BINNENLAND. het verkeer door het Suez-kanaal vertegen- GEMENGDE BERICHTEN. o woordigen. De nieuwgekozen Lord Mayor van Londen, de heer Fowler, verklaart in een tweede openhaar schrijven, dat hij van zijne be schuldigingen tegen de Trans vaalsche Boeren geen enkel woord terugneemt. Hij brengt bij deze gelegenheid in herinnering hoe ge zegde boeren eens »een aantal jonge kin deren, die te klein waren om vervoerd te worden, op een hoop smeten en levend verbrandden. Z. Em. de Kardinaal De Bonnechose is Zaterdag-nacht te Rouaan overleden. Deze hooggeplaatste Geestelijke is 83 jaar oud geworden. Onder Karei X trad hij in het publieke leven als lid der Rechterlijke Macht. Reeds op 30jarigen leeftijd had hij een lange rechterlijke loopbaan achter zich en in 47jarigen ouderdom werd hij tot Bis schop van Carcassone benoemd; in 1858 tot Aartsbisschop van Rouaan, in 1863 tot Kardinaal en toen bijna tegelijkertijd tot lid van den Senaat. Hem sierde het com mandeurskruis van het Legioen van Eer. De kantonrechter te Souillac, departe ment Lot, heeft zekeren persoon veroor deeld tot eene boete van 10 fr., omdat hij een ander »Bonapartist« gescholden heeft. In de overwegingen, die aan het vonnis voorafgaan, zegt deze dienaar van Themis: sdaar de benaming van Bonapartist betee- kent: moordenaar, roover, aanlegger van verraderlijken overval, enz.« Er is te Warschau een geheime Ni hilistische drukkerij ontdekt, en wel weder in een jougedames-kostschooi. Twee onder wijzeressen zijn in hechtenis genomen. -Tien socialisten zijn te Benajoan, in de provincie Malaga, gevat. Er zijn be langrijke papieren bij hen gevonden. De cholera is te Mekka uitgebroken. Men heeft daar de gewone quarantaine bepalingen uitgeschreven. Door de opgestane bergstammen tus- schen Soeakim en Kassala zijn 150 man Egyptische troepen in eene hinderlaag ver rast en afgemaakt geworden. Volgens berichten uit Jamaica, is den 18den 11. Port Antonio aldaar bijna geheel door brand vernield. De verliezen bedragen meer dan een millioen dollars. Den 24sten 11. is Generaal Iglesias, de nieuwe President van Peru, te Lima aan gekomen en door de bevolking met geest drift ontvangen. De Hoogeerw. heer H. Blom, Kanunnik, Deken en Pastoor te Amersfoort, is door Z. H. Paus Leo XIII benoemd tot diens Geheim Kamer heer supra numerum. De leden van de Tweede Kamer zijn ter hervatting van de werkzaamheden opgeroepen tegen Woensdag den 7n November, des middags te half vier uur. De Minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Commissarissen des Konings de volgende aanschrijving gericht: Wegens het menigvuldig voorkomen van mond en klauwzeer onder het vee in Engeland, verzoek ik u aan de vergunningen tot invoer van wolvee uit Engeland, waartoe aan u machtiging is ver leend bij schrijven van mijn ambtsvoorganger van 30 Augustus 1881, no. 1202, voortaan de voor waarde te verbinden, dat het, na keuring door een veearts, die in bezit is van een diploma als zoodanig, gedurende 12 dagen afgezonderd moet blijven op een geschikt, nabij de landingsplaats gelegen terrein, ten koste en op aanwijzing van belanghebbenden. Gelief van deze vergunningen steeds kennis te geven aan den districtsveearts in het district, waarin de landingsplaats gelegen is. