NIEUWE No. 744. Donderdag 15 November 1883. 8e Jaargang. Beschaving. BUITENLAND. SP£-Jl ti De Nederlandsche Bedevaart naar Lourdes. HAARLEM ABONNEMENTSPBIJS Per 3 maanden yoor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afz snderlijke Nummers 1 0,85 1,- 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DEB ADVERTENTIËÏÏ Van 16 regels30 Cents Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Adverteutiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPEBS k LAUREY. In de laatste tien jaren heelt men van geen woord zooveel misbruik gemaaktdan van het woord »beschaving«en als men het hoort of leestdenkt men onwillekeu rig aan het schoone gezegde van Paus Pius IX z. g.»Men late aan elk woord zijne beteekenis. Onder beschaving verstaat het huisbak keu menschenverstand de hoogere ontwik keling van den natuurlijken aanleg, de vorming van geest en hart, in 't algemeen den vooruitgang. Wie nu zou tegen de beschaving zijn, wie zou haar misprijzenwie zou haar haten wie zou haar tegenwer ken? Is zij niet het begeerlijkstehet edelste waarnaar de meusch kan streven? Want immers het woord beschaving* beteekeut zedigheid, gemanierdheid, vorming, ont wikkeling in een woord alles wat den mensch van het dier onderscheidt. De mensch in onbeschaafden toestandis ruw gewelddadig wreed de beschaafde meusch stelt zijne individueele behoeften en be geerten ondergeschikt aan het welzijn van het algemeen; hjj neemt zelf geen wraak, doch laat het aan de bevoegde macht over voor hem op te komen als zijne belangen zjjn benadeeld, als zijne eer is gekreukt; hjj gedraagt zich ordelijk, neemt de be leefdheidsvormen en andere goede maniereu in achtontziet het eigendom en het leven van den naastekortom voor hem zijn wetten rechtzedelijke beginselen enz. het richtsnoer, naar hetwelk hij zijne hande lingen richt. De strjjd voor zulk eene be schaving is dus de rechtvaardigste strijd dien de mensch op dit onderaardsche tra nendal strjjdeu kan. Maar Sinds tien jaren heeft het naburige Duitsch- land een door de wet gesauctioneerden be- schavingsstrijd (Culturkampf). Deze strijd staat in zulk eene kwaden reuk dat nie mand er het vaderschap van wil overne men en de Pruisische Regeering ziet zich allengs genoodzaakt stappen te doen om van dezen strijd op een fatsoenlijke manier af te komen. Zonder twijfel is dus de ware beschaving geenszins het doel en de vrucht van dien onheiligen strijd. De zoogenaamde moderne beschaving is uitwendig klatergoud zonder waarde of innerljjk gehalteschijn zonder wezen vernis, en niets meer. Iemand kan zeer beschaafd, schijnbaar rechtschapen, braaf FEUILLETON. Vervolg.) Vervolgens bereikten wij langs een breeden weg, die met een brug over de Gave eindigde, in de onmiddellijke nabijheid der bedevaartskerk, den voet van een berg. Ziet gij de opgaande reeks van kapellen, uit witten steen gebouwd, die, als eene rij van blanke duiven op het groene berg hout rust Het is de schoone Kruisweg van O. L. V. van Bétharram. Deze. heeft zijn ontstaan te danken aan de volgende gebeurtenis: In de maand September van het jaar 1616 zagen vijf dorpsbewoners het groote kruis, dat eenigeu tijd te voren door den Aartsbisschop van Aueh met veel plechtigheid op den kruin van den berg geplaatst was, vallen, weder opstaan, schitteren en bekroond worden met een verblindend licht. Vijf jaren later gaf de toepassing der gestrenge regels, welke de H. Kerk voorschrijft, om de ware mirakelen te bevestigen, aan dit wonder de meest onbetwistbare zekerheid. Tengevolge daar van lieten de Missie-priesters, die zich daar had- eu welvoegelijk in het maatschappelijk leven optreden, en toch in zijn hart een karak- terlooze, ellendige booswicht zijn. Want beschaving zonder vorming en veredeling des harten is niets, en zonder zedelijke diepte is de beschaving slechts eene ge zellin der huichelarij, en der met groote sluwheid bedreven onzedelijke handelingen. De moordenaars Thomas, Peltzer e. a. waren, zooals de wereld het noemt, zeer beschaafde lui, de fabrikanten van dyua- miet-bommen niet minder. De Hemel beware ons echter voor zulk eene beschaving Toen nu ruim tien jaren geleden onder het frenetiek gejubel van alle liberalen, verlichten en beschavings-apostelen de strijd voor de beschaving* in Duitschland een aanvang nam maakten eenige ver standige mannen de Pruisische Regeering opmerkzaam, dat het geen strijd voor maar tegen de beschaving was, omdat die on heilige strijd juist het fondament der ware beschavingden Godsdienst en met hem de zedelijkheid en de gerechtig heid bjj het volk ondermijnt. Het begrip beschavinghad reeds toen dezelf de beteekenis als ongeloof en verwaandheid en hij die het