BUITENLAND. BINNENLAND. V erdraagzaamheid. cretaris ouJerzocht. Eerst nadat alle raads lieden hunne goedkeuring gegeven hebben, worden alle referaten aan de eigenlijke Congregatie gezonden, die nu op plechtige wijze eene vergadering houdt. Is de schrij ver van het geïncrimineerde boek een Katho liek, die door zijn andere geschriften een vlek- keloozen naam heeft, dan wordt het boek allereerst onder de clausule tdonec corri- gatur* of donec expurgeturgecenseerd. Neemt de schrijver genoegen met de cor rigenda van de geïncrimineerde plaatsen, dan wordt het decreet der proscriptie van zijn werk niet openbaar gemaakt. Weigert echter de schrijver de correctie der ge wraakte passages te bewerkstelligen, dan wordt het decreet der Congregatie van den Index ter algemeene kennis gebracht. Het verbod kan voorloopig of onvoorwaarde lijk zijn. De Index bevat drie klassen van boeken. In de eerste behooren de werken van bekende ketters; in de tweede klas de boeken van Katholieke schrijvers en in de derde klas ten slotte, behooren alle anonieme, ongodsdienstige, onzedelijke of met-kerke lijke boeken. (Slot volgt.) De historie van den beweerden Dant- ziger nihilist, die 't op het leven van prins Von Bismarck zou hebben toegelegd, lost zich op in een hoogst onbeduidend voor val, niet waard dat de telegraaf het wijden zijd verbreidde. De gearresteerde liefhebber zocht een onderkomen en spelde toen de politie allerlei nihilistisch fraais op den mouw, waarvan nihil waar bleek. Volgens een blad van het eiland Bourbon, zijn de buitengewone gezanten van Madagascar, die naar Frankrjjk afge vaardigd waren, bij hunne terugkomst in hun land geworgd, zoomede de eerste mi nister. Het zou een soort opstand zijn tegen de oorlogsgezinde partij. Bij de jongste verkiezingen in En geland en Wales tot vernieuwing der ge meenteraden, hebben de conservatieven in het geheel een veertigtal zetels op de li beralen veroverd, en het merkwaardigste daarvan is, dat vele van die verliezen door de liberalen geleden werden in zeer libe ralen steden, als Leeds, Sheffield, Man chester enz. De hertog van Connaught, Victoria's derde zoon, vertrok eergisteren met zijne gemalin naar Hindostan, waar hij, als militair van beroep, het commando gaat aanvaarden te Meerut. De snelle bevorde ring van den prins tot het majoor-gene raalschap, met voorbijgaan van de vele oudere officieren, heeft in sommige krin gen, waar de verknochtheid aan de mo narchie niet bizonder sterk is, nogal mis noegdheid gewekt. Tegen professor Maassen, die in den Landdag van Beneden-Oostenrijk had ver klaard, dat hij de gelijkstelling der natio naliteiten verlangt, werd door de studenten bij de lessen groot schandaal gemaakt. De Begeering heeft zich nu tot den Acade- mischen Senaat van Weenen gewend om diens tusschenkomst in te roepen. De orde zal, hoopt men, nu spoedig zijn hersteld. In den Spaanschen ministerraad is be sloten de Cortes tegen den 15den December bijeen te roepen. Het indienen eener wet tot uitbreiding van het kiesrecht kan reeds spoedig na de opening van het parlement tegemoet gezien worden. »E1 Norte«, het blad van den heer Moret, Minister van binnenlandsche zaken, en van de dynasti- sche linkerzijde, verklaart dat de Ministers van binnenlandsche zaken, van oorlog, van justitie en van openbare werken het aan nemen der portefeuilles afhankelijk hebben gesteld van het invoeren