NIEUWE No. 736. Donderdag 18 October 1883. 8e Jaargang. Tongkin. BUITENLAND. Per 3 maanden voor Haarlem T 0,85 Buiten Haarlem franco per post. 1,— Afzjnderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie k Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS I. A UK ET. De telegraaf brengt ons dagelijks be richten aaDgaande den oorlog van Frank- rjjk met Annam en Tongkin en omtrent de onderhandelingen, welke de Fransche Republiek met China voert. Wat de ge volgen van die onlusten in het Oosten zullen zyn, kan men bijkans met zekerheid na gaan. Ze zijn dan trouwens nagenoeg al gemeen bekend. Minder algemeen echter is de kennis van 't historisch verband der drie in den strijd gewikkelde Staten. Dit ver band eenigszins nader op te helderen is het doel der volgende regelen. Sinds de nederlaag van 18701871 toont Frankrijk eene bijna koortsachtige zucht, het in Europa verloren prestige door bui tengewoon machtsvertoon op terreinen bui ten Europagelegen, te vervangen. In Tunis, aan den Senegal, aan den Kongo, in Ma dagascar en achter-Indië tracht Frankrijk meer en meer grond te winnen en de Fransche pers gaat onvermoeid voort de Regeering aan te hitsen, om aan de Zuidkust van den Stillen Oceaan Frankrijks grondgebied uit- tebreiden. Behalve Engeland en Italië, welk land de Fransche expeditie naar Tunis nog maar niet vergeten kan, zien de overige Europeesche machten met een zekere on verschilligheid op de veroveringen der Fran sche Republiek neder. Zoolang Frankrijk een gedeelte zjjner oorlogs-krachten in 't bui tenland moet gebruiken, heelt Europa ten minste rust. Engelands belangen echter zijn bij Frank- rjjks veroveringen in Azië en Afrika groo- tendeels gemoeid. Engeland is veel meer nog dan Frankrijk eene koloniale mogend heid en op de koloniale terreinen is dus elke machtsuitbreiding ten gunste van een anderen Staat voor Engeland van groot belang. Ja, de Britsche hoogmoed beschouwt bjjna elk grondgebied, buiten Europa ge legen, als een Angelsaksisch domein, waar niets mag geschieden, zonder de uitdruk kelijke goedkeuring der Engelsche regeering. Al hebben deze toryistische denkbeelden eene sterk overdreven bezorgdheid aan gaande de ontwikkeling der Tongkin-quaestie in 't leven geroepenzoo kan men toch niet loochenen, dat bij de breede vertak kingvan den Engelschen handel, eene strem ming van de gewone circulatie, een gevoe- ligen invloed op het economische leven van Engeland zal hebben. FEUILLETON. De Nederlandsche Bedevaart naar Lourdes. Lourdes, een stadje van 5471 inwoners, tegen de voorste berghellingen der Pyrenëeu en met het heerlijke dal van Argelèz aan de voeten, zoo schilderachtig in het zuiden van Frankrijk ge legen, was voor vijf-en-twintig jaren, in onze noordelijke gewesten vooral, schier onbekend. Doch, wat daar in het jaar 1858 op den lldeu Februari en volgende dagen geschiedde, beurde het zoo hoog uit de vergetelheid op, dat thans de naam van Lourdes door iederen Katholiek met eerbied wordt genoemd als het gezegend oord, waar toen in de grot Massabielle, de Onbe vlekte Maagd Maria, Moeder Gods, tot achttien malen toe, verschenen is aan Bernardette Soubi- rous, een arm kind, dat op veertienjarigen leef" tijd begunstigd werd met bezoeken der Hemel koningin. Bij een barer eerste Verschijningen vroeg Bernardette in kinderlijken eenvoud of eenigo gezellinnen met haar bij de grot mochten komen en zij ontving ten antwoord van de A. H. Maagd: „Kom met haar en met anderen, want Ik wensch hier veel volk en processiën te zien." Dit gezegde was het woord van Maria en Door een oorlog vau Frankrijk