B 1 X K L A 1), GEMENGDE BERICHTEN. blijkt niet krankzinnig te wezen, maar aan voortdurende opgewondenheid te lijden. So cialistische studiën schijnen zijn brein niet te hebben verhelderd. Het onderzoek is nog loopend. De Univers maakt de zevende lijst van inschrijvingen bekend voor het gedenkteeken van Louis Veuillot, dat bestemd is om op gericht te worden in de kerk van het Heilig Hart op Montmartre. Dezö lijst wijst een cijfer aan van fr. 1180. In het geheel is thans ontvangen eene som van fr. 19.437. De commissie voor het Tongkinsche kre diet heeft Ferry en Peyrou gehoord, wier mededeelingeu uitsluitend op den militairen toestand betrekking hadden. Daaruit vloeide voort, dat de krijgsverrichtingen ophanden zoo al niet reeds aangevangen zijn. Toe lichtingen omtrent de diplomatieke en de fiuanciëele zijde van het vraagstuk werden tot later bewaard. Ferry beloofde al de diplomatieke stukken te zullen overleggen. De commissie is tot morgen uiteengegaan. De ofHciëele Londensche Gazette meldt, dat van de Britsche troepen in Egypte, naar het gevoelen der militaire autoritei ten, het garnizoen te Caïro nu wel ge mist kan worden, terwijl de geheele troe penmacht, die thans 6700 man bedraagt, gevoegelijk tot 3000 met zes kanonnen zou kunnen worden verminderd. Die troepen zouden dan Alexandrië tot middenpunt van vereeniging hebben. Onderscheidene Eugelsche onderdanen, in Egypte gevestigd, zijn voornemens be zwaren tegeu de voorgenomen ontruiming in te brengen. De Duitsche Kroonprins met gevoïg is te Genua aangekomen. De burgerlijke en militaire overheid, de Duitsche kolonie, de staf van het Duitsch eskader en de officiereu van een Russisch oorlogschip wachtten den Prins op. Deze werd met een hofrijtuig naar het koninklijk paleis gebracht, onder de toejuichingen eener groote menigte volks. De toejuichingen hielden nog aan toen de Prins in het pa leis was, en deze verscheen op het balkon om het volk zijnen dank te betuigen. Toen deed zich eeuig gefluit hooren, dat dade lijk door de toejuichingen gesmoord werd. Op het Aardrijkskundig Congres te Madrid heeft een zendeling, die verschei den jaren in Tongkin vertoefde, medegedeeld, dat er in dat land niet minder dan 22.000 in boorlingen gevonden worden, die door de Spaansche zendelingen der Philippijn- sche eilanden tot de Katholieke Kerk be keerd zijn. Aan de Universiteit te Lemberg heerscht groote agitatie, daar de Academische Senaat van den nieuw benoemden hoogleeraar De- lhiewicz eischt, dat hij zijn onderwijs in de Poolsche taal en dus niet, gelijk tot hier toe, in de Duitsche taal zal geven. De Rutheensche studenten in de theologie pro testeeren tegen dezen maatregel: zij bewe ren dat de Rutheneu het Poolsch niet machtig zijn. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn tot hervatting der werkzaamheden bijeengeroepn tegen Donderdag 29 November, des avonds te 8 uur. Naar aanleiding van een overleg over ver hooging van invoerrechten op tapijten en aanver wante artikelen onlangs door tapijtfabrikauten te Hilversum gehouden met het lid der Tweede Kamer,de heer mr. Bahlmann,is in eene vergadering van de Vereeniging van fabrikanten aldaar een uitvoerig adres aan den Minister van financiën opgemaakt. Delft, 20 Nov. Iu deze gemeente is Vrijdag middag het 5-jarig zoontje van den heer W. N. v. I. aan de Buitenwatersloot, onder het spelen in het water geraakt. Na lang zoekeu werd het aldaar levenloos opgehaald. Hekelingen, 20 Nov. Te