BINNENLAND. atölera te Alexandrië, heeft de Sultan van Turkije gelast, dat de gezondheids maatregelen, bij de eerste verschijning ver ordend, weer zullen toegepast worden. De Egyptische expeditie naar Soudan, onder bevel van den Britschen Generaal Hicks, zou dezer dagen eene beslissende overwinning hebben behaald, waarbij de «Mahdi» oi valsche profeet geheel werd verslagen. Te Palermo, een stad van bijna 600.000 zielen, togen onlangs 200,000 personen in prosessie en onder het bidden van don Rozenkrans door de straten. De Aarts bisschop der stad had zich met het Kapit tel van zijn kathedraal en de leeraren en studenten vau het seminarie bij den stoet aangesloten. Toen voor de H. Catharina kerk zich nieuwe troepjes geloovigen bij den stoei hadden gevoegd, wilden een der tigtal brooddronken jongelingen de demon- sffratie verwarren en de geloovigen, die er aan deelnamen, beleedigen. Het lot was hun evenwel niet gunstig, en voor zeker zouden zij geducht slaag gekregen hebben, indien de Priesters niet tusschen- beiden waren gekomen om de geloovigen daarvan te weerhouden. Hier en daar klonk de kreet ^an leve Garibaldi! en leve de duivel! maar deze werden geheel en al overstemd door die van leve O. L. Yrouw van den Rozenkrans! welke door het volk werd aangeheven. Bij kon. besluit is aan den gemeente- en on- bez. Rijksveldwachter A. A. Svbrandi, en den brievenbesteller M. v. d. Meer, beiden te Schar- negoutum, toegelegd aan elk eene gratificatie van vijftig gulden, ter zake van de aanhouding van de verspreiders en de inbeslagneming van valsche bankbiljetten. Die beambten zullen tévens eervol worden vermeld in het Algemeen Politieblad. De R. K. kiesvereeniging Recht voor allen te Gouda heeft besloten bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer, op Dinsdag 30 Oct. a. s. den anti-revolutionairen candidaat, mr. U. H. Huber, te steunen. Door de kleermakers-gezellen-vereeniging te Groningen is een adres aan den Minister van Waterstaat gezonden, inhoudende het verzoek om lo. het van het buitenland ingevoerde con fectiewerk aan zoodanig invoerrecht te onder werpen, dat het binnenlandsch fabrikaat hiertegen concurreeren kan, en 2o. ditzelfde toe te passen, of zoodanige maatregelen te beramen, opdat adres santen ook kunnen concurreeren tegen het werk, dat iu onze gevangenissen wordt vervaardigd. Een afschrift is gezonden aan de Tweede Kamer. Het Dagblad verlangt eene lucifersbelasting, die bijna 2 millioen zou opbrengen, voorts eene belasting, bij wijze van zegel, op de advertentiën, entree- en spoor- en tramkaartjes, zoomede op de speelkaarten. Ons wel, zegt de Gelderlander, doch al die dingen zijn niet aan de orde. Als er eens begonnen werd met een zegelbelasting op de coupons? Of met aanneming van de invoer rechten op graan, hout en thee, onder beding dat het 30 artikel der onderwijswet zal ge wijzigd worden, zoo dat het Rijk alleen 30 der onderwijzerstraktementen, de eenige noodige uitgave van belang vergoede. In Groningen toch is een nieuwe school ge bouwd, die ledig staat, en in een Zuidhollandsche gemeente, door een burgemeester die thans lid is van Ged. Staten, eene school voor 260 kinderen, ofschoon het Dag. Bestuur zeker wist dat er slechts 60 kinderen zouden schoolgaan, wijl de owerigen de nieuwe Roomsche school bezoeken. Zóó bevestigde de jongst gekozen afgevaardigde voor Arnhem in een der laatste Kamerzittingen. Tiel, 26 Oct. Dinsdag-avond kwam het stoom jacht Postillon, dat dagelijks tusschen hier en Nijmegen dienst doet, tegenover Leeuwen in aan varing met eene andere schroefboot. De Postillon zonk. Passagiers en equipage werden gelukkig gered. Helder, 26 Oct. Dinsdag-avond