MARKTBERICHTEN. Voor geest en hart. Een schat. es»/,, De boot, die Donderdag met 50 passagiers uit Hull naar Hamburg vertrok, vvas, door zwaar we der overvallen, lek geworden, en Zaterdag-morgen naar de Humber teruggekeerd. Toen men daar, bij den vuurtoren van Spurn, het lek geworden voorgedeelte, waar een aanzienlijke hoeveelheid zwavelzure ammonia geladen was, wilde onderzoe ken, en een der mannen met een licht daarin kwam, ontplofte die lading opeens met een vree- selijken knal, en vier mannen vlogen in de lucht, terwijl het voordek grootendeels vernield werd. De kapitein liet terstond de boot op strand loopen en de passagiers werden aan land gebracht in kleine bootjes en met een te hulp komende sleepboot. Men begon toen terstond met pogingen, om den op het vaartuig onslanen brand te blusschen. Deze bleken echter vergeefs; de vlammen breid den zich, door een aanzienlijke partij steenkolen van de lading gevoed, met zooveel kracht uit, dat de Empress geheel vernield werd. Een proef met een door electrici- teit bestuurbaren luchtballon is onlangs door de uitvinders, de Gebr. Tissandier, te Auteuil (Parijs) ondernomen. De ballon, die genoegzame kracht had om een lichte electrische machine van 17, paardekracht mee te nemen bleek in het lucht ruim naar rechts en links bestuurd te kunnen worden. De lang gezochte volkomen bestuurbaar heid is nog niet gevonden, maar men rekent deze proef tot een stap daarheen. De Duitsche Staatsspoorwegen worden thans ook voorzien van papieren raderen. Luidens de Elberf. Zeitg. zijn door de spoorweg directie aldaar 40 zulke raderen besteld, voor 20 assen. Kort voor het spoorwegstation Jemelle en in de onmiddellijke nabijheid van de brug over het riviertje de Wamme heeft eergis teren eene botsing plaats gehad tusschen twee goederentreinen, met het gevolg dat een machinist onmiddellijk gedood en de andere machinist en een stoker gevaarlijk gewond zijn. De beide locomotieven en 14 wagens zijn totaal vernield. Volgens de eerste berichten zou de machinist van den trein, komende van Namen, ondanks alle inspanning er niet in geslaagd ziju den trein tot staan te brengen, hoewel hij blijkens het door hem met de stoomfluit gegeven teeken zag dat het spoorwegsignaal op onveilig stond. Het heilige gerecht der Anna- mieten is olifantengebraad, dat soms op de tafels der koningen komt en bij feestelijke ge legenheden gebruikt wordt. Men eet het vrij taaie vleesch met lepels van gebakken klei en stokjes van rozen- of sandelhout, en verorbert het zoo spoedig mogelijk. Het vleesch brengt, naar men gelooft, genezing van ziekten of in het algemeen geluk aan. In Mexico heeft men te midden van de bergen een Indianenkind gevonden, dat 7 of 8 jaar oud scheen, en dierlijke kreten uit stiet. Bij het gezicht van menschen zocht het in 't bosch te ontvluchten. Men heeft het echter ingehaald en ter verpleging opgenomen. Er is ijverig gezocht, of de bloedverwanten van het arme schepsel niet konden ontdekt worden, doch te vergeefs. Het kind verstaat geene enkele taal. Toen het kind voor het eerst ontdekt werd, was het vergezeld van een jaguar, die vluchtte bij het gezicht der menschen. Men vermoedt dat het kind op zeer jeugdigen leeftijd door zijne ouders in het woud is achtergelaten. Men hoopt het zoo ver te brengen, dat het leert spreken, om wellicht iets over zijn zonderlingen levensloop te kunnen mededeelen. Eene parapluie, een parasol of en-tons-cas heeft een stok in het midden. Joseph Eorster te Weenen vond dit onpractisch, daar men zoo doende eigenlijk altijd