N I E U W E i\o. 749. Zondag 2 December 1383. 8e Jaargang Geen budget-ver werping, flTl T tMiAMI. HM De Nederlandsche Eedevaart naar Lourdes. Als men zou staan tegenover eeu Bewind, van hetwelk bepaald verderfelijke maatre gelen van bestuur alzoo van uitvoerende maeht, ware te wachten, daden mitsdien waartegen de wetgever niet anders preventief kan hau- delen, dan door begrootiugs-verwerping, dan zou aan zulk een Bewind eeu budget moeten worden geweigerd. Dit geval be staat echter thans niet. Integendeel heeft het Bewind meermalen blijk gegeven van eerbied voor de rechten der minderheden, de werking der schoolwet wilde het min stens verzachten, ja, daartoe ging het zelfs reeds over. Uiterste middelen behoeven dus niet tegenover het tegenwoordig Kabinet te worden aangewend. Met vrijmoedigheid kan ieder onpartijdig Kamerlid ziju stem aan het budget geven. Wij zijn dus be paald van meening dat de tegenwoordige tijdsomstandigheden eischen, dat de hoofd stukken der begroot,ing worden goedgekeurd. ABONNEMEWÏSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlem J 0,85 Buiten Haarlem franco per post. 1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. nc MAÏS TIEN MUI AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER AlDVERTEHTIEK Van 1—6 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS 7, A U R TC T. Bij dit Nummer behoort een Bijvoegsel. De Indische begrooting voor 1884 is verworpeu. Tengevolge van dien is de Mi nister van Koloniën, de heer Van Bloemen Waanders, afgetreden. Het spreekt van zelf dat door die uittreding van een zijner leden, liet bewind in een groote moeilijkheid werd gebracht. Allermerkwaardigst is het feit, dat er onder hen, die tot den val van den Minister Waanders medewerkten, zoo velen waren, die verklaarden, dat zij toch ver trouwen in den Minister stelden. Voor een eenvoudig meusch is die han delwijze niet recht duidelijk. Zij behoort ongetwijfeld tot de geheimen der hoogere politiek. Eu nu werd wel door de bewuste loden verklaard, dat zij tegen stemden om dat de budget-cijfers nog te hoog waren, maar die bewering rechtvaardigt toch nog geenszins hun votum, omdat er zeer be langrijke bezuinigiugsamendementen door de Kamer waren aangenomen en de Minis ter bovendien persoonlijk de begrooting ook l.og had besnoeid. Men kon immers iu billijkheid niet van den Minister eischen, dat hij, pas eenige maanden aan het be stuur, dadelijk een geheel stelsel van be sparing op het budget voor 1884 zou toe passen Die eisch ging alle palen van recht vaardigheid te buiten. Naar onze bescheiden meening is dan ook de Minister Waanders niet door de Ka mermeerderheid behandeld gelijk dat beta melijk moest worden geacht. Gedane zaken nemen echter geen keer, men moet, of men wil of niet, iu de voldongen feiten berus ten. Thans staat men evenwel voor het Kabinets-bezwaar, hetwelk uit de porte- feuille-quaestie is gerezen. De Regeering, iu haar geheel, bleef nog aau. Zij zal echter alleen dan zich kunnen handhaven in het gezag, als de meerderheid der Tweede Kamer haar het regeeren mogelijk maakt. Er zijn gunstige teekeneu welke de hoop wettigen, dat de uitkomst der beraad slagingen over de Nederlandsche begrooting bevredigender zal ziju dat die vau het Indisch budget. Onder die lichtpunten heb ben we o. a. de verklaring van den heer Schaepman, dat hij, wegens den ernst van het politiek oogenblik, zal stemmen voor al de hoofdstukken der begrooting. Ver moedelijk zullen, nu de heer Schaeptnan zóó handelt, ook die enkele Katholieke