van het algemeen stemrecht. Men bereidt zich voor op de aanstaande Luther-feesten den zoogenaamden hervormer als „den vader der verdraagzaamheid" te prijzen en het is te vreezen dat men in tegenstelling van Luther over „de onverdraagzame Katholieke Kerk" den staf zal breken. Daarbij vergeet men het volgende in aanmerking te nemen: de Katholieke Kerk is werkelijk onverdraagzaam voor de dwaalleer, doch zij is zeer verdraagzaam voor de personen der dwalenden, voor de andersdenkenden zeiven. Hoe zich dit vereenigen laat, daarvan is Pius IX getuige. Niet vele Pausen zijn zoo beslist en openlijk tegen de dwaling opgetreden, ais Pius IX; doch ook weinigen zijn er geweest als hij, wier hart zoo van liefde en welwillend heid overvloeide jegens andersdenkenden. Op zekeren dag wandelde Pius, op raad van zyn geneesheer, om zich eenige beweging te ver schaffen, door de zalen van het Vaticaan. Daar ziet hij in een der vertrekken een jonge man, die gansch verzonken scheen in het beschouwen van een heerlijk fresco, 't Was een meesterstuk van Rafael. Pius wilde hem niet storen en schreed langzaam voorbij, doch de jongeling had eenig geruisch gehoord, keerde zich om en herkende den edelen Opperherder. Hij maakte eene eer biedige buiging. Goedig lachende zag Pius den jongeling aan. Hij scheen in hem de ziel van een kunstenaar te ontdekken en vroeg hem welwil lend: „Zijt gij een kunstschilder, mijn zoon?" ;/Ja, heilige Vader, tenminste ik zal trachten het te worden." „Waarschijnlijk zijt gij voor uwe studiën naar Rome gekomen? „Zoo is het, heilige Vader." „Zonder twijfel zijt gij een leerling der aca demie?" „Helaas! neen, heilige Vader." „Dan neemt gij waarschiji.1 jk privaat-les bij den een of anderen meester." „Ook dat niet, heilige Vader, daarvoor ben ik te arm. Ik moet mijne studiëo geheel alleen doen, doch ik heb daarom Rafael als mijn meester gekozen." „Maar 't zou toch beter voor u zijn, als ge op de academie waart. Doe zulks zoo spoedig mogelijk, ik zal de kosten dragen." „O heilige Vader, hoe zou ik „Stil, ik begeer uwen dank niet." „Maar Uwe Heiligheid weet niet dat ik...." „Spreek, mijn zoon, wat hebt ge op uw hart?" „Ik ben Protestant." „Welnu," sprak de Paus, „wat heeft de aca demie daarmede te maken?" Sinds dien tijd studeerde Georg Johnston op kosten van den Paus op de academie en deed zijn weldoener alle eer aan. 't Zou ongetwijfeld van oprechtheid en waar heidsliefde spreken, als men ter verklaring der woorden: „verdraagzaamheid en onverdraagzaam heid der Katholieken" 't bovenstaand voorbeeld, op de a. s. Lutherfeesten den volke verkondigde. Uit Konstantinopel wordt in een telegram van 3 November aan de Köln. Zeit. bericht, dat de Sultan het grootlint der Nischan-Jontiar aan den Koning der Nederlanden geschonken heeft. Volgens bericht van 's Konings gezant te Berlijn is, blijkens eene bekendmaking van den Rijkskanselier, de runderpest in het geheele Duit- sche Rijk als geëindigd te beschouwen. Door den „Landdrost" te Osnabrück is het ver bod van invoer van schapen uit Nederland, 't welk aanvankelijk verlengd was tot INovember, tot nader order bestendigd. Naar men verneemt moet het Ministerie hebben besloten op verschillende hoofdstukken der Staatsbegrooting alsnog belangrijke bezuinigingen aan te brengen. Het Vaderland verneemt, dat de grond wetscommissie wel hare taak in hoofdzaak vol bracht heeft, doch over