BUITENLAND. 1* fi L A D, Een merkwaardig getuigenis. GEMENGDE BERICHTEN. Te Lyon ia eergisteren eene vergadering van anarchisten gehouden, waar onder an deren Crié, een der redacteuren van «la Bataille« gesproken heeft.Onverhoeds sprong een der aanwezigen op een politiedienaar toe en stortte een fieschje met ontvlam baar vocht op zijne kleederen uit. De on gelukkige, zich willende ontdoen van zijne in vlam geraakte kleederen, kreeg zware brandwonden aan handen en armen. Te Lyon is voorts denzelfden nacht een begin van brand ontstaan in een der stads- stallen. Een jongen, door de hitte der vlam men wakker geworden, mocht er in slagen liet vuur te blusschen. Bij onderzoek heeft men toen een fieschje met vocht zien lig gen, dat gebleken is hetzelfde 30ort vocht te zijn, dat men voor eenige dagen gevon den heeft bij eene poging, om de drukkerij van het blad »le Progrès« in brand te steken. Figaromeent te weten, dat de voor naamste moeilijkheid ter regeling van de quaestie betreflende Tongkin daarin gelegen is, dat China de noordelijke provinciën van Tongkin zou willen hebben, terwijl Frank rijk de onafhankelijkheiddier streek wil verzekeren door eene neutraalverklaring. Eenige anarchisten hebben aan Thibau- din-Comagny een »punch-d'indignation« aangeboden. Waar de Fransche taal zich al niet toe leent! Sir Stafford Northcote ontving Vrijdag te Belfast een deputatie van dames, die hem verzocht, zijn invloed aan te wenden ten behoeve der uitbreiding van het kiesrecht door dat recht ook toe te kennen aan vrou wen. Sir Stafford antwoordde, lang van meening te zijn geweest, dat een verande ring in het beginsel van het vertegenwoor digend stelsel niet wenschelijk is. Wan neer intusschen aan het land een veran dering opgedrongen en het stemrecht alge meen mocht worden, dan behooren z. i. ook de aanspraken der vrouwen op dat recht in overweging te worden genomen. De dames gingen zeer tevreden en hoogelijk ingeno men met den vriendelijken staatsman naar huis, niet inziende dat Northcote met dezen slagomdenarmstijl eigenlijk niets gezegd, laat staan iets beloofd had. De Spaansche minister-president Sagasta heeft den Koning het ontslag van het Ka binet aangeboden. De Koning heeft het aangenomen. Het ontslag is een gevolg van een besluit, dat reeds vastgesteld was vóór 's Konings reis naar het buitenland. Men gelooft dat Sagasta belast zal worden met het samenstellen van een nieuw Kabiuet. In een vergadering van de Social Science Association werd 11. Maandag een bijdrage ge leverd door den heer Pridgin Teale, een beroemd geneesheer in het graafschap Yorkshire, over het verband tusschen het onderwijs er. de gezondheid. Wanneer men bedenkt dat de Bngelsche onder wijzer, bij den Nederlandschen vergeleken, be trekkelijk weinig studeert, dan mogen wij ons wel verontrusten over het lot van onzen aan komenden onderwijzersstand. De noodlottige invloed van het blokken, examineeren en concur- reeren op de oogen, maar voornamelijk op het zenuwgestel van den jeugdigen onderwijzer werd door den Engelschen geneesheer bewezen, uit zijn ervaring niet alleen als practicus maar ook a's examinator. Wie de jongste examens hier te lande voor de hoofdonderwijzers-akte heeft ge volgd, of den uitslag dier examens heeft nage gaan, zal wel geneigd zijn, den Engelschen dokter bij te vallen. Es wird hier zu viel studirt und zu wenig gelernt, zei onlangs een gast op de jaarlijksche hoofdonderwijzers-vergadering. Denekamp, 12 Oct. Dezer dagen is alhier bij het delven van een aardappelenkuil een kruik met ongeveer 10 liter jenever gevonden, die daar naar men meent, wel