BIK NE NL AND. GEMENGDE BERICHTEN. du Theatre Bellecourt aldaar (tengevolge waarvan een persoon is gedood), is ter dood veroordeeld. Daily News ontving uit Marseille de tijding, dat aan den Zeeprefect te Toulon het bevel is gegeven, het transport der troepen naar China te verhaasten en dat voorts nog worden uitgerust het pantser korvet tBelliqueuse4 kanonneerbooten en 1 torpedoboot. Bij de Italiaansche Kamer van afge vaardigden is een schrijven ingekomen van den procureur-generaal, houdende aanvrage om machtiging tot het instellen van eene instructie tegeu Nicotera, wegens het beleedigen vau een openbaar ambte naar (den secretaris-generaal Novito). De Minister van justitie heeft zijnerzijds machtiging gevraagd tot het vervolgen van Nicotera en Lovito ter zake van hun tweegevecht. Novito heeft onmiddellijk na het twee gevecht zijn ontslag als secretaris-gene raal gevraagd. De Koning van Annam is door de anti-Franschgezinde partij gevangen ge nomen. Te Hué loopt op nieuw het ge rucht dat door Anuam de oorlog is ver klaard aan Frankrijk. Haiphong wordt versterkt met palissaden en blokhuizen. Volgens berichten uit Soedan, heeft kolonel Habrington de plaats bezocht waar qnlangs de Egyptische troepen door de in opstand gekomen bergstammen versla gen werden. Hij telde op het slagveld 400 lijken van Arabieren, door de Egypte- naars gedood. Berichten uit El Obeid, te Khartoem ontvangen, melden dat de Mahdi bijna zonder aanhangers is. Hij verloor zeer vele manschappen in de gevechten met Hicks Pacha, terwijl verscheidene stammen hem in den steek laten en naar hunne woon plaats teruggekeerd zijn. De New-York Herald heeft een telegram uit Hongkong van 12 dezer ontvangen, meldende dat alle toebereidselen gemaakt worden om Kanton in staat van verdediging te brengen. Echter meent de correspondent dat de forten nauwelijks een ernstig bom bardement zouden kunnen doorstaan. Voort durend komeu troepen uit het Noorden; Dinsdag trokken 1600 man door Hongkong. De hooge mandarijnen verzekeren dat zij tot eiken prjjs de vreemdelingen zullen be schermen. De Engelsche admiraal is Dins dag te Hongkong aangekomen; hij heeft op zijn eskader alles op voet van oorlog ingericht om voor alle gebeurlijkheden terstond gereed te zijn. De St.-Ct. No. 298 bevat een Kon. besluit van 10 December 1883, houdende machtiging tot uitgifte van ƒ3.500.000 in schatkistpromessen, volgens de wet ran den 5den December 1881. De opbrengst der Rijksmiddelen in de maand November jl. heeft bedragen ƒ10.283,621 71'/» rijnde 434,908.69 meer dan in November 1882 en ƒ1,623,690,521/» meer dan '/ia der raming. Sedert 1 Januari was de opbrengst ƒ95,844,783.28, zijnde 336,088.917» minder dan over hetzelfde tijdperk van 1882, en ƒ585,540.19 meer dan 1\is der raming. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat de bovenzalen van het K. Kabinet van Schilderijen (Mauritshuis) te 'sGravenhage tot en met 20 December 1883 voor het publiek moeten gesloten blijven. Rotterdam, 14 Dec. Gisteren heeft de arron- dissements-rechtbank alhier G. H. Möllenkamp Jr. (oprichter eener christelijke bewaarschool te Kralingen) vrijgesproken van de hem ten laste gelegde mishandeling, gepleegd op da hoofdon derwijzeres dier school, als zijnde door het onder zoek ter terechtzitting het wettig en overtuigend bewijs daarvan niet geleverd, met veroordeeling van den Staat in de kosten. Amsterdam, 14 Dec. Op de Kromboomsloot is hedennacht, ongeveer drie uren, een oude por der, die de Keizerstraat uitkwam, waarschijnlijk door de duisternis misleid, in