BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. van het Britsch bezettingsleger terugkeer en. Eerst in November zal worden bepaald, wanneer de overige troepen zullen volgen. De uitgave van het blad Z'Anti- prussien is geschorst op verzoek van ge neraal Campeuon. Dezer dagen werd bekend, dat mej. Jentys, directrice van eene meisjes-kostschool te Warschau, en acht harer kostleerlingen in hechtenis waren genomen, onder ver denking van deelneming aan een nihilistisch komplot. Deze gebeurtenis heeft te Warschau groote sensatie gemaakt. Het instituut staat onder de hooge bescherming van de Kei zerin van Rusland, en werd indertijd ge sticht door den Hertog van Leuchtenberg. De voornaamste Russische familiën zonden er haar dochters heen, en het Gouverne ment van St. Petersburg zag in deze kost school het middel om de Poolsche aristo cratie te Russificeeren. Men bericht, dat de Russische Regeering gratie geschonken heeft aan den schrijver Tschernyschewaki, die 21 jaren lang in de mijnen van Siberië verbannen is geweest. De Standard ontving uit Madrid per telegraaf den inhoud van een onderhoud, door haren correspondent gevoerd met den nieuwen Minister van Binnenlandsche Zaken. De laatste deelde mede dat het Kabinet het tusschen Frankrijk en Spanje gerezen ge schil op eervolle wijze beslecht acht. De buitenlandsche politiek van Spanje zal eene vreedzame wezen, terwijl het Kabinet zijne aandacht zal wijden aan de Afrikaansche en de koloniale quaestiën. De financiëele politiek zal tot strekking hebben stipte na leving der verbintenissen, spaarzaamheid, en het in evenwicht houden der budgetten. Te Hainan werden plakkaten aange plakt, waarin de Europeanen en de Man darijnen met den dood worden bedreigd. Oorlogsschepen zijn noodig om de orde te handhaven. Te Foochow ontstonden ernstige onlus ten, waarbij de Fransche consul tusschen- beide kwam. Onder de (Jhineezen blijft een vijande lijke geest heerschen. De Chineesche koop lieden verklaren openlijk dat Frankrijk beeft te kiezen tusschen het tractaat van Bourée of het oprukken naar Pekin. In de afgeloopen week zijn in Opper - Egypte weer enkele cholera-sterfgevallen voorgekomen. Te Alexandrië heeft de ziekte geheel op gehouden. Volgens de jongste berichten uit Mada gascar was de toestand aldaar onveranderd5 behalve dat de eerste Minister zoo vrij is geweest de nieuwe Koningin tot vrouw te nemen. Te Port-au-Prince, op Haïti, is eene omwenteling uitgebarsten. De helft der stad werd vernield, de woningen werden geplun derd en een aantal personen verloren het leven. Er lagen vijf buitenlandsche oorlogschepen in de haven. Door dea minister van binnen], zaken, die den heer Péan, ondanks al de pogingen, welke werden aangewend, om zijne verplaatsing te be werken, als leeraar aan de H. B. S. te Venloo handhaaft, is thans aan een ander leeraar aan die inrichting, den heer D. Schram, vergunning verleend om de lessen in de Fransche taal te geven aan die leerlingen, welke van het onder wijs des heeren Péan geen gebruik mogen maken. Dat de Katholieken van Venloo de Hoogere Burgerschool zullen gaan vertrouweD, nu daar tot iederen prijs een godloochenaar gehandhaafd wordt, is niet zeer waarschijnlijk, zegt de Maas bode zeer terecht. Rotterdam, 16 Oct. De samenkomsten, onlangs door de drankverkoopers alhier gehouden, hebben geleid tot de stichting van een tappers-vereeni- ging die ook zal «opereeren in den Regeerings- kring" d. i. als kiesvereeniging zal optreden. Schardam, 16 Oct. Uit de sluis alhier werd