een halve eeuw begraven is geweest. Bij het gebruik bleek, dat ze door ouder dom nog niet verzwakt was. Rotterdam, 12 Oct. Woensdag-avond, om streeks 5Vs uur, is door een der treinen van de Riji:spoorweg-maatschappij nabij de Oude Plan tage onder deze gemeente een mar. overreden wien9 verminkt lijk eenige oogenblikken later op de rails is gevonden. Middelburg, 12 Oct. Sedert Vrijdag jl. wordt alhier vermist een veertienjarig meisje, M. S. H. genaamd. Zij was, toen zij het ouderlijk huis verliet, gekleed in een grijze japon, met een blauw \oorschoot en had een mandje bij zich ombood- schappen te doen. 's Hertogenboseh, 12 Oct. Gisteren-avond viel de slagersknecht T. Valk, bij het verrichten v an spoelwerk aan de Dieze, voorover in de ravier en verdronk. De ongelukkige was een op passend man en de steun zijner hoogbejaarde moeder. Valkenswaard, 12 Oct. Er is alhier een huisgezin uit drie personen bestaande, die res pectievelijk 97, 90 en 86 jaar oud zijn en nog eene krasse gezondheid genieten. Utrecht, 12 Oct. Aan het Haverland alhier is gisteren-ochtend in eene sloot het lijk gevon den van den 25 jarigen zoon van den landbou wer Davelaar. De jongeling maakte veel misbruik van sterken drank en is meer dan waarschijnlijk door dronkenschap in de sloot, die weinig water bevatte, gevallen en gestikt. Schiedam, 12 Oct. Er heeft zich alhier een maatschappij geconstitueerd, welke zich ten doel stelt de uitoefening van de haringvisscherij. 's Gravenhage, 12 Oct. De werkman, die eergisteren in de fabriek van de heeren Enthoven alhier door het springen van een slijpsteen ern stig gewond werd, is in het gasthuis aan de ge volgen overleden. Te Obermühl aan de Donau viel onlangs, bij het laden van bier in een stoomboot, een der groote vaten in het water, en het kon niet teruggevonden worden. Men achtte het waar schijnlijk, dat het den stroom was afgedreven, naar de Zwarte Zee, en dacht weldra niet meer aan het verloren vat, totdat na drie weken bleek, dat het in goede handen gekomen was. Toen ont vingen nl. de brouwers, de firma Hatscheck, te Weenen, het vat ledig terug, met een brief van soldaten te Pressburg, waarin bericht werd, dat het in de militaire zwemschool aldaar door hen gevonden werd, juist op 's Keizers verjaardag, en dat zij het dien dag gezamenlijk op de gezond heid van Z. M. en van de brouwers geledigd hadden Er is geen eind aan de tijdschrif- ten voor allerhande klasse van lezers. Thans is weder te Berlijn verschenen een nieuwe revue, ge titeld: De korenbloem, Tijdschrift voor de vrouwen en dochters van Duitsche krijgsliedenhet zal ge redigeerd worden door een specialiteit in het ver binden en verplegen van gekwetsten. Het Australisch blad the Melbourne Argus meldt, dat in de rivier Pay, in Nieuw- Guinea, overblijfselen gevonden zijn van een ver gaan schip. De inbooilingen uit de omstreken ver zekeren, dat de bemanning, uit 17 personen be staande, door de menscheneters van den stam der Kiouai's opgegeten werd. Ofschoon het aantal men scheneters van dag tot dag vermindert, worden ze nog in het binnenland van Afrika, in Zuid- Amerika, in Indië en op verscheiden eilanden in de stille Zuidzee gevonden. De heer James N. Ohamberlin, te Ohio, heeft een patent genomen voor eene cylin der afiapkraan, waardoor het geruischmakende water-afblazen uit locomotief-cyliuders, bij vertrek, niet meer noodig is. Uit Kaapstad meldt men ons, dat de toevloed van gelukzoekende vreemdelingen al daar zoo groot is, dat men verplicht is, hen in barakken te herbergen. Aangezien de handel daar evenzeer als in het grijze Europa aan malaise