MARKTBERICHTEN. Laatste berichten, Voor geest en hart. Tijd en werk. Allerlei. Kerknieuws. STEDELIJK NIEUWS. Zeer onwaarschijnlijk zou de op gang van een produkt zijn dat geeue we zenlijk goede eigenschappen bezit; de pu bliciteit kan tot succes bijdragen maar vestigt het niet. Eu waarlijk is de voorwaarde van een voortdurend succes die, dat een produkt wezenlijk goed zij. Dit is het geval met de capsules Guyot, die gebruikt worden tegen verkoudheden, bronchitis, catarrhen of asthma. Alle zieken die het gebruikt hebben, hebben er de weldadige uitwerkselen van ondervonden. Op elke witte capsule vindt men de handteekeniug van Guyot, alsmede iu drie kleuren op bet etiket. Fabriek in 't groot 19, rue Jacob, te Parijs, Weer heeft de speelwoede teMonte Carlo een menschenleven gekost. For welvarend koopman van Odessa, door den zwijmel van het rouge et non bevangen, zette zich aan de speel tafel, zag zijn vermogen gaandeweg naar den crou pier gaan, en wist toen niets beters te doen dan zich van kant te maken. Te Parijs valtnog al een en ander in het water. De politie is gewoon alle losloopende honden in de Seine te verdrinken. In eene week werden uit die rivier 4000 honden opgeviscbt en in de laatste 6 maanden tevens 992 groote ratten 89 duiven en ander gevogelte, 75 katten, 50 ko nijnen, 22 schapen, 3 paarden, 2 varkens, een aap en een slang. Minder aardig is het te vernemen dat al die doode opgevisclite beesten worden afgeleverd aan Parijsche fabrieken van mar garine- en andere oliën. Te Amsterdam zijn de bekende ansjovisverkoopers weder bezig met waardelooze en oneetbare vischjes aan den man te brengen onder den naam van Bergsche ansjovis. Te N ij kerk zijn sedert de onge regeldheden van 31 October een wachtmeester, twee korporaals en acht huzaren ingekwartierd tot bewaring van de rust. Hoe lang die militairen nog in het anders zoo rustige stadje zullen blijven, is r.og niet bekend. Het vermoeden, dat er nog steeds kwaadwilligen zijn, die het op het vernielen van eens anders eigendom gemunt hebben, is ge bleken waarheid te bevatten, want nog niet lang geleden zijn er weer twee groote ruiten bij den wethouder S. vernield. De dader of daders zijn onbekend. Te Yerneuil, Oise, woont de we duwe Pouchard, die den 12n December 1763 ge boren is en nog zonder bril naaldwerken verricht. Haar zoon is 79 en haar dochter 74 jaren oud. Het bericht, dat op den avond van den brand in den kerktoren te Berkhout eenige oogenblikken te voren een vuurbol in de lucht was gezien, wordt ons ook van andere zijden be vestigd. Uit Oosterdijk, Andijk en Woudo wordt ons van betrouwbare zijde hetzelfde medegedeeld. De vuurbol schijnt gevolgd te zijn door een dui delijk zichtbaren streep, zoodat sommige lieden aanstonds aan het inslaan van den bliksem heb ben gedacht. De brand schijnt vijf minuten na het waarnemen van dit luchtverschijnsel te zijn uitgebroken. Te Deventer bestaat eene straat genaamd de „Diefsteeg". Eenige ingezeten hebben, omdat in die straat niet enkel dieven wonen, ver zocht dien naam te veranderen. De postmeester-general van Engeland, de heer Fawcett, maakt in de bladen de opmerking, dat de minst wenschelijke wijze om tevredenheid te toonen aan de brievenbestel lers in den tijd der Kerstdagen en van Oud- en Nieuwjaar, zeker is, hun een borrel aan te bieden, terwijl zij hun werk doen. Zoo brengt men hen uit louter welwillendheid in moeite en in gevaar hun post te verliezen. De meest beroemde man van Engeland, misschien van het Vereenigd Konink rijk, is op dit oogenblik iemand, die een proces gewonnen heeft, dat hem 18 gulden 's jaars uitwint op zijn aanslag voor waterverbruik. Ora dit duidelijk te maken, is het volgeude noodig te