Putten, nabij deze gemeente, heeft zich een geval van pokken voor gedaan bij een meisje,dat hare familie te Oud-Beier land had bezocht. Vlissingen, 20 Nov. Aan boord van de bark Marie, kapt. v. Overklift, was eene familie, als passagiers, welke hier eerst de ramp van Kra_ katau vernamen, waarbij al hunne betrekkingen, ouders, broeders en zusters moeten zijn omge komen. Oud-Beierland, 20 Nov. In de vorige week werden alhier weder 40 personen door pokken aangetast en hadden door die ziekte 11 sterfge vallen plaats. Sedert het begin der epidemie werden er 458 personen aangetast, waarvan 127 overleden. Leiden, 20 Nov. Alhier is een persoon ge arresteerd, die te Amsterdam een koffer met goed, die eenige oogenblikkeu op een pothuis stond, had weggenomen en verkocht. Amsterdam, 20 Nov. De politie alhier heeft de hand gelegd op een viertal personen, die zich aan diefstal door middel van inbraak hebben schuldig gemaakt. 's G-ravenhage, 20 Nov. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn in de verlengde Koning straat alhier, 5 a 6 in aanbouw zijnde perceelen door den hevigen wind in elkander gestort. Groningen, 20 Nov. Alhier is zekere B. v. M. naar het huis van arrest gebracht op ver moeden van brandstichting. Botterdam, 20 Nov. Gisteren-avond is door de politie alhier in een hotel een kassier gear resteerd, wiens uitlevering door de Bremer Re geering was aangevraagd, op grond dat hij valsch- heid in geschrifte zou gepleegd hebben. Naar uit Brussel gemeld wordt, zou de internationale tentoonstelling, waartoe onlangs te Antwerpen voor 1885 het plan ont worpen werd, waarschijnlijk niet plaats hebben, omdat de verwezenlijking daarvan tot te groote moeilijkheden aanleiding zou geven. In de nalatenschap van Fielding, den bekenden Engelscheu schrijver uit de vorige eeuw, vond men o. a. deze lijst met de volgende vragen en antwoorden: Vr. j/Wat is een vaderlander?" A. „Een man, die een post of ambt zoekt." Vr. „Wat is staatkunde?" A. „De kunst, om dien post te krijgen." Vr. „Wat is wetenschap?" A. „De kunst om de fouten en zwakheden onzer medemenschen te doorzien." Vr. „Wat is humaniteit?" A. Eeu tamelijk belangrijk onderwerp van gesprek." Vr. „Wat is verdienste?" A. „Geld, rang en vertrouwen." Vr. „Wat is geestigheid?" A. „Een middel om zich bij anderen gehaat te maken." Als eene bizon derheid wordt me- degedeeld, dat te Breda een bejaarde dienstbode, Martha Gobel, is gestorven, die zestig achter eenvolgende jaren bij don heer G. van Alphen en familie aldaar had gediend. Al de leden dier familie geleidden de trouwe vrouw grafwaarts. Bij de kroning van George I, van Engeland, op 31 Oetober 1714, waren slechts twee gepoeierde dames te zien, die om haar wit haar uitgelachen werden. Twintig jaar later was de mode om het haar te poeieren reeds algemeen. In 1795 legde William Pitt een belasting op het poeier, die in het eerste jaar over de 187,000 pond St. opbracht; want er werd voor l'/i mil lioen pond St. aan stuifmeel gebruikt. Een der volontairs, Woensdag jl. bij het instructie-bataljon te Kampen voor den dienst aangenomen (15 jaar oud), heeft de lengte van 1.80 M. Men zegt, dat de secretaris van het koninklijk Botanisch Genootschap te Londen eene proefneming heeft gedaan om zeegras in gewone aarde te planten. Natuurlijk zou men meeneu dat deze „bloemen van den Oceaan" niet buiten haar oorspronkelijk element zouden bloeien; maar het is gebleken dat de meeste soorten bizonder goed