NIEUWE No. 748. Donderdag 29 November 1883. 8e Jaargang. Vooroordeelen. BUITENLAND. De Nederlandsche Bedevaart naar Lourdes. EAARLMStEl (Oil RA IT. ABONNEMENTSPBIJ8 Per 3 maanden voor Haarlemt 0,85 Buiten Haarlem franco per post. 1, Afzjnderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUBEAÏÏ: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS J.AUREY. {Vervolg en slot). Wanneer wij slechts dezen volzin uit spreken: buiten de Kerk bestaat er geen zaligheid,dan verkondigen wij iets, dat in de oogen van velen een gruwel van on verdraagzaamheid is. Onze dwalende broe - ders hebben nu eenmaal de gewoonte, hunne godsdienst-begrippen te vormen, zon der kerkelijk gezagzij scheppen zich deze begrippen naar hunne individueele meeningen. Daardoor komt het dan ook, dat velen van hen reeds niet meer weten, wat eigenlijk eene geloofsovertuiging is. Ofschoon ook de Jood, de Turk en de Pro testant, voorzooverre zij geloovig zijn, hunne leer voor de ware, ja voor de alleen-ware verklaren, wil men dezelfde bevoegdheid den Katholieken niet toekennen. Men is tegen ons geloofsbeginsel ingenomen en men meent dat de vrijheid en de mensclie- ljjke waardigheid er door worden bedreigd. Als wij de Katholieke Kerk de alleen-za ligmakende noemen, verdoemen wij daar door geenszins andersgeloovigeu, en sluiten wij dezen niet van de zaligheid uit. Dit is een ontzettend vooroordeel,dat opeen valsche opvatting baseert, namelijk daarop, dat men dwaling niet van schuld onderscheidt. Ieder, die niet gelooft, hetgeen de Katholieke Kerk leert, denkt verkeerd, want als de eene leer waar is, moet de tegenovergestelde valsch zijn en zij, die anders gelooven dan de Katholieke Kerk, verkeeren in de dwa ling. Onze Godsdienst leert echter niet dat iemand terwille der dwaling door God ge straft wordt; hij leert echter wel dat men terzake van schuld, de straffen Gods niet zal kunnen ontgaan. Is de dwaling niet eene vrijwillige, bygevolg ook geen schul dige, dan heeft zij ook voor God niet de gevolgen dat de Barmhartige en Algoede een arm menscb zou straffen, omdat deze in dwaling verkeerde en die dwaling niet als zoodanig erkende. Noemt men ons noch tans onverdraagzaam, wrijft men ons zucht tot verdoeming aan, dan berusten die be schuldigingen op een onzalig vooroordeel, dat millioenen malen is weerlegd, doch dat telkens opnieuw verspreid wordt om de vyandige verbittering gaande te houden en op te wekken. Zoo baselt men ook dikwijls: de Katho lieke Kerk belet door hare strenge dogma's den vooruitgang der menschheid, zij verbiedt het vrije deuken,enz. Het schijnt voor onze tijdgenooten iets overdraaglyks te zijn, dat de Katholiek door zijn Gelooi gekou- FEU1LLETON. Vervolg.) Luid eu blij klonk na dit heugelijk bericht de de lofzang Magnificat langs de rotswanden boven de Grot en over de Gave heen, onzen dank op voerende naar den troon der Vlekkelooze Konin gin, die met moederliefde beschikken mag over de wonderdaden oesAllerhoogstenNiet tevergeefs dan hadden wij bij onze aankomst te Lourdes gesmeekt: Hoor, Moeder! hoor Ook 't jubelkoor Van Neêrlands trouwe zonen-. Stort meer en meer Uw' zegen neer Op 't land, dat wij bewonen! Ook voor onze Pransche mede-pelgrims was de vermelde genezing een zichtbaar teekeu, dat Gods Moeder met ons was; zij konden zich niet weerhouden hunne stemmen te verheffen en luidkeels nogmaals een heilgroet te wijden aan den is, zijn oordeel, ziju denken geheel en al naar de leer en uitspraak der Kerk te