li I E N L A N GEMENGDE BERICHTEN. ala beschuldigd vau het ophitsen tot moord door middel der drukpers. Labile, een jong man van 24 jaar, had zich het verant woordelijk bestuur van V Emeute laten wel gevallen, om niet van honger te sterven. Hij huisde in het bureau van het blad en sliep er op een hoop bedrukt papier. Toen de politie kwam om hem naar de gevan genis te brengen, bood hij niet den min sten tegenstand. Hij scheen zelfs met zijn nieuwe woning, waar hij gevrijwaard is voor koude en hongerlijden, tamelijk in zijn schik te zijn. De Engelsche pers voorspelt het heils leger niet veel goeds van zijn voorgeno men invasie in Duitschland. De »gene- raal,« zoo schrijft the Times, zou zich moeie- lijk een ongeschikter terrein voor zijn ope- ratiën hebben kunnen kiezen. De Duit- schers, ofschoon zelfs van alle individualiteit verstoken, ziju tegenover de exentrieke ge dragingen van anderen veel te onverdraag zaam. Hun imponeert volstrekt niet de militaire organisatie van het heilsleger, die in Engeland met de snorkende titels en rumoer makende optochten niet zonder uit werking is gebleven. GeneraalBooth kon even goed steen kolen naar Newcastle dragen ol uilen naar Athene, dan een poging doeu om de Duit- schers door tromgeroffel en met bijbelspreu ken beschreven wapperende vanen tot be keering te brengen. The Globe steekt er niet minder den draak mee. »Mr. Booth zegt dit blad bewijst hierdoor, dat hij een slecht kenner van het Duitsche karakter is. De meeningen kunnen verschillen over de mate van humor, die Hans bezit; als echter twee dingen in zijn oog belachelijk schijnen, dan zijn het de excentriciteit en het fanatisme. Hij zal over de groote trommen, de tamboerijus, de kwakerhoeden luid, maar niet gemoe delijk lachen. De heilslegerbenden zouden al niet slechter kunnen aanlanden dan bij de Duitschers, die gelooven dat zij alles weten en alles verstaan en dat alle andere menscheu maar dommen en gekken zijn. Het vertoon dat »geueraal« Booth c. s. maken, zou hen in dien hooghartigen waan slechts versterken. »Bij de Luther viering, zegt the Globe tot besluit, had Duitschland geen belang bij den persoon van den hervormer, maar greep de gelegenheid slechts aan om zich zelf te kunnen verheerlijken. Daily News verneemt uit Kaïro, onder dagteekeniug van den 5den, dat de Khedive en de ministers weigeren zich neder te leggen bij de nota der Engelsche Regee ring, en dat, volgens de geruchten, het aftreden van het Kabinet ophanden is. Cherif zou worden vervangen door Eyout Pacha. De Khedive zou verklaard hebben niet dan door geweld gedwongen afstand van den troon te zullen doen. In Midden-Zwitserland is een krach tige beweging ten gunste van grondwets herziening ontstaan, waarbij vooral ge vraagd wordt verkiezing van den Bondsraad of het Uitvoerend Gezag door het volk. Met 110 tegen 56 stemmen heeft de Grieksche Kamer de wet goedgekeurd, waar bij de Regeering wordt gemachtigd eene nieuwe leening van 170 millioeu drachmen te sluiten ter intrekking van papiergeld, voor spoorwegen en voor maritieme doel einden. Blijkens een Zaterdag-avond aan het Depar tement van koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-lndië was den 30sten December besloten tot eene militaire expeditie naar Tenom (westkust van Atjeh) en zou een bataljon infanterie, onder bevel van den militairen commandant van Atjeh en onder- hoorigheden, den 6den Januari aldaar landen. De aanleiding tot deze expeditie is, dat in den loop der maand November jongstleden het grootste geaeelte der bemanning van het bij Tenom ge strande Engelsche stoomschip Nisero door den Radja van dat landschap werd gevangen