B 1 K E L A van 3 dezer een aanval hebben gedaan op Haiphong. De aanval mislukte door een uitval der Franschen onder aanvoering van den commandant Coronnat. De vijand werd uiteengejaagd en had een verlies van 50 man aan dooden en 100 man aan ge wonden. Van de Franschen werden slechts twee man licht gekwetst. Als verdacht van den door ons gemel- den aanslag op de heeren De Lesseps en Abel Cauvreux gepleegd te hebben is te Nizza in hechtenis geuomen een Belgisch ingenieur, Wennemaekers genaamd. In zijn kamer werden dynamiet en patronen gevonden. Te Breslau zijn weer verscheidene sociaaldemocraten (voor het meereudeel handwerkslieden van Poolsche afkomst) in hechtenis genomen. Bij huiszoekingen werden een aantal socialistische geschriften en bladen gevonden. Voor het Oppergerechtshof te Westmin ster werd Vrijdag het bekende geding be handeld, dat Bradlaugh als afgevaardigde voor Northampton heeft ingesteld tegen kapitein Gosset, den sergeant-at-arms van het Lagerhuis, omdat laatstgenoemde een besluit der Kamer, krachtens 't welk Brad laugh den toegang tot het Huis verboden werd, ten uitvoer had gebracht. Bradlaugh, die zijn eigen verdediger was, beweerde dat het Lagerhuis zich wettelijk niet bevoegd kan achten om zijn uitslui ting uit het Parlement te decreteeren en zocht wijders te betoogen, dat het gerechts hof de jurisdictie bezit om den beklaagde te gelasten, bij de uitvoering van het mandaat van 't Huis althans geen physiek geweld te gebruiken. Nadat het Hof nog den advocaat van den beklaagden kapitein Gosset had ge hoord, werd de zitting opgeheven, na me- dedeeling van den presideut, dat wegens het belang der zaak de uitspraak schrifte lijk zou worden uitgebracht. Een Drie-Keizersbij een komstzou vol gens een bericht uit Berlijn aan the Stan dard, in diplomatieke kringen reeds zeer ver voorbereid zijn. De bijeenkomst moet de vrucht zijn van de tusschen den Duitschen Rijkskanselier enden heer Van Giers onlangs gevoerde onderhandelingen, waaraan het te danken is dat de betrekkingen tusschen Duitschlaud en Rusland thans niet3 te wenschen overlaten. Uit het wezen van het Duitsch-Oostenrijksch bond vloeit het van zelf voort dat ook de Keizer van Oostenrijk aan de samenkomst der Vorsten van Rusland en Duitschland zal deelnemen.De tegenwoordigheid van den Duitschen gezant aan het Hof te Weenen, prins Von Reu3S te Berliju, staat met deze aangelegenheid in nauw verband. GEMENGDE BERICHTEN. Volgens Het Vad. zou van de Regeering een voordracht zijn te verwachten tot invoering van een inkomsten-belasting. Dat het Ministerie-Heemskerk de invoering van een inkomsten-belasting zou voorstellen, zullen wij niet gelooven voor wij het zien. De Minister van koloniën heeft aan de Commissarissen des Konings in de provinciën gedrukte exemplaren ter uitreiking aan de ge meentebesturen gezonden, betreffende de werving voor den militairen dienst in Oost-Indië, met verzoek de burgemeesters uit te noodigen, die werving zooveel mogelijk te willen be tuigen. In April aanst. zal een vergelijkend onder zoek plaats hebben van aspiranten voor de be trekking van surnumerair bij de posterijen, waartoe 20 plaatsen ter vervulling zijn openge- gesteld. Da aspiranten behooren zich vóór 1 Maart aanst. bij een op zegel geschreven request tot den Minister te wenden. Vlissingen, 11 Dec. Een gerechtelijk onder zoek is ingesteld naar de vermoedelijke oorzaak van het ongeluk, den 20 November jl. voorge vallen op de werf „de Schelde," alhier, bij het stellen van de ketels in het stoomschip Soera- haya. Een werkman was daarvan het slachtoffer. Geertruidenberg, 