BINNENLAND. handig geschreven brief, waarin wordt aan gekondigd dat de Kroonprins, als vertegen woordiger des Keizers, een tegenbezoek zal brengen aan den Koning van Spanje. De Kroonprins vertrekt in de volgende week, door drie Duitsche oorlogsschepen begeleid, uit Genua. Moret y Prendergast, de nieuwe Spaansche Minister van Binnenlandsche Zaken, heeft zoowel te Madrid als te Bar celona, als speelholen en verblijfplaatsen van valsche munters bekend, zeer krachtige maatregelen tegen beide kwaden doen nemen, 't Gevolg is geweest, dat men te Madrid niet minder dan vijf fabrieken van valsche bankbiljetten heeft ontdekt, waarin 40 per sonen werkten, en dat men te Barcelona tot de ervaring is gekomen, dat de politie aldaar reeds sedert geruimen tijd met de spelers en valsche munters, van welke ze een vast traktement trok, gemeene zaak maakte. Yele dienaren en een hoofdambtenaar van politie zijn in hechtenis genomen. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat Vrijdag 11. aldaar eene bijeenkomst van Ni hilisten is gehouden, waaraan zoowel so cialisten als terroristen deelnamen. Men beraadslaagde over de vraag: wat te doen tegenover de krachtige maatregelen door de Russische Regeering nog steeds tegen over het streven der partij genomen. In het Servische district Banja, de partement Alixinatz, is een opstand uitge broken. De muiters sneden de telegraaf draden door en namen den onder-prefect gevangen. De staat van beleg is afgekon digd. Men verwacht spoedig een gevecht met de geregelde troepen. Acht hoofden der radicale partij zijn te Belgrado iu hechtenis genomen W6gens aan hitsing tot opstand. Blijkens eene Hongkongsche depêche aan den New-York-Herald, heeft Admiraal Courbet Bakh-Nich nog geenszins genomen, maar besloot hij het aanvallen van deze stad, die door een sterk Chineesch garni zoen wordt verdedigd, wegens den slechten toestand der wegen* uit te stellen tot het begin van December. Harmand, de bur gerlijke commissaris*, vertrekt met de eerste gelegenheid naar Frankrijk, en men ver wacht van dit vertrek de gunstigste ge volge». Reeds thans schijnt de overeen stemming voor een goed deel te zijn terug gekeerd. In China dus voegt de berichtgever er bij worden de ooriogstoebereidselen nog steeds ijverig voortgezet. Een telegram uit Havanna van 3 No vember jl. meldt, dat de stad Cobre door overstrooming verwoest is en daardoor te vens te Santiago de Cuba groote schade is veroorzaakt. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingekomen een voorstel van den beer Van Eek, betreffende de wijze van behandeling der Troon rede. Het geval heeft zich voorgedaan, zegt de Gelderlander, dat een commies bij Financiën, behalve zijn traktement 12 jaar lang een wacht geld van 1085. trok, als oud-secretaris eener ontbondene Staatscommissie. De Rekenkamer weigerde die sommen te verevenen.De betaalmeester die het wachtgeld op last van de ministers uit keerde, hield de kwitantien van den commies maar in kas en verrekende die als baar geld. De ministers zijn weer aan hun geld, een som van bijna 13000.gekomen door een po3t op de onvoorziene uitgaven voor 1883. Nu zijn zulke uitgaven alles behalve onvoor zien, wanneer ze over een dozijn jaren loopen en ons dacht bet raadzaam het Begrootingshoofd- stuk: Onvoorziene Uitgaven eenvoudig af te schaf fen. Komen er inderdaad onvoorziene uitgaven opdagen, welnu, dan boeke de minister ze slechts en wachtte met de betaling totdat er een massa zoodanige gespecificeerde posten zijn, die dan den inhoud kunnen vormen