NIEU W E IbBBé# No. 753. Zondag 16 December 1883, 8e Jaargang. Geen vervolging. BUITEN LAN lh WÊ$mSiJr ummrnm-m De Nederlandsehe Bedevaart naar Lourdes. li y him ABONNEMENTSJPB IJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afz rnderljjke Nummers 0,85 1 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BÜEEAÏÏ: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTENTIÉB Van 1—6 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentie n worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS 8c LAUREY. Wauneer de berichten uit Duitschland waarheid spreken, dan staat in de kerke lijke politiek van Pruisen een geheele om mekeer te wachten. Niet alleen werd de Bisschop van Limburg, de eerbiedwaar dige Dr. Blumweder hersteld in zijne functie (door den Staat hem, in strijd met het recht der Kerk, ontnomen) maar de Kroonprins van Pruisen en Duitschland zal, Rome bezoekende, ook zijn opwach ting maken bij den H. Vader. Men wil, dat de Kroonprins tot dien stap overgaat op last van den Keizer en in overleg met den Rijkskanselier. Het ligt in den aard der zaak, dat zijn tocht naar Rome daardoor een zeer bizouaere betee- kenis erlangt. Wij zullen ons niet in een onderzoek begeven der vraag: of tot hetgeen thans geschiedt, men niet veel vroeger had be lmoren over te gaan. Ons doel is niet in recriminatiën te treden, maar eenvoudig te wijzen om de feitelijke positie, den toestand van het oogenblik. En nu kunnen wij uit de verte moeilijk oordeelen over hetgeen in Pruisen plaats grijpt, daar er ook in deze zaak zal wezen wat men ziet en wat men niet ziet; doch het schijnt dat de kerkelijke vrede nu dan toch eindelijk op til is. Aangenomen nu dat dit werkelijk het geval zal wezen (als onze verwachting niet wordt vervuld, houden onze opmerkingen toch haar kracht) dan is thans het tijdstip gekomen, om het, voor Pruisen jammerlijk karakter, van den Culturkampf te doen uit komen. Van de kerkelijke of godsdienstige zijde van den strijd spreken wij in dit verband niet; wij willen heden enkel het kerkelijk- politiek conflict van het standpunt beschou wen, waarop een vaderlandslievend Pruis zich behoort te stellen. En dan gelooven wij voor geen tegenspraak bedacht behoe ven te zijn, als wij beweren, dat het Prui sisch Gouvernement een droevig figuur maakt. Hiermee willen wij volstrekt niet zeggen, dat wij het vrede sluiten niet als een edele daad opvatten, maar wel, dat het oorlog verklaren, afgescheiden van de zede lijke ongerechtigheid, waartoe dit voerde, een groote politieke fout moet worden ge noemd. Von Bismarck heeft door het aan binden van den Culturkampf een onuit- wischbare vlek op zijn openbaar leven ge worpen. Trouwens wij meenen niet ver van de waarheid te zijn, als wij aannemen dat FEUILLETON. Vervolg.) Ons vertrouwen, bij den aanvang der reis ge koesterd en te Lourdes zoo dikwijls verhoogd, dat de Onbevlekte Maagd den zegen Gods over onzen pelgrimstocht verworven had, was dan nu bevestigd door de verleende gunst der zegening, welke de Doorluchtige Opperherder onzer kerke lijke Provincie zich gewaardigde over ons af te zenden. Met deze blijde ervaring gingen wij na de Hoogmis een bidplaats bezoeken, wier oor sprong vooraf eene verklaring vereischt. Er leefde namelijk te Tours gedurende vijf-en-veertig jaren een man, van wien Monsr. Colet, Aartsbisschop van Tours, verklaarde, dat hij in geur van hei ligheid gestorven is. Zijn naam is Léon Papiu- Dupont. Na den dood zijner echtgenoote vestigde hij zijne woonplaats in de straat