BUITENLAND. BIN NE NL AND. GEMENGDE BERICHTEN. F Met de zooeven vermelde armoede en onwetendheid der Katholieken van Groot- Britannië gaat hand aan hand een andere ramp, die der Kerk en haren arbeid een onnoemelijk lijden en schade berokkent: de dronkenschap, de nationale ondeugd aan gene zijde vau het Kanaal. Aan de door den ouvergetelijken Pater Mathew in 't aan zijn geroepen raatigheidsbeweging is het feitelijk gelukt eenige verandering ten goede te brengen. Hij was het dan ook, die een aantal uitstekende mannen wist te vormen, welke hij inden dienst der Kerk tot welzijn der maatschappij liet werkzaam zijn. Wordt vervolgd.) De heer von Schorlemer-Alst heeft in het Pruisische Huis van afgevaardigden medegedeeld, dat de centrum-partij voor nemens is, na Nieuwejaar haar voorstel tot wederinvoering der kerkelijk-politieke ar tikelen in de Pruisische grondwet ander maal ter tafel te brengen. Het Seeamt heeft uitspraak gedaan in de zaak, betreffende de aauvaring tusschen de Cimbria en de Sultan. Bij deze uitspraak is net onbeslist gebleven bij wieu de schuld van de ramp lag. De pachter der visscherij te Grieth heeft onlangs bij het Pruisische Huis van afge vaardigden een adres ingediend inhoudende een verzoek om opheffing van het pacht- contract, door hem met de Regeering ge sloten. Als motief voert hij aan, dat de zalmvangst in den Boven-Riju meer en meer verijdeld wordt door den toenemeuden »vischroof« in Nederland. De Commissie voor de verzoekschriften heeft besloten, dit adres bij de Regeering in te zenden, ten einde in overweging te nemen hoe die »roof« O O op afdoende wijze kan worden tegengegaan. De President der Fransche Republiek heeft een besluit geteekend, waarbij gene raal Millot benoemd wordt tot opperbevel hebber van het expeditiekorps in Tongkin. Hij zal de generaals Négrier en Brière de l'Isle ouder zijne bevelen hebben. De onderhandelingen tusschen Frankrijk en Italië tot afschaffing der capitulatiën in Tunis zijn, naar luid vau berichten uit Rome, eindelijk zoover gevorderd, dat de zaak als geregeld kan worden beschouwd. De minister van oorlog heeft aan de be velhebbers der legercorpsen eeue circulaire gezonden, waarin zij aanschrijving ontvan gen om vrijwilligers voor een marsch-regi- ment naar Tougkin op te roepen. O'Donuel, de moordenaar vau Carey, werd Maandag-ochtend te 8 uur in de ge vangenis van Newgate opgehangen. De Engelsche Regeeriug heeftgevolg gevende aau den weusch van de groote meerderheid der Basutos, besloten het be stuur over Basutoland weder over te nemen. De noodige stappen werden daartoe ge daan. De resideerende commissaris zal eeue politie-macht van bereden inboorlingen onder ziju bevel krijgen. De Times deelt een onderhoud mede, dat haar Parijsche correspondent met den Chi- neeschen gezant Tseng gehad heeft. Deze verklaarde dat de oorlog met China geen gemakkelijke zaak zou zijn. Frankrijk zou China niet minder sterk vinden dan Tunis. De gezant gaf verder te kennen, dat China den oorlog wenscht te voorkomen en be reed is het geschil aan de scheidsrechter lijke uitspraak van Engeland te onderwer pen. Hij verklaarde opnieuw, dat een aanval op Bac-Ninh en Sontay een oorlog zou ten gevolge hebben. De heerec Borgesius, Berg9ma, Van der Hoe ven, Van Kerkwijk, De Bruyn Kops en De Vos van Steenwijk hebben voorgesteld, het tractcment van den directeur der Staatsloterij op Hoofd stuk VII B der Staatsbegrooting slechts voor een half jaar uit te trekken, „ten einde duide lijk te doen blijken van den wensch der Kamer, dat de afdoende