weten. De groote Engelsche maatschappijen voor de levering van gas en water maken van haar macht misbruik tegenover e ingezetenen, die den tijd en den moed missen om te wagen, goed geld naar kwaad geld te werpen in een proces, dat voor een Engelsckman bijna niet te voeren is. Onze held, de heer Archibald E. Dobbs, heeft dat waagstuk beproefd. Zonder eenigen bijstand en geheel op eigen risico heeft hij de Grand Junction Water-company bestreden en na veel inspanning overwonnen en verslagen. Hij heelt haar gedwongen, de tarieven te berekenen niet langer naar der, bruto huurprijs van woningen of localiteiten, maar naar de belastbare waarde, te bepalen na aftrek van onderhouds- en assu- rantiekosten. Met dat proces heeft hij vier iustan- tiën getrotseerd. De kantonrechter (magistrate) wees zijn vordering af, Queens-Bench stelde hem in 't gelijk; in hooger beroep won de Maatschap pij het proces weer, maar Dobbs ging toer. naar The House oj Lords (het hoogste Gerechtshol), dat den 30sten November definitief te zijnen gunste uitspraak deed. Archibald Dobbs betaalt voortaan 18 gulden per jaar minder. Eu daarvoor heeft hij ongeloofelijk veel geld ten offer gebracht. Maar met April a. s. zal de bruto-huurwaarde van Lon- denscho perceelen 35 millioen pd.st. of 420 millioeu gulden beloopen. Naar dien maatstaf haar rechten niet meer mogende heffen, verliezen de Maatschap pijen een jaarlijksch bedrag van 6 millioen pd. of 72 millioen gulden; en aangezien zij gemiddeld 4 pCt. der geschatte waarde aan retributie van de stad mogen heffen, wordt, door de hoogste rechterlijke beslissing aan de stad Londen alléén jaarlijks 2.888.000 bespaard. In de City alleen bedraagt de bruto huurwaarde 50.844.000 en is het netto-bedrag 42.984.000. Gemiddeld de per centage van de retributie op 3\j pCt. stellende, geeft dat alleen voor de City een bezuiniging van 276,000. Daarom is de heer Archibald Dobbs de held van den dag. Beeds heeft zich een Commissie gevormd tot aanbieding van een hulde blijk. Het district Lambeth heeft hem zelfs een zetel in het Parlement aangeboden. Dat alles omdat de heer Dobbs 18 's jaars minder betaalt voor zijn water. Is dit nu wel zoo excen triek als het lijkt? Naar wij met stelligheid vernemen, heeft de heer Meulemar. te Bergen-op-Zoom wel degelijk een aanklacht wegens hoon en laster in gediend tegen de dukkera en uitgevers der Middelb. Ct.. wegens haar bericht van 13 dezer. Bij uitzondering zijn ditjaarde klachten over vermiste of verminkte St. Nicolaas- pakketten zeer gering, waaruit mag afgeleid wor den dat de strenge maatregelen, welke genomen werden om dit euvel te keeren, goed hebben ge werkt, m. a. w. het toezicht niets te wenschen heeft overgelaten. Naar wij vernemen heeft de Ned. Centraal-spoorweg-maatschappij aan de be ambten met dat toezicht belast een dag extra salaris uitgekeerd, als gratificatie voor goede plichtsbetrachting bij het in ontvangst nemen en liet nauwlettend toezicht op het laden en losser, van goederen. Al dé kolenmijnen langs de Mo- nongahela-rivier bij Pittsburg, zijn wegens den ge- drukten toestand van den handel gesloten. In deze week werd in 75 mijnen het werk gestaakt en 6000 arbeiders zijn daardoor voorloopig zonder middel van bestaan. De Baad der gemeente Leersum had besloten, de jaarwedde van den gemeente ontvanger te verhoogen en wel tot.... ƒ200. Ged. Staten hebben echter geweigerd, dit besluit te be krachtigen; ƒ150 was genoeg. Voor Ged. Staten is 't te hopen, dat er in de administratie van de zen ontvanger nooit onregelmatigheden mogen worden ontdekt. B ij A i r d 1 e (Engeland) regende het gedurende den jongstén storm levende visschen, die door spoorwegwerkers, daar ter plaatse