MARKTBERICHTEN, BEURSBERICHTEN. Laatste berichten. Voor geest en hart. Allerlei. Kerknieuws. 77. »'V.« C. A,, die Vrijdag het ongeluk had te Breda bij het laden van een schip te vallen, is aan de gevolgen overleden. De Italiaansche Regeering is voornemens in Centraal-Zwitserland een wijnproef station op te richten, waar steeds typen van echten, onvervalschten, onvermengden Italiaan- schen wijn voorhanden zullen zijn, verschillende soorten, waarnaar koopors en gebruikers zullen kunnen nagaan, wat men onder Barbera, Chianti, Zuid-Italiaansche wijnen, te verstaan heeft. De bekende zaak der Utrechtsche studenten zal naar men zegt, den 28sten Januari a. s voor de rechtbank te Utrecht behandeld worden. Eindelijk! Volgens de Barmer Zeitung is het E m i 1 Hösinghoff gelukt eene inrichting te vervaardigen, door welke men op de gewone pianoforte niet slechts den toon der harp verrassend kan naboot sen, maar ook bij gebonden spel een toon kan voortbrengen, die sterk zweemt naar het harmo nium. Deze uitvinding is voor Europa en Ameri ka gepatenteerd als Hösinghoffs Harfen-(Elegie)- Pedal. De vrouw van den schoenenwin- kelier K., in de Egelantierstraat te Amsterdam, kreeg dezer dagen bezoek van een knaapje, dat namens de winkeljuffrouw van de firma Hoppe eenige dameslaarjes op zicht vroeg. De jongen kreeg daarop 7 paren mee, men zag hem ua en jawel, hij begaf zich daarmee in den win kel van Hoppe, maar niet om de laarsjes te brengen. Hij kocht een „maatje bitter" en ging heen. Toen men het bedrog ontdekte werd de politie er op uitgezonden, die al spoedig den oplichter in handen had. De 17-jarige J. P. v. d. B, was de oplichter en zijn 14-jarig broertje, Th. J. v. d. B„ zijn medeplichtige, die de laarsjes had verpand. Beiden zullen zich voor de justitie te verantwoorden hebben. Een telegram van den 7den uit Pest meldt dat aldaar aan het postkantoor gestolen is een ijzeren trommel, inhoudende bankbiljetten tot een gezamenlijk bedrag van 240,000 fl. Aan het hoofdkantoor stonden drie zulke trommels, ter verzending gereed naar Weenen, inhoudende res pectievelijk 45,000, 210,000 en 240,000 fl., en zonder dat zij, naar 't heet, een oogenblik uit 't oog verloren waren, was bij de verzending de laatste spoorloos verdwenen. Drie ambtenaren werden in hechtenis genomen, maar zonder eenige andere aanwijzing dat zij juist de schuldigen zou den zijn, dan dat zjj in hetzelfde lokaal werkzaam waren. Naar men uit Livorno meldt, is Fallaci, de moordenaar van het echtpaar Monti, zeer kalm en heeft hij bekend Monti in de val gelokt te hebben. De moord zelf zou echter volgens hem op dezen gepleegd zijn door zekeren Querci, een knaap, dien hij tot allerlei diensten gebruikte. Deze Querci bevindt zich mede in hechtenis, evenals Kosa Casaretto, en tien andere personen, verdacht van bij de misdaad min of meer betrokken te zijn. Omtrent vrouw Monti schijnen nog geene verhooren te hebben plaats gehad. Men verwacht, dat het proces in Maart aanst. beginnen zal. Van blijdschap gestorven. Tien jaren geleden werd eene Justine Lambert, eene wasch- vrouw te Parijs, die met eene overgewonnen som van 50,000 fr. stil wilde gaan leven, dit geld, hetwelk zij nog niet belegd had, ontstolen, zoodat zij als dienstbode den kost weder verdie nen moest. Dezer dagen kreeg zij van den dief, die met het geld in België eene wijnkooperij had opgezet en wien het goed gegaan