k Beurt?» te loop, AardappelberiehL hëërënï NAAIMACHINES F. VAN COLLENBURG, R. K. Linnenmeid, Photographie. Wordt gevraagd: Te koop gevraagdT A. FRANS Conip. J. c. M A R T 1 N, BINNENL A D. Laatste bericht. ADVERTENT! E 7. Koningstraat, 83 Zijlstraat. Haarlem, Zijlstraat 83. Voor geest en hart. Beginnen. Allerlei. Letternieuws. Een groot resultaat. van ƒ0. KEN in Beveelt zich beleefdelijk aan voor Hoeden en Petten en al wat tot het vak behoort. WERKTUIGKUNDIGE, Koningstraat 43 vangen, 't zij dan van Hicks zeiven of van een ander, die het treurig lot der En- gelsch-Egyptische Soudan-expeditie beves tigen. Er is niets van haar terecht geko men. Zij is vernietigd, gelijk het heet. Bizonderheden evenwel ontbreken voor alsnog. Door Z. H. den Paus is benoemd tot Kanun nik van het Metropolitaan Kapittel, de hoogeerw. heer J. W. Van Leuffen, Deken van Montfoort en Pastoor te IJselstein. De Tweede Kamer heeft eergisteren hoofdstuk II der Indische begrooting (uitgaven in Indië) met 43 tegen 33 stemmen verworpen. Dit is, sedert de Indische begrooting bij de wet wordt vastgesteld, de eerste maal dat zij verwor pen werd. Onmiddellijk na afloop der Kamerzit ting is de Raad van Ministers bijeengekomen. Bij den aanvang der zitting van de Tweede Kamer heeft gisteren de Minister van binnenlaod- sche zaken medegedeeld, dat de Minister van kolo niën den Koning zijn ontslag heeft aangeboden. Amsterdam, 23 November. Door wijlen mevr. H. Vollenberg, wed. van den heer J H. C. Sas, vroeger alhier woonachtig, is een legaat van /üOOO vermaakt aan de Vereeniging van de H. Catha- rina van Siena alhier. Brouwershaven, 23 November. De inzame ling van gelden, die alhier is gehouden, met het doel om het standbeeld van vader Cats te ver plaatsen en te restaureeren, heeft ƒ452.75 op gebracht. Pernis, 23 November, De persoon wien eenigen tijd geleden door de stoomtram de beide beenen werden afgereden, heeft thans het ziekenhuis te Botterdam verlaten met twee houten beenen, en wordt nu alhier door de inwoners verpleegd en van het noodige voorzien. Rotterdam, 23 November. Gisteren-ochtend is uit het water a/d Coolsingel opgevischt het lijk van een man, die sedert 6 dezer werd vermist. Ooststellingwerf, 23 November. In deze ge meente is naast den bejaarden wonderdokter een tweede opgestaan, die thans alhier ettelijke pa tiënten behandelt met zijn eenig geneesmiddel, nl. vitriool. Raalte, 23 November. Het éénjarig kind van J. W., in de buurtschap Heeten, onder deze ge meente, viel gisteren-ochtend voorover uit den kinderstoel in een schaddenvuur, waarbij het zich dermate brandde, dat het eenige uren later on der smartelijk lijden overleed. Rilland, 23 November. Als eene bizonder- heid kan worden medegedeeld, dat in een tuin alhier, thans narcissen in bloei staan. Kloosterveen, 23 November. Een 4jarig knaap je alhier, dat op eene warme stoof gezet en alleen thuis gelaten was, is in brand geraakt en aan zijne brandwonden overleden. Arnhem, 23 November. De weduwe P., de bekende petroleuse uit Deventer, is heden door het Gerechtshof alhier, wegens moedwilligen dood slag tot 15 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Venendaal, 23 November. Alhier had heden de verkiezing plaats voor een lid van den Baad. Te laat ontdekte men dat er verzuimd was op de biljetten het vereischte zegel te stellen. GEMENGDE BERICHTEN. Ook bezuiniging! In de vergadering van den Baad van een der Eriesche gemeenten, werd door een der leden in allen ernst het voor stel gedaan, „al de gemeentelijke straatlantarens op te ruimen." Het voorstel vond niet veel bijval. De nachtwachts met klap of ratel, geschikt om inbrekers en dieven bijtijds te waar schuwen en hun alle mogelijke gelegenheid te geven om op deu loop te gaan, behooren reeds lang op vele plaatsen tot de geschiedenis. Te Saint-Gilles heeft men op dit stuk een nieuwe verbetering ingevoerd; men heeft er de nacht- politie