lijdt, geven de verschillende consuls aan de fortuin zoekenden den welgemeenden raad, per omgaan- den steamer te repatrieeren, waarvoor natuurlijk maar al te dikwerf de middelen ontbreken. In een brief uit Batavia dd. 30 Aug. aan het BerlTageblatt" over de aardbeving van Krakatau, wordt deze ramp een „furchtbares Ele- mentar Ereigniss" genoemd en o. a. verteld, dat het te Batavia haaien en krokodillen regende! Niet zelden komen er ongeluk ken voor, doordien bij draaibruggen en dergelijke over kanalen en vaarten, lantaarns ontbreken. De aandacht verdient daarom wat er in het buiten land, o. a. in Pruisen, gedaan wordt om derge lijke ongelukken te voorkomen. Daar plaatst men nl. op vele daarvoor aangewezen punten houten borden, die met de bekende lichtgevende verf be streken zijn, en men gaat er met dezen eenvou- digen, maar afdoenden voorzorgsmaatregel voort. Men past dien ook reeds toe op schepen, die hoog met stroo, hooi of takkebossen beladen zijn, eu 's nachts varen. In The Engineer, van 5 October 1883, komt eene teekening en beschrijving voor van eene automatische spoorweg-waggonkoppeling. Daar het zoo dikwerf is voorgevallen, dat per sonen, belast met de koppeling der wagens tus schen de bufferplaten zijn doodgedrukt, wordt hiervan melding gemaakt. Ten einde het „doorslaan" van muren te verhinderen, bezigt Ransome soda waterglas, waarmee hij de buitenste oppervlakte van gebouwen zoo dikwijls bestrijkt, totdat de steenen daarmede verzadigd zijn. Voor poreuze steenen wordt eene sterkere, voor dichtere eene zwakkere oplossing van waterglas gevorderd. Na volledige oplossing van het waterglas, wordt er eene oplossing van chloorcalium opgebracht, die met het waterglas eene onoplosbare verbinding vormt, welke alle ruimten tusschen de steenen aanvult, zonder hun uiterlijk voorkomen te ver anderen, terwijl de muur daardoor waterdicht is geworden. Een jager te Oosterwol de ging dezer dagen met een gast ter jacht, die wel wat te veel van de gastvrijheid eischte, want in 't veld schoot hij den hond, dien de gastheer den vori- gen dag voor eene aanzienlijke som had gekocht, morsdood. Hij had hem voor een grooten haas aangezien", luidde zijn excuus. Bij het Eransche plaatsje Brille- court (dep. Aube), was een landeigenaar met zijn schoonvader op de jacht, toen hij, op een veld ge komen, aan den overkant van een sloot, zijn doch ter zag. Om bij haar te komen maakte hij een brug van een paar takkenbossen. Maar terwijl hij daarover liep struikelde hij even, zijn geweer ging af, en het arme meisje, dat op hem stond te wach ten, werd door den kogel getroffen. Zij viel terstond levenloos neder. De s t o k e r-m achinistW. H. Wiete Ier, van den Ned. Rijnspoorweg, is door de Rechtbank te Arnhem veroordeeld tot 14 dagen gevangenis straf, wegens verwonding door onvoorzichtigheid gepleegd aan den stoker A. A. de Zeeuw, doch vrijgesproken van de beschuldiging van moedwil. Over het kast ij dings recht der on derwijzers in Pruisen bevat het laatste nummer der Pddagogische Ztg, eenige mededeelingen, waar uit blijkt dat alle onderwijzers, leeraars en direc teurs bevoegd zijn tot het toedienen van lichame lijke tuchtiging, zonder evenwel den leerling werke lijk letsel te mogen toebrengen, waardoor zijne gezondheid of zijn leven in gevaar zou kunnen worden gebracht. Striemen, blauwe vlekken of builen op zichzelf kunnen niet als werkelijk letsel worden beschouwd, want die kunnen licht het ge volg zijn van eene ernstige kastijding, waartoe de onderwijzer volkomen bevoegd is. De kastijding kan zoowel binnen als buiten de schoollokalen plaats hebben. Ook