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp, strekkend om het behoud der vicarie- goederen zooveel mogelijk te verzekeren totdat de wetgever, voorgelicht door de ingestelde Staats commissie, de zaak blijvend zal hebben geregeld. Daarbij wordt de toestemming van het Staatsge zag geëischt als onmisbare voorwaarde voor ver vreemding of verzwaring van vicariegoederen. De Koning moet in elk geval toestemming geveu en de voorwaarden vaststellen op verbeurte van nietigheid. Ymuiden, 30 October. De dienstregeling op de nieuwe lijnVelzen-Ymuiden is voor de inwoners van deze gemeente zóó teleurstellend, dat het plan, om bij de opening feest te vieren i3 opgegeven. De daartoe ingezamelde gelden zijn door de feestcom missie aan de inteekenaars teruggeven. Bergen-op-Zoom, 30 October. In deze ge meente is een veld—artillerist, zonder dat hiertoe eenige aanleiding schijnt te hebben bestaan, door een zestal burgers aangegrepen en dermate met messteken gewond, dat hij naar het hospitaal moest wordeu vervoerd. Dordrecht, 30 October. Bij vonnis der techt-- bank alhier is A. L., wonende te Oud-Beier land, veroordeeld tot 183 dagen celstraf, ter zake van diefstal van kleedingstukken uit de kajuit van de stoomboot Onde Maas. III. Delfzijl, 30 October De tweede machinist van het alhier in lading liggende Engelsche stoom schip Ni/a, is bij het aan boord gaan in het water gevallen en verdronken. Zijn lijk is gevonden. Langweer. 30 October. Onze geneesheer de Heer J. Krull, is plotseling overleden aan eene beroerte, die hem op straat overviel. Tilburg, 30 October. Op den len Nov. e. k. zal alhier eene vergadering worden gehouden tot oprichting eener afdeeling van de Vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en minderen van het leger hier te lande. Utrecht, 30 October. De persoon die in de stroopfabriek aan den Leidschen straatweg bij deze gemeente in een ketel kokende stroop was ge vallen, is gisteren-middag overleden. Heerenveen, 30 October. De Heer G. J. G. Brand vroeger te Samarang, heeft zich thans al hier gevestigd, als directeur der ijzeroer-ontgraving aan de rivier de Tjonger. De landerijen worden tegen hooge prijzen verkocht, en vele arbeiders vinden daardoor werk. Maastricht, 30 October. Door de justitie al hier is een onderzoek ingesteld naar het plotse ling overlijden van een persoon te Meersen, die bij eene vechtpartij eenige kneuzingen zou heb ben ontvangen. Heemstede, 31 October. Gisteren-avond gaf de Dames-Zangvereeniging Excelsior, onder leiding van den heer N. H. Andriessen, haar eerste uit voering in dit seizoen, in de gerestaureerde zaal van den heer J. Steenvoorden alhier. De ver schillendenummers van het welgekozen programma werden zeer verdienstelijk ten gehoore gebracht. Vooral het fraaie koor die Flucht der h. Familie van M. Bruch en de Lange's Goede Nacht wer den met veel juistheid en toewijding vertolkt. De Polonaise concertant* van Von Beethoven, met veel entrain en goede nuance voorgedragen door een der Dames-werkende leden en den di recteur, viel algemeen in den smaak en werd even als de overige nummers met luide bijvalsbe tuigingen begroet. Deze welgeslaagde uitvoering werd tevens op geluisterd door de welwillende medewerking van de heeren B. C. Streur, uit Amsterdam en J. van der Eist, uit Haarlem. Eerstgenoemde heeft door de schoone voordracht van eenige zangsoli, laatstgenoemde door zijn heerlijk en boeiend viool spel, de talrijke aanwezigen zeer aan zich verplicht. Een onbezoldigde r ij ksveldwac li ter te Zalk, tegen wien proces-verbaal was opge maakt op klachte van eene dienstbode, dat zij door hem beticht werd in eene strafzaak een valschen eed te hebben afgelegd, is uit zijne be trekking