B I N fM fi i\ L A N 1). GEMENGDE BERICHTEN. schorsing der vijandelijkheden wordt ge vraagd, ten einde eene botsing te voorko men, welke de aanhangige onderhandelingen in gevaar kon brengen. De Times ontving over Durban be richten uit Madagaskar, welke tegenspre ken dat de gezanten die naar Europa wer den gezonden, geworgd zijn. De Fransche admiraal meent bet land in Februari ot Maart te kunnen binnenrukken. Er zijn vele zieken onder de Fransche troepen. O'Donnell, de moordenaar van den aan brenger Carey, zal den 17den a. s. wor den gehangen. Uit de versterkte politie macht in en buiten de gevangenis is ai te leiden, dat men nog steeds pogingen vreest tot ontzet. Overigens blijkt omtrent den veroordeelde, dat hij een volslagen onontwikkeld man is. Onder de scheepsreeders aan de Tyne beerscbt ontevredenheid over de met den heer De Lesseps gesloten Suez-kanaal- schikking. In een buitengewone vergadering der Kamer van Koophandel zal de zaak besproken worden. De Engelsche Minister van Buitenland- sche Zaken, Lord Granville, heeft officieel verklaard, dat het Britsch gouvernement Egypte niet heeft aangespoord om zelf een tweede kanaal te doen graven. Naar de Daily News verneemt, hebben de Transvaalsche afgevaardigden aan Lord Derby het ontwerp van een nieuwe Con ventie voorgelegd. De voorwaarden daarvan waren onaannemelijk; maar toch bestaat er grond tot hopen dat er eene bevredigende schikking zal worden getroffen. Aan de New-York Herald wordt uit Madrid van 4 dezer het volgende ge seind: Er bestaat eene geheime overeenstemming tusschen Duitschland en Spanje, met het oog op eene mogelijke revolutionnaire be weging. Deze schikking heeft de goedkeu ring van andere monarchieën. Zij is niet gericht tegen Frankrijk, maar tegen de revolutionnaire progaganda. Volgens een telegram uit Bern heeft de Bondsraad de buitenlandsche Regeeringen uitgenoodigd tot het houden eener diplo matieke conferentie ter vaststelling van bepalingen op internationale bescherming van den eigendom van letterkundige en ar tistieke werken. Naar wij vernemen, is de Eerste Kamer der Staten-Generaal uiteengegaan tot 27 Dec. e. k. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsvoorstel van de leden Van Biar, A. Mackay, Kuijs, Lohmann en Schaepman, tot herziening van eenige artikelen der schoolwet. Zandvoort. 7 December. Met den boegspriet naar zee gekeerd zit de hier gestrande Content hoog en droog op strand. Had de bemanning het dur ven wagen aan boord te blijven, zij zou later het schip droogvoets hebben kunnen verlaten. Eergis teren was men bezig met het bergen van inven taris en tuigage. Nadat de lading geheel gelost is, waarmede men lustig begonnen is, zal kun nen beoordeeld worden, of de toestand van het vaartuig zoodanig is, dat het de moeite en kos ten van afbrengen waard is. Tongelre, 7 December. Eergistcren-nacht waaide te Klein-Tongelre de gevel van eene schuur in. De huisvrouw, die het des morgens zag, schrikte zóó, dat zij nog denzAfdeu avond overleed. Aalsmeer, 7 December. Door het omvallen eener petroleumlamp op den zolder ontstond Woensdag-avond te 6 uur brand in de woning van den heer IF. Vreeken, in het Oosteinde, alhier. Doorden feilen wind viel aan blusschen niet te den ken. Alles is in de asch gelegd, uitgezonderd en kele meubelstukken. Een en ander was tegen brandschade verzekerd, doch vrij laag. Bovenknijpe, 7 December In deze gemeente is de vrouw van D. Bouwer, bij het vullen van een emmer water, in de vaart gegleden en ver dronken. Kralingen, 7 December. Een der opzichters van dcChristelijke bewaarschool aan de