buiten de gewone schooluren staat de leerling onder de tucht van den onder wijzer (wat in Pruisen zoo dikwijls door de ouders ontkend wordt). Het recht om lichamelijke straf uit te deelen, heeft ook de geestelijke, die gods dienstonderwijs geeft, en de voorzitter van de schoolcommissie, welke laatste de straf door den pedel kan doen voltrekken. Historischs getrouwheid is tegen- woordig een eerst vereischte voor schilders van ge schiedkundige onderwerpen. Prins Prederik Ka- rel van Pruisen dreef dien eisch zoover, dat hij onlangs, toen hij de schets bezichtigde van een door hem bestelde schilderij „de vaandelparade bij Metz," de dragonders die er op stonden liet natellen. Toen het bleek dat er 44 waren in plaats van 46, gaf hij last, er nog twee bij te schilderen. Een voorbeeldig burgemeester was de Alcalde van Madrid, markies Urgyo, die dezer dagen zijn ontslag genomen heeft. Hij be gon zijn loopbaan als winkelbediende, en wist door ijver en bekwaamheid op te klimmen, totdat hij aan het hoofd stond van een der eerste Spaan sche bankiershuizen. Een paar jaren geleden werd hij in den adelstand verheven. De bescheiden en eenvoudige man werd door armen eu rijken ge acht en bemind. Hij deed wel op vorstelijke schaal zoowel te Madrid als in zijn geboorteplaats een stadje in het Noorden van Spanje, waar hij niet alleen voor goede scholen en een waterleiding zorgde, maar alle arme meisjes een bruidschat gaf als zij trouwden. Toen hij aan het bestuur kwam waren de zaken der stad in zeer verwarden staat. Hij begon toen met zijn salaris als burgemeester te weigeren en het officiëele rijtuig af te schaf fen. Later beloofde hij een bedrag van ƒ80,000 voor het planten van boomen ter verfraaiing van de stad en op den dag van zijn aftreden heeft hij de som in de gemeentekas gestort. Men klaagt uit Florid» over ket verminderen van alligators, welke dieren dreigen uit te sterven door het vangen van jongen en het wegnemen van de eieren, die geledigd en opge blazen, als curiositeit verkocht worden. Het vleeseh der alligators, vooral van den staart, wordt door de liefhebbers zeer op prijs gesteld en de lekker bekken zouden zeker treuren als deze dieren uit geroeid werden. Toen vele jaren geleden de be- roemde maar hoogst inhalige vioolspeler Paganini in zijn vollen glans te Parijs vertoefde, werd bij door een aanzienlijk heer uitgenoodigd om ge- gedurende eenige dagen diens gast op zijn kasteel in de nabijheid der hoofdstad te zijn. De uit— noodiging werd aangenomen en Paganini werd op schitterende wijze ontvangen en onthaald. Toer, het gebleken was dat de eenige dochter van den gastheer veel hield van muziek, stelde Paganini voor gebruik te maken van zijn verblijf op het kasteel om haar eenige muzieklessen te geven; hetgeen zij gretig aannam, doch hoe groot was de verwondering des vaders toen hij, eenige dagen na het vertrek van Paganini, eene rekening van dezen ontving, ten bedrage van duizend frank, voor muzieklessen aan zijne dochter gegeven. In zijne verontwaardiging maakte (1e vader eene tegen- rekening op, wegens al de déjeuners, dinef9, sou pers en andere goede dingen, door den virtuoos gedurende diens verblijf op het kasteel genoten en richtte die zoodanig in dat het geheel iets meer dan duizend frank beliep. Paganini, die tegen-rekening ontvangen hebbende, beantwoordde ze met een scherp briefje, hetwelk hij eindigde met deze woorden: J'ail'honneur d'etre Paganini. Zijn gewezen gastheer zond hem daarop een briefje terug, alleen dit behelzende: On n'écrit pas qu'on a l'honneur d'etre soi-même. In den nacht van 8 op 9 October