meest over de Kerk en het Katholieke Geloof kon schel den di. in handel en wandel het met de eerlijkheid en in het zedelijk leven het met de Christelijke moraal niet al te nauw namdie had het toppunt van den be- schavings-Chimborasso bereikt en kon met verachting en medelijden op de domme menigte nederzieu. De in een tiental jaren geoogste vruch ten verschaffen ons thans een oordeel over de waarde van het zaad. Voor de beschaving werd op de volgende wijze gestredenmen legde de Kerk de boeien aanmen hief de kloosters opmen stelde de kansels en de Liefdezusters ouder toezicht der politie men daagde Bisschoppen en Priesters voor 't gerecht, men sleepte dezen in de ge vangenis of men joeg hen uit het land, men ontvolkte de Seminariën en men ont nam het honorarium aan de Geestelijken, terwjjl men aan den anderen kant aan de oplichters, moordenaars en andere vage bonden vrjj spel liet. De gevolgen dezer valsche beschavingsmaatregelen lieten zich niet wachten: het volk werd onverschillig, ongeloovig en zedeloos, het verwilderde, verarmde en liep bjj massa's in de armen der sociaal-democratiede misdaden namen toe, de tuchthuizen werden bevolkt en de Regeering werd ten slotte genoodzaakt door den nedergezet, den berg in den vorm van den Calvarie-berg afhouwen en met een Kruisweg bezetten, maar deze werd door de Eevolutie op het einde der vorige eeuw verwoest. In den laatsten tijd werd de Kruisweg in zijn tegen- woordigen toestand gebracht. Bij de eerste statie baden wij vijf maal het „Wees gegroetdan ge zamenlijk opklimmend langs het soms steile berg pad, herhaalden wij die oefening bij elke vol gende kapel; deze geven ieder eene voorstelling, met bewonderenswaardige kunst, uit steen ge beiteld, van het 11. Lijden des Heeren, achter ijzeren traliewerk te aanschouwen; de afgebeelde feiten echter verschilden vaak van die der gewone kruisweg-staties, maar Bius IX heeft er dezelfde aflaten aan gehecht. De laatste statie bracht ons op den kruin van den borg. Daar staat een hoog kruis-beeld met de beide andere kruisen ter zijde, en de kapel der Verrijzenis, die door den blauwen hemel omgeven, dezen kruisweg op waardige wijze voltooit, scheen ons, vermoeide pelgrims, toe te roepen: sursum corda! heft uwe harten omhoog! Na den inderdaad vermoeiendeu weg bood deze be lommerde vlakte eene aangename verpoozing aan. Op de banken onder de schaduw van het ge boomte uitrustend, kan men het overschoone land schap, dat beneden ons lag niet genoeg bewon deren. De nog altijd onstuimige Gave, hare brui- het uitvaardigen eener nieuwe wet, te er kennen, dat zij met de Meiwetten te ver gegaan was. Van de vruchten van dezen valschen bescbaviugsboom zullen we er eenige noe men. In Berlijn, de stad der »tucht en goede zeden* hebben maandelijks ongeveer vijftig zelfmoorden plaats; in Berlijn, de stad der »Intelligenz,« waar bijgeloof en ongeloof hand aan hand gaan, staan de kerken leeg, tachtig percent der kinderen zijn niet gedoopt, vijf en dertig percent der huwelijken zijn niet kerkelijk ingezegend; de kaartlegsters maken er echter zeer goede zaken; men gaat er voorts met den gorilla in den dierentuin wandelen en de beschaafde* dames staan met verbazing naar haren voorvader te kijken. Heerlijke vooruitgang der beschaving! De vereeniging tegen den Vagabunden- nothe in Rijn-Pruisen opgericht, consta teerde onlangs het schrikwekkende toene men der landlooperij en bewees dat alleen het aantal vagebonden die in de huizen van detentie (een klein gedeelte van het werkelijk aantal) in de tijdruimte van 18711881 (dus in de jaren waarin voor de beschaving gestreden* werd) van 6000 tot 15000 is gestegen. Verreweg de meeste leegloopers en landloopers hebben op de scho len van Falk hunne opvoeding ontvangen. De klachten over de onbeschaamdheid en zedelijke verwildering der scholieren zijn algemeen; aan den Rijn, in Baden en in Oost-Pruisen heeft men vereenigingen van schoolknapen ontdekt, die er een sociëteits lokaal op na hielden, waar men soirées dan- santes organiseerde met medewerking van jongedames uit een naburig pensiounaat. Kan men wel hoogere beschaving verlangen? De naam Jezuïet* is in Duitschland veracht, ofschoon een te Metz verschijnend liberaal blad onlangs aan de opvoedingsmethode der Jezuïeten den hoogsten lof toezwaaide. De vorsten, die langen tijd zich tegen de uitvoering der doodstraf verzet hebben, zijn genoodzaakt door het toenemen van moor den en doodslagen, aan de gerechtigheid vrijen loop te laten en zoo zien we in de Rijnlanden de guillotine en in het overige Duitschland de bijl van den beul wederom werkzaam. De meineeden zijn met het on geloof op schrikwekkende wijze toegenomen, voor