N I E IT W E i Donderdag 6 December 1883. 8e Jaargang De Middel-Europecsche vredebond. 11T E ft L A iï i\o. 750. mm ÉlpjflSpw De Nederlandsche Eedevaart naar Lourdes. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers 0,85 li— 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. fuMflS&SM AGITE MA HON AGiTATE. PRIJS DER ADVERXEHTIÉH Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentie n worden uiterlijk Diusdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS l.AURET. De bond, wiens naam wij aan 't hoofd van ons artikel vermelden, wordt algemeen als eene schepping van Prins Von Bismarck beschouwd de bevestiging en uitbreiding ervan, zegt men, is het streven van's Kan seliers politiek. De Europeesche Staten, hoofdzakelijk Frankrijk en Ruslaud, hebben liet gewicht eu de belangrijkheid van dien vredebond, ten stelligste erkend, zooals we derom bij gelegenheid der reis van den Duitsclien Kroonprins naar Spanje geble ken is. Het doel van den vredebond is, naar den aard der zaak eu volgens de ontboezemin gen der officieuze pers, buitensporigheden, stoornissen van den viede, welke van Frank rijk en Rusland zouden kunnen uitgaan, te verhinderen, te voorkomen. Beide anders in zoovele opzichten van elkaar verschil lende landen hebben in onzen tijd iets ge meenschappelijks: zij zijn namelijk de hoofd zetels der Eurepeesche revolutie. Frankrijk gaat ouder de republikeiuscbe Regeering een revolutionnaire uitbarsting tegemoet, die, als vroeger, zich ook over Frankrijke grenzen zal doen gevoelen. Reeds sinds jaren wordt van Frankrijk uit, de revolutie in Italië eu Spanje met den meest moge lijken ijver aangehitst. In beide landen wil men de bestaande orde omverwerpen om op de puinhoopen republieken te vestigen, die dan als boudgenooteu en werktuigen van Fraukrijk zouden moeten optreden en werk zaam zijn. Fraukrijk zou daardoor eea mach tige hulp verkrijgen in zijne ondernemingen tegen Duitscklaud, waar bet eveneens re volutionnaire boudgenooteu hoopt te vin den en ook vinden zal, wanneer zekere toestanden in dat land zullen blijven be staan. Het officiëele Rusland zag zich liever zelf in den vredebond opgenomen. Doch bet is geen meester meer iu zijn eigen huis eu heeft moeite genoeg om den nihilistiseben stroom tegen te houden; bet bestuur der natie is sinds langen tijd overgegaan in handen van cle Panslavisten en nihilisten. Dezen zullen eenmaal geheel en al de bo venhand verkrijgen eu dan is eene revo lutionnaire overstrooming der naburige lau den onvermijdelijk. De vredebond draagt door zijne verhou ding tot Frankrijk en Rusland een over wegend conservatief karakter. Als tegen stander der revolutie heefc bij natuurlijk de Katholieke Kerk als bondgeuoote. Dit is echter nog lang niet alles. Hij bestaat FE U ILL E T O N. Vervolg.) Want nu moesten wij de Grot verlaten waar Maria baren Moederzegen bad gevoegd bij bet noemen van bar n Naam. De Maagd tocb, zoo verhaalde Beruardette na de zestiende Verschijning, de Maagd bad de banden samengevouwen. Zij ontvouwde die nu en liet den Rozenkrans, dien zij droeg, op dui arm glijden. Daarna opende zij de beide armen eu strekte die naar de aarde uit als om geheel bet mensclielijk geslacht met hare maagdelijke banden te zegenen; vervolg, ns voegde zij die weder samen, verhief ze, sloeg haren blik ten hemel en sprak deze woorden: „Ik ben de Onbevlekte Ontvangenis11. De plaats, waar dit geschiedde, waar Maria baren k.mel- schen naam bad uitgesproken, die plaats van zegening* en te spoedig vervlogen geluk, moesten wij