Langekade, alhier, de heer G. H. Möllenkarap, is wegens mishandeling van de hoofdonderwijzeres dier school, mej. Hopman, door de Rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot een maand celstraf. Amsterdam, 7 Dec. Gisteren-avond is op eene keldertrap van een perceel op de Hoogte Kadijk gevonden het in couranten gewikkeld lijkje van een kind van het mannelijk geslacht; de politie nam het in beslag, om naar het schouw- lokaal te worden overgebracht. Vlissingen, 7 December. Op de werf der Kon. Maatschappij „de Schelde", alhier, staan thans drie groote stoomschepen op stapel, alle voor Engelsche rekening. Utrecht, 7 Dec. Alhier heeft de Bell-Tele- phoon Maatschappij heden den dienst aangevangen. Het aantal geabonneerden neemt dagelijks toe. Breda, 7 December. In navolging der Kamer van koophandel en fabrieken te Helmond, heeft ook de Kamer van koophandel en fabrieken al hier, aich tot den Koning gewend, met verzoek het vrijhandelsstelsel te laten varen en het reci- prociteitsstelsel toe te passen. Botterdam. 7 December. Eergisleren-avond, omstreeks 11 uren, is eene onbekende vrouw in een winkel aan de Zeevischmarkt, waar zij ver zocht even te mogen uitrusten, in elkander ge zakt, waarna zij weinig of geen teekenen van le ven meer gaf. Onmiddellijk daarop naar het Zie kenhuis gebracht, kon aldaar slechts de dood worden geconstateerd. Door de politie van Overasselt bij Nijmegen is proces-verbaal opgemaakt tegen ze kere J. H. en H. H. uit Nijmegen, die bij on derscheidene plattelandsbewoners van Overasselt en omstreken petroleum hadden verkocht, die bij on derzoek bleek meer dan 'A water te bevatten. De eerstgenoemde persoon heeft wegens oplichterij en bedrog in koopwaren reeds onderscheidene tuchthuis- en andere straffen ondergaan, terwijl de laatste ook een oude bekende der justitie is. Van een zangeres, die verdacht weid zich van tijd zelf kleine ovatiën te ver schaffen, schreef een boosaardige criticus: „Aan het einde der voorstelling viel een lauwerkrans aan de voeten van mej. K. Ia de vreugde van het weerzien drukte zij den krans geroerd aan de borst". Omtrent het afbranden van de kerk der Herv. Gemeente te Berkhout, vernemen wij nader, dat de hevige wind het gevaar voor uitbreiding van den brand aanvankelijk zeer groot deed schijnen. Gelukkig echter is dit in tijds voorkomen. Ook uit Hoorn is nog eene spuit tot hulp vertrokken,benevens 100 militairen. Er wordt reeds een gerechtelijk onderzoek gedaan naar de oorzaak van den brand. Men heeft namelijk eenig vermoeden dat een dronkaard, die tijdelijk in den toren was opgesloten, den brand zou hebben ver oorzaakt. Daar deze man echter zelf in den brand is omgekomen, zal het vermoeden moeilijk te be vestigen zijn. De AC. meldt dat te Amsterdam des nachts tal van personen, die geen onder komen hebben en het noodzakelijkste missen (ten gevolge van gebrek aan werk zoo ze zeggen) langs straten en grachten, bibberende van kou en geeuwende van honger, rondloopsn. Te Zwolle zijn door de politie aangehouden 3 jongens van 13 a 14 jaren die jl. Zondag-avond uit de catechisatiekamer der Christ, geref. kerk eene gesloten blikken armen bus, waarin zich aan koper en klein zilvergeld ruim f 6 bevond, hadden ontvreemd om dat op St. Nicolaas-avond te verteren. De bus hadden zij op straat geopend en geledigd, daarna in het water gegooid, en het geld in een bierkelder gedeeld. De kellner uit het Hotel Everts, t e Veendam, kocht eea 50tal tentoonstellingsloteD, ten verkoop aan de reizigers. Hij hield één lot voor zich over, en daarop is de prijs van fr. 5000 