NIEUWE No. 730. Donderdag 27 September 1883. 8e Jaargang. Het Centrum en zijne vijanden. BUITENLAND. tn Zonderlinge vreugdebetuiging. Eenzijdige opmerkingsgave. Dineer-diplomatie. H4IMME rOHRAIT. ABONNEMENTSPR IJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers t 0,85 1.— 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. UHDSiï AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUBET. De dertigste algemeeue vergadering door Duitschlauds Katholieken in Dusseldorf ge houden, heeft opnieuw het schitterendst be wijs geleverd van de eenheid en eendracht der Centrumspartijjubelend en vroolijk schaarden zich de .zwarte» mannen omhun hooggeachteu leider, den heer Windthorst de grijsaard met jeugdige frischheidjeug digen geest en jeugdige bezieling eu met recht kon de afgevaardigde uit Meppen uitroepen: Ziet, mijneheeren van deNord- deutsche Zeitung, wij zijn eensgezind eu uw wensck om ons te vernietigen wordt nog geenszins vervuldEvenzoo schreef onlangs de Berliner Volkszeitunghet orgaan der Fortschrittspartij:>Voorloopig eu wel licht nog langen tijd is de clericale partij, welke men wilde vernietigen de machtigste in den Rijksdagzij heeft in Duitschland, niettegenstaande de bevolking voor het meerendeel protestausch is, meer invloed dan in Katholieke landen. Naast deze eenheid der Centrumspartij ziet men, op bijna medelijden opwekkende wijze de tweedracht in het liberale kamp. Zou zulk eene algemeene vergadering als die der Katholieken in Dusseldorf, waar alle mogelijke politieke staathuishoudkun dige sociale en religieuze vragen behan deld werden, bij de liberalen denkbaar en mogelijk zijn? Deze vraag zal geen enkel liberaal met »ja« durven beantwoorden. De eenmaal zoo machtige nationaal-Iiberale partij met hare 170 leden is tot op een klein gedeelte na verdwenen en haar leider, Von Bennigsen heeft haar sinds lang ver laten. Het Deutsche Vereindat tien jaren ge leden zijne 20,000 leden telde, is eveneens nagenoeg verdwenen, t bestaat nog slechts in naam. De legers van Lasker, Jung, Wehrenpfenuig, Von Sijbel en an deren, hebben opgehouden te bestaan. De verschillende liberale partijendie eenmaal in de dagen van den bloeitijd des Cultuur- strijds vereenigd tegenover het Centrum stonden bevechten elkander op de hevigste wijze. De leden van den Fortschritt en de secessionisten bestrijden het kranke natio- naal-liberalisme en de vrije conservatieven. Te Liebenwerda-Torgau hebben de seces sionisten de Regeeringscandidaten glansrijk uit het veld geslagen en zelfs in het leger van Von Bennigsen vindt de Fortschritt een goed onthaal. Het beste beeld van ver deeldheid echter biedt thans Berlijn. De hoofdstad van het Duitsche Rijk is, in den FEUILLETON. Goedkoop vuurwerk. Toen Elliston pachter van den schouwburg te Worcester was meldt het Engelsche blad the Theatre" kondigde hij bij gelegenheid van zijn benefiet aan, dat de voorstelling besloten zou worden met een prachtig vuurwerk. Na afloop van het tooneelspel eu het nastukje, was het tal rijk publiek dan ook in gespannen verwachting, en gaf luidruchtige blijken van ongeduld; maai de ongelukkige tooneel-directeur John Crisp was niet bij machte dat ongeduld te bevredigen, want het vuurwerk bestond alleen in de verbeelding van zijn chef. Eindelijk, toen het rumoer zoo ver schrikkelijk werd alsof er niets minder van te verwachten was dan dat alles kort en klein ge slagen zou worden, kwam de beneficiant met een vriendelijk gezicht voor het gordijn, en na door een wuivend gebaar met de hand stilte verzocht te hebben, zeide hij: „Dames en heeren, ik heb tot uw vermaak een allerprachtigst vuurwerk gereed het prachtigste, dat ooit in deze stad of waar ook in het Rijk ge zien is." (Daverende toejuichingen. De benefi- gewonen zin van het woord, eeue aarts- liberale stadwaar de Katholieken een bit ter beetje te vertellen hebben en waar zij evenals in zoovele steden van ons land, nooit in aanmerking komen bij de ver kiezingen van leden voor den Ge meenteraad. 