het water geloopen. Te zes uren werd zijn lijk opgehaald. Reuver, 14 Dec. Tegen een sigaren-fabrikant (wethouder) alhier, is proces-verbaal opgemaakt, op grond dat hij vier kinderen beneden de 12 jaar in zijn fabriek werkzaam had. Nieuwer-Amstel, 14 Dec. De schilder, die onlangs, aan een school onder deze gemeente aan het werk zijude een gevaarlijken val deed, waar om hij naar het gasthuis vervoerd werd, is daar overleden. Hij laat een gebrekkige vrouw en vier kinderen na. Hellevoetsluis, 14 Dec. Het stoomschip A uk, van Liverpool naar Rotterdam, is onderweg in brand geraakt en daarna op den Hinder gestrand; het is totaal weg. Twee lijken van opvarenden zijn aangespoeld. Deventer, 14 Dec. Gisteren en eergisteren werden de aardappelen voor de menages van het garnizoen alhier wegens de slechte qualiteit af gekeurd. Behalve dat de gekookte aardappelen werden verbeurd, werd de vastgestelde boete op den leverancier toegepast. Groningen, 14 Dec. Gisteren woei tengevolge van den hevigen storm alhier een schoorsteenveger boven van een huis. De man werd een eind weg geslingerd en bekwam zware kneuzingen. 's Gravenhage, 14 Dec. De gewezen dood graver van Eik- en Duinen, die in de vorige week wegens diefstal ten nadeele der armen van Loosduinen terecht stond, is heden door de recht bank alhier tot drie maanden celstraf veroordeeld. Leeuwarden, 14 Dec. De rechtbank alhier heeft den Engelschman Mottram veroordeeld tot ƒ40 boete en in de kosten. De gevangenen in de gevangenis Bonne-Nouvelle te Rouaan wandelden eergisteren op de plaats, toen tusschen twee hunner twist ontstond. De bewaarders scheidden hen en alles scheen geëindigd, toen een van beiden den an der onverhoeds aanviel en met een els ver moordde. Een fabrikant uit Stuttgart is daar in den omtrek, bij Sckwackheim, terwijl hij met twee vrienden op de jacht was, door een hun ner bij ongeluk doodgeschoten. Het geweer van den vriend ging af terwijl hij zich bukte of zijn voet uitgleed. De volle lading schroot trof den fabrikant in het been, en verwondde hem zoo ern stig dat hij vijf uren later overleed. Zijn hond, die mede getroffen werd, was dadelijk dood. De kinkhoest heerscht te Ursem in verscheidene gezinnen in hevige mate; eenige kinderen zijn reeds aan die ziekte bezweken. Ook is een man van ruim 50jarigen leeftijd er door aangetast. Een oude logementbediende te Greiz is krankzinnig geworden doordat de groote prijs van de Saksische Staatsloterij onlangs op een lot viel, hetwelk hij gekocht en aan een der logeergasten geleverd had. In he t keizerlijk paleis te Peking is een geheime gelegenheid ontdekt om opium te schuiven en brandewijn te drinken. De bedienden van het paleis, 10,000 in getal, maakten daar van een druk gebruik om zoowel des nachts als over dag daar in hun vrijen tijd afleiding en bedwelming te komen zoeken. De ontdekker van het „hol" was de opperkamerheer Ti-Eu, die zelf, om alles na te gaan, (laar onder een ver momming eenige uren doorbracht. Hij is nu tot belooning benoemd tot voorzitter der commissie, die de schuldigen zal vonnissen. Te Antwerpen ontving zekere B. op Sinterklaas-avond een surprise in den vorm van een oud vrouwtje met een bril op. Hij beet in de surprise en viel toen bezwijmd neer. De surprise was vergiftigd. Een dure verhuispartij. Het huisraad benevens de paarden en rijtuigen van sir Savile Lumley, gewezen gezant van Groot-Britannië te Brussel en als zoodanig onlangs overgeplaatst naar Rome, werd in een specialen trein, bestaande uit negentien wagens van verschillende soort, naar