werk zaam, gretig werden opgevangen en als goede buit naar huis genomen. Het dichtst bij zijnde water, waaruit de visschen gekomen kunnen zijn, is zeven a acht Engelsche mijlen van de plek Verwijderd. Een werkje, door een gewezen tooneelspeelster, Mile Marie Colombier uitgegeven, brengt heel wat opschudding in de Parijsche tooneelwereld teweeg. Beeds hebben twee keeren daarom geduelleerd en elkander verwond. Het ruchtbaarste geval is echter dat van Sarah Bern hardt, die, zich door dit boek beleedigd achten de, Mile Colombier is gaan opzoeken om zich te wreken. Sarah stelde zich niet tevreden met de schrijfter met een karwats af te ranselen, maar brak spiegels, glaswerk en al wat breekbaar was stuk. Als een voorbeeld van hardvoch- tigheid deelt men ons mede, dat te Utrecht, 's middags om twaalf uur, een krankzinnige landman, gezeten op een open boerenkar, vast gebonden en door drie andere mannen vastge houden, omstuwd door een hoop menschen, aldus naar het krankzinnigengesticht werd vervoerd. Den 2de n Juni 11. vertrok van Amsterdam per mailboot van de Maatschappij Aedtrland een O.-I. ambtenaar, die in Iudië opzichter in een gevangenis was geweest. Den 4den Dcc. jl. repatrieerde hij met den Neder- laudschen maildienst. Hij had maar even een zaakje in Indië afgehandeld er. keerde naar het lieve vaderland, na ontslag genomen te hebben, tel ug. Wel een bewijs hoe gemakkelijk men, eens in het kader der O.-I. ambtenaren opgenomen, een pleizierreis naar onze Overzeesche Bezittingen kan maken. Te Leie fFr.) is een driejarig kind door de onachtzaamheid der moeder om het leven gekomen. Terwijl de vrouw buitenshuis een buur praatje hield, liet zij haar kind alleen in huis. Toen zij weer binnenkwam, vond zij het kind met het hoofd voorover in het vuur liggen. Het stierf reeds den volgenden dag. De door depolitie gesignaleerde J. A. F. Van der Meer van Kuffeler J. Wz., heeft ook aan Delft Maandag 11. een bezoek gebracht, om bij verschillende winkeliers aan- koopen te doen, met last de goederen te verzen- naar het station Nieuwersluis, voorgevende dat zij als geschenken moesten dienen, en met toezeg ging dadelijk na ontvangst het geld per post wissel te zullen overzenden. Voor zoover wij vernemen, is er niemand dupe geworden; een winkelier bij wien hij twee karpetten voor 45.50 had gekocht, welke reeds waren verzonden, zond, zoodra hij gewaarschuwd werd, een telegram aan den stationschef teNieuwersluis en heeft het daaraan te danken, dat de karpetten niet aan het adres werden afgeleverd. Onlangs is naar Daily Telegraph verhaalt, een geheele stad, Aberayron, in het graafschap Cordigan (Wales) (2000 inwoners) te koop aangeboden, met al de inkomsten, rechten van gronden, gebouwen, belastingen, havenrechten enz. Er werd echter slechts een bod gedaan van 24,000 en de verkoop ging niet door. Wij gaan vooruit. Te New-Orleans heeft een dame, miss Mary A. Miller, met goed gevolg examen afgelegd voor scheeps kapitein. De jonge dame wil met alle geweld haar neiging volgen, maar de inspecteur van de zee vaart aldaar heeft tot heden, met het oog op haar sekse, aan miss Miller een patent geweigerd. De jonge dame heeft het nu „hooger op" gezocht. Het verstand van den mensch erkent men aan zijn geduld; onrecht te verdragen is 's menschen roem. Hoop is is eene leeniug op het geluk; ver trouwen op God een zekere wissel op de toe komst. Men moet het goede niet uit gewoonte doen, maar men moet zich aan het goede ge wennen. De natuurkunde vertoont ons een oceaan, van welken wij nauwelijks de kusten kennen. Wie veel weet, weet ook bescheiden te zijn. Als iemand eeu inkomen van duizend gulden 's jaars heeft en er negenhonderd negeu en negen tig