NIEUWE No. 738. Donderdag 25 October !883. 8c Jaargang De godsdienstlooze School. BUITENLAND. 0,06 De Nederlandsehe Bedevaart naar Lourdes. HURIMSM IOIRiVI. ABONNEMENTSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afz jnderljjke Nummers 0,85 1- Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B U BEAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTENTIÉN Van 16 regels .30 Cents Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrij dag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. »Er is niets nieuws onder dezon!«Deze woorden hoort men bijna dagelijks en bij verschillende gelegenheden spreken. Zoo is ook het het streven van het moderne hei dendom, om de trouwe aanhangers van Christus uit de plaatsen der kennis en we tenschap, zoo niet direct dan toch indirect, te verwijderen niets nieuws; reeds voor ruim vijftien eeuwen heeft iets dergelijks plaats gevonden. Juliaan de afvallige, die den glans van het oude, afgeleefde heiden dom weder wilde herstellen, kwam op het idee, den steeds toenem enden invloed van den Christelijken godsdienst te fnuiken, door aan de Christenen bet bezoeken der Scho len en andere plaatsen van ontwikkeling des geestes te verbieden. Aangezien alle menschen, zooals Aristoteles reeds zegt, een aangeboren begeerte naar kennis en we tenschap bezitten en hoe edeler demenseh is, die begeerte zich te meer doet gevoe- ien en naar bevrediging snakt, zoo hoopte ook Juliaan door dit verbod de meest be gaafde Christelijke jongelingen tot afval te brengen, naardien hij, niet aan de Chris tenen, doch slechts aan de heidenen de toestemming gaf hun dorst naar kennis en wetenschap te lesscheu en hun geest met de schatten der klassieke literatuur en phi losophic te verrijken. De Christenen waren tot eeuwige onwetendheid gedoemd en aan den spot der heidenen overgeleverd. Van het rijke geestesleven der vroegere mensch- heid, van de resultaten van 't denken en onderzoeken hunner voorgangersuitgesloten, moesten zij onbekwaam gemaakt worden hun geloof wetenschappelijk te bevestigen, te verdedigen en te verbreiden. Daar, bij de vervolging van het Christendom, ruw geweld, vuur en zwaard, bloed en moord vruchteloos bleken, moest het verbod der scholen den doodsteek geven aan het welig tierende Christendom. Hierbij kwam nu nog de bittere spot der heidenen, en, zooals men weet, spot is een machtig wa pen; reeds menigeen heeft, om hem te ont gaan, zijne heiligste overtuiging verloochend. De gansche Christengemeente moest een troep weetnieten en domooren worden, overgeleverd aan de verachting en den afschuw der ontwikkelde, beschaafde en denkende heidenen. Dit sluw verzonnen plan van den afvalligen Juliaan, was inderdaad gevaarlijker en gruwelijker dan de bloedigste vervolgingen der vroegere keizers; zij bad- FEU ILL ET ON. Vervolg. Reims was weder achter ons, de avond viel, de gebeden werden verricht en een ieder schikte zich tot eene sluimering, die zelfs bij velen overging in een diepen slaap, soms ongestoord voortgezet tot het volgend station, hetgeen wel hoofdzakelijk hier aan is toe te schrijven, dat de Fransche spoorwagens in hun vaart een minder schokkende beweging ver oorzaken dan ten onzent het geval is; die rustige gang moet waarschijnlijk aan de hardheid van den bodem, dien de treinen berijden, worden toege schreven. Na slapen en waken herinnerden ons de eerste stralen der zon aan het morgengebed. Daar op luidde natuurlijk de eerste vraag, waar zijn wij nu? Onze reiswijzer antwoordde: Cóte d'or, terwijl tegen het gebergte Dyon, de hoofdstad van dit de partement, de geboorteplaats van den grootenBos- suet,voor ons lag. Het liefelijk oord, tusschen Mou lin» en Macon gelegen, vertoonde zich nu aan onzen blik. In dit vruchtbaar dal, terecht met den naam van gouden dal bestempeld, zouden wij in den morgenstond te 7 uur, 13 min. afstappen, den slechts de lichamen vermoord en ge offerd, Juliaan wilde den geest onderdruk ken en door verachting vermoorden. Hetzelfde streven, de Katholieke Kerk van de levende bron der wetenschap, van school en onderwijs uit te sluiten, is in den loopen der eeuwen meermalen waarge nomen en ten huidigen dage is immers de godsdienstlooze school een der doeleinden, welke de vijanden van het positieve Chris tendom op hunne banier geschreven heb ben. Zeker, zij weten zeer goed wat zij doen, zij weten maar al te goed, dat, wie de school in zijne macht heeft ook de toe komst van Staat en Maatschappij bezit, dat de mensch in 't algemeen datgene wordt, hetgeen de opvoeding heeft bewerkt. Zoolang de boom nog jong en tenger is, kan men hem buigen en leiden, zooals men wil; verlangt mer. dus dat de invloed van het Christendom gebrokende Chris telijke Staat in een modernen