eenigen tijd opnieuw zal bijeenkomen om haar eindrapport vast te stellen. De Tweede Kamer zal Donderdag a. s. een aantal kleinere wetsontwerpen onderzoeken, waar onder eenige, die betrekking hebben op de in voering van het strafwetboek. Amsterdam, 6 Nov. Blijkens een bij de Kon. Ned. stoomboot-Maatschappij ontvangen bericht, is de kleine ketel van het stoomschip Secunda van hier naar Dantzig, den 3 dezer te Stettin in de haven gesprongen. De machinist, een stoker en een ambtenaar der in- en uitgaande rechten wer den daarbij gedood. De reparatie zal drie weken oponthoud geven. Maastricht, 6 Nov. Gisteren-morgen is alhier een kind van drie jaren overleden aan de gevol gen van brandwonden, die het tijdens de afwe zigheid der moeder bekomen had. Sliedrecht, 6 Nov. Tot op 2 November waren alhier aangegeven 234 gevallen van mazelen. Assen, 6 Nov. Zekere J. T uit Beilen, die Donderdag jl. in 't gebouw der werklieden-ver- eeniging alhier van de trap viel, is gisteren aan de gevolgen overleden. Bergen op Zoom, 6 Nov. Wegens verregaande mishandeling van vrouw en kinderen heeft de politie alhier een timmerman achter slot en gren del moeten zetten. Woerden, 2 Nov. P. V., uit Linschoten, die Zaterdag laatstleden zich naar de kermis alhier had begeven en sedert niet was teruggekeerd, is teruggevonden, doch levenloos. Zijn lijk werd uit de stadsgracht alhier opgehaald. GEMENGDE BERICHTEN. Terwijl een lid van den Gemeen- teraad van Cassino bezig was een maatregel te verdedigen, dien hij in het voordeel der gemeente achtte, sloot de burgemeester plotseling de ver gadering. Toen genoemd lid buiten kwam, werd hij opgewacht door den broeder en andere bloed verwanten van den burgemeester, die hem uit scholden en daarna met stokslagen half dood sloegen. Na dit argumentum ad hominem hebben elf andere leden onmiddellijk bedankt en aan den prefect van Caserta dezen zonderlingen afloop van een Raadszitting medegedeeld. Te Nienhagen, nabij Halberstadt in Pruisen, is de trichinenziekte uitgebroken. Het aantal lijders bedraagt reeds 84, waarvan er 20 zoo gevaarlijk ziek liggen dat men aan het behoud van hun leven wanhoopt. In de geschutgieterij te Ruelle bij Angoulême is men thans bezig kanonnen te gieten, zwaarder dan Frankrijk tot dus verre heeft. Zij wegen, zonder het affuit, 98.000 kilo. De kogels hebben een gewicht van 780 kilo en eene lading kruit van 280 kilo. Deze geduchte stukken, die van achteren geladen worden, zul len dienen tot bewapening der forten aan de kust en van eenige panterschepe». Te Berlijn is een beweging tegen asphalt-bestrating op 't getouw gezet; vallen van piarden en kostbaarheid zijn de argum;nten der anti-asphaltisten. Alleen in de nabuurschap van Agra (Br.-Indië) werden niet minder dan 65 kinderen, in den ouderdom van eenige maanden tot 4 jaren, gedurende den gepassaerden zomer door wolven weggeslejpt. In de aan de rivieren Jumma en Chumbol grenzende holen huizen deze dieren, die elk jaar vermeteler worden. Op de 1 ij n P a r ij sM arseille zijn de 1500 rijtuigen en locomotieven voorzien ge worden van We3tinghouse-remtoestellen. Die voor de rijtuigen kosten per stuk 500, en voor de locomotieven 1800 franlc. Te Marseille wordt eerstdaags verwacht het Ilaliaansche schip Buffalo, dat deze merkwaardigheid heeft, dat de dubbaling uit glazen, in plaats van koperen platen bestaat. Van roesten en incrustatie