St. Etienne no. 8, waar hij in den ouderdom van 72 jaren op Zaterdag den 18den Maart 1876 overleed. Behalve de goede werken, tot wier uitvoering een vermogen van de vader van deu cultuurstrijd ziju eigen kind reeds dikwerf heeft vervloekt. Het dwaze van deu Culturkampf ligt vooral in het onhoudbare van de worste ling. Von Bismarck wist (moest in elk ge val geweten hebben) dat hij een strijd be gon, die niet was vol te houden. Niet al leen leert de geschiedenis, dat elke oorlog aan de Kerk verklaard, eindigde met een triumf' der Kerk, alzoo met de volslagen nederlaag van den aanvaller of de aanval lers, doch het wanhopige van den cultuur strijd moet inzonderheid hierin gezocht worden, dat hij volstrekt niet meer te voegen is in de lijst van onzen tijd. De vervolging der Katholieken was een daad van ontzettende reactie; de vrijheid van Godsdienst was een veroverd goed; de constitutie door Pruisens toenmaligen Ko ning in 1850, krachtens zijn souverein recht, uitgevaardigd, had haar ten volle ge waarborgd. Prins Yon Bismarck, deu Kei zer aanradende mede te werken aan het terugkomen op hetgeen door diens Broeder eenmaal plechtig aan zijn onderdanen was verleend, beging evenzeer een politiek mis drijf als een groote staatsmaus-dwaling. Hij had behooren vooruit te zien, dat hij na eeuige jaren zou moeten terugkomen wat hij zoo vermetel tot stand bracht. De Cul turkampf was een gedrocht, dat de doods- kiem van den aanvang in zich droeg. Het was slechts de vraag, hoe lang zal de wor steling aanhouden? De Centrumpartij werd gevormd, niet omdat men het voortduren van de vervolging vreesde, maar wijl men haar zoo kort mogelijk wilde doen duren. Het succès der Centrumpartij (in Pruisen onmisbaar, omdat daar de Katholieken bui ten het gewone staatsrecht werden gesloten of gestooten) was groot, doch kwam niet onverwacht. De verdrukking der Katholie ken moest ten slotte wel weerzin wekken, vooral bij de geloovige Protestanten, die zich natuurljjk liever bij de geloovige Ka tholieken dan bij de ongeloovigen, de mo derne heidenen, zeer verre beneden het peil der antieke gedaald, moesten voegen. Keizer Wilhelm ('t is bekend) was geen Meiwet-man; hij werd zedelijk gedwongen ze te teekenen; en de Keizerin bleef zich altijd hoogst welwillend jegens de Katho lieken gedragen. In het licht van al die feiten beschouwd, kan de ommekeer als hij komt) geen ver wondering baren. Eindelijk moesten de ge wetens wel wakker wordeu; men vervolgt niet straffeloos ook voor zijn eigen gees- 800.000 franks hem iu staat stelde beoefende hij ook strenge boetpbgLngen op zich zeiven en bij al zijne godvruchtige oefeningen voegde hij eene bizondere vereering van het H. Aanschijn des Heeren. Daartoe werd hij opgewekt door eene afbeelding, die hem gezonden was van den doek, waarop het lijdend Gelaat des Zaligmakers is ingedrukt en die te Rome als de doek van Veronica wordt vereerd. Voor deze afbeelding liet de godvreezende man in zijn woonvertrek dag en nacht eene lamp branden, wier olie in zijne hand vaak het middel was, om afgebeden genezingen te verkrijgen. Ook nu nog wordt dezelfde oefening van godsvrucht met dezelfde heilrijke gevolgen voortgezet. D..ze stichtende bizonderheden waren het onderwerp der toespraak, die voor ons gehouden werd in de kamer van den dienaar Gods, welk vertrek nu veranderd is iu een oratorium of bidplaats en door aanbouw van twee zijkapellen eene sierlijke vergrootiug heeft verkregen. Het afbeeldsel van het H. Aanschijn hangt op dezelfde plaats, met