is alhier, aan het Molenplein, een gepensioneerd onderofficier der marine, door de duisternis tijdens een zwaar on- weder misleid, te water geraakt en kort daarop levenloos opgehaald. Nijmegen, 26 Oet. Door de politie alhier is gearresteerd zekere W. uit Haarlem, die nog eenige maanden cellulaire gevangenisstraf wegens diefstal had te ondergaan, en die reeds sedert lang door de justitie te Haarlem werd gezocht. Epe, 26 Oct. Alhier zal eene spekslagerij wor den opgerieht, van waar het vleesch en spek enz. direct naar Engeland zal verzonden worden. Bij 't bewerken dezer artikelen zal men uitsluitend het oog hebben op de behoeften der Engslsche markt. Kolderveen, 26 Oct. In deze gemeente is een driejarig zoontje van J. Mulder in een sloot geraakt en jammerlijk verdronken. Nieuw-Appelscha, 26 Oct. Voor de vijfde maal is tegen den beruchten schapendief J. A. De Jong alhier, die tegenwoordig wegens eene wonde aan het been niet gaan kan, procesverbaal opge maakt, ditmaal wegens het verkoopen van deuren, vuurplaat, vensters enz. van de door hem ge huurde woning. Alleen de bedstede is nog be woonbaar, waarin hij verblijf broudt. Amsterdam, 26 Oct. In September onder- zeehten de keurmeesters der voedingsmiddelen alhier microscopisch 193 monsters varkensvleesch; alle werden vrij van finnen en trichinen be vonden. GEMENGDE BERICHTEN. Een aardig legaat heeft de dezer dagen overleden bierbrouwer John Newton Map- pin aan de stad Sheffield gemaakt, namelijk zijn op een waarde van 60.000 pd. st. getaxeerd schilderijen-kabinet, benevens 15,000 pd. in geld, om er een passend gebouw voor te stichten. De Vereenigde Staten zijn in het genot van eene nieuwe wet op vervalsching van levensmiddelen, (och wanneer zullen ook wij on der deze bedeeling komen?) en dat het daar niet bij praatjes blijft maar de zaak met ernst en kracht wordt behandeld, zien wij uit het navolgende bericht. Keurmeesters aan de haven te New-York hebben in de laatste 3 maanden meer dan 3000 kisten Chineesche- en 500 dito Japansche thee afgekeurd. De thee was ge mengd met zand, uitgetrokken reeds gebruikte bladen, en nagemaakte thee, d. w. z. rolletjes aardachtige stof in den vorm van opgerolde theeblaadjes. Een der bekendsteFransche sports men Graaf Adalbert De Breuil, gleed bij het beklimmen van den pic du Lormont uit en stortte in den afgrond, waar hij den dood vond. Dezer dagen verscheen in de Nijm. Ct eene advertentie, waarin de hoofdon derwijzer Baartmans zich aanbeval voor het le veren van verzen, het maken van krulletters, enz. De advertentie was zóó gesteld, dat zij een voor dien onderwijzer ongunstigen indruk moest maken. Thans deelt de Nijm. Ct. mede, dat de advertentie niet van den onderwijzer Baartmans af komstig was, doch haar toegezonden alsof zij werkelijk door hem gescheven was. „Dergelijke laagheden, zegt het blad terecht, komen geluk kig weinig voor, en de bedrijvers daarvan, als zij te vinden zijn, verdienen aan de algemeene verachting te worden prijsgegeven. Wij zullen daarom alles wat in ons vermogen is aanwenden, om uit het schrift tot de ontdekking te komen wie de schrijver is en, mocht dit ons gelukken, dadelijk zijn naam aan onze lezers bekend ma ken. Wij gelooven reeds op den goeden weg te zijn.,, In de buurtschap Ulft, bij Gen- dringen, is een driepootige haas geschoten; waar de vierde poot gezeten heeft, kon men niet ont dekken. De patiënt woog ö'/s kilo. In een dagblad van San Francisco loofde een zekere heer Mattheus Pepermint een som van 2000 dollars uit voor 5 Amerikaansche burgers, die zoo vriendelijk wilden zijn, den volgen den dag bij hem te komen eten; voor een fijn maal zou gezorgd worden, maar