Winkeljuffrouw. Veiling K 1883. Geklopte Keien. knappe Jongen ADVERTENTIE N. ZANDY0RMER8 Klecdermakersknecht, Te koop aangeboden: Bok en Wagen. Heden" Ontvangen: Sigaren, Tabak, Snuif, Koffie en Thee. Dr. H. J. M. A. SCHA E P M A N, Voor geest en hart. Een goede raad. Allerlei. De verbande plaaggeest. P. SMORENBURG. G. SMORENBURG— Een oppassend B. HARTOG, E. HELMINCK. vallig de staldeur openspringen en de half— geschroeide koe sleept den jongeling, die den ket ting bewust of onbewust nog vast omkneld hield, naar buiten. Mensch en koe waren gered. Het Gerechtshof te 'sHage heeft de veroordeeling van Jaantje Struik tot B jaren ge vangenisstraf bevestigd. Het vonnis van v. Zutphen werd bevestigd, met wijziging van de opgelegde straf, welke in 18 maanden cel werd veranderd. Van der Heem en Consenheirn werden, de eerste met bevestiging, en de tweede met vernietiging van het vonnis door de Rott. Rechtbank ten hunnen opzichte gewezen, vrijgesproken. Jaantje heeft zich dadelijk in cassatie «norzien. Een bizonder gulzige koe teBier- vliet heeft een ganschen mangelwortel opgeslokt en is er door gestikt. De mededeeling kan, helaas, niet als waarschuwing dienen en moet dus maar als curiositeit genomen worden. De kashoudster van de magazij- nen du Vieux-Chêne, te Parijs, vervoegde zich Dinsdag bij een goot bankiershuis om 5000 frs. terug te vragen, die zij den vorigen dag bij vergissing op een wissel van 15,000 frs. te veel betaald had. De kassier van het Huis ont kende echter hel feit en riep al de loopers; doch allen hielden staande, aan de magazijnen geen geld ontvangen te hebben. De woordenwis seling trok de aandacht der directeuren en toen plotseling met hen een der eerste beambten van het Huis zich vertoonde, wees de dame hem als dengene aan, die het geld in ontvangst genomen had. De dief, want dit bleek hij later te zijn, ontkende eerst; doch weldra, in verhoor genomen, bekende hij, niet alleen de bedoelde 15,000 frs., maar in het verloop van eenige jaren meer dan 600,000 frs. gestolen te hebben. Voor dit geld had hij huizen laten bouwen en een villa te Vésinet, waar hij met zijn vrouw een vroolijk leventje leidde. Dit is thans natuur lijk uit en de patroons van den dief vinden gelukkig nog eenige schadeloosstelling in de door hem //nagelaten'' huizen en bouwterreinen. Tegenwoordig wordt Berlijn 1 e t- terlijk overstroomd met ganzen. Eiken Dinsdag komt 's morgens in Rummelsburg een trein aan, dien men den //ganzentrein" zou kunnen noemen, omdat hij uit 24 wagens bestaat, waarin de ganzen in vier verdiepingen zijn opgestapeld. Al deze kwakende reizigers worden in de hoofdstad tot December gemest und dann geht's los.' D e Scottish Review behelst een 1 e- veusbe8chrijving van Emmerson, waaruit blijkt dat deze zoo uiterst vriendelijke geleerde altoos iederen bekende en onbekende minzaam ontving, fften einde wijzer te worden, daar iedereen wel eens een wijs woord spreekt, dat men vroeger nog niet gehoord of gelezen heeft." Hij had tot spreekwoord: //Men moet jegens een mensch mins tens dezelfde consideratie in acht nemen als jegens een kostbare schilderij; men plaatse toch ieder mensch in het voordeeligste licht!" De onderdirecteur van de (,P r e »- ton Banking Company" te Preston, Tully ge naamd, heeft zich //verwijderd", na een bedrag van 10 000 aan specie en papieren verduisterd te hebben. De beschuttende kracht der vac- cinatie en revaccinatie bleek onlangs recht dui delijk uit het volgende: In het armen- en zie kenhuis te Hakner (Londen) werd een zieke op genomen, omtrent wiens ziekte men niet in 't reine was. Eerst na eenige dagen bleek het dat de patiënt aan pokken leed, waarna hij naar het pokkenhospitaal vervoerd werd. Ten einde de vérdere verspreiding in de eerste inrichting te voorkomen, werden alle bewoners (met uitzonde ring van 