H 1 N E L 1 l). oprukten tegen Bac-Ninh, in spijt van de verklaring in het Chineesche memorandum dat zoodanig feit als eene oorlogs-aaulei- ding zou worden beschouwd. Op deze vraag nu heeft de Minister Ferry geweigerd te antwoorden, waarop Clémenceau hem van zijn voornemen ver wittigde de vraag in de Kamer te herhalen. In de voor den rechter der Bowstreet aanhangige zaak van Wolff zegt het Open baar Ministerie dat Wolff en Bondurand zijn aangeklaagd wegens het plan eene ontploffing te veroorzaken in het Duitsche gezantschapshötel, als lasthebbers van eene politieke vereeniging, maar dat er in wer kelijkheid was gesmeed om eene ontploffing te weeg te brengen opdat daarna de politie kon worden ingelicht door de daders, die dan de daarvoor gestelde belooningen zou den ontvangen. In het ontwerp voor een nieuw straf wetboek, bij de Italiaansche Kamer inge diend, wordt de afschaffing der doodstraf voorgesteld. Uit Odessa ontvangt Daily News de tij ding dat de Russische Zuidwester spoorweg maatschappij het vervoer van vrachtgoe dereu weigert en hare 16,000 goederen wagens voor militaire doeleinde naar Polen heeft gerequireerd. De correspondent van de Standard te Caïro telegrapheert, dat 200 Turken eergis teren avond naar Soeakim zouden vertrek ken. Honderd weigerden, omdat zij meeuen dat zij tot dienen in Soedan niet verplicht zijn. Zij werden vervangen door Arabieren zoodat er in het geheel 300 gaau, 550 gendarmes komen heden uit Alexandrië. De correspondent van hetzelfde blad te Alexandrië bericht dat 6000 Bedouïneu en 800 Anatoliërs voor den dienst in Soe dan zijn ingeschreven. Uit Khartoem ontvang de Times dd. 27 November het volgend telegram: «De toestand is niet veranderd. Het bestuur zendt naar den Blauwen Njjl om kooru. Geen bizonderheden aangaande de ramp zijn tot dusver tot ons gekomen. De consuls verlaten de stad.» Daily News verneemt voorts uit Maritz- burg dat Osborne de voornaamste Zoeloe- toofden, waaronder Dunn, opriep naar Ekowe, om te beraadslagen over het lot van Oetewayo. De Boeren gaan voort met ongehinderd in Zoeloeland te vallen. Uit de Kaap wordt gemeld dat eene Engelsche stoomboot Angra Pequina be zocht en daar bevestiging verkreeg van het bericht dat een Neger-koning aan de firma Luderitz Co. te Bremen voor eeni- ge onbeduidende geschenken 200 mijlen van de kust heeft verkocht tot het aan planten van oranjeboomen. Een vroegere Koning verkocht echter dezelfde streek aan Engelsche onderdanen. GEMENGDE BERICHTEN. Naar men verneemt, bestaat er bij den Mi nister van Marine het voornemen om meerdere uniformiteit te brengen in de tenue der sche pelingen. Met het oog op het St. Nicolaasfeest, heeft de Minister van waterstaat enz. besloten, op 4, 5 en 6 December door alle post-treinen ook post pakketten te doen verzenden. Amsterdam, 30 Nov. Gisteren is de akte van vennootschap der Naamlooze Vennootschap Nederlandsch Handels-Museum gepasseerd, en tot commissarissen benoemd de heeren: mr. J. E. Banck, mr. C. J. E. graaf Van Bijlandt, mr. F. W. C. P. graaf Van Bijlandt, mr. W. K. baron Van Dedem, M. M. De Monchy, mr. F. Tb. Pahud de Mortanges; en tot directeuren: mr. W. A. Engelbrecht, W. J. P. Travagliuo, F. W. Westerouen van Meeteren. Oudbeierland, 30 Nov. Van 25 tot en met 27 Nov. deden zich alhier weder niet minder dan 21 nieuwe gevallen van pokken voor en 4 sterfgevallen. Scheveningen, 30 Nov. Aan de B. K. ge meente alhier is verboden, de klok barer kerk te luiden; bij de overdracht van den grond werd dit in de akte bepaald. Welke redenen daarvoor destijds golden, is thans echter niet meer op te sporen, en B. en W. hebben dan ook den Baad voorgesteld, gunstig te beschikken op het ver zoek van het B. K. kerkbestuur om, door op heffing van die voorwaarde, even vrij de klok te mogen luiden als de Ned. Herv. gemeente. 