NIEUWE No. 741. Zondag 4 November 1883 8c Jaargang. Een teeder vraagstuk. BUITENLANS). 1.— 0,06 lit De Nederlandsehe Bedevaart naar Lourdes. hhrimscbi mm. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers 7 0,8a Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG BUBEAU: St. Jansstraat Haarlem. 3SL®' AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant, Advertentiè'n worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAURET. Onder de teedere vraagstukken, welke tegenwoordig aan de orde zijn gesteld, be hoort ook dat der prostitutie. Wij gelooven, dat men bij het behandelen van die quaestie dikwerf wel wat te ruw te werk gaat. Als wij die laatste uitdrukking bezigen, dan willen wij daarmede aanduiden, dat men in openbare vergaderingen maar al te vaak uitdrukkingen bezigt, die men behoorde te vermijden, alleen reeds omdat men ook tot die bijeenkomsten vrouwen oproept. En nu weten wij wel dat voor de reineu alles rein is, doch van die uitspraak mag geen misbruik gemaakt worden. Zonder eenige inkleeding of bedekking wordt in die ver gaderingen vaak uitvoerig gesproken over zonden en ondeugden, welke naar de merk waardige raadgeving van den Apostel Paulus, in zijn zendbrief aan de Philipeuseu ge geven, niet eenmaal onder de Christenen mogen genoemd worden. Het is tegen dat deelnemen van onrei- nen aan de samenkomsten (meetings) van de anti-prostitutie-vereeniging dat wij in de eerste plaats opkomen. Ook ouder mannen moet, naar 't Apostolisch getuigenis, met behoedzaamheid en kieschheid over die ontzettende zonde van gedachten worden gewisseld. Maar dat is ons grootste bezwaar nog niet eenmaal tegen den bewusten Boud. Ons bezwaar tegeu die instelling raakt haar wortel. Zij plaatst zich toch op een terrein van hetwelk de zonde niet te treffen is. De Bond, hoewel belijdende dat de prosti tutie eene zonde is, houdt zich toch voor alles bezig met de stoffelijke zijde van het vraagstuk, de lichamelijke gevolgen. En daarover nu komt, naar onze be scheiden meening aan de medische weten schap het oordeel toe. Het is waar, de be doelde Bond verbindt aan die wetenschap pelijke quaestie redenen en motieven van ethischen aard (de waarde en de vrijheid der vrouw, enz.), doch het hoofdelement in het geschil vormt toch altijd de me dische factor. Ware dat niet het geval, dan zouden de pleitbezorgers van den Bond zich niet zooveel moeite geven in het zoeken naar statistieke gegevens, welke toch enkel als wetenschappelijke grond slagen voor de stellingen der Bonds-leiders beteekenis bezitten. De Bond plaatst zich dan ook, volgens zjjn statuten, uitdrukkelijk buiten alle re- FEU1LLETON. Vervolg.) Nauwelijks hadden al deze kent eekenen van geloof en dankbaarheid ons de macht van Maria getoond, of ook het woord van den Z.Eerw. Deken verkondigde ons de grootheid der Moeder-Maagd, zoo zichtbaar te Lourdes, waar wij het voorrecht genoten te vertoeven. In plechtigen optocht zouden wij nu ons eerste bezoek brengen aan de Grot. Over den breeden weg, die van de Basiliek naar den voet van het rotsgevaarte helt, waren wij afgedaald, toen de avond viel, waarop wij ons voor onze eerste processie te Lourdes in orde schaarden. Een ieder had zich voorzien van een brandende kaars, wier vlam door een van boven geopend papieren omhulsel voor uitgaan beveiligd werd. Dra bracht het aangeheven loflied onze dubbele rei in beweging en bij het voortgaan vervulden de echo's van Lourdes' gebergte, der Vlekkelooze zoo lief, in het stille avonduur den hartewensch van onzen godvruchtigen nu ont slapen, vaderlandschen dichter. ligie. Hij wil niets meer zijn dan een sociale instelling. De voorzitter van het actiprostitutie-congres, onlangs te 's Gra- venhage gehouden, was alles behalve een geloovig man. En nu geven wjj gaarne toe, dat in sommige gevallen zulke louter maatschap pelijke vereenigingen tegeu een volkskwaad nut kunnen stichten, toch juist tegenover de prostitutie betwijfelen wij dit ten sterkste. Tegen de zonde van het drankmisbruik b. v., kan langs socialen weg veel worden gedaan, omdat de drankverkoop eeu han del uitmaakt, die in al zijn vertakkingen valt onder het bereik der wet. Bij de pros titutie vormt de openbare, helaas! maar een zeer gering element van het kwaad. Daarenboven heeft de dronkenschap niet zulk een aansluitingspuut in de ongehei- ligde, menschelijke natuur als de zoude, waartegen de bewuste Bond zich richt. Het inzwelgen van een gloeiend vocht, is tegennatuurlijk, terwijl het kwaad, waar over wij thans aan het woord zijn, door den mensch, wiens gemoed niet door den Godsdienst werd gewijd en gereinigd, als een natuurlijke