reorganisatie der Staatsloterij niet lar.ger worde uitgesteld". De meermalen, laatstelijk in de BLgroo- tingsstukken medegedeelde opgaven van het aan zienlijk verlies (f7 8 000), dat de schatkist lijden zou door verlaging van het briefport tusschen Nederland en Indië, heeft de Minister van wa terstaai, H. en N. nu in een Nota van in lichtingen op adressen, te dier zake tot de Tweede Kamer gericht, nogmaals uiteen gezet. De Minister spreekt daarbij het vertrouwen uit, dat de Kamer het zal billijken dat Z. Ex. nu in elk geval meent te moeteu afwachten wat op het in 1884 te Lissabon te houden Postcongres zal worden beslist ten aanzien der kosten van ver voer over zee, waaromtrent verschillende voor stellen zijn gedaan, die op de nadere vaststelling van het hier bedoelde port van invloed kunnen zijn. Wij hadden niet geheel ongelijk, toen wij dezer dagen twijfel opperden omtrent het be richt dat het Miuisterie Heemskerk een inkom stenbelasting zou voorstellen. been incometax (inkomstenbelasting), maar een Klassensteuer (klassenbela9ting) is het plan. t Is wel beiden een heffing „naar ieders in komen", maar..., 't heet dan ten minste geen inkomsten-belasting. Hoorn, 18 Dec. Donderdag 11. is oene vrouw uit het Vrouwenhofje denkelijk door verstikking om het leven gekomen; men vond haar ten minste 's morgens voorover bij een potje met vuur met brandwonden en geschroeide khêren op den grond liggen. Groningen, 18 Dec. Gisteren tegen den avond hebben twee groote, kwaadaardige honden een gruwelijke slachting aangericht tusschen weidende schapen nabij deze stad aan den Korreweg. De eige- nareu vonden de arme beesten geheel verscheurd en nog verscheidene op het punt van verdrinken, die op hun vlucht in de de slooten waren ge- loopen. Arcen (Limburg), 18 Dec. De mazelen heer- schen alhier epidemisch, en wegens de vele lij ders zijn de openbare scholen gesloten. Bloemendaal, 18 Dec. Uit de Lcidsche vaart, te Vogelenzang, ouder deze gemeente, is het lijk op gehaald van een manspersoon, naar gissing 55 jaren oud. Leeuwarden, 18 Dec. Een jonkman heeft een horlogemaker alhier, van wien hij uurwerken on der zich had, voor bijna f 1000 bestolen, en zit nu achter de tralies. Hilversum, 18 Dec. Het electrisch licht heeft ook hier zijne intrede gedaan en wel in de stoomfabriek tot zuivering van bedveeren en kapok van de heeren Lamberts en Co. Een twin tigtal gloeilampen, systeem Swan, verspreiden er een fraai, helder wit licht. Oudbeierland, 1 8 Dec. In de vorige week kwamen alhier 20 gevallen van pokken voor en 9 sterfgevallen aan die ziekte. Het aantal geval len sedert het begin der epidemie is 482, dat der sterfgevallen 176. Prof. Jager heeft een nieuwen aanhanger voor zijne wollenkleeding-theorie ge - vonden in niemand minder dan von Moltke. De veldmaarschalk kocht onlangs in persoon een ge heel stel wollen kleederen volgens de theorie van den hoogleeraar. Aan een particulieren brief uit Kaap de Goede Hoop is het volgende ontleend: Ongeveer 6 weken geleden beklommen een tien tal kostschoolleerlingm den Tafelberg; juist zou men de gereed gemaakte koffie gebruiken, toen één van hen zich verwijderde en zich nog vei der waagde, ten einde zijne makkers te bewegen hem te volgen. Van dit oogenbiik af is hij niet meer gezien; zijn voogd looide ten laatste 100 uit aan dengeeu. die den berg nog eens goed wilde onderzoeken, en den tweeden dag daarna vond men eenige overblijfselen van d. n ongelukkigen knaap. Meuigeen, die zich als hij waagde, heeft hetzelfde lot ondergaan. Men moet al