's Hertogenbosch., 30 Nov. De persoon H. D. uit Echt, die eenige maanden geleden werd aangehouden wegens het vervaardigen van valsche munt, is naar hier overgebracht. Eerstdaags zal dus die zaak behandeld worden. Schildwolde, 30 Nov. Een driejarig meisje, dat een paar dagen bij hare grootmoeder alhier doorbracht, is bij het spelen in eene sloot geval len en verdronken. Hoerenveen, 30 Nov. Alhier is proces-ver baal opgemaakt tegen twee veldwachters uit de gemeente D.die zich in «kennelijken staat" bevonden. Grevenbicht, 30 Nov. Gisteren was zekere Maassen, een oud man, bezig het dak van de kapel te herstellen. Ongelukkig viel hij naar be neden, met het treurig gevolg, dat hij kort daarop overleed. Deventer, 30 Nov. In deze gemeente venten sommige slagers met rundvleesch langs de huizen der ingezetenen. Zij bieden puik vleesch voor 28 cents de 5 ons te koop aan. Oldenhuis, 30 Nov. Zekere K. E.knecht bij den landbouwer B. alhier, werd Maandag morgen dood in eene sloot gevonden. Laat in den avond, vermoedelijk in geen normalen toestand uit Ten Post vertrokken, is hij op 't hoofd in de sloot gestort. Niet bij machte zich er weer uit te werken, heeft hij zoo een akeligen dood gevonden. Roermond, 30 Nov. August Wiedich wiens uitlevering door de Pruisische regeering gevraagd was, wegens het maken van valsche munt, is door de politie alhier te Dolheim aan de Prui sische politie overgegeven. Velddriel, 30 Nov. Door de duisternis misleid is eergisteren-avond een 62 jarige grijsaard alhier in het water geraakt en verdronken. Nieuwer-Amstel, 30 Nov. Bij den gemeen teraad dezer gemeente is een concessie-aanvraag voor een gasfabriek ingekomen. Het gas wordt aangeboden tegen 7 ets. voor verlich ting, 6 ets. voor verwarming en f 40 's jaars per openbare lantaren. Mevrouw de wed. C. J.Schiefbaai:- Hovius, te 's-Hage, heeft bij uitersten wil gelegateerd: aan het ziekenhuis van den H. Joan nes de Deo aldaar ƒ40.000; aan het fonds van liefdadigheid voor het gesticht Schiefbaan-Hovius, dat uit dankbaarheid aan haar en wijlen haar liefdadigen echtgenoot dien naam draagt, ƒ20.000; aan het Parochiaal Armbestuur ƒ10000; aan de scholen van de Vereeniging van den H. Vincen- tius ƒ20.000; aan de meisjesscholen in de Breed- straat, de Oude Molstraat en de Hekkelaan te zamen ƒ6000, aan de Liduina-Damesvereeniging voor arme zieken ƒ12000; aan de dames van het H. Sacrament, voor behoeftige kerken ƒ6000; aan de St.-Joseph-Gezellenvereeniging ƒ5000; aan de B. K. Militairen-vereeniging ƒ200: aan het fonds voor oude en zieke leden der H. Familie ƒ2000 aan de algemeene armen aldaar 1000. Aan ver schillende B. K. kerken ƒ18,000 en aan instel lingen buiten deze stad nog ruim ƒ18,000. Met levendige belangstelling wordt te New-York de beslissing vau het Hoog gerechtshof afgewacht, waarbij door een koop man te New-York een eisch tegen het Gemeente bestuur ingesteld is tot wegruiming van de nieuw gebouwde hangende brug tusschen Brooklyn en New-York, omdat deze niet hoog genoeg is om de groote schepen door te laten, zonder dat zij verplicht zijn de masten te strijken. Mag men een particulier telegram uit Londen (aan het Algem. Handelsblad) gelooven, dan zou eergisteren een, gelukkigerwijs mislukte aanslag zijn gepleegd op het leven