ontslagen. De nestor van het voddenraper s- gilde van Parijs, Célestin Courbez, is in 81 jarigen ouderdom overleden. Hij genoot sedert 1858 een pensioeu van Keizerin Eugenie, die hem dat toe gekend had als belooning voor het terugbrengen van een prachtige, met diamanten versierde bra celet, die de Keizerin in het bois de Boulogne verloren had en waaraan zij veel hechtte. Er zijn te Botterdam door een winkelier in gemaakte kleerer. reclame-biljetten in omloop gebracht in den vorm van bankbil jetten van vijf-en-twintig gulden. Daar de ach terzijde bedrukt is, en ook de kleur van die der bankbiljetten zeer verschilt, is vergissing niet gemakkelijk, Toch is het raadzaam voorzichtig te zijn. Een buitengewoon geduldig sch rij ver zond onlangs aan een schouwburg-directeur een brief van den volgenden inhoud: „Bij dezen ben ik zoo vrij, u te vragen, of gij misschien reeds gelegenheid gevonden hebt, mijn tooneel- stuk te lezen en daarover een oordeel te vellen. Het werd u, in een afschrift van de hand mijuer vrouw zaliger, den 5en Sept. 1871 toegezonden, toen gij nog schouwburg-directeur te waart," enz. Na verscheidene weken ontving hij ten ant woord: „Vol waardeering voor uw zeldzame lank moedigheid, heb ik terstond laten zoeken naar het handschrift van uw drama, en het is mij gelukt, het te vinden. Het verlangde oordeel vindt gij op den rand geschreven door mijn secretaris zaliger. Mocht gij in de eerste tien of twintig jaren iets schrijven wal meer voor opvoering ge schikt is, dan verzoek ik u, mijn kleinzoons met een vleiend vertrouwen te vereeren.'' Dewed. G. Watermulder, die den 17 Augustus jl. haren echtgenoot in hare woning te Deventer met petroleum insmeerde en toen in brand stak, waardoor zijn dood veroorzaakt werd, zal den 15 November a. s. voor het Gerechtshof te Arnhem terecht staan. Zij zit thans in hechtenis. Ten aanzien van de geduchte tri- chinose-epidemie te Emersleben verneemt men nader, dat aldaar in 84 woningen te zamen 266 personen door de ziekte zijn aangetast. In som mige gezinnen zijn alle leden ziek. Tot nu toe zijn er 23 overleden. Ook te Aken is de ziekte uitgebroken. In Nederland telt thans de Ver eeniging van den h. Vincentius van Paulo ruim 80.000 leden. Een kraai heeft, volgens de Pr, Gron. Ct„ zichzelve opzettelijk van het leven be roofd. De vogel was in den laatsten tijd erg me lancholiek en had al eenmaal beproefd zich te verdrinken. Toen was hij gered. Een volgende maal sprong hij weder in het water en hield zijn kop onder. Toen er hulp kwam was de kraai reeds bezweken. Als er niet kraai stond, zwart op wit, zou men meenen dat het een iicanard" was. Opbevel van Z. D. H. Mgr. Pa re dis, Bisschop vau Roermond, zal er op een door de Zeereerw. heeren Pastoors der respectieve paro chiën te bepalen Zondag of feestdag in alle ker ken van zijn Bisdom eene collecte gehouden wor den ten behoeve der slachtoffers te Krakatau. V r ij d a g-a vond jl. vervoegde zich in de Govert Eiinkstraat te Amsterdam een man bij zijne schoonzuster, aldaar woonachtig. Na korte woordenwisseling haalde hij uit zijn ja3 een re volver te voorschijn en legde dien aan. Eene vrien din der vrouw wist hem het wapen afhaudig te maken, waarna de dader hel hazenpad koos. Hij werd spoedig door de politie opgespoord en naar de cellulaire gevangenis vervoerd, waaruit hij eerst sedert eenige dagen was ontslagen. In een lange lijst van belooningen, toegekend door de Engelsche Reddingmaatschap pij aan personen die drenkelingen