van stoffen schoenen met caoutchouc zolen voorzien, zoodat zelfs hun stap onhoorbaar is. Een eigenaardig Lutherfeest is, volgens de Duitsche bladen, te Steinseiffen, in het Beuzengebegte, gevierd. Aan den ingang van het dorp had men nl. tusschen boomen een guirlande gehangen, met een krans in het mid den, die het opschrift droeg, op een stuk papier: „Wij wenschen den Heer Dr. M. Luther geluk met zijn 400en verjaardag." Hoe onvoorzichtig het is om eten te bewaren in de veel in zwang zijnde blauw geëmailleerde pannetjes, bleek dezer dagen bij een landbouwer te Eversdijk. Des middags had men gestampte kool gegeten en het overschot in zulk een pannetje weggezet. Des avonds van den volgenden dag werd het overschot genuttigd, en een kwartier daarna, kregen allen, die er van hadden gegeten, hevige kramp in de ingewanden en diarrhee, gepaard met brakingen. Het bewijs dat de oorzaak enkel aan het gebruik van de kool te wijten was, bleek daaruit dat de knechts en de meid, die enkel brood gegeten hadden, zich niet onpasselijk gevoelden. Dezer dagen is de 399steschool met den bijbel in ons land geopend, en wel met de school te Montfoort. Dat men niet te veel kanwaar- schuwen, om toch niet roekeloos met het in den mond nemen van spelden te werk te gaan, is te Utrecht deze week weer gebleken. Eene vrouwe lijke dienstbode in eene der voornaamste socië teiten aldaar, wilde een stukje vleesch tus schen hare kiezen verwijderen, doch had het on geluk de speld door te slikken. Den eersten dag daarna had zij er geen hinder van, doch reeds den tweeden dag kreeg zij eene zoo hevige maag aandoening, dat zij zich gisteren ter opereering naar het stedelijk ziekenhuis heeft moeten be geven. In de laatste jaren is het aantal derHaagsche orgeldraaiers wel verminderd,maar het is de vraag of het publiek daar wel zooveel bij gewonnen heeft als de gelukkige monopolisten die zijn overgebleven. Deze laatsten tenminste maken het best, gelijk blijkt uit den staf dien zij met zich voeren. Er is een tijd geweest dat men, en met reden, schande er overriep.dat flinke, jonge, gezonde kerels in plaats van te werken voor hun brood, in luiheid en gemak ruime verdiensten maakten door met een draaiorgel, liefst op een wagentje, om 't niet te dragen te hebben, rond te loopen. Alstoen is alleen aan ouden van dagen en invaliden het monopolie van gehoorvlisster- ging van hunne sladgenooten toegestaan, en dit monopolie heeft zoo uitstekend gewerkt dat de invaliden evenals de schoolmeesters naar de beschrijving des Ministers Heemskerk „heeren" zijn geworden enrondwandelen tot bege leiding van hun draaiorgel, dat door twee flinke jonge gezonde kerels wordt voortgetrokken en bediend; de invalide gaat tegenwoordig nog zelf met het bakje rond, waarschijnlijk neemt hij daarvoor spoedig een „kassier" om zelf in een vigelantje of van eene velocipede zijn onderheb- bend personeel te besturen. Het gebouw der koloniale afdee- ling van de tentoonstelling dat, zooals men zich zal herinneren, tot tijdelijk Koloniaal Museum zou worden ingericht, is eergisteren definitief voor de som van 15,000 gulden aan het comité der Internationale Landbouwtentoonstelling van 1884 overgegaan en zal zoo spoedig mogelijk ontruimd worden. Na een lang 1 ij den overleed dezer dagen een der rijkste grond- en geldbezitters van het Vereenigd Koninkrijk, Lord O verston®.'sMans goederen in Northamptonshire strekten zich zes uren gaans in eene rechte lijn uit; en de jaar- lijksche inkomsten, die dat landbezit en eene groote bankierszaak hem afwierpen, werden geraamd op niet minder dan £300,000. Toch leefde hij er sober van, en de edele eerzucht, om zijn naam te verbinden aan de eene of andere weldadige stich ting, schijnt hem geheel ontbroken te hebben. Zoons had hij niet. Zijn schoonzoon, Sir Bobert Lindsay, vaart er des te beter bij. Te Dourmenez (Frankrijk) zijn ze ventien vrouwen in een bootje