van den Brit- schen Premier, den Heer Gladstone. Bij Wol verhampton ontspoorde namelijk een sneltrein, doordien groote steenblokken met boos opzet op de staven waren gelegd. Men heeft reden om te vermoeden, dat de bedrijvers van de daad in de meening verkeerden, dat Gladstone zich in den trein bevond. Een onbekende heeft 20000 ge schonken voor den bouw van eene nieuwe B. K. kerk met pastorie en school in de Watergraafs meer. In 't begin van 1884 hoopt men den eer sten steen te leggen. Prins Frederik Van Salm Salm kreeg een paar maanden geleden bericht dat zijn 22 jarige zoon Graaf Alfred Van Salm, in Oct. 1882 spoorloos verdwenen, als spoorwegwerker bij Chicago arbeidde. Le Courrier des Etats Unis van 25 Nov. meldt, dat de Prins onmiddellijk zijn intendant naar Amerika zond en dat deze nu op den terugweg is naar Bonn, in gezelschap van den jongen Graaf, die met een kameraad be rouwvol naar de ouderlijke woning terugkeert. Te Stiens (in Friesland) wason- langs eene vrouw bezig met blauwselwater. Zij had er niet opgelet, dat zij aan een barer vingers een klein wondje had. Niet lang daarna zwol de vinger sterk op, vervolgens de hand en thans de arm. Men is zeer beducht voor de gevolgen. Te Laconia, in New-Hampshire, heelt verleden Zaterdag zekere Thomas Samson zijne hospita, eene juffrouw Ford, vermoord, het lijk in een koffer gepakt en naar het huis van zekeren Ruddy, een groot kwartier verder, gekruid, waar hij eene kamer huurde. In den nacht ver moordde hij Ruddy en een klein kind van dezen en bracht zijne vrouw met een hakmes zooveel wonden toe, dat zij voor dood bleef liggen. Daarop goot hij overal petroleum uit en stak het huis in brand. Men slaagde er in, den brand te blus- scheu, en mej. Ruddy, die uit een venster ge sprongen was, had nog kracht genoeg om het ge beurde mede te deelen. Zondag is Samson gevat. Nu de Tentoonstelling niet meer is, loopen er te Amsterdam 300 koffiehuisbe dienden le zoeken naar een baantje, dat zij kun nen aannemen. Ofschoon in afnemende mate, a 1- dus ltzen wij in het Dagblad, vertoonde zich drie dagen achtereen omtrent zonsondergang een prach tig natuurverschijnsel, een schitterend rood ge kleurde hemel. Allerlei berichten hebben dat «Noor derlicht" genoemd; wij zijn geen meteorologen, maar gelooven toch wel te mogen beweien, dat de naam eenvoudiger, de oorzaak duidelijker is, nl. avondrood ten gevolge van den zeer vochti- gen, nevelachtigen toestand der beueden-lucht, die zich heden-ochtend dan ook in den vorm vau mist nog zichtbaarder vertoonde. «Mist, vorst in de kist", zegt het spreekwoord. Naar men ons mededeelt, z ij n eenige Hoornsche kooplieden voornemens na de opening van de spoorlijn Zaandam lliorn een dagelijksche raelkexpeditie naar Engeland te zen den op nader te bepalen leveringsvoorwaarden. Beeds moet aan eenige veehouders in dien om trek 7 cent per liter voor de te leveren melk zijn aangeboden. Ongetwijfeld zou bij voldoende deel neming voor Nederland hierdoor een nieuwe tak van uitvoerhandel geopend worden. In elk geval is het te hopen, dat alsdan voor goede en on- aangelengde melk wordt zorggedragen, teneinde de eer van dit product ook in het buitenland te kun nen handhaven en nimmer met verbods-bepalin- gen te worden bedreigd. De Hertogvan Castelmonte is nog altijd als gevangene bij de roovers die hem op lichtten. Zijn familie weigert het losgeld van 500.000 lire dat voor hem geëischt wordt, te betalen. Aan het hoofd der rooverbende staat een gevluchte galeiboef, Calamia genaamd. De hertog wordt