7) ingeënt, en ofschoon tot die uitvoe ring bij ca. 800 personen eenigen tijd werd ver- eischt, zoo kwamen daarna slechts 7 gevallen van pokken voor bij de genoemde niet-ingeënten. Datgene wat moeilijk te bereiken is, stijgt in waarde. De dag van een ledigganger is niets dan een slapelooze nacht. Vele menschen zoeken de deugd meer in het lamenteeren over de zonde, dan in het nalaten daarvan. Ordinaire wijnen en ordinaire menschen hebben een etiket noodig, om meer te schijnen dan zij waard zijn. Elke bezitting schijnt ons op het oogenblik, dat wij haar moeten opgeven, het dierbaarst toe. Schenk uw en vijand vergiffenis; een vriend uw hart; geef een concurrent de eer, die hem toe komt; uw kind een goed voorbeeld; uwen vader blijken van eerbied; uwe moeder reden om trotsch op u te zijn; u zeiven een gevoel van zelfvoldoe ning, en alle menschen bewijzen van welwillend heid, dan geeft gij het beste wat gij te geven hebt. Muzikaal. A. Naar ik hoor zijt ge voornemens u met juffrouw X in het 't huwelijksbootje te be geven; ik moet u dat voornemen ten sterkste ontraden. B. Waarom? A. Zij kan geen piano spelen. B. Dat doet niets ter zake. A, Ja, maar al kan zij het niet, zij doet het toch. In het bierhuis. Heer. Je brengt me een heel glas bier en ik heb maar een half besteld. Kellner. Da's gauw verholpen (hij zet het glas aan den mond en drinkt er de helft uit) Ziedaar, daar heeft u een halfie. De eenige kwinkslag van Washington. Washington, was een zeer ernstig man, die in zijn geheele leven maar eenmaal een kwinkslag gezegd moet hebben. Bij de debatten in het Congres over de vraag betreffende de inrichting van een bor.dsleger, deed namelijk een der leden het voorstel om de sterkte van het leger tot niet meer dan 3000 man te brengen. Daarop stelde Was hington voor te beslissen, dat geen vijandelijk leger sterker dan 2000 man het land mocht bin nenrukken. Het eerste voorstel werd door alge meen gelach gesmoord. Dilettanten, Een dilettant is iemand, die voor zijn plezier speelt, niet Pa?" „Ja, voor zijn plezier, Willem?" Beleefd. Monsieur X. was met de tentoon stelling eens komen overwippen en werd bij een handelsvriend ten eten genoodigd. Deze drukt zijn vrouw op het hart vooral beleefd te zijn, want de Pranschen zijn daarop bizonder gesteld. Mevrouw sloofde zich dan ook terdege uit en haar man was in de wolken. In den loop van het ge sprek zei mevrouw zoo: Bij u in Calais.... Pardon mevrouw ik kom van Boulogne. Kijk, kijk, net als de saucijsjes! Een nieuwe gedaante van de aarde. Een ouderwetsche dorpsschoolmeester bereidt de kinderen voor op het aanstaande bezoek der school commissie. Wie van de kinderen kan me zeggen welke gedaante de aarde heeft? De kinderen schijnen bet niet ver in de aardrijkskunde te heb ben gebracht. Welke gedaante heeft deze snuif doos? vraagt hij verder, //Vierkant, meester.» Goed; maar in mijn Zondagschen rok heb ik een ronde. Als ik r.u vraag, welke gedaante de aarde heeft, moet jelui maar denken aan mijn snuifdoos, hoor. Voor de schoolcommissie: Wie kan me zeggen welke gedaante onze aarde heeft?" Alle handen worden opgestoken. Zondags rond, meester, en de overige dagen vierkant." Vleiend. Een redacteur, die 't bijster druk had, moest tot besluit van zijn taak nog „eenige vleiende woorden" schrijven over een boek: „het mond- en klauwzeer van het vee". Reeds halfin den dommel, deed hij het bijna werktuigelijk. Toen hij den anderen morgen goed wakker was, las hij met verbazing het volgende door hem zelf ge schreven slotwoord„Dit voortreffelijk boek mag in geen beschaafde familie ontbreken". STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 3 Nov. De Raad dezer ge meente heeft besloten tot het aanschaffen van een verplaatsbaar politiebureau, op te stellen buiten de Amsterdamsche poort. Het Stedelpk Museum van Schilderijen