maar van de helft kan gebruik maken. Hij heeft daarom eene inrichting gemaakt, waarbij de stok als het ware door midden splijt er twee ontstaan ter weerszijden, zoodat men zijn regenscherm midden boven het hoofd kan houden. Het gebruik zal moeten uit maken, of deze inrichting doelmatig is, vooral bij winderig weder. Een Zweedsch geleerde, Grussel" back, professor aan de Universiteit van Upsala, bezit een Blaug, die, gevoelloos en koud als mar mer, in weinige minuten levendig en vlug wordt, dank zy de besproeiing met een scheikundig preparaat, door genoemden geleerde uitgevonden. Grusselback beweert, het middel gevonden te hebben om de slang te doen verstijven en in dien toestand te bewaren, om het dier dan, naar willekeur, weer op te wekken. Volgens een we tenschappelijk blad zou de professor aan de Zweed- sche Begeeriug verzocht hebben, op een ter dood veroordeelde proeven te mogen nemen. Hij zou dezen dan een of twee jaren lang gevoelloos laten blijden om hem na dien tyd weder in het leven te roepen. Of de Zweedsche Regeering reeds aan dit verzoek voldaan heeft en of het geheele verhaal niet verzonnen is, weten wij niet. Twee kweekelingen van „N e d. Mettray", J. Miichall en M. Schipper, hebben dezer dagen aan het examen voor onderwijzer voldaan. De weduwe van den Engelschen beul Marwood gaat een onbezorgde toekomst te gemoet. Voor den strik, waarmede hij aan de Phoenixpark-moordenaars het doodvonnis voltrok, zijn haar uit Amerika aanzienlijke sommen ge boden. Zijn photografisch portret wordt bij dui zenden verkocht. De eerste trekking der loten van de Internationale Tentoonstelling zal, zooals blijkt, op Zaterdag den lOden November a. s. plaats hebben, en wel van de seriën 1—10, elk van 200.000 nummers. De loten, op welke de premie valt, zullen voor de latere trekking der hoofdprij zen, over alle 30 seriën verdeeld, worden afge stempeld. Burgermeisjes, die met Prinsen trouwen, vindt men niet alleen in sprookjes, maar ook nog in de werkelijkheid. Te Ems is onlangs de rijke Prins van Hohenlohe Oehringen verloofd inet de dochter van een gewezen slachter. Het eenige onderscheid is, dat de burgermeisjes in de sprookjes meestal zeer arm waren, terwijl de vader van de aanstaande Prinses ongeveer millionnair is. Het gerucht, dat te Torre Annuzi- ata, bij 'Napels, gevallen van gele koorts voor gekomen waren, heeft heel wat drukte teweeg gebracht. Daar de zieken, twaalf in getal, een sterk gele gelaatskleur hadden, waren de plaatse lijke geneesheeren het over den aard der ziek te oneens; maar het gevoelen van een hunner, een kinderdokter, verkreeg de overhand: het was gele koorts. Nauwelijks was dit bekend, of de overheid verzocht den prefect, een lid der ge zondheidscommissie tot onderzoek af te vaardigen. De prefect zelf snelde, vergezeld van den secre taris der gezondheidscommissie, ter plaatse heen, waarop twee professoren ontboden werden. Deze waren het opnieuw oneens en nu werden al de leden der gezondheidscommissie opgeroepen en bovendien nog een professor voor het scheikun dig onderzoek. Na herhaalde consulten werd deze zwerm Hippocraten het eindelijk eens, dat de ziekte niet de gele koorts, maar typhus was. Naar wij vernemen, schrijft de Indische Matarum, is door den heer Munnicks de Jongh, bijgestaan door dr. Groneman, op een der bedienden van den heer Broese van Groe- nau, die door de cholera was aangetast en als verloren beschouwd werd, de methode van dr. Godefroi toegepast en den patiënt eene hoeveel heid keukenzout, opgelost in een liter water, in de aderen