gevallen. Onder het opschrift „eenltussi- sche Rothschild,, verhalen Petersburgsche bladen de volgende, tamelijk fabelachtig klinkende ge schiedenis. De majoor Sawadsky moet van een zijner bloedverwanten, die jaren geleden naar Ame rika trok en wiens eenige erfgenaam hij is, een som van 110,000.000 roebels hebben geërfd. De naar de nieuwe wereld gezonden advocaat, die het geld in ontvangst zal nemen, krijgt voor zijn moeite 2 pet. van de geheele som, dus een buiten kansje van meer dan 2 millioen roebels! Toen de majoor zijn wapenbroeders met de heugelijke tijding bekend maakte, waren deze stom van verbazing; hij beloofde nl., zoodra hij het geld in handen had, de schulden te zullen betalen van al de officieren, die bij zijn regiment dienden Voorts beloofde hij op eene geschikte plaats een groot paleis te laten bouwen, waarin al zijn tegenwoor dige vrienden, als zij dit wenschten, kost en in woning konden bekomen. Als Sawadsky zijn erfenis beet heeft, zal hij dagelijks ongeveer 15,000 roebels te verteren hebben. Volgens particuliere berichten uit Suriname, zijn in de maand Oct. jl. in eenige gronden, gelegen aan de boven-Suriname en aan de boven-Saramacca, belangrijke hoeveelheden goud vonden. Te Gent houdt men zich druk be- zig met de oplossing van wat dusver een raadsel is. Een paar dagen geleden verdronk s'avonds in de Ricolettenlei, bij de St. Michielsbrug, een man, die dengenen welke hem trachtten te helpen, doch het hoofd schenen te hebben verloren, toeriep, dat men cr zou dus een misdaad in het spel zijn zijn beenen had vastgebonden. Het lijk van den ongelukkige is nog niet gevonden, en men verdiept zich in gissingen, wie de man is, en of wezenlijk aan misdaad of aan zelfmoord te denken valt. Als men in aanmerking neemt, dat in den laatsten tijd in België elf personen ver dwenen, kan men zich de ongerustheid voorstel len van familiën, wanneer een lid, buiten waar schuwing, afwezig blijft. Eene huismoeder te Appelscha was bezig om van een pas geslacht varken worst- vleesch en worsten te maken toen zij door eene buurvrouw geroepen werd. Zij ging even heen en bij hare terugkomst waren worsten en vleesch verdwenen. Dit geschiedde op klaarlichten dag. Men meldt uit Gennep: In den donkeren en onstuimigen nacht van Maandag hoorde onze wakkere wachtmeester der maré chaussee Lakemond beweging op de rivier de Niers; al dadelijk dacht onze politieman aan uit Prui sen komende smokkelaars, en had hij, bijgestaan door den nachtwaker Van de Lest, de voldoening, juist toen men onder de Niersburg alhier wilde doorgaan, aan te houden 16 aan elkander ge schakelde fustjes, inhoudende 617 liter spiritus a 03 pet. Aan deze partij waren touwen verbonden, welke door de in de boot aanwezige smokkelaars werden vastgehouden. Zoodra dezen evenwel on raad bemerkten, werden de touwen losgelaten en namen zij, met achterlating van den buit, met de boot haastig de vlucht. De t e 1 e g r a p h i s c h e d e p c h e d o o r den heer Colquhoun, den specialen oorlogscorres pondent van de Lonaensche Times in Tongkin, van Colombo verzonden, is, zoo niet de langste telegra- phische depêche ooit verzonden, zeker de langste die ooit uit Innië en China geseind is. De tele graphist Scholfield begon haar over te seinen des morgens te 8 uur van den 14n en was aan één stuk daarmede bezig tot den volgenden dag 5 uur 's namiddags, gemiddeld 25 woorden per minuut seinende. P. De K., te Hilversum, jl. Donder- dag bezig zijnde met het uitmesten van een var kenshok, had het ongeluk te struikelen en zijne hand aan een spijker te bezeeren. De bloeding