NIEUWE Donderdag 11 October 1883. 8e Jaargang. Ierland. BUITK\LAiMK i\o. 734. 0,06 HAARIMBE COMilT ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem T 0,85 Buiten Haarlem franco per post. 1, Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KUPPIES LAUREY. Velen onzer lezers zullen "bij het lezen der huiveringwekkende berichten uit En geland over moord, doodslag, brandstich ting, dynamiet-ontploffingen enz. dikwijls naar de oorzaken dezer revolutionaire toe standen te vergeefs gezocht hebben. Al heeft men nu en dan gelezen of hooren spreken van Ierlands verdrukking, van de vervolging van 't Iersche volk met geweld en ongerechtigheid, voor menigeen zal dit steeds nog te weinig verklaring zijn tot oplossing van het gruwelijke raadsel. Dezer dagen is in Duitschland een boek versche nen van Dr. Robert Hassencamp, waarvan de Munchener Allgemeine Zeitung een be- langrjjk uittreksel geeft, voldoende om ovel de tegenwoordige toestanden in Engeland een helder licht te verspreiden. De referent zegt o. a.: »Wat de Ieren in onze dagen aan de Engelscüen misdoen, is verschrik kelijk, men zoekt te vergeefs een voorbeeld daarvan in de geschiedenis van den nieu- weren tijd, men zal het te nauwernood vinden in de gebeurtenissen in Rusland, waar de daden van ruw geweld slechts tegen de mannen der Regeeriug gericht zjjn, terwijl in Ierland-Engeland volk tegen volk, man tegen man staat. Dit alles heeft zijne oorzaak. Verschrik kelijk is 't wat Engeland aan Ierland mis daan heelt van den eersten dag af dat de inval der Engelschen in Ierland plaats had (in 't jaar 1168 ouder Hendrik II) Een volk nu, dat door gewelddadige ver drukking en gruwelijke mishandeling tot wanhoop is gebracht, een volk dat tever geefs om gerechtigheid smeekt, grijpt ten slotte naar dolk, vergilt en bij gebrek daaraan naar dynamiet. Na de onderwerping der Ieren door de troepen van Henurik VIII, ontving deze van den opperbevelhebber, Lord Montjoy, het bericht: »Uwe Majesteit heeft in Ier land over niets dan doode lichamen cn asch te gebieden.Bij de onderdrukking van het oproer onder Cromwell lieten in de jaren 1614 tot 1752 van de Iersche bevolking 616.000 menschen door het zwaard en dooi den honger het leven. Wat de wapens niet vol brachten dat deed sinds 1691 de wet. Met den vurigsten haat tegen de Katholieken vervuld, werden de strengste strafwetten door het Parlement uitgevaardigd en door deze duivelsche wetten werden de Katholieke FE U ILL ET ON. Het Raadsel. (Vervolg en slot.J Op de vraag echter: waarom dan eerst? kwam na veel omhaal de verklaring aan 't licht dat de koning hem bevolen had, het raadsel niet uit te brengen, voordat hij zijne majesteit ten minste vijftigmaal had wedergezien, en was dit ook al een genadige scherts geweest, het was voor hem heilige ernst. Gij hebt gelijk ook! antwoordde Germann- Is het echter niets anders, dan vijftigmaal den koning te zien, zoo zullen wij elkander wel hel pen. Binnen een uur ben ik weer hier en breng den koning mede, en dan kunt gij hem in vijf minuten vijftigmaal zien. Germann ijlde naar de stad, vertelde de gra vin, wat hij gedaan had, en verzocht 50 ducaten met het beeld des konings bestempeld, verzeke rende dat de gouden koning bij den man even veel zou gelden als de levende en dat hij met deze gouden sleutels zeker den raadselsleutel verkreeg. Met blijdschap gaf de gravin Isterloe de ducaten, en op de vleugelen der hoop vloog Germaun thans naar Uepigau, telde den arbei der de ducaten, zóó voor, dat des konings beeld Ieren van alle burgerlijke rechten beroofd; zij mochten o. a. nimmer tot staats-of ge meente-ambtenaren worden benoemd. De universiteiten waren voor hen gesloten, zij mochten geen dienst nemen in 't leger of bij de vloot en in 1727 werd hun het kiesrecht voor leden van het Parlement ontnomen. Het was den Katholieken niet geoorloofd buskruit en wapens in huis te hobbeu. Zware geld- en gevangenisstraffen, ja zelfs geeseling, werden op de overtreding van deze wetten toegepast. Zelfs het be zit van een paard werd hen ontzegd, als de waarde van het dier meer dan vijf pond sterling bedroeg. Handel en industrie der Iersche Katholieken werden zooveel mogelijk bemoeilijkt. Geen papist, met uit zondering van die zeelieden, visschers en daglooners, die niet boven de veertig shil lings huur per jaar betaalden, mocht zich in de steden Limmerick en Galway vesti gen. Hunne paarden konden voor den krijgsdienst worden opgeëischt; de schade, die in 't een of ander graafschap door vijandige kaperschepen of door roovers veroorzaakt werd, moest door de Katho lieken