eener credietwet, al of niet goed te keuren door de Kamers. Amsterdam, 9 Nov. Voor ongeveer twee jaren werd aan de Keizersgracht bij de Lelie gracht een gesticht voor R. K. ziekenverpleging geopend. Spoedig bleek, dat de ruimte te klein was, zoodat tot vergrooting overgegaan moest worden. Voor dit doel werd uit vrijwillige bij dragen een buis aan de Heerengracht aangekocht, dat geheel gesloopt en weder opgebouwd werd en thans met dat aan de Keizersgracht één ge heel uitmaakt. Uitwendig is het reeds geheel voltooid en inwendig is men zoo ver gevorderd, dat de opening begin December kan plaats hebben. Oud-Beierland, 9 Nov. Vau Zondag tot Dinsdag werd alhier van niet minder dan 24 ge vallen van pokken aangifte gedaan, terwijl 6 aan getasten overleden. Niet zonder reden begint men zich ongerust te maken ever verspreiding der ziekte naar de omliggende gemeenten. Tilburg, 9 Nov. Woensdag-namiddag waren de werklieden in de stoomwolfabriek van den heer Eras alhier druk aan den arbeid. Een hun ner, een vrouwtje van 50 jaren, liet eensklaps de spoel rusten: Haar neefje, een kleine jongeD, die in hare nabijheid werkte, zeide tot haar: „Tante, slaap je?" Tante zat dood met de spoel in hare reeds verstijvende hand. Ze was, zonder dat iemand er iets van bemerkt had, al werkende den dood ingegaan. Beverwijk, 9 Nov. De gemeenteraad alhier, heeft besloten het post- en telegraafkantoor in het Raadhuis te vestigen. Scheveningen, 9 Nov. Gisteren kwam alhier eene schuit van de wed. r. d. Toorn van de haringvisscherij terug, het treurig bericht bren gende dat een der matrozen, Huibert Duin, van het dek was geslagen en jammerlijk verdronken. Nijmegen, 9 Nov. Heden-ochtend is uit de rivier de Waal onder Beuningen het lijk opge- vischt van een sigarenmaker alhier, die Zondag den 21en Oct. jl. bij het visschen in de Waal is verdronken. 's Gravenhage, 9 Nov. In den afgeloopen nacht is alhier iu de Bierstraat bij den expedi teur v. d. H. inbraak gepleegd. Twee lessenaars zijn opengebroken en daaruit is ongexeer 100 ontvreemd. Ook eene parapluie en eene beitel zijn gestolen. Naaldwijk, 9 Nov. De koster van de R. K. kerk alhier, is eergisteren-avond van eene trap gevallen en op de plaats dood gebleven. Oosthuizen, 9 Nov. Door de duisternis mis leid, liep ee; gisteren zekere P. Tuin, van Warder, in de sluis alhier, en werd kort daarna levenloos er uit opgehaald. Schiedam, 9j Nov. J. Huizer, die onlangs in de branderij van de firma B. A. J. Wittkampf, alhier, door het springen van den ruwketel brand wonden bekwam, is heden-ochtend overleden. De toestand van het tweede slachtoffer, H. Etman, is nog steeds zorgwekkend. GEMENGDE BERICHTEN. De diamanten, brillanten, paarlen en andere kostbaarheden uit de Fransche afdee- ling der tentoonstelling, welke eene hooge waar de vertegenwoordigen, zijn onder escorte van Parijsche politiebeamten en der garde republi- caine naar de Fransche hoofdstad overgebracht en behouden aldaar aangekomen. Paul Linda u, die tot de eeregas- tcn behoorde bij de opening van de North Pacific-baan, ontmoette bij een Indianen-feest te Yellowstone tot zijn niet geringe verrassing een echten Berlijner, die op de grens van het Indianen-gebied aan den bouw van den spoor weg werkzaam was. Eigenaardig was het ant woord van den Duitscher op de vraag, hoe het hem daar beviel: „Es jefallt mir ja hier so weit janz jut. Amerika is ein freies Land; man kann 'n Jeneral Jrand 'n ollen Ochsen nennen, un es dhut Eenen Keener nischt. Es is hier so weit janz jut, man verdient ooch plenty of Geld!