Laatste berichten. Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. Motief voor een proces. A. Hoe komt het in uw brein op, om te procedeeren? De zaak is immers duidelijk. B. Zeker, de zaak is zoo helder mogelijk. A. En gij erkent dus 't geld aan Muller schuldig te ziju? B. Zeker. A. Maar waartoe dan een proces? B. Nu, de rechter kan zich vergissen. Kerknieuws. St. Gregorius-vereeniging. Letteren en Kunst. 8 chine heeft kracht genoeg om schepen van 1700 ton op te heffen. Grootere schepen kunnen hoog genoeg worden opgelicht opdat hun romp schoon gemaakt of hersteld en hun schroef voorzien kan worden. Een der geneeskundigen, die na ar Egypte zijn gegaan om aldaar de cholera te be- studcerer,, de heer Thuillier, is het slachtoffer zijner liefde voor de wetenschap gewordenHij is te Alexandrië bezweken. Thuillier was sedert vier jaren verbonden aan het laboratorium van Pasteur. De deugdelijkheid van den auto- matischen rem volgens het stelsel van Westing- house wordt meer en meer door de belangheb benden erkend. In Amerika bijvoorbeeld, waar deze rem eerst op een aantal personen-rijtuigen werd toegepast, gaat men hem nu op groote schaal ook op goederenwagens gebruiken, en naar wij vernemen heeft heeft de WeBtinghouse Brake Com pany, namelijk de Maatschappij die zich met de vervaardiging bezighoudt, van de verschillende toestellen en deelen, waaruit dit apparaat be staat, een order ontvangen om zestig duizend goederenwagens daarvan te voorzien. Daar pakt men de zaak dus heel wat flinker aan dan in Europa, waar in het eene land de spoorweg maatschappijen door de Regeering tot de invoe ring moeten gedwongen worden, terwijl men in andere landen, bijvoorbeeld in Dcitschland, zijn tijd zoek brengt met het nemen van proeven met allerlei stelsels, in de hoop waarschijnlijk om er eindelijk een te vinden dat volmaakt is. Zou hierbij niet gelden het bekende gezegde que le mieux est souvent l'ennemi du bien? Een boertje van Nieuweramstel wilde eergisteren naar het Rijnspoor. Hij greep het eerst de tram VondelkadeLeidscheplein (te Am sterdam) en vroeg toen een overstapkaartje. „Dan moet je de lijn Plantage hebben!" zei de con ducteur. „De lain wi'k niet hebben" zei de boer "geef mai maar 'n kaartje!" Te Weenen is een congres van ge- vangenis-ambtenaren gehouden. Het besloot tot oprichting van vereenigiugen, met het doel, ont slagen gevangenen te helpen zich weer een plaats in de maatschappij te verschaffen. Van den Ersnschen vie e-a d m i r a al Pierre, die dezer dagen, kort na zijn aftreden in Madagaskar overleed, deelt Figaro de volgende kenschetsende aanspraak mede, die Pierre in 1870, toen hij nog eenvoudig luitenant ter zee was en onverwachts als kapitein van een schip moest op treden, voor het bijeengeroepen scheepsvolk hield. „Officieren, onderofficieren en matrozen! Ik heb pas het commando van dit schip op mij genomen, en gij kunt mij dus nog niet kennen. Mijn naam is Pierre (steen) en ik ben nog veel harder dan mijn naam: Ingerukt!" De belasting op het kaartspel bracht in Frankrijk in 1882 2,352,000 frs. op, of 24,000 frs. meer dan in 1881. In 1879 waren er 39 fabrikanten en 13,422 verkoopers van kaarten, in 1882 60 fabrikanten en 13,911 ver koopers. De nieuwste Engelsche dames- dracht waarin de schoonen bij de wedstrijden op het eiland Wight verschenen, is een soort van jacket, met korten schoot, dat om het middel met twee metalen knoopen gesloten is en een hoog wit pické vest laat zien, dat er onder ge dragen wordt. Op het hoofd dragen zij een soort van matrozenpet, die echter niet van was doek, maar van een met goud doorwerkte stof is gemaakt. Het