de nietigste zaken worden er valsche eeden gezworen en de rechters zijn niet in staat dit kwaad te voorkomen of uitteroeien. Wie echter draagt de schuld van al die sende wateren over eene bedding vau rotsblok ken in watervallen neerstortend, wringt zich daar schuimend door de bergen hêen, om vervolgens in wilde vaart de stad Bau voorbij te snellen naar de Adour, met wier golven zij zich in den Grooten Oceaan werpt. „De Béarn" heet de schoone streek en „Béarnais" de volkstaal, die daar gesproken wordt. Wij daalden het bergpad weder af naar het plein vóór de bedevaartskerk. Daar gingen wij de fontein voorbij, door welke op Maria's voorbede in den loop der tijden aan vele blinden het gezicht werd teruggegeven. De kerk zelve is gebouwd ia het begin der 17e eeuw. Op ten reeds ver verwijderd tijdstip, zoo meldt de oude kronijk van Bétharram, vonden drie jeugdige herders in een brandend struikgewas een wonderschoon beeld der Moeder Gods, zon der dat het van de vlammen had geleden. Het werd met eerbied door den pastoor dei- parochie nedergezet aan de overzijde van de Gave in eene nis, waarvan men de overblijtselen nog ziet. Maar deze was de plaats niet, waar het ver eerd moest worden, want den volgenden dag vond men het weder op de plek, waar de herders het ontdekt hadden. Daarna plaatste men het beeld in de parochie-kerk, maar ofschoon deze goed gesloten en des nachts bewaakt werd, had toch hetzelfde verschijnsel plaats. Zoo bleef het op de meineeden? De valsche beschaving en ver lichting, want als deze God ontkent, lioe kan dan voor God gezworen worden? De Staat moet eeD rechtsstaat zijn; wel zeker, maar als hij geen Christelijke Staat is, dan moet hij noodzakelijkerwijze een anti-Christelijken Staat zijn. De ware be schaving wordt ons echter alleen door het Christendom geschonken. Willen we dus werkelijk het verloren beschavingsterrein heroveren, dan moeten we in alle opzichten ook weder tot de Christelijke grondbegin selen terugkeeren. IJdele klanken en vernis doen niets ter zake. Volgens eene mededeeliug in nagenoeg alle Belgische bladen,bedraagt het totale cijfer der Belgische burgers, die aanvrage hebben gedaan om tot het kiezers-examen te worden toegelaten, naar de officiëele opgaven, om streeks 77.000. -» De Chiueesclie gezant Tseng heeft in een gesprek met een medewerker van de Standard verklaard, dat de onderhande lingen met Frankrijk rusten totdat Frank rijk geantwoord zal hebben op zijne nota van 5 dezer. De oorlog zou uitbarsten, indien de Fransche troepen voortrukten op Bac-Ninb, en dan zou de veiligheid der vreemdelingen in gevaar komen. Met 440 tegen 66 stemmen heeft Zaterdag de Fransche Kamer de gemeente wet aangenomen, nadat met 281 tegen 206 stemmen op aandringen der Regeering een voorstel was verworpen, om verande ringen te brengen in de gemeentelijke in richting van de hoofdstad. De heer Gordon Bennet, eigenaar van de Neiv-York Heraldzal, te beginnen met 1 December te Parijs een Fransch blad uitgeven. Het zal geredigeerd worden op de wijze als het New-Yorksche blad. Ben net heeft een kapitaal van drie millioen er beschikbaar voor gesteld. Donderdag a. s. 's morgens vroeg, vertrekt de Duitsche Kroonprins over Munchen naar Genua waar hij zich den volgenden Zaterdag naar Barcelona zal inschepen. Voor Barcelona zal de Prins, die ver gezeld zal wezen van Generaal Blumenthal, den hofmaarschulk Von Norman, de adju danten Von Semmerveld en Von Nyvenheim en Generaal-Majoor Mischke, opgewacht uitverkoren plaats, dezelfde waar nu de kerk is opgetrokken. Wel lieeft dit heiligdom op het einde der vorige eeuw van de Revolutie geleden, maar toch zijn er schoone schilderstukken gespaard ge bleven en de sacristie bevat, onder anderen, ook gedachtenissen door Paus Pius IX en Koningin Maria Antoinette nagelaten. Het lof was ten einde en wij hernamen onzen weg. Even gingen wij de trap af, die door de Gave wordt besproeid. Bloemen plukkend viel daar weleer een meisje in den stroom, maar, zoo verhaalt men, de 11. Maagd trad op hare smeek bede nader cn reikte haar een tak toe, waarmede zij den oever koude bereiken. De geredde boodt aan hare Redster een tak met gouden bladen aan. Vandaar de benaming:. „O. L. V. van den schooueu tak" of van Beth-Arram, zooals men in de volks taal zegt. Schilderachtig is het gezicht op de brug, vooral om de hangende planten, waarmede zij begroeid is en die, van den eenigen boog af dalende, zich in de Gave baden. Doch wijl ons hart te Lourdes was, konden wij gemakkelijk het natuurschoon van deze landstreek verlaten, om naar ons geliefkoosd verblijf terug te keeren. Wtrdt vervtlgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1