iedere gast moest, vóór hij de uitgeloofde som in ontvangst nam, een der volgende zonderlinge gerechten eten; een levende rat of een kleiue slang, een schotel ko- cijnenoogen in azijn, drie mollen, of een bord papieren taart. Twintig liefhebbers kwamen op, vijt' concurrenten werden uitgezocht _«n een hotel van den eersten rang aangewezen, waar de fijnste gerechten en wijnen aan de eigenaardige schotels zouden voorafgaan. Tegen het einde van het diner vertelde de gastheer waarom hij eigenlijk die som uitgeloofd had. Vroeger was hij namelijk een arm handwerksgezel geweest en dikwijls had hij toen gedacht, dat hij voor een groote som de onge looflijkste dingen zou doen. Daarom wilde hij nu aan een paar arme duivels gelegenheid geven 2000 dollars te verdienen. Toen hij uitgesproken had, wenkte hij den kellner en vijf schotels werden ge bracht, waarin tot ontzetting der gasten, de vreemde spijzen waren. Zij aarzelden. Maar 2000 dollars is een mooie som! Moedig gingen zij aan het werk. De ratteneter had betrekkelijk de moeielijkste, de taar tenster de lichtste taak. Eindelijk nadat elk hapje met den noodigen fijnen wijn was besproeid, was het werk afgeloopen en de gastheer stond, na hun bravo te hebben toegeroepen, op om het geld te halenmaar kwam niet terug! De arme slacht offers kregen na twee uren gewacht te hebben van den hotelhouder de rekening van het fijne maal en de heer Pepermint had zich „verwijderd" met de entreegelden, want op een balkou in de eet zaal had men tegen betaling een menigte nieuws gierigen toegelaten. Het Ned. Bakkersbon d, te Zwolle vergaderd, heeft besloten tot invoering van werk boekjes, tot het indienen van bezwaren tegen de patentbelastingen bij de Regeeriug en tot het rich ten van een adres tegen de graanbelasting aan de Tweede Kamer. Vrij algemeen werd tot nu toe aan genomen dat de aardappel zijn vaderland heeft in Peru, vanwaar Drake hem het eerst zou heb ben medegenomen. De Californische botanist Lem- men heeft nu echter uitgemaakt dat het ware land van oorsprong de Staat Arizona (in Noord-Amerika) is waar het nu zoo algemeen verbreid voedingsmiddel nog op de bergen op groote schaal in het wild groeit. Deze ontdekking zou ter bevestiging kun nen strekken van de stelling dat Sir Walter Raleigh iu 1586 voor het eerst den aardappel in Europa heeft gebracht, en dat wei uit den Staat Virginia (eveneens in Noord-Amerika). Op een jachtpart ij te Mouchin, bij Rijsel, Ijeeft een der jagers een ander bij onge luk doodgeschoten. De dader is wanhopig. Ineen Zwitsersch dorp had de vrouw van een schoenmaker haren zuigeling neergelegd, terwijl zij voor het eten ging zorgen. In middels sloop de kat bij den kleine en toen de moeder terugkwam, vond zij haar kind voor een deel opgegeten. Zeker onderwijzerteA. in Fries- land, geraakte in onmin met de kerkelijke au toriteiten, waarop hij zijne kerkelijke ambten nederlegde, met uitzondering van 't voorzanger schap, doch men tracht hem ook deze betrek king moeielijk te maken, door hem met behulp van een zijner collega's des Zondags te over- scheeuwen, waartoe zes boeren hunne keelor- ganen leenen en waardoor 't kerkgezang vrij wel overeenkomt met een potpourri. Tijdens een voorstelling in Kle berg's menagerie te Brünn riep een deugniet: „de leeuw is losgebroken". De paniek was zoo groot, dat alles hals over kop van de banken tuimelde en naar de deuren drong. Vele per sonen kregen kwetsuren. Het zoogenaamd Yerlossingsle- ger doet in Engeland nog evenzeer van zich spreken als onlangs in Zwitserland. Weer is een majoor van deze zonderlinge armee veroordeeld tot een geldboete, wegens het mishandelen van een jongen van 14 