gegroeid zijn in een bodem, die gestadig vochtig wordt gehouden. Antisemitische gedenkpenningen. Te Weenen heeft men gedenkpenningen in den handel ge bracht bij gelegenheid san den 200 jarigen ge denkdag van de belegering der stad door de Tur ken. Aan de eene zijde dier penningen staat: Vienna urbs a Turcis libcrata MDGLXXXI11 (Weenen van de Turken verlost 1683), aan de andere zijde: A Judaeis capta MDCCCLXXX1II (Door de Joden heroverd 1883). De kunst van adverteeren maakt zeer groote vordering. Eene firma te Berlijn heeft aldaar met de eigenaars der voornaamste cafés een overeenkomst gesloten, waarbij zij, iu ruiling voor al de voorhanden waterglazen, kosteloos nieuwe Engelsch kristallen glazen levert, waarop bij wijze van annonce de namen geslepen ziju van verschillende industriëelen. Zoodra' zulk een glas met water gevuld wordt, valt de naam zoo zeer in het oog, dat ieder die het glas gebruikt, hem onwillekeurig lezen moet. De bejaarde Zwitser sche generaal Ochseuheiu, te Nidau, heeft een allertreurigst ongeluk gehad. Laatstleden Dinsdag ging hij uit, een geladen jachtgeweer dragende. Bij het heen gaan schoof zijne vrouw hem eene parapluie on der den arm. Tengevolge daarvan ging het ge weer af, en zijne vrouw viel dood neder, liet schot was haar door het hart gegaan. Een boertje was te Frankfort in de kom^iie gegaan, 2de rang. Hij was er voorde eerste maal en had nooit de spring-of klapstoe- len gezien, die zich door veerkracht zelf dicht vouwen, zrodra degene die er opzit, den stoel verlaat. Gedurende de pauze was hij eens gaan opstaan om een overzicht van de zaal te hebben en toen hij weer wilde gaan zitten, viel hij lang uit achterover. Woedend springt hij op geelt een achter hem zittenden jongeheer een ferme oor veeg; onder den uitroep: Hier hoste aans, vor dei Stuhle wegrücke! Met moeite werd hij in ziju verdere drift oedwougen en hem aan 't vestand gebracht dat niemand den stoel achter hem had weggenomen. Hij zelf echter werd door de politie weggenomen uit de zaal. Naar de P. D. C. verneemt, wordt bij het provinciaal bestuur te Assen voortaan de naam der provincie weder op de van ouds ge bruikelijke wijze met eene h, derhalve: Drenthe, geschreven, en zal daar ook voor alle overige aardrijkskundige benamingen bij voortduring de oude ea niet de nieuwe spelling gevolgd worden. Hiertoe is besloten, uit overweging dat aard rijkskundige eigennamen evenmin als persoons namen willeurig kunnen veranderd worden. Onlangs heeft eene toneelspee I- ster aan het Theatre Franqais, Mademoiselle Dudley, een waarlijk heldhaftig offer aan de kunst gebracht. Zij heeft zich, namelijk, zes voortanden laten uittrekken en er kunsttanden voor in de plaats genomen, om het lispelen, door eene on regelmatigheid iu den groei der natuurlijke tanden veroorzaakt, te verhelpen. Dit herinnert eeuigszins aan de koelbloedigheid waarmede Gautier tot iets dergelijks besloot. Deze leed verschrikkelijk aan tandpijn. Hij ging derhalve naar eeu tandmeester, liet zich de zieke tanden uittrekken en zeide daarna met de grootste bedaardheid tot den tand meester, die zijne ooren niet gelooven kon: „Nu gij er toch mee bezig zijt, moest ge mij al de andere tanden ook maar uittrekken. Ik heb mijne bekomst van tandpijn, en wil eens en voor altijd rust hebben." De tandmeester deed wat hem ver zocht werd, en sedert dien tijd droeg Gautier een valsch gebit. Nu had hij werkelijk „eens en voor altijd rust." Te Leisnig is het