van allerlei stoffm is daar door geen sprake meer. Na een vaart van 3 maanden is 't vaartuig onderzocht iö Engeland, en bij die gelegenheid vertoonden zich de glazen platen nog geheel en al ongeschonden. De vijf zintuigen van een Engelseh- man heeten volgens een Duitsch blad: Goud, spleen, stoom, continent en biefstuk. BI ij kens eene statistiek in de Che mical Review zijn niet de Duitschers, doch de Eugelschen de grootste bierdrinkers. Dj bierpro ductie in Groot-Britannië wordt geraamd op 115 quarts (een quart twee Eng. pinten) per hoofd van de bevolking 'sjaars; in Denemarken op 112, in het Duitsche Rijk op 92, in België op 17, in Nederland op 51, in Noorwegen op 43, in Zweden op 40, in de Vereenigle Stalen op 40, in Zwitserland op 39, in de Ojstenrijk- sche monarchie op 34, in Frankrijk op 24, in Rusland op 4, en in Italië op slechts 0.4. Djze cijfers, aangenomen hunne juistheid, zijn echter bedriegelijk. Zoo wordt er een goed deel van het Duitsche bier uitgevoerd. In de Vereenigde Sta ten wordt bier slechts door de noordelijken ge dronken; en evenzoo bepaalt zich in de Oisten- rijksche monarchie het bierverbruik hoofdzake lijk tot de Duitsche en Bo'neemscke provinciën. Verder dient hier in aanmerking genomen, dat het eene bier het andere niet is. In Engeland drinkt men niet alleen zeer veel, maar ook zeer zwaar bier. In Nederland daarentegen is het bier van inlandsch fabrikaat meerendeels een sopje van dien aard, dat men er zich eer in verdrinken dan mee bedrinken zou kunnen. Be ter zou het "grog„ of „spoelsel van bier" gehee- ten worden. De 115 quarts van den Engelsch- man en de 51 quarts van den Nederlander zijn dus volstrekt geen onderling vergelijkbare groot heden. Naar wij vernemen, is de "tweede Verbeterde druk,, van de „Officiëele lijst van bekro ningen op de Tentoonstelling,, ter perse, 't Is een boekdeel, ongeveer een half vel grooter dan het eerst verschenene, en zal met dit zoo weinig gelijke nis hebben, dat een lijst van errata op te ma ken een bijna onmogelijk werk zou zijn geweest. Den 31 October werd teBerlijn, in tegenwoordigheid van vele bij de zaak betrok ken autoriteiten, eene proef genomen door den heer C. Mönch, uit Gotha, met zijne nieuwe uit vinding, om brand te blusschen door middel van koolzuur tonder bijvoeging van water. De zaak zelve is noch nieuw, noch onoekend; maar nieuw is de methode van Mönch. Een houten gebouw van 42 kub. meter inhoud, gevuld met 3 kub. meter hout, takkebossen enz. en alles overgoten met eene groote hoeveelheid petroleum werd in brand gestoken. Toen alles in lichte laaie stond, werd uit een op 25 meter van het brandende gebouw geplaatste koperen ketel, door middel van 2 buizen, het koolzuur (onder eene drukking van 17 atmosfeeren) in het vuur ge leid. Na l'/j minuut was de rook verdwenen, en kon de brand als volkomen gebluscht be schouwd worden. Tegel ij k met de tentoonstelling heeft de in hel?Nederlandsch en Fransch verschijnende QJJiciëele Tentoonstelling-Ct. den geest gegeven, als men althans die uitdrukking gebruiken mag voor iets wat nooit geest bezeten heeft, zegt de Am sterdammer. Te Coudre en Anthy in Savoie heeft men de sporen eener slang ontdekt, en wel van eene zeer groote, veel grooter althans dan zij anders in die streken voorkomt. Er heerscht algemeene ontsteltenis. Doch de zaak heeft ook eene goede zijde. De angst voor de slang is oor