bizonder op den Tafelberg bekend zijn, wil men op dien berg niet verdwalen en zich zien prijsgegeven aan honden, vogels of jakhalzen. Bij het verbouwen van een schoor- steen te Lekkerkerk kwam eene som van f 66 in oude muntspeciën naar beneden vallen. Den be- hoeftigen eigenaar, tevens bewoner vau het huisje kwam dit buitenkansje goed te stade. Naar aanleiding van het bericht over de surprise, door de „grossiers" Op ten Zieke en echtgenoote te Botterdam, Ro:te straat 2, aau de firma Thomson te Amster dam toebedacht, deelt de Continental Bodega Company Kalverstraat 234 te Amst. aan de Amst. mede, dat ook zij met eene bestelling van de boter- en kaashandelaars werd "vereerd". Doch hoeveel haast er ook bij deze bestelling scheen te zijn, de Company wachtte den weder beloof den postwissel af, en toen deze niet kwam, ging de bestelbrief naar Botterdam terug, met het leuke bijschrift: „boter bij de visch!" Door zekeren heer Alfonso Mail- let is aan den Italiaanschen Minister van Fi nanciën een door hem uitgevonden middel aan geboden om postzegels zoo te vernietigen, dat een later gebruik er van onmogelijk is. Tegen het naderen van the festive season", zooals de Engelschen de kerstweek plegen te bestempelen, heeft ook de National Food Re form Society haar kookboek in het licht gegeven. Men schaft het zich aan voor de som van één stuiver; en in schoone evenredigheid tot dien prijs staan de kosten van de gerechten, welker berei ding men er in vindt aangegeven. Voor drie stui vers daags kan men sober, voor zes stuivers weel derig daarop leven. Vleesch, gevogelte en zelfs visch zijn onverbiddelijk uitgesloten: want alle vletsch is volgens den opsteller van het boeks- ke, dr. Allinson, niet alleen de zetel, maar ook de oorzaak van alle kwaad. Intusschen worden melk, boter en een ei nu en dan door de Society niet verboden hetgeen zeker eene niet geringe concessie te noemen is tegenover een, helaas diep ingeworteld vooroordeel. Boven boter wordt even wel, èn om der magerheid èn om der zuinigheid wille, de voorkeur toegekend aan katoenzaad- olie. Ten einde nu de heilrijke waarheden in zijn kookboek proefondervindelijk te staven, gaf dr. Allinson verleden Vrijdag te. Hoxton een maal tijd aan honderd gasten, tegen de onkosten van zes stuivers per hoofd. De lijst der spijzen, welke de dokter opdischt, zal, in verband met den prijs, menige huismoeder (menigen huisvader misschien minder) doen watertanden. Zij omvatte soep, drie soorten van pastei, twee soorten van hutspot, pruimen-podding, rijst, sago, tapiocca, appelen, pruimen, vijgen en druiven. Na afloop van dit festijn legde dr. Allinson de belangwekkende ver klaring af, dat hij persoonlijk in den tijd van ééue maand op dit diëet 8V« pond aan gewicht was toegenomen: eene twijfelachtige aanbe veling van zijne leer, aangezien de man, aldus voortgaande, binnen een paar jartn door de meer derheid zijner medemenschen veeleer als een af schrikkend dan als een aanmoedigend voorbeeld beschouwd zil worden. Aan het postkantoor te Parijs werd dezer dagen een zorgzuldig ingepikte blikken doos ontvangen aan het adres van den President der Republiek. De doos droeg het opschrift: „Mon sters zonder waarde". Daar de doo3 aan het post kantoor argwaan wekte, zoo werd de heer C jchery, minister van het post- en telegraafwezen, op het geval opmerkzaam gemaakt. Deze vreezende dat de doos eene onplofbare stof zou bevatten, liet zich die aan het postkantoor afgeven en ging er zelf mede naar het Elysée. Daar gekomen, ver nam hij dat noch de President