NIEUWE No. 729. Zondag 23 September 1883. 8e Jaargang. Practisch bovenal. BUITENLAND. 0,06 rapnat De stethoscoop. 1AA11EIMIE MI EAU. ABONNEMENTSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afz jnderljjke Nummers T 0,85 1.— Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUBEAÏÏ: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PBIJS DEK ADVEBTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUEEÏ. Met den herfst komen ook weder de par lementaire debatten. Als wij op de samenvoeging van de kwjjnende natuur met de bij vernieuwing opluikende parlementaire welsprekendheid wijzen, bedoelen wij daarmee niets onaan- naams te zeggeu aan het adres onzer volks vertegenwoordigers. De Grondwet heeft nu eenmaal gewild dat in Herfstmaand de deuren van het parlement zullen ge- of heropend worden. Wij dachten er dus vol strekt niet aan, herfst en kamer-polemiek in één adem noemende, aan die laatste een min vleiende qualificatie te geven, haar te willen kenschetsen als, vóór het bloeien reeds uitgebloeid te zijn. Daar de waarheid boven alie3 moet wor den gehuldigd, moet echter de verklaring ons ook van het hart dat iets herfstachtigs metterdaad nu en dan in enkele parlemen taire adviezen valt waar te nemen. Som mige kamerleden vergasten hunne mede leden en (door middel der Handelingen het land) op beschouwingen, waaraan maar al te veel geur en fleur ontbreekt. Wat hebben wij thans in dit opzicht te wachten? De Troonrede was kort; zal nu ook het debat over haar, bjj gelegenheid dat de Tweede Kamer beraadslaagt over het ant woord den Koning te geven, zich ook door kortheid onderscheiden? 't Ware te hopen, want in de veelheid der woorden is ook allerminst de parle mentaire wijsheid gelegen. Daarenboven wat zouden, in de tegenwoordige omstan digheden, ook uitvoerige parlementaire de batten kunnen baten? De toestand op poli tiek gebied is allerminst verkwikkelijk. Er bestaat geen meerderheid voor de eeue of andere partij in de Tweede Kamer. Dat feit is van beslissende beteekenis tot ken schetsing van onzen staatkundigen toestand. Onder de vruchten welke de zomer voor ons kweekte, behoort ook het stembus resultaat van Juni, hetwelk van dien aard was, dat wij iu de Kamer dezelfde vreemde verhouding zagen gehandhaafd welke er reeds al te lang in lieerschte. Het land is blijkbaar moede van het zoogenaamde liberalisme en toch zegepraal den locale invloeden en persoonlijke con- sideratiën over de overwegingwelke alleen mocht geldennamelijk die van hetgeen in 't waarachtig volksbelang wordt gevor derd. Men moge nu evenwel die stembusuit- FE U1LLE TON. De Savage-club. Een totale Heiden-wereld wordt liet te genwoordig geslacht zegt men dikwijls. Welnu, het bewijs is reeds geleverd, waartoe vermaakzucht en geestes-armoê de Europeesehe Christenen brengt. The Illustrated Londen News bevat met de noodige teekeningen een soiree door de „Savage Club" gegeven, bestaande in voordracht, muziek en bal door gekostu meerde personen. Het doel van de „Savage Club," Wildeman's Klub, is: voordracht, muziek en mimiek te bevorderen in verband met de Koninklijke Muziekschool. Men wist, dat deze Klub veel kon, maar zelden was zij zoo opge treden. Nu ging het alle phantazie te bo ven. De leden zijn dan toch zeiven half wilde, onbeschaafde gasten? gij vergist u. De aan staande Koning van Groot-Britannië en Ierland, is honorair lid, en hoogstdeszelfs gemalin en menige hoveling, lord en magistraat, kortom dui zenden aanzienlijke personen waren er tegen woordig. De Prins van Wales als Amerikaansche Wildeman gekleed, met de bekende hoofdban- komst zoo diep betreuren als meu wilmen behoort toch met haar te rekenen. Daar helpt nu eenmaal niets aan. Wij leggen zoo grooten nadruk op die treurige samenstelling der Kamer omdat zij de richting moet bepalenwaarin de parlementaire gedachtenwisseliug moet wor den geleid. Naar ons bescheiden inzien toch zou men 't best doen van niet te veel te iheoretiseeren over partijen, richtingen, enz., maar zich zooveel mogelijk te houden op practisch gebied. Ook de quaestie of het tegenwoor dig Bewind wel in elk opzicht uit het hart van de meerderheid der Natie als ge grepen isbezit niet veel waarde voor de practijk, want van waar zou een beter Kabinet thans moeten komen Zich strikt houdende op het gebied der werkelijkheid vallen er toch nog wel eenige gewichtige punten aan te roeren. Hier denken wij allereerst aan de uitlegging en toepassing der wetten op het middelbaar en lager onderwijs. Ten aanzien der toepassing dier wetten zijn incidenten