dan vaarwel zeggen. Wat op die oogenblikken ook grootendeels uit Katholieke volken. In Oostenrijk en Duitscbland, samengenomen, maken cle Katholieken de meerderheid uit. Daarbij komt nog Italië eu, zooals men hoopt, ook Spanje. In Turkije en de Bal- kanstaten, waar meer en meer Ruslauds invloed door dien van OostenrijkDuitscb land beperkt en verdrongen wordt, is de Katholieke Kerk een sterke boudgenoote tegen Ruslaud, dat daar hoofdzakelijk op de orthodoxe kerk steunt. Wie herinnert zich niet, hoe Rusland reeds sinds vele jaren de liereenigiug der Bulgaren met Rome, op alle mogelijke wijzen en dik wel f met de laagste middelen tegenwerkt? Vorst Alexander zal de zoo zeer gewenschte onafhankelijkheid van Rusland slechts dan verwerven en be vestigen kunnen, zoodra cle orthodoxe Kerk ophoudt, in den Czaar baren geboren op perheer te zien. Dit nu zou zeker bereikt worden door cle aansluiting aan Rome. Dat de overstroomiug zich niet reeds lang over Duitscbland, Oostenrijk en Tur kije beeft uitgebreid, vindt zijne oorzaak hoofdzakelijk iu den tegenstand, dien Polen, niettegenstaande zijne onderdrukking, krach tens zijne Katholieke overtuiging, aan den das: legt tegen het Russificeeren zoomede O O O tegen het Panslavisme. In St. Petersburg heeft men zich ten slotte van de nutteloos heid der pogingen dienaangaande overtuigd en derhalve eene overeenkomst met de Ka tholieke Kerk aangegaan. Men tracht daar door zich met de Polen te verzoenen om ongestoord naar 't Westen en Zuiden ie kunnen ageereu. Als men cle kolossale moeite eu inspanning bedenkt, welke Rusland zich heeft getroost, om het Katholicisme uitte- rocieu, dan zal men beter over cle waarde kunnen oordeeleD, die de overeenkomst met Rome bezit. Duitschlauu is er thans op uit, op eco nomisch gebied nadere relaties onder de Staten van den vredebond te doen aan- knoopen. De handelsverdragen met Italië eu Spanje, die gevolgd zullen worden door die met Turkije en de Balkanstaten, de St. Gutt- bard-tunnel en de spoorwegen naar Salo- nichi eu Koustantiuopel getuigen er van. Dat er met de meergenoemde landen voor beide partijen voordcelige handelsbetrek kingen ziju te maken, dit behoeft, dunkt ons, geen betoog. Eu dat voorts door vol doende economische ontwikkeling ook de politieke toestanden bevestigd worden, zulks is, ongetwijfeld, zoo helder als cle zon. Doch materiëele dingen alleen zijn niet voldoende om een vredebond werkelijk te bevestigen. Het conservatieve beginsel op- zicbzelveu brengt ons ook niet verder. Een iu ieders liart omging is evenmin te beschrijven als de indruk, toen wij voor 't eerst naar ueder- knieldeu. Een onzer Ëervv. Bestuurders evenwel, wist onzen afscheidsgroet in bewoordingen te vertolken, die zoo zeer overeenstemden met ons aller gevoelens in dit onvergetelijk uur, dat tranen zelfs fonkelden in het mannelijk oog van hen, wier gemoedsstemming zich hier liet ver rassen, want zuchtend eu weent nd smeekten wij, aliorens heen te kunnen gaan, over alles, wat ons dierbaar was en wat wij te Lourd. s zoo dikwijls der Moeder van Barmhartigheid had— dtn aanbevolen, den Moederlijken zegen al, vooral ook hij het alsclnidsiied, den lofzang// Magnificat", die met hoorbaar bewogen stemmen werd aan geheven. Daarna moesten wij als vasigenagelden ons losrukken van de Grot, de een met een luid vaarwel, de andere met eene allerlaatste smeekbede, de meesten met zich zeiven de on gewisse verzekering te ge.eu van de Grot nog wel eens weêr te zullen zien en allen met een hart vol dankbaarheid voor de gunst