zonde wordt beschouwd- De zonde der prostitutie woelt dus veel dieper het menschelijk gemoed geheel om. Wettelijke maatregelen, of liever, zooals de Bond eigenlijk wil, het afschaffen van wettelijke verordeningen, zal niet veel uit werken, zoo al eenig goeds van wetgevend doen of niet-doen is te wachten. De wet gever kan alleen de openbare schennis der eerbaarheid treffen en den echtbreker, wiens echtbreuk bewezen kan worden, straffen, maar daar eindigt ook de macht van de aardsche wet. Die laatste woorden brengen ons tot de eenig mogelijke en vruchtbare bestrijding ook van de postitutie. Men sticht tegen woordig allerlei Bonden, alsof door zulke inrichtingen het heil der maatschappij te verzekeren ware. Die Bonden doen ons denken aan krukkenwaarop men de kreu pele menschheid wil doen wandelen, terwijl men niet zoekt naar de herstelling van de kwaal, de verlamming. Toch is die genezing mogelijk. Niet echter langs den weg van vereenigingen op socialen bodem. De zonde der prostitutie wortelt in het hart. Uit het hart des menschen sprak de Heiland op aarde komen de booze overleggingen voort. Wat volgt uit die waarheid? ,,'t Moet weerklinken luid en blij: Moeder, Onbevlekt zijt Gij!" Met dit, hier vooral zielsverrukkend lied, trof het ongewone schouwspel samen hetwelk onze processie op de bergpaden teekende; want stijgend en dalend vormde onze schaar een lichtenden slinger, die evenmin voor het heldere schijnsel der volle maan onderdeed, als de verlichting,waarmede eiken avond de hooggelegeuBasiliek over hare ge- heele lengte omgeven is. Eindelijk kwamen wij voor de Grot Massabielle, de geheiligde plek der Ver schijning. Ons heilig verlangen was dan vervuld! Wij knielden neder waar do Moeder Gods had gestaan. Wij baden waar sinds dien tijd Maria met matelooze Moederliefde heerscht! De beschrijving zij ons kwijtgescholden van den eersten zoo te zeggen hemelschen indruk, daar ontvangen. Wie toch zou het vertrouwelijk onderhoud kunnen ontsluieren, wat toen door ons allen, in het geheim des harten en onder stil gebed met de Moeder van barmhartigheid gewisseld werd. Wellicht zullen wij den volgenden dag ons zeiven beter rekenschap kunnen geven van de boeiende plaats, door de tegenwoordigheid van Maria eenmaal gewijd en waaraan slechts de nacht ons vermocht te ontrukken. 't Was Zaterdag-morgen. Vroeg verlieten de bedevaartgangers, alleen of in groepen verdeeld, Dat tegen de zouden, alle zonden, enkel een nieuw hart redding biedt. En dat nieuwe hart erlangt men alleen door de genade gaven van welke de Kerk van Christus de draagster, de bewaarster, de uitdeel ster is. Wij schatten daarom een Christelijke wetgeving, ook een Christelijke strafwetge ving niet gering; maar wetten hervormen de harten niet; dat vermag alleen het Evangelie, dat de Kerk des Heeren in al zijn zuiverheid aan de geloovigen, (en aan de ongeloovigen tot bekeeriug) brengt. Op die gronden kunnen wij niet van harte sympathiseeren met den Bond, waarbij wij even stilstonden. In diepen afkeer van de prostitutie, zal ieder Christen op den Bondsbodem staan. De zoude der oneer baarheid heeft in deze eeuw van godver zaking en afval, de vreeselijkste verwoes tingen aangericht. Zij vergiftigt de maat schappij in al haar lagen. De ellende, welke zij aanricht, kan niet te sterk wor den afgeschilderd. Maakt de drank duizenden slachtoffers, de wellust tienduizenden. Het hart van den Christen lijdt onder al deze dingen. Maar de redding uit dien ontzet- tenden nood kan en zal niet komen van eenigen Boud. Ook voor die zonde der menschheid is het offer op Golgotha ge bracht; ook die zonde wordt enkel door den Godmensch verzoend. Naar hem strekke de ontreinigde mensch de verlamde armen uit. De Kerk wil den zondaar brengen aan de voeten van dat Kruis, het eeuwig Eonds- teekeu, waarin ook de prostitutie zal over wonnen worden. De »Schlesische Zeituug« dringt er bij de Duitsche Regeering op aan, dat zij maat regelen neme tot liet neutraliseeren van de wapening van Rusland aan de Duitsche grenzen. De vredesverklaringeu van den Czaar en van den Minister Von Giers le veren geen afdoendeu vredeswaarborg op. De bewerkers der ontploffing in het com missariaat van politie te Frankfort heeft men nog niet in handen. De lieden, die O men eerst had in hechtenis genomen, moes ten weer op vrije voeten worden gesteld, daar ze bewijzen konden, dat ze tijdens het gebeurde elders vertoefd hadden. De Fransche Kamer heeft het debat over de Tongkin-interpellatie ten einde ge bracht. Het resultaat was eene overwinning de hoofdstraat van Lourdes: die naar de Grot geleidt. Men gaat het terrein