BI i\ B L AI). GEMENGDE BERICHTEN. den door hen werden afgemaakt. Het blad zelf acht, met zeldzame eerlijkheid, derge lijke daden niet gerechtvaardigd door de mishandelingen, welke de Annamieten aan Fransche gevangenen deden ondergaan. Iwan de Woestyne is door de Parijsche rechtbank van koophandel in staat van faillissement verklaard. Hij wordt betiteld als «ondernemer van gezelschapsreizeu.» Volgens de dagbladen heeft de Fransche espeditie tegen Baeninh de forten met Krupp-kanonnen gewapend gevonden en was het te moeilijk, ze stormenderhand te 1 veroveren. De »Reichsanzeiger« behelst nadere ver bodsbepalingen op den invoer van rundvee en kalveren uit Nederland, België en Luxemburg, uitgevaardigd door de regee- ringspresidenten te Munster en Trier. Men verhaalt te Weenen, dat de beruchte Jonin groote geldsommen uitdeelt aan Bulgaarsche bladen om de oppositie tegen Vorst Alexander en zijn Kabinet te doen voortzetten. Omtrent Servië wordt te Weenen verzekerd, dat het deficit op de begrooting van 1882/83 een millioen ducaten bedraagt, welk bedrag een derde vertegenwoordigt van het geheele budgetcijfer. Als een bewijs van het herstel van gere gelde toestanden in Spanje kan gemeld worden, dat de Regeering vrijheid heeft gegeven telegrammen in geheim schrift weer toe te laten. Ook in Portugal zal een nieuw Mi nisterie optreden. De Heer Fontes zal zich met de samenstelling daarvan belasten. De nieuwe Koningin van Madagascar besloot na raadpleging harer hoofden, tot voortzetting van den oorlog met Fraukrijk. Dat is onder de Parijsche telegrammen in de vKölnische Zeitung« te lezen. Reuter's agent evenwel meldt alleen, dat de onder handelingen geschorst zijn en voorshands eene vredelievende oplossing niet zeer waarschijnlijk voorkomt. Er liep een gerucht, dat de Fransche vloot de aan vallende operatiën (bombardement) eer lang zou hervatten, en uit vrees daarvoor vluchtte de bevolking van Tamatave in massa naar de bosscheu. Tijdingen uit Quebeck maken mel ding van een komplot dat er ontdekt zou zijn en dat ten doel had het vermoorden van den nieuwen Gouverneur van Canada, die er zijn intocht hield. De samen zweerders behooren tot het dyuamiet-ver- bond. De markies van Lorne en de minis terraad waren tijdig gewaarschuwd. Men verwachtte talrijke aanhoudingen. Bij koninklijk besluit van 15 Octobei jl. wordt de koperen pasmunt, geslagen krachtens de wet ten van 26 Sept. 1816 en 29 Nov. 1847, buiten omloop gesteld op 31 Dec. 1883. Gedurende de maanden Nov. en Dec. 1883 en Jan. 1884 zal die muntsoort aan de kantoren der betaalmeesters en van de ontvangers en commies-ontvangers der directe belastingen, iuvoerreckten en accijnsen kun nen ingewisseld worden. De Minister van binnenlandsche zaken heeft 's Konings commissarissen in de provinciën verzocht voorloopig ook geen vergunning te geven tot in voer van schapen uit Duitschland. Bij de Regeering is naar wij vernemen een ontwerp-besluit in bewerking, houdende ver andering van den termijn, binnen welken voor zien zal moeten zijn in het aantal (hulp-) onder wijzers bij de lagere scholen, door de wet van 1878 gevorderd. Die termijn zou 1 Januari 1884 afloopen, maar zal bij bedoeld besluit worden verlengd. Haarlemmermeer, 23 October. Bij het Mi nisterie van Oorlog bestaat het voornemen, op sectie L kavel 19, nabij het Hoofddorp, eer. fort te bouwen. De daarvoor benoodigde grond, ter grootte van zes hectaren, is reeds aangevraagd. Nijmegen, 23 Oct. Gisteren-namiddag is H. H. Bruning, oud 45 jaar, sigarenmaker alhier, die zich in eene roeiboot op de Waal met visschen vermaakte, overboord gevallen en verdronken. Zijn lijk is nog niet opgevischt. Hij laat eene vrouw met twee jeugdige kinderen achter. Eindhoven, 23 Oct. In deze gemeente en om streken heerscht groote sterfte onder de kinderen, tengevolge van mazelen en keelziekte. Drontrijp. 