der B :publiek, noch zijne gemalin eene doos van dien aard wachten de was; ook het schrift van het adres was op het Elysée onbekend. Men achtte het than9 raad zaam den prefect van politie te waarschuwen. Deze kwam, onderzocht de doos van buiten en nam haar mede naar de prefectuur, om haar met groote omzichtigheid te laten openen. Toen dit gedaan was, bevond men dat de doos, gemalen koffien insectendoodend poeder bevatte. Een flauwe grappenmaker had dus deu President der Re publiek en de zijnen zekeren schrik willen aan jagen, Ulhmaakt, naar aanleiding van den nieuwen „lord" Tennyson, de bittere opmer king dat men in Engeland de muze naar het Hoogerhuis, in Duitschland daarentegen naar hel dakkamertje verwijst. Is dit waar, dan heeft de muze in geen van beide landen te klagen; in elk geval toch wordt zij verhoogd. De Engelsche adel begint zich meer en meer met handel en nijverheid af te geven en over de vooroordeelen van zoogenaamde „voornaamheid" heen te stappen. Zoo heeft Lord Londenderry thans een kleinhandel in steenkolen, en is Lord Sudely deelgenoot in een gelei-handel te Teddington. Men heeft dezer dagen te Stock- holm een betrekkelijk groote hoeveelheid arse nicum gevonden in de bekende sigarenpijpjes van bruin papier met een ganzepen, en mm vestigt daarbij de aandacht op de omstandigheid, dat juist bij het rooken van sigaren het vergif eene bizonder schadelijke uitwerking heeft. Op ontvangen bericht in den na middag vaa 15 dezer van deu inspecteur vau het loodswezen in het 2e district, dat te Egmond aan Zee voorwerpen waren aangespoeld waarschijnlijk afkomstig van een looilskotter, zijn door deu Minister van marine op denzelfdeu dag maatregelen genomen tot onderzoek en opsporing: door het zenden van personen van het loodswezeu tot herkenning der aangespoelde voorwerpen en het opdragen aan den transportschoener Zeemeeuw tot het doen van een tocht langs de kust. Uit dat onderzoek is gebleken, dat ouder de gevonden wrakstukken zich voorwerper, bevinden van den Goereeschen loodskotter no. 12, die in den laatst geheerscht hebbenden storm den kruispost had voor den liiek van Holland, zoodat het aau geen twijfel onderhevig 9chijnt dat dit loodsvaartuig in de uitoefening van zijn steeds gevaarvollen dienst is vergaan. Van de bemanning, die zich volgens het laatste bericht ten getale van elf nog aan boord bevond, is tot dusverre niets vernomen. De ver moedelijk vermisten zijn: schipper M. Haak, de zeeloodsen Joh. Van der Hoeven, W. Van Hobo ken, A. Burger Cz., A. Hollaar, M. Van Poelje, Adr. Steehouwer, de kweekeling der le klasse P. Kr.iyne, de kweekeling der 2e kl. W. Kwak en de matrozeü L. Bout er. Cordia. De stoomboot Auk, van de „Cork Steamship Company,/, is op reis van Liverpool naar Rotterdam den lln dezer bij den Zuid- Hinder met alle man vergaan. TeWeenen maken onder de Kerstfeest- verrassingen de muziekgevende sigaren grooten op gang. De rooker behoeft dit kruid, dat de gewone ta bak op een haar gelijkt, slechts aan te steken om een zacht klagend geluid te hooren. Elke sigaar heeft slechts één toon, zoodat een heeren gezelschap in staat is om, al rookende, de fiaai- ste stukken uit te voeren. Vermoedelijk zal de ze nieuwe uitvinding, die de beide soorten vau genot aldus weet te vereenigen, ook op het ge bied der toonkunst eene groote verandering bren gen, daar er nu spoedig ook wel rook-concerten zuilen worden gegeven, of muziek waar een luchtje aan is. De luitenant der mariniers O., te Amsterdam, die het bevel voerde toen bij het schijfschieten