gespoten. Deze proefneming mag als volkomen geslaagd beschouwd worden; de patiënt toch is nu beterende. DeWeener schoonschrijverJ. Sofer, heeft, ongelooflijk genoeg, op een tarwekorrel heel den 45sten Psalm (394 letters) geschreven en op de vier kanten van een naamkaartje, die nauwelijks een mes breed waren, het gewone Synagoge-gebed voor den keizer (360 letters) alles zoo duidelijk, dat men veel zonder bizon- dere inspanning met het bloote oog kan lezen. De schoonschrijver en stenograaf J. G. Dekker Jr. te Amsterdam heeft op de oppervlakte van een Engelsck stuivertje, hetwelk nog den rand kleiner is dan het onze, de twaalf geloofsartike len, het Onze Vader en de Tien geboden ge schreven, te zamen 1992 letters. Met behulp van een goed vergrootglas kan men zich van de zuivere uitvoering overtuigen. Tot zoodanig schrift dient geen gewone schrijfpen, maar wor den drie naalden, van bizondere hardheid, met de grootst mogelijke zorg geslepen tot ééne punt; de dikke gedeelten wijken min of meer af, wor den van boven door lak vereenigd en omvatten een klein sponsje, waaruit de inkt op de spaar zaamste wijze voortvloeit. Een gevaarlijke luchtreis, deed een Hamburgsch werktuigkundige L., die Zondag, met den reiziger Rodeck opsteeg. Nadat zij eeni- gen tijd in een sterken luchtstroom in de rich ting van Harburg waren voortgedreven, besloten zij te dalen, maar de ballon kwam in het water terecht, zoodat de beide reizigers gevaar liepen te verdrinken. Zij wisten zich echter boven te houden en zweefden weldra over een veld heen waar zij wilden uitstappen. Rodeck waagde den sprong met het anker en het touw van de veilig heidsklep in de hand, en kwam behouden op den grond neer. Maar zijn metgezel bleef met den voet in een lus haken; het ankertouw brak, en de ballon ging weer omhoog, terwijl L„ met het hoofd naar beneden, aan een been er onderaan hing. Met groote inspanning gelukte het den man weer in de mand te klimmen en zijn voet uit het touw los te maken. Hij was toen ongeveer 1000 voeten hoog en de natte touwen werden stijf bevroren in de koude lucht. Eindelijk, toen hij de lichten van een stad, Lüneburg zooals later bleek, onder zich zag, trok hij de klep open, daalde met groote snelheid en kwam op een veld neder; hij raakte weer bij het uit stappen in een touw verward, maar slaagde nu er in, het door te snijden. De ballon ging alleen weer omhoog en werd later te Tüschow opge vangen. De reiziger die eenigszins met de be handeling van luchtballons bekend was, en daar aan zijne redding te danken heeft, vond bij boeren in den omtrek een goede ontvangst en nachtverblijf. In den Bommelschen Gemeente raad is een interessant debat gevoerd over „met cokes stuk gestookte potten in kachels van school lokalen". Een der leden merkte op, dat hij thuis ook wel cokes stookt, maar niet ieder jaar een nieuwe kachel noodig heeft, op welke gezegde ge meld interessant debat zich ontspon. Het personeel van de Amsterda m- sche omnibus-maatschappij heeft van de vrijgevig heid der directie voor den aanst. winter gretig gebruik gemaakt. Het heeft zich de proviand van 1800 HL. aardappelen verzekerd, welke tegen eene korting van 25 cent 's weeks zullen worden afbetaald. De langste man van het garnizoen te Berlijn bevindt zich tegenwoordig bij het 2de garde-regiment te voet en is als één-jarige vrij williger den len dezer maand bij de eerste com- paguie ingelijfd. Hij is 219 cM. (ongeveer 6 voet en 11 duim) lang, grooter dus dan de tegenwoor dige vleugelman en dan de tamboer-majoor van het regiment en