genomen, en dat deze, niettegenstaande verschillende daartoe aangewende pogingen, de uillevering van de schipbreukelingen blijft weigeren. Ter gelegenheid zijner aanvraag om ont slag is de Gouverneur-Generaal van Neerlandsch Indië door den Koning-Groothertog benoemd tot Ridder-Grootkruis in de orde van de Eikenkroon. Avereest, 8 Jan. Door de duisternis misleid had de 77 jarige wed. S. Denneboom alhier Zondag-avond omstreeks 9 uur het ongelnk in de Langewijk te loopen. Ofschoon op haar ge roep spoedig hulp kwam opdagen mocht men er niet in slagen het leven van de op het droge gehaalde drenkelinge weder op te wekken. Amsterdam, 8 Jan. In het afgeloopen jaar is het aantal nieuwe huizen met vier honderd dertig vermeerderd. Door wijlen den heer A. G. Flipsen is 1500 besproken aan de Vereer.iging van den H. Vincentius van Paulo en 500 aan het St. Aloysiusgesticht, beide alhier. Sappemeer, 8 Jan. In deze gemeente is uit het kanaal het lijk opgevischt van een jongeling, die sedert eenige weken werd vermist. Velen vermoedden, dat een moord was gepleegd, doch aan het lichaam was geen spoor van mishandeling te vinden. Linne, 8 Jan. Uit de Maas onder deze ge meente is Donderdag het lijk opgevischt van een tot hiertoe onbekend manspersoon, waarschijulijk ongeveer 40 a 45 jaren oud. Oud-Beierland, 8 Jan. In de vorige week werden alhier 12 gevallen van pokken aangege ven en overleden 7 personen. De ziekte schijnt thans af te nemen. Veenhuizen, 8 Jan. De //pianiste" uit Rot terdam, welke alhier als overtreedster der drank wet verpleegd werd, is deze week overleden. Met 15 Januari zal eene opmerke lijke Parijsche type verdwijnen: de voddenraper, die gepopulariseerd is door P/ivat d'Aigli- mont, Anicet Bourgeois en Félix Pyat. Deprefict van politie heeft namelijk eene verordening uit gevaardigd, volgens welke met dien dag getn vuilnisbak met asch, afval, vodden, enz.'s avonds meer op straat mag worden gezet (want zoo ge schiedt het veelalj, om 's ochtenils door den voddenraper geledigd te worden. De vuilnis, enz. zal voortaan geworpen moeten worden in een bak, die onder toezicht van den concierge 's och tends voor de huizen zal worden geplaatst, en dan zal een karreman dien komen ledigen. Het aantal voddenrapers, die op straat de bakken ledigen, wordt op 8000 geschat. Er zijn er bui tendien nog veel meer, die binnenshuis zich met dat werk belasten. Men kan zich geen denkbeeld vormen van al hetgeen de voddenraper uit dien hoop te voorschijn haalt en te gelde maakt. Om slechts iets te noemen: de beenderen, gelijk Fi garo meldt, worden uitgezocht en ontdaan van het vet, dat vei kocht wordt om er zeep, gewone kaarsen en bougies van te maken en dat twee sous het pond opbrengt. Scherven van venster glas brengen den voddenraper 3 a 4 fr.gebro ken flesschen circa een frank per 100 op. Schier al wat de vuilnisbak oplevert, is geld waard, hoe weinig dan ook. Schoenen, hoe doorboord en af gesleten, komen in anderen vorm op nieuw in den handel. De voddenraper weet het alles nauw keurig te schiften en aan den man te brengen. Sedert onze laatste opgaaf zijn weder 69 vreemdelingen, waaronder 2 vrouwen, door de justitie over de grenzen van het Rijk verwijderd, 28 als zijnde zonder middel van be staan, 29 als missende de vereischte papieren, 7 wegens landlooperij, 4 wegens bedelarij en 1 na ontslag uit de gevangenis. In het vak van oplichter ij is weer een nieuw middel gevonden. Iemand huurde te Amsterdam op een fatsoenlijken stand twee goed gemeubileerde kamers, waar 's middags eene pen dule en candelabres gebracht werden, die door den huurder waren gekocht, maar niet betaald. De nieuwe