die hei lige plaats te hebben mogen bezoeken, Doch de volgende gewaarwording van het diep gevoelde vertrek uitte zich verder niet, want vredebond kan slechts gebouwd worden op Christelijke beginselen, op cle door de Kerk ingevoerde zedenwet. Zonder deze is bij eene niets beduidende, onnutte zaak. De Staten van den vredebond zullen cle Chris telijke wereldbeschouwing tegenover de re volutie moeten vei tegen woordigen. Zonder bet Christendom zal bet den vredebond steeds aan levenskracht ontbreken. Hoe kan echter het Christendom bezielend en vereeuigend werken, als men het in de machtigste Staten van den vredebond de leveusadereu afsnijdt, als er zelfs weiten worden uitgevaardigd, die de uitroeiing beoogen van het Katholiek Geloof, waartoe nog wel de groote meerderheid van de bevolking des vredebonds behoort? Zoolang de Cultuurkampf <i. duurt, zal de vredebond niet in staat zijn, op den duur de revolutie in Rusland en Frankrijk te weerstaan. Zijn bestaan hangt af van het toeval eu van den wil van slechts enkele personen. Zijne macht en aanzien zullen slechts op de bajonetten steunen. Een zwakke steun voor waar! Duitscbland beeft de leiding van den vredebond. Dit land is dus verplicht een goed voorbeeld te geven. Als Duitscbland de vrijheid aan de Kerk hergeeft, zuilen de andere Staten spoedig dit voorbeeld volgen en overal zal daardoor groote te vredenheid en eenheid ontstaan, 't Zou dan ounoodig zijn cle beide revolutionnaire lauden, Frankrijk en Rusland, door een militairen gordel in te sluiten. De reli gieuze vrede immers weegt, tegen alie le gerkorpsen op en veroorzaakt geen kosten. Inderdaad als er voor het behoud van den vrede zulke groote offers gebracht moeten worden, dan mag men het onge twijfeld als eene onvergeeflijke kortzichtig heid en politieke onbekwaamheid beschou wen, als men den volkeren nog lauger den religieuzen vrede, de gewetensvrijheid, onthoudt. De Wurtembergsche Staats-Anzeiger be vat een koninklijk besluit naar aanleiding van de iu den laatsteu tijd zeer toenemende gewelddadige rooverijen. Bij dit besluit wordt den Minister van Biunenlandscbe Zaken op gedragen, maatregelen te nemen tot herstel vau het algemeen vertrouwen, met welk doel sprake is van een versterking van het corps laucljagers eu de instelling eeuer be reden gendarmerie. Voorshaucls heeft de Minister eene verordening uitgevaardigd ter verscherping vau het toezicht op het dra gen vaD wapenen, op de vreemdelingen en met esn laatsteu blik naar de Grot, kierden wij meer met onze jongste herinneringen ons bezig houdende,dan met anderen sprekende, langs de steeds ruischende Gave,tegen 6 uur in den namiddag,stad waarts terug,om de toebereidselen tot oi.ze terugreis te maken. Na het middagmaal werden de reis koffers gepakt, cle rekeningen vereffend en ieder vond des avonds te 7 uur 30 min. zijoe naas" te ïvisgenooten weder in den aangewezen waggon. De trein z tte zich iu beweging en door het lamplicht werden onze blikken tot den beperkten omtrek van de coupé bepaald, doch juist omdat wij van de wijngaarden en maïsvelden, welke wij doorsneden, nu niets meer ontwaarden, bleef de beschouwing des te levendiger iu onzen geest van alles wat wij te Lourdes hadden bijgewoond. Het genoten voorrecht werd kostbaarder naar mate het gemis grooter was. Onder wederzijdsche mededeeling van deze gedachten bereikten wij de stad Tarbes weder. Toen werden de gebeden verricht en de vroegere aanstalten herhaald om den nacht zoo rustig mogelijk door te brengen. Sommigen vonden eene belemmering, anderen