111 IV i\ E N L A D. GEMENGDE BERICHTEN. king te begeven. Het schip Poitou zal hen derwaarts overbrengen. Zeven spoorwegwa gens waren gevuld met het vereischte ma terieel voor de luchtvaart. Daar het den Franschen in Tongkin aan cavalerie ont breekt, zoo wil men van de luchtvaart ge bruik maken ter bespieding van den vijand. Een vastgelegde ballon zal voor dat doel dienen. De noodige middelen ter vervaardi ging van waterstofgas ijzerdraaisel en zwavelzuur zijn in groote hoeveelheden medegenomen. Men wil, dat Koning Alfonso eenige Spaausche officieren naar Berlijn zal zenden ten einde zich daar vertrouwd te maken met de Pruisische legerinrichting, welke dan in Spanje zal worden overgenomen. Reeds nu moeten enkele legerafdeelingen in Spanje, wat haar organisatie betreft, op Duitsche leest zijn geschoeid. Uit Napels wordt geseind dat eene uit barsting van den Vesuvius breede lavastroo- men doet nederdalen. Het Journal de St. Petersbourg zegt dat de minister Giers, ingevolge de hem door prins Lobanow overgebrachte uituoodiging van den Keizer vau Oostenrijk-Hongarije, over Weenen de terugreis zal aanvaarden. De datum van zijn bezoek is wegens familie-omstandigheden echter nog niet be- O O paald. Naar aanleiding van het schrijven van den Duitschen Keizer aan de Ber- lijnsche en aan de Pruisische autoriteiten zegt hetzelfde blad dat uit beide brieven 's Keizers wil en vertrouwen blijken, dat de vrede gehandhaafd blijven zal en de hartelijke vriendschapsbetrekkingen tus- schen de Mogendheden allerwege versterkt zullen worden. Uit St. Petersburg wordt aan Daily News de ontdekking bevestigd van de moorde naars van Soudeikin. De ontdekking en aanhouding geschiedde door een toeval. De neef van den verslagene herstelt van zijne wonden, doch is krauziunig ge worden. De Keizer stelde ten gevolge van den moord de benoeming van de nieuwe staatscommissie uit. Te Hanoi heeft den 28sten December 11. eene verschrikkeljjke ontploffiug plaats ge had, waardoor twee batterijen Fransche artillerie bijna geheel zijn vernield, men- schenzijn omgekomen of gekwetst en een aantal gebouwen groote schade hebben geleden. Men gelooft niet, dat er opzet in het spel was. Volgens de New-York Heraldwerd de ontploffiug veroorzaakt door de vonken eener smederij. Deze vielen op een paar wagens met ammunitie, en daarop volgde de ontploffing. Verscheidene Fransche en «en tiental Annamitische soldaten werden gedood, torwijl eene belangrijke hoeveel heid krijgsvoorraad, met name van de vloot, vernield werd. Het ontwerp-Heemskerk, tot wijziging der wet op het lager onderwijs, heeft den Saad van State verlaten. Zandvoort, 11 Jan. Op het strand onder deze gemeente spoelt nog dagelijks dynamiet aan. Den 28sten December, 11. werd een partijtje dooreen onderofficier der genie verbrand; eergisteren wer den weder 79 patronen door denzelfden persoon verbrand; heden spoelt weer nieuwe voorraad aan. Sommige stukken of pijpjes zijn nog in het per karaent-papier gewikkeld; onder meer werd heden een pakje, waarin B patronen, aangebracht. Langs het strand loopen dagelijks wachters, belast met opsporing en aanbrenging dier gevaarlijke stof, en de schelpen-visschers zijn ir. hun eigen belang aangemaand, hunne schelpen nauwkeurig te door zoeken. Oud-Beierland, 11 Jan. In deze gemeente wilde een vrouw een emmer water uit de Vliet scheppen, doch door de duisternis stapte zij mis, viel in het water en verdronk. Deutichem, 11 Jan. Op 1 October 1883 waren op de strafgevangenis „De Kruisberg" alhier, 182 gevangenen; gedurende het laatste kwartaal van het afgeloopen jaar zijn ontslagen 21 en ingekomen 19 jongelingen, zoodat de be volking op 1 Januari 1884 bestond uit 180 ge vangenen, waarbij 73 opvoedelingen. Dedemsvaart, 11 Jan. In deze gemeente is Zondagavond de 77-jarige wed. S. Denneboom, door de duisternis in de Langewijk geraakt en jammerlijk verdronken. Breda, 11 Jan. Maandag a. s. zullen bij de arrond.