„ Met het verkoopen der gebouwen van de Tentoonstelling wil het niet vlotten. De in veiling gebrachte restauraiiegebouwen zijn opgehouden, 't Zelfde was het geval met het gebouw der Zuiderzee-Tentoonstelling. Men schijnt op te zien tegen het afbreken en ver voeren. Dit is ook de reden, waarom zoo wei nig kiosken te gelde gemaakt kunnen worden. Eenigen tijd geleden keerde de Columbia, een der stoomschepen van de Pacific Steam-Navigation Company de golf van Panama binnen en werd door den bliksem getroffen. Het schip werd niet gedeerd, want de afleider aan den voormast wendde alle gevaren af, maar het voorgedeelte van de boot, werd daarbij zoodanig met clectriciteit geladen, dat aanmerkelijke verande ringen moesten plaatshebbeu. Stuurde men het schip in zekeren koers, dan had er miswijzing plaats. In sommige richtingen had men den koers slechts eenigermate te veranderen, dan weer kon men zich op geen enkel kompas aan boord meer verlaten. Naar men onderstelde moest dit worden toe geschreven aan de kettingen die het stuurrad met het roer verbonden, dewijl deze zoo krachtig wa ren geëlectriseerd toen de bliksem zijn weg nam langs den afleider. De magneten aan boord had den hare kracht totaal verloren: zij waren let terlijk niets anders meer dan gewoon ijzer. Het schijnt ditjaar overal een goed aardappeljaar te zijn, ook in de vrij armoe dige plaatsen van het Thüringer-woud. De knol len kunnen niet eens alle in de kelders gebor gen worden, en zij zijn er zeer goedkoop. Men koopt een centenaar (50 kilogr.) zeer goede aardappelen voor 1 Mark (10.60) of nog minder. Sedert Zondag jl. wordt te Ooi bij Nijmegen vermist de jongeling J. II.middel matige lengte, blond haar, gekleed met zwarte jas, dito vest, grijze broek en linnen hemd; hij droeg een zilveren horloge aan een zwart koordje op zak. Omstreeks 10 uur des avonds ver liet hij eene herberg om zich huiswaarts te be geven, doch is niet aangekomen. Zeer waar schijnlijk is hij, door de duisternis misleid, in de Waal geraakt en verdonken. D e Magdeburgische Zeitung bevat eeni- ge mededeelingen over Geschdftsumtriebe hollan- discher Fir men"Er is, zegt het blad, aan de verschillende Kamers van koophandel ken nis gegeven van de handelingen van eenige fir ma's in Den Haag, wier handelspraktijken bijna dagelijks stof gaven tot herhaalde klachten en navragen. Deze firma's zijn: W. J. Heystek, ge huwd met A. G. W. Lambrechts, en D. P. Heystek, die handelen onder de firma Lam brechts en Co., Den Haag, Paulus Potterstraat 340; W. A. Van Dolder en H. B. Thijssen, die hunne operaties drijven, nu eens onder den naam van Bernard en Co., den Haag, Paulus Potterstraat 251, dan weder als de firma Does burg en Co.; eindelijk II. J. A. Schoemaker, Koningstraat, Villa Willem III, Den Haag. Volgens het Journal de Liege is het water in de bronnen van Chaudifontaine plot seling twee graden warmer geworden. Aan de warmQ bronnen van Aken moet een dergelijk verschijnsel zijn waargenomen. Aan een klein Duitsch Hof nader de de geboortedag van „die Frau Herzogin", en de intendant van het Hoftheatertje naderde „eerbiedigst" den doorluchtigsten landsvader, om het welmeenen van Z. D. te vragen voor de feestvoorstelling. Serenissimus, zeer slecht geluimd, ontving den „Oberbühneurath" zeer ongenadig, en toen deze Z. D. nu bovendien ook nog plaagde met de keus van een stuk, riep „Durchlaucht" kregelig: „Och wat, geef wat ge wilt". Aan den morgen van het geboor tefeest der geliefde landsmoeder kondigde, tot groote