Luther-feest ge vierd onder vreemde omstandigheden. Volgens het Leisn. Tagebl. zijn daar "de deuren van de kerk eerst geopend, nadat de stoet er iu getrokken was". Trekt men daardoor 't sleutelgat? Da's kras. De landverhuizing uit Duitse h- land oefent reeds merkbaren invloed op de cijfers der bevolking. In de vijf jaren van 1875 tot 1880 vermeerderde het getal inwoners des Rijks met 2,500,000 maar sedert het laatstgenoemde jaar was een vermindering der bevolking merkbaar, zoodat die thans met 40,154 zielen is afgenomen in plaats van, zooals men verwachtte, met 750,000 te vermeerderen. Er is, zooals men weet, een wets ontwerp op de landverhuizing in voorbereiding, dat vermoedelijk in de eerstvolgende zitting van den Rijksdag ingediend zal worden. Een handelshuis te Amsterdam heeft in antwoord op een door haar geschreven memorandum uit Puylaroque in Périgord een brief ontvangen, geadresseerd: Monsieur Memoran dum volgt den naam der firma Amster dam Telephoonnommer 4. De brief begiut: Mon cher Monsieur Memorandum. Sedert eenigen tijd liep door de straten van Londen, in den omtrek van het Strand, eeu vrouw, wie men kon aanzien, dat zij beter dagen gekend had, met sigaren te koop. De politie gaf geen gunstig rapport van haar; zij was aan den drank verslaafd. En van haar vroeger leven was weinig bekend. Zij vertelde alleen, dat zij eens een dame was geweest, dat haar man haar verslooten had, en dat er sedert dien tijd „geen eind aan haar ellende" was gekomen. Deze ongeluk kige vrouw nu kreeg onlangs onverwachts be richt, dat zij een kapitaal van £15000 (ƒ180,000) geërfd had. Haar echtgenoot was overleden, en liet haar dit vermogen na. Als een bewijs hoe laag de prijzen der groenten dit jaar zijn, deelt meu ons mede dat Vrijdag op de markt te Deventer de witte kool tot één cent het stuk verkocht werd. Hoe in Amerika gevreesd wor dt, iemand een kijkje te laten nemen in worstfabrieken aldaar. Toen Lord Coleridge, de Eugelsche Lord-chief-justice, op zijn reis in N.-Amerika, in September jl., te Chicago was, weuschte hij de grootste slachterijen te leeren kennen. Gaarne gaf men aan dien wensch gehoor. Alles liet men hem zien; maar toen hij ook de worstfabrieken wenschte te leeren kennen, werd hem dat hoogst beleefd, maar bepaald geweigerd. De Engelsche dagbladen laten niet na, op dit voorval de pu blieke aandach met klem te vestigen. Er beston den reeds redenen genoeg, om zich voor Ameri- kaansche knoeierijen op dit gebied te wachten (getuigen de rechterlijke uitspraken in Engeland en in Amerika zelfs). Daar te Chicago slechts 30 van de bedoelde fabrieken zijn, is de geheim houding wel vol te houden. De hersenen van den onlangs over- leden Russischen schrijver Tourguenjeff zijn de zwaarste, die men kent; zij wegen 2012 gram men. Om een idee te geven van deze buitenge wone zwaarte moet men weten, dat het gemid deld gewicht 1390 grammen is. De hersenen van den geleerden Cuvier wogen 1800 grammen. Een millionair in de gevangenis A a u d e gevangenis van den Staat Albany(Vereenigde Staten van Noord-Amertka) werd den 3n November 11. een telegram ontvangen, geteekeud Ulrich, Van- seller en Ulrich er geadresseerd aan den Baron Robert Herman, in de gevangenis te Albany: „Ontvangen een kabeltelegram, ons mededeelende dat gij erfgenaam geworden zijt der nalatenschap van Baron Bernstein, geschat op 2,000,000 dollars. Bizonderheden wanneer uw straf geëindigd is." De gevangene, voor wien de dépeche