jaar. Klaarblijkelijk wilde deze krijgsheld de ziel van den knaap redden, zonder zijn lichaam te sparen. In Houston wer den tegelijkertijd twee andere helden van het Verlossingsleger, een kapitein en een tamboer, schuldig verklaard aan het mishandelen van een uitgemergelden ezel met een doornen stok. Te bejammeren is het, dat ook in deze gevallen al leen een boete werd opgelegd. Te New-York hebbenaan boord van de Oregon 36 Mormoonsche zendelingen de reis naar Gr. Brittannië, Scandinavië, Zwitser land, Duitschland en Oostenrijk aanvaard. De Bank van Frankrijk heeft 16,373,451 bankbiljetten vernietigd, samen een som van 3,478,803,550 fr. vertegenwoordigen de. Verleden jaar vernietigde zij 4,482,521 bankbiljetten, die de «om van 1,502,313,620 vertegenwoordigden. De vernietiging van deze uit den omloop geraakte bankbiljetten geschiedt thans door verkoking, vroeger door vuur, waar bij men dan duizenden fragmenten in de lucht zag dwarrelen, die om strijd door de straatjeugd werden opgevangen als ze over den muur in de rue Radziwil verdwaalden. De walvischvanger Ellen Rezpak v e r- loor in de Stille Zuidzee op de jacht op een reusach- tigen walvisch de halve bemanning. Twee booten vervolgden het monster en harpoeneerden het met goed gevolg. Nauwelijks echter zat de harpoen in den rug van het dier vast of het duikte blik semsnel in de diepte, de lijn van de eene har poen wilde niet goed langs de rol afloopen, zoodat men niet kon vieren, en voor er aan gedacht kon worden haar te kappen trok de walvisch het vaar tuig met de negen man, welke het bevatte in de diepte der zee. De tentoonstelling van retrospec- tieve kunst te Amsterdam zal nog tot December geopend blijven. De zalm in het Museum zullen daarvoor verwarmd worden. Z a t e r d a g-a vond bracht te Ommer- schans de verpleegde J. Berg de zaalopziener Slameetman met eene kachelpook eene ernstige verwonding aan het hoofd toe, zoodat diens toe stand aanvankelijk zeer zorgwekkend was. Door spoedig aangebrachte geneeskundige hulp is de toestand van den verwonde thans echter mir.der ongunstig. De dader is onmiddellijk in verzekerde bewaring gesteld en het feit ter kennis van den officier van justitie gebracht. Te Breda werden Dinsdag morgen twintig reizigers, die in de richting van 's-Bosch of Venloo per eersten trein wenschten te vertrek ken, opgehouden, doordat er te vroeg werd afge- luid en de trein vertrok voordat zij werden op geroepen, om plaats te nemen. In het klachten- boek is van het feit melding gemaakt. Op een landverhuieersschip van Liverpool naar New-York werd onlangs onder de lading een negenjarig knaapje gevonden, in lompen gehuld en den hongerdood nabij. Zijn stiefvader had hem 's nachts aan boord gebracht en hem gewaarschuwd, zich Diet te verroeren voor dat het schip sterk zou schommelen. De kapitein vermoedende dat een der mannen het knaapje aan boord had binnengesmokkeld om het kosteloos de reis te doen maken, liet den knaap vier dagen lang opsluiten om hem zoodoende tot bekentenis van de waarheid te brengen. Het knaapje bleef echter volharden. Den vierden dag dreigde de kapitein, hem aan den fokkemast te zullen laten ophangen, indien hij niet binnen vijf minuten de waarheid zeide. De knaap bleef onwrikbaar, en vroeg een paar minuten respijt om te bidden: dit werd hem toegestaan; daarna zeide hij: Well, go on, sir" (gaat uw gang, mijnheer). Door zulk een oprechtheid en moed getroffen, spaarde de kapitein den knaap het leven, liet hem eer. goede behandeling aan boord ondergaan en hem naar Halifax meereizen, waar het jongentje een onder komen zou vinden bij een rijke bloedverwante, die hij zonder reisgeld anders niet had kunnen be