verbazing van de goede residentiebewo ners, het theaterbiljet de opvoering aan van „Was lhr wollt" (As you like it), comedie van Shakespeare. In de goederenloods b ij het at a— tion te Tilburg zijn drie jongens binnengeslo pen, met het doel zich aldaar goederen toe te eigenen. Ze werden echter ontdekt en zetten het toen op een loopen. Een hunner werd ge vat. Het bleek dat het knapen waren, elders ir, de provincie thuis behoorende, en misschien op „hun ambacht" reizende. Vervalsching van koffie in Nederland. In het Weekblad voor Pharmacie van 3 dezer wordt door den heer H. Nanuing gewag gemaakt van eene koffie vervalsching, die sedert eenige jaren iu ons land fabriekmatig wordt gedreven en bestaat in het geven van het aanzien van gele Preanger aan groene koffieboonen. Het middel is: een broeiingsproces waaraan zoo noodig de boonen met gele oker gekleurd worden. Deskundigen schijnen deze ver valsching aan den reuk te kunnen onderkennen. Langs den scheikundigen weg schijnt zij onmogelijk geconstateerd te kunnen worden. De vervalsching is voordeelig voor den vervalscher: 12 ets hoogere waarde per kilo tegen 1 cent kosten! De zeer bekende Leonardus Serne, oud 33 jaar van beroep hondenscheerder en fabrikant van „capuala", zich noemende veearts 1ste klasse en ook wel doctor Serne', laatst wonende te Am sterdam, doch sedert eenige weken verdwenen, is wegens te Londen gepleegde bedrieglijke oplichterij aldaar gearresteerd. In het Algemeen Politieblad van 17 Augustus jl. werd zijne opsporing en aan houding gevraagd tot het ondergaan van 3 maan den cellulaire gevangenisstraf, hem opgelegd wegens moedwillige verwonding. Bij Castro p, in Westfalen, is een houtvestersleerling, Wilmsmanu genaamd, in het bosch door een troep knapen van 18 tot 23 jaren aaugevallen en vermoord. Onder die jongelieden was er een, dien hij onlangs wegens beschadiging van het bosch had doen bestraffen, en die thans daarover wraak wilde nemen. Na een korte woor denwisseling werd de jonkman met eenig; revol verschoten weerloos gemaakt. Daarna schoot een der moordenaars nog zijn geweer op hem af, en sloeg hem vervolgens zoolang met den kolf daar van, tot de ongelukkige geen teeken van leven meer gaf. Toen bonden de moordenaars hun slacht offer aan handen en voeten en wierpen het in de naburige Emscher. De misdaad kwam spoedig aau het licht. Een vrouw had in het bosch iets van het rumoer gehoord en de stemmen van een paar der misdadigers herkend. Drie daarvau, de ge broeders Hodde en de mijnwerker Rumpfel, zijn gevangen genomen en hebben, na eenig loochenen, hun schuld bekend. Het lijk heeft men uit de Emscher opgevischt. In den Brusselschen gemeenle- raad is een post van 12,000 franks, voor het vertalen in het Vlaamsch van gemeentelijke be kendmakingen, die door den burgemeester op de begrooting was gebracht, verworpen met 14 tegen 12 stemmen. Deze nederlaag van de voorstanders der Vlaamsche taal is voornamelijk te wijten aan den feilen tegenstand van het Raadslid Allard, die van meening was, dat de Vlaamsche beweging met Conscience was gestorven, en dat de over heid, als zij tot het volk sprak, dit alleen io het Fransch behoorde te doen. Dezer dagen is te Dantzig een oudstrijder, Jahnke, overleden aau een wond die hij in den oorlog van 187071 bekwam. Hij had zich in dien oorlog door groote dap perheid onderscheiden en was nu gerechtsdie naar. In een der gevechten kreeg hij een kogel in de linkerborst boven het hart, die er niet uit gehaald kon worden. De wond genas, maar de kogel bleef