NIEUWE Nü. 760. Donderdag 10 Januari 1884 9e Jaargang. Europa in 1883. B UIT E LAND. 0,8b Een dwaze weddenschap. HAARLEM XBOKNEMENTSPB IJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzjuderljjke Nummers 1- 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUBEAU: St. Jansstraat Haarlem. RUT. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Adverteutiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPER8 k LAUREY. Het jaar 1883 behoort tot de geschie denis. Bij den aanvang eener nieuwe periode kan het, dunkt ons, zijn nut hebben, in korte trekken te resumeeren wat in het buitenland gedurende het afgeloopen jaar heeft plaats gehad. Wenden we daartoe allereerst onze blikken naar Oostenrijk, dat in 1883 de redding van Weeneu uit de handen der Turken op feestelijke wijze herdacht. Ook in 1883 kon Oostenrijk zich toeleggen op de schooue werken des vredes; het was bevrijd van buitenlaudsche krijgs- verwikkelingeu. Den inwendigeu vrede heeft dit land echter niet gevonden. De wrevel die er zoowel tussehen de cis- als translei- thaausche helft van het volk heerscht, kwam ook in het afgeloopen jaar duidelijk te voorschijn. In Transleithanië is het gelukt, de Croaten, wier ontevredenheid door de wapeu-quaestie was ontstaan, tenminste schijnbaar met de Regeering in Pest te ver zoenen ook gelukte het Graaf Taafe in Cisleitkanië de Czechen tot kalmte en rust te breugen tot spijt van de Duitsch- natio- nalen. De verhandelingen van het proces van Tisza-Eszlar gaven in Hongarije aan leiding tot betreurenswaardige jodenvervol gingen, die op rekening der Katholieken werden geschreven, ofschoon het van al- gemeene bekendheid is, dat de niet-Katho- lieken ginds de eerste viool spelen. Niet religieuze, doch maatschappelijke beweeg redenen hebben in het land, welks bodem voor het grootste gedeelte aan de Joden is verpand, tot zulke jammerlijke toonee- len aauleiding gegeven. De poging voor Hongarije de huwelijken tussehen Christe nen en Joden geldig te verklaren, is door het krachtdadig en energiek optreden der Katholieke leden van het Hoogerhuis mis lukt, ofschoon de Calvinisten en Lutlier- schen in zulke huwelijken niets ergerlijks, niets aaustootelijks zagen. Cisleithauië had behalve zijne nooit eindigende irrideutische complotten, in de streken waar eene Ita- liaansche bevolking gehuisvest is, ook nog studenten-schandalen in de hoofdstad Wee- nen, die der studeerende jongelingschap tot oneer strekken, welke echter ook me- nigen hoogleeraar, in hunne zucht naar populariteit, niet in het gunstigste daglicht doen verschijnen. Beter was het gesteld met de hoogeschool te Praag, die niet ten ha- FEU1LLETON. Een oordeel over Nederland. Een Parijsch weekblad bevatte onlangs een schrijven van een zijuer abonnés, waaraan wij het volgende ontleenen: daar is het Eldo rado voor de vrouw, daar stelt men haar zede lijk overwicht op den man op waren prijs; on mondige, ouderlooze kinderen van het zwakke geslacht temmen daar de wildste volkshartstochten; waar wij hier de straatsteenen zien gebruiken als vaste afscheidingen tussehen oproerige en geregelde troepen, ontvolkt men daar voor een oogenblik de weeshuizen en bouwt men met die levende grondstof een barricade, die de mannen van 't gezag moet behoeden voor een dreigende socialisten-schaar; zelfs heb ik hooren beweren, dat bij de aanhangig zijnde wetsontwerpen de betrokken Ministers zich zullen bedienen van die schijnbaar zwakke vrouwen om de spreektribune ontoegankelijk te maken voor Kamerleden, die de aanneming der voorgestelde wetten door ver pletterende