eene dergelijke lamp als weleer, aan de Evaugelie- zijde van het altaar, waarnaast stokken en kruk ken staan, die de herstelden hebben achtergelaten. Bovendien maken de gedachtenissen aan den vromen Christen, wiens leven daar zulk een hooge telijk levenben die staau in de macht van hun Geloof. Vau eene wezenlijke ge loofsovertuiging gaat eene kracht uit, welke ook gevoeld wordt, tegen hun weusch en streven in, door dezulken, die het weer staan. Bileam wilde Israël vloeken: hij werd genoodzaakt het te zegenen. Zijn ervaring is dikwerf ook die der vloekprofeten, die Gods Kerk hoonen willen en lasteren. Wanneer wij op dat alles wezen, dach ten wij vooral ook aan Nederlaud. Gelukkig leven wij hier in een gezegend land der vrijheid; onze instellingen ademen een zeer vrijheidslievenden geest; doch door de liberalen werd bij haar toepassing dikwerf van haar bedoeling afgeweken. Dit verschijnsel valt vooral te betreureu op het gebied van het ouderwijs, van het lager onderwijs allermeest. Hoewel de libe ralen wisten dat de meerderheid van ons Volk, innig aan den Godsdienst gehecht, niet van de godsdienstlooze school wil we ten, werd de schoolwetgeving zoo inge richt, dat de Staatsschool, op welke de Godsdienst contrabande is, als het ware der Natie bleef opgedrongen. De vrijheid van het onderwijs, door de Grondwet gewild en gewaarborgd, werd een ijdel woord. De li beralen maakten, in dit opzicht, de gun stige beperking der Constitutie krachteloos door hunne inzettingen. Die houding der liberalen verwekte aller- wege weerzin in den lande; bij de stem bus werd, steeds luider, tegen den zedelij ken schooldwang van het liberalisme ge protesteerd. De Nederlandsehe liberalen ver vielen in de fout van Von Bismarck; zij waanden iets tegen de vrijheid te vermoge n met hun kinderhand wilden zij den stroom der vrijheid tegenhouden. In 1878 werd door het school-liberalisme de grootste triumf behaald, maar toen was ook het keerpunt gekomen. De schoolvrij heid scheen als slavin naar 't Egypte van het liberalismo verkocht; doch, onder hoo- ger bestel, zou zij juist door die schijnbare vernedering tot eerherstel worden gevoerd. De financiëele schoolwet-ellende werd on dragelijk; zelfs de liberale bourgeoisie be gon te pruttelen. Zoo was de weg voor beterschap gebaand. Telkens werd verlichting van druk aange bracht; een nieuwe wet in dien geest werd niet alleen door het parlementair initiatief aan de orde gesteld, maar ook door de Re geering zelve beloofd. Daarover verheugen we ons hartelijk. In ons dierbaar land heersche en bloeie voort- volmaaktheid bereikte, dat hij „de heilige man vau Tours" werd genaamd, in dit bidvertrek op den bezoeker een indruk, die tot meer dan ge wone godsvrucht sleint. Zij, die verdere inlich tingen weuschteu omtrent het leven van den bewonderenswaardigen man, alsook over de Con- gregratie van priesters, die nu het huis van Léon Dupont bewonen, alsmede over de Broeder schap van het II. Aanschijn, welke daar is opgericht, konden zich van dit alles vergewissen door de geschriften, boekwerken en platen welke verkrijgbaar en ook te ontbieden zijn aan het bureau, waarlangs wij moesten gaan, om dit eer biedwaardig huis te verlaten. Alvorens nu weder in de Kathedraal bijeen te komen, hadden wij den tijd, om de groote kerk van den li. Julianus te bezichtigen, alsmede „Nötre Dame la Riche" dat een minder groot maar toch schoon kerkgebouw is. In de stad wordt evenals te Reims het oog vaak getrokken naar de schilderachtige vormen van huizen