zaak, dat niemand des nachts durft uitgaan, en dit is voor de wijubergen betere bescherming dan 20 veldwachters. In weerwil van de herhaalde ver- zekeringen dat de tabak ongezond is, wordt het gebruik er van jaarlijks grooter in Frankrijk. De gezamenlijke waarde der tabak, door den Staat gedurende de zes eerste maanden van dit jaar ver kocht, bedraagt ruim 182 millioen frank. Eene Noord-Duitsche brouwer ij fabriceert met goed gevolg een rooden gerstenwijn, die in qualiteit alle verwachtiug omtrent hopvrij bier overtreft. Deze gerstewijn rood bier ge naamd heeft met bier slechts den naam en de bereiding uit mout gemeen, maar is eigenlijk geen bier te noemen. Scheukt men het „roode bier" in een wijnglas, dan vloeit het er uit als Bourgogne van 1811, dik en olieachtig. Aan de wanden van het glas ontbreken de „kerkvensters" niet, een teeken van ouden wijn, hetwelk de wijnhandelaars dikwijls door bijvoeging van glycerine zoeken aan te brengen. De reuk, het bouquet, staat tusschen Rijnwijn en Bourgogne. De smaak gelijkt naar dien van krachtigen Portwijn, maar is frisscher. Het alcoholgehalte is 7.3 pet,; het extractgebalte 4.2 pet. Wij ontmoetten gisteren, zegt de Amsterd. Crt, een Amsterdammer, die de tentoon stelling niet had bezocht, omdat.... hij geen tijd had. Bij een volgende tentoonstelling komt de man bepaald als curiositeit in aanmerkiog. De bekende Duitsche schrijver Hans Wachenhmen he;ft eei gischrift over den toestand van hst vorstendom Monaco bekend ge maakt. Daarin w>rlt gameid, dat de prins zijn aandeel in de speelbank aan de maatschappij ver kocht heeft voor 8l/s millioen. Tot dusver trok hij jaarlijks 600,000 fr. van haar. Uit dezen han del, wordt aan de Tunis geschreven, kan men opmaken, dat da prius tot de overtuiging is ge komen, dat de speelbank eene te monsterachtige zaak is om in stand te kunnen blijven. In Oostenrijk zal eerstdaags een belasting op photographie-psrtretten ingevoerd worden. DeTentoonstellings-verloting zal niet zooals vroeger was bepaald, op den lOden maar e;rst dsn 30sten dezer miaud aanvangen, daar de voorbereidende werkzaamheden zeer om vangrijk zijn. Zij zal plaats hebben ten overstaan van een notaris, vermoedelijk ten Raa lhuize teAmst. Da trekkingen geschieden zoodanig, dat niet slechts elk lot eener serie kans heeft een der prijzen te winnen voor elke serie bestemd, maar bovendien om daarna deel te nemen aan de trekking van de bekende hoofdprijzen, zoodat zich het geval kan voordoen, dat een No. waarop reeds een serieprijs viel, nogn:ê tot dj uitverkorenen voor een der hoofdprijzen gaat behooren. De overige seriën volgen in verschillende trekkingen, geleide lijk telkens 10 tegelijk, totdat op den laatsten dag der trekking, de winnende nummers der hoofdprijzen worden getrokken. Die laatste dag is echter nog niet bepaald. Houders van loten dienen dus, ook na de Serie-trekkingen, hunne loten te bewaren, want een Serie-niet kan een winnend nummer worden voor de hoofdprijzen. Een vrouw, die vergulde speel- penningen voor 20-frankstukken in omloop bracht, is te Parijs in heehtenis genomen na een drijf jacht op het dak van haar huis, waarop zij ge vlucht was. Een man in den omtrek van St. A 1- bans (Eog. graafsch. Essex) werd onlangs aange vallen door een dief, die bij hem ingebroken had en hem blijkbaar veimoorden wilde. Maar zijn vrouw, die op zijn hulpgeroep kwam toe