gegaan om zich naar Tréboul te laten brengen, waar zij werkzaam waren in eene fabriek. Het bootje is tegen de aanlegplaats omgeslagen, ten gevolge waarvan de zeventien vrouwen, benevens een man, zijn ver dronken. Te Bamberg is een vier-jarig kind door een troep Zigeuners gestolen. Alle naspo ringen bleven vruchteloos. De vader loofde een belooning van 1000 Mark uit voor hem, die het kind terugbezorgen zal. Onder de bekroonden aan wie de Académie Franchise onlangs een „deugdprijs" (van 3000 fr.) toekende, was ook een 55jarig vis- schcr uit den omtrek van Duinkerken, Pierre Luvie genaamd, die oud vóór zijn tijd, na een moeitevol leven, waarlijk wel zulk een onder scheiding verdiende. Deze man toch redde gedu rende de 40 jaren dat hij de zee bevoer, niet minder dan tachtig menschenlevens uit de golven. Het verzamelen van valsche g e- bitten is een liefhebberij, die, zachtst genomen, zonderling mag heeten. Het zijn echter geen mo derne gebitten, maar van zeer ouden datum, na melijk uit de uroude Indianengraven op de ei landen in het Srnta Barbara-kanaal (Californië) afkomstig. De tanden zijn van paarlemoer en zeer kunstig vervaardigd. De eigenaar, een bewoner van Santa Barbara, zal er een kunstreis mede maken door Europa Een al te onbedachtzaam woord, Heeft veler vreugde alreeds verstoord. Leven maar ook laten leven, Kan ons duurzaam vreugde geven. Begeer op aarde niet te veel, Of slechter lot wordt vaak uw deel. Zeer zelden heeft een vriendlijk woord, Den huiselijken vree verstoord. Vindt 't vriendlijk woord een goed onthaal, Waarom dan ruw zijn of brutaal? Bedenk bij alles, dat als gij niet begint gij ook nooit aan het einde komt. Het eerste onkruid in den tuin uitgerukt, het eerste zaad in den grond gestrooid, de eerste gulden naar de spaarbank gebracht, en de eerste mijl op eene reis afgelegd, dit alles is van gewicht; 't is het begin, en daar mede gaat eene hoop, eene belofte, eene zekerheid gepaard, dat gij ernstig meent wat gij onderno men hebt. Hoe menigeen, die nu, als een ver- stooteling, arm en zouder werk, een ellendig bestaan voortsleept, zou fier het hoofd kunnen opheffen en het misschien ver in de wereld ge bracht hebben, als hij, in plaats van een door tastend besluit telkens uit te stellen, er maar een begin mee had gemaakt. Kleptomania. "Kleptomaoie" vroeg de rech ter op de onschuldigste manier, wat is klepto- maDie?" „Een ziekte, mijnheer," zei de advo caat, „van zoodanigen aard, dat de lijderes daar aan onwillekeurig zich aan diefstal schuldig maakt." „O, ik begrijp het al," hernam de rechter, „en een ziekte, mijnheer, waarvoor de rechters de geneesheeren zijn. Mijn recept, onder de tegen woordige omstandigheden, is: twaalf maanden ge vangenisstraf met dwangarbeid." Niet inhalig. In zeker dorp zou de nieuw benoemde burgemeester geïnstalleerd worden. Eeni ge ingezetenen vormden een eerewacht, om Zijn Edel Achtbare feestelijk in te halen, en noodig- den ook een bakker uit er aan deel te nemen. „Inhalensprak de bakker, „neen daar pas ik voor; in ben niet inhalig." In de restauratie. „Maar juffrouw," klaagde een gast in zekere restauratie, „hoe kan u mij zulke visch toedienen? zij is totaal oneetbaar." Juffrouw. „Daar klagen de menschen nou al vier dagen over, en weggooien gaat toch niet aan; ik heb er geld genoeg voor betaald." Een gepast antwoord. Een advocaat vroeg eens aan rechter Pickins, van Alaboma, om de Jury te instrueeren, dat het beter is als negen tig schuldigen ontsnappen, dan dat een onschul dige gestraft wordt." „Ja," zei de geestige rechter, „ik zal hun dit zeggen, maar volgens mijne opinie, zijn de negentig schuldigen in deze streek reeds allen ontsnapt." Goed gezien. Van iemand werd in een ge zelschap getuigd: 't Is een kalf van een vent!" „Ja," merkte een der aanwezigen op, „dat is duidelijk aan zijne hersenen te bespeuren." Duidelijke verklaring. „Wat is toch eene épide mie? vroeg