-rechtbank alhier, weder 17 zaken in be handeling komen betreffende het smokkelen van zout, waarin 23 personen betrokken zijn. Drachten, 11 Jan. Alhier is de 80-jarige grijsaard T. D., door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken. Schiedam, 11 Jan. Eergisteren hebben alhier drie jongens, oud 12 jaar, zich bezig gehouden met het aftrekken van zinken goten van brande rgen en huizen, ten einde die te vcrkoopen. Zij bevinden zich in handen der politie. Leiden, 11 Jan. Dezer dagen zijn alhier weder om op last der justitie vier lijken ter inwendige schouwing opgegraven. Haarlemmermeer, 11 Jan. Dinsdagmiddag te 4 uren is het zesjarig zoontje van den stoom boot-kapitein J. Goverden, van Dordrecht, nabij «le Bennebroekerrolbrug over boord gevallen en verdronken. Tegen acht uur werd het lijk gevon den. Ongeveer een half jaar geleden verdronk een 19-jarige zoon van denzelfden kapitein. Middelharnis, 11 Jan. Tegen eene tapster is proces-verbaal opgemaakt wegens het toedienen van sterken drar.k aan kinderen beneden de 16 jaren. Z o n d a g-o chtend werden op den London-North- Western-Railwaybij het station Coppul, 13 werklieden, die bezig waren een brug af te breken, eensklaps door een iustortend gedeelte er van in het water meegesleept. Zeven arbeiders bleven op slag dood en de zes andereu bekwamen ernstige wonden. Door den Heer K. Admiraal Mz. te Rijp, N-.H„ is een model reddingsladder vervaardigd. Zij moet zich, naar men ons mede deelt, daardoor ouderscheiden dat zij, op een rijtuig van gewone afmeting, door smalle straten vervoerd kau wordeu; door zeer weinig personeel is te bedienen; in zeer korten lijd is op te rich ten en in alle richtingen, op elke gewenschte hoogte tot 14 a 15 M., gesteld kan worden. Ook naar het oordeel van deskundigen is zij zeer aanbelenswaardig. Volgens den Turnvriend telt Neder- land 150 gymnastiek-vereenigingen. Het verbranden van geverfd hout kan soms gevaarlijk zijn. Een boer had eene oude houten deur, die voor jaren zwart geverfd was, stuk geslagen, en op zijn open haard gelegd. Daar de schoorsteen slecht trok, verspreidde zich de rook door het vertrek, waarin hij zat, en daarna werd hij ongesteld. Bij de verbranding was het lood uit de verf ontweken en met den rook in zijne ademhalings-werktuigen gedrongen. De man is na langdurig sukkelen hersteld. Op den straatweg van Breda on der Teteringen is eergisle e -middag het lijk gevonden der 7Ijarige weduwo L. uit Breda, die zich naar Teteringen wilde begeven om eenige boodschappen te verrichten. Een curieuze diefstal. In den avond van den 4en dezer is ten huize van II. Ben jamins te Hollandscheveld, terwijl deze met zijne vrouw afwezig was, ingebroken. Men heeft de zijdeur weten te openen, een kastje te onsluiten, en heeft eene hierin gevonden portemonnaie gele digd, waarin zich echter slechts 2'/a cent bevond. Het overige geld, mede io 't kastje aauwezig, heeft men naar 't schijnt niet kunnen vinden, en daarom heeft men zich met die 27a cent vergenoegd! De dader is niet bekend. Uiteen aanhangig proces voor de Rechtbank te Colmar, kau men zien welke ont zaglijke fortuinen in het bezit zijn van sommige particulieren in den