uit vroegere eeuwen. Na deze omwandeling stonden wij te 2 uur voor de Kathedraal. Twee torens bevleugelen den voorgevel, die als een kunststuk van beeldhouw werk in hun midden staat. Den ruimen tempel, wiens bouw van 1170 tot 1547 dagteekent, dureud de gezegende vrijheid eu blijve het aller leus: »Geeu vervolging O O Te Berlijn ziju de ratificaties gewisseld van eene tusschen Duitschlaud eu België gesloten overeenkomst tot be3chermiug van deu letterkundigen eigendom en geteekende voorbeelden eu patronen. Toen de Prins van Wales onlangs het Hof te Berlijn had bezocht, meldde de Röln. Ztgdat de Keizer hem tot Pruisisch generaal-veldmaarschalk had benoemd. Dit bericht vond toen levendige bestrijding. Thans echter wordt het bijna officiëel be vestigd, daar de Gothasche Ilofkalender on der de predicateu van den Prins van Wales ook noemt dat van Koninklijk Pruisisch generaal-veldmaarschalk. Iu de Frausche Kamer veroorzaakte het amendement tot schrapping vau hoofd stuk 20, geheime uitgaven voor de openbare veiligheid, een levendig incident. Waldeck Rousseau stelde het behoud voor van deu post als nuttig voor de verdediging der re publiek tegen kwaadwilligen. Een afge vaardigde sommeert de Regeering te ver klaren of zij dagbladen en kiezers omkoopt. De Ministers blijven, te midden van groot geraas en luide kreten van verzet, het stil zwijgen bewaren. Clemenceau doet eene in terpellatie en het amendement wordt ver worpen met 324 tegen 182 stemmen. Waldeck Rousseau geeft op eene vraag van Révillou ten antwoord dat hij ten aan zien der geheime fondsen alleen rekenschap verschuldigd is aan het hoofd van deu Staat. De Minister van Oorlog heeft aan de officieren verboden, zonder hun naam of ouder een pseudonym eeuig werk in het licht te geven. Teveu3 is hun verboden, aan dagbladen en tijdschriften mede te werken, alles op straffe van op uou-acti- viteitsstelliug. Met 1 Januari a. s. worden de Geeste lijke Zusters ook uit de krankzinnigen gestichten verdreven en door leeken ver- vangeu. Frarifois Vitre, anarchist eu gérant van le Drapeau noiris door het HofvanLyou, wegens aansporing tot moord en roof, tot 2 jaren gevangenisstraf en 3000 fr, boete veroordeeld, Cyvoct, die voor het hof van assises te Lyon terecht heeft gestaan wegens het werpen van een dynamietbom iu het Café konden wij door drie ingangen binnengegaan. In tegenwoordigheid van het Hoogeerwaardig Kapittel van deze Metropolitaan-kerk, sprak de HoogE. Kanunnik B. Th. Pouan eene lofrede uit op den H. Martinus. Na de Benedictie mochten wij weder eene reliquie van den grooten Heilige vereeren. De gewijde redenaar, een godgeleerde en oudheidkundige van naam, die ons de hooge heiligheid vau den Apostel der Galliërs uit de liturgische gebeden der Kerk bewezen had, zal ons buitendien straks de eer bewijzen ons tot gids te ziju bij de bouwvallen der aloude abdij van Marmoutier. Om dit pel grimsoord te bereiken moesten wij per as of te voet over een lange brug van 16 bogen de Loire overschrijden. Slaat men voorts langs den rech teroever van de rivier den breedeu rijweg in, dan zal het doel wel eerder gevonden ziju, maar gaat men een anderen weg, de kerk van het dorp St Symphorieu voorbij, dan bewandelt men het pad, dat de II. Martinus met zijne leerlin gen en zoovele pelgrims van andere tijden be treden hebben, namelijk "den weg van deu H Martinus," zooals het volk dien nog notiut en die eindigt bij de romaansche kerk van de H. Ra- degundis. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1