huurder zeide des avonds tot zijne hospes, dat hij de gebrachte goederen ging terug brengen, als zijnde alles te duur. De huurder kwam niet terug en verhuurder en leverancier zagen te laat dat zij de slachtoffers van een slu- wen gast waren geworden. Naar men verneemt, zullen de torpedobooten worden voorzien vaneen toevouw- bare sloep, een vaartuigje dat, toegeslagen, zeer gemakkelijk aan boord van kleine bodems te ber gen is, en waarvan de gereedmaking tot gebruik weinig of geen tijd vordert. Z a t e r d a g-n acht werd aan een m a- chiuist teAmst.,die van eene bijeenkomst huiswaarts keerde, en onderweg zijne portemonnaie nazag, die portemonnaie door een drietal opgeschoieu knapen ontrukt, waarna zij zich met het geroofde uit de voeten maakten. Toen de bestolene, die inmid dels vruchtelooze pogingen had gedaan de dieven in te halen, later weêr drie dusdanige knapen tegenkwam, waarin hij meende zijne belagers te herkennen, sprak hij ze aan met de vraag of zij hem zijne portemonnaie hadden ontstolen? waarop met een vloek in ontkenneinlen zin geantwoord werd en er bijgevoegd: //Zeg ons liever eens hoe laat net is." De ander, hetzij uit vrees of onna denkendheid, had daarop de onvoorzichtigheid zijn horloge uit te halen, dat hem nu eveneens ont rukt werd zonder dat hem gelukte de daders aan te houden. Zij ziju echter nu door de politie ge vat, die daarbij het horloge in beslag nam. De portemonnaie en het geld waren verdwenen. Een tegenstellingNiets langdradig er dan de telephoon. Uit Amerika wordt geseind van strenge vorst. In Nebraska en Jowa wees de ther mometer reeds 24, te Jamestown in Dakota 48, te Bismarck 39 en in Manitoba 45 graden be neden nul. De koude luchtstroom beweegt zich in oostelijke richting. Te Chicago barstten groote glazen vensterruiten door de vorst. In het noord westen vielen groote hoeveelheden sneeuw, die den spoortreinen deu weg versperden. Zaterdag-avond bereikte de luchtstroom de kust van den Atlan- tischen Oceaan; in alle staten van het Noorden tot aan Tennessee in het Zuiden daalde de baro meter beneden het nulpunt. In verschillende steden, te Chicago, te Cincinnati, te Cleveland, braken tegelijkertijd verschillende branden uit, die ten gevolge van de koude niet dan met groote moeite werden gebluscht. Te Cleveland werd o. a. de Bark-schouwburg in de asch gelegd, waarbij de schade op fl50,000 wordt geschat. Het gebouw heette onverbrandbaar en werd tengevolge van het springen eener lamp geheel vernield. Uit Napels werd onlangs weder de uitvinding van eene vliegmachine bericht. De toe stel bestaat uit een groot zeil, ondersteund door houtwerk. De reizigers kunnen er aan gaan han gen, zoodanig, dat zij hun zwaartepunt kunnen verplaatsen. Men laat het gevaarte medenemen door den wind en men kan nederdalen waar men verkiest! De reis komt ons nog al gevaarlijk voor. In Denemarken is een nieuwe ïjs- breker gebouwd en kort geleden van stapel ge- loopen. De bestemming van het schip is het ijs in de Oresund te breken en de communicatie tus- schen Denemarken en Zweden den winter over te be waren. Het is zoo ingericht, dat liet met den voorsteven over het ijs schuift en dat dan door zijn eigen zwaarte breekt. Het schip is 142 voet lang, 32 breed en heeft een diepgang van 12 voet 7 duim. De machine heeft 1000 paarden kracht. Een uitvloeisel van de hygiène- tentoonstelling te Berlijn is het bouwen aldaar van een hygiënisch Jhuis, geheel ingericht wat ventilatie, verwarming, verlichting, indeeling en bestemming der kamers betreft, overeenkom stig de voorschriften der moderne gezondheids leer. Het zal geen paleis zijn, voor millionairs be stemd, maar