H 1 N E N L N 1). FrSnfaijk heeft Set ontwerp aangenomen, xaatchü. jifia .minder gehalte van de zilve- ren en gouden werken toegelaten wordt. Paul Bert richt tot deRegeeriug het verzoek om inlichting betreffende den invoer van ge zouten vleesch uit Amerika. De minister Hérisson verklaart ziek ten gunste van dien invoer. Paul Bért vraagt verlof tot eene interpellatie. Deze wordt vastgesteld op Zaterdag. Het voorloopig onderzoek der poli- - iie-réchtbankin Bowstreet, aangaande de Vfintptofbare-Stoffen, welke Wolff en Bon- duraud in bezit hadden, is afgeloopen; de gevangenen zijn verwezen naar de recht bank der gezworenen. In eene onlangs gehouden redevoering, heeft de Engelsche Minister Dilke de nood zakelijkheid erkend van maatregelen ter verbetering der Londensche woningen voor den minderen man. Veel evenwel, meende de Minister, was daarvoor reeds te doen door de bestaande wetten beter en krach tiger toe te passen. Het i3 waarschijulijk, dat deze gewich tige zaak aan eene commissie tot onderzoek zal worden opgedragen. Uit officieuze brou wordt tegengesproken dat er door de Regeering bevelen zouden zijn gegeven om het Eugelsche leger in Egypte te versterken. Tot nu bestonden de troepenbewegingen in niets anders dan de gewone uitzendingen van detachemen ten om de in Egypte gestationneerde regi menten op het vastgestelde getal te hou den. Bij het ontvangen van de leden der Duitsche kolonie te Rome uitte de Duitsche Kroonprins de hoop, dat zijne bezoeken bij den Koning en den Paus voor Duitseh- land vruchtbaar zouden wezen aan heil rijke gevolgen. De Nihilisten te Kanton strooien het gerucht uit dat groote hoeveelheden kruit iu de Roomsche kathedraal verborgen zijn, natuurlijk met de bedoeling om het gebouw in de lucht te laten vliegeu. Uit Hongkong seint de correspondent van de Heralddat de Franscheu Sontay aan vielen met 4000 man, 3000 nsan in reser ve houdend. Ondanks de hardnekkige ver dediging der Chineezen,namen de Pranschen de voornaamste buitenposten, bestaande uit vijf versterkte dorpen. De Franschen ver loren 200 man en 12 officieren aan gesneu velden en gewonden. Da Chineezen houden het fort nog steeds bezet. De Franschen zijn voornemens dat den 17en aan te val len, tegelijk te water en te laud. De Fran schen ontdekten door verkenningen dat Bacninh nagenoeg verlaten is. Lj| GEMENGDE BERICHTEN. Amsterdam, 21 Dec. Da vier collecteuis der Staatsloterij alhier, hebben een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin zij opkomen tegen de volgens hen geheel onjuiste voorstelling, door den heer Van Kerkwijk in de zitting van Maan dag gegeven omtrent den werkkring der col lecteurs. Utrecht, 21 Dec. De zaak der studenten, be schuldigd den dood van een vrouw die zij uit haar huis gehaald en mishandeld hadden veroorzaakt te hebben, is na een langdurig on derzoek naar de rechtbank verwezen. Leiden, 21 Dec. Ook de man uit het gezin alhier, dat van vergiftigde pap gegeten had, is thans overleden. Hij stierf in den afgeloopen nacht in het Academisch Ziekenhuis. Kuinre, 21 Dec. Tengevolge van het drinken uit een pas met menie geverfde drinkgoot, zijn dezer dagen op den stal van den veehouder Rin- kema, alhier 3 koeien plotseliug gestorven. 