't Is echter in die stad der Bildung und Intelligem vermakelijk te aan schouwen hoe de gezworen vijanden der Katholieken zich in het haar vliegen. Sociaal-democraten leden vau den Fort schritt secessionisten nationaal-liberalen vrije en niet-vrije conservatievenJoden en anti-Se mi ten, voeren onderling strijd; er heerscht onder hen eene baby Ionische spraakverwarring en te midden van dien chaos vau vijandschaphaat en verbitte ring staat het Centrumeensgezind en sterk, vast als een rots in zee. In weer wil van alle vijandschap, waarbij het ge zamenlijke liberalisme en de Regeeriug elkaar de hand reiktenin weerwil van alle kunstgrepenlaster en verdachtmaking, is het Centrum gegroeidhet is een garde, een keurkorps van honderd uitstekende soldaten geworden en zelfs de machtige Rijkskanselier, Jupiter Yon Bismarck, heeft de onoverwinnelijke vesting niet kunnen doen springen hijdie de nationaal-liberalen met luttele moeite vermorselde. Waar is de sleutel van dit raadsel? Wie verklaart dit geheim? Zeer zeker deze dis cipline is de uitwerking van oorzaken. Welke zijn deze oorzaken Zeker orgaan van de Fortschritspartij is van meening dat de verontwaardiging over de verdruk king, die door een tal van ambtenaren wordt uitgeoefend, aan het Centrum voort durend aanhangers verschaft; het volksbe wustzijn, zoo redeneert dit blad, heeft de oppositie sterk gemaakt; het systeem der maatregelen van geweld door de politie, de gerechtshoven en de gendarmen uitge oefend, hebben het tegendeel bewerkt van hetgeen men verwachtte. Deze redeueering van het orgaan der »Fortschrittler« is op zich zelve juist, want de inbreuk der poli tiemacht op het gewetensgebied, op het heerlijkste heiligdom van den mensch, de gevangennneming en het kerkeren van on schuldige Bisschoppen en Priesters, de ver jaging van brave Nonnen en Monnikken de beperking van het recht van vereeni- gingen en de behandeling der Katholieken als Pruisen vau geringer allooi, voorts de smaactvolle belastering, die de Paus en de gausche Kerk iu de liberale pers heb ben ondergaanmoesten noodzakelijker wijze ook den lauwsten Katholiek wakker ciant boog, als in het trotscb. bewustzijn dat hij die toejuichingen verdiend had). „Maar," ging hij voort, „maar, dames en heeren, ik ben verplicht u te verwittigen, dat mijn machinist van meening is dat, wanneer het vuurwerk wordt afgestoken, de zoldering van den schouwburg zal springen, zooveel kracht zit er iu. (Onrustige beweging onder het publiek). „Evenwel, dames en heeren, gij zult het hebben!" (Algemeene op stand, en een geroep van: „Neen, neen, mijnheer Elliston!") „Ik heb u nog nooit bedrogen, ge ëerde begunstigers," ging de beneficiant voort, „en het vuurwerk zult gij hebben. Mijn tooneel- directeur, mijnheer Crisp daar zit hij iu mijne loge zal ten volle bevestigen wat ik zeg. Het vuurwerk zal de zoldering van den schouwburg doen springen, maar hebben zult gij het! Intusscheu was er eene merkbare algemeene beweging naar de deur ontstaan, en nog slechts eene herhaling van Elliston's bedreigingen, dat zij het vuurwerk zouden hebben, was er toe uoodig, om zijne verschrikte begunstigers geheel op de vlucht te jagen, als uit een mond roe pende: „Neen, neen, mijnher Elliston, geen vuur werk?" „Dames en heeren," sprak hij slotte, „tot mijn genoegen kan ik u zeggen, dat ik er iets op schudden en hem het bloed aan 't koken brengen zoodat hij zich door verbittering eu rechtvaardigheids-gevoel gedreven, onder de banier van het Centrum ging scharen. Maar dit is toch nog geenszins de ware oorzaak, welke de Ceutruinspartij tot de machtigste in den Rijksdag maakt. Het is de overtuiging, die steeds meer en meer in de volkskringen doordringt, dat het Centrum de bestemeest energieke en con sequente verdediger der volksrechten en der zedelijke eu stoffelijke belangen van het volk isdat het niet ineenkrimpt als Pruisens Jupiter het voorhoofd fronst en dat tusschen alle Katholieken, hetzij zij tot de hooge standen beliooren hetzij zij zich iu bescheiden kringen bewegende schoonste harmonie heerscht en ouderlin gen strijd tot de ongekende zaken behoort. Wie de grondoorzaak van den voortdu- renden bloei en groei van het Centrum had willen leeren kennenhij had zich naar Dusseldorf moeten begevendaar zou hij het geheim opgelost hebben gevondendaar stond de arbeider naast den geleerde en den aristocraat, allen door dezelfde belan gen solidair verbonden. Zeker zoolang de vijanden der Katholieken aan de overheer- sching» van den Clerus gelooven zoolang zij zich niet laten overtuigen, dat de ge hoorzaamheid der Katholieken eene vrij willige acte is, zoolang zij believen te ge- gelooven dat het volk met opzet dom ge houden wordt, zoolang kennen zij het ge heim onzer duurzame kracht eu sterkte niet. Juist in de politieke rijpheid van het Katholieke volk iu Pruisen, die den arbeid van het Centrum doet waardeeren, is de kracht van die partij gelegen; het is geen kunstmatige kracht, maar eene oorspron kelijke en daarom eeue duurzame en echte. »Het volk gelooft niet meer wat de Re geering zegt,« sprak eenmaal de beruchte Dr. Falk. Eu waarom niet? Omdat het Katholieke volk denkt eu oordeelt en zich geen knollen voor citroenen laat verkoopen. Het