BUIT E L A N lü BI N M E i\L A I). GEMENGDE BERICHTEN. medaillas en kleine eruaiffxen te zegenen is eveneens niet onbekend. Sommige ri tualistische leeraars weigeren ook geenszins water te wijden. Thans komen we aan de vraag wat men vftH deze ritualistische beweging te denken heeft. De naam wijst ons naar het rituaal, d. w. z. de uiterlijke vormen van den Gods dienst. Ritualisme beteekent dus eene rich ting, die veel gewicht hecht aan deze wormen. Ritualisme is de verkeerde aan wending van het op zichzelve juiste beginsel, dat de religieuze denkbeelden bij den Gods dienst een waardige uitdrukking moeten hebben. Gladstone wil de beteekeuis ritua lisme slechts in deze richting verklaren dat namelijk een ander rituaal worde ge bruikt, zonder dat juist de daaraan ten grondslag liggende religieuze ideeën worden bevorderd. Met recht zegt Disraeli in het parlement: Ik beu geneigd aan de feeste lijke ceremoniën onzer Roomsch-Katholieke vrienden die achting te bewijzen, welke mijn gemoed en geweten voor alle Kerke lijke ceremoniën koestert; maar de valsche positie, waarin wij door eene kleine, doch goed georganiseerde corporatie van An- glikaansche Geestelijken gedrongen zijn, wordt in het land onverdraaglijk geachtt 'tis mijne opinie, ons daarvan te bevrijden. Wij zien dus voor ons eene Kerk, wier wetten en organisatie op hare belijdenis ongeveer juist zoo past als een vuist op een oog. Een hervormde geloofsleer en als hare dragers Aartsbisschoppen, Bisschoppen, Priesters en Diakens eene in algeheel Katholieken stijl georganiseerde hiërarchie; dit zjjn tegenstellingen, die zich nooit la ten samenrijmen. Van een dogmatisch standpunt kunnen wij de ritualistische beweging slechts af keuren. Het dierbaarste goed des Christens zijn de waarheden van zijn Geloof. Uit het Geloof ontwikkelt zich, evenals de bloesems en de vruchten aan den boom, de uiterlijke Godsdienst en zooals het Geloof de reli gieuze gebruiken voortbrengt, zoo dragen deze wederom tot versterking der eersten bij. Geloof en ceremouiën moeten steeds in overeenstemming zijn. De zoogenaamde ritualisten loochenen echter dit stelsel; hun streven aan de wereld het bewijs te leveren dat de Anglikaausche highchurch als de rechtmatige erfgename der oude Kerk moet beschouwd worden, gaf haar aanleiding de uiterlijke ceremoniën in te voeren; zelfs de zon en het middelpunt van den Katboliekeu Godsdienst, het heilig Misoffer, mocht niet ontbreken. Men is halverwege blijven staan, inplaats van eenvoudig tot de Moederkerk terug te keeren. Zonder dus over den goe den wil van meuigen ritualist den staf te willen brekenkan men hun streven uit beginsel niet goedkeuren. Wie kerken ver- eenigeu wil, die trachte allereerst op het gebied der geloofsleer den weg te banen; is dit doel bereikt, dan is ook daardoor de quaestie van den ritus principiëel op gelost. Maar de ritualisten willen door weder invoering van vele siuds eeuwen buiten ge bruik gestelde ceremouiën het door een aantal dogmatische richtingen gescheiden lichaam der Auglikaansche Kerk nieuw leven inademen. Uiterlijk Katholiek schijnen en tegelijkertijd de Protestantsche beginselen belijden, zooals de ritualisten doen, dat moet als eene handeling gequalificeerd wor den, die aan onheilvolle inconsequentie lijdt. In de highchurch zijn de ritualisten niet meer op hunne plaats. Voor hen bestaat geen reddende uitweg. Zij moeten zich bij de Staatskerk aansluiten, of als men van de oude ceremoniën niet wil scheiden, van den bast tot den kern doordringen, het oude Geloof belijden en de Auglikaansche Kerk vaarwel zeggen. Deze halfheid is de Achilleshiel der ritualistische beweging. Of de ritualisten zich tot die hoogte van Chris- teljjke zin en offervaardigheid zullen ver heffen? De toekomst zal het leeren. Voor een aantal der edelste geesten is het ritualisme eene aanleiding geweest, dat zij eene schoone sociale positie verlieten, van aardsche voordeelen afstand deden, alleen om de ware Kerk te volgen. Da meest geniale man, die