onderkleed is nauwsluitend en van roodachtig blauwe stof of van een der andere onbestemde kleuren, die tegenwoordig in den smaak zijn en die bekend zijn onder de namen: „fijnge maakte kruisbessen" „rotte oranje-appelen", „doode kikvorschenkleur" enz. Eergisteren-voormiddag had te Breda een vreeselijk ongeluk plaats- Een jonge dame uit Oosterhout, mej. A., op het punt naar Indië te vertrekken, sprong nabij het station van de nog bijna in volle vaart zijnde stoomtram en was oogenblikkelijk een deerlijk verminkt lijk. Het is beter, wezenlijk berouw te gevoelen, dan er een juiste beschrijving van te kunnen geven. De wijze zegt niet alles, wat hij deukt, hij denkt echter alles, wat hij zegt. Groote gevaren dooden kleine angstvallig heden. Vele menschen doen met hun leven als de kindereu met een geschenk. Zij zijn er blijde mede, maar bederven en vernielen het. Wie zichzelf recht heeft leeren kennen, wordt klein in eigen oog en hecht weinig aan menschenlof. Het is een opmerkenswaardige gedachte, als men een stuk wit papier beziet en zich tracht voor te stellen, welk eene onmetelijke ongelijke waarde aan zulk een blad door menschenhand kan worden verleend. Even nietszeggend en on verschillig als het voor ons ligt, wachtend op de pennestreek, welke alleen er bet eekenis aan geven kan, even geweldig en demonisch kan de macht ervan zwellen, zoodra dit geschied is. Denken wq ons dat een van God begenadigd dichter of toon kunstenaar er een lied op schrijft en alzoo dit blaadje wijdt tot een bron van verrukking en van stichting voor de verste tijden; brengen wij ons voor den geest dat de hand van een groot schil der eene teekening daarop ontwerpt, welke het kenners oog nog na eeuwen met verbazing en eerbied gadeslaat. Of stellen wij ons voor, dat een Croesus met enkele pennestreken zijn: „goed voor vijfhonderdduizend gulden" er op schrijft, of dat een ander man, omgekeerd, een wissel daai on derteekent, die tot de eerste schakel wordt van een keten, die hem onweerstaanbaar naar deu afgrond trekt. Welk een stroom van verrukking kan uit dit blad opwellen, wanneer de hand van bloedverwant of vriend het bedekt die in ons lijden of in ons geluk deelneemt; welk een af grond van wee kan het voor ons openen, wan neer dood en verlies ons daaruit tegengrimmen. Er is waarlijk iets angstigs in deze witte, onbeschreven oppervlakte, en goed zou het zijn voor menigeen, zoo hij zich wel bedacht, eer hij de pen indoopt en de geesten ontboeit, welke hij later niet meer bannen kan. Eenvoudige opheldering. Vriend. Maar wat is hierboven voor een gerommel, dat de kalk van het plafond valt? Woont daar wellicht een smid. Huisheer. Dat juist niet, maar sedert viertien dagen woont hierboven een tooneelspeler, die zich dagelijks een paar uren in 't „kunst matig vallen" oefent. Een voorzichtig geneesheer. Zeker iemand kwam bij een geneesheer en verzocht een genees middel voor rheumatiek. Hier hebt ge een pot met zalf, wrijf die op de plaat» waar ge de pijn hebt en als dit middel helpt, kom het mij dan zeggen, ik lijd aan dezelfde kwaal. Logisch. Heer. Wat? Ge verlangt nog hono rarium voor de behandeling mijner vrouw? Hebt ge mijne vrouw gezond gemaakt? Dolcter. Neen. Heer. Hebt ge haar het leven benomen? Doffer. Onzin. Heer. Welnu, waarvoor eischt ge dan betaling? Kinderlijke wijsheid. De kleine Frits wijkt verschrikt voor een grooten hond terug die hem aanblaft. Vader. Maar Frits, waaivoor beu je zoo bang, weet je dan niet dat blaffende honden niet bijten. Frits. Ja, ik weet dat wel, maar of de hond het ook weet, dat weet ik niet. Ook een belang. Op de imperiale eener diligence