gisteren-ochtend 't lijk opgehaald van de dienst bode bij den sluiswachter. Arcen (Limburg), 16 Oct. Het huis van Prans Peters alhier is Zaterdag, tijdens de lie den afwezig waren, door eene onbekende oorzaak afgebrand. Vier kinderen van P/a, 3, 4 en 5 jaren vonden hunnen dood in het vuur, men vond de verkoolde lijken onder het puin. Maastricht, 16 Oet. Door de firma Eegout zal binnen Kort alhier een nieu we groote fabriek ter vervaardiging van Pransch porselein geopend worden Amsterdam, 16 Oct. Gisteren-avond omstreeks 11 uur is op den Zeedijk alhier een man door een wagen, beladen met vee, overreden, zoodat door een der wielen het hoofd verbrijzeld werd. De ongelukkige was onmiddellijk een lijk. Oud-Beierland, 16 Oct. In deze gemeente zijn in de vorige week 26 nieuwe gevallen van pokken aangegeven, terwijl er 3 personen aan de ziekte overleden. Sedert het begin der epide mie werden er 306 personen aangetast en over leden er 78 personen. Voorschoten, 16 Oct. Alhier heeft eene vrouw haar zoontje zoodanig tegen den buik ge schopt, dat het aan de gevolgen is overleden. Helder, 16 Oct. Bij' het vuren met losse kardoezen uit de gewapende sloepen van de Evertsen is gisteren-middag een luitenant ter zee vlak in het aangezicht en een kwartiermees ter in den hals getroffen. Da wonden zijn niet gevaarlijk. Het ongeval wordt aan onvoorzichtig heid toegeschreven. Middelburg, 16 Oct. Gisteren is in de Wa tergang aan den Veerschen Eijweg het lijk ge vonden 'an het 14 jarig meisje, dat voor twaalf dagen het ouderlijk huis alhier had verlaten, zonder dat men haar spoor had kunnen ont dekken. Te Groningen isMaandag het lijk van den vermisten hulphonderwijzer T. Meinesz, van Hardegarijp, in het water gevonden. De on gelukkige, die zijn voornemen te kennen gegeven had een bezoek, te brengen aan den onderwijzer Palma, te Hijken fgem. Beilen, Drente), was daar niet aangekomen, doch is in Groningen gezien en, naar men vermoedt, door de duisternis in het water geraakt. Hij was 21 jaar oud en behoorde te Leeuwarden te huis. T e W ij k-b ij-D uurstede is op een merkwaardige wijze een meisje van circa 27s jaar van den dood gered door een hond. Het kind was in de Lek gevallen, reeds een eindweegs door den stroom meegesleept en zou zeker verdronken zijn, zoo niet een in de nabijheid zijnde hond (haar geheel vreemd en zonder begeleider) haar benarden toestand had bemerkt; het dier bracht het kind eerst aan den kant, doch niet voldoende, zoodat het weder te water ging, waarop het ge trouwe beest de kleine toen van een anders wis sen dood redde, door haar nogmaals, nu verge noeg op het droge te brengen. Aan alle met een medaille be kroonde inzenders op de Tentoonstelling zal een bronzen exemplaar worden uitgereikt, waarschijn lijk tegen het eind dezer maand. Met goud of zilver bekroonden kunnen die zich daarna in het verlangde metaal aanschaffen. Indien wij wel in gelicht zijn, zal de medaille de buste des Ko- nings met het opschrift: «Iuternationale Ten toonstelling Amsterdam 1883" dragen, terwijl aan de achterzijde gelegenheid is, de gewenschte in scriptie te doen aanbrengen. In de Duitsche oorlogshaven Wil helmshaven zullen voortaan al de toestellen door electriciteit in beweging gebracht worden: het werken van kranen, windassen, het openen en sluiten van sluizen, alles zal door electrische kracht geschieden. De Regeering heeft daaromtrent een overeenkomst gesloten met de webekende Ber- lijnsche firma Siemens en Halske. Deze heeft tevens de electrische verlichting