Elzas. De erfgenamen van den voor eenige jaren overleden fabrikant Hartmaan worden namelijk vervolgd wegens geheimhouding van den vollen omvang zijner nalatenschap; zij worden aangesproken tot uitbetaling van een be drag van 790,476 Mark aan successie-rechten. Uit Kieuw e-N iedorp meldt men men ons: Op tweeden Kerstdag jl.des namid dags, vertrok vanhier een jonkman, kleedeimaker van beroep, naar Schagen, met plan, volgens zijn voorgeven, in den laten avond of des nachts herwaarts terug te keeren, ten einde den vol genden dag zijne werkzaamheden te hervatten. Hij keerde echter niet terug. Volgens ingewonnen inlichtingen heeft hij den nacht in een logement te Schagen doorgebracht, is van daar den vol genden ochtend met den eersten spoortrein in de richting naar Amsterdam vertrokken en heeft na dien tijd uiets van zich laten hooren. Ook zijne te Amsterdam woonachtige moeder, eene weduwe, heeft niets van hem gezien of vernomen, en verkeert in groote ongerustheid niet wetende wat er met haren zoon gebeurd is, of hij nog in leven is, en zoo ja, waar hij dan ophoudt. Te Thalweil, kanton Zurich, zijn de pokken uitgebroken. Eenigen der aangetasten zijn gestorven. Die ingeënt waren zijn allen ge nezen. Dit maakte op de bevolking zoo diepen in druk, dat ook tegenstanders, zich thans aan de kunstbewerking onderwerpen. OpdeTayin Schotland hield zich sinds een paar weken een groote walvisch op, welke zicil meermalen eenige voeten hoog boven het water vertoonde. De walvischvangers beslo ten natuurlijk weldra om zich van hem meester te maken. Dit gelukte echter niet gemakkelijk. Zaterdag vertoonde de walvisch zich echter weer in de Tay en toen begon de jacht. Twee wal- vischbooten en een sleepboot zetten het monster na, dat door twee harpoenen getroffen werd. Het gewonde dier had nu de drie schepen op sleep touw en trok ze in volle vaart mede naar zee. De sleepboot had nog gelegenheid het touw af te kappen, doch de twee walvischbooten waren spoedig in zee en door een dikken mist uit het gezicht. De onvermoeide visschers hebben het dier eindelijk bij Monifreth, ongeveer 16 kilo meters van Dundee, afgemaakt en aan het strand gesleept. Een neger, William Tydingsge- naamd, heeft ten kunststuk verricht met het openen vat: oesters; het is hem nl. gelukt, in drie minuten tijds er 800 te openen. Hij komt nu te Parijs om de bekwaamste écaillières tot een match uit te dagen. In navolging van Prins Karei Theodor van Beieren, die een geacht heelkundige is, heeft Prins Lodewijk Ferdinand met goed ge volg zijn doctoraal examen voor geneeskunde ge daan aan de Universiteit te Munchen. Een huzaar, die wegens subordi- natie te Dundallk gevangen zat, wist dezer dagen te ontsnappen in de kleederen van een gevan genbewaarder, wiens horloge en geld hij tevens medenam. Hij werd in een spoortrein aan het station Dumbar, op weg naar Dublin, weer gevat. Hij had, zeide hij, het goed van den gevangen bewaarder niet gestolen, en het alleen voor zijn vermomming in gebruik genomen; maar hij werd toch wegens diefstal tot nog twee maanden ge vangenisstraf veroordeeld. In een onbewoonde streek bevond zich voor eenigen tijd een mijlpaal met het op schrift: „tot F zes uur. Wie echter niet lezen kan, vervoege zich in het dorp, links af, waar nadere inlichtingen te bekomen zijn." In Zwitserland hebben 33 kanton- nale en andere banken het recht onder toezicht van den Staat banknoten uit te geven. Tot nu toe waren de biljetten van al deze banken van elkan- der onderscheiden in vo-m, kleur, letter en druk. Thans is daaraan een einde