de nieuwe plaats van bestemming overge bracht. Dit transport kostte het bagatel van 13,000 fr. Dezer dagen werd een Parijsche huisheer door 6000 zijner huurders ten grave geleid: de overledene had bij testament alle achterstallige huren kwijtgescholden. Door een hevige stormvlaag is Maandag-nacht te Constanz een zware hooge gevel omvergewaaid en neergestort op een ge deelte van een aangrenzend logement, waarvan twee verdiepingen vernield werden. Op de boven verdieping van dat gedeelte hadden vier dienst meisjes hare slaapkamer. Zij stortten met hare beddeu en al de meubelen in de daaronder ge legen keuken, welker vloer mede verbrijzeld werd door de zware neervallende balken, zoodat het puin tot in de waschkamer, op de benedenver dieping viel. Drie der meisjes bleven als door een wonder ongedeerd. Het vierde werd geheel onder het puin bedolven en vond zoo den dood. Als bewijs, dat niet alle vrijwilli- gers van ons leger door loutere vaderlandsliefde tot dienstneming worden genoopt, strekke, dat te St. Maartensdijk een baloorig jongmensch /ge- teekend" heeft, omdat zijn vader hem geen win terjas wilde geven. De demping van het Damrak te Amsterdam, van de Beurs tot de Oude Brug, is zoo goed als voltooid. De straatjeugd heeft de zandvlakte in bezit genomen voor hare acrobati sche en gymnastische oefeningen. De winkels op de Oude Brug, tegen de noordzijde der Koren beurs, hebben reeds uitverkocht „wegens af braak", eene meer afdoende reden dan die welke zooveel andere affaires jaar en dag aan 't uitverkoopen" doet blijven. De palen, waar de Papenbrug op gerust heeft, is men bezig uit den grond te trekken en in de plaats dier brug is tijdelijk een klinkerpad gelegd. De huizen aan weerszijden van het breede plein lijken, met wei nige uitzonderingen, evenals na alle dempingen, klein en slecht geproportioneerd. Wanneer hier echter de nieuwe Beurs gebouwd zal zijn, zullen alle verhoudingen weer veranderen. Te Epen (W i t t e m) is een arm, z i e- kelijk man, van omstreeks 60 jaren, onder een afdak waar hij den nacht had doorgebracht, dood gevonden. Volgens zijne opgave was hij iu Frank rijk geboren. De Amerikaanse lie roovers geven het in vermetelheid geen anderen gewonnen. On langs weer reden vijf roovers te paard de plaats Bisbee, in Arizona, binnen, om die te plunderen. Toen zij tegenstand ontmoetten doodden zij drie maunen en wondden een vrouw. Daarna stalen zij een magazijn van goederen leeg, om vervol gens bedaard weder heen te gaan, alsof zij een pleiziertochtje hadden gemaakt. Een wonderdokter uit 't Meer bij Hecrenveen, heeft zijne praktijken ook in Hano ver uitgevoerd, ongelukkiglijk met het gevolg, dat de man daar in de gevangenis gezet werd, waar hij nu nog zit. Als een curieus staaltje der a 1- gemeene verwarring bij den brand van 't paleis van volksvertegenwoordigers te Brussel wordt het volgende medegedeeld: In het gebouw der Kamer bevonden zich een dertigtal bluschtoestellen, „Ba- nolas mataftiegos" genaamd. Niet alleen wist nie mand er mee om te gaan, maar verscheidene redders spanden alle krachten in om deze sier lijke toestellen zeiven, of het kostbaarheden waren, in veiligheid te brengen. Een Spaanse h ambtenaar, die van de Amsterdamsche tentoonstelling terugkeerde, heeft te Parijs door diefstal een koffer met 5000 fr. en een aantal hier te lande gekochte kostbaar heden en kunstvoorwerpen, ter waarde van ƒ25000 verloren. Terwijl hij 's avonds naar het spoor wegstation, de Gare d'Orleans, reed, \itl plotse ling een der koffers boven op het rijtuig tegen den