aldaar een marinier werd doodge schoten, is door den krijgsraad deswege veroor deeld tot 2 dagen gevangenisstraf en j 50 boete. De gezagvoerder van de Engel sche boot Zuncla, liggende in de haven van Messina, liet aan een diner aan zijn gasten een prachtige revolver zien, die toen onverhoeds afging en een der aanzittenden zwaar verwondde. Te Welsrijp (Friesland) werd tot predikant bij de H. G. beroepen de heer W. Baart de la Faille van Amsterdam, op een trak tement van 3000. De beroepene kwam over, om de plaats eens op te nemen, en verklaarde dat hij zich wel tot de gemeente voelde aange trokken, maar de volgende wenschen had: 1° ver grooting der bestaande nieuwe pastorie, die voor hem veel te klein was; 2". een vasten tuinier, tevens voerman; 3°. een nieuwen dichten wagen van minstens 500; 4°. een mak paard; 5°. de gemeente moest ƒ100 betalen,beaoodigd voor 't we- duweufonds; 6°. personeele en hoofdelijke omslag moesten eteneeus door de gemeente worden be taald. Daar men niet aau deze eischeu wilde voldoen, heeft dominé bedankt. Het S o ci a a 1-d e m o k r a t i s c h Bond zal vergaderende op de dagen, waarop de Chris tenheid het vrede-feest viert, de vraag over wegen, wat het kan doen om kinderen van ge storven socialisten tot sociaal-demokraten op te kweeken. Algemeen loopt te Leiden het gerucht dat in eene der Groenestegeu een vree- selijk misdaad zou zijn gepleegd. De L. C. ver neemt daaromtrent het volgende: Zondag 9 dezer werd het gezin van v. d. L. na het gebruik van gekookte zoete melk, plotsoliug hevig onge steld, met het gevolg, dat de vrouw en een jong kind onder hevige smarten zijn bezweken, en de man op dit oogenbiik zich noz niet buiten levens gevaar bevindt. De oorzaak van dit ongeval moet worden toegeschreven aan vergiftiging van welke misdaad wordt verdacht eene vrouw, die tevens lid der familie is, en in hechtenis moet zijn ge nomen. Een Duitsch stoomschip, vau Hamburg naar Antwerpen, heeft in de Noordzee op de Hollandsche kust de bimmuingen van drie verongelukte schepen opgenomen, nl. van de Zilpak, E ig. vischsloep, de Cabarina, Daitsche schoener, en de Tar, E ig. driemaster, samen 17 personen. Het dynamiet, dat te Schevenin- geu aanspoelde, is vernietigd. Maandag-namiddag omstreeks 5 uur is men daarmede gereed geko men. In de duinen, nabij den vuurtoren had men voor dit vrij gevaarlijk procélé een vuur aangelegd. Bij kleine hoeveelheden, 2 a 3 patro nen tegelijk, werd door den kapt. Kleynhens zclven het dynamiet in de vlam geworpen; enkele patronen gaven een vrij sterken knal, doch den geheelen dag werd door deze verbranding van het dynamiet geen enkel onheil veroorzaakt. Hoewel man Ziterdag eerst den dag voor de vernietiging bestemdescheen het Haagsche pnbliek goed op de hoogte te zijn van het geen te Scheveningen zou plaats hebben. Den geheelen dag waren in den omtrek van den vuur toren lal van nieuwsgierigen, die door een cordon van mineurs, politieagenten en maréchaussées op eerbiedigen afstand werden gehouden. De e x-K hedive heeft voor een raillioen het paleis Gherardesca te Florence aan gekocht, waarin hij zich met een gedeelte zijner huishouding zal vestigen; het andere deel blijft te Napels. Te Konstantinopel werd dezer dagen een Engelsch-Grieksche opvoering gegeven van de Hamlet. Het gezelschap bestond uit Griek- sciie tooueelspelers, die de beleefdheid hadden, den Britschen gezant en diens gade uit te noodigen. Het geval wil echter dat beide geen woord Grieksch verstaan. De held van het stuk, die de Hamlet zou spelen, ofschoon