het leven heb ben gered, komen er drie voor, die aan meisjes onder 12 jaar zijn toegewezen. De troubadours dis _voor konin gen en vorsten hun liederen zongen, behooren sedert lang reeds tot de geschiedenis. Vermel ding verdient het echter dat eene der hedeu- daagsche vrouwelijke vertegenwoordigers van dit geslacht van rondtrekkende zangers, de eer genoot uit vorstelijke hand begiftigd te worden. Eene oude harpspeelster te 's Hage, in de wandeling als blinde Jeaunet algemeen bekend, tokkelde zóó liefelijk de snaren voor het verblijf van den Kroon prins van Portugal, dat deze zoon van 't Zuiden haar eigenhandig een milde gift uitreikte. Te Bergen op Zoom is gisteren ge- vankelijk binnengebracht en in verzekerde bewa ring gesteld zekere L. v. T., arbeider te Moer straten, beschuldigd zijne vrouw te hebben ver moord. Op de lijnen der Staatsspoorwe- gen te Veuloo worden thans proeven genomen met geheel ijzeren en verplaatsbare wachthuisjes, die zoo doelmatig zijn ingericht, dat aan eene algemeene invoering daarvan bijr.a niet te twij felen valt. Het huisje vormt een groot rondeel van dubbel ijzer, waarin een kachel geplaatst wordt, die in den schoorsteen uitkomt, waaraan tevens zes leidingen tot invoer van versche en afvoer van bedorven lucht aangebracht zijn. Het huisje bevat tevens veel ruimte en gemakkelijk heden voor den wachter. Als het langdurige verblijf van zwaluwen soms een voorteeken is van een zachlen winter, dan hebben we geen harden te wachten, want in de omstreken van Tiel zijn ze nog in grooten getale aanwezig en fladderen ze nog even vroolijk en vlug als midden in den zomer. Te Lausanne was bij een koopman ingebroken; deze had des nachts gerucht gehoord in zijn magazijn en den indringer met revolver schoten gewond; dit bewezen de talrijke sporen van bloed in en voor het magazijn en verder in de straat. De politie onderzocht de zaak, riep de scheikunde te hulp en ontdekte dat de misdadi ger eene kat geweest was. Het bleek kattebloed te zijn. Toen kwam de waarheid aan het licht. De koopman had in zenuwachtigen angst de kat voor een inbreker gehouden en gedood, en daarop, vreezende uitgelachen te worden, voorgewend dat het werkelijk een misdadiger was. Als een bewijs hoe groot de op brengst der vruchtboomen dit jaar is, kan dienen, dat van een appelboom op Rosanda, te Apel doorn, 24 mud appelen zijn geoogst. In een suikerfabriek te Be 1 oei1 was een werkman nedergedaald in den kuil, waarin zich de zuiveringstoestel van den gasmeter be vond, doch hij had de onvoorzichtigheid een bran dende lamp bij de opening te plaatsen. Eensklaps ontstond er een hevige ontploffing en tegelijk een vlam van meer dan een meter hoogte. Alle po gingen om deze te blusschen of den werkman te redden waren vruchteloos. Elk oogenblik dreigde het vuur zich mede te deelen aan het gasreser- voir, in welk geval de geheele fabriek in de lucht zou zijn gesprongen. De vreeselijke noodzakelijk heid gebood daarom, dat men de vlam bluschte door den kuil tnet aarde dicht te werpen, maar tevens den reddeloos verloren kameraad te be graven. Later bracht meu slechts een half ver koold lijk te voorschijn. Te Baardland heeft een nieuwe barbier, voorstander van Zondagsrust, de volgende reclame op zijne inrichting geplaatst: Die zacht wil zijn geschoren, Komt Zaterdags of daags te voren; Maar die mij Zondags komt bezoeken, Vindt botte messen, vuile doeken. Kapitein Coperman, die op de Scheepsbouwtentoonstelling te Londen een zilve