moet nog in burgerkleeren exer- ceeren, daar er nog geen uniform, en verdere uit rusting voor hem geieed gemaakt is kunnen worden. Verbeuzel geen enkel uur, want gij zijt immers niet zeker van eene enkele minuut. Geen beter geld, dan dat men zelf in den zak beeft. Waart ge zoo klein, eene groote domheid te begaan, wees dan althans zoo groot, de gevolgen te dragen. Bekrans het hoofd van een echten dichter, van een waar artist, met doornen en lauweren. Vergeet vooral de doornen niet. Wat toch is de mensch! Een gansch leven wordt hem tot een droom, en een oogenblik daarvan tot een eeuwigheid. Wij bezitten allen een schat, waardoor wij kennis, genot en genoegen kunnen be komen, maar wij verwaarloozen dien zeer lichtzinnig, totdat eindelijk de dag komt, dat hij ons ontvalt, zonder anderen tot nut te hebben verstrekt. Die schat is de tij d. Allerlei. Kellners-politiek. Gast. Ik heb drie glazen bier gedronken. Kellner. Dat is 45 cents, mijn heer. Gast. Geef me geld terug van een goud tientje. Kellner. Ik kan het niet wisselen, mijn heer, heeft u geen klein geld? Gast. Ik heb precies 45 cents. Kellner. Dan zal ik het liever gaan wisselen. Macht der gewoonte. Roover. Uw geld of uw leven! Bankier. Mijn leven?neem dan liever mijn geld. Hoe wilt ge 't hebben in papier of specie Openhartig. Vreemdeling. Is mijnheer de baron te huis. Dienstbode. Wacht een oogenblik, ik zal het hem gaan vragen. In de gerechtszaal. Rechter. Men heeft u op heeterdaad betrapt, toen ge de kas van den bankier Muller hebt gestolen. Dacht ge er niet aan dat een vloek op dat geld ligt? Beschuldigde. Neen mijnheer de rechter, ik dacht dat de heer Muller dat geld eerlijk had verdiend. Non plus ultra. A. Ik verzeker je die Meijer is zoo gierig, dat hij zich wegens een verloren cent zou ophangen. B. Dat beteekent nog niets, ik heb in mijn jeugd een zekere Klinkhamer gekend, die was zoo gierig dat hij zich heeft opgehangen, omdat hij in zijn dioom een halve cent verloren had. Hooge titel. Toen Napoleon I op het einde van het jaar 1808 Spanje nogmaals met ontzag lijk veel moeite onder zijn juk had gebracht, was hem alles er aan gelegen Sevilla, den zetel van het Voorloopig Bewind, in zijne macht te krij gen. Hij zond dus een onderhandelaar naar den gouverneur van Sevilla, met de boodschap, dat wanneer de plaats door geweld van wapenen in genomen moest worden, de keizer de geheele stad zou raseeren. Op die ondoordachte bedreiging antwoordde de gouverneur, zonder een spier van zijn gelaat te vertrekken: „Dat betwijfel ik, mon sieur. De titel: Keizer van Frankrijk, Koning van Italië en Barbier van Sevilla zou uw vorst niet bevallen!" Een model-gastvrouw. Een jong echtpaar ontvangt voor het eerst de vrienden in zijn eigen licht en dicht huisje. Allen hebben, ondanks het slechte weder, „aangenomen" en men zit gezellig te quadrilleeren toen plotseling een windvlaag een der ramen doet openvliegen. Verschrikt springt alles op, bij het rinkinken van het brekend vensterglas; maar met benijdenswaardige kalmte annonceert de gastvrouw: Misère ouverte in de ruiten!" ARROND. RECHTB. TE HAARLEM. Terechtzitting van 11 Oct. 1883. 1. J F S. zonder vaste woonplaats, (gedet.) be delarij, 14 dagen gev. straf c. e.; met last tot opzending naar een bedelaarsgesticht. 2. W L Az. te Zandvoort, spoorwegovertreding, f10 boete of 3 dagen subs. gev. straf c. e. 3. L W. te V\ or- merveer, openbare dronkenschap en bel. bed. be ambte in functie, bij verstek, f 8 en f 10 boete of 3 dagen subs. gev. straf voor iedere boete c. e. 4. K R. te Purmerende, openbare dronkenschap, (2e recid.) bij verstek, 14 dagen gev. straf c. e. 5. J B. te Jisp, feit en straf als voren. 