schieten, stelde met een pook den schelm bui ten gevechten bond hem met behulp van haren echtgenoot vast, totdat de politie kwam. De inbreker is thans tot 25 jaren dwangarbeid ver oordeeld. De leeraar Péan aan de R. H. B. school te Venlo, heeft naar aanleiding van het onlangs voorgevallene aan den Minister van Bin- nenl. Zaken ontslag gevraagd en verkregen. In een Zeeuwsch blad vinden wij vermeld dat West-Kappelle, met een bevolking van circa 2000 zielen, ruim 4000 lijders aan mazelen telt 1 Ter reede van P1ymouthhebben een Engelsche stoomboot, de Nottinghall, en de Duitsche bodem Eugenia, van Iquique naar Rot terdam, elkaar zware averij toegebracht door de een tegen den ander aan te varen. De Eugenia moest gesleept worden door de Nottinghall, en dit ging niet vlug, want de kreupele hielp hier de blinde. Een allerliefst 3-jarig meisje stikte eergisteren-middag in de Rozenstraat te Am sterdam door het inslikken vaa een te groot stuk vleesch. Het sterk worden van boter is door Gragnage onderzocht, en hij heeft bevonden dat de oorzaak: daarvan gelegen is in de ontwik keling van eene bacterie, waarvan hij een exem plaar aan de Academie te Parijs heeft gezonden. Een v ij f jarig meisje te Appelscha viel, op weg van school naar huis, van den draai in 't diepe kanaal, zonder dat er iemand bij tegenwoordig was. Gelukkig werd het angstge schreeuw gehoord door de weduwe Horstman, die derwaarts ijlde, in 't kanaal sprong en de reeds zinkende drenkeling redde. De Italiaansche roovers laten tegenwoordig weder veel van zich hooren door dieverijen en gevangennemiugeo. Zoo wordt thans uit Rome bericht, dat de Hertog van Cassella- mare, op een rit naar Gapani, door 12 bandieten aangehouden en gevankelijk weggevoerd is. Twee der leeuwen, die den ingang van het hoofdgebouw der tentoonstelling versier den, zijn als blijvende herinnering aan de ten toonstelling, geplaatst in 't Rijksmuseum. Te Venetië heeft een man, een rentenier, een eisch tot echtscheiding tegen zijne vrouw ingesteld, om een zeer zonderlinge reden. Zij vond in de kerk een portefeuille met 30,000 franks en bracht die terstond naar de politie. Toen zij thuis kwam en bet gebeurde aan haar man vertelde, werd hij zoo boos over hare han delwijze in deze, dat hij haar duchtig ranselde, het huis uitjoeg en het huwelijk ontbonden wil zien. Te Par ij s werden onlangs metden door Muybridge te San Francisco verbeterden photographischen toestel goed gelukte photogra- phieën verkregen van de schijnbaar verwards en onregelmatige bewegingen van personen die aan vallende ziekte en andere toevallen lijden. Uil deze verkregeu beelden wordt afgeleid, dat de bewegingen dier zieken aan zekere wetten onderworpen zijn en men hoopt door het be- studeeren dezer wetten middelen ter genezing te gunnen vinden. Naar men verneemt, zal het se- dert de laatste jaren onbebouwd zijnde landgoed Het Vrieswijk, buurtschap Averloo, Gemeente Diepenveen, toebehoorende aan den heer Vos de Waal, weldra weder worden bebouwd en wel door Eerw. Paters van de kloosterorde der Trap pisten, met het doel de daarbij gelegen woeste gronden te ontginnen. Een liefhebber van cijferen e" cijfers heeft eens nagegaan, welke bedrijven m verschillende groote steden van Europa hét meest worden uitgeoefend. In Parijs vindt men de meeste kleermakers, banketbakkers, modisten,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2