met China zouden ongetwijfeld de handelsbelangen van gansch Europa benadeeld worden. De uit voer van China, uit de voor Europeanen opengestelde havens, bedraagt jaarlijks meer dan 240 millioen gulden, de invoer onge veer 255 millioen. Reeds deze cijfers be wijzen hoe nadeelig eene plotselinge staking der handelsbetrekkingen tusschen China en de Europeesche Staten voor den Europee- schen handel zoude zijn. Zooals men weet, is hot eerst in den laatsten tijd gelukt de Chineesche havens voor den Europeeschen handel te openen. Het uitbreken van vij andelijkheden tusschen China en Frankrijk zou het gansche werk van vele jaren on gedaan kunnen maken. Men kan het de Chineesche Regeering niet kwalijk nemen, als zij zich in den twist tusschen Frankrijk en Tongkin mengt, want de oorlog met Tongkin is eene feitelijke krenking der Chineesche souvereiniteits- rechten over laatstgenoemd land. Al heeft Tongkiu, ongeveer in 't midden der vijf tiende eeuw, zijne onafhankelijkheid van de reeds 200 jaren voor Christus bestaande Chineesche heerschappij kunnen veroveren, toch werd ten allen tijde wel degelijk eene nominale souvereiniteit van China erkent. En deze erkenning werd op nieuw beves tigd, toen in 1871 door de Regeering in Tongkin drie olifanten en andere geschen ken naar Peking werden gezonden. Dit bewijs van erkenning der Chineesche sou vereiniteit had evenwel eene egoïstische strekking. De Keizer van Annam zocht steun tegen het steeds toenemende indringen der Fanschen, die in de vorige eeuw tot loon voor de welgeslaagde ondersteuning der Annamsche heerschappij een stuk land hadden ontvangen en dit bij verschillende gelegenheden tot de tegenwoordige kolonie Cochin-China hadden weten uittebreiden. Reeds lang bestond bij de Franschen het plan om ook vasten voet te krijgen in het noordelijk gedeelte van Annam. De kolonie Cochin-China was het middel om eene voor- deelige handelsverbinding met de zuidelijke provinciën van China te verkrijgen. Nadat de merkwaardige expeditie van Garnier in het jaar 1867 bewezen haddat de rivier Mekong als handelsstraat van China naar Annam onbruikbaar was, werd, na een nauwgezet onderzoek gedurende de jaren 1870 tot 1873, bevonden, dat de in Tong kin uitloopende Hong-Kiang, de zooge- daarom werd het niet alleen door dit bevoor rechte kind der Pyreneën gehoord, maar Haar wensch werd vernomen door de geheele Katho lieke wereld. Op de volgende dagen waren dan ook reeds met Bernardette duizenden bewoners van den omtrek vergaderd vóór en rondom de uitverkoren grot; al mochten zij de Moeder Gods zelve niet aanschouwen, toch zagen zij de waarheid van de Verschijning door wonderen bevestigd en hoe onder de zwakke hand van Bernardette, op bevel van Maria, in de grot een wonderbare bron ontsprong, welke, daar nooit te voren gezien, thans haar water nog over vloedig doet, voortstroomen, als een bewijs der Almacht van Hem, die eens de wateren schiep. Wie zou voor zoovele ooggetuigen en tegen over zulke onwraakbare bewijzen het feit der Verschijning van Gods Moeder in twijfel durven trekken? Maar juist daarom vinden wij hier eene reden te meer, om de liooge voorzichtig- tigheid der H. Kerk te bewondereu, want bijna vier jaren, door wonderdadige genezingen geken merkt, gingen voorbij, en nog had het kerkelijk gezag geen uitspraak gedaan over de gewichtige gebeurtenis der Verschijning, die de geloovigen al meer en meer in godvruchtige spanning hield. Die tijd van afwachting evenwel werd door den Bisschop van Tarbes, onder wiens diocees de stad Lourdes behoort, zorgvuldig besteed aan naamde Roode Rivier, van