23 Oct. Boven deze gemeente ontlastte zich Donderdag-middag een hevig on- weder. Twee personen, op een afstand van enkele minuten van het dorp op het veld werkzaam, wer den door den bliksem getroffen. Een hunner hoofd van een gezin, bleet op de plaats dood. De ander bevindt zich in hopeloozen toestand. Amsterdam, 23 Oct. In de vestibule van het Postkantoor alhier, is een ouden heer een por tefeuille, f192 aan waarde bevattende, ontrold. Woudsend, 23 Oct. De timmerman Koren stra uit Hardegarijp, werkzaam aan de telegraaflijn onder deze gemeente, is in het water geraakt en verdronken. Twee aanwezige personen bemerkten niets van het ongeluk, ofschoon het op 20 pas af stand plaats vond. De ongelukkige laat vrouw en kinderen na. Venloo, 23 Oct. De 72jarige echtgenoote van den heer Th. alhier, had gisteren het ongeluk van de trap harer woning te vallen. Zij was onmiddel lijk dood. Domburg, 23 Oct. Door den inspecteur voor het Geneeskundig Staatstoezicht voor Zeeland zijn de mazelen alhier epidemisch verklaard. Een derde deel der woningen is door 280 lijders be smet. Nog 5 a 6 leerlingen komen ter school. Gelukkig is nog geen enkel sterfgeval onder de kleine zieken voorgekomen. Kralingen, 23 Oct. Heden-ochtend is op de rivier de Maas onder deze gemeente op het schip Koopmans Welvaren een 18jarige jongeling, H. v. G. uit Ameide, overboord gevallen en ver dronken. Volgens een Amerikaanschblad heeft te New-York met goeden uitslag eene zeer belangwekkende proefneming plaats gehad, op den stadsspoorweg, met het doel om de veiligheid der treinen te verzekeren, die zich op een ouderlin gen afstand van 500 voet voortbewegen. Op een der lijnen was daartoe aangebracht een eleotrische waarschuwer, uitgevonden door een zeeofficier der Vereeuigde Staten. Twee locomotieven, elk voor zien van een kleine dynamo-electrische machine, die een constanten stroom onderhield, werden achtereenvolgens op de lijn gbracht. Toen de voorste stilhield op de grens van den toestel,dia bestemd was om den afstand van 500 voet te signaleeren, be gon op de achterste eene klok te luiden, zoodra deze het andere uiteinde van den toestel bereikt had. De klok hield niet op te luiden, voordat de eerste locomotief zich voortbewoog en buiten de gestelde grens gekomen was. De groote een voudigheid dezer uitvinding en de geringe kos ten harer toepassing, zegt het blad, doen ver wachten, dat zij voor alle spoorwegstations aan genomen zal worden. Een doofstom paar hee ft onlangs te Portsea (Engeland) bruiloft gevierd. Het zal er wel niet luidruchtig zijn toegegaan, want al de genoodigde gasten waren ook doofstommen. Twee 11 a 1 i a a n s c h e u i t v i n d i n g e n worden genoemd, als hebbende op de internatio nale electrische tentoonstelling te Weenen alge meen de aandacht getrokken. De eerste is een hydrométrograaf, die langs automatischen weg aan de stations, waarmede hij in verbinding staat, de hoogte van het water aangeeft aan den oever der rivier, waar hij geplaatst is. De tweede is een zekerheidstoestel, die de gelegenheid geeft om oogenblikkelijk alle deuren van een schouwburg te openeD, waarvan de sluiting op eene bepaalde wijze is ingericht. Dezelfde uitvinding zal zonder twijfel toegepast kunnen worden voor de onver wijlde sluiting 'au alle waterdichte beschotten aan boord van schepen. Beide uitvindingen is