N I E U W E No. 751. Zondag 9 December 1883» 8e Jaargang. Sociaal-democratie. BUITEN LAND. De Nederlandsehe Eedevaart naar Lourdes. HAARllMSfM (01 RAVI. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers 1 0,85 1,— 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE KA HOU AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KUPPERS LAUREY. Eenige weken geleden lazen wij in de dagbladen dat het jongst verschenen werk van den Pruisischen afgevaardigde Bebel: »de vrouw in 't verleden, in 't heden en in de toekomst* op grond van de socia listen-wet in Pruisen was verboden. Het boek zal echter toch onder de partijgenooten, aanhangers en vereerders van den auteur talrijke lezers vinden. Immers de verboden vrucht bezit steeds eene bizondere aantrek kelijkheid. De officieuze pers in Pruisen heeft reeds vele uittreksels uit het sociaal democratische werk gepubliceerd en voor den verdelgenden invloed der sociaal- de mocratie herhaaldelijk gewaarschuwd. Zooals de titel zegt, tracht Bebel de vrouwen voor zijne socialistische ideeën te bezielen. Het gansche vrouwelijk geslacht bevindt zich, volgens hem, in een toestand van slavernij tegenover de mannen en moet derhalve in bondgenootschap met de ver drukte mannenklasse der proletariërsden strijd tegen de thans bestaande burger lijke orde aanvaarden. De vrouw moet, volgens Bebel, tot een volmaakt vrij we zen verhoven worden, zij moet dezelfde rechten genieten als de man, zoowel in het publieke als in het burgerlijke leven. Dit doel, zegt de socialistische schrijver, kunnen we echter onder de tegenwoordige omstandigheden niet bereiken en daarom moeten deze totaal veranderd worden. Zoo doende is Bebel aau het punt gekomen, waarom het hem eigenlijk te doen is en waartoe hem de gansche verhandeling over de taak der vrouwen slechts als middel tot zijn doel diende. Hij wil de tegen woordige toestanden der burgerlijke maat schappij, die uit verschillende standen be staat en op de vreedzame verstandhoudin gen der standen onderling gebaseerd is, als ouwaardig, onhoudbaar voorstellen. Alle pogingen en proeven tot verbetering, ook die, waarvan de vroegere sociaal-democra tische leiders Marx en Lasalle nog redding hadden verwacht, zijn zonder uitwerking, zonder gevolg gebleven. Er is slechts een redmiddel: de gansche orde der hedendaag- sche burgerlijke maatschappij moet ver nietigd, en op de puinhoopen de nieuwe socialistische orde worden opgebouwd. Het middel daarvoor is de algemeeue revolutie. Deze behoeft niet op touw gezet te wor den, zij zal van zelf komen, want bij den tegenwoordigen toestand der dingen zal het euvel, dat het verschil in stand met zich medesleept, spoedig zijn culminatiepunt FEUILLETON. Vervolg.) Nadat wij vervolgens in den ochtendstond onze gewone oefeningen van godsvrucht hadden volbracht, mochten wij ons te 8 uur des morgens in een oponthoud van anderhalf uur verheugen; eene schoone gelegenheid om nu ook eens een Fransch dorp in oogenschouw te nemen. Het heet „Montmoreau", heeft 785 bewoners en is met zijn kasteel niet zoo ver van het station ver wijderd of velen onzer gingen den breeden straat weg op, tot waar de dorpskerk staat. Deze ruime kruiskerk van romaanschen stijl uit de twaalfde eeuw, verrast den bezoeker die liet voorportaal is binnengegaan, met een tien- of twaalftal steener. treden over de geheele breedte der kerk, welke hij eerst moet afdalen, alvorens den vloer te bereiken. Evenals in de andere kerken, die wij bezochten, wa9 ook hier een orgel op het priesterkoor en wel aan de epistelzijde geplaatst. bereikt hebben, het zal voor de meerder heid der bevolking onverdraaglijk worden en een algemeen onweerstaanbaar verlan gen naar grondige verandering zal de gansche maatschappij bezielen en de spoe digste hulp zal als de doelmatigste worden beschouwd. Als eerst maar de »heerschende standendie volgens Bebel de schuld dragen van al het ongeluk in de wereld en als de bron van alle laagheid en ge meenheid moeten beschouwd worden, ver dwenen zijn en de socialistische maatschappij tot haar recht zal zijn gekomen, dan zal ook elk verschil van stand verdwijnen. Dan zal er geen privaat bezit meer bestaan, doch slechts maatschappelijk eigendom. Iedereen moet dan werken 't zij als indus trieel, 't zij als landbouwer. Hij behoeft echter slechts een klein gedeelte van den dag aan den lichamelijken arbeid te be steden. De overige tijd kan worden ge bruikt tot beoefening van kunsten en we tenschappen, ieder naar zijn smaak. Instel lingen van productie worden alom in vol doende mate opgericht. Er worden echter geen waren of zaken van luxe geprodu ceerd, slechts voorwerpen van werkelijke behoefte en noodzakelijkheid. In de nieuwe