rug van den koetsier aan, en toen deze stil hield, om dien koffer weer terecht te zetten, bleek het, dat de riem, waarmee de bagage was vast gesnoerd, doorgesneden en de bewuste koffer ge stolen was. De politie doet onderzoek naar de zeker zeer behendige dieven. Te Amsterdam is eene eerste proef genomen met de verzending van levende visch naar het buitenland. Drie duizend kilo visch: karper, paling, bliek, zijn in groote houten en met zink bekieede waterkisten op den trein ge laden en naar Leipzig vertrokken. Men hoopt dat ze daar zwemmende zullen aankomen. De heer Kurowskv is de ondernemer dezer gezel- sc'napsreizen. Het gevaar van bovengronasche electrische geleidingen wordt door het Ameri- kaansche blad The Nation opnieuw betoogd, naar aanleiding van een ongeluk dat onlangs te New- York plaats had. Daar was door een of ander toeval een der electrische lantarens in de 5e Avenue gebroken, zoodat de draad op de straat lag. Een paard dat daarlangs kwam trapte daarop; er volgde een flikkering van rood licht, een knal als van een pistoolschot; al de lantarens in de straat gingen uit, en het paard viel dood neder. Een oogenblik later ondeig'ng een tweede paard hetzelfde lot. De straat werd nu onmiddellijk voor het verkeer gesloten, want als een mensch op den draad getrapt had, zou hij, evenals de paarden, doodgevallen zijn. Het was een stormachtige avond en er waren weinig voorbijgangers, anders zouden de gevolgen veel erger geweest zijn. Terecht meent de Nation, dat eeu draad, welke ieder die er op trapt doet doodvallen, iets is, wat men zoo gauw mogelijk ouder den grond moet stoppen. Bij een der commissarissen van politie te Amsterdam is een naamlooze brief ont vangen, bevattende: dat eene vrouw, reeds vijf jaren geleden een tweede huwelijk heeft aangegaan, zonder zekerheid te hebben dat haar eerste man overleden is. Een milicien uit Enschede, H. v. d. B. genaamd, die zich naar Duitschland bege ven en zich bij een gehouden inspectie van ver lofgangers niet gemeld had, was als deserteur afgevoerd. Eenigen tijd later gaf hij zich echter vrijwillig bij den burgemeester zijner gemeente aan, die hem naar Zutfen heeft doen vervoeren, waar men hem echter niet iu ontvangst wenschte te nemen. Vervolgens is hij naar Breda, zijn ge wezen garnizoensplaats, en verder naar Den Bosch getransporteerd, doch evenmin wilde men hem ook daar accepteeren. Audermaal naar Breda op gezonden, is hij Zaterdag ook weer opnieuw naar Den Bosch overgebracht, waar hij nu toch ein delijk naar de Bred. Ct. verneemt, in arrest ge zet en ter beschikking van den auditeur-militair gesteld is. Iemand die onlangs aan een hevi- ge rheumatische aandoening lijdende was, ont ving van vrienden en belangstellenden de volgende raadgevingen, die alle als min of meer onfeilbaar werden aanbevolen: Slaap met uw hoofd naar het noorden. Draag Waldwol. Draag nog meer Waldwol. Neem salpeter of potasch in. Laat op gezette tijden u electriseeren; magnetiseeren is ook niet kwaad. Bezig mosterdpleisters; drink limoen sap en saliemelk. Draag zwavel in uw schoenen. Draag eeu stukje zwavel in uw vestzakje. Pro beer de pijnlijke deelen hard te wrijven. Eet corned beef. Draag wit flanel, rood flanel en baai. Neem veel beweging. Houd u zooveel mo gelijk stil en rustig. Neem morphine en carbol- zuur in. Eet vooral geen eieren of aardappelen. Rook in geen geval. Rook gerust zooveel ge wilt. Neem koude baden. Gebruik warme baden. Vooral niet baden. Ga uit rijden, als ge aan een paard kunt komen. Ga naar Chicago, naar Sara toga, naar