BINNKNL1ND. GEMENGDE BERICHTEN. heel verslagen, verloren hunne vrouwen en hun leeftocht, en hadden 8000 dooden. De Mahdi was niet bij hen. Hicks Pacha zet te de vluchtelingen na en haalde hen in te Meipas, op twee mijlen afstands van Obeid. De Mahdi bevond zich te Meibas met 2000 ruiters. De Arabieren deden we derom een aanval, maar werden ook nu met belangrijke verliezen teruggeslagen, terwijl de Mahdi werd neergesabeld. De overblijvendeu vluchtten naar El Obeid welke plaats door Generaal Ilicks nauw werd ingesloten. Den 4en October viel hem de stad in handen, zonder dat hij eenig verlies had geleden. Uit New-York word gemeld, dat de vermindering der Staatsschuld in de afge- loopen maand geschat wordt op niet min der dan tien en een half millioen dollars. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Gouda zijn uit gebracht 2360 stemmen. Gekozen is Mr. U. H. Huber (antirevolutionair) met 1484 stemmen. Op Mr. W. Thorbecke (liberaal) waren er 871 uit gebracht. Bij het aangekondigd wetsontwerp eener nieuwe rechterlijke organisatie wordt een gewij zigde werkkring aan de Hoven toegekend, waarbij de gerechtshoven enkel in hooger beroep van de strafzaken zullen kennisnemen en de berechting van de zwaardere straffen bij die colleges in eersten aanleg geheel vervalt door haar overbren ging bij de rechtbanken. Aan de Tweede Kamer is rondgedeeld een bundel stukken, 92 folio vellen druks, zijnde een ontwerp tot wijziging van het Wetboek van Straf vordering met Memorie v. Toelichting, en om vattende bijna het geheele wetboek. In die Me morie wordt echter verwezen naar de algemeene be schouwingen, gevoegd bij het ontwerp van wet tot wijziging der wet op de rechterlijke organi satie, zoodat de Minister, wat de strafvordering betreft, zich meent te kunnen bepalen tot eene toelichting der artikelen vervat in de verschil lende titels of afdeelingen van het Wetboek. Daar echter de stukken nopens de wet op de rechterlijke organisatie nog niet zijn rondgedeeld, kan vooralsnog nopens den inhoud der algemeene beschouwingen niets medegedeeld worden. Naar wij vernemeD zijn de statuten van het Adderfonds door Z. M. den Koning goed gekeurd, en is dat lichaam als rechtspersoon erkend. Amsterdam, 2 Nov. Zonder eenige forma liteit zijn Woensdag-nam. te 5 uur precies de deuren van het gebouw en die voor de terrei nen der tentoonstelling dicht gedaan, en daar mede een tijdperk in de geschiedenis des lands van de grootste beteekenis afgesloten. Noordwolde, 2 Nov. In deze gemeente heerscht eene zeer kwaadaardige mazelen-epidemie, die nogal eenige offers eischt. Zelfs worden er aan getast meuschen van 20 tot 40 jaar, die de ziekte r,og niet gehad hebben. Delftshaven, 2 Nov. De Gemeenteraad heeft de belasting op werk- en waakhonden van f 1,50 op f 4 verhoogd. Westergoo, 2 Nov. Een vierjarig kind van den heer V. D., alhier, speelde alleen achter het huis. Toen de moeder het zou roepen, was het kind verdwenen, en kort daarop werd het uit eene nabij zijnde moddersloot levenloos opgehaald. Leeuwarden, 2 Nov. Alhier is den nacht van 30 op 31 October ingebroken in het kan toor van een korenfactor. De dieven, die door het raam zijn binnengekomen, hebben uit eene lade ongeveer f 140 medegenomen. Giethoorn, 2 Nov. In deze gemeente is Dinsdag een kind van anderhalf jaar in een aker met heet waschwater terechtgekomen, terwijl de moeder zich een oogenblik had verwijderd, met het gevolg, dat het 's nachts is overleden. Arnhem, 2 Nov. Maandag jl. heeft alhier de eerste bijeenkomst plaats gehad van de Commissie tot voorbereiding van herziening der wetgeving op het notariaat. Scheveningen, 2 Nov. Door de politie is in arrest genomen eene dienstbode, die zich eenige goederen uit den