willende stuiten, zonder de wond uit te wasschen, legde hij hierop, volgens het dwaze volksgeloof, een stukje grauw papier, met het gevolg dat de ge heele arm den volgenden morgen opgezwollen was, en hij binnen drie dagen aan de gevolgen (et terkoorts) overleed. De Lesseps heeft onlangs weer een bewijs gehad van het gevaar, dat in onze dagen mannen van beteekenis bedreigt. Er werden te Parijs drie doozen uit Nizza ontvangen, waarvan een aan De Lesseps, de andere aan Couvreur, den ondernemer van het Panama-kanaal, geadresseerd waren, en die helsche machines bleken te bevat ten. Een der voor Couvreur bestemde doozen ontplofte bij het openen, maar niemand werd gekwetst. Daniel Sc h ooienaar, die voor hel Gerechtshof, te Amsterdam, wegens poging tot moord op zijn nichtje terecht stond, is bij arrest van eergisteren te dier zake tot 1 jaar celstraf veroordeeld. Een der gewezen hoofdliedenvan de Italiaansche Internationale, Adreas Costa, is door zijne broeders en vrienden in Frankrijk ter dood veroordeeld, en wel, naar het heet, wegens het verraderlijk verklappen van geheimen aan Jules Ferry. De Drapeau Noir, van Lyon, maakt 's mans doodvonnis openbaar met toekenning van „volle vrijheid wat betreft de middelen lot vol trekking daarvan, mits die voltrekking slechts geschiedt". Nummers van dit blad zijn te Milaan, te Rome en in andere Italiaansche steden verspreid geworden. De storm, waarvan wij hier ons deel hadden, heeft op den geheelen Atlantischen Oceaan, vooial aan de Amerikaansche kusten, met groote hevigheid gewoed en eeD aantal schipbreu ken met verlies van inenschenlevens veroorzaakt. Er bestaan te Londen reeds vier restauraties voor vegetarianen. Drie er van dragen, in overeenstemming met haren aard, aanlokkend landelijke namen: the Garden, the Appletree en the Arcadeande vierde, niet minder beteekenis- vol, heet Alpha dat is de eerste van vele die na haar moeten komen. Deze instellingen hebben het zóó druk, dat men er vaak geen plaats kan vinden. Toch ware het voorbarig, hier uit de gevolgtrekking te maken dat de bevolking van Londen straks met hare Hindoesche medemen- schen zal wedijveren in afkeer van eene goed gebraden runderlendc. Veeleer schijnt men de oor zaak van dien grooten toeloop te moeten zoeken in de smakelijke en eindeloos gevariëerde berei ding der plantaardige spijzen, en in de appetijt— lijke namen onder welke men ze opdisclit. Hier eet men soepen en ragouts, steaks en oarbonaden, eroquetten en gehakt, in alle welke geen spoor van dierlijke zelfstandigheden te vinden is. Nieuwsgierigheid drijft velen tot proeven, die morgen weer tot hunne vleeschpotten terugkeeren. Men spreekt over deoprichting van een maandblad, dat eerlang te Londen zal verschijnen en waarin alleen bijdragen van edel lieden zullen worden opgenomen. Een Pair van Groot-Brittannië zal de hoofdredactie op zich nemen. Lustig dook eergistere n-o c h t e n d nog een vijftal zwemmers te water in het groote bassin der badinrichting aan de De-Ruyter-kade te Amsterdam; na afloop heesch men de vlag van den toren en vierde der. oud-vaderlandschen feestdag op den steiger met een eenvoudig staand ontbijt: een St.-Nicolaas-vrijster en een kop anijs melk. 