ren medaille verkreeg voor zijn reddiugstoestel, genaamd „Gopeman's Seat Raft" (Bank-vlot) en beschreven in het Dagblad dd. 13 Mei 1882, heeft met een dergelijk vlot de reis van Dover naar Calais afgelegd. Hij vertrok van Dover 's morgens 8 uren en bereikte, zeilende en roeiende, 's namiddags 2 uren de haven van Calais. Te Amsterdam debiteert mende volgend „ui" „Weet ge al, dat de Hollandsche afschaffers Koning Leopold tot eerelid benoemd hebben?" „Waarom?" „Omdat hij drie dagen in het vaderland van den Schiedammer heeft ver toefd, zonder den Prins te hebben gesproken!" Zooals men weet kon de Belgische vorst niet door onzen Kroonprins ontvangen worden. UitHarderwijk meldt men ons: In de vorige week wist een Duitscher, zich noemende H. Bontleon, van beroep reparateur van barometers, door bedriegelijke oplichting zich meester te maken van eenige barometers. Hij werd des wege te Amsterdam gearresteerd en naar hier overgebracht, en heden-morgen zou hij door eeu rijksveldwachter per spoor naar Zwolle wor den getransporteerd, doch toen de trein de brug over den IJsel was gepasseerd, sprong hij uit den trein en wist op die wijze te ontsnappen. Z. K. H. de Prins van Oranje zal, naar wij vernemen, eerstdaags naar het zuiden van Frankrijk vertrekken. In Engeland, in het plaatsje R u n- corn, is een zoon, die in een twist de hand naar zijn moeder ophief, op voorbeeliige wij se gestraft Hij sloeg de hand in een ruit en kreeg oogen- schijnlijk slechts een weinig gevaarlijke snede, maar twee uren later was hij dood gebloed. Het denkbeeld om een vaartuig van het land uit te sturen door middel van een electrischen stroom, dat in de Lay-tor- pedo verwezenlijkt is, heeft een anderen uitvin der, W. R. Lake te Londen, geleid tot practi- sche toepassing op een ander gebied. De con structie von Lake heeft ten doel een door eene gaskrachtmachine voortbewogen vaartuig zonder bemanning van uit een landstation electrisch te besturen b. v. om het zonder gevaar voor men- schenlevens naar een gestrand schip te brengen. De machine, die de propellerschroeven in bewe ging moet brengen; wordt gevoed met kool zuur, dat uit een reservoir geleid wordt door een verhittingstoestel, waarvan de brandstof tot verbranding geen aanvoer van zuurstof noodig heeft. Het besturen der boot, van de machines en van andere voor verschillende doeleinden be stemde inrichtingen, geschiedt langs electrischen weg door middel van een kabel, die in de boot en op het station zich bevindende electromag- neten verbindt. De kabel is op een haspel ge wikkeld zoodanig in de boot geplaatst, dat hij op den bodem van binnen naar buiten afwik kelt. Het stuurtoestel aan land is zoo ingericht, dat de electrische stroom willekeurig verbroken en in eene of andere richting door den kabel geleid kan worden. Het besturen der boot heeft door middel van interessante maar gecompliceer de inrichtingen plaats door het afbreken en verwisselen van den stroom. Zoo wordt gasaan- voer naar de machine geregeld om de propel lers sneller of langzamer ia beweging te bren gen, door de brandstof in het verhittingtoestel ont stoken, kunnen signaalbakens opgericht en vuur pijlen afgestoken worden. Alle inrichtingen worden in werking gesteld door kleine gasma- chines, waarvan de gasaanvoerbuizen met be hulp van den electrischen stroom doer schuiven geopend en gesloten kunnen worden. Jenny, d e o 1 i f a n t, d i e in Le Tour du Monde in den Parkschouwburg te Amsterdam moet figureeren, is