verteelt, kan men van hem zeggen dat hij altijd rijk is, evenals men hem altijd arm kan noemen als hij duizend en een uitgeeft. Met evenveel waarheid kan meu zeggen, dat iemand, die in zestig minuten het werk van een en zestig wil doen, altijd gehaast is, terwijl een ander, die in denzelfden tijd niet meer verlangt te doen dan in negen en vijftig mmnuten gedaan kan worden, altijd nog tijd over heeft. In zooverre als tijd geld is, mag de laatste een rijk man heeten, terwijl de eerste arm is; en in zooverre als gemak en kalmte aangenaam zijn, is de een gelukkig, terwijl de ander zich in zijn onrust ongelukkig gevoelt. Analoog. A en B zitten in een spoorvveg- waggon. Toen de trein een hopveld voorbij snelde, vroeg A: „Is dat wijn?" - „Neen," antwoordde B. „da's bier." Bij de theorie in de kazerne. Luitenant. Wat doet een soldaat, als hij in het bierhuis zit en er wordt brandalarm geblazen? Soldaat. Hij laat zoo spoedig mogelijk zijn glas bier staan en begeeft zich onmiddellijk naar de kazerne. Een beleedigend bijwoord. Een oud mi litair treedt een koffiehuis binnen en verlangt op barschen toon een glas bier. „Mij óók een glas bier!" roept een der gasten. „Mag ik u verzoe ken u niet in mijne zaken te mengen!" snauwt de oude krijgsman. „Maar dat doe ik immers niet!" zegt de verbaasde gast. „Dat doet ge wel, Mijnheer! D.ior dat „óók," stelt ge u op onge paste wijze tot mij in betrekking!" Tweeërlei dichters. De dichter Claudius omschreef eens het onderscheid tusschen hem en Klopstock aldus: „Klopstock spreekt op deze wijze: „Gij, die minder dan ik en toch mij ge lijk zijt, nader mij en ontdoe mij, u buigend, van den last van het met stof bedekte kalfs vel." En ik zeg eenvoudig: Jan, kom mij even mijn laarzen uittrekken." Verstrooid. A. „Maar beste vriend, bij dat koud en regenachtig weder draagt u den hoogen hoed in de hand: u zal eeu geduchte koude oploopen?" Professor. „Ja, u heeft wel gelijk, maar mijn parapluie is te laag." De lieve onschuld. Ma, verbiedt u Karei toch eens. Wat heeft hij gedaan? Hij wil niet hebben, ma, dat ik hem aan z'en haren trek! Zelfbewustzijn. Op zeker dorp had eene ver loting plaats. Toen er geroepen werd: „nommer 999 een vet varken" riep een dikke landbouwer: „dat ben ik," terwijl hij met een ernstig gelaat het zooeven afgelezen nommer toonde. Z. D. Hoogw. Mgr. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd: den Weleerw. heer W. J. M. Hoogveld tot kapelaan te Deutichem; den Wel eerw. lieer W. J. Th. Hooijman tot kap. te Amersfoort (II. Maria) den Weleerw. heer M. Van Hulsen tot kap. te Etten; den Weleerw. heer N. H. Gielen tot kap. te Wegdam den Wel eerw. heer G. II. Willemsen tot kap. te Breu- kelen; den Weleerw. heer W. J. A. Jansen tot kap. te Goor; den Weleerw, heer P. G. Van Booijen tot assistent te Wijk-bij-Duurstede; den Weleerw, heer J. F. E. Sprakel tot assistent te Utrecht (H. Martinus), Haarlem, 22 Dec. De leden der R. K. Leesvereeniging en hunne dames, hadden Donderdag-avond het genoegen den heer Th. A. Koelman van Amsteidam, voor deeerste maal als spreker ia hun midden te zien optreden. Het onderwerp zijner rede was: de geschiedenis van het too neel. Tot de behandeling van dit onderwerp was de geachte spreker gekomen naar aanleiding van het feit, dat wij in een tijdperk leven, 't welk zich kenschetst door eene on heilvolle zucht naar genot en vermaak. Vermits nu het tooneel in onze eeuw, door den spreker zeer terecht de eeuw van den cyclus van 't amusement geheeten, een der meest geliefkoosde uitspanningen van het volk was en is, gaf dit feit den spreker aanleiding tot de behandeling van zijn meergemeld onderwerp. De heer Koelman heeft zich van zijne moeielijke taak uitmuntend