en Oudbeden op het Raadhuis is in de afgeloopen maand October bezocht door 377 personen tegen en 486 zonder betaling. De beer J. C. Gerlings, onvan- ger dezer gemeente, herdacht Donderdag 11. den dag, waaop hij vóór 25 jaren als zoodanig in functie trad. De jubilaris werd des morgens in de smaakvol ver sierde antichambre van zijn bureau ten raadhuize verwelkomd door den secretaris en verdere amtenaren der Gemeente, waarbij hem tevens een prachtig zilveren aandenken met een keurig album werd ver eerd. In den namiddag werd hij door de leden van den Raad gelukgewenscht en bood de Burgemeester hem een geschenk aan, nl. een stel bronzen kunstvoorwer pen. De heer Gerlingsdie algemeen ge acht is, onving ook verder van vele zij den blijken van belangstelling in zijn feestdag. Gedurende de maand October van dit jaar zijn door de Politie alhier 67 per sonen wegens dronkenschap op straat ver volgd. In de maand October van het vorig jaar was dit getal slechts 57, dus 10 minder. Ten einde hun geachten patroon, den heer JJ. Beynes, een bewijs van sympathie te geven, bij gelegenheid van zijne benoeming tot Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, brach ten de werklieden der Kon. Rijtuigen-fabriek Z.E. Donderdag-avond 11. eene luisterrijke serenade, bij welke gelegenheid de heer Beynes in hartelijke woorden zijne werklieden toesprak. De ovatie werd daarna herhaald voor de woning van den heer J. J. F. Beynes. Ook deze heer richtte het woord tot de werklieden en bracht hen zijn innigen dank voor de eer aan zijn geachten vader betoond. De werklieder begaven zich vervolgens in de fabriek, alwaar zij door den patroon ruimschoots werden onthaald. Als een bewijs van den bloeienden staat, waar in de fabriek van den heer Beynes sinds lang ver keert, zij vermeld, dat tot heden 875 luxerijtuigen, 1040 spoorwagens en 900 tramwagens werden af geleverd. De zaak bestaat ruim 40 jaren en werd nu bijna 25 jaren geleden verplaatst naar het toen nog grootendeels onbebouwd terrein over het station. Onder de werklieden bevinden zich een viertal die reeds 25 jaren op de fabriek werkzaam zijn, terwijl de oudste, die als leerjongen bij den heer Beynes in dienst kwam, in den afgeloopen zomer zijn veertigjarig jubilé heeft gevierd. Zulke feiten spreken ontegenzeglijk van waardeering van zijde des patroons en van aanhankelijkheid van den kant der ondergeschikten. INGEZONDEN. TELEPHONISCH NIEUWS. Dezer dagen had vanwege het Gouvernement, eene belangrijke proefneming plaats met den Tele- phoon-toestel van Amsterdam op Haarlem, langs de Telegraaflijn der Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij. De toestellen daartoe noodig, zijn geplaatst te Amsterdam in de Groote Club en te Haarlem in een bureau van den Hollandschen Spoorweg, als mede in de bureaux der Koninklijke Rijtuigen- Eabriek van den heer J. J. Beijnes. Men telephoneerde en telegrapheerde op het zelfde moment, langs een en denzelfden draad en de proeven beantwoordden volkomen aan de ver wachting. De Telegraphie deed haren gewonen dienst en op het zelfde moment spraken Amsterdam en Haarlem zoo duidelijk met elkander, dat men de stem van den spreker zeer goed kon herkennen. De werking van alle toestellen was uitstekend en werd geen oogenblik gestoord. In het bureau van den Hollandschen Spoorweg was een eenvoudig Telephoon-toestel geplaatst en aan de Koninklijke Rijtuigen-fabriek waren in twee verschillende lokalen opgesteld 2 Bell-Telephoon- werktuigen en een Centraal Combinatie-Telephoon- werktuig, om de verschillende aansluitingen tot stand te kunnen brengen, terwijl te Amsterdam de aansluiting geschiedde op het bureau der Tele- phoon-Maatschappij in de Groote Club. De drie verschillende bureaux te Haarlem spra ken onderling met elkander terwijl ook elk bureau afzonderlijk, zich met Amsterdam kon