Staat zonder God en zonder Godsdienst veranderd worde, dan moet men vroeg beginnen het reli gieuze gevoel voor de ontwikkeling reeds in de kiem te verstikken, dan moet men het kind onverschillig maken voor alles, wat wellicht eene vrome moeder het als verheven en heilig in 't hart heeft inge prent, en reeds spoedig zal het vroegrijpe zoontje met alle gezag spotten, medelijdend op zijne ouders nederzien een opper vlakkig zwetser worden, die in't bespotten van al wat verheven en heilig is iets held haftigs vindt, geen God kent dan den Mam mon en het vermaak en zonder moreelen steun ten slotte in den storm der harts tochten verloren gaat. Door ontkenning en twijfel kan men onmogelijk kinderen goed opvoeden en ontwikkelen; dat weet ook menig vader, die zelf aan zijn Geloof schip breuk heeft geleden. Het kinderhart ver langt iets positiefs, het wil geloovenniet twijfelen en de twijfel dus, die in zijn hart gestort wordt, vernietigt het verrijzende gebouw van opvoeding en onderwijs; hij valt op het warme kinderhart als een kou den ijzel, die in eene lentenacht de schoonste en heerlijkste bloesems in de kiem vernie tigt. Dit zulk eene schooljeugd, zooals de moderne heidenen haar willen kweeken, kunnen geen mannen van karakter en wilskracht, geen vrouwen vol deugd en verstand te voorschijn komen, want de ge welddadige inbreuk op de heilige rechten van het kind, de gruwelijke miskenning van den kinderlijken geest en van het kinder- want daar vindt de godvruchtige pelgrim, die Frankrijks heiligdommen bezoekt, het stadje Paray le Monial, wereldberoemd, sinds die plaats door God is uitgekozen, om aan de on verschillige wereld de schatten van het God delijk Hart te openbaren. Menig uur van den dag, waarop wij daar vertoefden, werd doorgebracht in de Kapel van het klooster der Visitatie. Deze vindt men in het midden van een der zijstraten van Paray, waar een met weinige treden verhoogd pleintje toegang geeft tot de gewijüe muren, binnen welke de plaats ligt die zoo heilig is, omdat daar de gelukzalige Margareta Maria Alacoque, in het jaar 1675, haren Goddelijken Meester mocht aan schouwen, wijzend op zijn van liefde brandend Hart en haar bekend makend met de beloften, die aan alle ware vereerders van 's Heeren Hart zullen vervuld worden. Deze gebeurtenis is boven het schoone hoofdaltaar in sprekend schilder werk teruggeven. Op eenige voeten van de epistelzijde sluit een hoog traliewerk de eigen lijke plaats der Verschijning af en aan dezelfde kant, voor aan het priesterkoor, bevindt zich een kostbare reliquienkast, voor twee derden een ge schenk der Belgen, waarop, onder glas, de af beelding van de gelukzalige Margareta, in lig gende houding, alsof hare ziel zoo even het lijk gemoed wreekt zich bitter; mannen zonder wil en overtuiging, vrouwen zon der deugd en Gods lienst, zijn een welkom materiaal voor geheime genootschappen; ze zijn de vruchten van eene opvoeding zonder God en zonder Geloof. De School is ontegenzeggelijk een kind der Kerk. Teneinde waardige dienaars van het Goddelijke woord aan te kweeken, richtte men eertijds overal kloosterscholen op. De Geestelijken waren eeuwen lang de eenige dragers der wetenschap en de kloos ters hebben de letterkundige schatten van de volkeren der oudheid bewaard en over geleverd. Historisch staan dus Kerk en School in een innig onderling verband. Dit verband nu tracht men te vernietigen. De school is sinds lang mondig geworden, zegt men schier overal, zij kan op haar eigen beenen staan en heeft den leiband der Kerk niet noodig. Hoe dwaas geredeneerd, want de ware belangen van Kerk en Staat gaan immers steeds hand aan hand. Doordien men nu Kerk en Godsdienst totaal uit de school heeft verbannen, om door een verkeerd begrepen verdraagzaam heid de school voor allen goed te maken, ofschoon men werkelijk alles in den grond bedierf, heeft men zich zwaar aan de jeugd bezondigd; men heeft het Christendom on dermijnd, vermits men ongeloof en onver schilligheid heeft verspreid; men heeft ook de Staats- en maatschappelijke orde onder mijnd, want zooals zelfs Machiavelli zegt, bestaat er geen zekerder teeken voor den ondergang van een land, dan wanneer men er den dienst van den Almachtige miskend en geminacht vindt. En tot dien ondergang zal men komen, als men het Christelijk element uit het onderwijs verwijderd houdt en men aan iedereen de gelegenheid ont neemt,Christelijk Geloof en Christelijke zoden aan het opkomend geslacht in te prenten. Het aanzien en de waarde van den Staat, zoowel als van het individu, rijst of valt met de moraal. Leerares der moraal nu is de Kerk en niet de politie. (Slot volgt.) De nieuwbenoemde Lord-Mayor van Lon den, Fowler, eene vurige negervriend, heeft het