een meisje aan haren vader. „Wel," ant woordde de man, „weet je dat niet? Luister: Als je moeder altijd meer geld voor de huishouding en jij altijd nieuwe kleeren wilt hebben, dan heet dat een épidemie." Een puik pleidooi. Voor een persoon, die be schuldigd was een portemonnaie te hebben gestolen, pleitte een bekend advocaat met zooveel succes, dat de rechtbank den man vrijsprak. Het plei dooi maakte op den dief, die met de rechterhand in zijn zak de gestolen portemonnaie omklemd hield, zooveel indruk, dat hij bij zich zeiven zei: „Waarachtig, als ik de portemonnaie niet in mijn hand had, zou ik bepaald gelooven, dat ik on onschuldig ben." Het zooeven verschenen St. Grcgoriusblady nummer ll/l^ vanden 8sten jaargang, bevat, behalve het uitvoerige Verslag van de vierde Algemeene Vergadering der Neder I. St. Ore- goriut- Fereeniging te Zwolle eu andere wetenswaardig heden, ook een artikel vau Professor Jans getiteld: „Een paar kantteekeuingen." Zij, wien het waarlijk ernst is met de verheffing der kerkelijke toonkunst,zullen deze penne- vruckt van den ijverigeu bevorderaar van den liturgischen zang, met het grootste genoegen lezen. Aan hen, die nog maar niet met den ouden sleur willen breken, kunnen we de lezing niet genoeg aanbevelen. Wellicht draagt dit op stel er toe bij, om hunne vooroordeelen tegen de ware kerkelijke toonkunst te doen verdwijnen. In hetzelfde nummer ontmoeten we ook een belangrijk artikeltje over de muzikale uitvoeringen bij gelegenheid der AlgemeeneVergadering der St. Gregorius Ver. te Zwolle, hetwelk een uitstekend geleerde en fijn criticus aldaar, die niet katholiek is, geplaatst heeft in de Prov. Overigs, en Zwolsche Courant. 0e geëerde redactie van het St. Gre- goriusblad noemt dit artikeltje met volle recht: „een merk waardig getuigenis over de Alg. vergadering te Zwolle." MARKTBERICHTEN. HAARLEM, 21 Nov. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt; 14 koeien verkocht, 12 voor 110 a 220; - stier; verkocht - voor f a1 vaarzen, verkocht 1 voor f 50 a pinken verkocht voor f a graskalveren verk. voor f a 12 nuchtere kalveren, verk. 12 voor /12 a 17, 6 schapen, verk. 6 voor f 20 a 28 lammeren, verkocht voor f a biggen ver kocht voor f avarkens, verkocht voor c. per '3 kilo, 2 paard tot f 20 a 70. Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 107 stapels kaas, 12278 stuks, wegende 25204 kilo, hoog ste prijs f 35,50 middelbare prijs per 50 kilo AMSTERDAM, 21 Nov. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: runderen, 169 vette kalveren, lste qual 0,90 2de qual. -,75, per kilo, graskalf/ a —,36 nuchtere kalveren, 10a 20, schapen en lammeren a 109 vette varkens 42 a 52 c. per kilo. LEIDEN, 23 Nov. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt paarden a 2 stieren 49 a 66 ossen f a 96 melkkoeien f 148 a 254 12 kalveren dito f 170 a 272, 75 vare dito f 145 a 249, 360 vette dito f 170 272, 220 graskalveren f 24 a 58, 27 vette f 34 a 84 80 a 90; 11 nuchtere dito f 9 a 17, 510 vette schapen 23 a 45,72 weide dito J 16, a 24, lammeren 32 magere varkens /15 a 29, 308 biggen 5,a 14.— SCHIEDAM, 23 Nov. Moutwijn, per ned. vat 12,50 Jenever f 18,—Amsterd. proef f 19,25 spoeling f 2,dito commissie f 2, HOORN, 22 Nov. Ter waag gewogen 287 stapels kaas wegende, 83557 kilo; hoogsteprijsper 50 kilo f 37,oor kleine en voor hooikaas commissie 37,-—" middelbare, f37, GOUDA, 22 Nov. Op de kaasmarkt waren 60 par tijen kaas aangevoerd; handel vlug; prijs 31 a 33. Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter fl.45 1.55 derweiboter fl.25al.35.per kilo.Handel zeer vlug LONDEN, 22 Nov. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 400, Schapen en Lammeren 2000. Kalveren ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 4/- a 6/- Schapen en Lammeren 5/ a 7/4, Kalveren 5/- a 6/8 Zwijnen 4/- a 4/6. LONDEN, 23 November. Er is een nihilistisch complot ontdekt, dat zich ten doel stelde den Duitschen gezant te Londen te vermoorden. De politie alhier nam een bekenden Nihilist gevangen, Wolff genaamd, die in 't bezit was gevonden van eene helsche machine, waarmede men de Duitsche ambassade in de lucht wilde laten vliegen. MEDEDEELINGE N a 10 Cents per regel. Er is slechts een middel hetwelk snel, in den grond en zonder eenig gevaar, lever bloed en maagziekten verwij dert en dat i3: de bekende en beroemde Zwitsersche Pillen van den Apotheker Rich. Brandt. Men gebruike ze en overtuige zich van de waarheid. In de Apotheken ver krijgbaar De mode. Wij hebben dikwijls ge hoord dat het met de geneesmiddelen gaat als met de kleederen, het is eene mode kwestie. Zoo worden, bij voorbeeld, heden alle verkoudheden verzorgd door middel van de capsules Guyot. Is het daarom ge zegd dat dit uitstekend middel aan de grilligheid zal blootstaan? Wij gelooven het niet. De capsules van Guyot zullen in de mode zijn zoo lang er verkoudheden zullen zijn, omdat zij voor dit euvel het meest populaire, het krachtdadigste en goed koopste middel zijn. De capsules van Guyot zijn wit eu de haudteekeuing van E. Guyot is op elke capsule gedrukt. Fa briek in 't groot: 19, rue Jacob, te Parijs. Diep betreurd door mij, zijne kinderen en behuwdkinderen, over leed heden, na meermalen voor zien te zijn door de H.H. Sa cramenten, mijn dierbare echt genoot HENDBIK SELIJ in den ouderdom van bijna 72 jaren, waarvan hij ruim 40 jaar als Kerkmeester heeft gefungeerd. Wed. H. SELIJ—Kabel. Krommenie, 20 Nov. 1883. \Toor de velo bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van mijn geliefde Zuster en onze zorgdragende Tante JOANNA TIEL, betuigen wij onzen oprechten dank. Wed. E. T. TIEL— Groenesteeg en Kinderen. Steenwijkerwold, 20 November 1883. Qp een goeden stand wordt aangebo den: Huiselijk Verkeer, met ge bruik van een nette Boven-Voorka mer, voor een fatsoenlijk R. K. Meisje of eduwe. Franco brieven, onder letter M. aan het bureau dezer Courant. Voorspoedig bevallen van eene DOCH TER ANNETTE van der WESTEN, echtgenoote van ANDRÊ VERMEULEN Breda, 20 November 1883. Wordt gevraagd eene: die goed kan Mazen, Wolle- en linnen- naaien en Stoppeu en die genegen is met kinderen om te gaan. Opgave van getuigen en ouderdom onder letter M. bij den boekhandelaar H. Horstink te Deventer. Een zelfstandig werkend Photograaf, thans op een der voornaamste Ateliers werkzaam, zag zich gaarne verplaatst als Retoucheur. Br. fr.letter S, Mo lenstraat 50, Den Haag. varende tusschen twee voorname steden. Adres, onder motto Veer, bij den Boekhandel. HENNEVELD, te Delft. prijsopgaaf van 6 a 700 flinke Wilgen Pooten, franco te leveren langs den straatweg van Gouda naar Bodegraven. Inlichtingen geeft de Burgemeester van Zwammerdam. een Papegaai, die kan Praten, met of zonder Kooi. Opgave van kleur en prijs, onder letters P. W. aan het Advertentie- Bureau van TBE YBES, Boekhandel te Velp. FRIESCHE BOTERS te koop bij W. VAN DER HOEVEN, te Bent huizen. HOEDEN van uitsluitend solide kwa liteiten worden U tegen billijke prijzen en in de nieuwste vormen aangeboden, in het sedert 1803 beslaande magazijn van Groote Houtstraat 10. bericht zijne geëerde clientèle dat hij een prachtige collectie gereed heeft, zeer geschikt voor ST. NICOLAAS-OADEAUX, bestaande in HEEREN-, DAMES- en KINDER-PARAPLUIES. Sanellen 80 tot f3.50. Zijden van ƒ2.50 tot ƒ8.00, alsmede WANDELSTOK- alle soorten en prijzen. van de beste Fabrieken, tot concurreerende prijzen, van af f 22,50. bij bericht zijn geachteu begunstigers, dat hij voor het ST. NICOLAAS-EEEST heeft ontvangeneene fraaie collectie Kerk- en Devotieboeken, Levens der Heiligen enz. in pracht- en gewone banden, alsmede Heiligenbeelden, Groepen, H. Families, Geboorten enz. met en zonder stolpen. P.S. Al wie voor 1.50 koopt, krijgt een Scheurkalender voor 1884 CADEAU.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2