eene bevord-ring van dit plan in de buitenge wone warmte, die er op dien avond heerschte.maar op de landloojiers en ter verbetering van de plaatselijke politie. De Staatsminister Van Bötticher is met twee hoofdambteuaren naar Friedrichsrube vertrokken, om met den Rijkskanselier in overleg te treden nopens de Ougevalswet- Zaterdag heeft iu de Fransche Kamer de Heer Léon Renault, rapporteur der com missie voor de crediei-aanvrage betreffende Tongkin, verslag uitgebracht. Het strekt, gelijk men weet, tot bewilliging daarvan en bevat verder een historisch overzicht van de geheele Tongkinsche aangelegenheid. In overleg met de Regeering, oordeelt de commissie 9 miilioen voorloopig voldoende, maar, zoo noodig, kan de Regeering altijd nog verdere versterkingen zenden. De com missie erkent, dat de Regeering niet onge neigd is over deze zaak de ophelderingen te verstrekken, die ze geven kan, en schrijft liet memorandum toe aan de weifelende houding, door Frankrijk een tijdlang aan genomen, eene houding evenwel die slechts van voorbijgaan den aard is geweest. Eerst Vrijdag zal de beraadslaging be ginnen. Woensdag a. s. zullen de van Re- geeriugswege beloofde diplomatieke beschei den worden openbaar gemaakt. Het transportschip Pankow zal on verwijld uit Plymouth in zee gaan met 900 man voetvolk, kanonnen eu andere beuoo- digdheden ter versterking van de 3ritsche stations iu China. Op uitdrukkelijk verlangen van zijn gastheer, Koning Alfonso, blijft de Duit- sche Kroonprins nog tot 6 December te Madrid. Hij vertrekt waarschijnlijk over Barcelona. In hot voorjaar beeft hij be loofd terug te komen met zijn echtgenoote ter bezichtiging van de vele geschiedkun dige gedeukteekeuen die bet land ople vert. Vrijdag was de Kroonpris tegenwoordig bij de onthulling van een ruiterstandbeeld voor Isabella de Katholieke. Aan de limes wordt uit St. Petersburg gemeld, dat eene ukase verwacht wordt, waarbij de titels eu rechten van den offi- ciëelen adel afgeschaft worden. Geen boog- O geplaatst ambtenaar zal dus voortaan meer tot den adelstand behooreu, omdat hij een hooggeplaatst ambtenaar is. De Keizer be houdt zich bet recht voor de rijksambte naren, van welken rang ook iu den adel stand te verheffen. Engeland, Duitscbland, de Vereenigde Staten, Rusland en Frankrijk hebben zich met elkaar verstaan omtrent de bescherming hunner onderdanen ia geval van nieuwe onlusten in Kanton. Eene flotille kanonueer- zeker werd het geheel-en-al verst oord bij de haltt-n Mont-de-Marsan, Morceny eu La Mothe; np deze laatste plaats was de Atlantische Oceaan niet van ons verwijderd. Wat de landstreek be treft, met name Département des Landes, deze was uitmuntend voor een nachtreis geschikt, want ware het dag geweest, wij zouden niet anders gezien hebben, dan duinen met pijuboomen bep'ant en (lorre heiden. Iutnsschen was nergens beter voor ons gezorgd dan te Bordeaux; daar vonden wij reeds te 4 uur 30 min. een volsla gen ontbijt, en wel een Frausch, op het perron in goreedheid gebracht voor allen, die zich niet te laat bedachten om er gebruik van te maken. Na tien minuten toch bespeurden wij reels, dat de trein ons over een lange brug aan de overzijde van de Garonne bracht. Toen later het daglicht aanwees, dat wij op dezelfde wijze (ie Dordogne waven o ergestoken, bevonden wij ons te Li- bourue. Daar hadden wij nog evenals te Coutras eenige oogenblikken van verfrUscliiug benevens den lijd om een blik over de schoon gelegen stad te werpen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1