winkel, waar zij diende, had toegeëigend. Die goederen werden in beslag ge nomen. Nieuw-Strijen, 2 Nov. Maandag 11. reed een voerman met een ledigen boerenwagen, bij 't verlaten der kade, een kind van 5jaren omver. De wagen ging over 't hoofdje, zoodat de kleine onmiddellijk een lijk was. Schiedam, 2 Nov. Als een bewijs hoe in deze gemeente de waarde der jeneverbranderijen is verminderd, kan dienen, dat een branderij met woonhuis, 20 jaar geleden voor f 40.000 ver kocht, thans in veiling heeft opgebracht f 12.800. Door een visscher uitNieuwediep werd dezer dagen aldaar aangebracht een vaatje kruit, hetwelk hij in zee had opgevischt. Het is een algemeen verspreide volksmeening, dat iemand gerechtigd is de vruch ten, die boven zijn grond hangen, te plukken, ook al staat de boom, waaraan zij groeien, op het erf van zijn buurman. Zekere J. D. B. te Jubbega (Er.) vond daarom geen bezwaar om eer.ige appels te plukken van een boom die aan zijn buurman toebehoorde. De arrondissements rechtbank te Heerenveeu was echter een andere meening toegedaan en veroordeelde B. tot ƒ25 boete wegens diefstal. Op de Iersche zee heeft een aan varing plaats gehad tusschen de pakketboot Holyhead die van Dublin naar Holyhead op weg was, en de Du'.tache bark Alhambra. Beide vaartuigen zonken. Van het Duitsche kwamen 14 en van het Iersche 2 mannen om het leven. Behalve raderen en rails van pa- pier zal men nu ook papieren stoomschepen krij gen. Zulk een vaartuig, 24 voet lang en 5 voet I breed, is namelijk voor eenigen tijd op de werf der bekende Westinghouse Company te Pittsburg van stapel geloopen, en moet geheel ondoordring baar voor water gebleken zijn. Als hoofdvoordcel van het papier als materiaal voor den scheeps bouw noemen de uitvinders de buitengewone lichtheid er van. Het vaartuig weegt inderdaad zonder machine slechts 1000 pond. Het wordt voorzien van eene stoommachine van Westinghouse, die tot 2000 rotaties in de miuuut kan maken. Daarmede zou werkelijk eene zeer groote snelheid te bereiken zijn. Het lijk van een soldaat d e r R e p u- blikeinsche garde is te Parijs uit de Seine opge vischt. De man was vermoord en daarna in de rivier geworpen. Dezer dagen kwam in haveloozen toestand te Berlijn een verloopen genie; hij sprak behalve het Kussisch, zijne moedertaal, ook Poolsch, Eransch.Turksch en Grieksch. Omdat hij geen mid del van bestaan had, en men met hem te Parijs niets wist aan te vangen, was hij door de politie aldaar met een dwangpas, over Brussel en Ber lijn naar Kiew, zijne geboorteplaats, gezonden, met opgave van al de plaatsen, waar hij telkens 30 cent reisgeld kon en moest opvragen, de pas was overal behoorlijk afgeleekend en het bleek, dat hij de gansche reis te voet had afgelegd. Op weg naar het passantenhuis ontmoette hem een lid van de Russische ambassade, die den armen voet reiziger een goudstuk in Je hand drukte. Een belangrijke verbetering aan de naaimaohines is in Amerika aangebracht, waarvoor octrooi is verleend aan E. Chavers te Sedden, Michigan. Zij bestaat uit een veel groo teren spoel dan tot heden in gebruik was, waar door het overwinden van den onderdraad, op de daarvoor bestemde klosjes, is vervallen, en bij deze nieuwe inrichting een gewoon klosje gareu of zijde in den spoel wordt gelegd. Deze verbe tering, die eene groote besparing van tijd geeft, zal zeker spoedig overal toepassing vinden. De zoon van den landbouwer V. te Gaanderen, Ambt Deutichem, moet bij het putten van een emmer water voorover in den put ziju gevallen. Althans, toen men hem miste, vond men hem dood in den put. Een ongewoon tumult had Woens- dag-avond op het tentoonstellingsterrein te Am sterdam plaats, doordien op den inventaris van de restaurateurs Adlon