ooit uit de Auglikaansche Kerk is voortgekomen, Dr. Newman, heeft reeds siuds langen tijd ziju zetel onder de leeraars van den waren tempel ingenomen. Toenmaals beweerde Dr. Pusey, dat de An- glikaansche Kerk een harer kostbaarste ju- weelen had verloren. Een andere, dien de Auglikanen wegens zijne vroomheid van zijne jongelingsjaren af vereerden, is tegen woordig Prrmaat der Katholieke Kerk in Engeland en Kardinaal der Katholieke Kerk. Toen Msr. Manning zich bekeerde, riep de Anglikaan Dr. Hare: »de gansche Kerk treurt over het verlies vau een harer edelste zonen.Uit deze religieuze beweging zal de Katholieke Kerk in Engeland ongetwijfeld voordeel trekken. De positieve richting iu Engeland telt ook thaus nog vele edele naar waarheid zoekende mannen, die door Gods genade in het vaderhuis zullen terug- keeren. Op deze wijs draagt het ritualisme tot scheiding der geesten waarlijk bij. »Elke dwaling bevat een greintje waarheid en iu elk kwaad steekt iets goedszegt Shaks- peare. Engeland eertijds een bloeiend veld dei- Kerk, verloor door de hervorming het warme kerkelijke leven. Op wonderbare wijze, door de almacht van den heiligen Geest wordt dit leven iu de negentiende eeuw wederom opgewekt. Mocht eenmaal verwezenlijkt wor den, hetgeen, eenige jaren geleden Mottgen- berg iu zijn werk Ritualisme en Roma nisme in Engelandopteekent: »Iu Enge land behoort het tot den goeden toon, lid der Engelsche Kerk te zijn, tot den bete ren toon nog, een volgeling der Staatskerk te zijn en men heeft geen al te groote ver beeldingskracht nooaig, om in den geest den tijd te aanschouwen, waarin het tot den besten toon zal behooren Roomsch-Ka- tholiek te zijn. De Duitsche Kroonprins met gevolg is gisteren-ochtend in de vroegte in goeden welstand te Berlijn teruggekeerd. De quaestie der trichinose en het verbod van invoer van Amerikaansch var- kensvleesch is reeds herhaalde malen in de Fransche Kamer en in den Senaat te berde gebracht. Geen wonder. Als men nagaat dat het onderzoek door den heer Ohatin in het laboratorium te Havre, op last der regeering ondernomen, heeft aangetoond dat van de 7418 kisten Amerikaansch var- kensvleesch 15 pet. trichineus bevonden werden, en men daarbij bedenkt dat het zeer moeilijk is trichinose bij een levend mensch te onderkennen, en aanden anderen kant het groote belang in aanmerking neemt dat bet volk heeft bij het verkrijg baar stellen van goedkoop vleesch, dan kan men zich het verschil van meening zeer goed verklaren. Daarbij komt dat waar schijnlijk veel meer gevallen van trichine- ziekte bij den mensch voorkomen dan men wel denkt. De schouwing en het onderzoek met het microscoop in Duitschland, verplicht en streng doorgevoerd baat niet, het eenige heil is in het koken te vinden. De Minis ter heeft zich tot het Comité con- sultatif dfhygiene publique gewend, dat al- gemeene schouwing zonder microscoop aan beval en wenschte dat de ingezetenen omtrent het koken behoorlijk zouden wor den ingelicht. De Société frangaise d'hygiene achtte het laatste voldoende. Een en ander bracht den Minister Hé- risson er toe, aan het verlangen der Ka mers van koophandel, gesteund door ge neeskundige adviezen van sommigen, den invoer weer toe te staan. In Foochow heeft het gepeupel een aanval gedaan op een huis, waarin inland- sche Christenen hun godsdienstoefening hielden, onder de leiding van een Roomsch- Katholieken Priester. Het altaar en de ver dere inboedel van het huis werden ver nield, maar ten gevolge van het krachtig optreden van den Franschen consul, wer den verdere baldadigheden gestuit. Te New-York ging de conferentie der Transatlantische stoombootcompagnien, welke belang hebben bij het passagiersver- keer, uiteen, nadat zij had vastgesteld een nieuw personentarief, dat belangrijk lager dan het bestaande is; de vracht voor emi granten is met een derde verminderd. Ver scheiden maatschappijen namen aan de conferentie echter geen deel. In de zitting der Tweede Katner heeft de Minister Heemskerk Zaterdag