't Geval pleit niet alleen voor de ongewone, betrekkelijke mildheid van het jaargetijde (het water had 3'A graad Reaumur, tegen 2'/i ver leden jaar 15 Nov., en met de lucht was het naar rato), maar bewijst ook, dat er onder het „verbasterd nakroost der Bataven' nog zijn, die van doorzetten weten, zegt het N. v. d. D. In een der steenkolenbergplaat- sen van de B itsche stoomboot Baltic, van de White Starline, vond men het geraamte van een man, die zich daar waarschijnlijk verborgen had, om gratis in de Nieuwe Wereld te komen. De ongelukkige kwam, langzaam geroosterd, in een andere wereld. Zijn einde moet verschikkelijk ge weest zijn. Voor de rechtbank te 's-Graven- hage stond eergisteren terecht een voormalig bedien de van de begraafplaats Eik-en-Duinendie ver dacht werd den armen der gemeente Loosduinen op zeer ingenieuze wijze te hebben bestolen. Om het geld uit de offerbussen, aan den ingang van den doodenakker ten behoeve der armen geplaatst, machtig te worden, ging de doodgraver aldus te werk: Door de opening van de bus werkte hij een prop papier, welke bevestigd was aan een touwtje dat er buiten hing. De muntstukken, in de bus geworpen, bleven op die papierlaag leggen en kwamen naar boven als hij aan het touwtje trok, zoodat hij het geld gemakkelijk met de vin gers kon grijpen en uit de armenbussen in zijne zakken overbrengen. De bekl., die ongeveer 6 jaren al3 doodgraver dienst deed, moet al dien tijd door deze praktijken de bussen geledigd heb ben. Ondanks zijne ontkentenis, die echter geen steun vond in de afgelegde getuigenverklaringen, eischte het O. M. voor dit „genie" eene celstraf van drie maanden. DeLondensche visscherij-tentoon stelling, heeft, zoo men zegt, een voordeelig saldo opgeleverd van p. st. 5000 a p. st. 10000, waar bij nog moest gevoegd worden de huur van de gebouwen voor drie achtereenvolgens te houden tentoonstellingen. Het geld zal besteed worden voor zaken die met de visscherij in verband staan. Rekenende op gebrek aan waakzaam" heid van het spoorwegpersoneel trachtte een in gezetene van Gorinchem reeds terstond na opening der spoorbaan gebruik van de gelegenheid te maken om kosteloos een reisje naar Geldermalsen te maken. Daartoe nam hij in een goederenwagen plaats, maar toevallig was deze niet aangehaakt, zoodat onze man achterbleef, terwijl de trein vertrok. Te Hernals had een kastelein zijn jas uitgetrokken en over de leuning van een in den tuin staanden stoel gehangen. Zijn brie- ventasch, met papieren geld er in, viel er uit. Hij zag dat niet, maar een jonge bok, die in den tuin „ookkesprongen" maakte zag het te beter. Weldra begon het beest er om heen te springen en er mee te spelen en de tasch met den inhoud stuk te bijten en te trekken en daarna de stuk ken en snippers op te peuzelen. Terwij! het hier mee op zijn best mee bezig was, bespeurde een der gasten wat er gaande was en wekte met groot geschreeuw den waard, die, woedend over wat hij zag, het bokje bij de horens pakte en het onmiddellijk naar de slachtbank voerde. Hij sneed het de maag uit en zocht er niet te vergeefs in. Een briefje van 1000 gulden k.vam heel voor den dag, met tal van snippers die onze vriend aan elkaar wil plakken ora te trachten ze zoo nog weer tot wisselbaar papier te maken. Of hij daarin geslaagd is, meldt de berichtgever niet. Een oppassend jongmensch, van beroep kuiper, oud ruim 21 jaren, verloor Maan dag-namiddag te 's-Boscli, op eene noodlottige wijze het leven. In de brouwerij van den heer Van Gulick werkzaam zijnde, werd hij ongesteld en begaf zich buiten het gebouw; het schijnt dat hem eene duizeling overvallen is, waardoor hij in de rivier de binnen-Dieze is gevallen en ver dronken; eergisteren-namiddag is zijn lijk aar- uit opgehaald. D e American Watch Company gaat hor loges in den handel brengen met wijzerplaten in 24 uren verdeeld. Een pas van een zeereis te Hamburg teruggekeerde zeeman heeft zichzelf bij de justi tie aangegeven wegens het volgende