debatten zouden kunnen in gevaar brengen: men zal haar opvullen met weeskinde ren en zoo de Kamer voor een ministerie onscha delijk maken. Geheel in tegenstelling met hel geen bij ons te lande geschiedt, nemen de burgers een onverschillige houding aan ten opzichte van alles wat het openbaar leven aangaat en ieder jaar ren nadeele in eene Duitsche en eene Cze- chische hoogeschool veranderd werd. De herziening der sociaal-politieke wetten ging iu Cisleithauië goed vooruit. Met Duitsch- land nauw verbonden, is Oostenrijk in het afgeloopen jaar een steun voor deu Euro- peeschen vrede geweest; laten we hopen dat deze steun ook in 1884 sterk genoeg blijke. Frankrijk biedt het zelfde troostelooze schouwspel aan dat het ook bij deu aan vang van 1883 heeft doen zien. Het blijft zich gelijk iu zijne inwendige verdeeldheid en de waanziunige haat der auarchisten blijft nog steeds en onafgebroken tegen de Katholieke Kerk voortwoeden. Het land is iu dezelfde omstandigheden als ten tijde der groote revolutie, de geschikte leiders ontbreken echter. De republikeinen hadden vau begin af groot gebrek aau scheppende geesten; vau de weinigen, die de derde Re publiek kou aanwijzen, heeft het jaar 1883 de voornaamste (Gambetta en Chanzy) weg genomen. Het meest beklagenswaardige is, dat ook die partijeD, welke hulp zoudeu kuu- neu brengen, van eene goede eu zekere leiding verstoken zijn, zoodat zijbuigende voor de macht der phrase, tot een eenparig haudeleu tot redding van het land zich niet kunnen vereeuigen. Aldus is het van hulpbronnen zoo rijk voorziene land de speelbal van avonturiers, ougeloovige ide alisten eu fanatieke vjjanden van het po sitieve Christendom, 't Is waar Frankrijk is rijk genoeg om zich net genoegen van een langdurig politiek carneval te veroor- loveu doch, wij willen het gevraagd heb ben, zou het tegenwoordige carneval ten langen leste de moreele en fiuanciëele kracht van het ongelukkige land niet ondermijnen en langzamerhand totaal verwoesten Naar alle waarschijnlijkheid zal het woord ver vuld worden: Gelijk de eerste Republiek iu stroomen bloeds, de tweede in miasmen van Cayenne eu Lambessa wegstierf, zoo vergaat de derde in overmaat van arm zaligheid. Wel is waar sluit het jaar 1883 met eenig suecès ten aanzien van de oorlogen iu Oost-Azië en op Madagascar, doch of het slotresultaat van de gausche affaire wel deu inzet van het spel zal loo nei), zal men nog moeten afwachten; het is in elk geval nog eene zeer in de lucht hangende veronderstelling. Zoo veel is zeker, Fraukrijks Regeeriug, die een Koning van Spanje niet tegen beleedigingen op de pu- wordt er, om ze uit die rust niet wakker te schudden, een wtdstrijd uitgeschreven tussehen de K. geering en de Volksvertegenwoordiging: wie van haar het best in staat is door veel- lettergrepige woorden en met teel climax ein digende zinnen, een stuk te weven, dat de dreigende openingen in de slaapmuts van Jan Salie zoo noemen zij daar zichzelf vol doende voor een jaar kan toestoppen. Het land is zeer rijk, zooals wij Franschen altijd beweerd hebben. Een bewijs is dat men steeds op nieuwe wetten zint om de burgers in de gelegenheid te stellen hunne penningen op het altaar des vaderlands te offeren. En waar wij Franschen zoo gaarne mie spot ten is, dat het 't land der windmolens is. Van de noodzakelijkheid van die voor Holland on misbare draaiartikelen is men zoo door en door overtuigd, dat men alles wat draait als molenaar „aanslaat". Zelfs gij, Mijnheer de Redacteur, of liever uw uilgever, zoude zich daarginds onder die gt lukkigen mogen