medegedeeld, dat in den loop der vorige week het bericht is inge komen, dat de Gouverneur-Generaal zijn eer vol ontslag aan Z. M. den Koning heeft in gediend. De tijdelijke Minister van koloniën heeft het hoofdstuk Koloniën als kredietwet inge licht. Door Z. M. den Koning is afwijzend be schikt op het adres van de vier Goesche Raads leden, die bezwaren inbrachten tegen het zitting nemen van de heeren Mas see er. Van Swinde- r«n, zonder het afleggen van den eed. Dy Minister van financiën maakt bekend dat de op 1 Januari 1884 verschijnende coupons van de in 1868 door de Amsterdarasche Ka naalmaatschappij gesloten obligatieleening groot 6,500,000 van dien dag af betaalbaar worden gesteld bij de Nederlandsche Bank, als agent van 's Rijks schatkist te Amsterdam. Door een aaatal werkliedenvereenigingen zijn adressen aan de Tweede Kamer gezonden, houdende instemming met het adres van het Centraal-Bestuur van het A!g. Nederl. Werkl. Verbond, in zake de belasting-ontwerpen. Djor bemiddeling der Nederlandsche Han delmaatschappij zijn weder 24,000 overge maakt aan de plaatselijke eommissie te Batavia, voor de ramp op Java, in het geheel derhalve 494,000. Do leden van de Eerste Kamer der Staten- generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Donderdag den 27 Dec. e. k. des namiddags te drie uur. Onderdam, 22 Dec. Sinds een paar dagen is uit deze gemeente spoorloos verdwenen, eene behoeftige weduwe, T. Dc Vries, die reeds sinds eenigen tijd aan verstandsverbijstering lijden de was. Delft, 23 Dec. Heden-ochtend is de plaats vervanger P., van het le bat. 4e reg. infanterie, alhier in garnizoen, voor het front van den troep met een briefje van ontslag uit de gelederen weg gezonden als onverbeterlijk dronkaard. Woudsend, 22 Dec. Een visscher alhier heeft met één trek van de zegen 300 karpers gevangen, alle van 3 halve kilogrammen. Alleen na storm komen deze zeldzame visschen meer VOO". Middelharnis, 22 Dec. Het besluit var. den gemeenteraad tot voortdurende heffing eener be lasting op het gedistilleerd tegen 12 per H.L., is door de Regeering gosdgekeurd. Oudbeierland, 22 Dec. Sedert het begin der epidemie werden alhier 614 personen door de pokken aangetast, terwijl er 184 aan die ziekte overleden. In de ^orige week werden in het ge heel 31 personen aangetast, terwijl er 8 over leden. Roosendaal, 22 Dec. Bij verscheidene per sonen alhier is 's nachts ingebroken. Door het uitsnijden der ruiten maakten de dieven, die men nog niet op het spoor is, zich moester van ver schillende winkelwaren en goederen. Amsterdam, 22 Dec. Heden-morgen is uit de Muidergracht, bij de plantage, het lijk opge haald van een knaapje dat sedert eenige dagen vermist werd. Heerenveen, 22 Dec. J. A. de Jong en A. J. delng, vader en zoon, laatstgenoemde oud 17 jaren, beiden afkomstig uit Appelscha, doch thaus alhier opgesloten voor andere strafbare feiten, ziju door de rechtbank veroordeeld ieder tot 3 jaren tuchthuisstraf. Voor eenigen tijd overleed te Delft in het Oude Mannen- en Vrouwenhuis der diaconie eene der verpleegden die circa f 5000 bezat, door haren vroegeren meester haar nage laten. Zij trok wel de rente, doch kon over het kapitaal zelf in haar leven niet beschikken, wat door den erflater in verband met hare leefwijze zoo was bepaald. Na haar overlijden hebben dia kenen, namens de diaconie, als erfgename, bij den beheerder van dat kapitaal aanzoek gedaan om rekening en verantwoording van zijn ge houden beheer en tevens om uitkeering van de som door de overledene bij testament aan de diaconie vermaakt. Deze persoon weigert nu zoowel het een als het ander, en beweert in het bezit te ziju van eene schuldbekentenis ten laste der erflaatster, tot iets hooger bedrag nog dan het bewuste kapitaal. Diakenen hebben echter genoegzame gegevens voor het vermoeden dat deze bewering niet in orde is en vermeenen hem dus daarom in rechten te moeten vervolgen. Op do Landswerfte Amsterdam is in de vorige week een treurig werk afgeloopen. Van het