11 Dcc. Gisteren had alhier een treurig ongeluk plaats, daar een der werklieden aan de in aanbouw zijnde spoor baan alhier van eene kar viel en onmiddellijk dood was. Zaandam, 11 Dec. Alhier is de groote stoom- rijstpellerij van den heer Blans verbrand. De schade wordt op 350.000 geraamd. Veere, 11 Dec. Met 4 van de 5 stemmen heeft de Raad dezer gemeente besloten, den Maximilaan-beker te verkoopen. De Burgemees ter heeft echter geweigerd, dat besluit uit te voeren. Nijmegen, 11 Dec. Eergisteren-namiddag is alhier eea tienjarige knaap, die zich zonder voor kennis zijner ouders met anderen op het ijs in eene der voormalige vestinggrachten vermaakte, er doorheen gezakt en verdronken. Zijn lijk is een paar uur later opgevischt. Delft, 11 Dec. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen eene tapster, wegens- het toedienen van bedwelmenden drank aan iemand die reeds in kennelijken staat van dron kenschap verkeerde. Amsterdam, 11 Dec. In een gezin alhier ziju alle vier de kinderen aan diphteritis overleden. Ook de mazelen en het roodvonk breiden zich alhier voortdurend uit. Heeten, 11 Dec. Den 6den dezer herdacht de Zeer Eerw. heer A. Tempelman, pastoor alhier, den dag waarop hij 60 jaar geleden de priesterwijding heeft ontvangen. De jubilaris ontving talrijke blijken van de achting en gene genheid zijner parochianen. Nieuwbeierland, 11 Dec. In deze gemeente zijn thans in hetzelfde gezin al de zes kinderen, die ongevaccineerd waren, door de pokken aan getast. Breda, 11 Dec. Ten kantore van de firma J. Reynders, alhier, zijn in de vorige week 33 valsche coupons van de 1ste geldleening der vereeniging Concordia aangeboden, die den officier van justitie ter hand zijn gesteld. De keizerlijke familie in Oosten rijk schijnt eene bizondere voorkeur voor letter kundigen arbeid te hebben. De Kroonprins Rudolf is reeds sedert lang medewerker van het te Weenen verschijnend maandschrift: Mittheilungen des Ornithologische Vereins, Blatter fiir Vogel kunde, Vogelschutz und PJlege Hij teekent zijne bijdrage met eene ster. De Keizerin, welke als dichteres ook sonnetten vervaardigt, heelt zich onlangs eene kleine druk-machine aangeschaft voor haar eigen werken, welke zij in een fraaien band wil vereeuigen. Als candidaat-lid voor hetDelftsch studentenkorp3 heeft zich doen inschrijven de heer Tan Tjoen Liang, een zoon van het Hemelsche rijk, die te Delft komt studeeren. De dunne kool draden van de electrische gloeilampen, üie Edison uit bamboes- stengels, Swan uit katoendraden, Maxim uit pa pier, en andere electrici uit andere stoffen ver vaardigen, worden door den Amerikaan Stanley uit menschenliaar bereid, dat na van 't vet te zijn ontdaan, in metalen buisjes liet proces der verkoling ondergaat. Het haar van Cliineezen is, volgens Stanley, het best voor dit procédé geschikt. Zoo belooft ons de couw der electriciteit weer deze nieuwigheid, dat zij de wereld met Chineesche staarten zal verlichten. In de Warmoesstraat teAmster dam liet eergisteren-middag, van den steiger vooreen bovenverdieping van een geverfd wordend huis, een werkman bij ongeluk een ijzeren nijptang vallen. Zij kwam op den neus van een voorbij ganger neer en verwondde dezen vrij ernstig. Eenige winkeliers in schoenen en laarzen te Amsterdam zijn dezer dagen gefopt door eene nieuwe industrie. Net gekleede dames kwamen, om schoenen of pantoffels te passen. Na veel passen en zoeken, bleek niets naar haar zin, zoodat zij onverrichter zike vertrokken. Na haar vertrek kwam men tot de onaangename ontdekking, dat eenige artikelen spoorloos ver