bestemd was, was op dat oogenblik bezig schoenen te pennen. Voor het in omloop brengen van valsche cheques, in September 1882, is hij veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Hij zegt dat hij nooit in zijn leven sterken drank gedronken heelt, noch tabak gebruikte, doch de verslaafdheid aan het spel was oorzaak van zijn ongeluk. Eenige jaren geleden erfde hij 65,000 dollars. Hij ging naar Duitsch- land en nam zijn legaat in ontvangst, doch in Amerika teruggekeerd, verloor hij alles binnen weinige maanden met het farospel. Zondag voor acht dagen is een pre- dikant uit Nijkerk, terwijl hij in een rijtug naar Putten reed om daar te preeken, onderweg door eenige lieden aangehouden, die beweerden dat, als het zonde was de tram Zondags te laten rijden dominé dit ook niet mocht doen. De predikant werd genoodzaakt uit te stappen en moest het verdere gedeelte van den weg te voet afleggen De metselaar, te Haarlemmermeer, die onlangs zoo ongelukkig van zijn geld afkwam, dat, in eene portefeuille geborgen, door een van zijne kinderen in de kachel werd geworpen, ont ving dezer dagen van een paar medelijdende da mes te Amsterdam ƒ400 ten geschenke als tege moetkoming in de geleden schade. De Pruisische Regeering moet voornemens wezen te bepalen, dat alle schoolge bouwen van bliksemafleiders voorzien moeten zijn. Z a t e r d a g-n acht omstreeks 3 u r en is tegen het Noorderhoofd van IJmuiden gestrand het Engelsche stoomschip Condor, kapt. Jennings, van Liverpool. Van de equipage zijn 15 perso nen in de golven omgekomen; de kapitein, 2 ma chinisten en 5 matrozen zijn gered; branding en stroom maakteu redding bijna onmogelijk. Twee dieven zijn te Par ij s inhech- tenis genomen, wier specialiteit het was, in de hotels de schoenen en laarzen te stelen, die de reizigers buiten de deur hunner kamers zetten. Dezer dagen is te Charleville (Frankrijk) in de Maas opgevischt het lijk van den heer J. G. Losgert, vroeger notaris te 's-Her- togenbosch Moritz Schar ff, bekend door het Tisza-Eszlar-proces, is met zijne familie te Am sterdam gevestigd. Het adres van de weduwe van den zoo ongelukkig omgekomen conducteur, die vier kinderen onverzorgd achterlaat, is: Palmgracht 65, te Amsterdam. De oudste der misdadigers van Frankrijk overleed dezer dagen in de gevangenis te Caen. De 82-jarige man, Louis Desjardin ge- heeten, bracht 57 jaren van ziju leven in gevan genschap door en had nog een tiental jaren te goed, waarvan de dood hem kwijtschelding ver schafte. Van 18641879 zijn de a c h u 1 d e n van Europa steeds toegenomen: van 65,000 tot 110,000 millioen franks. Thans zijn zij al weer gestegen. Gaat ons werelddeel op dezen weg voort, dan moet een algemeen Staatsbankroet binnen een niet ver verwijderd tijdstip volgen. Nu reeds moet Europa jaarlijks aan oorlogs schulden 3500 mill. fr. rente betalen, en nog maals 3500 mill. fr. voor militaire doeleinden (2836 voor de legers en 596 voor de vloten), alzoo 7000 mill. fr. elk jaar; verder 1700 mill, fr. voor kosteu van belastingen-heffing en fiuan ciëele administratie; eindelijk 200 mill. fr. voor regeerings-diplomatische uitgaven: m. a. w. 10.000 millioen fr. negatieve uitgaven. Daaren tegen worden besteed: 647 mill, voor iuw. be stuur; 603 voor kerk en school; 389 voor rechts pleging; 1372 voor landbouw, nijverheid, han del. enz. Bij de keuze van een ambtenaar in zeker dorp, zegt het VI. BI., «aren er vele ingezetenen en ook eenige raadsleden, die