6. KR. te Edam, le u. s. 2e rebellie 3e geweldpl. tegen de politie, bij verstek, eene maand gev. straf c. e. 7. J O. wed. C II. te Haarlem, toedienen van sterken drank aan een beschonkene, vrijgespro ken. 8. A D. h/v P B. te Beverwijk, moedw. mish. f 3 boete of een dag subs. gev. straf c. e. 9. A G. h/v. J K. te Velzen, moedw. mish., f 3 boete of een dag subs. gev. straf c. e. 10. C K. te Velzen, moedw. mish., 15 dagen cell. gev. straf, c. e. 11. P S. te Edam, diefstal, 3 maanden cell, gev. straf c. e. Commissariaat van politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen, iie dagelijks, uitgezonderd des Zondags, tusschen 12 en 2 uur door de eigenaars kunnen worden afgehaald. Een gouden medaillon met een mansportret, in het duin gevonden. Een gouden medaillon. Een cantille gouden oorbel. Een parapluie. Een fitters- tang. Een pet. Eene portemonnaie. Een lorgnet. Een mandje. Een pakje kinder-waschgoea. Eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. In de tramwagens achtergelaten.- Twee zwarte doeken. Terug te bekomen bij den heer Leusen, Groote Houtstraat: eene portefeuille waarin bankgeld; bij den heer J. van Waard, Klein Heiligenland No. 67, een bruin gevlekte jachthond; bij Schierling: Olieslagerslaan: een witte zwaan; bij J. Wijkhui zen, Vogelkoopsteeg: een peluw van een bed. Zes en dertigste Muziekuitvoering in den Hout op Zondag 14 Oct. 1883, des namiddags van 24 uur, door het stedelijk muziekkorps van Haarlem, onder directie van den heer M. H. MULLER, sted. kapelm. Programma: 1. Marsch, Carl. 2. Ungar. Lustspiel, Ouv., Kéler Bela. 3. Neige et Vulcan, Valse, Klein. 4. Fant. Raymond, Thomas. 5. Ouv. Jean de Paris, Boieldieu. 6. Potp. Freischiitz, c. Weher. 7. 'Trap—Trap-galop, Som- merlatt. HAARLEM, 10 Oct. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopqn en prijzen al» volgt; 15 koeien verkocht, 15 voor t 160 a 230; 3 stier; verkocht 8 voor f 80 a 100, 4 vaarzen, verkocht 3 voor f 80 a 130 pinken verkocht voor f a graskalveren verk. voor f a 11 nuchtere kalveren, verk. 11 voor 12 a 18, 53 schapen, verk. 40 voor f 15 a 30 lammeren, verkocht voor f a biggen ver kocht voor t avarkens, verkocht voor a c. per kilo, paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 92 stapels kaas, 1C694 stuks, wegende 21951 kilo, hoog ste prijs f 34,50 middelbare prijs per 50 kilo LEIDEN, 12 Oct. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt 2 paarden 46 a 78, 26 stieren 52 a 185 ossen a 108 melkkoeien f 150 a 257 36 kalveren dito f 184 a 282, 88 vare dito f 149 a 255, 240 vette dito i 170 310, 180 graskalveren /22 a 61, 30 vette f 37 a 82 85 a 100; 12 nuchtere dito f 9 a 19, 810 vette schapen 22 a 46,338 weide dito 14, a 24, lammeren 76 magere varkens /15 a 34, 348 biggen 3,50 a 12. GOUDA, 11 Oct. Op de kaasmarkt waren 85 par tijen kaas aangevoerd; handel vlug; prijs 32 a 35; Noord- hollandsche f 31 a 36. Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter fl.66 1.75 der weiboter f 1.40 a 1.50. per kilo. Handel zeer ving. SCHIEDAM, 12 Oct. Moutwijn. per ned. vat 13,50, Jenever f 19.spoeling f 0,70 dito commissie f 0,70 HOORN, 11 Oct. Ter waag gewogen 305 stapels kaas wegende, 84442 kiio.-hoogsteprijsper 50 kilo i 37,ioor kleine 35,50, en voor hooikaas commissie /34,— middelbare, f35,50. LONDEN, 11 Oct. