NIEUWE No. 743. Zondag 11 November 1383. 8e Jaargang. Het kerkelijk boekengericlit. BUITENLAND» De Nederlandsche Bedevaart naar Lourdes. UAllIISCIl C0DR4NT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franco per post. 1, Afzjnderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉB Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers K P P E R S LAUREY. Vervolg en slot.J De bevoegheid der Congregatie van den Index strekt zich ten opzichte der personen uit over alle lidmaten der Kerk, ten opzichte der zaak over alle geschriften, welke ook, bij aldien zij ex professo over den Gods dienst handelen. De Congregatie heeft ook het recht, het verlof van 't lezen of van 't bezit der verboden werken aau zulke lezers te verleenenvoor wie het lezen geen gevaar voor hun Geloof of goede zeden op levert. Het ongeoorloofde lezen of bezitten, alsook het voorbedachtelijb, wetens en wil lens, drukken van ketterschegeschriften wordt met excommunicatie bedreigd. Omdat het onmogelijk is, alle schadelijke boeken, die de pers oplevert, op den Index te plaatsen, spoorde bovendien Leo XII in het jaar 1825 alle Bisschoppen en de overige Kerkelijke autoriteiten aan, zelf uit eigen beweging de geloovigen voor het lezen van slechte boeken te waarschuwen en er met alle kracht tegen te ageeren. Het is dus aan geen twijfel onderhevig dat het zware zonde is, de verboden boekeu te lezen, te bezitten, te leenen of te ver- koopen, omdat de Kerk het verbiedt. Die het onmetelijk onheil kent, dat door de slecbte pers in moreel en sociaal opzicht'wordt gesticht, zal der Katholieke Kerk dank betuigen, dat zij het gezag en de kracht bezit, in spijt van alle bestrijding, op de gevaarlijke uitwassen der literatuur te wijzen. Het kerkelijk boekengericht heeft zijn ontstaan te danken aan de moederlijke be zorgdheid der Kerk voor hare kindereu; teedere liefde dringt haar te verbieden, wat, ons den dood zou kunnen brengen; 't is geenszins de vrees der Kerk voor haar eigen bestaan of voor 't behoud harer dogma's, zooals men de zaak meermalen tracht voor te stellen. 't Is verwonderlijk dat men van alle zijden zoo gekant is tegen de boeken-ceusuur der Katholieke Kerk, terwijl toch de meeste Re geeringen en godsdienstsecten er ook een Index op na houden. Allerminst mag het Protestantisme, Zwinglianisme en Cal vinisme het wagen over het inquisitoire handelen der Kerk den staf te breken; t zou daardoor zijn eigen vonnis onderteeke nen.Wat een Staats-Index beteekent, heb ben we in de laatste tien jaren o. a. 't best in 't naburig Duitschland kunnen waar nemen, waar men er op uit is de sociaal-de mocratische en kan het zijn ook de Katho lieke pers het zwijgen op te leggen. FEUILLETON. Vervolg.) De weersgesteldheid in liet Zuiden verandert vaak plotseling; dit ondervonden ook wij, want de regen werd spoedig vervangen door helder weder, zoodat wij den dag mochten eindigen met eene fakkel-processie, aan die van den vorigen avond gelijk. Nog menige groet aan Maria werd voor de Grot gebracht. Toen keerde ieder terug naar de stad, om in de rust van den tweeden nacht van ons verblijf te Lourdes, den Zondag af te wachten. In den morgen van dien dag zag men op den weg naar de Basiliek onder de menigte vreemdelin gen nu ook Lourdes' ingezetenen, in zondagsge waad, ter kerk gaan. Volgt gij hen, die, bij de Basiliek gekomen, de hooge trap naar den ingang niet bestijgen maar het voorplein opgaan, dan treedt gij al aanstonds het voorportaal bin nen van de crypte of onderkerk en gij staat voor Wij zullen onze beschouwingen thans eindigen met de vermelding van eenige merkwaardige zinsneden, die wij over den Roomschen en den Staats-Index in het Maimer Journal onlangs hebben gelezen: Index! Index-Congregatie! Hoe dikwerf heeft de klank dezer woorden den vrijzin nigen geleerde op zijne studeerkamer, achter zware folianten, kippevel doen krijgen, hoe vele malen liberale lieden in de bierknijp warm gemaakt, hoe dikwijls een gansche schare ontwikkelden, vrijgeesten en rationa listen, woorden van verontwaardiging over »Roomsche aanmat;ging«,«Pauselijke tiran nie», «geestelijke heerschzucht»«verdruk king der wetenschap»,op de lippen gebracht. Wat beduidt dan toch dat schrikverwek kende woord? Index beduidt: aanwijzen, boekenlijst en de Roomsche Index is een Ijjst van de voornaamste geschriften en boe ken, sinds de Hervorming verschenen, welke dwaalleeringen bevatten en die daarom door iederen Katholieken Christen moeten ver worpen worden. De Congregatie van den Index is een commissie van Katholieke ge leerden, meestal Kardinalen, welke derge lijke boeken, volgens de Katholieke Geloofs leer, op grond der