een „normaalwoonhuis", daar men met de proef ook vooral op het oog heeft, eens practisch aan te toonen, dat men niet bepaald bemiddeld behoeft te zijn om het gerief van een gezonde woning te hebben. Zooals men weet, is 1884 een schrik keljaar. Het bestaan van dien dag meer, komt der Eransche Regeering op ongeveer een millioer. te staan. Ter waarschuwing. Het dienstmeisje van een gezin te Eukhuizeu bevond zich met de drie kindertjes in een slaapvert-ek om ze daar te kleeden en op te passen, 't Was koud en vor stig, waarom men een komfoor met gloeiende kolen had heengebracht. Daar het plan bestond dat het meisje met de kindertjes een bezoek zou brengen aan hare moeder, ging men, ongeduldig geworden, naar het kamertje, waar men de meid met twee van de drie kinderen bewusteloos vond liggen. Het oudste kindje, dat reeds in de kleeren was, had het vertrek verlaten. Nog juist bij tijds werden ook de anderen in de buitenlucht ge bracht waar ze weer bijkwamen. Ook een ingezetene vanDoesburg mocht zich verheugen dat op ziju lot iu de Teu- toonstellingsloterij een prijs van 100 franks viel. Toen het voorwerp in ontvangst Werd genomen, bleek het een lamp te ziju hoogstens ter waarde van 20 a 25 gulden. Een oude vrouw was teGiessen (N.-B.) overleden, geen directe nakomelingen achterlatende, maar daarentegen ruim 100 erfge namen, die van heinde en verre waren opgekomen, om tegenwoordig te zijn bij deu verkoop en de verdeeling van den boedel. Alvorens de verkoop, nu 14 dagen geleden, zou beginnen, vroeg eene boerenmeid, mede erfgenaam, om een afschrift van het testament, doch het antwoord van den notaris luidde: eerst ƒ50. Hiervoor bedankte de meid, zij verzette zich evenwel tegen den verkoop en de notaris was niet zoo goed of men moest naar zijn kantoor te Woudrichem gaan, waar de meid zelf een afschrift nam. Dit duurde zoo lang, dat de verkoop niet kon doorgaan en eerst eer gisteren kon plaats hebben. Het mag zonderling klinken, en toch schijnt het waar te zijn, dat gecreosotecrd hout minder gemakkelijk brandt, dan ougecreoso- teerd. Dit bleek onder anderen onlangs bij een brand, die iu een houtcreosoteerderij woedde. Het gebouw, dat toen gedeeltelijk uitbrandde, was opgetrokken uit hout, waarvan sommige stukkeu met creosootolie doortrokken waren, en andere niet. Al het ongecreosoteerde hout brandde op, maar het andere bleef vrij goed intact. Ook werden de stapels hout, die op de werf bij de creosoteerderij lagen, aangetast, en hier ondervond men ook het zelfde met betrekkiug tot de uitwerking, die het vuur op het ougtïmpregneerde en wel gtïmpreg- neerde hout had. Iu verband hiermede, herinne ren wij er onze lezers aan, dat goed asphaltpapier hetwelk, zooals men weet, voor dakbedekking wordt gebruikt, zeer moeilijk brandt, wat zeker ook niet te verwachten zou zijn, wanneer men in aanmer king neemt, dat het uit asphalt en uit papier be staat, twee stoffen dus, die men nu juist niet onbrandbaar kan noemen. Twee Engelschen gingen dezer dagen de weddenschap aan, dat de een 1000 schreden zou afleggen, terwijl de andere een stui versbroodje nuttigde. De inzet was 1000 franks. De looper won de weddenschap. De andere was zoo zeuwachtig, dat hij er niet in slaagde, meer dan een paar hapjes door te slikken Het plan bestaat om te Kin g-Ki- Tas, de hoofdstad van Korea, een tentoonstelling en nog wel een internationale te houden. Het zijn vooral de handelaars en industriëelen van de Ver- eenigde Staten, die uitgenoodigd zijn om daaraan deel te nemen. Het daarmede voornamelijk be oogde doel is de ontwikkeling van den afzet op handels- en industriëel gebied, ten einde de bron