dezelfde, die te Parijs in het Theatre de la Porte St. Martin in de jaren 1877 en 1878 medewerkte. De heer Alexandre, die daar in de rol van Passe-Partout optrad en ook nu die rol weder vervult, had de gewoonte eiken avond als Jenny ten tooneele kwam, een klontje suiker of een koekje dat hij in zijn zak gestoken had, den olifant in den snuittegeren. Eergisteren avond op de algemeene repetitie had de eerste ontmoeting na vijf jaren tusschen artist en olifant plaats en zoodra Jenny haar ouden bekende bemerkte, uitte zij haar eigenaardige vreugdebe tuigingen en stak zij onmiddellijk den snuit in den zak des heeren Alexandre zooals vijf jaar ge leden te Parijs. De heer Alexandre had echter de versnapering vergeten. Kool is dit jaar overvloedig; de prijs is in Gelderland en Overijssel f 2 a f 5 de de 100. Heugelijk bericht voor belastingbetalenden. I n een artikel van het Militdr Wochenblatt over de snelladers leest men het volgende: „Nog kunnen de Europeesche legers den achterlader niet in elk opzicht op de meest doelmatige wijze gebruiken en reeds doet zich alom de vraag hooren, of hij niet door den snellader moet worden vervangen. Wij willen den tijd vooruitloopen en verklaren, dat deze vraag zeer bepaald bevestigend beant woord zal worden. Welke Staat zal de verant woordelijkheid op zich willen laden in den strijd om het beslaan dat zijn leger, wat de bewape ning betreft, achterlijk is?" Nog zegt het blad: „Wanneer eene groote mogendheid zijne troepen met snelladers wapent, moeten alle andere Staten volgen: dit ligt in den aard der zaak." Aan de markt te Grimsby werden deze week voor visch buitensporige prijzen besteed. De sloep Castor, stuurman A. Koster, van Pernis, die daar binnen kwam, besomde voor levende kabeljauw f 14 a 15 en voor doode f 9 per stuk. Op het taktement van een Indi- schen onderwijzer is korting gevraagd wegens een geleverde trouwring, ten bedrage van 43. 't Is subliem1 Te Heinkenszand bestaat een fonds van wijlen den heer Hurgronje, uit de renten waarvan aan elke jonge dochter van den protestantschen godsdienst, die zich met een geloofsgenoot in 't huwelijk begeeft, eene gift van f 100 wordt uitgekeerd, onder voorwaarde dat zij te Heinkenszand moet geboren wezen uit ouders die lidmaat zijn van de hervormde kerk en in de gemeente twaalf achtereenvolgende jaren gewoond hebben. Door de toestellen tot het schie ten van reddingslijuen naar In nood verkeerende schepen, zijn aan de Britsche kusten gedurende 1882 niet minder dan 83,450 personen gered. De burgemeester van 'sGraven- zande bericht, dat den 22en Oct. jl. aldaar uit zee is aangespoeld het lijk van een man, oud naar gissing 41 jaren met zwart haar en dito ringbaard en knevel, en voorzien van een zwemgordel, waaraan verbonden was eene beurs, bevattende 43.24 franks in Pransch en Belgisch geld. Aan een der vingers bevond zich een gouden ring, waarop gegraveerd is: M. B. Bru- ning, Ewige Treue, 30 August 1868. Te Ziskow, een voorstad van Praag, heerschen de pokken in zoo hevige mate, dat men de besmette plaats met een dubbel afscheidingscordon heeft omringd, om te belet ten dat iemand er binnengaat. Omdat een groot gedeelte der on- gelukken op zee bij nevelachtige atmosfeer plaat» vindt en deze ongelukken, ten gevolge van het nog steeds toenemende verkeer ter zee, steeds menigvul- diger worden, heeft kapitein Cator een boei gecon strueerd, die in druk bezochte zeestreken het stand-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2