was, bericht, dat hij haar het gestolene terug wilde geven en haar over eenige dagen al vast de helft zou overma ken. Van blijdschap kreeg mej. Lambert eene hersenberoerte en zij stortte dood neder. Men schrijft uit Veendam: Ge woonlijk wordt in de maand December door de commissionairs der aardappelmrel-fabrikanten reeds het gewas van het volgend jaar in voorkoop ge kocht. Tol nu toe heeft nog geen der fabrikanten order gegeven. Wel hebben reeds onderscheidene landbouwers den commissionairs de zoogenaamde Amerikanen voor 90 ct. per hectoliter aange boden, maar de fabrikanten zijn niet genegen ze voor dien prijs aan te nemen. Waarlijk geen gun stig vooruitzicht voor den landbouw in deze streken, daar ook de graanprijzen zeer laag zijn. Onder Eindhoven is eergisteren het lijk gevonden van zekeren Van Woerkum, die reeds 6 weken vermist werd. Hij was toen naar Bokstel gegaan om voor verrichte werkzaam heden geld te ontvangen, en daar men geen geld in zijne zakken heeft gevonden, vreest men dat hij het slachtoffer van eene misdaad is ge worden. De te Berlijn vergaderde spoor wegconferentie voor Middel-Europa heeft be paald, dat de zomer-dienstregeling dit jaar den 20n Mei a. s. in werking zal treden. Op den spoorweg van Brest naar Parijs is de machinist van een trein plotseling krank zinnig geworden waarna hij stopte. De schrik der reizigers was natuurlijk groot, vooral daar het don ker was. De stoker en de conducteur van den trein gaven de voorgeschreven signalen om elk onge luk te voorkomen en het gelukte hun eindelijk, den woedenden man meester te worden en het naaste station te bereiken. Een 15j arige Italiaansche straat- zangeres heeft te Parijs een klein meisje willen stelen; gelukkig snelden eenige voorbijgangers op het hulpgeschreeuw van het kind toe en werd de Italiaansche in hechtenis genomen. De niewe stoomboot, op de we r- ven van Poplas gebouwd, voor den Koning der Belgen, dat wil zeggen voor den scheepvaart dienst van Stanley op de Congo, is van stapel geloopen. De stoomboot zal Stanley heeten. Het vaartnig is derwijze gemaakt, dat het kan ver anderd worden in een waggon, daar waar de Congo niet bevaarbaar is. Het kan 200 man aan boord vervoeren, zonder de levensmiddelen te re kenen. Op zijn proefreis heeft het schip 10 mijlen per uur afgelegd. De Stanley zal onmiddellijk naar Afrika gezonden worden. Naar men verneemt, is gedurende def eerste' vijf dagen van 1884 ongeveer f 80 000 bij de Rijks-postpaarbank ingelegd. Daaruit schijnt men te mogen opmaken, dat althans een deel der Nieuwjaarsfooien goed besteed wordt. Volgens een bericht uitAntwer- pen,zou men voor de Tentoonstelling van 1885 aan het publiek l'/i millioen frank vragen. De gouvernementen zouden niet officieel vertegen woordigd zijn, en de dienst zou niet door mili tairen worden verricht. Voor het ontwerp van den hoofdingang van het gebouw zal een natio nale wedstrijd worden uitgeschreven. M a a n d a g-a vond zijn te Amster- dam, aan de Da-Costa-kade, bij doodstil weder, een paar nieuw in aanbouw zijnde huizen in elkander gezakt. Gelukkig was het werkvolk naar buis. De belendende perceeler., eveneens hechte, sterke en weldoortimmerde huizen met balkons, hebben zichtbare neiging om er eveneens het hoofd bij neer te leggen. Pr ij zen van Nederlandsch vee in Amerika. De „Nieuwe Landbouw-Courant" geeft een staaltje van een paar veilingen van Neder landsch vee in