gekomen. De nieuwe Zwitsersche banknoten zijn uniform. Tegen het einde van 1883 waren tot een bedrag an 43 mil- lioen fr. oude biljetten vernietigd en voor 70 mil- lioen nieuwe afgeleverd. Zaterdag is te Weenen de tentoon- stelling op het gebied der kookkunst geopend door den Kroonprins en de Kroonprinses van Oostenrijk. De politie heeft op de Nieu wj aars- markt te Parijs een groote hoeveelheid Duitsch speelgoed en suikerwerken, die voor de gezond heid schadelijk Weken te zijn, in beslaggenomen. Geheele legers van looden soldaatjes, die met schadelijke kleuren geverfd waren, werden krijgs- ge vangen gemaakt en 20,000 slaghoedjes voor kinderpistoleu werden vernietigd. De gemeente Zurich heeft beslo- ten een gedeelte van het tentoonstellingsterrein tot openbare wandelplaats in te richten en met voor werpen van de tentoonstelling te versieren. Te Par ij s wordt tegen kinkhoest als een zeer doelmatige middel het inademen van koolzuur aanbevolen. Voor een kantonrechter ineen onzer gemeenten verscheen dezer dagen een vage bond, die betere dagen had gekend. „Uw beroep?7 werd hem gevraagd. „Zonder beroep". „Dan uw middel van bestaan".„Ik leef ten koste van mijn naam". In het dorp Sijbrandaburen, ge- meeute Rauwerderhem, heeft in 1883 geen enkel sterfgeval plaats gehad. In een der tramwagens te Amster dam reed dezer dagen een advocaat, die eene uitgedoofde sigaar in de hand hield. Dit gaf den tegenover hem zittenden passagier aanleiding op de hevigste wijze tegen den advocaat uit te va en en hem de grofste beleedigingen naar het hoofd te gooien. Deze was zoo verstandig, met geen enkel woord te antwoorden, maar liet, toen de tramwagen aan het eindstation gekomen was, tegen den bsleediger door een politie-agent pro ces-verbaal opmaken. Kort daarna werd den advocaat 1Ö00 voor de Israëlietische armen aangeboden, indien hij van verdere vervolging dezer zaak wilde afzien, maar deze, die zijne tegenpartij waarschijnlijk een duur, maar zeer verdiend lesje in de wellevendheid geven wil, vraagt 5000 en wel voor de algemeene armen. Tot zoover de Amst. Ct. In het Han delsblad kwam r.u dezer dagen een advertentie voor waarin de beleediger, een zekere G. B. Ver- wey, aan den beleedigde, Mr. H. J. Keijzer, amende honorable doet en waaruit tevens blijkt dat laatgemelde heer de strafrechtsvervolging heeft ingetrokken. Op 31 Dec. 1882 bedroeg de bevol king van Londen 3,955,814 zielen. Ju den loop van 1883 werden geboren 133,656 zielen en be droeg het aantal sterfgevallen 80,578 tegen 133,200 geboorten en 82,905 sterfgevallen in 1882. Het cijfer der bevolking van Londen is dus nu reeds over de vier millioen gestegen. Een scheepskapitein te Wismar heeft medegedeeld, dat hij in dezen zomer te Archangel een Duitscher heeft leeren kennen, die aldaar reeds acht jaren in ballingschap heeft doorgebracht, maar nog niet weet, waarom de Russische Regeering hem daarheen heeft gezonden. Als jong handelsbediende zat hij op een avond te Petersburg met eenige vrienden in een koffiehuis gezellig te zamen, zonder dat het gesprek op de Russische toestanden was gevallen. Tot zijne groote verbazing stond den volgenden morgen vroeg een politiebeambte voor zijn bed en toonde hem het bevelschrift, waarbij hij verbannen werd. Al zijne tegenwerpingen waren tevergeefs; hem werd niet toegestaan zijn onschuld te bewijzen. Op hetzelfde oogenblik moest hij, zonder vooraf zijne zaken te kunnen regelen, naar het koude noorden vertrekken. Langzamerhand heeft hij zich te Archangel een positie weten te verwerven, en nu denkt hij er niet