's Gravenhage, 21 Dec. De voorjaarsten toonstelling van de 's Gravenhaagsche Tuinbouw- vereeniging zal gehouden worden van 4 tot en met 7 April van het volgend jaar. Verschillende gouden, verguld zilveren en zilveren medailles worden uitgeloofd. Dongen, 21 Dec. Een looiersbaas alhier is overleden ten gevolge van bloedvergiftiging door de bewerking van Chinahuiden, terwijl zijn zoon dientengevolge eene verzwering aan de handen heeft. Eindhoven, 21 Dec. De heeren Mennen cn Keunen, eigenaars der luciferfabriek alhier, heb ben met het Eransche Gouvernement een nieuw contract gesloten, en daarbij het uitsluitend debiet in dat land van de zoogenaamde Zweedsche lu cifers verkregen. Honderden arbeiders vinden door gaande op die fabriek werk. Meerssen, 21 Dec. In deze gemeente is oen werkman onder instortend steengruis geraakt en levenloos daaronder uitgehaald. Vlissingen, 21 Dec. In de afgeloopen week is het aantal werklieden aan de fabriek der kon. maatschappij „De Schelde" alhier, tot boven de 700 gestegen, een cijfer, dat sedert het bestaan dezer inrichting nog nooit werd bereikt. Leeuwarden, 21 Dec. Een jongen, die 11. Dinsdag op den straatweg tusschen hier en Mai- sum een rijtuig wilde pakken, geraakte tusschen een der raderen en werd deerlijk verminkt. Hij werd een oogenblik daarna dood opgenomen. Groningen, 21 Dcc. Gisteren zijn weder een paar schapendieven alhier in hechtenis genomen. Tilburg, 21 Dcc. Terwijl de heer V. S., eer- gistere» op de jacht was, sprong plotseling zijn geweer met dubbelen loop uiteet), schot inde slagader van den pols afging. Er word dadelijk geneeskundige-hn'p verleend. Onder de gemeente Wassenaar spoelde gisteren liet lijk aan van een man met grijzen baard. Men vermoedt, dat liet de kapitein van de Ecliolyn is. Onder de ingeschrevenen aan de Polytechnische school te Delft, bevindt zich de Chinees Tjoen Liang Tan, zoon van den kapitein der Chineezen te Buitenzorg. Zijne voorbereidende studiën heeft bij op Java gemaakt, zoo ook, den 5 jarigen cursus van het gymnasium Willem III te Batavia doorloopsn en in dit jaar het eind-exa men afgelegd. In 1865 geboren, volgt hij dus op 18 jarigen leeftijd reeds de lessen aan de Poly technische school ter verkrijging van een diploma als ingenieur. Wel een bewijs dat de Chineezen, wat geestontwikkeling aangaat, niet voor de Westersche bevolking behoeven onder te doen. Een dergelijk voorbeeld treft men trouwens nog aan in den Chinees Oei Jan Lee, zoon van O i Soei Sjoan, luitenant der Chineezen te Banda (Moluk- sche eilanden) die eveneens op 18 jarigen leeftijd naar Holland kwam en thans aati het gymnasium te Leiden studeert, in de hoop het aanstaande jaar, alzoo op 19 jarigen leeftijd, tot de academi sche lessen te zullen worden toegelaten ter ver krijging van den doctorstitel in de rechtsweten schap. Uit Ursem wordt ons gemeld: Eene hier wonende jonge dochter, sedert jaren lijdende aan vallende ziekte, werd dezen morgen, terwijl zij zich op het erf achter de woning bevond, door een toeval getroffen, met het noodlottig ge volg dat zij in een grooten waterplas terecht kwam, waarin men haar eeuige ooger.blikken later levenloos vond liggen. Miss Clara Montalba, de Engelsche schilderes, die eeuige maanden in Nederland doorbracht om studiën te maken, is dezer dagen in Engeland teruggekeerd, waarheen zij reeds, als een deel der vruchten van haar arbeid, een tien tal teekeniugen zond, die op de tentoonstelling van teekeningen in waterverf een plaats vonden. Zij vond ons land, en in het bizonder Amster dam en Dordrecht, zeer aantrekkelijk; maar vooral boeide haar de eigenaardige, middeleeuwsche schoonheid van net eiland Walcheren. Zij maakte een aantü schetsen en studiën van Middelburg, en waarschijnlijk zal haar voornaamste stuk voor de tentoonstelling der Academie die stad tot on derwerp hebben. Door den rijksveldwachter Har deman te Tessel is proces-verbaal opgemaakt tegen twee visschers, die verdacht worden kle dingstukken te hebben ontvreemd van de