reiken. Onder de sollicitanten naar de vacante betrekking van havenmeester te Amster dam komen voor een gepensioneerd schout-bij nacht en een schipper der marine. Het dicht bij Par ij s gelegen stadje Neuilly wordt tegenwoordig onveilig gemaakt door dievenbenden, die deze week op één nacht drie inbraken pleegden. Bij een van deze, door den commissaris van politie en een brigadier der veilig heidspolitie, vergezeld van eenige agenten, over vallen, losten de roovers eenige schoten, waardoor de commissaris gewond werd, en namen hierna de vlucht. Ter gelegenheid van de winter- tentoonstelling te Nizza zullen daar stieren gevechten worden gehouden! Er wordt eeu circus voor 9000 toeschouwers voor gebouwd. Als een staaltje van de eenheid, die er op het stuk van geloofszaken in den boezem der Anglicaansche Kerk heerscht, kan het volgende dienen: De Anglicaansche aartsbisschop van York bewondert Luther en zegent de Hervorming. De Anglicaansche deken van York daarentegen be schouwt Luther als een scheurmaker en ketter, en betreurt de Hervorming als, zachtst gespro ken, een ernstige geestelijke misgreep. De beide godgeleerde collega's zijn op dit punt zoo fel op elkander gebeten dat onlangs, toen de aarts bisschop iu de kathedraal eeen preek zou ltouden ter eere van Luther, de dekeu openlijk aankon digde dat hij die preek niet wilde aatthooren. Een jongDuitscher, als kantoor bediende bij den Heer G. te Amsterdam werk zaam, ontving eene som van J700 van zijn patroon om daarmede eenige betalingen te doen. Hij ver zuimde dit, bezocht cafés chantants, enz., totdat hij twee dagen later door de politie in arrest werd genomen. In dien tijd waren ƒ100 verteerd. 11 Mattino verhaalt het volgende: Zekere S. te Turijn werd dezer dagen wegens krank zinnigheid in een gesticht bezorgd en de te dier stede welbekende bankier Ottolenghi schoot de kosten, groot 3000 lire, voor. Om dit geld te waarborgen wist hij niets beters te vinden dan de vrouw van S. onder een voorwendsel in zijn kantoor te lokken en, na de deur gesloten te heb ben, haar een wissel van 3000 lire ter teekening voor te leggen. Toen de vrouw weigerde, mis handelde hij haar en eindelijk teekende zij. „Deze wissel geldt niet, zeide daarop de bankier, want hij is met een bevende hand onderteekend," waar op hij de arme vrouw onder bedreigingen dwong, nog drie andere wissels te teekenen. Deze vreemd soortige geldschieter is nu in handen der justitie, ofschoon hij te vergeefs 200 000 lire heeft aan geboden om onder cautie op vrije voeten gelaten te worden. Zijn slachtoffer is ernstig ziek. De lieer Frank Cusling heeft be langwekkende mededeelingen gedaan omtrent on derzoekingen, door hem ingesteld op het gebied der Zunis-Indianen. De voorouders dezer wilden vierden in voor-historische tijden hunne gods dienstige feesten in de grotten, welke men nu nog terugvindt in de nabijheid van het dorpje Bardelo, aan de Mexicaansche grens. Cusling vond in die spelonken tal van voorwerpen, als altaren, bogen, pijlen en dergelijken, maar, wat hem het meest trof, ook pijpen en sigaretten, ge maakt van maïs-bladen. Men leidt daaruit af dat de eer der uitvinding van de pijp, evenals die van de sigaretten, aan de oudste Amerikanen toekomt. In een Oostenrijkschlandbouw- blad wordt opgemerkt, dat de das een voor den landbouwer zeer nuttig dier is, daar hij zich bij voorkeur voedt met larven van meikevers, waarvan één das er jaarlijks ongeveer 24 000 vernietigt. Voorbeelden van gedachteloosheid zijn niet zeldzaam, maar buitengewoon verstrooid moet wel de metselaar geweest zijn, die zichzelf nagenoeg levend inmetselde. Hij had order ge kregen in een kleine hoek van een