aan om die plaats na het einde zijner ballingschap te verlaten. Men zegt, dat de Gemeenteraad van Dantumadeel geweigerd heeft, te voldoen aan het verzoek van Gedep. Staten om een brandspuit aan te schaffen, op grond dat één spuit toch niet voldoende ware. Te Keulen trachtte een jong- mensch, die een gezwel in zijn mond had, dit met een naald te openen, die aan een vloerkleed was gestoken. Het gevolg hiervao was, dat zijn ge zicht aanmerkelijk begon op te zetlen. Onmiddel lijk werd er geneeskundige hulp bijgehaald en toen de jongeling dacht, dat het gevaar was ge weken, vertrok hij Daar Bonn, om zich bij zijn ouders beter te kunnen verzorgen. Deze beter schap was niet van langen duur, spoedig daarna overleed hij en naar het bleek, tengevolge van bloedvergiftiging. Volgens het Bat. Ilbld. z ij n door s o 1- daten van het garnizoen de glazen ingeworpen bij den kolonel afdeeliugs-commandant; zoodanig feit heeft zich daar sedert menschenheugenis niet voor gedaan. Men schrijft het toe aan wrok over strenge inspecties. Omtrent de Leidsche vergiftings- zaak meldt de L. C. dal het onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat het aantal slachtoffers 24 bedraagt, terwijl voorts nog op een gelijk getal personen aanslagen zijn gepleegd, die alleen ziekte of levenslange verlamming hebben ten gevolge gehad. Niettegenstaande de meest verpletterende bewijzen harer schuld aanwezig zijn, blijft de verdachte vrouw steeds ontkennen. Er schijnen onderwijzers tezijn, die de ï.ieuwe spelling ook toepassen op de ge slachtsnamen van personen, althans het gemeente bestuur van Ooststelüngwerf verzocht bij missive aan de hoofden der scholen, „om de nieuwe spelling niet toe te passen op de eigennamen voorko mende op de schoolgeldlijsten." De le luitenant der artillerie L. gaf eergisteren ochtend op het Vreeburg te Utrecht een hem geheel onbekend heer, met dewoordin: „Uit den weg!" een stomp voor de borst. Deze riep de hulp van een paar politieagenten in, dis den oorlogzuchtigen luitenant achtervolgden en in volle uniform naar het hoofdbureau van politie brachten. Dat het groepje, voordat het daar aan gekomen was, veel bekijks had, zal men begrijpen. Te Rotterdam kreeg een jongen op St. Nicolaasavond een surprise van een onbeken de juffrouw ter bezorging. De jongen opende het pak en maakte zich o. a. van twee gouden man- chetknoopen meester, welke nu in de Bank van Leening zijn aangehouden. De commissaris van politie Strang roept de onbekende juffrouw op, om zich aan zijn bureau te vervoegen. Te Djokjokarta is van de hand van den heer Winter eene Javaansche vertaling van Baron von Munchhausen in het licht ge geven. Het rijk der groote stoommachi ne! is uit. Zij worden thans vervangen door water en gaskracht-machines van aanzienlijke beweeg kracht, en door zeer kleine stoommachinetjes, var. het vermogen van een halven of heelen mans- arbeid, om naaimachines, kleine copiëer- en druk- persj'es te drijven en voor dergelijk werk. Het „Tijdschrift van Nijverheid" deelt hieromtrent nog mede: „De halve mans machines, waardoor naai machines worden gedreven, trekken haar gas van een gewonen zesvoets gasbrander door middel van een buigbare caoutchouc slang, en brengen voor ongeveer 5 cents per uur twee naaimachines of een tandheelmeesters frees in beweging. Ook aan niet-deskundigen kunnen deze machines overge laten worden; ontploffingen kunnen niet voorvallen. „De grootere één mans machine kan een draai bank, een kleine drukpers, een cirkelzaag enz, ia werking brengen." In 1883 zijn er 11 227 vaste Amster