nen van welvaart, welke in het Rijk van Korea voorhanden zijn, meer en meer tot voordeel van de bewoners te doen strekken. Door het centraa 1-c omité der Me teorologische Maatschappij in Zwitserland is be sloten, door het geheele land een groot aantal observatoriums op te richten, waar alle weerrer- schijnselen nauwkeurig waargenomen zullen wor den, en vooral groote zorg worden bi steed aan het onderzoek der wetten van de stormen, de vormen van hagelsteen, vallende sterren, enz. Zoo» hoopt men de nog zoo vaak gesmaalde weten schap der weerkunde weer een schrede verder te brengen. Jubilaris was dezer dagen ook het Nieuwsblad v. d. Boekhandel-, het bestond 50 jaren. De nieuwe pachter van het koffie- huis Mille Colonnes te Amsterdam heeft zijn kell- ners verboden knevels te dragen. Op welke plaats ter wereld be- gint het nieuwe jaar het eerst? Als te Berlijn Maandag 31 Dec. de middernachtsklok het einde van het oude jaar verkondigt en met Dinsdag 1 Januari het nieuwe jaar aanbreekt is het te Philadelphia in de Vereenigde Staten nog altijd 31 December en pas 6 uur 's avonds en in San Francisco zelfs pas 3 uur. Wenden wij ons echter naar het Oosten naar Azië dan zien wij dat op het oogenblik dat men elkander te Berlijn „Nieuwjaar wenscht, er te Calcutta reeds 5 uur, te Sidney reeds 9 en op Nieuw- Zeelaud zelfs reeds 11 uur van het nieuwe jaar om zijn. De vraag waar men het eerst „Nieuw jaar,, heeft is, volgens de Hansa, gemakkelijk te beantwoorden: op Nieuw-Z eland. En van de daartoe beboerende kleine eilanden mi et het oostelijkste, Cnatham genaamd, als „Ni-uwjanr eiland,, bij uitnemendheid worden beschouwd, omdat daar de middernachtsklok h:t eerst deu nieuwen jaarkring aankondigt. Gaat mm nog verder oostwaarts, dan zou men eiu lelijk op de denkbeeldige lijn komen, die van de Noordpool tot de Zuidpool door deu Grooten Oceaan loopt en waar de ontdekkers, die oostwaarts togen, hen ontmoeten, die westwaarts dag- en datum rekening overbrachten, en waar het dus op hetzelfde oogenblik 1 Januari 1884 en 31 Decem ber 1883 wezen zou. Een paar dagen geleden kwam iemand in een winkel aan den Binnenweg te Rotterdam en verlangde een paar schoenen te zien. Na den prijs vernomen te hebben, haalde hij zijn portemonnaie te voorschijn, maar legdo die, in plaats van te betalen, op den hoek der toonbank neder, en besloot eerst de schoenen te passen. Hij trok de versleten schoenen uit, de nieuwe aan en zou nu betalen. Opeens verscheen iemand in den winkel, greep de portemonnaie en snelde daarmede heen. De eigenaar liep den dief na en is tot heden niet teruggekeerd. De winke lier bezit in plaats vau zjne nieuwe schoenen een paar versletene en de twee vrienden maken misschien plannen om hunne industrie voort te zetten. Eerlang zal te Londen een werk verschijnen onder den titel „Een geschiedenis van het zwaard en het gebruik daarvan in alle landen, van de vroegste tijden af." Het is van 300 af beeldingen voorzien. De schrijver is Kapt. Burton. De Chineezen hebbon een zonder- linge manier om candidaten te examineeren voor hun hoogescholen. Er zijn drie examens, die elk twee dagen duren en steeds gehouden worden op den 9n, 12a en 15a dag van elke achtste maand. De examens worden afgenomeu in een cel van niet meer dan acht voet iu 't vierkant, zoodat een eenigszins volwassen candidaat er zich nau welijks in omkeeren kan, iets wat nog te lastiger is daar het geheele examen schriftelijk wordt afgenomen. De candidaten die over geeu andere meubelstukken te beschikk n hebben dan een eet- en zitbank, ontvangen hun voedsel, evenals de gevangeuen, door de traliën van de cel. En dan klaagt men nog