leden, welke met hem medegingen toen hij het Indisch budget hielp afstemmen, zich bij hem voegen als hij de Nederlandsche be grooting zal helpen aannemen. FEUILLETON. Vervolg.) Nauwelijks was deze godviuchtige bijeenkomst outbonden, of de een na den andere knielde al spoedig nogmaals neder op liet voorplein der (trot, want steeds korter werd de tijd, waarop wij dit machtige aantrekkingspunt van Lourdes konden bezoeken. Derwaarts gaande mochten veler onzer zich buigen onder de zegtnende hand van Z. D. 11. Monsr. Jourdan, Bisschop van Tarbes, terwijl de hoogwaardige prelaat, wiens herdersstaf heden liet Diocees van Maria bestuurt, te voet de Grot der Verschijning verliet. Oplet tend. luisterden daar de Prantchen naar hunnen gewijden redenaar. Aan den zwarten mantel, wiei.s breede plooien de bewegingen des pre dikers over ziju wit habijt gestadig volgden, ei kenden wij terstond een Zoon van den H. Do- minicus en de woorden, die gloeiende van zielen- Maar ('t is een bekende spreuk) die het doel wil, moet ook de middelen aanwenden om het te bereiken. Hier ligt het op onzen weg om ons gevoelen te vertolken nopens het Bewind. In verhand hiermede constateeren wij al terstond, dat wij die zienswijze zijn toegedaan, volgens welke eene begrooting moet worden beschouwd op zich zelve, dus afgescheiden van alle politieke overwegingen tenzij dan de aller gewichtigste, die steeds mag, ja moet gelden. Wat toch is een budget? Het omvat die voorstellen der Regeering welke strekken O O om te voorzien iu de eischen der huishou ding van den Staat.Nu zullen sommigen wel licht zeggen: dat is eene waarheid, die geen herinnering behoeft, doch daarentegen mer ken wij op, dat die zeer eenvoudige waar heid, welke zoo vast staat als een rots, thans rnaar al te dikwerf wordt voor hij gezien of miskend. Men plaatst zich tegen over de begrootingswetten alsof men die maar zoo gemakkelijk kan verwerpen, alzoo zonder dat er groote moeilijkheden zouden ontstaan. Een zeer verkeerde en gevaarlijke opvatting. De ervaring heeft geleerd dat eeu budget-afstemming altijd leidt tot zeer bedenkelijke administratieve gevolgen. De Grondwet heeft zelfs niet eenmaal voorzien iu het geval, dat er geen be grooting zou wezen. Toen men die leemte door de practijk outdekte, nam men zijn toevlucht tot het ontwerpen van crediet- wetten. Dat is echter niets dan eeu zeer gebrekkig hulpmiddel. De taak der admi nistratie wordt door dergelijke extra-con- stitutioneele uitwegen zeker niet vergemak kelijkt. Welke Regeering nu ook tijdelijk het bewind in handen hebbe, altijd zal ia de Staats'oehoefteu moeten worden voorzien. Die behoeften staan toch bepaald wel boven de partijen. Uit deze zeer eenvoudige redeneeriug, volgt dat als regel de begrootingen niet wegens politieke redenen mogen worden verworpen. Ja, maar (zoo hooreu wij ons toeroepen) vele Kamerleden willen het budget afstem men omdat de cijfers te hoog zijn, ook vol gens hun opvatting heeft dus de staatkunde niet met de begrooting van doen. Zullen we oprecht zijn, dan komen we er eerlijk voor uit, dat bij sommigen, vol strekt niet bij allen, door wie dat politiek- looze der budget-verwerping wordt volge houden, toch wel degelijk staatkundige con- sideratiën wegeu. Eu wat de cijfers betreft, daaromtrent geyen wij toe, dat bezuinigen plicht is. Al wat dus met verstand te be ijver zijne lippen verlieten, boeiden de aandacht zijner toehoordeis aau eeu der Geheimen van den Rozenkrans. Na de verklaring van elk Geheim herhaalde de schaar het