dammers bijgekomen; de bevolking onzer hoofd stad bedraagt thans 361 429 zielen, waaronder ruim 20 000 vrouwen meer dan mannen. De onderkoning derChineesche provincie Petscheli Li Hung Schang, dien men wel eens den Chineeschen Bismarck heeft ge noemd, is naar de te Peking verschijnende Staats courant bericht, bij den Keizer in ongenade g e- vallen en voor het Hooggerechtshof te Peking gedaagd, omdat hij de rivier Tun heeft toe gelaten buiten hare oevers te treden en verscheidene verwoestingen aan te richten. Te Willisau, kanton Lucern, is de echtgenoote van den hoogleeraar Reinhard den 29u December, onder het chloroformiseeren van den tandarts, doodgebleven. Uit Chambey wordt van den 5 Januari aan la Oazette de Lorraine geschreven, dat zich in den trein, van Nancy komende, een Nederlandsch officier in groot tenue bevond. De gendarme van dienst nam hem in hechtenis, maar kon niet constateeren, dat hij al of niet deserteur was. Daar de officier verklaard had, dat hij zijn verlof te Frankfort a/M. ging doorbrengen, werd hij vrijgelaten, doch zijn sabel in beslag genomen. Een listige oplichtst er maakte te Chicago op eigenaardige wijze misbruik van de lichtgeloovigheid van goedhartige lieden. Zij ging, als een dame in den zwaren rouw gekleed, met bleek gelaat en roodgeschreide oogen naar het telegraafkantoor. Daar schreef zij een telegram en zij ging daarmede naar den een of ander der daar verschijnende personen die er welgesteld en goedhartig uitzag, met het verzoek, haar te helpen om het door haar opgeschreven bericht in tien woorden samen te vatten. Dat bericht luidde: „Ik ben hier zonder vrienden, Ik heb nog maar een dollar. Zend mij onmiddellijk geld voor de terugreis, Florence.De uitslag van hare poging was altijd dezelfde. Florence ontving niet alleen de gewenschte hulp bij het verkorten van haar telegram, maar ook een of eenige dollars als ondersteuning, die zij echter blijkbaar slechts met tegenzin aannam. Dat ging zoo veertien dagen voort. Toen sprak Florence bij ongeluk een oude dame aan, die haar reeds eens geholpen had. De dame lichtte, om haar beter te herkennen, den zwarten sluier op en zag daaronder een wit geverfd gelaat en rood- gemaakte oogen. Een oogenblik later was Flo rence spoorloos verdwenen, en men heeft haar niet meer in het telegraafkantoor gezien. De effectenbeurs te Zurich is ge sloten, omdat de makelaars weigeren zich aan de niewe beurswet te onderwerpen. Deze bepaalt, dat Staatsbeambten ten allen tijde het recht hebben de boeken der makelaars en agenten te onderzoeken. Den 31 Dec. is voor de laatste maal beurs gehouden onder de oude wet. Een droevig ongeluk had Maan dag-avond plaats bij de iu aanbouw zijnde R. K. Kerk te Vucht. Door het breken vaneen steiger hout stortten drie werklieden naar beneden; twee van hen hadden het geluk in hun val iets te kunnen grijpen en bleven gespaard, hoewel een hunner ernstig gekneusd werd. De derde, W. Huis mans, viel met zijn hoofd op een hoop steenen, verbrijzelde zijn hersenpan en brak zijn rugge- graat. De ongelukkige zou juist den volgenden dag als getuige zijn opgetreden in zake het ongeluk dat verle len jaar bij deze kerk voorviel en waarbij acht werklieden omkwamen, terwijl hij joen alleen gespaard bleef. In de vorige week is te Amster dam de gouden bruiloft gevierd van een echtpaar, die beiden, in hetzelfde jaar en op denzelfdeu dag geboren, nu 73 jaren oud zijn. Het merk waardigste daarbij is, dat de moeder van den man nog in leven is en 95 jaren telt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2