van de haven en de dokken op zich genomen. Voorloopig blijft de werf met gas verlicht, omdat het contract met de gasfabriek nog niet is afgeloopen. Naar men uit St. Petersburg be richt, zou het Amerikaansche eiland Tjaleny, in de Stille Zuidzee, in bezit genomen zijn door elf schoeners, die het Amerikaansche wachtschip Leon, dat daar lag, verdreven en zestig gewapende man nen aan wal zetten. De Leon ging naar Korsa- kowsky, op het eiland Saghalien, om hulp te vragen, maar het garnizoen aldaar was daarvoor te gering in aantal. Tot welk volk de veroveraars behoorden weet men niet; maar er waren een paar Japanners onder. Voor eenige dagen is te Ellerhui- zen een laffe, laaghartige misdaad gepleegd. Aan een best paard van den heer 14. P. Haverkamp is door middel van een scherp werktuig een slag toegebracht aan het spronggewricht of den hiel, waardoor de pezen zijn doorgesneden en de gewrichtsbeenderen erg beschadigd, zoodat tot afmaking van het dier moest worden overge gaan. «Wenscbelijk zou het zijn, zegt de Pron. Gron. Ct., dat men den dader ontdekte, op dat hij, zoe al niet doodgeschoten, waartoe de zulken niet te goed waren, in elk geval tot een strenge straf veroordeeld werd. Wel wat kras voor een ultra-liberaal blad, dat moordenaars te goed acht om ter dood gebracht te worden. Eed vaartuig, geheel van papier vervaardigd, werd dezer dagen te Petersbnrg te water gelaten. Het is 25 v. lang en 5 v. breed, en heeft slechts enkele duimen diepgang. Een Spaansch werkman heeft een korten tijd een tammen arend gehad. Het dier kwam, als hij floot of riep, van de hoogste rotsen naar hem toe en kwam driemalen per dag uit de hand van zijn meester voedsel halen. Hij vloog dan onder de duiven rond, zonder hen iets te doen. Het duurde echter niet lang; want na een poosje vloog de tamme arend met een paar andere weg, en kwam niet meer te rug. Zooals men weet, had Napoleon III inder tijd te Boulogne eon arend gedeeltelijk getemd met stukjes spek. Elke week worden te Groningen veilingen gehouden van straatvuilnis en ier. Deze specie is zeer gawild; Zaterdag 11. b. v. werden 60 vrachten compost voor f 5593.59 en 11 vrachten ier voor f600 verkocht. Aan Figaro wordt üit Cagliari gemeld, dat toen een trein loopende langs den weg om het loon uit te betalen aan het dienst personeel, den 8sten dezer in den tuunel van Bonorva kwam, een wegwerker het sein van stilhouden gaf. Eene bende roovers kwam toen onverhoeds te voorschijn om den trein aan te vallen. Maar er volgde een verrassing die de roe vers niet verwacht hadden. Er kwamen namelijk een vijftig karabiniers te voorschijn, aangevoerd door een kolonel, een majoor en een kapitein. De karabiniers waren gewaarschuwd, en alzoo werd de aanslag verijdeld. Yier der roovers vielen den karabiniers in handen. Een heer, die eenige dagen in een logement teBerlijn vertoefde,zond zijn laars,waaraan een kleinigheid te doen was, naar den schoenmaker. Daar die reeds meermalen voor hem had gewerkt, rekende hij er niets voor. De leerjongen echter, die den laars naar den eigenaar moest terug brengen, was niet zoo meegaande. Hij liet zich door den portier 10 penningen betalen. Deze gaf de laars aan den huisknecht tegen eene ver goeding van 30 penningen. De huisknecht over handigde het schoeisel aan den eersten kellner, doch niet zonder zijn voorschot tegen 60 pen ningen te berekenen. Maar de eerste kellner moest toch ook wat verdienen, daarom zei hij tot den kamerbediende: «Laat de heer X. u de mark maar teruggeven, die ik hem