rekenen. De huishouding gaat daar vóór alle3: het is een land waar men de kunst verstaat om met f 1000 inkomen voor f 2000 te verteren en waar dochters en moeders die doorgaans „mevrouw" hteten, de zuur verdiende pen ningen der vaders met artistieke aangeboren heid in strikken en garnituren omzetten. Bovendien het is een merkwaardig land: één staaltje uit vele. Er heerscht een epidemie reed bl eke straat wist te beschermen, die niet belette, dat van Frankrijk uit in Spanje de revolutie werd aangehitst, heeft bij de monarchale Regeeringen al zeer weinig sympathie verwekt. Verblijdend is het ge- loovige bewustzijn in sommige kringen; doch eene atdoende positie kan dit eerst innemen, wanneer de leidende krachten zich op den bodem der volvoerde politieke feiten stellen. In Engeland vloden de dagea van liet jaar 1883 op kalme wijze voorbij; in dit op zicht bleef het eiland zich gelijk. Grond tot opgewondenheid gaven de noguietgeëindigde agrarische misdaden in Ierland.De energieke tusscheukomst van deu Paus en van de Bisschoppen heeft de opgewonden geesten tot kalmte gebracht, de samenzweringen tegen de grondbezitters blijven echter nog voortduren. Dat de theorie eener onver biddelijke strengheid ontoereikend is om aan dit euvel een einde te maken, bewijzen de misdaden van den jongsten tijd. De pogingen van Frankrijk om zijne koloniale bezittingen, hoofdzakelijk iu Oost-Azië uittebreiden, baarden der Engelsche Jte- geering veel zorgen en hoofdbreken, zoo mede de revolutionnaire bewegingen in Egypte. Eene reis van den Eugelscheu premier Gladstone naar de samenkomst van Vorsten iu Kopenhagen, had iu angstige gemoedereu het denkbeeld doen ontstaau dat iu Engeland de tijden der heide Pitts zouden terngkeeren; de angst was onge motiveerd. Engelands tegenwoordige Re geering zal bij alle verwikkelingen op het vasteland wel handelend optreden, doch niet met hare legers. De kolussus van het Oosten, Rusland, volhardde in den loop van het vorige jaar in zijne eigenaardige conservatieve politiek; het stookte, zelfs door een fiasko niet ontmoedigd, op het Balkan-eiland, het in trigeerde in de Slavische lauden van Oostenrijk en het trachtte zjjue militaire positie iu zijne westelijke eu zuidelijke provinciën te versterken. Ten aanzien van zijne verhouding tot de Frausche Republiek en het verbond van Duitschland en Oos tenrijk heeft Rusland de oude stelregel betracht: voorzichtigheid is het beste deel der dapperheid. Een groote stap voorwaarts heeft Rusland iu zijne binnenlandsche po litiek gedaaneen overeenkomst met den Apostolischen Stoel, verschafte Z. H. deu jaren geleden uitgebroken, waardoor het ras der metselaars, en dat der timmerlieden, eu koper slagers, ja bijna alle ambachten uitsterven daar vooral zoons van ambachtslieden er door besmet worden; integendeel groeit het L ger van klerken, bureaucraten eu koffiehuisbezoekers onrustbarend sterk aan, zoodat de buitenlandscke aanvoer van manchetten, boorden, pince-nez, wandelstokken en alle luxe-artikelen, waarmede die heeren hun afkomst trachten te bedekken, niet voldoende is en men de hulp van onzen Bon Marche en onzen Printemps en onzen Petit S. Thomas moet inroepen. De vreemdeling wordt er trouwens hoog geëerd, zoodat men zich met voorbijzien van stad- en landgenooten bij voorkeur in deu vreemde voorziet, zelfs wat niet uit den vreemde komt, wordt onmogelijk voor goed gehouden. Ja, zulk een land is een bezoek overwaard! Het Journal des Debate deelde onlangs het verhaal mede van eene dwaze weddenschap in het jaar 1761. Men zag toen op een goeden dag op deu