heilige Schriftuur, der Katholieke traditie, der leer van de Kerk vaders en der besluiten van algemeene Con ciliën onderzoeken,en aangezien zij dwaallee- ren bevatten «op den Index plaatsen.» De In dex en de Congregatie van den Index is in de zestiende eeuw door het Concilie van Trente ingesteld tot bescherming van het Katholiek Geloof en tegen de nieuwe gevaren, die bij het uitbreken der Hervor ming en door de uitvinding der boekdruk kunst waren ontstaan,of met andere woorden tot onderrichting voor het Katholieke volk over de aanvallen, door de nieuwe dwaal leeringen tegen de oude Kerk en het oude Geloof gericht. De Vaders van het Concilie van Trente hebben zulk eene in richting noodzakelijk geacht en het is ge bleken dat zij heilzaam en noodzakelijk is, nu er elk jaar meer en meer boeken verschijnen, nu de leeslust vermeerdert en het ongeloot en de ketterijen zich algemeen verspreiden. Dat de vijanden der Katholieke Kerk, de dwaalleeraars, de ongeloovigen, de vrijgees ten en de aanhangers der zoogenaamde «vrije wetenschap,» dat allen, die hunne subjectieve meeningen boven de besluiten der Kerk stellen, den Index en de Congre gatie van den Index niet geneigd zijn, is natuurlijk. Doch, wij willen het gevraagd hebben aan allen die zoo tegen denRoomschen Index gekant zijn, heeft de moderne Staat, zooals hij zich in de laatste jaren ontwik- het bronzen beeld van den Apostel Petrus, op Home's heiligen Stoel gezeten, aan de beeltenis gelijk, welke in de hoofdkerk der wereld wordt vereerd. Aan de beide einden van den muur waartegen dit beeld is geplaatst, beginnen twee gangen, elk aan weerszijde met altaren of biecht stoelen bezet en getrokken om een blok van de rots, dat 4 meters hoog, 10 breed en 27 lang zijnde, het middenschip van de bovenkerk draagt. Deze gangen geleiden naar de eigenlijke grot kapel, boven welke zich het priesterkoor van de Basiliek verheft. Priesters uit het Missie-huis van Garaisou oefenen hun H. Dienstwerk uit in de crypte, dienen daar de H. H. Sacramenten toe en verkondigen Gods Woord aan de geloo vigen. Terwijl wij daarvan getuigen waren, werd de benedtn- zoowel als de boven-kerk met pelgrims gevuld. Tot nog toe was onze processie de eenige te Lourdes, maar nu kwamen de processiën van de stad Viviers, beneden Lyon aan de Rhone gelegen, en van Aureilhan, Seméac-Orleix en Chis, uit den omtrek, zich bij de onze voegen. Groot was dus de toevloed van biddenden, die bij de Grot nederknielden, toen daar voor ons de plechtige Hoogmis een keld heeft, niet een veel uitgebreideven en scherperen Index? Ziet eens, gij heeren pro fessoren en liberalen, ziet eens naar de verhandelingen der Gerechtshoven, die in den laatsten tijd tegen de Katholieke pers zijn opgericht, telt eens die vele veroor- deelingeu van Katholieke schijvers en re dacteurs, doorleest eens met een onpartijdig oordeel de artikelen en geschriften, wes halve zij veroordeeld werden en vraagt dan uzelven eens af: welke Index ia scherper die van de Kerk of die van den Staat? Waar is grootere vrijheid van het gedrukte woord, in politieke dingen of in reli gieuze En deze Staats-Index zal nu nog aanzienlijk verscherpt worden dooreen nieuw wetsontwerp voor hetDuitsche strafwetboek! Bovendien zijn het juist de straffen, die het grootste onderscheid tusschen den Staats- en den Kerkdijken Index vormen. Wie op den Staats-Index komt, moet in de beurs tasten en dikwijls belangrijke geldboeten betalen, hij moet vaak maanden, ja jaren lang, achter slot en grendel zitten, terwjjl degene wiens geschriften door de Kerk op den Index geplaatst worden, niets kwaads wedervaart; hij heeft slechts zijne dwaling te herroepen, de afgekeurde passages uit het boek te nemen, dan is alles goed; weigert hij echter zulks te doen, dan overkomt hem nog niets, men laat hem eenvoudig zijn hetgeen hij zijn wil en breekt met hem de kerkelijke gemeenschap af.» Wij vertrouwen in deze regelen de ge schiedenis en het doel van den Index en van de Congregatie van den Index op duide lijke wijze te hebben verklaard. Geen zucht tot overheersching, neen, teedere bezorgd heid voor de zielen der geloovigen, deed de Kerk besluiten den gezegenden Index in het leven te roepen. De Kerk is geen tiran, de Kerk is eene liefhebbende moeder, die steeds een waakzaam oog houdt op het welzijn harer kinderen. Schatten we die liefdevolle bezorgdheid der Kerk in andere zaken hoog, niet minder waardeeren wij die in de door haar ingestelde Congregatie van den Index. Aan hen, die er zich op toeleggen den Index te belasteren en te spotten, kunnen we gevoegelijk toeroepen: het zijn geen slechte vruchten, waaraan de wespen knagen. De