heb voorge schoten." De kamerdienaar sprak: «Mijnheer X., hier is uw laars, mag ik u 1,50 mark verzoeken!" De verbaasde heer had geen tijd om zich over den prijs te beklagen, want binnen tien minuten vertrok de treiD; doch hij bestoot den schoen maker bij eene volgende gelegenheid op zijn plaats te zetten. Zoo geschiedde het en nu kwam de handelsgeest van het hotelpersoneel aan het licht. Metde onlangs te Hamburg uit Zuid Amerika aangekomen boot Menis hebben twee negers een onvrijwillige reis naar Europa gemaakt. De boot had St. Vincent aangedaan om kolen in te nemen; twee negers, die mede kolen aangedragen hadden, waren daarop in een rustig hoekje wat gaan zitten slapen zonder dat de equipage zulks bespeurd had. De arme drom mels ontwaakten eerst toen de boot reeds weder in volle zee was en waren natuurlijk zeer ont stemd nu zij zoo onverwachts van vrouw en kin deren gescheiden waren. De volgende boot zal St. Vincent eveneens aandoen en hen weder thuis brengen. Door een doedelzak gered. Kapitein James Glerk, in dienst van de Honorable East India Company's Service, in zijn tijd zeer bekend als zeeofficier, speelde zeer goed op den doedel zak en hij had zijn instrument in zijn kajuit toen hij op zekeren dag schipbreuk leed. De kapitein bereikte de kust, door den zak van zijn instru- etrument als een zwem- of drijfblaas te gebruiken. Toen hij aan land was, speelde hij een lustig melodietje, waardoor hij zijn gestrande vrienden weer opvroolijkte en de tijgers verschrikt deed vluchten. Deze doedelzak is op het vaderlijk kasteel van Glenaia bewaard en de achterneef van den kapitein, James Glerk Maxwell, placht haar met andere oudheden, zijn gasten dikwijls te laten zien. Deze Clerk Maxwell, de beroemde man in de wetenschap, die het kasteel erfde, heeft dit verhaal meegedeeld. Een treurig ongeluk had Zater dag jl. onder Gemert plaats. Eene doove vrouw wandelde naar Beek, op behoorlijken afstand van de rails van de tram; deze komt haar achterop, doch de doove hoort het luide bellen van den ma chinist niet; toen de tram vlak bij haar was, merkt zij iets achter zich en willende uitwijken springt zij vóór de machine. De machinist stopte en gaf onmiddellijk tegenstoom, zoodat de geheele trein onder een geweldigen schok en merkelijke be schadiging bijna op den slag stilstond en de machine vierkant uit de baan sprong, maar de vrouw was er te kort bij geweest en werd levenloos onder de locomotief uitgehaald. In den Londenschen School-Board (schoolraad) werd dezer dagen een blinde knaap voorgesteld als de winner van een der studiebeur zen voor de hoogeschool, die aan enkele uitste kende leerlingen van de lagere scholen toegekend worden. Aan het bekende circus van Bar- num zijn tegenwoordig 700 personen, kunsten makers, paardrijders, reuzen, wildemannen, won- dermenschen, dierentemmers, bedienden enz. verbonden. Er zijn 400 paarden, 30 olifanten en een paar honderd andere dieren, waaronder 18 leeuwen, 20 kameelen, 12 drommedarisseu enz. 