arme schipbreukelingen van de Noordsche brik Swift" Bij de verdachte personen zijn althans kleederen in beslag genomen, die hun niet toebehoorden. Een landlooper werd onlangs opge pakt in het bezit van twee gelijke veldflessehen en een valsoh stuk geld ter waarde van 25 cents. Hieromtrent ondervraagd, deelde bij mede dat hij, in een dorp komende, altij l een flesch met water vulde en daarop in een herberg de andere met jenever liet vullen. De waard weigerde steeds liet 25 centstuk in betaling aan te nemen, en eischte zijn waar terug. Hij reikte daarop den waard de flesch met -vater over, welke deze dan weer in de kruik als jenever uitstortte. Hij behield dus de jenever en zijn kwartje. Volgens het oordeel van een des kundige zouden 7 kinderen, in de gemeente Oost- stellingwerf plotseling overleden, gestorven zijn ten gevolge van den jongsteu storm. Volgens zijn opinie, heeft de buitengewone luchtdruk bij die kinderen (zij waren meest allen pas van de ma zelen hersteld) ontsteking van longen of keel ver oorzaakt, waaraan zij bezweken. Een heer, die eergisteren in het Wester-station te Parijs, het vertrek van den trein afwachtte, werd door een dame in zwaren rouw aangesproken, die hem eeuige inlichtingen vroeg. Plotseling kreeg de dame, die erg aangedaan was, een zenuwtoeval. De heer moest echter vertrekken en liet haar aan de zoigen van een beambte over; doch nauwelijks in den trein, miste hij een rol van spoorweg-obligatiën ter waarde van 2000 frs,; ijlings keerde hij naar de zaal terug; maar de dame was reeds bijgekomen en verdwenen, ongelukkiger wijs, naar bet bleek, met de obligatiën. Naar men ons mededeelt is Woens- dag 11. van eene kleine hoeveelheid dynamiet, welke door de genie in de duinen or.der Loosduinen is verbrand, een patroon ter grootte van een rolletje van 50 centen met zóó hevigeu knal ontploft, dat alle ruiten in het strandhuis te Loosduiiien, ruim 5 minuten van de plek verwijderd, zijn gespron gen. De slag werd nog verre boven Monster ge hoord. De kuil waarin het verbranden geschiedde was tweemaal zoo groot geworden als te voren. Omtrent het dynamietschip, te Seheveningen gestrand, en zijn bemanning meldt iemaud, die bij het laden tegenwoordig was, het volgende aan het Vaderland: Zoo men weet, be stond de bemanning uit een man van 75 jaar als kapitein, een betrekkelijk bejaard matroos met een houten been en een jonger, van 18 a 20 jaar, waarvan men het, zijn ontwikkeling in aanmer king nemende, betreurde, dat bij in zulk een slecht gezelschap was verdwaald. Het waren alle drie Engelschen; de schuit was verbazend slecht; ver der was aan boord eene zeer goede vlet en ach ter de schuit eene zeer slechte dito. Blijkbaar werd aan boord veel gedronken, dat vertelde de jongen ook. hij liet o. a. eene groote blikken bus zien, die voor hem met whiskey werd gevuld. Hij vertelde verder, dat de kapitein en de' stuurman bijna iederen dag dronken waren en dan gewoonlijk elkaar flink toetakelden. Ook liet de jongen door schemeren, dat de ouden (kapitein en de stuur man) eene schoone gelegenheid zeehten om het geheele vrachtje in de lucht te laten vliegen. Men gelooft, dat zij met hun 40,000 kilo kruit en 6000 kilogram dynamiet het weer ziende opkomen, de goede vlet hebben gevierd en de gevaarlijke kast aan het lot hebben overgelaten. Het trans port was van de firma Nobel in Rijn—Pruisen via Lobith naar Maassluis getransporteerd en daar overgeladen. M a a n d a g-m i d d a g speelden, een kwartier van Ult'r, een paar kinderen verstop pertje in een onbewoond huis, toen zij in eene bedstede bet lijk vonden liggen van eene