dat de dieren, door het stroo van hun paillasse als voedsel te gebruiken, door het daarin aanwezige gegiste vocht, in zekeren kennelijk staat geraken en dan, evenals de meer ontwikkelde mensch, uitermate woelig en onhandelbaar zijn. De oudste, negentienjarige, zoon van vicomte Paul De Lorgeril te Parijs had, om zijn zusters te verschrikken, een koord om zijn hals getrokken. Zijn voet gleed uit, door den val werd de knoop aangehaald en er volgde een plot selinge onmacht, welke den dood ten gevolge had. De cichorei gaat, volgens de Sani tary Engineer, eene nieuwe toekomst te gemoet, doordien zij tot bereiding van alcohol kan aange wend worden. De wortel der cichorei bevat na melijk 24 pet. zelfstandigheden, die gemakkelijk in suiker kunnen omgezet worden, waaruit na gisting en distillatie eene alcoholsoort verkregen zou worden, die zich onderscheidt door bizonder fijnen en aangenamen geur, alsook door eene op merkelijke zuiverheid en helderheid. D e Northern Pacific spoorweg, waardoor naar men weet het westelijkste punt van het Bovenmeer, de stad Duluth, rechtstreeks is ver bonden met de zeekust van den staat Washing ton, staat onder leiding van den heer Villiard. Deze man, op 't oogenblik een der meest invloed rijke lieden op het spoorweggebied, was, nu negen en veertig jaren oud, op zijn acht en dertigste nog in het bezit van zoo goed als geen cent. Hij was toen verslaggever van eene courant en als zoodanig eene reis makende, ontdekte hij welk een ontzaglijk hooge waarde het land had, inder tijd aan de reeds bestaande Northern Pacific Maatschappij geschonken, maar waarvan slechts een zeer gering deel in gebruik was genomen. Met alle energie die in hem was, heeft hij zich toen voor de zaak gespannen; hij wist zich op te werken tot President der Maatschappij en is nu zdf voor niet minder dan vier en twintig millioen gulden aandeelhouder, terwijl hij bovendien nog minstens voor bijna veertien en een half millioen bezit in aandeeleu van de Oregon stoomvaart maatschappij. H. F. K u y p e r Zeitschrfür anal. Chemie) heeft in de hersenen en in de levers van twee personen, die in staat van dronkenschap in het water gevallen en verdronken waren, door distil leering alcohol gevonden. Uit ééu stel hersenen werd 3.4 cM3 en uit één lever 8.7 cM3 alcohol getrokken. Een sluiswachter te Oosterwolde, bezitter van een grooten boogerd had sedert lang bemerkt dat daaraan nachtelijke bezoeken wer den gebracht, waarvan de negatieve gevolgen niet onduidelijk merkbaar waren; gisteren posteerde hij zich daarom in den vroegen morgen, met een sabel gewapend, achter het huis en ontdekte spoedig een jongen, die zich appelen van zijn boomen toeeigende. De sluiswachter vatte den dief, maar bracht hem tevens met zijn wapen een gevaarlijke hoofdwonde toe, hetgeen aanleiding gaf aan de politie, om proces-verbaal tegen beide partijen op te maken. Het klinkt schier ongeloofelijk en toch is het waar, dat er zich bij den minis ter van binnenlandsche zaken in Engeland niet minder daD 3000 sollicitanten naar het ambt van beul hebben aangemeld. Figaro deelt mede, dat men er einde- lijk in geslaagd is om langs mechaniscben weg gekleurde photographieën te vervaardigen. De firma Guille Nievsky, 35 Boulevard des Capucines, zou de eer van deze gewichtige uitvinding heb ben en exposeert thaus eene reeks uitmuntend geslaagde portretten, waarvan het koloriet niets te wenschen overlaat. De potographie instantanée en couleurs, zegt genoemd blad, zal de gewone photo- graphie weldra geheel op den achtergrond gedron gen hebben, Franz Von Dreyse, te Sömmerda, de vermaarde geweerfabrikant en verbeteraar van dergelijke moordtuigen, heeft dezer dagen octrooi genomen op een nieuwe constructie van zijn repetitie-geweer. Onverschillig hoe men het wapen hauteert, 't zij men het horizontaal of verticaal, opwaarts of naar beneden houdt, zonder hapering komt de eene patroon na den andere uit het magazijn in den loop precies op de plaats, waar hij wezen moet. Heeft men in den tijd van enkele seconden het magazijn geledigd, er zitten acht patronen in, dan kan men het geweer als gewoon achterlaad-geweer gebruiken, zonder dat er het geringste aan gewijzigd of versteld behoeft te worden. De bekeude woorden, door zeker hoofd-officier in zijn rapport aan Napoleon III gebezigd: Les chassepots ont fait merveille! zijn zonder beteekenis, indieu men zich de slachting voorstelt, die het gebruik vau Dreyse's repetitie geweer nog eens zal te weeg brengen. De stoker, van wien wij indertijd hebben gemeld dat hij bewusteloos was gevonden op den trein tusscheu Eede en Venendaal en dientengevolge in het ziekenhuis te Utrecht was opgenomen, heeft die inrichting hersteld verlaten, om voor den rechter te Arnhem inlichtingen te geven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2