er, zooals hij aan zijn familie schreef; goed behandeld. Alleen dreigt Calamia telkens hem dood te schieten, als het losgeld niet betaald wordt of de soldaten hem met geweld willen bevrijden. Bij den landbouwer F., aan de Westvest te Delft, zijn eergisterenavond ƒ1400 aan bankbiljetten gestolen, benevens oen ouderwetsch zilveren horloge met zilveren wijzerplaat en ge dreven kast, waaraan een gouden ketting en sleutel en twee balletjes bevestigd waren, een zwart lin nen kiel en een paar waslederen laarzen. De dief moet met de localiteit der woning en de plaats waar het geld was geborgen, voldoende bekend zijn geweest, zelfs ook met de plek waar de sleutel der kist bewaard werd. Aan de kist was geen braak tc bespeuren; zij was gewoon gesloten, en de sleutel werd op de gewone plaats terrugge- vonden. De biljartspelers Vignaux en Schaefer, houden te Parijs in het Grand-Hotel een wedstrijd om 3000 punten, met een inzet van 10,000 franks. Er moeten 600 caramboles per avond gemaakt worden. Op den eersten avond waB Schaefer overwinnaar. Hij had de 600 pun ten bereikt, toen Vignaux er nog slechts 488 had, en hij maakte 125 punten achtereen. De beschaafde volkeren, zoo heeft Gaetanus Delaunay in eene lezing voor de Fran- sche Akademie van Medicijnen bewezen, zijn ge woon rechtsom keert te maken, bij militaire oefe ningen, bij het dansen en wanneer het ook mocht voorkomen. De kanaks en negers keeren zich in 't geheel niet om, d. w. z. zij keeren niet anders dan in een vierkanten hoek. De Chineezen, Ja- panneezen, Turken, Brazilianen, Mexikanen, Arau- caniërs en Kalmukken slaan altoos link» om. De Hindoes, van Marokko, Tunis en Zevenbergen keeren nu eens rechts, dan weer links. De Euro peanen keeren rechts, over het algemeen, hoewel het aantal linkschen in Griekenland, Spanje en Portugal nog al aanzienlijk is. Bij den nationalen dans derllongaren, de«Setardasez," keerden dedan- sers altoos links om, maar sedert de tijden van Karei den Groote, is nu ook de eisch van dezen dans, gelijk van alle Fransche dansen, hel zwaaien naar rechts. De dansmeesters hebben dezen regtl verscherpt, zegt Delaunay, want links om walsen maakt gauwer duizelig en eischt twee maal meer tijd aan oefe ning. En nu de verklaring volgens den Frar.schen geleerde: links omkeeren wordt geregeerd door de rechter afdeeling der hersenpan, de minste en ge ringste van de twee; rechts omkeeren wordt be stuurd door 's menschen linker hersenen, de beste en ontwikkeldste van de beide afdeelingen der hersenkas. Hoe linkscher iemand is, hoe minder verstandig. Te Dussen kwam een onbekende vrouw bij een slager om 3 pond vleesch. Zij hield een pot, waar de slager het vleesch moest indoen in haar voorschoot. De slager merkte niet dat er geen bodem in was, maar de vrouw vroeg ol zij den pot mocht laten staan dan zou zij straks komen betalen bij het afhalen. Tot nog toe wacht de slager met den bodemloozen pot tot de vrouw terugkomt om af te rekenen. Als waarschuwing voor het ge vaar van bang maken van kinderen wordt uit Steglitz het volgende bericht: De kinderen van een kleedermaker aldaar waren, gedurende een korte af-vezigheid der moeder, aan de zorg van de knechts in de werkplaats toeveitrouwd. Zij waren wat lastig. Men dreigde hen met den «boe man," en toen dreigen nog niet hielp, verkleedde een der knechts zich met een mantel en een doek over het hoofd, als dit geheimzinnige personage en kwam zoo de werkplaats binnen. Het jongste kind, nog geen vier jaren oud schrikte daarvan hevig. Het kon slechts met moeite tot