Centrum echter geniet het volste ver trouwen van het volk en dit vertrouwen is nimmer beschaamd of teleurgesteld ge worden. De tegenstanders hadden gehoopt dat door de sociale quaestie het Centrum zou ontbonden worden. Zij hebben zich echter deerlijk vergist. Windthorst verklaarde, dat hij naar Dusseldorf was gekomen, om zich te overtuigen of de oude eendracht, de oude eensgezindheid nog bestond; en hij had er zich van overtuigd. Overeenstemming in alle denkbare vragen was niet noodig, als gevonden heb om u in zekere mate voor uwe teleurstelling schadeloos te stellen. Het orkest" dat uit drie slechte violen bestond „zal God save the King spelen." De dichter Matthias Claudius, de Wandsbec- ker Bote, bezocht eens, tijdens zijn verblijf te Berlijn, den dichter Burmann, die als een zon derling bekend was. Deze was zoo blijde, toen Claudius zich aan hem had voorgesteld, dat hij zich op den grond wierp en juichend om de tafel rolde. Claudius meende deze uitbarsting van ge voel niet koel te mogen beantwoorden, liet zich dus ook dadelijk op den vloer vallen en rolde Burmann achterna. Eerst nadat beiden een paar malen de ronde om de tafel gedaan hadden, stonden zij weer op en vielen elkaar in de ar men. „Welnu, mevrouw," zeide een advocaat tot eene dame, die als getuige voor de rechtbank was verschenen, „gij hebt ons gezegd dat gij dien dag te twaalf uur eene vrouw te paard iu vliegenden galop uw huis zaagt voorbij rennen, er maar eenheid en harmonie in de hoofd zaak heerschte. Waar een verschil aan opinie ontstaat, wordt het trouwens spoedig bijge legd door wederzijdsche tegemoetkoming. Zij die dus eene ontbinding van het Centrum verwacht hadden, tengevolge van de be handeling der sociale quaestie, hebben zich deerlijk vergist. Zelfs de werklieden, van wie men een krassen aanval had kunnen verwachten, hebben kalm eu rustig aan de debatten deelgenomen. Waar is de leider eeuer liberale partij die dit van zijne partij kan getuigen? Inderdaad het Centrum is machtig, groot, eensgezind eu eendrachtig; het staat vaster dan ooit. Bij de jongste manoeuvres van het Fran- sche leger is terwijl de troep in het vuur was, een poging gedaan om een der hoofd officieren dood te schieten. Het parket heeft een onderzoek ingesteld. Figaro verhaalt dat generaal Wolff te Dyon, ter gelegenheid van de aldaar gehouden militaire manoeuvres, eenige ge neraals te ontbijten had gevraagd. Onder dezen was de Russische generaal Dargo- miroff. Deze stelde een toost in op Frank rijk en verbrijzelde vervolgens zijn glas, zeggende: »Ik wil niet dat dit glas na mij voor een anderen toost zal dienen.Deze woorden en de gebaren waarmede zij ge paard gingen, voegt Figaro er bij, maak ten op de aanwezige generaals (er was geen enkele buitenlander dan de Russische generaal) een levendigen indruk. Volgens den Événement heeft Dragomi- roff ook nog de volgende woorden gespro- keu. »Ik hoop het Fransche leger spoedig aan den rechtervleugel van het Russische leger te zien.« Er loopt een gerucht, dat het En gelsche Gouvernement voornemens is, door de aanhangers van Parnell beraamde mee tings door geheel Ierland te verbieden. De orangistische partij van Tyron zou beslo ten hebben, zich desnoods met geweld tegen elke Parnellistische manifestatie in ge noemd graafschap te verzetten. Uit Konstantinopel wordt aan the Daily News gemeld Het paleis is door de ontdekking van een beweerd komplot tegen den Sultan in rep en roer. Ditmaal is de verdenking ge vallen op den Troonopvolger Prins Reschid Effendi en diens intieme omgeving, en zijn voornaamste vertrouweling, een eu gij hebt ons eene omstandige beschrijving van hare kleeding gegeven. Wees nu zoo goed ons te zeggen wat de kleur van haar paard was." „Dat kan ik mij niet herinneren," antwoordde de dame. „Was het wit of zwart?" vroeg de advocaat. „Dat heb ik niet opgemerkt," hernam de dame, „zij reed zoo snel dat ik alleen maar tijd had om te zien hoe zij gekleed was." De Engelsche minister Sir Robert W alpole had eene eigenaardige manier en anderen zijn hem daarin met succes gevolgd om in de Kamer zijne voorstellen er door te krijgen. In zulk een geval noodigde hij namelijk de leden, van wier stemmen hij onzeker was,bij zich aan tafel, waar hij hun niet alleen smakelijke gerechten opdischte, maar hun ook een goed glas wijn schonk. Toen een vriend hem eens vroeg waarom hij zijne gasten zoo heerlijk onthaalde, antwoordde de slimme minister: „Daarin volg ik den man denmaker na, die de teenen, welke hij gebruikt, nat maakt, omdat zij dan buigzamer zijn."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1