ontstaan, welke maar al te duidelijk doen zien, dat die wetten niet beantwoorden aan de eischen door de Natie aan de ouderwijs-wetgeving in billijkheid te stellen, 't Zou ons te ver voeren wanneer wij hier de feiten, waarop wij het oog hebben in hun beteekenis gingen ontleden. Genoeg zij het te constateereudat men zeer vreemde begrippen van neutraliteit er op na houdt. Terwijl men toch aan den eenen kant een onder wijzer aan de mid delbare school niet ontslaat, die er niet voor terugdeinsde om het bestaan van God te ontkennen, wil men van den anderen kant een onderwijzer, die (op één uitzon dering na) enkel Katholieke kinderen op zijn (lagere) school heeft, beletten hun ook uit den catechismus te doen lezen zoodat bij hen een dubbel doel wordt be reikt, zij ontvangen een nuttige leesles en zij worden, bijkans al spelende voorbereid voor het onderricht op de catechesatie in de Kerk. Als men zich op een practisch standpunt stelt, dan bestaat er geen twijfel, of de godloochenende leeraar bij de middelbare school moest worden ontslagen en de on derwijzer bij de lagere school moest men zijn gang laten gaan. Het komt ons voor, dat men de onder- wijsquaestie in de Kamer behandelende, zich uitsluitend zal hebben te plaatsen op het geen wij reeds noemden het standpunt der werkelijkheid. Aan de goede bedoelingen den van arendsveeren, wambuis van dierenvel, met kleuren en streepen, kralen en ringen enz., had tot eerewacht dito wildemannen. Den „Grooten Vader" werd ook door de roodhuiden de vredes pijp aangeboden en de opzettelijk gecompo neerde Wilden- of Buffalo-dans werd met smoken geaccompagneerd Trots de dames dus. De mu- ziek-directeur dirigeerde in een Wildemans-kos tuum, dat het blad als 't prachtigste beschrijft. Voorts teekent het allerlei gekke figuren van heeren, die als dwaze wilden, met de haren over de oogen, voordragen, als gekken mimen ma ken, fluitende zakkenrollers nabootsen, als wilden het orgel bespelen enz., wat men maar grilligs en phantastisch denken kan. Verder waren er als op elk gemaskerd bal, koks en keukenmei den, groentevrouwen, marketentsti-rs, enz. Al deze dingen, vooral de kostumes, kenmerkten zich door historische nauwkeurigheid! Men had er zich met studie op toegelegd om een Wilde Heiden te wezen! Het spreekwoord is dus niet meer waar: „men behoeft niet gek te we zen, als men niet wil." De beschaafde wereld bootst de onbeschaafde na; de adellijke stand het plebs; de fatsoenlijke kring de boeven; de Chris telijke maatschappij de Heidensche. En dan dat arme geld; och hadden al die Londensche armen dezer Regeeriug zal ieder onpartijdige gaarne gelooven, maar zij verkeert, zich moetende bewegen tusschen de liberale linkerzijde en een anti-liberalen rechterkant, terwijl beide groepen schier even sterk zijn, in een wezenlijk moeilijke positie. Met die ge( dwongen houding moeten ook wij rekening houden. Zoolang de anti-liberalen niet de parlementaire meerderheid voor zich heb ben, kan zelfs een anti-liberaal Kabinet niet absoluut anti-liberaal regeeren. Toch moeten onze vrienden voor het recht, naar hun opvatting uitkomen; zij zullen daardoor, iu elk geval, een Ministerie, dat bepaald het goede ook voor de minderheden wil, kracht verleeneu tegenover de liberale meerderheid. En zoo moet elk vraagstuk van het oogenblik worden overwogen. Over de fiuan- ciëele quaestie moet mede ernstig worden beraadslaagd; men verdiepe zich bij haar ook niet in abstracte redeneeringen over het beste stelsel; maar men aanvaarde elke Regeerings-voordracht, welke op min druk kende wijze, de inkomsten van den Staat verbeteren zal. Met de financiëele quaestie houdt de koloniale het nauwst verband. Men blijve ook ten aanzien der Koloniën, op practisch gebied. Zoo, maar zoo alleen, kunnen de herfst- en winterdebatten, die den Kamerleden wachten, bij de uitkomst nog worden ge waardeerd als de profetiën eener lente, van nationaal herstel, waarheen reeds sedert jaren het hart van alle weidenkenden uit ging. Te Parijs zijn berichten uit Madagascar ontvangen, volgens welke sedert 17 Juli de inboorliugen zich tot eene verdedigende houding bepaald hebben. De (nieuwe) Frau- sche commandant had aan den Engelschen scheeps-bevelhebber Johnstone doen weten, dat het wel een3 noodig voor hem zou kunnen zijn de aanvallende operatiën aan de Oost kust te hervatten, waarop deze, minder kort aangebonden dan toen wijlen Pierre met hem correspondeerde (van Pierre blijkt trouwens meer en meer, dat hij aan krank zinnigheid geleden heeft) toen onmiddellijk zijn