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 300, Schapen en Lammeren 2000. Kalveren ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 4/ a 6/ Schapen en Lammeren 5/4 a 7/2, Kalveren 5/ a 6/4 Zwy'nen 4/ a 5/ AMSTERDAM, 10 Oct. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: runderen, 200 vette kalverenlate qual f 0,95 2de qual. 0,80, per kilo, 5 graskalf/ 20 a 50, 27 nuchtere kalveren, 10 a 20, schapen en lammeren f a 184 vette varkens 44 a 54 c. per kilo. BEURSBERICHTEN. Amsterdam, 12 October 1883. Prijzen der onderstaande effecten genoteer pCt. de Koer» Portugal. Rusland. Spanje. Turkije. Egypte. Nederland. Oertif. Werk. Schuld21 8 4 u ii v Hongarije. Obl. Leeuing 18675 Goudleening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860-64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.). 5 zilver (Jan.Juli). 5 Obl. buiten). 1853-80 3 bij Hope Comp. Oude Russeu. 5 OM. Nic. Spw. 1867 69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Obl. buitenl. 1867, 1871/75. I1 1876 2 v (Perpetuele) 4 binnenl. 12500—25000. 1 1000—50001 OM. Alg. Schuld 1865 5 u i, u 1869 6 Obl. Leeniug 1876 6 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4' 1877 4 Columbia. Obligatien4' Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank .divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4' 1875 5 Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Husland Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltische Spw. Aand8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Chark Obl. /"1000. 5 Morschansk Sysran Aand. 5 Riasckk Wiasma 5 Rumania. Aandeelen Spwdiv. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam f 100 Rotterdam Gemeente Crediet. 8 Belgie. Stad Antwerpen 1874 8 Oostenrijk. Staatsl. 1854 18605 1864 Rusland. 18645 18665 8 647» 77'/. 1017, 957» 807, 907, 657a 657/, 5374 98 777» 917/, 25 447, 55»/, 24 97/i, H'/i. 93'/. 112 118 28;/, 1*7, 10"/.s 118'/, 151 116 154 1177. 22 527» 1177/, 507/, 84'/, 26 87»/. 597, 587, 1427, 297,s 1277, 1057, 1087/, 1007, 997, 967, 100 111 1407, 1267, 121»/, Geldkoers prolongatie 31/, pet. LAATSTE BERICHTEN. ST. PETERSBURG, 12 October. De wegens verduistering van in den dienst toe vertrouwde gelden beschuldigde directeur vau het departement der posterijen, Per- tiljew, is veroordeeld tot ontslag uit den dienst en eene boete van 15,000 roebel. MADRID, 12 October. De provincie Cas- tellon is door eene overstrooming geteisterd. De schade is aanzienlijk. Acht personen hebben het leven er bij ingeschoten. LONDEN, 12 October. Daily News* verneemt uit Marseille dat volgens parti culiere berichten uit Rusland de opperbe velhebber der Don-kozakken bet bevel ont ving twintig regimenten op voet van oorlog te brengen, voor dadelijke mobilisatie. KEULEN, 12 October. Een aanzienlijk hier terstede verschijnend blad heeft bericht, dat de Duitsche regeering te Parijs ver- toogeu beeft laten doeu wegens hetgeen al daar gebeurd is bij de komst van deu Koning van Spanje. Wij vernemen uit goede bron, dat dit bericht onwaar is, en dat de Rijks kanselier in deze aangelegenheid eene mees terlijke werkeloosheid* in acht heeft ge nomen. MEDEDEELINGEN a 10 Cents per regel. Wanneer gij gevoelt dat uw lichaam, reiniging, versterking of opwekking noodig heeft; waar gij U ook bevinden moogt het zij op kantoor, of in de werkplaats of op het land; draalt niet; denkt niet er is geen gevaar bij; wacht de ziekte niet af en ziet niet op de kleine uitgave van 70 cents maar koopt terstond in de naastbijzijude Apotheek een doos van de Zwitsersche Pil len van Rich. Brandt. Zij kunnen U het leven redden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 3