Frausche Minister van Financiën heeft eergisteren aan de commissie voor de be- grooting verklaard, dat hij zich voorstelt de leening voor het buitengewone budget van het volgend jaar te brengen op 320 millioeu. aanvang nam. Rondom een orgel ter zijde van hot altaar geschaard, hadden de zangers op den aanhef des priesters bij het Evangelie geantwoord, toen een andere priester het spreekgestoelte besteeg dat buiten de Grot is aangebracht. Vol aan dacht luisterden wij naar de schoone verklaring van de groetenis des Engels aan Maria. Doch op eens wordt onze opmerkzaamheid verstoord door ten wel onderdrukt, maar toch verneembaar gerucht, onder de Frausche pelgrims bij het aan grenzende badwater; wat meer is, een geestelijke treedt naar den prediker toe en deze onderbreekt zijne rede, want hem schijnt een gewichtige zaak te worden medegedeeld; daarop hervat hij de onderbroken predikatie, maar ongeveer in deze bewoordingen: „terwijl ik u spreek over de macht van Gods Moeder, heeft Maria op dit zeltde oogenblik getoond, wat zij bij God vermag. Ouder gindsche Fransche pelgrims bevindt zich eene jonge dochter, die voor twee jaren het klooster leven wilde aanvaarden, doch nauwelijks was zij het proefjaar ingegaan, of eene ernstige ongesteld heid verhinderde haar dit voornemen te vol brengen. Ofschoon hare krachten afnamen, wan kelde toch haar vertrouwen niet en zij kwam De uitgifte daarvan zou in Maart plaats hebben, de rente drie ten honderd bedragen en de aflossing geschieden aan de kan toren der Rijks-betaalmeesters en ontvangers. De Minister zal zich ten aanzien der bank biljetten bepalen tot het verhoogen van het maximum, dat in omloop mag worden gebracht. De Commissie vau onderzoek voor het door eenige Afgevaardigden bij de Fransche Kamer ingediende voorstel: om het Ministerie wegens zijn beleid tegenover Tongkin in staat van beschuldiging te stellen, adviseert tot het niet in behandeling nemen van dit voorstel. De hertog van Aumale is ernstig ziek, zoo zelfs dat zijn toestand bezorgdheid in boezemt. Bij de Fransche Kamer is de aanvrage van suppletoire kredieten voor Tongkin, ten bedrage van 9 millioen, ingekomen. Het wetsontwerp is naar de afdeelingen ver zonden ter benoeming eener speciale Com- missie. Een der medewerkers van den Temps heeft een onderhoud gehad met den heer Waddington, Fransch gezant te Londen, en daaruit is, naar het blad meldt, geble ken dat de quaestie der vergoeding aan den Engelschen zendeling Shaw (fr. 25000) ge regeld is ten genoege van de beide mo gendheden, onverschillig of Shaw zich al dan niet er mede tevreden stelt. Opnieuw zijn in Engeland een aantal extra-parlementaire redevoeringen gehou den, meest alle loopende over de quaestie der uitbreiding van het stemrecht; het wordt dan ook bepaaldelijk zeker geacht, dat in de eerstvolgende Parlementszitting reeds door de Regeering een hiertoe strek kend ontwerp zal worden aangeboden. Luidens de jongste Kaapsche berichten, is Cetawayo nog steeds »de gast« een beleefd woord voor »de gevangenevan het Britsche Gouvernement te Ekowe. Volgens Daily Newsheeft het onderhoud, dat met Krugerplaats had aan het Ministerie van Koloniën, nauwelijks een kwartier ge duurd en was het slechts eene formaliteit. Paul Kruger was zeer tevreden over de wijze van ontvangst en is dadelijk met zijne mede afgevaardigden aau het werk getogen om een memorandum op te stellen, waar in hij tevens de gelegenheid zal te baat nemen, om de beschuldigingen t9 weder leggen als heerschte in de Transvaal nog slavernij. De generaal-adj udant vau den Duitschen Keizer is eergisteren-avond naar Madrid vertrokken met een door den Keizer eigen- naar Lourdes om door Maria's voorspraak ge nezing af te smeeken. Eu ziet! onder de Hoogmis, die hier opgedragen wordt, heeft zij het afge beden herstel verworven." Diep getroffen, God dankend en met een onbegrensd vertrouwen vervolgden wij ouze gebeden, terwijl het 11. Misoffer werd volbracht. Later vernamen wij dat de gelukkige herstelde, die geleden had aan eene verlamming door al da ledematen, de krukken, waarop zij hier gekomen was, konde achterlaten, want gezond keerde zij huiswaartSj teneinde zich ongestoord aan God te gaan toewijden. Gaarne maakten wij nu voor de pas aange- komenen plaats bij de Grot, waarheen wij eerst des avonds zouden terugkeeren. Dien tusschen. tijd konden wij besteden aan het bezoeken van een ander bedevaartsoord. Te 12 uur op den middag wachtte de trein om ons derwaarts te brengen. Na omtrent drie kwartier uur sporeus hielden wij op aau een klein station, Moutaut- Bétharram genaamd. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1