zeide de eene passagier tot den andere, die geen plan scheen te hebben te gaan zitten: „Maar, mijnheer, neem toch plaats, gij zoudt kunnen vallen en armen en beenen breken." „Interesseert u dit zoo?" „Zeker,wij zouden daardoor oponthoud kunnen hebben." Een Polylinguist. Izak Scholem. Ik zeg je mijn Samuel kan rekenen als eeD professor. Nathan Jeiteles. Dat beteekent niemendal, dat kan mijn Mozes ook, maar je moet hem hooren spreken; vier talen kent hij, zonder ze ooit te hebben geleerd. Izak Scholem. Niet geleerd? dat is ongeloofeJijk. Nathan Jeiteles. Hij spreekt vier talen zeg ik je, Hollandsch, Joodsch-Hollandsch, Hollandsch-Joodech endoor den neus. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 26 Sept. Zondag-avond is een bekende dronkaard, eenige minuten nadat hjj eene tapperij aan bet Spaarne beschon ken had verlaten en op de straat was gaan liggen slapen, plotseling overleden. Op de begrooting dezer gemeente, voor 1884 is uitgetrokken: voor gem. dir. be lasting f 138 000, vergunningsrecht f 9400, schoolgelden voor L. O. f 17 610, M. O. f17 080 en H. O. f 8880. leening f 167 906, daartegenover kosten van het L. O. f137 101, gymnasium f 27 636, twee H. B. scholen f 47 335, een id. ter opleiding voor handel en nijverheid f 11 750, buitengew. uitgaven voor openb. werken f 123 946. Het eind cijfer der begrooting bedaagt in ontvang en uitgaaf f1 026 937.81. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd: P Traksel en A M Groove; J van Maas en M M v. d. Boon. Getrouwd: H Vos en M C V. Brussel; J G der Kinderen en J C P v. d. Blocquerij; JA Kessens en M J Jonker. Bevallen: E M Boutellier geb. v. Muijen d. M C v. Drunen geb. Hoebé d. H C Noijous geb. Dal d. 5 P Barthel geb. Jukes z. AM Scheulderman geb. Aussum d. J H de Gelder geb. Bahle z. H M J Kramer geb. Staphorst d. Er. d. Veldt geb. Slobbe d. AC Slingerland geb. Kraak d. JE Vlinker- vleugel geb. Bekker z. AC van Hooijdonk geb. de Graaff z. AM Stóver geb. Muller d. M J Maas geb. Heerens d. MC Baaten geb. Grundemann d. J Stiphout geb. van Leuven z. C A Uittenboscb geb. de Paauw d. B Gompertz geb. de Beer z. G v. Wijk geb. de Jongk z. M Andrea geb. v. Dantzig z. C M Smit geb. Moet z. M G de Roo geb. v. d. Bergh z. AC Giebring geb. Gieskens z. E Stuffers get), v. Citters z. A Diktus geb. de Koe d. J J Smit geb. Grillis d. G J de Graaf geb. v. Scbooten z. J C V. Zomeren geb. Erdtsieckz. J Snoeks geb. Bakker d. AC Snijders geb. v. Hoof d. S M Halshoff geb. Houssart z. EL W Sarlet geb. Roosdorp d. M ten Oever geb. Honigh z. A C Proot geb. Ploner d. F Lijnkamp geb. Berghuijs z. H As geb. van Niekerk z. MG v. Huizen geb. Ditmar z. A Freijer geb. de Vos z. M Martens geb. Nieborg z. M Mulder geb. Kamp d. F Boshakker geb. Vrijborg d. Overleden: Een als levenl. aangeg. kind van het vrou welijk geslacht van C v. d. Bogaerde Rozenpriëelstraat; H Wortelman 75 j. wed. J Piepenbrink Zuiderstraat; A M Koelemeijer 1 mn. d. Oranjeb. laan; H J Wun- der 40 j. Zijlsingel; T Seij 42 j. Gasthuisvest; Een als levenl. aangeg. kind van het vrouwelijk geslacht van J H v. Akker Magdalenastraat; C M v. d. Vaart 8 mn. d. Gr. Houtstraat; Dr. J V. Vloten 65 j. Florapark; H H v. d. Wal 24 dg. z. Ged. Voldevsgracht;Een als levenl. aangeg. kind van het mannelijk geslacht van A W Wesselius Burgwal; C Jongejans 25 j. Gasthuisvest; W van Brussel 23 mn. z. Koningstraat; J M Vooges 6 mn. d. Glasblazerstraat; J Gosem 38 j. Burgwal; Een als levenl. aangeg. kind van het mannelijk geslacht van Ds. H Smeding Zijlstraat; C ter Haak 52 j. Kraaijenh. gracht; C Laatstra 4 mn, d. Ged. Kraaijtnh. gracht. Z. D. H. Mgr. C. JM. Bottemanne, bisschop