men verschuldigd aan den heer Joseph Ravaglia, pro fessor in de physica aan het seminarie te Ravenna. De trichinenziekte woedt in Sak- sen voort met toenemende hevigheid. Te Emers- leben zijn 200 er door aangetast, waaronder ook de stedelijke keurmeester van het varkensvleesch. Te Oakland in Californië is eene fabriek opgericht, alwaar men van schapendar men zeer sterke koordeD en riemen maakt. De darmen, die gemiddeld 17 meter lang zijn, wor den, na goed uitgewasschen te zijn, eenige dagen in tonnen met pekel gevuld geplaatst. Zij ziju, aldus bereid, niet dikker dan een draad katoen en kunnen 5 kgr. dragen. Deze draden worden op het wiel gelegd, en daaruit op de gewone wijze koorden vervaardigd. Deze munten uit door hun groot draagvermogen en zouden, naar de ver vaardigers beweren, tien jaar goed blijven. In een Donderdag II. te Amster dam gehouden veiling is voor 18 geëmailleerde porseleinen bouillonbordjes met daarbij behoorende 6 bouilloukommen met deksels f 2300.50 be steed, met de opgelden. De laatste gastronomische uit vinding in Amerika is een kuusthoen. De been deren van vogels, die reeds op tafel dienst heb ben gedaan, worden als het karkas gebruikt, en een fijngestampte toebereiding van rund- en an der vleesck, waaraan chemisch de vereischte smaak wordt gegeven, wordt er zorgvuldig om heen gekneed, zoodat het bedrog onmogelijk te ontdekken is. Bij kleine gedeelten wordt de vogel samengesteld. Er gaan drie uur mee heen om een piepkuiken gereed te maken, en twee uur meer voor een taai oud hoen, „ten gebruike voor de res tauraties." Tot nu toe hadden de Zwitsersche hoteliers het slechts gebracht tot kunst-coteletten, waarvan men u verzocht de botjes terug te geven. In de rue la Roquette te Par ij s heeft een individu zijn tante vermoord, omdat zij hem geld weigerde. Demoordenaar is slechts achttien jaren oud. Moody en Sankey, de bekende Amerikaansche predikers, zullen eerlang te Londen hunne tenten opslaan. Men kan die uitdrukking vrij letterlijk opvatten, want zij zullen prediken in verplaatsbare ijzeren gebouwen, welke ieder 6000 menschen kunnen bevatten. Ter bestrijding van hunne onkosten, is in de Eugelsche hoofdstad reeds een som van 6000 bijeengebracht. In Noorwegen, alwaar voor het dooden van verschillende soorten van roofdieren premiën worden betaald, zijn van 1876 tot 1881 geschoten 823 beren, 252 wolven, 683 linxen, 515 veelvraten, 5858 arenden en 21,048 valken, haviken, «nz. Wat zullen wij drinken, Voor perso- nen met een nauw geweten of een angstvallig gemoed wordt die vraag al nijpender. Het uit de ri vieren opgepompte en slordig gefiltreerde vocht der drinkwaterleidingen wemelt van microscopische gruwelijkheden; alles wat alcohol bevat, is slecht; met thee en koffie verwoest men zich de zenu wen en de maag; en op den bodem vau de melk kan loeren febris typhoidea en angina diphtlie- ritis. Onder deze omstandigheden zal men met verlichting vernemen, dat een predikant in Essex tot de ontdekking is gekomen hoe de meusch in het geheel niets behoeft te drinken. De man is vegetariaan, en heeft de ervariDg opgedaan dat de vochtigheid in de spijzen waarmede hij zich voedt meelkost, groenten en vruchten vol maakt toereikend is tot het onderhoud van zijn, uit den aard misschien reeds tamelijk saprijk, organisme. Een aanhoudende herinnering aan Weenen's bevrijding van de Turken, welker tweede eeuwfeest den 12n Sept. 11. werd ge vierd, zijn de „horentjes", de kleine broodjes Wiener Hipfelndie veel bij de koffie gebruikt worden. Uit blijdschap over de overwinning van Kara Mustapha gaven de Weener bakkers