voorbij, dat gelegen onder aan de rotshoogte, waarop de Basiliek zich verheft, bestemd is voor de Nieuwe Kerk van O. L. V. van den Rozenkrans, en bereikt dan den bergstroom „de Gave," wiens bruisende baren aan deze zijde beteugeld worden door een steenen afsluiting, welke omstreeks een meter hoog boven den bcganen grond uitsteekt en van een doorloopende zitbank is voorzien. Den ver schansten oever volgend, keert men zich, na weinige oogenblikken van de Gave af en men staat tegenover de Grot. Deze is eene door de natuur bewerkte uitholling in de rots. Haar ingang wordt gevormd door een bijna ronde boog van 4 of 5 meters hoogte, hare breedte zal ongeveer 12, hare diepte nagenoeg 14 meters zijn. Ter rechterzijde van den toeschouwer is boven den omtrek van de Grot eene andere, veel kleinere rotsholte van ovalen vorm. Daarin zag Bernardette het schitterend licht, waaruit de Gezegende onder de vrouwen te voorschijn trad. Een witte sluier hing van het hoofd op de schouders en bovenarmen neder over Haar sle pend gewaad, dat, blank als ongerepte sneeuw en met een langen, blauwen gordel omstrengeld, in de schoonste plooien nederhing tot waar twee goudkleurige rozen prijkten boven de onge- der Regeeriug. Nadat namelijk met 339 tegen 194 stemmeu de eenvoudige orde van den dag was verworpen, heeft de Kamer met 339 tegen 160 stemmen eene door Paul Bert voorgestelde motie aangenomen, waar mede de Regeering zich had vereenigd. Die motie houdt in, dat de Kamer vertrouwen stelt in de geestkracht en het beleid der Regeering ten opzichte van de uitvoering der bestaande verdragen. De Gravin van Chambord is ernstig on gesteld. Van de ontploffing op den Londen- schen ondergrondschen spoorweg weet men tot nu nog niets naders, dan dat ze niet door gas en niet door dynamiet, maar ver moedelijk door nitro-glycerine ontstaan is. Het verkeer is weder hervat, maar, daar men gelooft dat de Fenians* hier weer in 't spel zijn, worden alle stations van den spoorweg en het Parlementsgebouw door de politie zorgvuldig bewaakt. De Prins van Wales heeft op plechtige wijze de Londensche internationale visscherij- tentoonstelling gesloten. Een groot aantal belangstellenden was daarbij tegenwoordig. Aan de vertegenwoordigers der vreemde Mogendheden bracht de Prins zijn dank voor den kraehtigen bijstand tot het welslagen der zaak, die inderdaad eeu bizonder groot succès is geweest, door hen verleend. Voorts deed de Prins de belangrijke rae- dedeeling, dat de bestaande gebouwen en inrichtingen zullen gebezigd worden voor nog drie andere tentoonstellingen, te weten: eene in het volgend jaar op het gebied van volksopvoeding en openbare gezondheid; eene in 1885 op het gebied van industriëele uitviudiug en machinerieën tot besparing van arbeid, en eene in 1886, gewijd aan de voortbrengselen der koloniën. De Engelsche zendeling Shaw, aan het departement van buitenlandsche zaken te Londen geroepen om te hooren dat de Fransche regeering hem 25000 fr. als ver goeding heeft toegestaan voor zijne gevan genhouding in Madagascar, heeft geweigerd die som aan te nemen. Hij meent dat hij voor hetgeen hem wedervaren is, aanspraak kan maken op eene grootere som. Zoo al thans wordt aan »Figaro« gemeld. De Timesontvangt uit Kharthoem de bevestiging der nederlaag van den Valschen Propheet. De troepen van Generaal Hicks werden door 30,000 Arabische lanciers aan gevallen bij Khozelmii in de nabijheid van El Obeid. De aanvallers werden echter ge schoeide voeten, die steunend op den bodem de r beschreven kleinere grot, den rozelaar drukten, wiens groene takken men gestadig ziet wuiven voor het wonderschoone, wit marmeren beeld, het welk, in deze natuurlijke nis geplaatst, volgens de getuigenis van Bernardette „de schoone Vrouwe van den rozelaar" het minst onvolmaakt teruggeeft." Daarheen gaat menige blik uit de biddende menigte van het ruime voorplein op en de krans van metalen letteren, glimmend om het hoofd der Maagd, herhalen dan telkens haren geheimvollen naam: „Ik ben de Onbevlekte Ontvangenis" Doch verliezen wij nu vooral de groote be neden-grot niet uit het oog, want achter het sierlijk traliën-hek, waardoor zij afgesloten wordt, is, onder de dichte en dubbele rei van krukken en andere luidsprekende bewijsstukken van ver kregen genezing, door de wonderdadig herstel den dankbaar aan het gewelf der Grot vastge hecht, een altaar opgeslagen, waaraan de H. Mis een aanvang neemt. Driemaal eiken morgen werd daar het H. Offer opgedragen en dan stond veeltijds aan onze pelgrims de gelegenheid open om tot de H. Tafel te naderen. Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1