van Haarlem, heeft benoemd: tot president van het Groot Seminarie te Warmond den Zeereerw. Hooggeleerden heer H.J. JBrenger; tot regent van het seminarie Hageveld den Hoogeerw. heer A.J. BrouwerDeken van Alfenen Pastoor te Aarlanderv.; tot professor aan het Seminarie Hage veld te Voorhout deu Zeereerw. heer G. A. A. Loots; tot pastoor te Monster den Weleerw. heer G. L. Rijp; tot pastoor te Nieuwveen den Weleerw. heer J. J. Bruijstens; tot pastoor te Noordwijkerhout den Weleerw. heer D. Staas; tot pastoor te Brielle deu Weleerw. heer P. L. Poels; tot pastoor te Castricum den Weleerw. heer G. H. Spiekerman; tot pastoor te Zieriksee den Weleerw. heer A. R. G. Feijen; tot pastoor te Middelharr.is den Weleerw. heer F. Jansen; tot pastoor te Assen delft den Weleeiw. heer G. F. Schluter; tot pastoor te Riioon den Weleerw. heer L. Ten Brink; tot kapelaan te Amsterdam, (par. H. Willihrordus binnen de veste) den Weleerw. heer W. A. Van Halen; tot kapelaan te Kralingen den Weleerw. heer H. J. Borghols; tot kapelaan te Heemstede deu Weleerw. heer P. Stroet; tot kapelaan te Vlaardingen den Weleerw. heer C. A. Hammer; tot kapelaan te Westwoud den Weleerw. heer J.A.VanLeeuwen; tot kapelaan te Wassenaar den Weleerw. heer A. Van Rijn; tot kapelaan te Linnen den Weleerw. heer J. J. M. Teule; tot kapelaan te Spierdijk den Weleerw. heer H. J. P. Thomann; tot kapelaan der St. Jozef-parochie te Delftshaven, den Weleerw. heer G. Buisman; tot assistent te Alfen a/d. Rijn, den Weleerw. heer H. J. van de Ventot assistent te Mon ster den Weleerw. heer P. De Wit. De vijf laatste Weleerw. heeren zijn den 19den Aug. 11. tot priester gewijd. Ter gelegenheid van de 4de algemeene ver gadering der Ned. St. Gregorius- Vereeniging wapperde te Zwolle uit vele huizen de nationale driekleur en brachten de treinen honderden be zoekers aan. In de O. L. V. kerk begon te 10 uren de uitvoering van kerkelijke muziek. Te 12'/» uur werd in het Odeon namens het Bestuur der Ver eeniging verslag over het laatste jaar uitgebracht, waaruit bleek dat het ledental boven verwachting vermeerderd en de financiëele toestand zeer be vredigend is. Vervolgens werd door den Weleerw. Hooggel. heer M. J. A. Lans de vraag: Waarom Gre- goriaansch? besproken. De slotsom was, dat het Gregoriaansch is de gemakkelijkste, de schoonste en de door de Kerk voorgeschreven zang, die hare zonen verplicht zijn te volgen. Daarna werd door den Weleerw. heer G.Ten.Brake, met de tot dat einde uit de talrijke vergaderden opgeroepen beoefenaars van het Gregoriaansch eene onderrichtende repetitie gehouden. Vervolgens werd door den Weleerw. Hooggel. heer L. Van den Heuvell, professor aan het gymnasium der Jezuïeten te Sittard de vraag behandeld; waarom Paiestriua—stijl? waarop het antwoord luidde, dat nadat door eene Commissie van acht Kardinalen door Paus Pius IV daartoe benoemd, het ver vaardigen eener mis was opgedragen aan Paies triua, deze bleek zóó geheel in overeenstemming te zijn met den geest van het Gregoriaansch, dat besloten werd zijn stijl te doen volgen. Ten slotte werd met een hartelijk woord en aanbeveling van den Gregoriaacschen zang door den Zeereerw. heer PastoorA. O. Spitten, de bijeenkomst gesloten, waarna men zich vereenigde aan een gemeen- schappeiijken maaltijd, om te 4Va uur het tweede gedeelte van het vastgestelde progamma der zanguitvoeringen in de O. L. V. kerk bij te wonen. De St. Gregoriusvereeniging, die zich in een voortdureuden groei en bloei verheugt, telde in 1882 bereids 47 afdeelingen, met ruim 900 wer kende leden; in deu loop van dit jaar werd het cijfer der afdeelingen met 22 