is te Philippeville, Algerië, een sterke aardschok gevoeld, in de richting van het noorden naar het zuiden. De geheele bevolking stormde verschrikt de huizen uit. Te Jemmapes ontstonden scheuren in de kerk en in de kazerne der gendarmerie. De uitvinder van briefkaarten is Dr. Em. Herrmann, leeraar in de staathuishoud kunde aan de Oostenrijksche militaire academie te Wiener Neustadt. Hij schreef in Januari 1869 een artikel in de Weener Presse, dat aanleiding gaf tot beraadslagingen met de Regeering, en de invoering van de briefkaarten ten gevolge had. Deze geschiedde in Oostenrijk-Hongarije deu len October 1869. Weldra volgden andere landen het voorbeeld na, totdat spoedig de briefkaarten een leeuwenaandeel in het verkeer per post verkregen. Hoezeer de briefkaarten voor den handel eu ook voor ander verkeer een groot gemak en een be zuiniging zijn, zij die zich over de briefkaarten beklagen, hebben niet geheel en al ongelijk. „De briefkaart," zegt de Gegenwart, „verdringt niet alleen de brieven, maar bederft die ook waar zij nog geschreven worden. De droge, beknopte, haas tige stijl van de briefkaart deelt zich onwillekeurig aan den brief mede. Sedert wij briefkaarten heb ben, krijgt men bijna geen brief, die niet min of meer duidelijk van haast getuigt. Geen spoor meer van bedaarden, gezelligen toon, waarop men, prettig en kalm, een reeks van zijdjes volschreef. Een brief van vier zijdjes is een onderneming, die nog bijna alleen door verliefden volbracht kan worden. „Op rijn best krijgt men eèn schets van een brief; men moet die dan maar zelf uitwerken. De postboden brachten meer en werden mat meër ongeduld verwacht, toen zij minder dikwijls kwa' men, eu toen er nog geen postboden waren, was het de gouden eeuw der briefwisseling." Te Trifaneschti iu Bes-Arabië woont een boer, Ste'an Sawtschuk genaamd, en 130 jaren oud. Hij is uit Klein Rusland afkomstig. Toen hij zich met een metgezel, Gergelischio te Trifaneschti vestigde, was het daar een onbewoonde streek. Thans staat daar een dorp van 120 huizen, die allen het eigendom zijn van de twee geslachten Sawtschuk en Gergelischin. De oude man is nog frisch eu krachtig naar lichaam en geest. Hij gaat altijd te voet. Alleen zijn haar is in verloop van tijd groenachtig grijs geworden. De leden der familie Sawtschuk, vijftig gezinnen, zijn allen welgestelde brave lieden, evenals de grijze aartsvader. Prins Albert van Pruisen heeft aan den stationschef van deu Rijspoorweg te 's Gravenhage, den heer Kemps, als blijk van waardeering voor diens goede diensten bij 's Prinsen bezoek aan Scheveniugen, het nog steeds gebruikelijke gunstbewijs geschonken, zijnde een doekspeld, bezet „mit Diamanten und Perlen." Een schrikkelijk ongeluk is Don derdag gebeurd in het station van Herbestul. De heer Engelstein, treincbef bij de Rheinische Eiseubahn, werd door een trein getroffen en in tweeën gesneden. Eugelstein was gehuwd en vader van zeven kindereu. Door een treurige samenloop van omstandigheden werd het telegram, uit Herbestal naar Aken verzonden om het onge val te vermelden, te Aken juist ontvangen door den zoon van het slachtoffer, die telegrafist is en aan den toestel gezeten was, toen het telegram aankwam. De ongelukkige viel in zwijm. Te Neurenberg is een vereen i- ging tot bescherming van dieren, die een inrichting heeft gesticht voor het dooden van huisdieren die ziek ziju of die men wil opruimen. Daar werden in Augustus 503 dieren afgemaakt. Door elkander werden per maand 400 honden, katten en andere dieren gedood. Dooi onvoorzichtigheid van een kanonnier, heeft bij het oefenen van