worden vergoed. Met uitzondering van de linnenweverijen, mocht men in eene Katholieke zaak niet meer dan twee leer lingen houden. Allertreurigst waren de bepalingen omtrent het grondbezit. Het was den Katholieken verboden van een Protes tant een stuk grond te koopen of als ge schenk aan te nemen; zelfs eene pacht voor den duur van 't leven was ten strengste verboden. Ai het mogelijke werd verzon nen om de Katholieke Ieren door de wet te benadeelen. Zelfs de vrijheid der testa mentaire beschikking werd den Katholieken Ier verboden; zijne bezittingen werden vol gens de wet van 1703 ouder alle kinderen gelijkelijk verdeeld; slechts als een zoon, om 't even of hij de oudste was of niet, tot de highchurch (Staatskerk) overliep, erfde deze zoon het gansche vermogen; van dat oogenblik af verloor de vader het vrije recht over zijne bezittingen, slechts het bestuur ervan werd hem toegestaan; de van zijn geloof afgevallen zoon was feite lijk heer en meester. De wet verbood de gemengde huwelijken. Eene protestant- sche vrouw, die land of een vermogen van meer dan vijfhonderd pond ster ling bezat, mocht niet met een Katho liek in 't huwelijk treden; deed zij zulks toch, dan werden al hare bezittingen ver- hem vijftigmaal in de oogen staarde, en vroeg toen de oplossing van het raadsel. Eerst wilde de man nog uitvluchten zoeken, maar gouden bewijzen zijn gewoonlijk de krachtig ste. Vijftig maal had hij het gelaat zijns ko nings gezien: wat kon hem meer binden? Bui tendien, wanneer hij daarvoor de sleutels des raadsels niet gaf, hoe spoedig en dit loste al zijne zwarigheden op hoe spoedig vond hem de vrager zelf, want de levende sleutels, zijne ouders en kinderen, liepen immers om den vreem deling rond. Glimlachend vertelde hij nu, hoe het met de zaak gelegen was, en dankte, toen Germann ver trokken was, met de zijnen den hemel, die hem dien gelukkigen inval van het kapitaal met zijne renten gegeven had. De candidaat echter met zijn raadselsleutel, als een veldheer met den sleutel eei er veroverde vesting voor de gravin verschijnende, werd ook als een overwinnaar ontvangen. Bui en zich zelve van vreugde, dat zij onder alle, wien het raadsel was opgegeven, de Veiligste zou zijn, die het zou kunnen oplossen, beloonde zij den candidaat ruim schoots en kon nu den bewusten zevenden dag. als dien harer zegepraal, nauwelijks afwachten. Niet minder ongeduldig was ook de koning, en bij de uitnoodiging ter maaltijd werd nog maals een ieder der gasten aan de oplossing van het raadsel herinnerd. beurd verklaard. Eene wet vau 1725 be helsde het doodvonnis dat zou worden uit gesproken over iederen Priester, die het wagen durfde een gemengd huwelijk in te zegenen, en teD slotte verklaarde de wet van 1745 alle huwelijken tusschen Katho lieken en Anglicanen voor nul en geeuer waarde. Loodzwaar drukte de wet op de opvoeding en het ouderwijs der Katholieke kinderen. Een Katholiek mocht nimmer eene voogdijschap aanvaarden; slechts Pro testanten mochten als voogd worden be noemd, die dan daarbij de verplichting op zich namen het kind in 't geloof der Eu- gelsche Staatskerk op te voeden. Men ging nog verder. Men trachtte de godsdienst oefeningen der Katholieken te beperken; zij mochten slechts kerken bezitten, die torens noch klokken hadden. Bedevaarten waren op strenge straffen verboden en zelfs op de viering van Katholieke feestdagen, die niet door de Regeering erkend waren, stond eene hooge boete. Wie een lid der highchurch tot overgang verleidde, werd met verbeurdverklaring van zijn vermogen ge straft; de Katholieke Priester echter, die tot de Staatskerk overliep, ontving eene jaarlijksche belooning van twintig, later van dertig pond sterling. Het aantal Pries ters moest zooveel mogelijk beperkt blijven; ieder Katholiek Priester was op straffe van verbanning, en als hij terugkeerde op straffe des doods, verplicht zich in een register te laten inschrijven en slechts de ingeschreven Priesters mochten de heilige Mis lezen, en dan nog maar in hunne eigen parochie. Ondanks het verdrag van Limmerick werd vau iederen Katholieken Priester een nieuwe eed, een afzweringseed, geëischt, waarin men moest verklaren, dat noch Jacob III, noch een ander Katholiek aanspraak op de kroon van Engeland en Ierland mocht maken. Slechts Priesters werden in het land geduld, Bisschoppen en ordensgeestelijken moesten reeds in 1698 het land verlaten. In weerwil van deze gruwelijke wetten van 1703 liepen tot het jaar 1709 slechts 36 Katholieken naar de Staatskerk over. Het waren inderdaad duivelschemaat regelen, om de Iersche