richten. Ook hier hebben we met een valsch begrip te doen. Op het gebied des geestes en der kennis kan iedereen dwalen, even als een wandelaar in eene hem onbekende landstreek. Maar de Kerk Gods toont ons den waren weg; zij staat daar als wegwij zer opdat men niet op een dwaalweg zou komen en in den afgrond der dwaling zou geraken. Zich dus naar de Kerk te schikken is te minder tegenstrijdig met de vrijheid en het verstand, naardien de Kerk tot de uitoefening van haar ambt den bijstand van den Heiligen Geest bezit. Wie toch zal beweren dat de leuning aan de trap de vrijheid ontneemt opwaarts te gaan; ze is immers gemaakt, om ons voor 't val len te bewaren. Of welke wandelaar ziet in den wegwijzer een hinderpaal zijner vrije bewegingen, vermits de houten arm, hem toch slechts aanwijstwelken weg hij moet bewandelen, wil hij niet verdwalen, doch zijn doel bereiken. De vooroordeelen, die zooveel onheil in menschelijke maatschappij teweeg brengen, bestaan dus en het is niet genoeg er over te klagen. Wij moeten alles in het werk stellen ze uit te roeien. De geleerden moe ten ze bestrijden met de wapens der we tenschap. We herinneren hier aan een woord eenmaal door den grooten Dupan- loup gesproken: »er zijn buiten onzen kring, zoo zegt die eerbiedwaardige Kerkvorst, vele en edele zielen, die door een stroo- halm worden teruggehouden. Als bij eene in het water gevallen vlieg, zou het voor hunne redding voldoende zijn, hun liefde rijk den vinger te bieden. Doch het is te vree zen, dat slechts al te dikwerf ongeschikt heid en liefdeloosheid hen,inplaats van te redden, in de diepte stoot.Hoeveel geest en talent wordt verspild, om Christendom en Kerk te bestrijden. Hoe zelden en hoe gebrekkig is de verdediging. Reeds de harten der kleine kinderen worden door het ongeloof vergiftigd en vallen in gees telijke en zeuelijke anarchie. Daarom moet van den kant der Katholieke geleerden hulp geboden worden. Docü ook alle goed gezinde Katholieken moeten daar, waar het noodig is het Ge loof duidelijk, verstaanbaar en overtuigend betoogen, opdat het erkenning vinde. Maar al te dikwijls is het duidelijk, dat de onzen zeer slechte advocaten zijn voor den Ka tholieken Godsdienst en aangezien onze tegenstanders de juiste verklaring niet hoo- ren, niet in boeken of kranten lezen, zoo ous dierbaar vaderland. Op eveu hartelijke wijze beantwoordden wij hunne deelneming in ons geluk met onzerzijds de beste wenschen voor Frankrijk te uiten. Beurtelings hieven wij nu ieder in zijne taal onze meest geliefde lofliederen aan, waarna nog eenige oogenblikken van stil gebed en overweging volgden, totdat de talrijke waslichten allengskens verminderden en niemand meer aarzelde om den laatsten nacht te Lourdes in te gaan, Te spoedig was ons de tijd voorbij gevlogen, toen wij in den morgenstond van den 25sten September bedachten, dat onze ureu te Lourdes geteld waren. Voor 't laatst gingen onze pelgrims door tie H. Communie deelnemen aan de li. Of ferande, welke in de Grot werd opgedragen. Het was ook de laatste maal, dat in de boven en benedenkerk der Basiliek het H. Misoffer voltrokken werd door de vele priesters onzer Bedevaart. Daarna schaarden zij zich, als gewoon lijk, onder hunne tochtgenooten bij de Grot. Een hunner die in den namiddag van den vori- gen dag de zorgelijke zieke in het klooster dei- Zusters van de Onbevlekte Ontvangenis had bezocht, was daar eveneens juist aangekomen. Hij ziet eene welbekende naderen,... maar zou het