de man schappen der artillerie te Germersheim, in Beie ren, een ernstig ongeluk plaats gehad. De man rolde een koperen beker over een stuk leder waarop eenig kruit lag; dit ontbrandde daardoor en veroorzaakte de ontploffing van een vat kruit en de granaat, waarmee vijf manschappen bezig waren. Vier mauschappen waren terstond dood; twee luitenants en drie kanonniers werden gewond. Van den bewerker van het ongeluk vond men niet9 dan het hoofd en een been. Te Zittau (Saksen) werd de ge heele redactie der Zittauer Morgenzeitung naar de gevangenis gebracht, daar de justitie den naam wil weten van een der mede-arbeiders en de redactie weigert dien op te geven. Bij Tomsk, in Siberië, is een sto om- boot verongelukt door het ontploffen van den stoomketel. Bijna allen, die zich aan boord bevon den, de bemanning en 40 passagiers, kwamen om het leven. Alleen de kapitein en zijn vrouw ble ven behouden. De vrouw werd bij de ontploffing weggeslingerd, maar bleef in het water drijven op een deur van de kajuit. De kapitein vloog met de kajuit, die op het dek was, in het water tot op een aanzienlijken afstand van de boot. De passagiers waren allen in de kajuit onder het dek. Zij snelden wel terstond naar den uitgang, maar vonden dien versperd door eene groote hoe veelheid hout, waaruit de lading bestond, en dat door den schok gevallen wae. Zoo was redding geheel onmogelijk. Door de Ned. Handelmaatschappij is weder 45,000 overgemaakt aan de commissie te Batavia voor de ramp in Indië, in het ge heel derhalve 360,000. Terwijl de windmolens, die aan het Hollandsche landschap zulk een eigenaardig karakter geven, al meer en meer verdwijnen en voor stoomgemalen plaats moeten maken, is in Amerika sedert eenigeu tijd door verschillende personen het oog op windmolens gevestigd. Men wil daar de goedkoopste beweegkracht practisch bruikbaar maken door de voortgebrachte kracht vast te houden, tot zij gebruikt zal worden. De uitvinding is nog niet gedaan en de vreemdste aanwijzingen worden gegeven. Zoo wil iemand op eene fabriek zooveel windmolens plaatsen als noodig ziju om lucht in een reservoir te persen, welke lucht later als kracht gebezigd moet wor den, om te machine te drijven. Een ander wil gewichten ophijschen, een derde veeren spannen, een vierde water oppompen enz.doch als het er op aankomt om kracht genoeg in voorraad te hebben, om b. v. eene machine van 10 pdkr. 24 uur in beweging te houden, dan blijken die inrichtingen nog onvoldoende te zijn. Indien 't waar is, dat een goed notenjaar een harden winter voorspelt, dan kun nen de handelaren in brandstoffen gaan zorgen, dat hun voorraadsschuren goed gevuld zijn, want men koopt b. v. te Zwolle reeds 100 noten voor 10 ct. Een nieuw soort van zitbanken voor schouwburgen en andere uitspanningslokalen is onlangs door een AmerikaaDsch tooneelspeleU Mackaye genaamd, uitgevonden. De zitting rolt» zoodra de persoon die haar bezet hield opstaat» ineen. Onder de zitting kan een hoed opgehangen worden; aan de leuning is een bewaarplaats voor overjassen of doeken en iu een der hoeken is een plaatsje voor een stok of een regenscherm. Te Pachmarree, in Britse h-I n d i o» is een geneesheer, die op de tijgerjacht was, door hommels aangevallen en door 200 steken zoo ge vaarlijk gewond, dat hij aan de gevolgen overlee Een vriend, die hem vergezelde, werd gered doo^ een bediende, die hem nog tijdig in een dicht kreu- pelbosch trok. Omtrent de ontploffing aan boord van de Engdsche stoomboot Empress, deelen c Engelsche bladen de volgende bizonderheden me

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2