's Winters is Barnum te New-ïork, maar in den zomer en den herfst reist hij door de Vereenigde Staten en geeft in 150 steden voorstellingen. Hij maakt daarbij goede zaken. Te Boston b. v. ontving hij op één üag ruim f 37000, en in tien dagen f 259,000. Op reis bedragen zijn uitgaven 4800 dollars per dag en de dagelijksche ontvangsten zijn door elkander 9160 dollars, als men ten minste de opgaven van den «koning der reclame" gelooven mag. In de synagoge te Ziworska is tijdens de godsdienstoefening, een loos brand alarm onstaan op de vrouwengalerij; in de daar door ontstane paniek drong een ieder angstig naar de deur. Het gevolg was, dat 40 vrouwen werden gedood en 30 gewond. Te Dinksperloo is eene vrouw op gepakt, verdacht van diefstallen. Bij onderzoek te haren huize is gebleken, dat zij dat bedrijf reeds geruimen tijd bij de hand heeft gehad en, toen men hare kisten opende en ledig maakte, kwamen allerlei zaken te voorschijn, lakens, lin nen goederen, kousen, messen, lepels, vorken, kachelringen en deksels, koffiepotten, oud ijzer, allerhande soort van levensmiddelen, enz. Op de vraag hoe zij daaraan kwam, antwoordde zij steeds het niet te weten, en eindigde met te zeg gen: «bij vergissi g medegenomen". De auditeur-militair in het 2de milit. arrondissement te 's-Bosch heeft, op grond van het voorloopig onderzoek, verklaard, dat er geen termen bestaan om den milicien M., die het noodlottige schot op den kapitein Bergé gelost heeft, gerechtelijk te vervolgen. De propaganda der Mormonen neemt steeds uitgebreider verhoudingen aan. Ter- wjjl hunne zendelingen reeds in alle landen bezig zijn bekeerlingen te winnen voor het Kijk van de heiligen der laatste dagen (er zwerft en werft tegen woordig een in onze noordelijke provinciën, die veel hoofden op hol brengt), hebben ze dezer dagen aan de Zoutzeestad eene algemeene vergadering gehouden om de macht hunner kerk te versterken. Er werden 57 zendelingen benoemd, die aller- wege de Mormoonsche leer zullen verspreiden. Van dezen zullen er 14 naar Engeland en Scan- diuavië gaan, 13 naar de Zuidelijke Staten der Unie, 7 naar de Noordelijke, 8 naar Duitschland, Zwitserland en Nederland, 2 naar het grondgebied der Indianen en 1 naar Canada. Het zijn blijk baar bij voorkeur Protestantsche landen, waar zij volgelingen hopen te vinden. In Limburg werden in de laatste dagen brieven en kaartjes verspreid waarin te kennen wordt gegeven, dat het bankiershuis Schma- sen en Nacken, te Roermond, weldra failliet zal gaan, en waarin het passief zelfs op zes a zeven millioen wordt aangegeven. De Justitie bemoeit zich echter met deze lasterlijke aantijging tegen een solide firma. Zij meent den boosaardige reeds op het spoor te zijn. De vervaardiging van kunst-eieren neemt in Amerika eene verbazende vlucht, zoodat ééne fabriek er reeds meer dan duizend stuks in het uur aflevert. De dooier wordt gevormd uit eene pap van meel, stijfsel, boter en andere be- standdeelen; het wit bestaat uit albumine, chemisch overkomend met de natuurlijke, het huidje is een vlies van gelatine, en de schaal bestaat uit gips, en is iets dikker dan de oorspronkelijke. De dooier wordt tot een bal gerold en bevrozen; dan wordt er door snelle draaiing het wit omgesloten, waar bij het kunstei ook zijne ovale gedaante verkrijgt. Nogmaals laat met de massa bevriezen. Nu doopt men haar in gelatine, daarna in een gipspap; men laat het alles snel drogen en het ei is gereed. Deze eieren moeten (voor wie het gelooven wil) in smaak niet van de echte te onderscheiden zijn; ook kan men ze jaren lang goed houden, en zij zijn minder breekbaar. Intusschen hebben zij hunne keerzijde, Tot dusver namelijk is de volhardendste kip er niet in geslaagd, uit zulk een ei een kuiken te broeden. Als eene curiositeit deelt men ons het volgende mede: Eene vrouw te Oud- Beierland begaf zich naar een geneeskundige, om zich te laten inenten, onder voorwaarde echter dat de dokter het volstrekt niet aan haren man mocht zeggen. Don volgenden avond liet zich de man door denzeltden dokter