Gebed des Heeren en tienmaal bun groet aan Maria. De ingetogen houding der biddende menigte bracht ons Ber- nardette voor den geest, zooals zij weleer op diezelfde plaats, welke nu door een inschrift in den grond nauwkeurig is aangegeven, den Ro zenkrans bad tijdeus de bezoeken der kemelsclie Vrouwe en, alsof de H. Inste'ler van het Ro zenkransgebed in bet gewaad van zijn volgeling voor de eerste maal deze wijze van bidden aan het volk leerde, dachten wij aan do lauweren, die mi t dit wapen van Maria ook hier in bet Zuiden van Frankrijk eenmaal op de vijanden van Gods Kerk zijn behaald. Dan rustte onze blik als van zelf op de paarhn van den Rozen krans, die aan een gouden snoer gehecht, afban gen van den rechterarm der beeltenis, welke in de nis van de hoven-grot de Verschijning der machtige Maagd vertegenwoordigt. Ofschoon Maria's lippen zich niet bewogen, toch zag Ber- nardette de blanke kralen tusscheu hare maagde lijke vingers gaan en dit voorbeeld, door Gods spareu z.al wezen, moet van de begrooting worden afgenomen. De Regeering gaat reeds voor en kapt hier en daar takken van het ontwerp-budget af. Tegenover die zucht tot bezuinigen, moet echter ook gewaarschuwd worden tegen het ontwikkelen van te grooten ijver. Het onmogelijke mag niet van een Gouverne ment, welk ook, gevergd worden. Zij dus, die oprecht zijn in hun betuiging dat zij de Regeering niet tot aftreden willen nopen, moeten er zich van onthouden te veel, tegeu den wensch der Regeering tot weg kappen over te gaan. Dit alles zeggende, hebben wij reeds nitt onduidelijk te verstaan gegeven, dat wij de begrootiug niet willen zien aangenomen uit besliste liefde voor bet Bewind. Ons standpunt tegenover het Kabinet weten wij niet beter uittedrukkeu dan door deze wooi- denhet deed ons tot heden geen goed genoeg om er veel van te houden en het deed geen kwaad, dat ons doet wenschen het weg te willen hebben. Bovendien zou den wij gelooven dat alleen reeds met het oog op die onmisbaarheid van het Bewind, zijn handhaving noodzakelijk moet geacht worden. Zoolang de meerderheid in de Kamer nog liberaal is, zien we er werkelijk een buitenkansje iu als er nog een Ministerie aan de groene tafel gezeten is, dat min stens niet vijandig staat tegenover onze wenschen en eischen. Deze zeer practische en nuchtere quaestie beheerscht dus hier de positie der anti-liberalen ten opzichte van het Kabinet: is er beter te wachten als men het ten val brengt? Eu nu ziju wij het nimmer eens geweest met Dr. Schaep- rnan dat eeu MinisterieKappeyue of Tak verkieslijker ware geweest dan het tegen woordige. De groote Apostel der heidenen heeft reeds geleerd, dat men het kwade niet mag doen om daaruit het goede te doen voortkomen. Gelukkig redeneert Dr. Schaepmau nu nog al verzoenend waar hij dezer dagen opmerkte: »ik had eene andere solutie der crisis in 't voorjaar gewenscht, maar nu de Ministers er zijn, zal ik hunne budgetten niet afstemmen. <t Wij hopen dat er een voldoende meer derheid voor al de hoofdstukken van de begrooting zal gevonden worden. Ten slotte komen wij terug op een uit drukking zoo even door ons gebezigd. Eeu overweging, schreven wij, moet altijd bij de begrooting gelden. Iu zoover zijn wij dus geen absolute voorstanders der leer dat eeu budget niet mag worden verwor peu om redenen er buiten gelegen. De con sideratie, waarop wij het oog hebben is deze: Moeder zelve ggsven, trekt heden nog alle pelgrims te Lourdes als met omvederstaanbare kracht tot het bidden van den Rozenkrans. Dit was ook