Noord-Amerika, waaruit blijkt, dat dit tamelijk duur verkocht wordt; het is „boomig,", zooals een berichtgever in het „Na tional Live Stock Journal" zich uitdrukt. Op de eerste dezer twee veilingen werden 34 koeien en vaarzen verkocht voor 13,270 dollars of ge middeld 390; ééne koe bracht 420 d. op; en 3 slieren 965 d. Op de tweede brachten 45 koeien 26,000 dollars op, waaronder prijzen voorkwamen van 1000, 2000, 2400, zelfs van 5000 dollars voor eene koe. Te Dockum ia op den leeft ij d van 87 jaar overleden, Hans de Vries, oud-strijder van Waterloo. De e i 8 c 'a van het O. M. tegen den opzichter J. P. J. de R., in zake het ongeval dat op den 5en December 1882 bij de in aan bouw zijnde R. K. Kerk te Vucht voorviel, en waarbij acht werklieden het leven verloren, is: schuldigverklaring aan manslag door onvoorzichtig heid en veroordeeling tot een halfjaar celstraf en eenige geldboeten. Door de politie te Leeuwarden is tegen een winkelier proces-verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van sterken drank zonder vergunning. Hij had een fltsch punsch veikocht aan twee heeren, die geen anderen waren dan twee inspecteurs van politie. Kwitantie op een plakzegel. Een reizend manufacturier ontving voor eenige dagen een be drag van f12 in het veld bij een boer, die be hoorlijk quitantie verlangde. De koopman had evenmin papier bij zich als de boer dat artikel in huis had. Toch wist de handelaar zich te red den. Hij nam een plakzegel uit zijn portefeuille en schreef daar in klein schrift op; „Ontvangen van den heer N. O. twaalf gulden wegens rekening over a. p." Daaronder datum en nandteekening. In plaats van dus een plakzegel op een quitantie te plaatsen, werd hier eene quitantie op het plakzegel gegeven. Oordeel zacht over andereu, doch streng over uzelven, Benuttig den tijd en denk aan de eeuwigheid. Draag nooit anderen op, wat ge zelf doen kunt. Velen spreken over eene zaak, omdat zij er niet over gedacht hebben. Immer het beste te willen, is de be grafenis van het goede. Bijgeloof. Wanneer er over de Middeleeuwen ge sproken wordt, laten de vijanden van den godsdienst, en vooral de vijanden van de Katholieke Kerk, geene gelegenheid onge bruikt om te wijzen op het bijgeloof dier tijden. De middeleeuwen worden zelfs de tijden van het bijgeloof genoemd. Men ziet de kunstwerken ®p elk gebied, de heer lijke gebouwen uit die tijden voorbijen het schijnt alsof de middeleeuwen niets ge leverd hebben dan bijgeloovige menschen en werken van bijgeloof. Indien wij onze verlichte 19de eeuw eens op het punt van bijgeloof beschouwen, hoe veel bijgeloof vinden wij dan niet in de groote steden; hoeveel zijn er niet die aan spiritisten, somnambulisten, waarzeggers, kwakzalvers, kaartenlegsters, enz. enz, ge- looven en die bij deze nun heil zoeken? Ondanks den vooruitgang in natuurkennis, ondanks het meerdere onderwijs, ondanks de meerdere beschaving, ondanks het veel- vuldiger verkeer met andere volkeren, on danks de tallooze couranten, die bijna in ieders handen zijn, neemt het bijgeloof steeds toe, en juist bij lieden, die zoo geëmancipeerd en zoo wetenschappelijk zijn, dat zij er geen godsdienst op nahouden. Deze zijn het, van wie bovengenoemde lieden, als spiritisten enz. leven. Is dat ook bijgeloof? Hyperbolisch. A. Maar beste vriend, hoe komt het dat uwe laarzen er zoo bemodderd uit zien; 't is buiten immers prachtig weer en