blijven zij in hunne vooroordeelen bevan gen. Als echter een Katholiek met over tuigende duidelijkheid zijn Geloof weet te verklaren, als hij met succes weet aan te toonen dat de in zwang zijnde beschou wingen en begrippen steeds op dwalingen rusten, dan komen de goedgezinden ouder onze tegenstanders tot het inzicht, dat zij zich vergist hebben, dat alles anders is, dan zij tot dusver gedacht en geleerd hebben. Een voornaam punt hierbij is nog de aard en wijze der polemiek. Wij moeten niet alleen letten op hetgeen wij zeggen,doch ook hoe wij zulks doen. Bij vele niet-Katho- lieken bestaan er hindernissen, die op menschelijke wijze niet zijn te overwinnen. De macht der gewoonte, de indrukken in de jeugd ontvangen, de overtuiging dat bij ons een duister bijgeloof heerscht en alles wat ons van hen scheidt menschenwerk en bedrog is, laat hen niet tot onderzoeken komen of heeft hun Christendom, als ze religieus zijn, zoodanig gevormd dat zij zouden gelooven zich van Christus te schei den, Hem te verloochenen, als zij weder t ot de Kerk terugkeerden. Daarom is bid den dikwijls het eenige wat we kunnen doen. De Katholieke polemiek tegen onze tegenstanders moet derhalve zoo gesteld zijn dat zij onbevangen harten aangrijpe, de waarheid in liefde verkondige en de tegenstanders nooit vijandig bejegene. De zachtmoedige, beminnenswaardige Francis- cus van Sales zegt, dat hij vele zielen ge wonnen heeft door de polemiek, die de waarheid verkondigt, zonder schijn van den tegenstander in aanmerking te nemen, de andere weg leidt daarentegen tot opposi tie God geve ons Katholieken een vast Geloof, vroomheid, barmhartige liefdadigheid, onwrikbare Katholieke en juist daarom zachtmoedige en verzoenlijke gezindheid jegens onze gescheiden broeders en aan deze verdwaalden schenke Hij den geest der waarheid, den dorst naar waar heid eu den drang naar een ernstig on derzoek. Als verder onze tegenstanders de werken oer liefde zien, waartoe de grondstellingen onzer Kerk ons verplichten en als wij in den omgang jegens iederen mensch, welk Geloof hij ook moge hebben, ons liefdevol gedragen, dan zullen inderdaad vele voor oordeelen verdwijnen, want het verwijt dat wij zucht tot verdoeming bezitten eu on verdraagzaam zijn, kan ons dan niet meer naar 't hoofd geslingerd worden. Ja als wij ons zoo gedragen dat men ons als geene vergissing zijn? Doch ueen, 'i is waarheid, 't is de lijderes van gisteren. Met de vreugde op het gelaat treeut zij aan en ztgt: ik ben genezen eu daarenboven bevrijd van eene smartelijke kwaal, die meer dan 25 jaren aanhield! Schrifte lijk hadden twee geneesheeren het afgebeden herstel bevestigd eu zelfs onderling zicli het bezit van don buitengewoon grooten galsteen betwist, die de belangwekkende oorzaak van deze hardnekkige ongesteldheid was geweest. Op zulk eene verrassende tijding vonden wij in de eerste oogen blik" Ken geen ander antwoord dan sprake- looze bewondering voor den machtigen invloed der Vlekkelooze Maagd, aan wier voorbede onze herstelde hare genezing met onverholen blijdschap dankte. Terwijl dit plaats greep, kwam de processie van Viviers gevolgd door de pelgrims van Nunes (Gard) eii opziende naar de menigte ontwaarden wij voor aan de Grot hunnen Hoogwaardigen Opperherder met mijter en staf en iii pontifikaal gewaad den zegen gevend aan zijne onder hoorigen. Te 9 uur werd de Bedevaart van Digne (Basses- Alpes) en op den middag die van le Mans (Sarthe) verwacht. In den loop van den dag