Florida, naar de Sandwich-eilauden, naar het Zuiden van Frankrijk, naar de Niagara, naar Zandvoort, naar Atchin. Draag een stuk aluin iu uw linker brcekzak. Drink Hop-bitter. Eet vooral geen uien. Wikkel uw gewrichten in watten, bedekt met in olie gedrenkte zijde. Ga naar de prairiën. De Hooglanden zijn beter voor rheumatiek. Wrijf u goed in met kerosene. Leg mosterdpappen op uw zolen. Ga naar een wrijf- dokttr. Wikkel de pijnlijke deelen in een katten- huid, enz. enz. En dan vindt men nog ster velingen die stokstijf staande houden dat er voor rheumatiek geen kruiden gewassen zijn! Die dezer dagen een uitstapje naar Parijs maakt, lette goed op de gouden vijf frankstukken; want er zijn zilveren twintig-cen timesstukjes, met den beeldenaar van Napoleon III en van 1869 gedagteekend, in omloop, die verguld, voo) de eerste moeten doorgaan. De brievenbesteller S. de G. te Schiedam werd Zondag-middag met een wagen met postpakketten in beschonken toestand aan getroffen, waarom hij werd opgepakt en aan het bureau van politie gebracht. Het is ook geble ken, dat hij zich heeft schuldig gemaakt aan ver duistering van brieven, welke aan de post ter bezorging waren toevertrouwd, tengevolge waarvan proces-verbaal tegen hem is opgemaakt. Te Montpellier, ver in het zuiden van Frankrijk, is eergisteren veel sneeuw geval len. In verband met den brandinde kerk te Berkhout wordt verhaald, dat een man dien avond tusschen half acht en acht nren een fel licht ontwaarde en, naar gissing een paar minuten later, een vuurbol in de lucht zag zwe ven en nedervallen in de richting van Berkhout. Toen hij een boom of vier verder gereden was, zag hij in dezelfde richting een brand uitbreken. De 19jarige David Schaap, zoon van den kapper L. D. Schaap te Amsterdam, heeft te Parijs een gouden medaille behaald ter gelegenheid van een wedstrijd voor een kapsel op model. Vijftien leden van het kappersgilde hadden aan dien wedstrijd in de hoogere kappers kunst deelgenomen. Een bekend kunstkoopman uit de avenue de l'Opéra te Parijs is sedert eenige dagen verdwenen. Da familie gelooft, dat hij vermoord is. Volgens een telegram van Llo yd's agent te Penang aan de eigenaars van het Engel sche schip Nisero, dat naar men z>ck herin neren zal op de Atjeh-kust aan den grond geraakte, verkeeren de 25 man der equipage, door de Atjehe s gevangen gehouden, nog altijd in doodsgevaar, wat er niet op vermiuderd is sedert de Pegasus, naar men zegt met den kapitein en den tweeden machinist van de Nisero, voor Olehleh is teruggekeerd. Intusschen hebben de Atjehers de Nisero geplunderd en opengebroken. Sedert eenigen tijd werden in Duitschland kunstmatig bereide koffubooneu aangetroffen, die bleken, bij scheikundig onder zoek, uit meeldeeg gebakken te zijn. Bij het koken met water geven zij eene stijfselachtige massa, die door jodium sterk blauw gekleurd wordt. Uit Franeker meldt men ons: Se dert een paar weken hebben de schapen het hier hard te verduren gehad. Ouderscheiden veehou ders vonden 's morgens geregeld sommige dezer dieren dood op 't laud liggen of iu de sloot verdrouken. Doordat de arme dieren erg toe getakeld en verscheurd waren en hun van achteren stukken vleesch uit het lichaam waren gehaald, dacht men aan wilde honden als de bedrijvers van dit kwaad. Sommigen spraken zelfs van vossen en wolven. Thans echter is het der rijks- en gemeentepolitie mogen gelukken, twee groote honden te vangen, die 's daags eene broodkar moesten trekken en 's nachts vrijgela ten werden om hun fortuin te zoeken. Eerst zeer vermagerd