aan hunne kleine broodjes den vorm van halve ma ner,, en zij hebben dien vorm thans na 200 jaren nog behouden. Men schrijft aan de Leidsche Ct. Lang voordat men op den inval kwam wind en regen uit den binnenkant met den term van „depressie" aan te duiden, hadden zeelieden en landbewoners reeds een spreekwoord, hetwelk zij zich niet uit het hoofd lieten praten: „een Maandagsche maan, die moet met regen en wind vergaan". Het staat zoo vast als een paal boven water dat er geen regel zonder uitzondering is, doch op welke goede gronden dat spreekwoord nu deze maand te wederleggen? Nieuwe maan toch viel op Maandag den lsten, is dus een Maandagsche maan; het weer sloeg om, de wind brak los, en de regen viel bij stroomen. Deze week heeft het zelfs zóó gestormd dat de herfst, wat alleen zijn fraai, nog zoo dicht gebladerte betreft, reeds eene reuzenschrede naar den win ter heeft gedaan. Slechts twee kalme, echt zon nige dagen bracht October tot nog toe voort, onder een gebied van hooge drukking bezorgd. Als nu deze Maandagsche maan met regen en wind moet vergaan, kan het ruwe weer tot den laatsten dezer maand voortduren. Dit zal de tijd leeren. In een gemeente van hetEransche departement Eure, was een dronkaard gaan sla pen. Al slapend maakt hij een beweging, waar door de kaars, die op tafel stond, omviel; zijn pet en zijn haren vlogen in brand en de vlam men deelden zich aan zijne kleeren mede. Toen men hem hulp verleende, was zijn lichaam reeds één wonde en hij gaf na 24 uren van vreeselijk lijden den geest. In de afgeloopen week kwamte Arnhem eene juffrouw, zich noemende wed. Wie- senhaan, geboren Kuikhof. Zij gaf voor eene dia- conesse te zijn uit een gesticht te Botterdam. Ongeveer drie weken geleden was zij, volgens haar zeggen, uit Den Haag gekomen, waar zij eene staatsdame had opgepast. Daar deze hersteld was, kwam zij naar Arnhem, om aan hare twee kinderen, die aldaar besteed waren, een ander kosthuis te bezorgen. Zij bracht die daarheen en geraakte in kennis met zekere wed. J.met wie zij overeenkwam, dat deze haar zou huisvesten tot zij hare kinderen van het noodige had voor zien. Daarna echter besloot zij eene kamer te huren en met hare kinderen in Arnhem te blij ven. Dit deed zij ook. Zij kocht eene tafel voor 10, zes stoelen voor f 20, een karpet voor 18, leende bij verschillende personen geld en toen alles in orde was om de kamer te betrekken, zeide zij aan de dochter der wed. J.toen deze uit werken was, dat zij naar Velp ging en later zou terugkeeren. In plaats van naar Velp, reisde zij met hare twee kinderen per spoortrein naar Gouda, zonder iemand te betalen, terwijl zij de gekochte meubelen voor geringen prijs verkocht had. Zaterdag 11. is door de recherche in de Russische afdeeling der tentoonstelling te Amst. een suppoost op heeterdaad betrapt op het wegnemen van eenige ftesschen likeur. Hij en twee kame raden, die van den inhoud hun deel hadden ge kregen, werden in verzekerde bewaring genomen. D e S u e z-k a n a a 1-m aatschappij heeft het voornemen de ingangen van het kanaal te verlichten door middel van het gasverlichtingssys teem van Pintsch, en bestelde tot dit doel reeds 8 groote gashouders, wier inhoud vooi 2 maanden voldoende is, en 3 vaste lichten met een brand- tijd van 3 maanden, benevens bijbehooreude 3 groote gasmeters. Een kleine gasfabriek wordt te Port Saïd gebouwd. Terwijl een als dienstbode g e- kleede juffrouw bij een wiukelier in de avenue de l'Opéra te Parijs een gouden horloge uitzocht, waarvoor zij een onbekend adres ter bezorging opgaf, maakte een compère zich meester van een kleine