de straten zijn kurkdroog B. Ge hebt gelijk, doch •k was heden morgen bij de begrafenis van een mijner vrienden. Door het kolossaal geween der bloedverwanten was de anders zoo fraaie weg naar het kerkhof totaal in een modderpoel veranderd. Oorzaak en uitwerking. A. Neen,'t is hier in huis niet uittehouden, nooit heb ik zoo'n hitte ondervonden, ik blijf hier geen tweede zomer. B. Denk je dan, dat het iu andere huizen koeler is? A. Zeker, want boven mij woont een photograaf en die man heeft veel zon noodig. Amerikaansch. Het beste middel tegen den hoest, aldus verklaart een disseuter-predikant in Boston, is het afkondigen van huwelijken. Als namelijk de gansche gemeente gedurende de preek hoest, dan wordt het plotseling doodstil, zoodra de predikant de huwelijksafkondigingen voorleest. Probatum est. Slim. Van Pieketen. Van den patiënt, dien ik u heden-morgen zond, vernam ik dat gij hem naar een anderen dokter gezonden hebt. Ik dacht nog al u een dienst te bewijzen, door zorg te dragen dat ge tenminste over een patiënt kunt practiseeren. Dokter. Ge vat het niet, amice, nu gelooft ieder dat ik liet fameus druk heb, voor al mijn geachte collega zal er verwonderd over zijn. Zoo word ik besproken en de gansch stad wordt opmerkzaam op mij. Dienstorder van den Overste Sabel kwast. „Alle honden, vau den Kapitein af, moeten uit de kazerne verwijderd worden." Jagerlatijn. Een bluffend jager, die eenigen tijd in Afrika had doorgebracht, verhaalde, dat hij eens 's nachts op zijn vurigen zwarten hengst rijdende, plotseling tegenover een leeuw stond. Snel beraden, schoot hij het roofdier met een re volver neer en wachtte den dag af. „Wie kan zich echter mijne verwondering denken," zoo be sloot hij het uitvoerig verhaal, „toen ik zag dat ik op een schimmel zat. De schrik had de haren van mijn paard in een nacht vergrijsd! En het mooiste was: de leeuw had van angst kippenvel gekregen; de fraaie huid was totaal bedorven!" Hatelijk. Een verstoord bediende zij in een booze bui tegen zijn patroon: „Over 14 dagen ga ik weg; een fatsoenlijk mensch kan 't bij u niet uithouden." „Daarom heb ik u juist ge nomen," was het hatelijk antwoord. STEDELIJK NIEUWS" Haarlem, 12 Jan. In het jaar 1883 zijn op de begraafplaats dezer gemeente onder Schoten ter aarde besteld 1062 lijken; nam.: R-K. deel 413, Prot. deel 630, Israël, deel 19. Donderdag-morgen te half tien uur is brand ontstaan, waarschijnlijk door vuur, gevallen uit eene uit de zoldering gezakte kachelpijp, in het bovengedeelte van het perceel No. 76 aan hetZuider-Buitenspaarne, bewoond door den heer H. T. J. Klath die afwezig was. Het bovengedeelte is grootendeels vernield. Er hebben vier brand spuiten water gegeven. Spuit No. 5 gaf het eerst water. Het huis was verzekerd. Tegen half elf uur was verdere uitbreiding van gevaar voorkomen. De Kamer van Koophaudel alhier heeft de aandacht gevestigd op de noodzakelijk heid om in 't vervolg buitengewone maat regelen te nemen ter voorziening in de nieuw- jaarsdrukte der posterijen. Eergisteren-avond is door de politie alhier aangehouden en naar het huis van arrest overgebracht Jacobus de Tiwaan, oud 26 jaren, alhier woonachtig, verdacht van diefstal van een aantal paren laarzen, schoe nen en pantoffels ten nadeele van den heer Paanakkeruit een gesloten wagen, die aan den Burgwal stond, maar door hem is vervoerd naar de Dubbele Buurt en aldaar is