gekweten. Op duidelijke wijze verklaarde hij den oorsprong en schetste hij de opkomst, den bloei en het verval van het tooneel zoowel in den ouden tijd bij de Grieken en Romeinen, als in de middeleeuwen bij de Christelijke volken. Hoe het tooneel, dat oorspronkelijk ten doel had den geest van godsdienstzin, vroomheid en vaderlandsliefde op te wekken, in zijn verloop ontaardde en een verderfelijken invloed uitoefende op de zedelijk heid van het menschdom, zoo zelfs, dat de Kerk genood zaakt was haren banvloek uittespreken, dit alles werd door den geachten spreker in breede trekken en in welgekozen bewoordingen aan het talrijk auditorium voor oogen ge steld. Vervolgens gaf Z. E. eene verklaring van de mid del eeuwsche Mysterie- en Passiespelen, die van zooveel invloed waren op de ontwikkeling van het godsdienstig gevoel des volks. Nadat de heer Koelman in het tweede gedeelte zijner lezing den bloei cn de ontaarding der Rederijkerskamers had behandeld, den invloed van het tooneel op de staat kundige toestanden had geschetst en het diepe verval van het tooneel iu de wulpsche achttiende eeuw had betoogd, besprak Z. E. den toestand van het tooneel in onzen tijd en bewees hij ten duidelijkste dat wan smaak en realisme de eigenschappen zijn van den mo dernen schouwburg onzer dagen. Die bedorven toestund van het hedendaagsch tooneel, hoofdzakelijk teweeggebracht door den stroom van slechte literatuur, die uit Frankrijk tot ons vloeit, bracht den geachten spreker tot dc con clusie dat het bezoeken van den modernen schouwburg hoogst gevaarlijk moet worden geacht voor godsdienst en zedelijkheid; dientengevolge spoorde Z. E. de Katholieken aan door hunne afwezigheid in de moderne schouwburgen, protest aan te teekenen tegen de hoogst verderfelijke richting van het hedendaagsch tooneel. De lezing van den heer Koelman met zorg behandeld en op hoogst aangename en verdienstelijke wijze ten gè- hoore gebracht, werd met aandacht gevolgd en lokte herhaaldelijk bijvalsbetuigingen uit. De president der R. K. Leesvereeniging, de heer C. J. Gonnet, nam ten slotte het woord, ten einde spreker namens de vergadering dank te zeggen en met zijne voordracht geluk te wenschen. De schoone woorden van den heer Gonnet werden, ten bewijze van instemming, door de talrijke aanwezigen luide toegejuicht. Aan bet B.-K. Armbestuur alhier is ten bate van het ODder zijn beheer staande B.-K. Weeshuis, onder verschillende lasten, besproken een erfstelling bestaande in drie vierde gedeelten der nalatenschap van wijlen Mej. A. J. Schert.zer, wed. van den heer F. Boon. HAARLEM, 19 Dec. Aan de veemarkt van lieden waren de aanvoeren, veikoopen en prijzen als volgt, koeien verkocht, 4 voor f 150 a 225; - stier; verkocht - voor f a2 vaarzen, verkocht 2 voor f 100 a 120 pinken verkocht voor f a - graskalveren verk. voor f a 30 nuchtere kalveren, verk. 30 voor 7 a 14, 24 schapen, verk. 24 voor f 18 a 30 varkeus, verkocht voor ac. per 'a kilo, 2 paard tot f 50 a 70. Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 119 stapels kaas, 12043 stuks, wegende 24050 kilo, hoog- steprijs f 34,- middelbare prijs per 50 kilo. AMSTERDAM, 19 Dcc. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: runderen, 219 vette kalverenlste qual 0,95 2de qual. -,80, per kilo, 1 graskalf/ a 62 nuchtere kalveren, 11 a 18, schapen en lammeren a 72 vette varkens 42 a 50 c. per kilo. LEIDEN, 21 Dec. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren eu prijzen als volgt paarden f 20 a f 35; stieren f 80 a 130; ossen f a melkkoeien f 150 a 260 kalveren dito f 170 a 275, vare dito f 146 a 248, vette dito I 170 310, graskalveren f 24 a 57, v:tte f 32 a 73 a nuchtere dito f9,a 18,vette schapen 23 a 40,weide dito J 16, a 24,lammeren magere varkens /15 a 35, biggen f 6,25 a 15. Ter vecmaikt aangebracht 190 Runderen, 45 Kalveren, 650 Schapen en Lammeren. SCHIEDAM, 21 Dec. Moutwijn, per ued. vat 12,50 Jenever f 18.Amsterd.proef f 19,25 spoeling f 2,30 dito commissie f 1,80. GOUDA, 20 Dec. Op de kaasmarkt waren 60 par tijen kaas aangevoerd; handel vlug; prijs 30 a 33. Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter f1.30 1.40 derweiboter fl.lOal.20.perkilo.Handel zeer vlug HOORN, 20 Dec. Ter waag gewogen 293 stapels kaas, wegende, 87,335 kilo; hoogste prijs per 50 kilo 36.50 voor kleine 37.50 voor commissie, voor mid delbare. LONDEN, 20 Dec. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 700, Schapen en Lammeren 1000. Kalveren ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 4/ a 6/2 Schapen en Lammeren 5/4 a 7/ Kalveren 4/8 a 6/- Zwijnen 4/- a 4/6. BEURSBERICHTEN. Amsterdam, 21 December 1883. Prijzen der onderstaande effecten genoteer pCt. de koers Nederland. Certif. Werk. Schuld2' 65'/4 77s/i« 101>/4 96 81 88 66V8 65"/n 523/8 977/s 76% 90% 24 44% 52% 23'/» 7% 97/, 84% U3'/. 12T/4 27'/4 10% 8 Va 113% 152% 115' '3 72 153 116% 18'/4 517/, 118 50'/ 84 26 8674 53% 537a 1437, 29% 1327s 106 1077a 100% 94% 96' Portugal. Rusland. Spanje. Turkije. Egypte. Hongarije. Obl. Leening 18676 Goudleening5 Italië. Obl. Pansel. Leen. J860-64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.). 5 zilver (Jan.Juli). 5 Obl. buiten). 1853-80 3 bij Hope (lomp. Oude Russcu. 5 Obl. Nic. Spw. 1867 69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Obl. buiten). 1867, 1871/75. 1' 1876 2 (Perpetuele) 4 binueul. 12500—25000. 1 1000—50001 Obl. Alg. Schuld 1865 5 1869 6 Obl. Leeniug 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4' 1877 4 Columbia. Obligfttieu41 2 Peru. Leeniug 18706 w 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. 1 S%. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aand. N Cent. Spw. ge8temp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4' a u u 187b 5 Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Gr. Spw. Maat8ch. Aand. 5 Baltische Spw. Aand8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand Kurak Chark Obl. f 1000. Morachansk Syaran Aand. Riaschk Wiasma Humeulo. Anndeelen Spw Amerika. Chicago N W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kanaas Texas Obl. Cert. PKEMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam 100 Rotterdam u Gemeente Crediet. Belgie. Stad Antwerpen 1874 Oostenrijk. Staatal. 1854. 1860 1864 Rusland. 1864 1866 JLlalle. Rusland Geldkoers 4 5 5 5 prolongatie 4J/s 5 pot. 72 101 112 1397, 127 12274 BRUSSEL, 21 Dac. Er is eeu hevige brand uitgebroken in eene papierfabriek te Laeken. Het vuur breidt zich uit. Volgeus het ge rucht zijn er verscheidene slachtoffers. EDINBURG, 21 Dec. Iu het proces der 10 beschuldigden wegeus medeplichtigheid aan de dynamiet-misdrijveu te Glasgow, beeft de jury hedeu het schuldig uitge sproken over 5 hunner ten aanzien van alle gestelde vragen, eu ten aanzien van alléén de eerste vraag over de overige vijf. De eersten ziju tot levenslangen, de anderen tot 7 jaar dwangarbeid veroordeeld. KONSTANTINOPEL, 21 Dec. De Porte heeft heden aan den Raad van admini stratie der schuld hare instemming te ken nen gegeven met het door Caillard voor gestelde en door den Raad goedgekeurde plan omtrent de betaling van het zegel recht op de nieuwe titels der openbare schuld. PARIJS, 21 Dec. De Minister van Ma rine heeft liet volgeude telegram ontvangen: Sontay is genomen. De buiteuwal werd stormenderhand den löden veroverd. MEDEDEELINGEN a 10 Cents per regel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 3