en dat der werkende leden met 300 vermeerderd, zoodat de Vereeniging thans bestaat uit 69 afdeelingen m t 1270 leden. De zoogenaamde retrospectieve tentoonstelling van Noord-en Zuid-Nederlandsche kunstwerken te Amsterdam, zegt de N. R. Ct. door de vreemdelingen druk bezocht, door vele Neder landers tot hun eigen schade en schande voor bijgegaan, heeft reeds uitmuntende vruchten ge dragen door de studiën, waartoe zij aanleiding of gelegenheid gaf. In De Wetenschappelijke Neder lander onder redactie van den Zeereerw. Hoog geleerden heer J. W. Brouwers (uitgaaf van Küppers 4" Laurey te Haarlem) heeft de heer Joseph Gielen uit Maeseijck zulk eene studie onlangs medegedeeld, en wel over iets, dat zeker niet door alle bezoekers dezer tentoonstelling werd opgemerkt. Het beroemde Evangelieboek uit de abdij van Sustereu noemt de schrijver terecht het belangrijkste, zoo niet het eerbiedwaardigste van alle voorwerpen der oude kunst, hier ver zameld, uithoofde der dubbele echtheid van ouder dom en oorsprong. Hij is overtuigd dat het mee- rendeel der miniaturen in dit boek zijn vervaar digd door Nederlandsche kunstenaars uit de middeleeuwen, en neigt, wegens de overeenkomst, tot de onderstelling dat het gebedenboek van Karei den Groote, hetwelk in het Louvre wordt bewaard, door dezelfde kunstenaars is gemaakt. Uitvoerig en duidelijk worden de voornaamste miniaturen beschreven, en aan die beschrijving gaat nog vooraf en smaakvol en degelijk gesteld overzicht van de geschiedenis der aquarelle in deze gewesten voor de 17e eeuw, terwijl aan het slot wordt medegedeeld wat een handschrift van deze qualiteit oudtijds gekost heeft en thans er soms daarvoor betaald wordt. MABKTB ERI CHTEN. HAABLBM, 24 Sept. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe 8,50; a witte dito f 8,15 a 9,— rogge 5.75 a 6,40 haver 3.75 a 4,50; AKLMAAE, 22 Sept. De aanvoer van vee en daarvoor bestede prijzen volgt: 26 koeien/ 175 a 295,16 nuchtere kalveren /14 a 29, vette kalveren a 137 schapen 16 44 varkens f aper kilo, 123 ma gere dito 14 a 30,- bokken - a -, paarden alammeren f k g4Sept, Ter veemarkt werden verkocht 6 koeien van 300 a 180102 kalveren van f 40 a 115 7 nuchteren dito van f 13 a 29, 409 schapen f 28 a 66,124 varken» 48 a 62 c. 35 magere 13 a 18 c. per kilo. SCHIEDAM, 25 Sept. Moutwijn per Ned. vat f 13,75 Jenever f 19,25, Amsterd. proef f20,50 Spoeling f-,70 dito commissie f -,80. HOORN, 22 Sept. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen en aanvoeren d. granen air volgt: 6 heet tarwe f 850 a 950 heet. rogge f 6,50, 10 heet. gerst f 5,50. 25 heet. haver f 4,50 mosterdzaad f 19,50 a karwijzaad 1 14,50 heet. boonen: 53 heet bruine f 14,50 a gele J f heet. paardeboonen f a i heet. erwten a 15,— heet. groene f 14,— a heet. grauwe f 17.a 15,— heet. witte heet. n. aardappelen ƒ-,— a alles per heet.;manden appelen -,— a -,kilo, De aanvoer van vee en de daarvoor betaalde prijzen waren als volgt: 19 paarden van l 90 tot 220 veulens fa 2 koeien van f 255 tot —11 kal veren van 17 tot 45, 50 schapen van 22 tot 36 lammeren van tot 18 varkens van 14 a 20, 1 zeug 45 a 165 biggen van 4— a 9; bokken af -.geiten /-.— a 21 Sept. Aangevoerd - koeien van f tot f lammeren van f tot en 374 schapen van f 30 tot f 43, - per stuk varkens van tot c. per kilo. ALKMAAR21 Sept. Granen. Men besteedde voor tarwe 8,a 975, rogge 7,a 7,50,, gerst fa-,a 5,50, dito chev. 6,—a 6,75 haver f 3.25. ƒ4,75 paardenboonen 8— a-,—bruine dito f a 14.50 duiven dito f -.