en Todt beslag is gelegd ter zake van weigering van betaling eener pacht som van 12.000 aan het comité. Tevens is er beslag gelegd op eene vitrine met horloges in de Zwitsersche afdeeling, als gevolg van het verbreken van een contract over den verkoop van loten in het buitenland. Volgens de Amst. Ct. moet een hotel te Amsterdam het zóó druk gehad hebben, dat de geheele ontvangst van den lsten Mei tot half September (den geheelen tijd van zijn bestaan) zes gulden vijf en twintig cent bedroeg! Bij den thans geopenden winter- dienst heeft de Holl. IJzeren Spoorwegmaat schappij op de westelijke lijnen de chemische stoven van den fabrikant J. E. Scholte ingevoerd. Het gerief voor de reizigers bestaat hierin, dat zij nu bevrijd zijn van het gedurig uit- en in nemen der stoveu. De fabrikant heeft een mid del gevonden om het lekken dat door de uit- en inzetting van het metaal veroorzaakt werd, te voorkomen, en daarvoor in het buitenlaud op nieuw octrooien gekregen. Naar men verneemt, is bij de A m- sterd. Omnibus-maatsch. het plan om de tram wagens 's avonds electrisch te verlichten tot rijp heid gekomen en zullen daarmede spoedig proeven genomen worden. Het vervalschen van melk wordt te New-York met groote strengheid gestraft. Onlangs werden, volgens den New-York Herald, op ééa dag 30 melkboeren, die betrapt waren op het «wasscken" van hun melk, veroordeeld tot geldboeten van 30 tot 150 dollars 75 tot 375). Een, die niet alleen water maar ook zout er bij had gedaan, zag zich zelfs veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Het aantal lijders aan trichinen- ziekte te Emersle'oen bedraagt thans 270. Tot nog toe zijn 30 personen er aan overleden. Toen Sagnarelle zich mengde i" een twist tusschen man en vrouw, werd hij door beiden aangevallen en gesLgen. Dat Molière zulk een toestand aan de werkelijkheid ontleende, bewees hetgeen eergisteren-nacht te Arnhem een politie-agent overkwam. In een woning op het Nieuwe Blein hoorde hij hulp roepen en verschafte zich toegang; daar had een vechtpartij plaats tusschen een echtpaar; maar zoodra de agent zich vertoonde, keerden beiden zich tegen hem en werd hij deerlijk toegetakeld en verwond. De Spaansche op 1 ichtersbende die door voorspiegeling van erfenissen en verbor gen schatten een aantal lichtgeloovigen aanzienlijke voorschotten in geld wist af te zetten, moet nu te Madrid ontdekt zijn. Men meldt aan de L. CHet is moeielijk aan te nemen dat een langer verblijf of eene vroege komst van trekvogels, in het eene geval teekenen zouden kuunen zijn van een zach- ten winter, in het andere van eene vroege lente. Bij het zachte herfstweder, immers nog niet ééne nachtvorst is ingevallen, hangt het lar.ger verblijf der zwaluw af van plaatselijke omstandigheden en het vinden nog van voldoend aas. De boomrijke streken van Tiel nu blijken volgens de Arnh. Ct. geschikt te zijn om er het verblijf van de zwaluw te rekken. Zoo wordt telkens bij de komst van den ooievaar de boodschap gedaan dat eene vroege leute in aantocht is; deze vogel toch kan niet anders dan de eerste lentebode zijn. Niets is on juister, en het afgeloopen voorjaar weersprak die meeuing allerduidelijkst. In de liefelijke Februari- maaud toch was de ooievaar reeds gezien, en hij zette zich neer op het oude verlaten nest. Maar nauwelijks was Maart begonnen met ij», sneeuw en strenge koude te brengen, of de vogel was gevlogen. Hij had zich vergist en kwam eerst in April terug, toen het weer luwde. Yan het vaartuig van schipper D. De Paepe, van Terneuzen, liggende bij het Nederlandsch schip Batavier, ter reede aldaar, is eergisteren vermoedelijk overboord gevallen eu verdronken een der knechts, met name E. De Blok, van Koewacht, omstreeks 16 jaren