feit. Op 12 Sept. 1880 werden twee boerenwoningen in een dorp bij Berlijn in de asch gelegd; twee werk lieden werden van brandstichting verdacht, des wege veroordeeld en zijn nog gevangen. Onze zeeman had dit vernomen en heeft nu opgege ven, dat hij door onvoorzichtig omgaan met vuur oorzaak van de ramp en door zijn stilzwijgen ook van de onschuldige veroordeeling is geweest. Te BagnaCavallo, in de Italiaan- sche provincie Ravenna, is weer een rijk koop man, Montari genaamd, door roovers aangevallen en gevangen genomen. Dezer dagen was een welgesteld burger van Barmen plotseling verdwenen, en alle nasporingen zijner bloedverwanten bleven vruch teloos. Men dacht, dat hij vermoord of veron gelukt was, en er werd zelfs in den omtrek naar zijn lijk gezocht. Maar eindelijk kwam de vermiste op een avond uitgeput van vermoeienis thuis. Hij verhaalde, dat hij per spoor naar het dorp Milspe ,dat eenige uren van B irmen ligt .gere den was, om de groote druipsteengrot de Klu- terhöhle te bezoeken en dat hij in die grot ver dwaald raakte. Hij kon in de donkere gangen den uitgang niet vinden en bleef er zeven dagen en acht nachten zonder iets anders te gebruiken dan van tot tijd een slok water. Het verhaal van den onvrijwilligen navolger van Dr. Tan ner moet den indruk maken van geloofwaardig te zijn. Te Smirna hebben Zondag twee schokken van aardbeving plaats gehad, die Maan dag door nog een en Dinsdag door een hevigen gevolgd werden. Er is echter geen schade aan gericht. De nieuwe beul, Binns, debuteert niet zeer voordeelig. Verleden week, bij eene te rechtstelling te Liverpool, gebruikte hij een te dik touw, zoodat de lus niet genoeg glipte en de patiëut nog gedurende zeven minuten na den val teekenen van leven gaf. Bij de schouwing door den coroner werd de vraag, of de scherprechter wel nuchter was geweest, in min of meer twij felachtiger. zin beantwoord. Binns namelijk, vol trots op zijn nieuwe waardigheid, had den vo- rigen dag in zijr. hotel te Liverpool audiëntie verleend aan eenige honderden belangstellenden, voor wie hij zijn persoon en zijne apparaten welwillend had tentoongespreid. Een officier te Amsterdan gaf een soldaat gelden ter inwisseling. Zij zijn als St.- Nicolaas surprise beschouwd: de man is tot dus ver niet teruggekeerd. Misschien is de herinnering niet overbodig, dat de oude koperen centen en halve centen buiten omloop gesteld worden op 31 Dcc. van dit jaar. Gedurende December en Januari kunnen zij aan de kantoren der betaalmeesters en der ontvangers en commies-ontvangers der dir. belastingen, invoerrechten en accijnseu wor den ingewisseld. Prof. Maspero heeft thans in Egypte vooral het oog gericht op de overblijtse- len van vier oude koningshuizen, van welke hij vroeger niets had kunnen vinden. Daarom worden nu stelselmatig alle oudere pyramiden doorzocht, en niet zonder vrucht. Te Sakhara vond hij in eene pyramide de mummie van koning Menenra, doch zonder het omhulsel, dat vroeger, denkelijk door Arabieren, geroofd is. Wat er verder met dit opgedroogde lijk gebeurde, op de reis van Sakhara naar Kaïro, is wel een weinig in tegen spraak met de tochten, welke Menenra zelf vele eeuwen geleden, naar zijne hoofdstad deed. Eerst werd het op een ezel gebonden, die het naar Bcdreschin voerde. Van daar zou de reis per spoor "erder gaan. Doch er was geen tarief voor het artikel mummie. Ten slotte werd het als passagier beschouwd en in een coupe geplaatst; men nam eerste klasse. Te Kaïro werd het in eene vigilant gezet, en zoo meende men er medq

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2