schroefstoomschip 1ste kl. Doggersbank werden de laatste overblijfselen weggeruimd. Dit schip, op 20 Juni jl. iu weinige uren door de vlammen ten deele verteerd, en 't geen niet brand baar was, als papier saamgeschrompeld, op zijde geworpen, om als 't ware het wegruimen te be moeilijken, is alzoo na Zes maanden tijds ver dwenen. Inden nacht van Maandag op Di ris- dag jl. der vorige week werd de 50 jarige VV. H. te Nijmegen, terwijl hij in zijn bed lag te slapen, door zekeren W. J.dien hij sedert eenige weken uit medelijden in zijne woning had opgenomen en met wieu hij van dien tijd af zijn maaltijd deelde, met eene bijl aangevallen, waar mede de onverlaat zijn weldoener onderscheidene ernstige wonden aan hoofd en armer, toebracht, en hem bovendien een der schouders uiteensloeg. Hij zoude hem zeker hebben omgebracht, zoo de buren het hulpgeschreeuw van W. H. niet hadden gehoord en tusschenbeiden waren gekomen. In- tussehen wist W. J. te ontkomen en zich sedert het voorgevallene buiten Nijmegen schuil te hou den, Nauwelijks vertoonde hij zich eergisteren avond echter weder aldaar, of hij werd door de politie gevat. Wraak over eene van W. H. ont vangen berisping wegens zijn gedrag moet de oorzaak tot dit misdrijf ziju geweest, en ook mis bruik van sterken drank is daaraan weder niet vreemd. Hoewel de toestand van B. H.die in het ziekenhuis wordt verpleegd, aanvankelijk zorg baarde, is hij nu gelukkig herstellende. Eenige dagen geleden is een per soon bij een t e Leiden wouenden en niet heel gunstig bekend staauder. zaakwaarnemer, genaamd Kbinnengedrongen en heeft verscheiden meubelen uit het venster geworpen ten voordeele van personen, die door genoemden K. volgens zijn beweren bestolen waren. De zaakwaarnemer was gedurende dezen tijd op het dak gevlucht. De aanleiding hiervan was, dat hij van K. de som van f 180 te vorderen had, welke deze weigerde te betalen, zooals ten minste door den delinquent werd beweerd. D e Financial Reform Almanack bevat zeer interessante gegevens over de Engelsche aristocratie en haar aandeel aan de rijks-baantjes". Het aantal ambten, dat door leden van een familie wordt waargenomen, wisselt af van 5 tot 126, en het zijn ambten, die doorgaans goed betaald worden. De hertog van Argyll b. v. heeft er 10, die hem een inkomen verschaffen van 58,000 pd. st.; zijn zoor. fmarkies van Lorue) 2 met 50,500 pd. st. inkomen; zijn tweede zoon, lord Geo. Campbell, 1 (2000 pd st.); zijn zwager, sir John Mc Neill, 2 met 30,000 pd. st., te zamen 15 ambten met 140,500 pd. st. inkomen. Da hertog van Abercorn houdt 6 ambten met 85,000 pd. st. iukomen; zijn oudste zoon, de markies van Hamilton, 3 met 8000 pd. st.; de tweede zoon 6 met 3000 pd. st.; de derde zoon 6 met 11,000 pd. st,; de vierde zoon 2 met 3000 pd. st.; de vijfde zoon 1 met 2000 pd. st.; de broeder 2 met 4500 pd. st. en een neef 1 met 300 pd. st. te zamen 27 ambten met 116,800 pd. st. inkomen. 28 hertogelijke famihën trekken met 519 personen door 1013 ambten jaarlijks 9,760,000 pd. st.; 33 markiezen-familiën met 626 personen door 1252 ambten 8.305,950 pd. st. en 200 grafelijke familië.i met 3391 personen door 5963 ambten 48,181,202 pd. st., te zamen dus 261 famibëi' met 4536 personen door 8228 ambten 66,247,242 pl. st., een bedrag ongeveer 6V2 maal zoo groot uls een totaal der begrooting van uit gaven voor geheel Nederland in 1883. Een hevige gasontploffing heeft te Gent plaats gehad in een huis op de Place d' Ar mes. Verscheidene personeu werden daarbij verwoud. Het huis dreigt in te storten en ook de naburige gebouwen zijn zwaar beschadigd. Er ontstond brand door de ontploffing, maar de vlammen werden spoedig gebluscht. Op de internationale t e n t 0 o li- stelling van naaldwerk, die in Juli 1884 in het Kristallen Paleis te Sydenham bij Londen gehou den wordt, zullen, behalve tal vau andere curio siteiten, twee voorwerpen te zien zijn, die zeker de algemeene aandacht zullen trekken. Een daar van is de beroemde naald, die deu Duitschen Keizer