oud. De machine nabij het station Eede geplaatst voor verkoeling van pekelkamers of kelders, werkt met 15 paardekracht en dient tot verduurzamen van varkensvleesch. Dat de ver koeling uitnemend gaat, bleek onlangs, toen bij eene warmte van 75o in de zon, men daarbinnen sneeuwballen maakte. De inrichting is voor de streek van zeer veel belang, 't geen blijkt als men nagaat, at er, alleen om aan vaste contracten te kunnen voldoen, jaarlijks meer dan 10,000 var kens moeten geslacht worden. Bovendien worden er duizenden geslacht buiten vaste contracten. In Oldenburg is alles in repen roer wegens een ossen-iucident. Een majoor, Stein- mann geheeter., uit Pruisen afkomstig, behoort tot het garnizoen in Oldenburg. Bij zijn instructiën moet hij da Oldeuburgsche soldaten Oldenburgsche ossen hebben genoemd. Daarover geraakte alles in beweging; de majoor werd zelfs door een 01- denburgsch officier uitgedaagd. De menigte be stormde daarenboven zijn woning, welke met moeite door politie en militaire macht werd be veiligd. De zaak maakt nog steeds groote sensa tie. De Keizer heeft een zijner adjudanten naar Oldenburg gezonden. Men wil, dat Prins Albert, chef van het 10e legercorps, waartoe de Olden burgsche divisie behoort, persoonlijk naar het ter rein van den /;osseustrijd" zich zal begeven. Een liberaal Pruisisch blad maakt de zeer juiste op merking, dat het particularisme slechts kan worden gevoed door zulk een kwetsen van de Olden burgsche gevoeligheid door een Pruis. Ook in de gemeente Schoterland bevindt zich ijzeroer. In het dorp Mildum is men met de ontgraving begonneD. Eene oppervlakte land, dat gemiddeld jaarlijks niet meer kon op brengen dan f25 huur, is nu aan de ondernemers voor ƒ2500 verkocht. De afkeer van Prins Von Bismarck van den Latijnschen lettervorm is bekend. Hij heeft daarvan een nieuw bewijs gegeven door te ge lasten, dat voortaan ook de statistische bescheiden door het Rijks-bureau voor de statistiek uitge geven, in Duitsche letters zullen worden gedrukt. Een der bladen merkt te recht op, dat door dien maatregel de buitenlandsche lezer noodeloos wordt gehinderd. Te Hengeloo (O.) is een Duitscher in hechtenis genomen, die een gestolen horloge aan een horlogemaker verkocht had en daarbij tegelijk een ander horloge uit diens winkel had ontfutseld. De Münchener huisbazen hebben een zoogenaamde «zwarte lijst" van slecht be talende huurders in omloop gebracht. Daartegen over is nu een vereeniging van huurders tot stand gekomen, die lijsten uitgeeft, waarop de huisheeren aanbevolen worden of niet. In het algemeen laten de Zuid-Duitsche huurhuizen met hun open huis deuren, steer.en vloeren en vuile trappen veel te weüschen over. Op het «Tempelhofer Eeld" te Ber lijn hebben voor een paar dagen ongeveer 40 kraaien een waakhond zoodanig mishandeld, dat het beest na eenigen tijd stierf. De kraaien had den hem met hun snavels houderden wonden toe gebracht. Ook de kermis te Diever heeft, evenals die van Dwingeloo, een niet gerings vecht partij te zien gegeven. Daar de Dwingeloosche jongemannen niet op die kermis waren, profeteer den de Dieverschen, dat nu alles wel in vrede zou afloopen; doch 't kwam anders uit, want onder de inwoners van dat dorp kwam nu ruzie; een per soon werd buiten de herberg aangegrepen en zoo danig in het aangezicht gesneden, dat hij bijna onkenbaar weid. Bovendien maakten de jassen van 10 kermisgangers kennis met het mes. Voor het verwarmen van het nieuwe Paleis van justitie te Brussel, zijn dage lijks 5000 kilogr. steenkolen noodig. Re kent men dat op 200 dagen van het jaar gestookt moet worden, en den prijs van vijfduizend kilogr. op 75 fr., dan kost de verwarming 15,000 fr. per jaar. De verwarmingstoestellen in