maatschappij is ook geen geld noodig; de goederen die men onder elkander verruilt, worden getaxeerd naar den tijd die tot hunne vervaardiging is besteed. »Certifi- O O eaten met tijdsbepaling treden in de plaats van het geld. Yan heerschappijis inde nieuwe maatschappij geen sprake. Er heerscht gelijkheid, en allen leven welge moed en vreedzaam naast elkander; dief stal, meineed en andere misdaden behooreu tot de ongekende zaken. Ment kent er dus ook geen straf, geen onderscheid tusschen vlijtigen en luiaards, geen verschil tusschen intelligente en domme individu's, want dit alles zijn slechts kwalen welke hun aanzijn danken aan de heerschende standen, die hunne positie en macht misbruiken om de lagere klassen te onderdrukken. Ook de handel houdt op te bestaan; men zal geen winkels meer noodig hebben, doch slechts algemeene depots en voorraadsmagazijnen. Geen haat zal meer tweedracht veroorza ken en ook de Godsdienst zal van zelf ver dwijnen. Dan is het tijdperk van den eeuwi gen vrede verschenen en kunsten en we tenschappen zullen tieren en bloeien als nooit te voren Men zal het ons zeker niet euvel duiden als we over de toekomst-plannen der soci aal-democraten lachen en deze dwaze phau- tasieën als bewijzen beschouwen van de waau- In den linker kruisarm bracht ons een uitgang zonder trappen weder op den weg, dien velen insloegen, om, daar men in het dorp op onze komst scheen voorbereid te zijn, een déjeuner dinatoire niet af te wijzen. Waren wij langs den oever van /,1a Tude" het dorp genaderd, met een brug over de rivier was onze trein het nauwelijks weder ontsneld of wij bevonden ons in een der ontelbare tunnels, die wij op reis ontmoetten; deze echter kan wel de langste van alle zijn geweest, want zij bracht ons bijna 1500 meters verder. Eeuigen tijd daarna werden wij op eens herinnerd aan alle brieven die wij ooit geschreven hebben op papier, dat bestempeld was met den naam van „Angou- lême," want zoo heet do stad waar het vervaar digd werd en wier 30.000 inwoners hunne wit bepleisterde huizen rondom de rijzige Kathedraal, die met meerdere torens prijkt, hebben uitgebreid tegen het schilderachtig voorgebergte, hetwelk nu voor ons ligt. Wij hadden dit even gezien en de stad verdween weder plotseling voor ons oog, terwijl een tunnel ons onder hare grondvesten door, aan hare andere zijde bracht. Heerlijk was het uitzicht over de geheele omgeving en over de vriendelijke landschappen, die nu volgden op onze n zinnigheid der leiders en voorvechters van 't socialisme. Inderdaad men begrijpt nau welijks hoe een ernstig en denkend mensch zulke dingen kan schrijven en zulke dwaas heden aan zijne aanhangers al3 toekom stige gebeurtenissen durft voor te spiegelen. Reeds een blik in de geschiedenis had hem moeten leeren, dat de vele meuschelijke w ereldverbeteraars, met al hun redevoerin gen en stelsels, de menschelijke hartstoch- teu en de daaruit voortkomende kwaleD en euvelen niet uit den weg hebben geruimd. Doch de zaak heeft ook nog eene ernstige zijde. Zulke ideeën, aanhoudend onder het volk verspreid, moeten op den duur groote verwarring en onzalige agitatie teweeg brengen. Als de heerschende en bezittende standen door de leiders der sociaal-demo cratie voor alle nood en ellende in de we reld verantwoordelijk worden gesteld, dan vindt zulks langzamerhand meer en meer geloof, vooral wanneer de meer gegoede standen door hun weelderig en wellustig vertoon, door hun afstootend gedrag tegen de lagere standen en door openbare on verschilligheid omtrent den Godsdienst eu zijne voorschriften, dikwijls zelf de socia listische klachten schijnen te rechtvaardi gen. De hoop op de zoo heerlijk en glans- vol geschilderde aardsche toekomst, werkt dan bedwelmend op het volk, dat over de mogelijkheid en onmogelijkheid niet lang nadenkt, en het gevaar dat het volk dc poging zal wagen, »de snelste hulp als de doelmatigste* te kiezen, zooals Bebel, de revolutie eupkemistisch beschrijft, is zeer nabij, 't Is dus hoogst geraden, tegen zulke ideeën te ageeren, en dat kan niet de politie alleen, daartoe is niet de uit voering der sociaal-politieke wet in staat. Daarvoor zal het ontegenzeggelijk noodig zijn dat de Christelijke waarheden, de Chris telijke ideeën aan liet volk ongestoord ge predikt kunnen worden. Een werkman die doordrongen en overtuigd is van de Christe lijke waarheid, zal nooit een sociaal-de mocraat woruen. Men verwijdere de boeien die der Kerk zoo vaak hinderlijk zijn, krach tens hare Goddelijke zending, deze Chris telijk ideeën en waarheden overal te ver breiden, dat zal tot een betere uitwerking leiden dan alle socialisten-wetten te zameti. Iemand die zich veel met de sociale quaestie