opengebroken. Hij heeft reeds vroeger wegens diefstal straf ondergaan. Z. D. H. de Bisschop vac Haarlem, Mgr. C. J. M. Bottemanne, heeft benoemd tot rector var. het R. K. ziekenhuis, H. Joannes de Deo te 's Gravenhage, den Weleerw. heer F. Th. M. Buhrs; tot kapelaan te Amsterdam, O. L. V. On- bevl. Ontv. den Weleerw. heer P. Zwart; tot kapelaan te Vlissingen den Weleerw. heer L. Jongmans, tot kapelaan te Naaldwijk den Wel eer w. heer J. Bakker, tot assistent in het R. K. Weeshuis te Rotterdam den Weleerw. heer H. J. Kriek en tot assistent te Nes en Swaluwebuurt den Weleerw. heer A. Van Aalst. Z. D. H. Mgr. A. Godschalk, Bisschop van 's Bosch, heeft benoemd: tot kapelaan te Wijchen den Weleerw. pater A. Melis, tot kapelaan te Zaltbommel den Weleerw. pater H. Van der Asdonk, en tot kapelaan te Lierop den Weleerw. heer W. J. F. M. Sweens, priester van het Se minarie, ter vervanging van den Weleerw. heer H. Bex, die als missionaris naar Amerika zal vertrekken. Door den President der Vereenigde Staten van Venezuela zijn Mgr. Van Ewijk, Bisschop te Curasao, en diens vicaris de Hoogeerw. pater Joosten, de eerstgenoemde in de le klasse, de tweede in de 4e klasse van de orde van Simon Bolivar benoemd. ARROND. RECHTB. TE HAARLEM. Terechtzitting van 10 Januari 1884. 1. J de B Cz. 2. J Cz. B. 8. E Cz. B. 4. C Jz. H. 5. J Th. K. 6. J Jz. M. 7. J Kz. P. 8. C Bz. S. 9. J Cz. S. 10. C S Jz. 11. P Jz. S. 12. W Hz. S. 18. K Jz. T. 14. Th. V Thz. 15. M V. G. 18. W P., ieder f 10 boete of een dag suhs. gev. straf c. e. [behalve 15 en 16, allen hij verstek]. 17. 1 H G. 18. J Hz. K. 19. J Pz. Z. ieder 2 hoeten van f 10 of een dag subs. gev. straf voor iedere boete c. e., allen bij verstek. 20. J Hz. B., 3 boeten van f 10 of een dag subs. gev. straf voor iedere boete c. e., bij verstek. 21. J Wz. K. 22. G Jz. K. 23. E G K. 24. S Cz. T. 25. F Cz. T., ieder f 20 boete of 3 dagen subs. gev. straf c. e. De veroordeelden zijn allen van beroep visschers, wo nende te Volendnm, behalve de sub. 15 en 16 genoemden, die te Zaandam wonen en stonden allen terecht wegens overtreding der wet op de Zeevisscherijen. [Het visschen met een kwakkuil in de Zuiderzee in verboden tijd], HAARLEM, 9 Jan. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, veikoopen en prijzen als volgt, 8 koeien verkocht, 8 voor f 145 a 220; - stier; verkocht - voor f a1 vaarzen, verkocht 1 voor f 80 a pinken verkocht voorf a - graskalveren verk. voor f a 14 nuchtere kalveren, verk. 14 voor f 7 a 14, 1 schapen, verk. 1 voor f 24 a - varkens, verkocht voor ae. per kilo, - paard tot f a AMSTERDAM, 9 Jan. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: runderen, 208 vette kalveren, late qual 0,95 2de qual. -,80, per kilo, 1 graskalf/ a 68 nuchtere kalveren, 7 a 13, 2 schapen en lammeren a ,83 vette varkens 38 a 47 c. per kilo. LEIDEN, 11 Jan. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt paarden f af 6 stieren f 86 a 210; ossen f a 76 melkkoeien f 154 a 262 10 kalveren dito f 172 a 275, 72 vare dito f 150 a 254, 90 vette dito 1 174 a 310, —graskalveren f a 24 vette f 44 a 88 85 100; 27 nuchtere dito 15,a 11, 475 vette sokapen 23 a 40,47 weide dito J 15, a 24, lammeren 14 magere varkens f 15 a 31, 60 biggen f 6,50 a 16.— SCHIEDAM, 11 Jan. Moutwijn, per ned. vat 12,— Jenever f 17,50, Amsterd.proef f 18,75 spoeling f 1,dito commissie f 1,10. GOUDA, 10 Jan. Op de kaasmarkt waren S8 par tijen kaas aangevoerd; handel vlug; prijs 29 a 32. Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter f1.30 1.40 derweihoter fl.lOal. 20. per kilo. Handel zeer vlug HOORN, 10 Jan. Ter waag gewogen 26 stapels kaas, wegende, 7,184 kilo; hoogste prijs per 50 kilo 37. voor kleine f voor commissie, voor mid delbare. LONDEN, 10 Jan. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 200, Schapen en Lammeren 1000. Kalveren ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 4/ a 6/- Schapen en Lammeren 5/6 a 7/4, Kalveren 5/ a 6/9 Zwijnen 4/- a 4/6. Amsterdam, 11 Januari 1884. Prjjzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Certif. Werk. Schuld2' M M - 3 Hongarije. Obl. Leeuing 18675 Goudleening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860-64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.). 5 u zilvar (Jan.Juli). 5 Portugal. Obl. buitenl. 1858-80 8 Rualand. bij Hope Corap. Oude Ruastu. 5 Obl. Nic. Spw. 1867 69. 4 1877 Amit. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitoni. 1867, 1871/75. 1' 1876 2 (Perpetuele) 4 a kinnen), f 1250025000. 1 1000—50001 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. OM. Vereen. Staten 1876. 4' 1877 4 Columbia. Obligatien4' Peru. Leening 18706 18725 Ooatenrtjk. Aand. Nationale Bauk .divid. Nederland. Hell. 1 Jz. Spw. Aand M. tot Eipl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4' 1875 I Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltische Spw. Aand3 Jelez Griasi OblI Kiew-Brest Aand5 Knrsk Chark Obl. ƒ1000. 5 Morschansk Sysran Aand. 5 Riaschk Wiasma 5 Humeule. Aandeelen Spwdiv. Amerika. Chicago N. W. C'ert. Aaud. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aaod Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam 100 8 Rotterdam8 Gemeente Crediet. 8 Relgie. Stad Antwerpen 1874 8 Oostenrijk. StaaUl. 1854,4 18605 1864 Rualand. 18645 18665 Geldkoers prolongatie 3'/, pet. gtuotei da koar 65 77'/, 101'/, 99»,, 81'/, 66»/,, 66»/., 52'/, 98'/, 77'/, 91'/, 24 44'/, 53?/. 87 112 V, 122 28 12»/,, #7. 119 153 115?/, 72 152 1167, 20'/, 52' 118»/, 51'/, 85 88'/, 54»/, 53?/, 145'/,, 26'»/,, 132»/, 106'/, 108'/, 100'/, 94'/, 97 102 113'/, 139'/, 130 121»/, Naar men verneemt heeft de Regeering der Zuid-Afrikaansche Republiek door tusschenkomst van jhr. mr. Beelaerts van Blokland, hier te lande eene bestelling van nieuwe postzegels opgedragen aan de firma Joh. Enschedé Zonen alhier. LONDEN, 11 Januari. Een koninklijk besluit is in de London Gazette afgekon digd, waarbjj de uitlevering wordt voor geschreven van personen, die zich aan ze kere misdrjjven in andere landen gepleegd hebben schuldig gemaakt. MED EDEELINGEN di 10 Cents per regel. De hoofdoorzaak van ontvolking wordt hoofdzakelijk toegeschreven aan de menigte sterfgevallen door tering veroorzaakt. Daar het begin dezer verschrikkelijke ziekte door verkoudheid veroorzaakt wordt; zoo moet gij niet aarzelen wanneer een uwer huis- genooten hoest, hem bij eiken maaltijd 2 capsules van Guyot te doen innemen. Dit populaire middel is even krachtdadig als onschadelijk; de zwakste personen kunnen het zonder eenig letsel innemen. Men eische op het etiket de handteekening E. Guyot in drie kleuren en het adres van den fa brikant, 19, rue Jacob, te Parijs. De cap sules van Guyot zijn wit en de naam Guyot is op elke capsule afgedrukt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 3