de beneden- gewelven van het gebouw dieneu tevens tot lucht- verversching. Zij worden door vier mannen be diend. Om aan de bezoekers der Amster- damsche Tentoonstelling in de bakkerij van «de Voorzorg" een kleine versnapering aan te bieden was het noodig 140,000 pond bloem te verwer ken, waaruit ongeveer 4,600,000 broodjes en 1,250,000 krakelingen gebakken werden; om hun een hartigen dronk te schenken vulden alleen de Erven Lucas Bols 80,000 glazen met verschillende likeuren; terwijl er 210,000 stoelen verhuurd wer den, opdat men zich, onder het genot der steeds goede, en langen tijd uitstekende muziek, van het vermoeiende der wandeling kon verpozen. «Tus schen de bedrijven in" werden 45000 liter Dort- münder bier en 56,940 glazen Moezelwijn ver orberd door hen, die, vooral in de warme dagen, met dorstige kelen aan het einde der midden galerij gekomen, dikwijls met de keuze tusschen den tintelenden wijn ter rechter- en het schuimende bier ter linkerzijde verlegen stonden, maar kozen. De Tentoonstelling werd in het geheel bezocht door 1,450,000 betalenden en 80,000 betalenden tegen den halven prijs. Een bovengrondsche telphoonge- leiding heeft in de Londensche City een ongeluk veroorzaakt. Terwijl werklieden bezig waren met eenige herstellingen daarvan, schoot een der dra den los. Hij kwam met kracht neer in de druk begane straat, waar een aantal heeren hun hoed in- of afgeslagen en verscheidene menschen ge kwetst werden. Een dame bekwam vrij ernstige verwondingen aan aangezicht en handen. Met opgaaf van adres en «spreek- urea" adverteert dezer dagen een juffrouw te Rot terdam, dat zij «waarzegster" is, - natuurlijk «de beroemdste in Nederland"; planeet-lezerij en handkijkerij zijn de strafbare middelen, waar mede deze «dame van Rotterdam" d la barbe van de politie de domme menigte, heeren en dames, beet neemt. Eene zeer interessante vaart had onlangs plaats op de Elbe tusschen Dresden en Blasewitz, namelijk de proefvaart van het eerste rivierschip met hydromotor. Het is eene van de grootste Elbebooten, 60 M. lang en 5 M. breed. Daarbij heeft het echter slechts een diepgang van 60 cM., wat bewijst, dat de hydrometer bruik baar is in ondiepe vaarwaters, die voor schroef- stoomschepen onbevaarbaar zijn. Ook is zulk een stoomschip zeer geschikt voor de vaart op kanalen en door nauwe bruggen, omdat het geen rader- kasten heeft. Iu plaats van door radereu of schroef, wordt het hydromotorschip in beweging gebracht door den directen druk van stoom op water, dat men iu dikke stralen aan beide zijden van het schip ziet uitstroomen. Bij de proefvaart, op welke verschillende experimenten plaats vonden, werkte de door Emil Fleischer uitgevonden toestel uit stekend De dochter van een der voor- naamste handelaars in byoulerieën en goudwerken te Kleef, is te Cranenburg aangehouden in het bezit van verscheidene gouden voorwerpen en luxe-artikelen, die zij trachtte in Holland binnen te smokkelen, Zij is vergezeld door twee maréchaus sees gevankelijk naar Arnhem overgebracht. Hel onvoorzichtig oversteken van spoorwegrails, dat onlangs te Steglitz een zoo groot ongeluk veroorzaakte, heeft thans weder aan het Belgische station Madeleine aan twee menschen het leven gekost. De slagboom was gesloten; doch toen een goederentrein, die aankwam, een oogen blik stilstond, maakte een zekere D. den boom open en stak het spoor over. Een brigadier volgde hem, maar deze werd door den sneltrein uit Rijssel, die in volle vaart kwam aanrijden, overreden. Men vond zijn misvormd lijk 25 meters verder op het spoor liggen. Zijn vrouw, die hem vergezelde, over leed nog dienzelfden avond aan de gevolgen van den ontzettenden schrik. Op het bureau van de Asser Ct is e en knol vertoond, die