door en door Griek, sprak daarentegen wel Eagelsch en leerde in een minimum van tijl zijn rol iu die taal. De voorstelling liep uitmuntend van stapel. Deze Grieksche tooneebpder, die in Turkije Hamlet iu 't ltngelsch speelde, herinnert aau den Engel schen jockey, die bij een Fransche familie in Spanje een plaats zocht als Zwitser. De gemeenteraadszitting te Hel- levoetsluis, Zaterdag gehouden, duurde volle 5 minuten. De Raad had slechts goed te keuren de aanbesteding van het onderhoud der gemeente werken en die van de levering der school- en bureau-behoeften. Nu de algemeeae spoortijd in de Vereenigde Staten is ingevoerd, spreekt men over eene nieuwe verbetering op hetzelfde gebied, namelijk het tellen der uren van één, niet tot tweemaal twaalf, maar tot vier en twintig. Op een van de spoorwegen in het Westen, de Cleve land-, Akron- en Columbusbaan, is deze wijze van tellen reeds aangenomen en hare dienstlijst daarnaar ingericht. Men zegt, dat het publiek zoowel als de beambten er mede zijn ingenomen. Wijziging in de uurwerken is niet noodig; op de nieuw te vervaardigen wijzerplaten zal men eene dubbele rij cijfers aanbrengen. De buitenste kring dient dan voor de vóórmiddag-uren, de binnenste, met de getallen 13 tot 24 voor de uren van namiddag. Op het Noordereiland te Rotter dam wordt een fabriek van electriciteits-accumu- latoren gevestigd, met een stoomverraogen van 150 pkr. Daar zal dus de strijd tusschen gas en electriciteit met kracht worden gestreden. Eene nieuwe wijze om grondstof voor papier uil hout of stroo te bereiden, is door Archbold gevonden. Hij verdeelt de grondstof iu geschikte stukken en weekt die gedurende twaalf uren in kalkmelk. Daarna wordt de stof in een ketel gebracht, waarin zwavelig zuur stroomt onder eene drukking van vijf atmisleren. Iu twee uren is de stof in papierpap, heel goed, veranderd en wordt gebleekt met chloorkalk en eene oplossing van aluminium sulphaat, waardoor zij het aanzien van katoen verkrijgt en zelfs tot fijnere soorten van papier kan gebruikt worden. Te Sitten, kanton Walliserlaud, kwamen onlangs eenige personen, die zich als tooneelspelers bekend maakten en voorgaven dat hun directeur overal zeer gunstig bekend was. He t publiek stroomde toe, maar ras bleek, dat men met bedriegers te doen had, die op het tooneil geheel vreemdelingen waren. De teekenen van af keuring waren zoo duidelijk, dat de voorstelling moest worden gestaakt. De zoogenaamde tooneel spelers werden ontmaskerd en als klompenmakers herkend. Met de actrices was het nog treuriger gesteld. Op de veetentoonstelling te Shef field heeft Koningin Victoria veel eer behaald, met hare inzendingen namelijk. Van de tien wer den er acht bekroond, waaronder drie met eerste prijzen. Sedert een pa ar maanden bevindt zich de bode van den schuttersraad te Amsterdam, tamboermajoor bij de schutterij, in hechtenis. Hij heeft jaren achtereen van de boeten, die hij van nalatige schutters had in te vorderen, een groot gedeelte niet verantwoord. Met allerlei uitvluchten omtrent wanbetaling, onmogelijkheid tot invorde ring wegens het gevaar dat hij liep van on- heusch te worden bejegend, pertinente weigering tot betaling, enz. wist hij geruimen tijd het hoofd boven water te houden, tot uit een onderzoek zijn schuld bleek. Binnenkort komt de zaak in behandeling hij de Rechtbank. Men zegt dat dan allerlei eigenaardige onthullingen zullen worden vernomen omtrent de zeden en gewoonten bij du dienstdoende schutterij te Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2