vrouw, nog goed gaaf, maar de ratten hadden haar den neus, de ooren en do vingers afgeknaagd. Mm vermoedt dat het de vrouw is, die te Breeden- hroek vóór een paar weken vermist werd. Er heeft door den dokter eene lijkschouwing plaats gehad; verder is er nog niets van bekend. Een 22 jarig jongraensch uit A ra- sterdam, A. H., is hoogstwaarschijnlijk met een bedrag van 500, dat bij voor zijn vader te De venter had ontvangen, naar Amerika vertrokken. Oechini, de Italiaanse he roover die onlangs op Ischia ontsnapte, maar nu toch weer gevat werd, is een „specialiteitin het ontvluchten. Hij i3 pas 27 jaren, en hij pleegde zijn eersten diefstal op 16-jarigen leeftijd. Uit de gevangenschap op het eiland Giglio en uit Santo Stefano ontvluchtte hij in een sloep die hij losmaakte. In de volgende jaren is hij niet minder dan veertien malen tot gevangenisstraf veroordeeld, en telkens ontsnapte hij weer, het zij over daken, muren of uit spoortreinen gedu rende het transport. Nu zit hij opnieuw in ver zekerde bewaring, maar het is de vraag, voor hoelang. De directie d er A m s t. Omnibus- maatschappij heeft voor bare werklieden, koet siers en conducteurs een pensioenfonds opgericht. Bij het Eransche station Mont de Marsan had een treurig spoorwegongeluk plaats. E ui dame zat met bare vier kinderen in een sneltrein die uit Bordeaux kwam,toen plotseling het portier van de coupé openging en een der kleinen, die er tegenaan geleund had, er uit viel. Zonder zich een oogenblik te bedenken, sprong de doo- delijk verschrikte moeder haar kind na, Toen een paar spoorweg-beambten, die eerst bij aankomst van den trein te Mont de Marsau het voorge vallene vernamen en zich met een locomotief naar de plaats van het ongeluk begaven, vonden zij het kind geheel ongedeerd, maar de ongeluk kige moeder levenloos op den weg liggen. Naar de Amst. verneemt, zal de bus kruitfabriek bij Muiilen door de bestaande ven nootschap niet weder worden opgebouwd. Door de Noorweegscbe Regeering is aaii schipper H. Groendijk, van de sloep Pol lux uit Pernis, een fraai gouden horloge met in schrift, en aan de bemanning van die sloep ieder 10 toegekend, als belooning voor het redden van de bemanning van het op 25 Maart 1881 ge zonken Noorsche sclioenerscbip Anna Golb- jórnsen. D e Penang Times bevat o. a. het volgen de bericht uit Atjeh: Er werd eenige dagen ge leden een brutale aanslag gepleegd op het leven van den commandant van het oorlogsschip Ben- koelen, dat te Tclok Semawe ter reede lag. De commandant, de heer Thorbecke, liep rustig heen en weer op het dek, toen een marinier van dien oorlogsbodem, na zijn geweer te hebben schoongemaakt, en zonder de minste provocatie van de zijde van den commandant, dat wapen ging laden, achter den commandant kroop en op 5 passen afstand van hem staande op hem een schot loste dat gelukkigerwijs zijn doel miste. Da booswicht kwam daarop met de kolf van zijn geweer op den commandant af en wilde hem daarmede een slag op het hoofd geven. Ouk deze aanval werd verijdeld doodien de comman dant bij tijds bukte, waardoor de slag slechts op zijne zijde techtkwam en niet doodelijk was. Men heeft den booswicht onmiddellijk daarop gegrepen en in ketenen geklonken. Een vrouw el ij ke student in de geneeskunde is dezer dagen te Parijs in het hu welijk getreden met een iniaiaturen-schilder. Zij is in haar tweede studiejaar en zij liet in het huwelijkscontract de voorwaarde opnemen, dat haar echtgenoot zich niet tegen het voortzetten van have studiën zou verzetten. De Kamerverkiezing van Lodève heeft zonderlinge dingen aan het licht gebracht. De geslagen