schepen Dry ad en Ranger liet vertrek ken, men weet niet waarheen. Die Fransche oorlogsschepen hebben mede Tamatave verlaten. De staat van beleg, door de Franschen afgekondigd, duurde nog voort en de po litieke toestand was onveranderd. het. Het is geen vergrooting: de armoede en el lende der menschheid kon geheel vervuld en gebeterd worden door de uitspattingen. Wat wij verhalen, dateert van eenige jaren herwaarts, toen de stethoscoop thans de ware bondgenoot van den arts van lieverlede in gebruik begon te komen. Zooals men weet, is de stethoscoop een cilin der van onderen echter kegelvormig, het bo venstuk een weinig omgebogen dien de ge neesheer bij de auscultatie bezigt en met het kegelvormig gedeelte op het lichaam van den patient plaatst, om te hooren hoe het daar bin nen gesteld is. Professor Lepidus was nog een arts van de oude school, die maar noode met al wat nieuw was, meeging; hij werd door do studenten dikwerf aardig beetgenomen. Op zekeren dag zou een lijder worden on derzocht; hoogleeraar en studenten stonden om het ziekbed geschaard, en het oogenblik was gekomen, dat professor den stethoscoop een ongewoon groot exemplaar gebruiken zou.Hij plaatste dien op de te onderzoeken plek, en luisterde aan dachtig maar hij schudde het hoofd. Eene samenkomst van een dertigtal af gevaardigden der uiterste linkerzijde, onder voorzitterschap van Barodet gehouden, ver klaarde zich voor de noodzakelijkheid der onmiddellijke bijeenroeping der Kamers, teneinde ophelderingen van de Regeering te vragen. Zij heeft eene commissie benoemd, welke een manifest zal opstellen, hetwelk aan Jules Ferry zal worden aangeboden Men is te Berlijn niet weinig ont stemd over de taal welke iu sommige Pa- rijsche bladen wordt gevoerd tegen Koning Alfonso vau Spanje, aan wien men te Parijs maar niet schijnt te kunnen vergeven, dat hij een reis maakt naar Oostenrijk en, vooral, Duitschland. Toch gelooft men niet, dat de Koning zal afzien van zijn plan om op zijn terugreis eenigen tijd te Parijs te ver toeven. Volgens den Londenscheu correspon dent van de Gazette Diplomatique is het verbond tusschen Oostenrijk en Duitschland thans voor goed gesloten te Salzburg door V.Bismarck en Kaluocky.Andere staten kun nen zich er bij voegen, maar zonder aan spraaktemogen maken op dezelfde rechten en denzelfden rang. Italië is in het verbond niet opgenomen, wegens de aarzeling van den Keizer van Oostenrijk, dat het de ge wapende onzijdigheid zou bewaren, ingeval Oostenrijk of Duitscklaud met Rusland of Frankrijk oorlog kreeg. De Madridsche bladen melden, dat, na den terugkeer des Konings, Sagasta met de vorming van een nieuw Kabinet zal worden belast. Uit Port-Saïd wordt gemeld, dat de quarantaine voor de van Alexandrië ko mende schepen is vervallen. Het Rijksgerechtshof in Noorwegen heeft iu het proces tegen de Ministers eene afwijzende beschikking genomen op den eisch, door den verdediger van den minister Lehueri gedaan, om aan dertien leden van dat Hof de bevoegdheid tot beoordeeling en uitspraak te ontzeggen. Het proces zal nu den 4 October worden voortgezet. Te Cape-Coast-Castle is uit Coomas- sie bericht ontvangen, dat Koning Koffie Kalkalli door een zijner rivalen is verslagen en uit zijn hoofdstad gejaagd. De vroeger zoo gevreesde Koning der Ashantijuen zou, na groote verliezen te hebben geleden, in de richting van Gaman zijn gevlucht. Yan de Congo zijn te Lissabon tij dingen ontvangen, loopende tot 18 Aug. De heer Stanley bevond zich op het door de Internationale Vereeniging gestichte „Merkwaardig een zeer merkwaardig ge val, heeren!" sprak hij verwonderd. En weder luisterde hij; doch vernam nu niets. Een oogenblik later nam hij wederom het ei genaardig gonzend geluid waar, dat hij nog nooit bij eenigen patient, hoe levensgevaarlijk dan ook, had vernomen. En wederom schudde de professor het hoofd. „In waarheid, een hóógst zeldzaam geval", herhaalde hij en en al de studenten moesten luisteren dat zij met krampachtig verwrongen trekken deden. Daar was reden voor; want professor wist niet, dat zij boven en beneden iu den stethoscoop een propje donker papier gedaan hadden en dat daar tusschen eeu bromvlieg zich bevond, die de jon gelui tot dit doel hadden weten machtig te worden. Vóórdat de argwaan van den leeraar was opgewekt, wist een hunner behendig het gevan gen insect te bevrijden. Het merkwaardig geval kon door den professor dientengevolge niet meer worden geconstateerd en is hem ook nooit weer voorgekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1