— kanariezaad 10,50 rood mosterdzaad a 17.geel dito ƒ15,karwijzaad ƒ14,a blauw maanzaad ƒ12,groene erwten 15,a 17,grauwe dito a vale dito 10,25 a 11,— Witte a Kaas. Heden zijn ter waag gewogen 642 stapels, wegende 146,975 kilo. Gras-, kleine f37,50 commissie f 33,50 mid delbare f 35,50 laagste prijs fhooi-, kleine fcom missie fmiddelb. flaagste fper 50 kilo LONDEN, 24 Sept. Ter Veemarkt zijn aangevoerd Runderen 2200, Schapen en Lammeren 8,000 Kalveren 200 Zwijnen PrijzenBeste Runderen 4/4 a 6/2 schapen en Lammeren 5/6 a 7/2, Kalveren 5/- a 6/- Zwijnen 4/- 4/9. AMSTERDAM, 24 Sept. Ter veemarkt waren aangevoerd 658 runderenvan welke de prijzen waren lste qualiteit 0,90, dito 2de qualiteit 0,80, dito 8de qualiteit 0,75 per kilo; melk- en kalfkoeien f 120 a 330, 11 graskalv. 20 a 50, 37 nuchtere kalveren 18 a 10, 14 schapen en lammeren— a vette varkens 46 a 55 c.; beiden per kilo.—biggen a paarden a LEIDEN, 21 Sept. Aan de markt van heden waren de aanvoeren en prijzen der granen als volgt: 4 heet. tarwe winter- -,a zomer- -,a f -,— 3 heet. rogge winter- -,a -,—zomer- 3 heet. gerst zomer- -.— a -.—ehevalier -,a -,16 heet. haver, zware- a lichte- f a - heet. duivenboonen -,a -. heet. paardenboonen f -, a alles per hectoliter. BEURSBERICHTEN. Amsterdam, 25 September 1883. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Certif. Werk. Schuld2' 4 u II Hongarije. Obl. Leening 18675 Goudleening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860-64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.). 5 zilver (Jan.Juli). 6 Portugal. Obl. buiten). 1853-80 3 Rusland, bij Hope Coinp. Oude Russeu. 5 Obl. Nic. Spw. 1867 69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje Obl. buitenl. 1867, 1871/75. I1 1876 2 (Perpetuele) 4 binuenl. 12500—25000. 1 1000—50001 Turkije Obl. Alg. Schuld 1865 6 nu u 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4' 1877 4 Columbia. Obligatien4' Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aaud. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4' 1875 5 Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltische Spw. Aand. .8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Chark Obl. ƒ1000. 5 Morschansk Sysran Aand. 5 Riaschk Wiasma 5 Rumenle. Aandeelen Spw. div. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam 100 8 Rotterdam.8 Gemeente Crediet. 8 Belgie. Stad Antwerpen 1874 8 Oostenrijk. Staatsl. 1854,4 18605 H 1864. Rusland. 18645 18665 gen o keer de koers 647. 77 Vu lOOVi 97 81 657. 657. 52"/ 987s 77»/,, 92 257. 447. 54"/ 24 107. «716 93 1117. 118 267,, 157» 107. 118 1527. 116 68»/,. 1547, 1197, 227, 527, 1187, 517, 847, 26 877. 607, 152 8 lVw 1291/ 106 1087, 101 947, 967, 101 llli/, 141 128 1237, Geldkoers prolongatie 4 pet. De trekking der Amsterdamsche tentoon- toonstellingsloterij zal plaats hebben 10 November. LONDEN, 25 Sept. Blijkens bier ont vangen berichten hebben twee Europeanen een onderhoud met Cetawayo gehad. Hjj is van zijne wouden geheel hersteld, maar zijne geestvermogens hebben geleden. Hij is steeds gereed om ieder oogenblik naar de bosscken te kunnen vluchten. Het is echter niet on waarschijnlijk, dat hij alsnog gehoor geeft aan den raad om zich te Osborne over te geven. De Daily News herhaalt ook oen stelligste, dat hij tot de overgave is gesom meerd, en wel na raadpleging en goed keuring van het Britsch Gouvernement. Mocht°kij weigeren, dan zullen er troepen worden uitgezonden om hem te dwingen. Uit Pretoria wordt gemeld, dat Joubert fungeert als president der Transvaal tijdens de afwezigheid van Kruger. De raad der bondhouders heeft uit Caracas bericht ontvangen van 4 dezer, meldende de zending van 6861 ten behoeve der geconsolideerde schuld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 3