hare monding af tot aan de hoofdstad van Junnan be vaarbaar was. Niettegenstaande echter alle aangewende pogingen, gelukte het den Fran schen niet, de ontdekte handelsstraat voor het verkeer te openen. De Franschen dron gen wel is waar bij tijd en wijle in Tongkin door, veroverden zelfs de hoofdstad Hanoi, doch werden spoedig weder uit hunne po- sitiën verjaagd. Eerst ten jare 1874 ge lukte het, door een officiëel verdrag, Tong kin en de Roode Rivier, met toepassing van een matig toltarief, voor het algemeen handelsverkeer voor alle natiën te openen. Sinds dit verdrag was de haven Haiphoni die door een kanaal met de Roode Rivier in verbinding is, de verzamelplaats van het Europeesch handelsverkeer met Tongkin en de zuidelijke provinciën van Chiua. 't Blijkt echter dat het den Keizer van Annam met dit verdrag nooit ernst is ge weest; de aanhoudende schendingen van het verdrag, boden den Franschen eindelijk eene gewensehte gelegenheid aan, de hand naar de heerschappij over gansch Tongkin uitte steken. Zooals bekend is, hebben de Fran schen reeds de citadellen bij de hoofdstad Hanoi veroverd en dringen zij met succès verder voort. Het land heeft nog meer ves tingen, die alle kunstig en sterk gebouwd, maar slecht bewapend zijnzoodat zij het voortrukken der Franschen niet zullen ver hinderen. De Keizer Tu-Duc bezit echter zeer ge vaarlijke bondgenooten in de» zwarte bendes, die haren naam ontleend aan de kleur harer vlag en die van rebellen afstamt, welke na het einde van het Taiping-oproer uit hun vaderland verdreven werden. Deze woeste horde, die slechts 800 man sterk is, doch bij de Chineesche grensbewoners veel hulp ondervindt, heeft haar centrum in de hoofd stad Lao-kaï, waar zij een willekeurige belasting heft van alle naar China afge zonden en van daar komende goederen. Als de berichten waarheid bevatten, dan is de kracht dezer bende reeds gebroken en zullen zij den Franschen niet lang meer kunnen trotseeren. De door de zwarte bende ingevoerde hoogst drukkende belasting, zal onder het Fransch bestuur niet meer worden geheven. Het handelsverkeer met Tongkin en Zuid-China zou onder Frankrijks scepter ongetwijfeld een groote uitbreiding onder gaan. Maar China wil van dien vooruit gang niets wetenhet wenscht zijne sou een allernauwkeurigst onderzoek. Daartoe be noemde Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid eene commissie, bestaande uit mannen, kundig eu ervaren in de wetenschappen der mystieke godgeleerdheid, der geneeskunde, der aardkunde, enz. Hun uitgebracht verslag liet de wijze prelaat nochtans drie jaren rusten; eerst daarna gaf Msgr. Laurence op den 18den Jan. 1862 zijn beroemd mandement, waarin verklaard werd, dat de Verschijniug der Onbevlekte Maagd Maria, Moeder Gods, in de grot Massabielle nabij de stad Lourdes, alle kenmerken der waarheid be zit eu dat de geloovigen gerechtigd zijn die verschijning voor waar te houden. Was de ver wachting van het volk op een lange proef gesteld, duidelijk was nu de verklaring van den Kerkvoogd, en de wensch der Moeder Gods, door deze bisschoppelijke uitspraak verzekerd, dat zich vele bedevaarten naar Lourdes' grot zouden bege ven, om de weldaden te ontvangen, welke zij zich gewaardigde daar met meer dan moeder lijke mildheid uit te deelen, werd in zulk eene hooge mate vervuld, dat de jaarboeken van O. L. Vrouw van Lourdes in Mei 1881 moch ten melden: Sedert drie en twintig jaren kwamen meer dan tien millioen pelgrims bij de grot biddenen sinds de Basiliek voltooid is, kwamen er meer dan duizend processiën. Onder de scharen, die van de verst gelegen