ons geliefd gebed, en het is niet onver hoord gebleven. De middag was verstreken. Bij de twaalf fon teinen, die liet bronwater onder de pelgrims ver- deelen, vond een voortdurend gaan en komen plaats, dat vooral door de onzen werd te »v eg gebracht. Veldflesschen en ander te dragen vaat werk, tot dat einde verkrijgbaar, werden ten boorde met liet kostbaar water gevuld. Ieder wenschte liet als een schat te Ik zitten en bij zijne te huiskom-t te kunnen voldoen aan liet godvruchtig verlangen \au bekenden of beproef den, die gewemeld hadden van dit water te bezeten. Wie er meer van begeerde mocht liet zich laten nazenden door de zorgen van do broe ders, aau wie deze verzending opgedragen is. Allen, velen zelfs in groote mate, hadden zich ook voorwerpen van godsvrucht aangeschaft, welke zij zoo gaarne eene poos inde Grot lieten verwijlen, opdat zij hen later des te levendiger aar. die gezegende plaats zouden herinneren. Zoo zagen wij daaronder meer, tal van heelden staan, Tüans is do verlenging van den kleiueu staat van beleg tot 30 Sept. 1884 ook voor Berlijn, Potsdam en Charlotteuburg afgekondigd. Binnen kort vertrokken weder verschei dene Pruisische ambtenaren naar Japan, om bij de Regeering aldaar iu dienst te treden. Ditmaal zijn het personen iu be trekking bij het rechtswezen, hij de finan ciën en bij het algemeen bestuur. De algemeene secretaris der Duitsche Vereeuiging tegen misbruik van sterken drank heeft in eene vergadering te Berlijn geconstateerd, dat het drankverbruik al daar in eene schromelijke mate is toe genomen, zelfs zoo dat er thans op elke 1)0 inwoners een dranklokaal is. De Obtr- Afedizinalrath Mehlhauseu, directeur der zoogenaamde Charité-inrickting, voegde hierbij, dat ook het aantal gevallen van delirium iu de laatste jaren aanmerkelijk is vermeerderd. Yan 1874 tot 1881 be droeg liet alleen bij eie inrichting reeds 3526 namelijk 3384 mannen en 142 vrou wen. Van de mannen zijn 277 er aau be zweken. Na deze en verdere mededeelingen heeft de zeer talrijke vergadering zich ge constitueerd als afdeeling van de genoemde Vereeuiging. In eene vergadering van de Uiterste Linkerzijde der Prausche Kamer en iu de Tongkin-commissie, Lad men't eergisteren over het dreigend conflict met China. Door eerstgenoemde vergaderiug werd besloten den Heer Clémenceau af te vaar digen, teneinde aan de Regeering te vra- of het waar was, dat Franscke troepen die bij den laatsten omgang in de Grot mo esten medegedragen worden. Gedurende den tij I, die ons nog overbleef, maar die met elk oogen blik kostbaarder werd, was liet ons aan te zien, dat wij nogmaals ieder onze belangen met dringend vertrouwen der Onbevlekte aanbevolen. Dan sloeg de laatste stonde; wij werden er aan her innerd, door dat een der priesters van Lourdes bet hekwerk der Grot deed openen, plechtig den zegen uitsprak over alle voorwerpen, welke wij gewijd wensckten en toestond aan onze pelgrims- schaar, om, zooals ons herhaaldelijk te beurt gevallen was, elkander volgend de Grot door te gaan. De omgang begon aan de met bloemen beladen zijde, waar de hooge kaarsendrager steeds van waslicht schittert; dan werd de plek vereerd, die bet meest nabij aan de Verschijning was ge weest; voorts trad men achter liet altaar henen voorbij de plaats waar de Bron ontspringt, om onder de gulden lamp, vóór aan het gewelf der Grot, uit te treden. Zoo ooit, dan hebben wij toen Maria gesmeekt: „O, stort met moederhanden" „Uw zegen op ons nêer." Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1