ongeveer 3Vs kilo weegt, gezond van constitutie is en bij de dikte een vrij goed figuur heeft. Zoo'n knol verkoop men niet gemak kelijk voor een citroen. Layat vestigt de aandacht op de vergiftige werking van de vanille. Hij meent dat het gebruik van vanille-ijs-vla niet onschuldig is. Zoo wijst hij o. a. op den uitslag op handen en aangezicht, ja soms over het geheele lichaam, met hevige jeukte gepaard, bij personen waargenomen die vanille behandelen. Soms wordt ook ooglids ontsteking waargenomen, terwijl in andere geval len het zenuwleven meer is aangedaan en de vergiftiging zich door hoofdpijnen, duizelingen, flauwten en algemeene overprikkeling van het zenuw gestel openbaart. Een zeer belangr ij k geval van ko gelverwonding wordt door dr. Stoffels uit Meppel in het weekblad van het Nederlandsche tijd schrift van Geneeskunde beschreven. Het beireft een man die zich een kogel door het hoofd had geschoten, eu ten behoeve van wien 18 Januari jl. de hulp van voornoemden chirurg werd ingeroepen, waarbij werd bevonden, dat de kogel van het voor hoofdsbeen tot aan het achterhoofdsbeen langs een kanaal van 18 a 20 ctm. door de hersen massa was gedrongen. Hij werd in April daaruit verwijderd, gedurende welk tijdsverloop de patiënt bijna geen ziekteverschijnselen vertoonde, goed at, goed sprak, en in het algemeen alle verschijnselen van algemeen welzijn vertoonde. Toen in het be gin van April de kogel 's ochtends verwijderd was, vond de dokter 's avonds den patiënt onder het genot vau een glas wijn en eene pijp tabak met den concierge van het hospitaal zittende keuve len. Einde April vertrok hij naar Amsterdam, en dezer dagen gezond en wel naar Amerika. Naar men verneemt, is gisteren te Amsterdam bij het schijfschieten een marinier door eene scherpe patroon doodelijk gekwetst. Het getal der slachtoffers van den maatregel, die schieten met scherpe patronen voorschrijft, is dus weder met één vermeerderd. Vanwege het bureau voor micros- copisch onderzoek onder leiding van den heer Van Ledden Hulsebosch, te Amsterdam, ontvangt het Handelsblad de volgende mededeeling: Naar aanleiding van het door verschillende personen aan mij opgedragen onderzoek van ingelegde paling, in verschillende vischhuizen gekocht, acht ik het wenschelijk in het algemeen belang er op te wijzen, dat de personen, die van deze visch hadden ge bruik gemaakt, allen zonder onderscheid onwel zijn geworden en geneeskundige hulp hebben in geroepen. Het onderzoek leerde, dat de visch en de gelei vrij waren van schadelijke zware meta len, maar dat de visch bedeeld was met eene aanzienlijke hoeveelheid splijtzwammen (bacteriën) van bizonder groote afmeting. Le Rothschild is de titel van een fi- nanciëel volksblaadje, dat sedert eenigen tijd te Parijs verschijnt. De titelafbeelding stelt een bankier voor, aan een tafel vol goudstukken on bankbil jetten. De R ithschilds's hebben echter niets met het blaadje te maken, en het is niet onwaar schijnlijk, dat zij zich zullen verzetten tegen dit gebruik van hun naam. In de afgeloopen week heeft te Schaam, in de nabijheid van Maastricht, eene koe een mensch gered. Dit zeldzame geval droeg zich als volgt toe: 's Avonds, terwijl de bewoner» rustig in huis zaten, brak aldaar in een land bouwerswoning brand uit. Een der zonen uit het gezin vloog de woning uit om de koe te redden. Door de staldeur heen, gelukt het hem het hoestende dier los te maken, doch in dien tussckeutijd sloeg de staldeur dicht. De stikkende rook beneemt hem het gezicht en bijna ook het bewustzijn. Het geschreeuw van buiten, dat het vlak boven hem brandde, hoort hij niet. Een doorgebrande balk valt naar beneden, doet toe-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2