candidaat heeft zich met de onthul ling daarvan belast. Zoo beweert bij, dat er twee maires in het spel waren, waarvan de een de handen met roet, de ander met vet ingesmeerd had, om de stembriefjes te bevlekken, waardoor deze van onwaarde werden. Een derde maire wist er een ander kunstje op; onder het stemmen draaide hij het licht uit en als dit weer aange stoken was, waren er meer biljetten in de bus dan vóór de eclips. Men zou deze verkiczings- toeren bet kluchtspel van het algemeen stemrecht kunnen noemenals het niet opnieuw een treurigen blik deed werpen in Frankrijks toe stand. Onder bet opschrift „Een sens a- tiebericht" schrijft de Soer. Ct., „Naar wij ver nemen, is to Singpore, o. a. in het bijzijn van mad. Poitevin, het huwelijk voltrokken tusschen mejuffrouw Mina Kruseman en onzen voortna- ligen stadgenoot, den liter F. Hofman." La fin de l'histoire. Om ongelukken te voorkomen, f er- biedt een Parijsche polhie-verordening, dat kin deren alleen op straat spelen. De ouders kunnen bij verwonding niet alleen geen schadeloosstelling ver krijgen, maar stellen zich zelfs aan vervolging bloot. Eergisteren sprongen vijf meisjes touwtje in de rue de Sèvres, toen een rijtuig kwam aan rijden en twee er van overreed. Dat elders ook niet meer zulke ongelukken gebeuren is verba zingwekkend. Dinsda g-a vond kreeg bet jongste kind van den lieer S., te Assen, ongeveer een jaar oud, een stukje appel in de keel, met bet treurig ge volg, dat het weldra overleed. Schaffhauser, de bakkersknecht, die als verdacht van den moord op den commis saris van politie Lubek te Weenen gevangen ge houden wordt, is een zeer rumoerig lid van de socialistische arbeiderspartij. Hij had dien avond in de werkiieden-vereeniging een voordracht ge houden. S. erkent, dat hij met den vermoorde is medegegaan tot dicht bij de plek waar de misdaad plaats bad; maar hij ontkent, dat hij die pleegde. Zijn laarzen passen in de afdruksels van voetstappen, die men in de modder, bij het lijk, ontdekte. De vermoorde politie-beambte ontving reeds vroeger een aantal schriftelijke en monde linge bedreigingen. Te Londen is verleden week een leuningstoel verkocht met de inscriptie: „Deze stoel diende Napoleon Bonaparte tot zetel; hij stond naast zijn sterfbed en werd met verlof van den gouverneur van St. Helena, Charles Dallar, naar Engeland overgebracht." De stoel bracht 11 pond sterling (ruim 130 gulden) op. Eon ontzettend ongeluk had 19 dezer te R x lorf bij Birlijn plaats. Een aantal kinderen had op een open terrein een bizonder groote sneeuwpop gemaakt en die uitgehold, zoodat er zich een kleine jongen gemakkelijk in verbergen kon. Op het oogenblik dat liet 5-jarig zoontje van een arbeider, Matscbat genaamd, in de pop gekropen was, kwam een grootere knaap aanloopsn men een bijl in (1e hand en, nergens van wetend, riep hij uit dat hij den seeuwman het hoofd zou afhakken. Voor dat iemand het beletten kon, was liet ongeluk reeds geschied eu de arme verscholene deerlijk gewond. Er werd terstond geneeskundige hulp aangewend, doch men vreest dat het knaapje wel aan de bekomen wonde sterven zal. Een acrobaat vanMarseille erfde dezer dagen van een oom in Amerika 4 rnilli- oen. De kunstenmaker zonk bij het vernemen van de blijde tijding bewusteloos neer; bijgekomen, bekende hij, dat zulk een rijken oom in Amerika te vinden de sterkste toer is dien bij ooit gedaan had. Een nieuw soort van klarinet is onlangs uitgevonden door Eugene Albert, te Brus sel. Het instrument, dat niet van hout, doch van metaal vervaardigd, en mat een Lagja „vul- caniet" bedekt is, is zeer goed tegen verande