bedaren gebracht worden; den volgenden morgen had het hevige koorts met brakingen, en in den loop van den dag stierf de arme kleine, aan kersen beroerte ten gevolge van den schrik. Een koejongen te Maten bij Ter- Apel die een aau hem toevertrouwde beesten sarde, is door bet dier, dat eindelijk woedend werd, aan gevallen en zoo ernstig verwond, dat hij des avonds van dienzelfden dag aan de gevolgen is bezweken. Er zullen wel niet veel menschen zijn, die niet althans één enkel tentoonstellings- lot hebben. Voor hen was het gisteren dan een groote dag. Van de zes millioen loten Wer den er twee millioen uitgeloot en wel de tien eerste seriën. Men kan op zijn lot zien of men tot die seriën behoort. Het tweede tiental seriën, loot vóór 29 Februari en het derde tiental vóór 31 Maart uit. Op elke serie van 200,000 loten zijn 264 prijzen; Vrijdag werden dus 2640 prijzen verloor. Wie een niet heeft of ook wie een prijs trekt, werpe zijn lot echter niet weg; later worden nog zes hoofdprijzen verloot, waaraan alle loten nogmaals deelnemen. In het Annoncenblatt für Barmen-Elber- feld", vindt men de volgende advertentie: «Tegen ruime vergoeding zoekt eene dame dagelijks voor eenige uren eenige welopgevoede, net gekleede kinderen, om een zielce kat den tijd te verdrijven. Omtrent de Israëlieten inScandi- navië bevat de Dagens Nyheter de volgende op gaven, die echter niet verder loopen dau tot 1830 Nog niet lang geleden mochten de Joden slechts in vier steden van Zweden wonen. In 1826 waren er in het geheel 845 Joden; in 1870 woonden er 1736 en in 1880 was dit aantal tot 2993 vermeerderd. Die aanzienlijke verm serdering se dert 1870 is toe te schrijven aau de talrijke landverhuizers uit Bus'and en Polen, wier aan tal than3 echter weer iets sctiijnt te verminderen. De measten van die landverhuizers uit het O asten zijn rondtrekkende kooplieden. In Noorwegen is het aantal Israëlitische inwoners zeer gering. Nog in 1875, vier-en-twintig jaren na de opheffi ig van de bepaling in de grondwet, waarbij den Joden het verblijf in het land verboden werd, woonden er slechts 34 be'ijdars van het Mozaï sche geloof. De bekende leveranciers van cham pagne, Moët en Chandon, hebben tegen een ge wezen hó'.elhouder te Parijs, die thans zijn schaap jes op 't droge heeft, een vordering tot schade vergoeding van 60,000 frs. ingesteld. Die hotel houder verkocht champagne onder den naam en het etiquet van genoemde firma, voor f 7 de flesch, terwijl het vocht, dat men te drinken kreeg, den hotelhouder nog geen zeventig centen per fUsch kostte. In een bosch bij Luckau (Bran- denburg) heeft men onlangs twee uit Berlijn ont vluchte en lang gezochte misdadigers, Just en Uhlick, gevat. Zij leefden daar in een hol, dat zij tot woning ingericht hadden. De houtvester ont dekte hun verblijf toevallig, door dien hij er rook uit zag opstijgen. Hij liet den volgsnden dag het hoi omsingelen door een aantal houthakkers en drong met zijn hulpjagers onverwachts er bin nen. Just trachtte den houtvester met een groot mes aau te vallen, toen deze hem zijn geweer voorhield; maar hij werd van achteren aangevat door den jager, en met behulp van de houthak kers weldra ontwapend en geboeid, evenals Uhlich, die ook tegenstand bood. De beide mannen wer den in een rijtuig naar de gevangenis te Cottbus gebracht. TeKapelle opZui d-B eveland, staat sedert 1873 dus tien jaren aan één stuk de wijzer op het wijzerbord van den toren op half vijf. De haan van den toren wijst sedert ruim drie maanden een westenwind aan. Bijge— loovige