zoude ook de processie van Clermont (Puy-de- Dóme) zich bij de andere voegen. Deze toeloop ware zonen der Kerk kan aanwijzen en als wij onzen Godsdienst, die immers zoo heerlijk, zoo hartverheffend is, zoo aan de menschen toonen, zooals hij is, dan zullen velen hunne vooroordeelen en daarmede hun afkeer tegen de heilige zaak der Kerk afleggen en zich bekeeren. Als wij op zoodanige wijze onzen Gods dienst eer aan doen, dan vervallen alle vooroordeelen en wij reiken aan de geschei den broeders de hand tot religieuze eens gezindheid. Dan vertoont zich wederom het goddelijke, heerlijke lichaam der Kerk sine macula et ruga op welks plaats onze tegen standers een duister, leelijk gedrocht hunner eigen phautasie hadden gesteld. De Beiersche Landdag heeft besloten, ten opzichte van het adres der Duitsche Volks partij, houdende aanvraag om algemeen rechtstreeksch stemrecht bij de verkiezin gen voor den Landdag, over te gaan tot de orde van den dag. In het Huis van afgevaardigden noemde de heer Scholz, Minister van financiën, by de beraadslaging over de begrooting, den toestand van 's lands financiën gunstig, daar er een overschot is van 29 millioen, hoofdzakelijk voortspruitende uit de op brengst der spoorwegen. Van dit overschot zijn 12 millioen besteed voor aflossing van spoorwegschuld. De minister hoopte dat de thans aangebodene begrooting by het einde van het dienstjaar een grooter overschot zal opleveren dan die van dit jaar. Zoo wjjst b. v. nu reeds het bestuur der bos- schen eene meerdere opbrengst aan van drie millioen, deels een gevolg van de ver wachting, dat de Rijksdag zal besluiten tot de houtbelasting, ofschoon de regeering voorshands niet voornemens is een voorstel van dien aard te doen. Wegens bestraffing van eenige mijn werkers te Montceau lès Mines, heeft daar weêr eens een oproertje plaats gehad. Te Macon staat een bataillon gereed om op te rukken als de oproermakers het te bont gaan maken. Uit Parijs wordt gemeld dat het vertrek van den Chiueeschen gezant voor de deur staat. Luidens bericht uit Shanghai heeft de Keizer van China tot den Nankingschen ouderkoning een belangrijk decreet gericht, waarin hij zegt dat het algemeen bekend is hoe Annam China's vasal-staat is. Des ondanks durfde Frankrijk Annam aanval len, vroeger gelijk thans met veroverings van pelgrims zal wellicht eene der redenen geweest zijn, waarom wij te 10 uur werden uitgenoodigd in de kapel van het Verplegings- Gesticht, hetwelk wij reeds op den hoek van het Plantsoen bij de Gave hebben gezien. Behalve de vroeger vermelde Eerw. Leden van het Comité, had als zoodanig ook de Zeer Eerw. Heer P. F. Masker, pastoor te Zwaag, bij de Grot de predi katie gehouden. In voornoemde kapel werd nu een treffende rede gevoerd door den Zeer Eerw. Heer A. J. Holiërhoek, professor aan het Semi narie Hageveld te Voorhout. Nog waren wij onder den indruk van het daar gesproken woord, of een der Eerw. Missie-pries ters van Lourdes riep ons in zijne gevoelvolle toespraak een „tot wederziens" toe. Hier was tevens de plaats, waar ieder onzer gaarne het zijne bijdroeg, om te Lourdes eene gedachtenis achter te laten, die onze dankbaarheid zoude getuigen voor de onuoemelijke gunsten, welke de A. H. Maagd ons verworveu had. Vergissen wij ons niet, dan werd de belangrijke bijdrage be stemd voor een kleed in de Grot, waarschijnlijk om de nog oubekleede treden te dekken, waarop het altaar staat. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1