boven het hart zitten, en hoewel hij hem volstrekt niet in het waarnemen van zijn ambt hinderde, zakte hij lager en lager totdat hij thans, na twaalf jaren, zijn doel be reikte en in hart drong. Te H ij u m (Fr.) heeft een werkman zich een aanmerkelijk stuk van de tong afge sneden. De aanleiding daartoe moet in waanzin gezocht worden. De Pool Kossuth, die eenigen tijd geleden H. M. de Koningin lastig viel om onderstand en daarvoor veroordeeld werd, en na het eindigen van zijn straftijd verleden Zaterdag als vreemdeling over de grenzen werd gezet, is na twee dagen weder te Arnhem teruggekomen en heeft aldaar onder een vreemden naam zijn intrek genomen in een der hotels. Hij werd echter herkend en ditmaal, op zijn verzoek, in de richting van Londen het land uitgeleid. Acht millioen gallons katoen- zaadolie werden in 't vorige jaar van Nieuw Or leans uitgevoerd onder den naam van olijfolie. Acht en tachtig procent er van ging naar de ha vens der Middellandsche zee, dus naar die stre ken, welke het eigenlijke vaderland der olijfolie zijn. De burgers van Porto Longone, op het eiland Elba, zijn onlangs zeer zonderling te werk gegaan bij de jongste gemeenteraads verkiezingen, ten minste volgens de mededeelin gen van de Gazetta Livornese, die voor de waar heid er van instaat. Er was in dat stadje se dert geruimen tijd een crisis in den gemeente raad en een ledige kas. De burgers besloten daarom in het geheel geen gemeentebestuur meer te kiezen, en alles maar stil op zijn be loop te laten, ongeveer als de Florentijners met hun stervende republiek deden in 1529. Toen dus den 7 Oct. de gemeenteraadsverkiezing zou plaats hebben, verscheen er niemand aan de stembus. De verkiezing werd toen tot den 14 Oct. uitgesteld en dien dag kwamen de kiezers in grooten getale en lachend op, alsof zij op eens een gelukkige ingeving gekregen hadden. En de uitslag der stemming bleek te zijn, dat twaalf gevangenbewaarders van het Bagno tot leden van den Raad gekozen waren. De stem ming was "olkomen wettig en geldig en zoo vor men de 12 gevangenbewaarders de meerderheid in den Raad, naast Uunne acht collega's, die door het plaatsje Capoliveri gekozen werden. Albert Wolff schreef onlangs een artikel iu le Figaro, dat den heer Konig, directeur van het „Gymnase", niet beviel; den journalist verleden week ontmoetende, zeide de heer K. op minachtenden toon: „Bousoir Wolff!" Wolff kwam daarop Zaterdag Konig tegen en haastte zich, dezen op bijtenden toon toe te roepen: „Bousoir Konig!" Z. M. van het „Gymnase" gevoelde zich hierdoor beleedigd en hief zijn stok op, die echter maar even den hoed van Wolff aanraakte. Van daar uitdaging door dezen laatste. Na wederzijdsche opheldering is het echter niet tot vechten over deze gewichtige zaak gekomen. W o e n s d a g-a vond moest te Sche- veningen eene schuit afvaren, toen een der ma trozen van boord sprong. Onmiddellijk liepen een aantal matrozen van andere schuiten te water, om den onwillige weder aan boord te brengen, wat evenwel niet gelukte; ook de politie kon er niet in slagen den woestaard aan boord te krijgen. Hij werd toen medegenomen naar het politie— bureel, waar tegen hem proces-verbaal wegens desertie is opgemaakt. Te Breda zijn twee Duitsche e cht- paren gearresteerd, die aldaar als kunstenmakers op de kermis kwamen, onder beschuldiging van te Bokstel een kleedingstuk te hebben ontvreemd. Bij het onderzoek bleek echter, dat alleen de vrouwen daaraan schuldig waren, die dar. ook naar Den Bosch zijn opgezonden, terwijl de