ring van temperatuur bestand; b :t kan zelfs een warmte van 170o verdragen zander nadeel te ondervinden. De klarinet, aan welker klank slech ts weinig op te merken valt, eu die op grooter afstand dan de houten te hooren is, wordt bizon der aanbevolen voor orkesten die in de open lucht spelen. Volgens een telegram uit Lissa bon is het opLidingsvaartuig Camoëns, dat ge reed was om te water te worden gelaten, geheel en al vernield door een brand, die in het tuig huis te Lissabon was onlstaan. Ook is een groote voorraad levensmiddelen een prooi der vlammen geworden. Het verlies wordt op een millioen gul den begroot. Sedert j 1. Maandag weigerden tien mindere schepelingen van het te Vlissingen met averij teruggekomen fregatschip JYo.tch III hunne diensten, om de eenvoudige reden „dat hun het schip niet meer beviel", niettegenstaande zij een maand geleden te Rotterdam voor de reis naar Iudië met dat schip gemonsterd waren, en twee maanden ban fgel 1 hadden ontvangen. Eergisteren avond zijn zij gezamenlijk door den Kapitein afge dankt en van boord gezonden, doch hunne scheeps papieren kunnen zij niet eerder terugkrijgen dan nadat zij het te veel genoten handgeld, zijnde ééue maand gage hebben teruggeven. De duinen langs onze kusten heb- ben in de laatste stormen veel geleden. Door de werking van zee en wind is van den duin voet gemiddeld 5 meter, onder Noordwijk zelfs 8 meter, afgenomen. Bij zorgvuldig toezicht en door het beplanten van de rauw gewaaide duinhellingen herstelt de natuur dikwijls door aanstuiving het verlies. H:t gebeurt echter ook dat de schade niet kan teruggewonnen worden en de zee een groote deel van het veroverd gebied niet vvtergeeft. In de city van Lor. den stierf dezer dagen een gehuwde vrouw, Ann Dunn ge naamd. Zij woog ongeveer 200 pond, was 9 voet lang en mat rondom de schouders ruim 4 vo.t. Zij bereikte den leeftijd van 39 jaar. De brand van Albany in den Ame- rikaauschen staat Wisconsin heeft volgens nadere berichten, nagenoeg de geheele stad iu de asch gelegd. Geen enkel gebouw van eenige betëeke- nis is blijven staan. De vlammen, die aangewak kerd werden door een kevigen wind, woedden voort, totdat zij geen voedsel meer vonden. Bij de pogingeu tot blusschen stortte een muur in en verscheidene menscken werden daardoor gedood of gewond. Er heerschte daarbij een zoo strenge koude, dat velen van de burgers, die van alles beroofd waren, bijna dood vroren. Het stadje had 1000 iuwoners. Een zekere E., koopman te Amster dam is gearresteerd, als verdacht van goederen uit den bekenden katoendiefstal in het Westerdok geheeld te hebben. Voor de vacantebetrekkingvan vader en moeder in het Groene Weesbuis te Groningen hebben zich 125 liefhebbers aange meld. Bij de vorige vacature bedroeg dat getal slechts 40. Een merkwaardig staaltje van Russische ambtenaarstrouw wordt door een Rus sisch blad gesignaleerd. Isprawnik, de directeur van politie te Werchuendinsk, had jaar in jaar uit een aanzienlijke som geld gevraagd en ook gekregen voor het onderhoud en de verwarming van het gouvermentsgebouw te Ukyry, 't welk als pleisterplaats voor regeeringstransporten moest dienst doen. Het districtshoofd deed dit jaar bij uitzondering eens een inspectiereis, en nu bleek, dat er nooit zulk een gebouw bestaan liadl Het nieuwe hooggeroemde Pale is van Justitie te Bruss 4, (lat circa 36 millioen franks heeft gekost, heeft, volgens de berekening van een architect, op de 100 vierkante meters plaats slechts een, zegge één vierkante meter, die dienst doet, de rest is gang en trap.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2