en uitgehongerd, begonnen ze nu door hunne welgedaanheid de aaudacht te trekken. Verleden nacht zijn geene nieuwe gevallen voor gekomen, zoodat men nu hoopt van de plaag verlost te zijn. DeoudstrijderS. Van Borkum, uit Galderen bij Giuneken, is in 73jaiigen ouderdom overleden. Als zijn uitdrukkelijk verlangen heeft hij te kennen gegeven, dat men hem zou be graven in dezelfde kleederen, die hij in den tien- daagschen veldtocht had gedragen. Een 28jarig persoon te Breda, die van zijn 12de jaar bij herhaling wegens diefstal tot gevangenisstraf was veroordeeld en Maandag jl. pas wegens die misdaad uit het huis van arrest was ontslagen, maakte zich dienzelfden dag weder aan diefstal schuldig, zoodat men hem audermaal vrij logies heeft verschaft. Een paardenspel waarin te Win terswijk eenige voorstelling zouden worden ge geven, is Woensdagmorgen ongeveer 10 uur door den feilen wind weggewaaid. Wat de kracht der gewoonte toch al niet doet. Terwijl de brand in het „paleis der Natie" te Brussel op zijn hevigst was, stak iu een gang naast de bibliotheek een heer een sigaar op. Nauwelijks had hij een paar trekjes gedaan, of een bode klopte hem op den schouder, en voegde hem laconisch toe: „mijnheer ge weet, dat het verboden is hier te rooken." De eigenaar van de Farmers Cronicle (Z.-Atrika) heeft besloten om voorlaan elke uit gave van zijn blad te doen vergezeld gaau van een bijvoegsel in het Hollnndsch, omdat, naar hij zegt, er een aantal boeren in hel district zijn, die geen Engelsch verstaan. Dit plan is voorzeker prijzenswaardig, maar wij betwijfelen het ten zeerste of zij Hollandsch, zooals het in het eerste nom- m«r verschijnt, zullen verstaan. Als een staaltje uit vele geven wij het volgende: „Eene Rook gezelschap heeft plaats gevonden op de Markt de ander dag: zich over gevende op de produkte ta felen onder den vleiende invloeden van de fraaije volle maan, omtrent dertig van de vroolijke jonge heeren van die plaats, beeft door improvisatie programma gegaan van liederen, enz., veel na hun eigen smaak". Volgens geloofwaardige perso- nen werd Woeusdag-ocktend te 51/» uur te Maas tricht een aardschok gevoeld. Ook te Oud-Vioen- hoven is een dergelijk verschijnsel waargenomen. In Arabië telt men de Sultansnog bij dozijnen en ieder dezer Sultans heeft natuurlijk zijn Ministers en zijn Hofstaat. Komt nu een de zer Vorsten of een zijner Ministers naar Aden, dan moet de Engelsche Gouverneur van die stad hem gastvrijheid verleenen of hem in een hotel in kwartieren. Daar echter deze gastvrijheid groote uitgaven veroorzaakt en bovendien de Arabische Vorsten en hun Ministers niet altijd van frisch linnengoed voorzien zijn, heeft thans de Gouver neur van Aden een groot huis gekocht en het tot een soort van Vorstelijke herberg laten inrichten. In deze herberg bevindt zich ook een keuken, waar voor de Vorstelijke gasten op kosten van het Brit8cke Rijk gekookt en gebraden wordt. Erschijnt een oorlogszuchtige geest in de hoofdstad te zijn gevaren: 5 hoofd-eu 16 subalterne officieren der schutterij aldaar heb ben zich aangemeld voor het lidmaatschap der Vereeniging t/b. van de Krijgswetenschap. indebosschenvan den heer Van de Kasteele, een half uur van Borculo gelegen, waar het wild zeer overvloedig is omdat er wei- nig gejaagd wordt, verscheen dezer dagen een bende van 21 personen, waarvan sommigen het gelaat zwart, auderen geel gemaakt hadden en enkelen gemaskerd waren. Allen waren met ge weren gewapend en hadden in korten tijd een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2