dwenen waren. Zaterdag heeft de politie op een dezer oplichtsters de hand gelegd. Wij vernemen, dat de officier van gezondheid Meuleman, te Bergen-op-Zoom (be kend door den dood van den kapitein De Korte) op pensioen is gesteld. Men schrijft uit 'sllage aan de Arnh. CtNaar wij vernemen hebben de Minis ter en de secretaris-generaal vau binnenlandsche zaken, eenigen tijd geleden, eene declaratie voor reis- eu verblijfkosten van 's Hage naar Amster dam en terug ingezonden voor het brengen van een officiëel bezoek aan de internationale tentoon stelling te Amsterdam. De Rekenkamer maakte zwarigheden deze gelden te verrekenen, waarop de Minister Heemskerk verklaarde dat hij zijn reiskosten wel uit zijn eigen zak zou betalen. De secretaris-generaal mr. Hubrecht heeft den Slaat tot betaling gesommeerd bij den procureur-gene raal van den Hoogen Raad. Zijn wij we! inge licht, dan heeft de secretaris-generaal eene kaart van vrij vervoer op den spoorweg van 's Hage naar Amsterdam. Wij ontvingen (aldus lezen we in het Zondagsol. van het N. v. d. D.) dezer dagen een brief voor belangstellenden ligt hij op ons bureau ter bezichtiging met het ongewone datum-postmerk van 31 November. Is het noodig te zeggen, dat hij uit Kampen is? Bij een in de Oostenburgerslraat te Amsterdam woneud winkelier werd dezer dagen naar het adres van een zijner familieleden ge vraagd. De man zond den vrager naar een win kel in de Coramelinstraat, welke door zijn vrouw wordt waargenomen, en gaf hem, om het ver krijgen van de noodige inlichting gemakkelijk te maken, zijn adreskaartje mede. Toen dit werd aangeboden, had de houder er echter opgeschre ven: „geef aan brenger f 10 mede", en de viouw, die geen kwaad vermoedde, voldeed aan dien wensch. De brutale oplichter werd spoedig op gespoord en in hechtenis genomen. De Italiaansche ritmeester der cavalerie Salvi, is te Navalmoral, in de Spaansche provincie Caceres, te paard aangekomen. Hij begeeft zich met hetzelfde ros van Lissabon naar Madrid. Te Utrecht zal men in 1884 het denkbeeld toepassen om de gemeentekas te ont heffen van de uilgaven voor bloemen in het openbaar plantsoen, door dat plantsoen beschik baar te stellen voor tentoonstellingen door bloe misten, die zich daartoe aanbieden. Onge twijfeld zal zulk een prachtige reclame zeer ge wild ziju en verdient dus het denkbeeld algemeene toepassing. Te Bona, Algerië, heeft een drie- jarige jongen zijn broertje van twee jaren met messteken vermoord. Parasols van natuurlijke bloemen zijn tegenwoordig te Nizza zeer in den smaak. De bloesems bedekken de buitenzijde geheel, de stok is van rustiek bamboes eu de voering van witte zijde. Een van deze bloemrijke nieuwigheden, onlangs aan een Parijsche bruid verzonden, was van Parma-viooltjes gemaakt, met een raud van witte jasmin, bij wijze van kant. Vermeldende hoeveel krankzin- nigen (51,166) in Frankrijk in gestichten zijn op genomen, zegt het Musee des Families: „Dat cij fer hoe treurig hoog het zij, zegt nog niet alles; on gelukkigerwijze worden ook nog talrijke krank- I zinnigen in de gezinnen in 't verborgen verpleegd. Als men de geneesheereu-specialiteiten in deze angstwekkende wetenschap mag gelooven, hoeveel menschen, die wij goed bij 't hoofd wanen, lijden er dan niet aan gedeeltelijke verstoring van het hersengestel! Oabanis heeft opgemerkt, dat sedert onze groote Revolutie de hersen-aaudoeningen in vretselijke mate zijn toegenomen. Laten wij 't dus niet vergeten: tal van gekken loopen in onze straten rond eu verkeeren ouder ons. Dat hadden wij wel al eens vermoed." D e Zuid-Afrikaan