onderhouden. De geheele aanleg der noodige draden en het opstellen der drie verschillende Telephoon-bureaux geschiedde door drie heeren van de Amsterdamsche Bell-Telephoon-Maatschappij in den tijd van on geveer 3 uren. Deze zoo gunstig geslaagde proeven mogen be schouwd worden als een grooten stap voorwaarts op het gebied der Telephonie en zij zullen voor de Industriëelen van Haarlem van groot belang zijn, wanneer daardoor de reeds zoo lang gewenschte en zoo hoogst nuttige Telephonisclie verbinding van Haarlem met Amsterdam spoedig tot stand komt. Het behoeft geen betoog dat deze verbinding van Haarlem met Amsterdam voor beide steden van groot belang wordt geacht. Handel en Nij verheid worden er zeer door bevorderd en de wensch tot deze verbinding is ook reeds meermalen door velen geuit. Moge de Regeering, nu de proeven zoo bij uit nemendheid zijn geslaagd, spoedig aan den wensch van vele Industriëelen en Kooplieden voldoen, door de gevraagde Telephonische Verbinding van Am sterdam met Haarlem te vergunnen. Haarlem, Nov. 1883. Een Industrieel. MARKTBERICHTEN. HAARLEM, 31 Oct. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt; 27 koeien verkocht, 25 voor f 120 a 210; 1 stier; verkocht 1 voor f 90 a9 vaarzen, verkocht 9 voor f100 a 120 pinken verkocht voor f a 3 graskalveren verk. voor f 45 a 50, 24 nuchtere kalveren, verk. 24 voor 12 a 16, 26 schapen, verk. 20 voor f 20 a 30 lammeren, verkocht voor f a biggen ver kocht voor f a—varkens, verkocht voor a e. per '2 kilo, 1 paard tot f 25 a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 82 stapels kaas, 9206 stuks, wegende 18801 kilo, hoog ste prijs f 35,middelbare prijs per 50 kilo 29 Oct. Varkens aangevoerd 12, verkocht 11, prijs 24 a 27 c. per halve kilo. AMSTERDAM, 31 Oct. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: runderen, 203 vette kalveren, lste qual 1,2de qual. -.80, per kilo, 1 graskalf/ a 46 nuchtere kalveren, /8a 15, schapen en lammeren f a 191 vette varkens 44 a 52 c. per kilo. LEIDEN, 2 Nov. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt paarden a 12 stieren 54 a 124 ossen f a 210 melkkoeien f 148 a 255 80 kalveren dito f 178 a 275, 134 vare dito f 146 a 248, 340 vette dito f 170 300, 160 graskalveren f 24 a 60, 22 vette 136 a 83 95 a 110; 25 nuchtere dito f 10 a 21, 673 vette schaper: 23 a 46,125 weide dito j 14, a 24, lammeren 52 magere varkens f 16 a 34, 292 biggen f 5,— a 15. SCHIEDAM, 2 Nov. Moutwijn, per ned. vat 13,50, Jenever f 19,Amsterd. proef f 20,25 spoeling f 1,80 dito commissie f 1,50. HOORN, 1 Nov. Ter waag gewogen 212 stapels kaas wegende, 61272 kilo; hoogsteprijsper 50 kilo i 37,— oor kleine en voor hooikaas commissie /37.50 middelbare, f38, GOUDA, 1 Nov. Op de kaasmarkt waren 30 par tijen kaas aangevoerd; handel vlug; prijs 32 a 35. Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter f1.601.70 derweiboter fl.40al.50.per kilo.Handel zeer vlug LONDEN, 1 Nov. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 300, Schapen en Lammeren 2000. Kalveren ZwijnenPrijzenBeste Runderen 4/- a 6/2 Schapen en Lammeren 5/8 a 7/4, Kalveren 5/ a 6/6 Zwijnen 4/ a 4/8. LAATSTE BERICHT. LONDEN, 2 November. De twee Maatschap pijen van den onderaardschen spoorweg hebben elk een belooning van 250 uitgeloofd voor de aanwijzing van de bewerkers der ontploffing op 30 October. De Regeering zou 500 uitloven. ME DEDEELINGEN a 10 Cents per regel. De kleeren maken den man niet, zei ik laatst tot een vriend die alles be halve tevreden was omdat men hem een flacon aangesmeerd had, voorzien van een etiket gelijkend op dat van de teercapsu- les Guyot. Om hem over zijn ongeluk te troosten gaf ik hem den volgenden raad, die ook dienen kan voor mijne aan ver koudheid lijdende lezers: »De echte cap- »sules van Guyot, zoo krachtdadig te- »gen verkoudheden en