gerechtsge bouw een deuropening, die daar was dicht te metselen en de muur aan de andere zijde door te slaan. De man ging aan het werk, metselt en metselt en toen hij bijna klaar was, slaat het mid daguur, dat hem naar huis roept. Snel werpt hij troffel en kalkbak weg, en wil er uit, maar hoe? Hij had wel de opening dichtgemetseld, maar vergeten eerst het nieuwe gat in den muur te ma- keu. Er bleef hem niets anders over dan hel werk, dat hij reeds gedaan had, weer af te bre ken, om de volgende maal minder verstrooid te zijn. In ieder geval leert ons dit, dat er nog metse laars bestaan die vlug metselen! Koningin Victoria's dochter Prinses Louise, Markiezin van Lome, heeft vóór haar vertrek uit Canada aan de nationale kunstga lerij opnieuw een door haar vervaardigd schil derij in olieverf geschonken, waarvan compositie en uitvoering zeer geroemd worden. Het schilderij stelt voor den dood vau generaal Wolfe, een voor de Canadiërs hoogst interessant onderwerp. Gedurende het jaar 1882 z ij n i n de Britsche eilanden ruim honderd-zes-en-vijftig mil lioen ton (156,499,997) steenkolen gewonnen, of ruim 2,3 millioen ton meer dan in het vooraf gaande jaar eü ruim 9,6 millioen ton meer dan in 1880. Het totale aantal der in de verschillende mijnen arbeidende personen, dat in 1881 ruim 495 duizend bedroeg, klom in het jaar 1882 tot 503.987. Ieder mijnwerker leverde gemiddeld driehonderd veertig ton in 1881, tegen driehon- negen en dertig ton in 1882. De totale uitvoer vati steenkolen gedurende 1882 heeft een ver meerdering boven dien van het jaarl 881 van ruim 1,3 millioen ton (1,371,761) ondergaan. De heer D. Bergsma, te Appelscha, heeft van één uitgezaaiden roggekorrel 14 aren geoogst, bevattende circa 1060 korrels. Te Genève is overleden, in den ouderdom van 52 jaren, Jean Trotett, die of schoon zonder handen en voeten geboren, toch zeer ontwikkeld was, behoorlijk kon schrijven en met allerlei werktuigen, ook wapenen, kon omgaan. Hij had zich op den landbouw toegelegd met uit nemend gevolg. De wakkere man wordt betreurd door zijne vrouw en drie kinderen, door zijn tal rijke vrienden en buren. Het requisitoir in het proces Jaantje Struik strekt tot bevestiging van het von nis a quo met de volgende wijzigingen: het nog opleggen van een 2de geldboete van f 100 aan Jantje Cornelia Struik; het opleggen van een zwaardere straf, nl. 8 jaar gevangenisstraf in plaats van 2 jaar aan Jan Hendrik van Zutphen en het schuldigverklaren van Theodorus Nicolaas Van der Heem, aan medeplichtigheid aan diefstal en veroordeeling tot één jaar gevangenisstraf. Van Mei tot October 1885 zal te Madrid, onder den naam Exposicio especial Ibero- Americana eene tentoonstelling gehouden worden van de producten van den bodem van Spaansch- Amerikaansche, Portugeesche en Braziliaansche herkomst, en van de onmiddellijk daarmede in ver band staande industrieën van algemeene herkomst. Vreemdelingen kunnen volgens het programma slechts de volgende voorwerpen inzenden: machi nerieën voor landbouwkunde, molens en toestel len voor de vervaardiging van brood, machines voor het zagen en bewerken van hout en kurk, toestellen voor den aanleg van artesische putten, pompen voor waterwerken, eindelijk alle op het vervaardigen van wijn, spiritus, olie, suiker en tabak betrekking hebbende tentoonstellingsvoor- werpen. Men zal zich herinneren, dat eeni- gen tijd geleden een onderofficier te Utrecht zich gedurende de wacht door eenige studenten liet overhalen om zich te bedrinken, en dat ook een groot gedeelte der manschappen dronken werden gemaakt. Deze onderofficier, de sergeant-milicien

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2