op dezelfde voor waarden inenten. O p d e n 24s ten October a. s. zal in de visscherij-tentoonstelling te Londen eene tentoon stelling worden geopend van oesters, waartoe de mededinging voor alle natiën openstaat. De uit geloofde prijzen zijn medailles van goud, zilver en brons. Er zijn drie klassen, namelijk: 1. natives, 2. seconds en 3. cemmons. Van elke soort moeten mtnstens honderd exemplaren worden gezonden, geadresseerd aan the General Superintendent, In ternational Fisheries Exhibition. De inzending moet vergezeld gaan van een gesloten brief, ge adresseerd aan the Special Commissioner for ju ries, waarin eene opgave van de klasse waarin ze wordt gezonden, een beschrijving van het dis trict waar de oesters zijn verkregen en van de soort. Uit de Alpenstreek wordt het volgende medegedeeld. Iemand zou met zijn hond ter jacht gaan, toen de vrouw een balletje gehakt met twee goudstukken liet vallen en Pol lux met één sprong het goud met het vleesch verzwolg en met een tweeden sprong de deur uitvloog en het veld in. Er was geen houden aan het dier, het was zeker, dat hij wild rook. In derdaad rende hij met de andere honden een grooten bruinen beer achterna. Pollux vliegt hem aan maar hap! daar verscheurde bruintje het arme dier en weg waren de twee goudstukken. Men ziet hieruit, dat beren ook met het geld van anderen in de maag kunnen zitten. De Pruisenhaat gaat ver bij dePa- rijzenaars, tot in het belachelijke toe. Zoo heeft een bloemenfabrikant in de Rue de Caire sedert eenigen tijd de aankondiging op zijn deur: on tie vend pas aux Prussiens (aan Pruisen wordt hier niet verkocht). Lederen riemen voor spoorwagens zijn onlangs door een Pranschman, de la Roche genaamd, uitgevonden. Zij bestaan uit samenge perst ongelooid leder. De uitvinder roemt de voor- deelen daarvan zeer. Het leder, zegt hij, kan veel verdragen, is een slechte warmtegeleider en ver mindert dus het gevaar van het warm loopen der assen, het vereischt minder smeer, vermindert de wrijving, het geraas en het stooten, en elke trein is door de lederen wielen volkomen electrisch ge ïsoleerd. De passagier vande Gooische stoomtram, die den 16n Sept. te Naarden tus schen den tramwagen en het ter plaatse zoo ge vaarlijk geplaatste hek is bekneld geraakt, schijnt tegen aller verwachting van zijn hoogst ernstige verwondingen te zullen herstellen. Het wegruimen van de bedoelde hindernis schijnt echter groote bezwaren op te leveren; het is tenminste tot dusver nog op dezelfde plaats gebleven. Het Parijsche blad l' Antisemitique heeft nu een tegenstander gekregen in een ander daar verschijnend blad, dat zich de «Philo-Semiet" noemt. Om brandkasten nog beter tegen de inwerking van het vuur en tevens tegen dief stal te beschutten wordt door een Amsrikaan aan bevolen in de wandeu sterke reservoirs met ver takkingen te maken, waarin sterk samengedrukte giftige gassen: koolzuur, kool-oxydegas, zwavel- waterstofgas enz. worden besloten. Indien deze wanden door dieven worden doorgestooten, dan maakt het ontwijken lezer gassen eene voortzet ting van den diefstal onmogelijk. Buizen aan de reservoirs met een licht smeltbaar soldeersel aan gebracht, geven gelegenheid dat bij een brand de gassen ontwijken en de inrichting werkt dan al3 eXliucteur. Te Haren aan de Pruisische g r e n 3 is tusschen twee broeders, Moors genaamd, twist ontstaan, die zóó hoog liep, dat de jongste den oudste met een geweerschot doodde. De dader heeft de vlucht genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2