vermeldt een krach- lig voorbeeld van wat eene Kaffermaag vermag. Een jonge Kaffer werd opgepakt wegens het stelen van een schaap, en toen hij voor den magistraat te C.ithcart was gebracht, bleek eindelijk, dat hij het gestolen beest in ééa dag en één nacht ge heel verorberd had. De electrische verlichting van rijtuigen is reeds herhaaldelijk beproefd, evenwel tot dusverre zonder gunstig resultaat, omdat de gebezigde accumulators een te groot gewicht had den eu de plaatsing van het licht, dat ten ge volge van zijn groote sterkte zware slagschaduwen werpt, niet gunstig bleek. De rijtuigfabriek van Jacob Lohner en Oomp. te Muncheu heeft echter thans in die lichting een grooteu slap voorwaarts gedaan. De daar gebruikte accumulators zijn licht, nemen weinig ruimte in en leveren den stroom voor 2 tot 4 gloeilampen. Deze lampen worden niet aan het rijtuig maai aan de paardentuigen en wel aan de hamen bevestigd. Zooals herhaalde proefnemingen hebben doen zien, is bij deze iu- richting elke hinderlijke slagschaduw vermeden. Vóór de paarden vormt zich een gelijkmatig ver licht gezichtsveld, terwijl ook de breedste straten zijwaarts geheel verlicht worden. Het verbreken en sluiten van den electrischen stroom het uit- dooven en weder ontsteken der lichten du3 wordt op hoogst eenvoudige wijze en zeer snel bewerkstelligd, door middel van een kleinen hef boom, die binnen het bereik van den koetsier is. Te Genua heeft een jonge dokter, Nicolo Sottani, een heldendaad verricht, zegt de Italia. Hij had bij een meisje van 5 jaren, dat aan croup leed, de gevaarlijke operatie der tra cheotomie verricht. De operatie was gelukt, maar er was bloed en andere stof uitgestort iu de lucht pijp en de kleine lijdei es verkeerde op nieuw in gevaar van te stikken. Sottani zoog de stof op ondauks het gevaar voor besmetting en het kind genas. De dokter is tot hiertoe volkomen gezond. Te Amsterade (Limburg), een ge meente van omstreeks 500 inwoners, werden iu den loop van dit jaar, tengevolge van sterfgeval len, benoemd: een nieuwe Burgemeester, een nieuwe pastoor, twee nieuwe wethouders, drie nieuwe leden van den Raad, eer. nieuwe Secretaris, twee amb tenaren van den B. S. en drie leden der school commissie. Vijf eieren goed te verdeelen on- der drie personen, zou menigen knappen wiskun dige hoofdbreken kosten; maar Vorst Bismarck wist daarop, als op zoovele andere moeilijke din gen, wel raad. Hij was, zooals de Deutsche Revue verhaalt, 's avonds na den slag bij Gravelotte, eveuals ieder ander die dezen dag niets te eten had gehad, zeer hongerig. Bij geluk wist hij vijf eier.n machtig te worden voor 20 fr. en hij deelde die, zeer edelmoedig, met twee zijner metgezellen. Maar om nu de kansen gelijk te maken en alle gevaar van onrechtvaardig zijn te vermijden, at hij eerst twee eieren alleen op, en nam toen broederlijk van zijn beide lotgenooten een van de drie overige als ziju aandeel. Dat is de mauier voor onbaatzuchtige staatslieden om eieren en landen te deelen. Groot is de voorraad aardappelen, die op Noord-Beveland nog voorhanden is en gering de handel, die in dit product gedreven wordt. Met moeite kan men voor de Zeeuwsche blauwen, om hun smaak zoo geroemd, f 1.70 pcr mud bedingen. D e Echo maakt melding van een oudheidkundige vondst van bizonderen aard; een paar gebreide sokken, 2000 jaar oud, die in een Egyptisch graf bewaard ziju gebleven! Zij zijn gebreid van fijne wol, geheel op de thans nog gebruikelijke manier, doch alleen wat erg los. De vorm verschilt echter eenigszins van den tegen- woordigen, daar er een losse groote teen