verzoek afgewezen om de Transvaalsche deputatie tot het feestmaal in de Guildhall te noodigen. Hij zeide dat hij nimmer de lichaam verlaten had, ia ten toon gesteld. Voorts hangen tal van vanen aan de gewelven van het rijk versierde heiligdom, waarin bij het licht der vele gewijde kaarsen en lampen, ontelbare ex-voto's, veelal zilveren of gouden harten, schitteren, die ter gelegenheid der bedevaarten, in de kapel der Visitatie als blijk van devotie zijn achtergelaten. Behalve een altaarkleed, voegden ook wij daar nog een andere, blijvende gedach tenis bij. Aangezien voor de gezamenlijke godsdienst oefeningen van het groot getal pelgrims de hoofdkerk het best geschikt was, werd in dien tempel van de twaalfde eeuw, in romaanschen stijl gebouwd, op den morgen van onze aan komst door den Z. E. Heer W. Jansen onder de Hoogmis de predikatie gehouden en des namiddags de oefening van den H. Kruisweg v erricht. Eenigen onzer vonden ook gelegenheid om onder welwillend geleide van den Z. E. Pater Tristot S. J. het voormalig verblijf te bezoeken van de E. Paters Jezuïeten, die nu door het willekeurig decreet der Fransche re geering verjaagd, hunne kapel moesten sluiten en hun huis verlaten hebben. Belangrijk even wel blijft een bezoek aan dit gebouw. Al aan stonds ontwaart men in de vestibule tegen den muur over den ingang, een hoogen, marmeren hand zou reiken aan de vertegenwoordi gers eener Republiek, wier geheele bestaan eene aaneenschakeling was van roof, bloed dorst en moord. Naar de «Standard» uit Hongkong ver neemt, is een inboorling van Jersey, thans in Chineeschen dienst, generaal Mesny, zooeven uit Yunnan teruggekeerd. Mesny bevestigt dat China de Zwartvlaggen met geld, wapenen en krijgsbehoeften steunt. De Chineesche Onderkoning van Kanton weigert vreemdelingen toe te laten. Hij trekt 10.000 man troepen samen rondom de stad, naar het heet om de vreemdelin gen te beschermen, maar werkelijk tot het afslaan van den verwachten aanval der Franschen. De Onderkoning koopt wape nen te Hongkong. Uit Hongkong wordt aan de «Daily News« gemeld, dat de Europeesche bewo ners van Haiphong zeer verontrust zijn wegens het verschijnen van eene bende van 1200 man, die op twaalf mijlen afstands gekampeerd is en met een aanval dreigt. Men acht de Fransche bezetting, hoewel zeer geslonken, voldoende om dien af te slaan; maar toch ziet men angstig ver sterkingen tegemoet. Eene aanvallende be weging der Zwartvlaggen wordt mede verwacht. In het Chineesche kamp be noorden Hanoi heerscht groote bedrijvig heid. Het Journal officiel« maakt thans de vijfde en laatste lijst van ambtenaren bekend, die tengevolge der wet op de nieuwe rechterlijke inrichting hun ontslag gekregen hebben. Deze lijst omvat 29 rechters. Wij meeneu te weten, zegt «le Gaulois,» dat Jerome Napoleon op nieuw gen eigd is, binnenkort een manifest uit te vaardi gen. De dag van openbaarmaking zou af hangen van de incidenten, die bij den te rugkeer der Kamers zich zouden kunnen voordoen, of wel zou men wachten tot Prins Victor zijn tijd als vrijwilliger uit gediend heeft, d. i. tot het begin van November. Deze week zal een nieuw staatkundig weekblad te Parijs verschijnen onder den titel van «Moniteur royaiiste.« In »Le Figaro« deelt een der Marine- officiereu, die de Tongkin-expeditie mede- maakt, afschuwelijke bizonderheden mede omtrent de wreedheden der Fransche Marine-soldaten tegenover de vluchtende en gekwetste Annamieten. die bij honder- gedenksteeu, omhangen met bloemkransen om de nagedachtenis in eere te houden van den eerbiedwaardigen dienaar Gods en zielsbestuur- der van de zalige Margareta, Claudius de la Colombière. Verder voortgaande werden wij binnengeleid in de zalen der Exposition Eucha- ristique." Daar zagen wij in boek- plaat- en schilderwerken, in oude en nieuwe voorwerpen van godsdienstzin en kunst, alles gerangschikt vol gens orde van tijd, zeer veel bijeengebracht, wat uitsluitend op de vereering van het aanbiddelijk Geheim onzer altaren betrekking heeft. Ten hoogste gesticht door deze beschouwing werden wij uitgenoodigd ook de sierlijke kapel te bezoe ken en een daaraan belendend gesticht, waar zieken door de liefderijke zorgen van Zusters verpleegd worden. Onder meer belangwekkende zaken van godsdienstigen aard werd ons daar ook een eigenhandig geschreven brief van de zalige Margareta getoond. Dankbaar namen wij af scheid van onzen Eerw. geleider. Niet lang daarna eindigde de gedenkwaardige dag, dien wij te Paray mochten beleven. Ook den volgenden morgen had een ieder de gelegenheid om aan zijne godsvrucht te voldoen daar wij eerst te 11 uur 15 minuten, onze reis gingen voortzetten. Wordt vervêlgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1