bronchitis, worden verkocht per flacon waarop zich een etiket bevindt voorzien van het adres: 19, rue Jacob, Parys, en de bandteeke- »ning Guyot in drie kleuren. Dezelfde »handteekening vindt men in zwart op elke witte capsule. Ach was ik van mijue hoofdpijn bevrijd; het is niet om uit te houden! Deze ziekelijke toestand is altijd daar aan te wijten dat de maag en de lever hunne functiën niet goed verrichten. Neemt eenige Zwitsersche Pillen van Rich. Brandt welke a 70 cents in de Apotheken ver krijgbaar zijn en gij zult dezen plaaggeest zeer spoedig verband hebben. Denkt echter niet bij Uzelven dat deze ongemakken van zelf verdwijnen zuilen; in dit geval zoudt gij er voortdurend mede geplaagd zijn. Bevallen van een ZOONA. B. J. SCHWIEP—FILBRY. Amsterdam, 29 October 1883. Bevallen ran een DOCHTER, Jonk- vrouwe A. van RIJCKEVORSEL VAN KESSEL, geb. BONNIKE. Oosterwijk, 30 October 1883. Heden trof ons een gevoelige slag. Op een na de jongste onzer lievelingen, W1LHELMINA, werd ons na een smartelijk lijden van twaalf dagen, in den aanvalligen leeftijd van 4 jaren door den dood ontrukt. Hoezeer wij onder dit verlies lijden, kunnen alleen zij beseffen, die de lieve afgestorvene hebben gekend. VAN Br.EE. Haarlem, 29 October 1883. en VORMERS-JONGMAATJES kun nen direct vast werk bekomen, tegen flink loon, aan de Ijzergieterij „de Etna", einde Overtoom bij Amsterdam. Heden overleed zacht en kalm, na een lang en geduldig lijden, voorzien van de 1IH. Sacramen ten der stervenden, mijn dierbare EchtgenootWILHELMUS BOSOH in den ouderdom van 50 jaar, diep betreurd door mij en mijne kinde reu. Wed. W. BOSCH geb. v. Gemert. Haarlem, 31 October 1883. Voor direct of later wordt gevraagd eene flinke R. K. JUFFROUW; be kendheid met het Kousenvak of Lin geries strekt tot aanbeveling. Brieven franco onder lett. L M, aan DE LA MAR's Advertentie-Bureau, Spuistraat 184, Amsterdam. vast werk begeerende, kan dadelijk ge plaatst worden. Adres franco, doch liefst in persoon, bij P. A. SPRENKELING, Uitgeest. Gebroeders VAN DER VIES en J. P. MIJNSSEN, Makelaars, zullen in de Militiezaal te Amsterdam verkoopen: eene partij Japansche en Chineesche GOEDEREN. aangeboden. Voorhanden p. m. 3000 Worp. Franco adres, onder lett. G V, aan de Boekhandelaars J. VAN BEN- TUM ZOON, Gouda. Het Gemeentebestuur van Loosdrecbt verlangt Prijsopgaaf voor de levering van geklopte KEIEN, ten dienste dei- wegen; per vierkanten Meter. Brieven franco, adres den Heer D. HENNIP- MAN, Wethouder te Loosdrecht. circa 7000 Roode en Gele MANGEL- WORTELEN. Te bevragen bij J. H. VISSER, te Nigtevecht. Te koop, wegens verhuizing, een zeldzaam groote, makke, sterke BOK, goed gedresseerd, met Utrechtsch WA GENTJE, voor matigen prijs. Franco brieven, onder lett. A, bij den Boekh. J. GREVEN, Ganzenmarkt, Utrecht. versch geslachte Karbonaden, Ribbetjes, en Geldersche Kluiven, per vaatje van 20 en 10 kilo voor 27Cent per 5 ons. Ook verkrijgbaar beste Zuurkool, bij Zuider-Schoolsteeg No. 3. In een Manufactuurzaak wordt een gevraagd, van 14 a 16 jaar. Adres in persoonLange Molensteeg No. 2. jjfBSP* Dc ondergeteekende heeft de eer te berichten, dat hij HEDEN ZATERDAG, in de Hagestraat No. 7, een winkel heeft geopend in Verzoekt beleefd gunst en recommandatie. l i immmimi Aan de Leden der R. K. LEESVEREENIGING wordt bekend gemaakt dat de Eerste Lezing zal plaats hebben op MAANDAG 12 NOVEMBER e. k. des avonds te 7'/j uur, in de zaal Felix Favoreingang Smedestraat. SPREKER: de Wel Eerw. Hoog Geleerde Heer Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Namens het Bestuur Haarlem, C. J. GONNET, Pres. 2 November 1883. W. KUPPERS, Secr. Zij die nog als Lid tot de R. K. Leesvereeniging wenschen toe te treden, worden beleefd verzocht zich bij den Secretaris aan te melden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 3