aan zit; dit geschiedde blijkbaar om den riem der sandaal, die op het midden van den voet bevestigd was, door te kunnen halen. De Egyptische dames schijnen het in de breikunst werkelijk reeds tot eene mooie hoogte gebracht te hebben. Zekere Ealcione ging met zijnkin- deren in de omstreken van Rome wandelen en had een geladen geweer medegenomen om nu eu dau eens voor de aardigheid een schot te lossen. De vader ging voorop en de kinderen volgden hem met het geweer en alles ging vroolijk voorwaarts, toen plotseling een schot viel eu den man doo- delijk trof. Weldra zal de straft ij d verstre ken zijn van den beruchlen ex-claimant Arthur Or- ton, of Roger Castro, die beweert Tichborue te zijn. In de gevangenis te Dartmoor geniet hij reeds de voorrechten, welke toegestaan worden aan de veroordeelden die nog maar eenige maan den daar hebben door te brengen. De kerker tucht in Engeland is zoo streng en de behan deling van de gevangenen zoo hard, dat men genoodzaakt is degenen, die ontslagen zullen wor den, van lieverlede weder aan het gewone leven te gewennen; want een plotselinge overgang zou nadeelige gevolgen voor hen hebben. De claimant is zeer vermagerd, maar zijn gezondheid laat niets te wenschen over. Hij is voornemens, voordrach ten te houden, om aan te toonen dat hij het slachtoffer eener rechterlijke dwaling is geweest. Te Ne w-Y o r k, zegt Puck, verspreid de zich onlangs het gerucht, dat een jong meisje den dag na de bruiloft haar pianino verkocht had om voor het geld zich een naaimachine eu stof voor witte goederen voor het huishouden aan te schaffen. Weinige weken later waren ook haar vier zusters deels verloofd deels reeds gehuwd. Iemand te Assen ontving dezer da gen een hem verschuldigd bedrag en teekende daar voor eene quitantie, waarbij hij echter verzuimde die behoorlijk van zegel te voorzien. E:n oogen- blik later kw. ra de ander hem op ziju verzuim opmerkzaam maken, doch toen hij dit wilde her steller., gaf de houder van de quitantie vrij duide lijk te kennen, dat hij vau die vergissing gaarne eenig voordeel wilde trekken. Dit voorstel werd met verontwaardiging afgewezen, eu de houder bracht nu het bedoelde papier bij den ontvanger, die zich, hoe ongaarne ook, verplicht zag de wet toe te passen en de boete van ƒ25 te heffen. Dat de mau die het verzuim begaan had, liever ƒ25 betaalde aan het Rijk dan een kleiner bedrag te schenken aan iemand, die misbruik wilde maken van een onwillekeurige vergissing, is licht te be grijpen en verdient ieders goedkeuring. Voor het gedrag van deu ander moet de lezer maar zelf de juiste benaming zoeken. De stoomboot Candia van Pomaron naar Newcastle, heeft op 40o 16 N.br. eu 9o 20 W.l. een ballon opgevischt. Iu de mand wer den gevonden een horloge, een barometer, eeu beurs met 1700 reis in Portugeesche muntea, eeu pan talon, eenige vlaggen en andere voorwerpen. Op St. Nicolaasavond kwamen te Amersfoort in den winkel van een goudsmid een boer en een boerin, die uit ziju voorraad, na eenigen tijd zoekens voor ongeveer ƒ100 aan verschillende voorwerpen kochten. Da goudsmid, ingenomen met deze bestelling, noodigde het paar in zijue huis kamer op een kop koffir, waaraan welwill nd ge hoor gegeven werd. Ai keuvelende haalde de boer een zakje te voorschijn, zette dat naast zich op tafel, en voegde er gekscherend bij, dat dit ruim opwoog tegen de waarde der gekochte voorwer pen. Na eenigen tijd moest de boer zich om eene zeer geldige reden even verwijderen. Toen hij wat lang wegbleef, zou zijue vrouw even naar hem gaan zien. Het zakje zou zij maar zoo lang op tafel