bij ons over het lot der geëxamineerden! Volgens de Haarl. Ct., z i g t de Peel- en Kempenbode, heeft een burgemeester in Zeeland zijn veldwachter het rookeu verboden; bij niet— nakoming van dit verbod zou den man ziju baantje ontnomen worden. Waarschijnlijk zal dat hoofd der gemeente verlegen zijn geweest met zijn tijd en dit de oorzaak zijn van zijne despotische handeling. Als pendant echter hiervan kunnen wij eene geschie denis meedeelen, voor de waarheid van welke wij instaan en die als bewijs strekt, dat in tegenstelling van despoten er ook goedaardige burgemeesters ziju. Op een dorp in de Meierij, dat wij onlangs bezochten, reed de burgemeester met de beertobbe op een kruiwagen, de secretaris was aardappelen aan 't rooien, de gemeente-ontvanger met de mest kar aan 'l rijden en de veldwachter zat heel gemoedelijk bij zijn potteke bier in het koffiehuis e*n sigaar te rooken. Een magnetiseur te Reims heeft in een hok van zes leeuwen een jonge dame in slaap gemaakt. Slapende werd zij op twee fau teuils gelegd en de dieren sprongen op haar heen en weder, zonder dat de juffrouw teeken van leven gaf, alles tot buitengewoon groot genoegen van een bende toeschouwers, waaronder zelfs beschaafde lieden, die door ongezonde nieuwsgierigheid daarheen gelokt waren. B ij F i r m i n-D idot is een belangrijk historisch werk verschenen: Louis XVII, son enfance, sa prison et sa mort au Temple, door R. Chantelauze. Het is geput uit tot hiertoe on uitgegeven documenten van de nationale archie ven. Als een stuk vau het hoogste gewicht komt daaronder voor het getuigenis, afgelegd door den burger-commissaris Damont, die bij het overlijden van den jongen Prins is tegenwoordig geweest. De Figaro voorloopig de aandacht op dit werk vestigende, zegt, dat de nieuwe feiten, welke door dit werk aan het licht zijn gebracht, op de meest overtuigende wijze te niet doen de romantische verhalen over de ontvluchting van het ongeluk kig Koningskind. Het blad meent, dat het werk van den heer Chantelauze allen mogelijken twijfel omtrent dit punt wegneemt. Te IJ stad (Zweden) is onlangs de gevel van een magazijn en 2000 zich daarin bevindende tonnen haver plotseling naar beneden gestort. Onder de puiuhoopen werden een kleiner huis en twee menschen begraven. De boterhan delaars klagen over een nieuw boerenbedrog. De boeren leggen hun botervaten in het water, waardoor de boter wel niet spoedig bederft, maarde boer water tegen boterprijs betaald krijgt. Middelerwijl zijn de boterprijzen stijgende. Olie op zee. Den 1 Januari j 1. werden in de haven van Folkestone, die uit hoofde van haar open ligging aan elke hevige bewe ging der zee is blootgesteld, proeven genomen met het bedaren der golven door middel van olie. Op 3 punten zou olie op het water ge pompt worden, waartoe een net van drijvende ioodeu buizen werd gemaakt. Een klein scheepje zou gebezigd werden om ook het uiterste punt der haven met olie te bedekken. Wegens de hevige golfbeweging zag men van dit laatste af, maar liet men de olie van het schip vloeien, waar het lag. De uitkomst was verrassend. Nauwe lijks was een emmer olie van den boeg op het water gegoten of de golfslag hield op en bereikte het vaartuig zonder bezwaar zijn doel. Toen men nu op de 3 plaatsen begon de olie uit te pom pen, was tot ieders verbazing in weinige oogen- blikken de gansche haven rustig, terwijl buiten de „oliegrenzen„ de golven hoog op en neer gingen. De werking hi rid 2 uur aan en de kos ten bedroegen nauwelijks 2 pond. Le Figaro is er achter gekomen, dat de leden van Senaat en Kamer in Frankrijk van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2