vitrine met gouden voorwerpen. Onlangs kwamen in een kerkte Verona een jong koopman en zijn bruid, om hun huwelijk te sluiten, maar toen de pries ter de gewone vraag tot den bruidegom richtte of hij het meisje aan ziju zijde tot vrouw wilde nemen enz., antwoordde de jonkman, tot verbazing en ergernis van allen: „Ik denk er niet aan!" De bruid viel in onmacht. De bruidegom wilde ontvluch ten, maar hij werd aan de kerkdeur tegengehouden door de broeders der gehoonde bruid, en zoo duchtig afgeranseld, dat hij in een zeer beden- kelijken toestand verkeert. Het geval wekte na tuurlijk groot opzien in de stad van Romea en Julia. Een veertienjarige kattenbeul, die een kat met een steen wondde, haar toen bij den staart greep en het arme dier met een stok sloeg tot het bloed er 'oij liep, is te Londen ver oordeeld tot veertien dageu gevangenisstraf. In het zoölogisch museum teMainz heeft men thans een levend exemplaar van de Braziliaansche vogelspin (Dygale avicularia) wier grootte met uitgespreide pooten bijna die van een mannenhand bereikt, terwijl het borststuk zoo groot is als een okkernoot. Zij werd gevon den tusscheu een lading Braziliaansch hout en heeft waarschijnlijk aan boord van scbeepsgedierte geleefd. Te Mainz heeft zij tot nog toe niets willen gebruiken dan een stuk van een harer eigen poo ten dat zij er 's nachts afgebeten had. In vrijen staat eten zij spinnen, kikvorschen, hagedissen, kleine vogels enz. Men hoopt haar ook aan Euro- pee8che insecten te gewennen en haar zoodoende in het leveu te houden. De Amsterdammer verneemt dat de gelden, die tot nu toe bestemd waren voor subsidiëu der schilderkunst, voortaan door den heer H. E. C. Ten Kite zullen worden aan gewend ten behoeve van het Koninklijk Ge nootschap van Aquarellisten te 's-Hage. Aanko mende artisten zullen door deze verandering zeer weinig zijn gebaat. Men verkoopt te Londen tegen- woordig „poreuze" bloeraenvazen en potten van terra cotta, die in allerlei vormen te krijgen zijn- Zij moeten eerst eenigen tijd in het water ge- legd worden. Daarna bestrooit men ze aan de buitenzijde met verschillende zaden, vult ze met water, en twee dagen later is de vaas of pot geheel begroeid met mosachtig gras. Men zet er dan afgesneden bloemen in en het geheel i' een aardig sieraad voor tafel of schoorsteenman tel. In het dorp Laudasbij Rijssel heeft een individu drie schoten gelost door het raam der slaapkamer van den Eerw. heer pastoor, zonder dezen echter te treffen. Twee kogels werden nabij het ledikant gevonden. Men zegt dat een Californisch chemist, Holwig genaamd, eene nuttige uitvin ding heeft gedaan, om Üesschen voortaan dicht te sluiten met houten stoppen in plaats van met kurken. Het eerste materiaal is natuurlijk het duurzaamste en Dr. Holwig heeft een mid del gevonden om het even elastiek te maken als kurk, door uit de vezels van het hout alle gom- of harsachtige bestanddeelen, die het bevat, weg te nemen. De uitvinder heeft reeds eene fabriek van houten kurken te Sonena. Het woord gas, dat in bijna alle nieu we talen overgenomen is, stamt af van het Sak sisch en most oorspronkelijk iets dergelijks be- toekenen als Oascht, hetzelfde als geest. Deze naam is uitgevonden door den ijverigen natuur onderzoeker Baptist Iielmont, die van 1577 tot 1644 leefde; hij onderscheidde en beschreef reeds het koolzuur en hel waterstofgas. Sedert eenigen tijd is er te Beek bergen eene nieuwe godsdienstsekte ontstaan, die veel overeenkomst heeft met de methodisten. Al len, die zien bij deze Vereeuiging aansluiten, moeten opnieuw, niettegenstaande zij reeds in hunne