laten liggen. Maar ook de vrouw bleef weg en na een half uur opeude de goudsmid het zakje. De inhoud bestond slechts uit.... kiezelsteentjes en stukjes glas! Het paar heeft zich niet meer terug laten zien. Twee vrachtrijders reden eergis- teren met hun karren in dolle vaart door Was pik. Zij waren zoo dronken, dat ze hier een boom eu daar een hek stuk reden en nu en dan var. hun karren tuimelden: even buiten Waspik viel er eindelijk een van de kar en bezeerde zich zoodanig dat hij kort daarna overleed. Het verhaal vanhetaandoenlijk geval, dat op Siut Nicolaas—avond eeu moeder iu de Lindenstraat teAmst. van de trappen viel, toen hare kinderen haar iu de armen snelden, om Jat het hun voorkwam, dat het de goede vrouw zelf was, die voor St. Nicolaa3 speelde, schij it bij onder zoek eenigszins anders uit te vallen. Er is geen vrouw, die van de trappen viel, iu het gasthuis opgenomen, en ligt daar derhalve door zulk eeu ongeval ook niet bedenkelijk, terwijl in de Lin denstraat van al dit vallen niets bekend is. Wie het verder verhalen wil, zal zich dus moeten be palen tot: „Daar was eens een moeder, met drie kinderen, die iu de Lindenstraat woonde." En hiermede zou het vertelseltje uit zijn. Ook dit onware verhaal doet iutusschen weer de ronde door de gausche Nederlandsche pers, en daarom komen wij er tegen op, zegt het N. v. d. D. In België is een nieuwe grot ont dekt, welke in schoonheid moet wedijveren met die van Hau en Rochefurt. Zij bevindt zich in het bosch van Angre, nabij Deur, Henegouwen, op de bezittingen van graaf De Louveucourt. Men leest i n h e t N. v. DDoor de gausche pers circuleert een Amsterdamsch be richt, uit eeu van de plaatselijke blaadjes over genomen, en vrij wel geschikt om een verkeerd denkbeeld te vestigen van de toestanden alhier, liet heet, dat des nachts tal van personen op onze straten en grachten ronddolen zonder te huis en bibberend van koude en geeuwend van hon ger. Bij onderzoek is ons gebleken, dat er geen bizondere aanleiding voor dergelijke sensatiewek- kende tijding bestaat. Voortdurend zijn er in eene stad als de onze personen, die den nacht in eene kar of kelderingang onder den open hemel door brengen, maar hun aantal is nu uiet grooter dan anders om dezen tijd van het jaar. Voor hen, die deze ligplaats niet verkiezen, is op de Pas- seerdergracht voldoende gelegenheid om onder dak te komen, terwijl die gelegenheid hun ook aau al de politie-bureaux gratis verschaft wordt. Het Zaterdag-morgen in den IJ s el bij Kampen gevonden lijk bleek later te zijn dat van de 48jarige B. H., eene water-en vuurvrouw weduwe van H. De L. Bij den hoogen water vloed iu October 1881, is haar man, die brieven naar Kamperveen moest brengen, uit een roei boot geslagen en verdronken. Eeu 4-tal kinderen blijft achter. Omtrent de bekeuring derbeamb- ten van den goederentrein VenlooKempen, wegens smokkelen van koffie, heeft het onder zoek tot resultaat geleverd, dat men er met een geheel komplot smokkelaars te doen had, die het grenskantoor Haldenkirchen wisten langs te komen en dau hunne clandestine ingevoerde wa ren aan eeu herbergier af te leveren. Ook deze laatste is bekeurd, doordien bij hem 300 kilo koflie werd gevonden, waarvan hij iu de eerste grenslinie geen oorsprong kon aangeven. Een na der onderzoek is ingesteld. De Montblanc werd in dit jaar twee en vijftig malen (negen maal door dames) beklommen, en wil door 81 toeristen. Daaronder waren 35 Franschen. Een twintigjarig meisje te Par ij s stak Dinsdag-avond een kaars aan en wierp

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2