mannen over de grenzen zijn gebracht. De scheiding dezer arme familie, waarvan eene der vrouwen eerst twintig jaren telt en een kind van drie maanden met zich voert, moet nog al tot een aandoenlijk tooneel aanleiding hebben gegeven. De schamele kleeding van den man der zooeven genoemde vrouw heeft haar, volgens hare verklaring, alleen er toegebracht, zich het bewuste kleedingstuk toe te eigenen. De Burgemeester van Sloten, Jhr. F. W. H. P. J. Martini van Geffen, werd Woens dag 11. met een paar heeren in eeu rijtuig zittende, op de brug over de Keizersgracht bij de Leidsche- straat, te Amst. door een beroerte getroffen. Iu het café Bloem opgenomen, werd hem door Dr. Duparc aanstonds geneeskundige hulp verleend. Deze haatte echter niet; na enkele oogenblikken was hij overleden. Een „dubbelhartig" mensch in den letterlijken zin des woords zit in de gevangenis te Jouia, iu den Amerikaanschen Staat Michigan. Het is een zestig-jarig neger, die twee harten en daarenboven nog een rib meer dan gewone men- schen heeft. Hij vertoonde ook vroeger op de kermissen de merkwaardige eigenschap van zijn pols, dien hij, als hij wilde, eenige minuten lang kon stil laten staan. Eens hadden de vervaardigers van het groote Fransche woordenboek achter 't woord „krab" geschreven: „Een kleine roode visch, die altijd acliteruit gaat." Zij vroegen den grooten dieienkenner Buffon, of op hun bepaling iets was af te dingen, 't Antwoord luidde: „Een krab is geen visch, is niet rood en gaat niet achteruit. Op deze drie dingen na is de bepaling goed." Of dit verhaal waar is weten we niet, doch wel 't volgende: Dezer dagen schreef de Parijsche Figaro: „Te Bern is een reusachtige steenen brug inge wijd. Zij is gebouwd door Duitsche geldmannen, en reikt van het uiterst der stad in een enkelen boog stout over 't Rijndal." Hierop nu zegt de Bien Public: „De brug is niet van steen, maar van ijzer; zij heeft niet één boog maar twee; zij werd niet voor Duitsch maar voor Engelsch geld gebouwd; zij begint niet aan 't eind der stad maar in 't midden, en reikt niet stout over 't Rijndal maar over de Aar. Op deze kleinigheden na is 't bericht van Figaro volkomen juist". Dezer dagen werd bericht, dat de dochter van den goudsmid Rogmanns te Kleef wegens sluikhandel zou zijn aangehouden. Blijkens een verklaring, geteekend door den verificateur en den rijksontvanger, is dit bericht, van de Weseler Ztg. geheel onwaar; de familie heeft een advocaat gemachtigd, dat blad wegens laster te vervolgen. In hetGallicische dorp Perehinsko drong des nachts een beer in den veestal. Twee der drie boerenjongens, die met de bewaking van den stal waren belast, begaven zich,door het vreeselijk gebrul der ossen aandachtig gemaakt, met knuppels in den stal. De beer liet nu zijn buit los, maar greep een der knapen en vermorzelde hem met zijn voorklauwen den schedel. Toen viel het razende dier op den tweeden knaap aan, scheurde hem het vleesch van het lichaam en zoog het uit- stroomende bloed op. De derde knaap vluchtte op het dak, vanwaar hij met een hooivork den beer trachtte te treffen. Deze liet zijn slachtoffer los, dat daarop nog de macht had, door een opening op het dak te klimmen. De beer richtte nog eenige verwoestingen aan onder het gestalde vee en mis handelde het herdersknaapje dat schreiende aan den ingang zat. Tegen den ochtend werd het mon ster eindelijk gegrepen, toen het op zijn weg nog aan een bejaarden boer zijn ontembaren bloeddor» wilde verzadigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2