oudjes verkeeren er in angst en voor spellen niets goeds van die «verheven" werk- siakers. In een klooster te Gravigny in Frankrijk wisten zich twee gevangenen toegang te verschaffen, door over een tuinmuur te klim men. Gewapend met revolver en degen, waagden zij door te dringen in de gebouwen en vonden zij twee kloosterzusters, die doodelijk verschrikt om hulp riepen. De onverlaten wierpen zich op haar en brachten haar slagen en messteken toe. Een der zusters werd levensgevaarlijk gewond. Ge lukkig schoten de tuinlieden van het klooster toe, om de arme Zusters te ontzetten. Te Londen is in rlolborn, tegen over Ouaiizery-Lane, een prachtig hotel, ouder den naam van First Avenue Hotel geopend. Het heeft een omvang van bijna een halveu Ned. bun der. Het tarief is 918 gulden per persoon, ka mer en bediening inbegrepen. Een rentenier onder de dieren! Twee broe- ders op een dorp in Friesland kregen twist over het dresseeren van een jong trekpaard. Zij spanden het dier uit en zetten het op stal «Ik sla er geen hand meer aan," zei de een. «Ik ook niet," sprak de ander. Nu staat het paard al vier jaar op stal. Het dier heeft een best leven, 's Zomers loopt het in de wei. Werken doet het niet. Klaas Westerveld, de brievengaar der uit Landsmeer, van wien we onlangs melding maakten, is wegens verduistering van gelden en geldswaardig papier tot 6 maanden celstraf en een geldboete van ƒ10 veroordeeld. Een zeer winstgevend ba antje is om opzichter te zijn van een groot Engelsch laud- goed, nl. waar deze het recht heeft om voor vrije wandeling in de parken ean klein entree van het publiek te vorderen. Op de buitenplaatsen van den Hertog van Beaufort bedraagt dit een sixpence per hoofd en dat de opzichters daar goede zaken maken, blijkt uit de volgende cijfers: CheptowCastle brengt den opzichter jaarlijks 200 (f 2400) op; Raglan Castle 600 (f 7200); terwijl de sixpences op Tintern te zamen een bedrag vermen van niet minder dan 800 (f 9600). Burgermanstrakte- mentjes voorwaar! Het proces van Tisz a-E szlarheeft nog een tweegevecht te Nyiregyhaza ten gevolge gehad, en wel tusschen den advocaat Heumann, een der verdedigers van de Joden, en den com missaris van politie Vay.die door Heumann van gewelddadige handelingen tegen de gevangenen beschuldigd werd. Vay heeft een ernstige wonde in de borst ontvangen. Zijn tegenpartij bleef onge deerd. Naar men verneemt, is de boot, waarmede de 12 nog steeds vermiste schepelingen van het dezer dagen gestrande stoomschip Bur gemeester de Wael zich na de stranding van boord verwijderd hebben, bij Burgslaer aange dreven. Daar de boot in goeden staat was en zich hoegenaamd geen water er in bevond, onder stelt men dat de bedoelde personen op treu rige wijze het leven verloren hebben. Men moet aannemen dat de schipbreukelingen op een van de zich daar in den omtrek bevindende zand platen zijn aangekomen en toen, in de meening verkeerende dat zij op het vaste strand geland waren, de boot hebben verlaten. Later naar de plaats terugkeerende, waar zij de boot hadden achtergelaten, hebben zij die daar niet meer aan getroffen, wijl zij door den opkomenden vloed zal weggedreven zijn. Door den allengs wassenden vloed hebben zij daarna jammerlijk den dood ge vonden. Ouida, de bekende Engelsche schrijfster, die, zooals men weet, eigenlijk Louise de la Bamé heet, is tot den Boomsch-katholie- ken godsdienst overgegaan. Een dame, die bezig was haar h ui- selijke plichten te vervullen, vond een muis in

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2