verleden jaar te Kreuznach vereerd werd. Hij bezocht de groote naaldenfabriek daar-ter- stede, om te zien wat machines en menschen- handeu al niet voortbrengen kunnen en men toonde hem een aantal der fijnste naalden. De Keizer uitte zijn verbazing over het feit, dat er iu zulke fijne naalden nog een oog kau geboord worden. Maar hij zou zien dat de kunst nog verder gaat. De „borer", d. i. de arbeider, wiens weik het is de oogen iu de naalden te maken, verzocht den Keizer hem een haar van zijn hoofd te geven. Deze deed zulks en nu boorde de man een gat in het zilverwitte haar, haalde er een draad door en bood den Keizer nu deze eigenaardige naald aan. De tweede curieuze naald is van Koniugin Victoria en werd vervaardigd in de naalden fabriek te Redditch. Het is een miuiatuur-afbeeld- sel der zuil van Trajanus, waarop allerlei keurig bewerkte tooneelen uit het leven der Koningin voorkomen, doch die alleen door een sterk vergrootglas te zien zijn. Deze Victorianaald kan daarenboven worden opengeschroefd en dan blijkt het, dat er nog een aantal veel fijnere naalden in zitten, eveneens van allerlei afbeeldingen voor zien. Voor de betrekking van directeur van Nederlandsch Mettray, bij Zutfen, hebben zich niet minder dan 300 sollicitanten aange boden. Een Amsterdammer was zoo geluk- kig een prijs te trekken in de tentoonstellings loterij, welke genoteerd stond tegen eene waarde van 100 fr. Hij trof het, naar hij meende, want 't was een stel goud en brillanten iets dus dat iedereen kan gebruiken. De prijs werd afgehaald. Op het doosje stond: ,/Loterie d' Amsterdam No.* Valeur du lot: frks. 100. 'tWerd geopeud en bekeken. Bittere teleurstelling; 't was een stel, maar slordig bewerkt en oogenschijnlijk zonder waarde. Daar de „gelukkige" winner echter zijn eigen kennis op 't gebied van goud en „brillan ten" niet genoeg vertrouwde, begaf hij zich met den prijs naar een der goed gerenommeerde firma's de heeren Hoeker Zoon, voorheen Benten Zonen. Zonder de herkomst vau de voorwerpen te mel den vroeg hij taxatie. Hij ontving op verzoek schriftelijk het volgende: „Waarde aan goud van broche en oorknoppen met geïmiteerde steenen ƒ2. Rekent men het arbeidsloon op 't zelfde bedrag, en de bewerking is slecht, dan zou dus de ge wone winkelprijs ƒ4 a ƒ5 moeten wezen. De rechtbank t e B e r 1 ij n heeft be slist dat een paletot tot iemands onmisbare kleeding- stukken behoort. Bij een verkoop voor schuld wilde de deurwaarder ook de winterjassen onder den hamer brengen, doch dit werd hem van hooger hand gerechtelijk belet. Wat er gedurende een week te Parijs omgaat, leeren de volgende cijfers het beste. Op eene bevolking van 2,239,928 zielen, vonden er ineen der vorige weken 1065 sterfgevallen plaats, daarentegen 1237 geboorten; van welke laatsten 635 kinderen van het mannelijk geslacht en 602 van het vrouwelijk geslacht waren, en waarvan 898 werden geboren uit een wettig huwelijk en 339 onwettig; 88 kinderen kwamen levenloos ter wereld. Wettige huwelijken werden er 393 ge sloten. Er kwamen in die week 2371 vreemdelingen (geen Eranschen) te Parijs, terwijl 8578 Fran schen uit andere plaatsen dan Parijs, de hoofdstad bezochten. 31 kooplieden werden in staat van fail lissement verklaard, terwijl de prefectuur der Seine 16 vergunningen gaf om te bouwen. Door de politie te Leeuwarden is eene gelukkige vangst gedaan in de aanhouding van een man en eene vrouw, die sedert geruimen tijd de omstreken dier stad onveilig maakten door het plegen van allerlei diefstallen, waarbij niets hun heilig was. Vooral 's nachts oefenden zij hun gevaarlijk handwerk uit. Zij zijn thaus in het huis van arrest en zullen zich voor ruim een doziju diefstallen hebben te verantwoorden. Joachim, de beroemde violist, zal op zijn kunstreis door de vercenigde Staten, welke een half jaar duurt, een honorarium krijgen vari 200,000 Mark, voor een honderdtal conc;rten. Hij wordt vergezeld door een pianist en een zaDger

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2