Pont Neuf, te midden van allerlei kooplieden en kwak zalvers, een deftig gekleed heer bij een tafeltje staan, waarop stapeltjes klinkende, nieuwe Louis d'or. Een lakei stond er naast en blies op een rooten jachthoorn, om de menigte te verzamelen. Paus de mogelijkheid aau de Russische diocezen wederom Bisschoppen te geven; van volle vrijheid der Katholieken is echter in het land van deu knoet nog iu de verste verte geen sprake. Van de overige Staten in Europa valt uit het jaar 1883 weinig te berichten. Gisting en ontevredenheid heerschte overal. Iu België woeden nog steeds tot groot onheil van het land de Christus hatende logemannen; iu Spanje heerscht aan 't einde vau het vorig jaar oneenigheid tussehen Kamer ec Ministeriëu; iu Italië stagnatie eu bederf der sociale toestanden; in Turkije steeds vernieuwde doch niet vervulde be loften tot heilzame hervormingen. In Pruisen, ten slotte, zagen we de Re geering een stap doen tot herstel van den vrede tussehen Kerk en Staat. Het bezoek van den Kroonprins bij deu heiligeu Vader, geeft ons reden te mogen veronderstellen dat het culminatiepunt van den strijd tegen de Katholieke Kerk overschreden is. Geve God, dat, zoo het ons aan het einde van het thans begonnen jaar vergund is, een overzicht te schrijven, wij in staat zullen zijn, van een gunstige ontwikkeling der verschillende toestanden met recht te kuu- neu gewagen. In een bijeenkomst van gedelegeerden der centraal-vereenigiug van Duitsche fa brikanten van wollen goedereu, te Leipzig gehouden, werd instemming betuigd met de Ziekenfoudsen-wet eu ook met hei hoofdbeginsel der vroeger behandelde On- gevalswet, welker weder-indieniug, na enkele wijzingen te hebben ondergaan, waarbjj met de bezwaren, bij parlementair on derzoek geopperd, zooveel mogelijk rekeuing zal wordeu gehouden, hoogst weuschelijk wordt genoemd. Eduard Lasker, die als een der leiders van de liberale partij nog al een rol in Pruisen en Duitschland vervulde, is in Ame rika, waar hij vertoefde om zijn broeder te bezoeken, overleden. Hij was eerst lid der FortecAnWs-partij, later na 1866 van de natiouaal-liberale partij en in 1880 ging hij over tot de secessionisten. De politie te Lyon heeft zekeren Labile, gérant van het auarchistische blad VEmeutein verzekerde bewariug genomen, De heer riep: „Een goudstuk voor 24 stuivers, eer. Louis d'or voor een stuk van 24 stuivers!" Wel werden er begeerige olikkeu op het goud geworpen; doch niemand vertrouwde den zonder lingen handel. Eindelijk na lang wachten, wenkte de heer een boertje, dien hij wist te overreden een goudstuk te koopen voor 24 stuivers. De man nam het geld eu lirp er mee naar een goudsmid. De menigte hem achterna. De zon derlinge koopman bleef alleen eu maakte vau de gelegenheid gebruik, om gauw het goudgeld te verwisselen voor koperen stukken. De goudsmid had intusschen den Louis d'or als echt bevonden en nu stormden allen terug naar den Pout Neuf. In minder dan geen tijd waren alle stukken verkocht eu de koopman haastte zich, weg te komen. Algemeen was de verontwaardiging der be drogen menigie. Den volgenden dag zocht men deu bedrieger. Hij was echter niet te zien maar in zijue plaats stond een knecht, die elk valsch goudstuk inruilde tegen de 24 stuiv ers die er voor geofferd waren. Wat was het geval Een edelman had met een ander gewed, dat hij twee volle uren rijn gloednieuwe goudstukken op deu Pont Neuf tegen een bagatel ten ver koop zou aanbieden, zonder eeu enkel kwijt te raken. Hij had de weddenschap glansrijk ge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1