kindsheid gedoopt zijn, gedoopt worden bij wijze van indompeling. Deze plechtigheid heeft bij nacht plaats, en naar men verneemt wordt daartoe gebruik gemaakt van een der nieuwe vijvers van de zalmkweekerij. De heer V. d. H., metselaar te Haar lemmermeer, had eergisteren nauwelijks het laatste gedeelte eener aannemingssom, ten bedrage van ongeveer f 1400, ontvangen, of een zijner kin dereu maakte zich in een onbewaakt oogenblik meester van de portefeuille met het geld en wierp deze in de brandende kachel. Niets is er van overgebleven en de nos. der bankbiljetten zijn onbekend, zoodat niets van de som terecht komt. Een man, die te veel „geofferd" had, werd Zaterdag-avond in de Kettiugstraat in Den Haag door zijne vrouw eens terdege onderhanden genomen. Na hem flink afgerost te hebben, pakte zij hem bij den kraag om hem naar zijne woning op den Noordwal te brengen; ongelukkig moest zij haar man als „te kennelijk" op de Groenmarkt aan de politie, die verder voor hem zorgde, afstaan. Het proces we gen s den brand van de synagoge te Neustetttin (18 Febr. 1881) is thans voor het gerechtshof te Cöslin begonnen. De beschuldigden zijn vier leden der Israëlietische gemeente en een kerkknecht. De aanklacht legt hun moedwillige brandstichting in de synagoge ten laste. Er zijn 90 getuigen opgeroepen. De beschuldigden ontkennen alle schuld. Een school meester en twee zijner leerlingen, die tegenover de synagoge woonde, beweren, dat zij twee der beschuldigden het gebouw in brand zagen steken. De verdediging houdt vol dit onmogelijk te zien was. De binnenmuren van het gebouw waren, naar men bevond, met een zeer ontvlambare stof bestreken, en de synagage was met brandbare stoffen gevuld. Waarschijnlijk zal het proces veer tien dagen duren. Hoe maakt men zelf een reukwa ter? vraagt De Huisvrouw, en antwoordt als volgt: Men neemt een 1/a liter van den zuiversten en besten alcohol (van 90 pet.), 15 druppels citroenolie, 15 druppels oranjeolie, 15 druppels bergamotolie, 10 druppels rosmarijuolie, 8 drup pels cardamonolie. Al deze oliën giet men in den alcohol, dien men te voren in eene daartoe ge schikte llesch gedaan heeft, schudt alles goed door, en zet dan de ftesch goed gekurkt 14 dagen lang op eene zonnige plaats, in welken tijd zij dikwijls geschud moet worden. Dit krach tig en aaDgeuaam riekend reukwater, met de beste eau de cologne gelijk te stellen, blij ft in goed gekurkte flasschen jaren lang goed. Het smokkelen wordtin Rusland nog steeds op groote schaal bedreven. Te Ber- ditschew heeft onlangs een inspecteur van den in- en uitvoer een partij binnengesmokkelde goederen ontdekt ter waarde van ongeveer 500.000 roebels. Ook inOostenrijkzal een vereent" ging tot bestrijding van het toenemend drankge bruik gesticht worden. Tot dat doel is een comite gevormd uit geachte burgers van Weenen van ver schillende standen. Te Andermatt, kanton Uri, von den eenige werklieden, die bij de oude kerk den grond opgroeven, verschillende geraamten; een daarvan had in de onderkaak 2 Fransche goudstukken, uit het einde der 15e eeuw; een ander had een linnen lap in de hand, waarin 10 zilveren Fransche muntstukken uit den tijd van Frans I waren gewikkeld. Uit verschillende deelen van Griekenland en den Archipel komen berichten over groote schade, aangericht door zware onwe- ders vergezeld van hagel en hevigen regen. Z°° viel te Athene en omstreken verleden week op een avond zorveel regen, dat de spoortrein a spoedig meer op een stoomboot dan op eeB spoor geleek, en eindelijk een eindweegs buiten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2