vereiuiteitsrechteu op Tongkin te behouden Een oorlog tusscheu Frankrijk en China zal dus onvermijdelijk zijnals men niet spoedig tot eene schikking komt. Frankrijk zou in zulk een oorlog wel zeker kunnen zijn van eene overwinning en eene open stelling van het gansche land door de in voering van een geregeld verkeer op de Roode Rivier naar China, zou voor den Europeeschen haudel zeker niet onvoor- deelig zjjn. In de zuidelijke provinciën van China wordt veel goud, zilver, koper, tin en lood gevonden, dat tegelijkertijd met thee, opium en audere koopwaren geëxpor teerd kon worden. Ook Tongkin bezit vele edele metalen. Hout, voortreffelijke tabak en boomwol komen thans reeds bij groote hoeveelheden in den handel. Als de Euro peesche invloed er eenmaal gevestigd is, dan zal de handel er zich kolossaal kunnen uit breiden. Of echter het bloeien van den han del in Tongkin zou opwegen tegen eene staking van den directen handel op China, dit zullen velen met ons, op goeden grond, stellig zeer betwijfelen. Door den Koning van België is, op voor stel van den Minister van openbare werken en op aandrang van den Raad van admi nistratie der zeevaartschool te Ostende, en vele invloedrijke reeders, bij besluit bepaald dat zjj, die aan een bepaald examen hebben voldaan, van den Minister kunnen ver krijgen het diploma van meester-vissch er. De Rijkskanselier heeft op advies van den Minister van binnenland3cne zaken zijne goedkeuring er op verleend, dat de rijks commissie tot onderzoek der cholera in Egypte, nu hare werkzaamheden zoo goed als afgeloopen zijn naar Indië gaat, ten einde aldaar hare nasporingen onder gun stiger omstandigheden voort te zetten. De geheimraad dr. Koch had hiertoe zelf het verlangen te kennen gegeven in een rapport volgens hetwelk er een bepaald staafachtig micro-organisme schijnt gevonden te zijn. Om de levensvoorwaarden van dit bascillus, alsook zijn overgang op dieren en zijne sporenvorming na te gaan, daartoe is een onderzoek in Indië meer geschikt dan in Egypte, alwaar de epidemie verdwijnt. Naar de Pall Mall Gazette mededeelt zal, bijna onmiddellijk na de terugkomst van Generaal Wood in Egypte, een derde gewesten naar Lourdes ter bedevaart togen, telde men ook vele Katholieken van ons vaderland. In menig boekwerk van grooteren of kleineren omvang werd ook de geschiedenis derVerschijning en wat daarop betrekking had, hier te lande beschreven. Toch was er uit ons midden nog geene processie heengegaan, die, bestaande uit priesters en geloovigen van alle provinciën, geheel ons vaderland te Lourdes zoude vertegenwoor digen. Nu echter kan in de kerkelijke geschie denis van Nederland op do vele bladzijden van het jaar 1883, ook het belangrijke feit worden aan- geteekend, dat op den 17den September 1.1. eene Nederlandsche Bedevaart naar Lourdes gereed stond om te vertrekken en, na gelukkigen tocht, op den 28slen van die maand in het vaderland terugkeerde. 468 pelgrims, onder welken 65 priesters uit al onze bisdommen, namen den pelgrimsstaf op; zij gingen in het vijf-en-twintigste jaar ua de Verschijning der Maagd, die zich de Onbevlekte Ontvangenis noemde, het zilveren jubelfeest van O. L. Vrouw van Lourdes vieren en deelnemen aan den vollen aflaat, door Z. H. Paus Leo XIII verleend in den vorm van een Jubilé aan alle geloovigen, die gedurende dit jaar het heiligdom van Lourdes ouder bepaalde voorwaarden zullen bezoeken. Wordt vervolgd.) HiIRLEIHSCHE «OCRiltT. ABOIÏNEMENTSPB IJS AGITE MA NOW AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÊN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1