natie, zooals Burke terecht aanmerkt, tot een volk zonder eigen dom, zonder aanzien, zonder opvoeding te vernederen. Waar ligt het Katholieke land, waar de Protestanten zooveel te lijden heb ben gehad? Te vergeefs zal men het zoeken. Eene wreedere behandeling die het Iersche Pas had men zich aan tafel gezet, of de koning begon er naar te vragen. Allen bekenden echter hun onvermogen; nie mand had eene gepaste uitlegging kunnen vin den; slechts de gravin Isterloe was vroolijk en vol blijde hoop, want zij had, met hulp van Ger mann, alles reeds te voren behoorlijk in orde gebracht en vroeg nu den koning, of hij haar wilde veroorloven den sleutel des raadsels in de kamer te laten brengen. Brengen? antwoordde Augustus, half ver legen; brengen? Zulke sleutels liggen op de lip pen, en men heeft er geene afzonderlijke bren gers voor noodig! Toch uwe majesteit! merkte de gravin aan en wenkte den hoofdintendant Leinhaus, die in haar geheim was ingewijd, en zie daar tra den, den grootvadersdans beginnende, in nette wijugaardenierskleedingen, met wingerdbladeren omkranst en twee aan twee wingerdranken bo ven het hoofd houdende, de wakkere Velten Karig met zijne ouders, zijne vrouw en zes kin deren binnen, en overhandigde den koning in h et voorbijdansen een door Germann vervaardigd versje, van dezen inhoud: Yeel machtigs mocht gij hier reeds aan uw hof aanschouwen, O koning! op wiens gunst wat grootsch is steeds mocht bouwen. volk door zijne verdrukkers heeft onder gaan en ten huidigeu dage nog ondergaat, zal men in de geschiedenis niet aantreffen. En welke dingen kan men dan verwachten van een volk voor 't welk wetten werden ge maakt, die dienen moesten om het tot afval van Kerk en Staat te verleiden en te dwin gen Zal men iu Engeland nimmer leeren be grijpen dat wie wind zaait, storm heeft te oogsten? Aan «La France» wordt uit Cadix ge meld, dat generaal Aries, opper-bevelhebb er van deze stad, met zijn officieren, iu den restaurant de Frauee, op het plein Mi na, vereenigd, moordkreten tegen de Fran- schen heeft aangeheven. Noord-Amerika en Engeland hebben, naar gemeld wordt, beide hunne bemid deling aangeboden om het geschil tusschen Frankrijk en China ten einde te brengen. Maar de Fransche regeering heeft het aan bod van den een zoowel als van den ander van de hand gewezen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft verboden het uitventen op de openbare straat van drukwerken als: »Le Roi Uklan.« »La polka du colonel Uhlan, enz. Twee »citoyens,Fénion eu Cinqualbre geheeten, stellen in de »République radicale aan Laisaut voor, om een adres van ge- lukwensching aan generaal Thibaudin ter teekening in het geheele land te laten rond gaan. Laisaut vindt dat denkbeeld uitste kend eu spoort zijne republikeinsche me deburgers aan daartoe mede te werken. Aan den »Gaulois« wordt uit Berliju gemeld, dat het telegram, door den Duit- scheu keizer aan den koning van Spanje gezonden, van den volgenden inhoud was: Ik betreur het dat gij aan beleed igingen te Parijs hebt blootgestaan; ik weet echter dat zij meer gemunt waren op mij dan op u. Daar de justitie te Rome tot de ont dekking gekomen was, dat een groot aan tal wisselzegels vervalscht zijn, had zij ge dreigd, alle wissels, die zich in de banken te Rome bevinden, in beslag te nemen. De Minister Magliana is echter tusschen- beide gekomen eu de bestuurders der ban ken zouden dezer dagen een definitief be sluit nemen. Maar zaagt gij ooit voorheen zoo rijk een vor- stenzaal, Waar met zijn renten danste een heerlijk kapitaal! In zich alleen vereend, komt Karig 't hier ver toon eu. Wat oudermin hem gaf, zocht hij thans te be- loonen. En legt, hoe arm hij zij, een kapitaal nog op, Jn 't hart van 't dankbaar kroost, dat God hem gaf, en viudt er Wis de eêlste renten in voor zijnen levens win ter. De koning was zoowel verrast als geroerd en dankte de gravin openlijk voor de treffende op lossing van het raadsel; maar hij kon een op welling van onwil tegen zijn verrader toch niet onderdrukken. Doch toen hem de gravin open hartig de geheele toedracht der zaak vertelde, prees hij niet slechts zijn verrader, maar ook nog veel meer den candidaat Germann, die Vel ten zoo behendig tot het verraad had overge haald, eu liet hem door de gravin Isterloe een goede plaats beloven welke hij niet lang daarna te Hoheupriesnitz in Thuriugen verkreeg. Eene betere, misschien ook nog ten gevolge vau de oplossing van dit -raadsel, werd hem in 1730 in Boritz bij Meizen ten deel, waar hij in den jare 1742 stierf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1