bezig houdt, die ook door de niet-Katko- lieke sociaal-politici als een man van gezag wordt beschouwd, schreef eeuigen tijd ge leden in een open brief aan den bekenden Duitschen socialist, professor Wagener, de weg naar „Poitiers," doch de valleien en bos- sclien, gebergte en stroomen verkregen hunne grootste aantrekkelijkheid, toen wij, steeds aan Lourdes gedachtig, op den middag het uur van de bedeklok vierden met de herhaling van ons Aiigelus-lied, want bij Ruffec eu Civrai paarden zich de omstreken geheel aan de strophe: Door dalen en wouden, Langs bergen en vliet, Klinkt de eer van Maria In 't hemelsche lied: Ave, ave, ave Maria! Vier bruggen over de „Clain" voerden ons naar een tunnel, die uitliep op het dal, het welk door den berg beheerscht wordt, waarop de stad Poeiers zich vertoont. Nochtans, hoe schoon ook alle3 ons toescheen langs de wegen, waarop de trein maar altijd voortsnelde, toch begon menigeen uit te zien, of de stad Tours nog niet in het g. zicht zoude zijn. Eu werkelijk die blijde tijding werd ons laat in den namid dag g. geven. Tusschen 5 en 6 uur had ieder onzer een der twintig hotels gevonden, die ons in deze laatste verblijfplaats op onzen pelgrims tocht waren aangewezen. Te Tours een stad met ruim 48,000 inwoners, volgende behartigenswaardige woorden;» Ge- looft gij iuderdaad met uwe socialis tische instellingen de wouden, waarmede on® maatschappelijk lichaam bedekt is, te kun nen genezen? Dwaasheid! ze zijn er immer® niet toe in staat. Zedeloosheid en genot zucht ontzenuwen, verzwakken ons volk. De oude eenvoud van zeden, de liefde voor den arbeid en den kuiselijken haard, het ware gevoel voor het gezag, de eerlijkheid en de trouw, het innig geloof aan eene Voorzienigheid, die alles bestuurt en ten goede leidt, het vooruitzicht op eene eeuwige vergelding en een beter, heerlijker leven hiernamaals, deze ideale goederen worden meer en meer aan ons volk ontnomen. De ondergang der Christelijke zeden en we reldbeschouwing is de ware oorzaak der ziekte, de doodelijke wonde in ons maat schappelijk organisme. Het huisgezin is krank; hier dreigt de oplossing; het ouder lijk gezag is verdwenen, de huiselijke vrede eu liefde bestaan niet meer; dat is de ware wortel van de maatschappelijke kwaal en ontevredenheid. Geef wederom steun aan het gezag van den Geestelijke, laat hem den toegang tot de familie en tot de kin deren in de scholen vrij, belet hém den weg niet tot biechtstoel en kansel, en geloof mÜi Dij zal het volk ten goede leiden, hij zal ouder het volk sociale deugden planten waarop het algemeen welzijn alleen kan rusten. En als het volk weet dan zijne Geestelijken onafhankelijk zijn, dan is het aau hen gehoorzaam wanneer zij eerbied voor de wet, liefde voor Vorst en vader- laud prediken. Dan bezit de Clerus op een gegeven oogenbhk meer macht, dan een gansch leger, zooals het jaar 1848 zulks heeft bewezen. Inderdaad behartigenswaardige woorden voor schier alle leiders der meeste Staten van 't beschaafde Europa en daar buiten. De Pruisische Kamer van afgevaardig den heeft het voorstel van dr. Stern, strek kende tot invoering der geheime stemming bij de verkiezingen voor den Pruisischen Landdag en voor de gemeenteraden, ver worpen met 202 tegen 163 stemmen. Zeven onderteekenaars van plakkaten waarin wordt opgeruid tot het deelnemen aau eene publieke manifestatie op de Place de la Bourse te Parijs, zijn gevangen ge nomen. De Télégraphe verzekert dat Tseng aau Ferry heeft overhandigd een nota, waarin bevonden wij ons in het beroemle oord, waar heen sinds veertien eeuwen de pelgrims van Frankrijk, der Nederlanden, van Engeland, van Dui'.schland en van zuidelijk Europa ons waren voorgegaan; want nauwelijks was daar omstreeks het jaar 400 het graf gesloten van Marlinus den grooten Wonderdoener van Gallië, den Heilige, dien de Ktrk in hare gebeden begroet met den naam van, onuitsprekelijke» „man" en „even beeld der Apostelen," of het nederig bedehuis, wat de H. Briccius boven de grafstede van zijn onsterfelijken voorganger oprichtte, werd een even druk bezochte bedevaartplaats als Jerusalem, Rome en Compostella. Van de kostbare Basiliek, welke de II. Perpetuus, een andere opvolger van den alom vereerden Heilige, boven zijn gebeente opbouwde, bestaan nog slechts de beide deerlijk geschonden torens; het overige gedeelte heeft plaats moeten makeu voor een gewone straat. Zelfs het lichaam des Heiligen werd in het jaar 1562 door de toen alles verwosstende opstande lingen verbrand. Zijn verbroken graf in 1581 weder hersteld, werd ten tweede male in 1790 door de revolutionnairen van die dagen met den grond gelijk gemaakt. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1