tegen iemand met een baard waren, omdateen baard te nieuwmodisch was. Gelukkig voor de rust dier gemeente, koos de Raad iemand, die zich behoorlijk geschoren had. Uit Dokkum wordt ons gemeld: Zondag-namiddag passeerde langs het groote scheepvaartkauaal een stoombootje, vertoonende de Engelsche vlag. Het niet ten volle voldoen van het bruggeld veroorzaakte een twist tusschen den brngwachter en de bemanning. Het schijnt dat eenige jongens toen met steenen naar de boot hebben geworpen en een der opvarenden heeft daarop, na een paar malen eeu schot in de lucht gedaan te hebber., ten slotte een schot op het publiek gelost, waardoor een 4 tal kinderen zeer ernstig werden gekwetst. Na onmiddellijk inge roepen geneeskundige hulp is gebleken, dat het geweer met zware hagel of schroot is geladen geweest. De heer A. Koenigswarter, die onlangs te Parijs is overleden, heeft den Staat een millioen vermaakt, onder beding dat het aangewend moet worden tot het stichten eener landbouwkolonie voor verlaten kinderen. In Hannover, waar zeer geklaagd wordt over de hoedanigheid van het drinkwater, metselt men in den laatsten tijd de wanden en den bodem der welput waterdicht. In den bodem wordt dan eene aarden buis, aan beide zijden met openingen voorzien en 1 a l'/s meter lang, waterdicht bevestigd, en die buis met zand ge vuld. Het water dat slechts deze buis passeert en daardoor een filtreering ondergaat, ia gezuiverd als het in den put of de bron komt. M a a n d a g-m iddag viel in de Nieuw- straat in Den Haag eene goed gekleede beschon ken juffrouw bewusteloos op eeu stoep neder. Door twee politieagenten opgenomen, werd de juffrouw onder geleide van een groote menigte naar het politie-bureau gebracht. Om den duur in de verschillende phases eener ontploffing waar te nemen, photo- grapheerden ingenieurs der Vereenigde Staten de vernieling van een wrak, dat men door middel van ouderzeesch aangebrachte dyuamietladingen in de lucht deed springen. Het resultaat was in teressant. Zes donkere kamers werden gebruikt. Begin en einde der uitbarsting, zoomede de tijd stippen waarop de verschillende photographieën genomen werden, teekende een electrische chro nograaf op. Eene photographie, Vio seconde na de ontploffing genomen, vertoonde het wrak door midden gebroken en eene waterkolom van 70 voet hoogte. Eene opname, 1,5 seconde na de ontploffing genomen, vertoonde eene waterkolom, 160 voet hoog,waarbij in de hoogte geslingerde brokstukken te zien waren: er was echter nog geen stuk neergevallen, de wareroppervlakte was nog rustig. Eene vierde opname, 3,3 seconden na het begin, deed de vallende waterkolom en den nu bewogen waterspiegel aanschouwen. Eene vijfde photographie, 4,3 seconde na het begin genomen, deed zien dat alles voorbij was. Merkwaardige advertentie in het Leipz. Tagebl., waarin dilettanten werden uitge- uoodigd tot bijwoning van een repetitie: „Alle geëerde heeren, dames en knapen, die in Bec ker's cantate meewerken, worden vriendelijk ver zocht, voor de repetitie m:t koor en orgelbege leiding li 'den-avond 6 uren zonder geruisch te vergaderen." Met orgelbegeleiding zonder ge ruisch te vergaderen is voor menschen wel wat sterk! Men heeft iu de Vereenigde Sta- ten smokkelarijen van diamanten ontdekt, welke op groote schaal gedreven worden, door middel van postduiven, die de edelgesteenten over de grenzen brachten uit Canada. Een boer te Og-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2