NIEU W E No. 762. Donderdag 17 Januari 1884 9e Jaargang. Het Pausdom aan liet einde van liet jaar 1883. B U 1T E L A SK SU Tm De geschiedenis der uitvinding van den telephoou. Het voorstel van den Eugelschen socialist Henry George om aan iedere weduwe in 't Koninkrijk een jaargeld te verzekeren van 100, ten koste van de alsdan af te schaffen landheeren, pleit zeker voor 's maus edelmoedigheid uit eens an dermans beurs. Er is maar één bezwaar tegen zijn voorstel: de weduwen in Enge land zouden wel eens op onrustbarende wijze kannen toenemen. IIH lllill Slllls (IIHU VI. IBOIWEMENTSPB IJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers 0,85 1- 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. rïk$ï AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Ad ver ten tien worden uiterlijk Dinsdag- en Yrjj dag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Het afgeloopen jaar 1883 mag ongetwij feld onder de beste en vruchtbaarste jaren gesteld worden van het Pontificaat van onzen heiligen Vader Leo XIII. Men be hoeft slechts een blik te slaan op de laatste gebeurtenissen, om te erkennen welk een belangrijke en voorname plaats het Paus dom inneemt en in welk eene onvergelij kelijke beteekenis en verheven aanzien het zich in de tegenwoordige maatschappij ver heugt. Het heeft inderdaad allen schijn als of God de heerlijke, grootsche, vredelievende, verheven instelling van het Roomsche Paus dom met eene nieuwe glansrijke en heilige majesteit wil omgeven. De moeilijkheden welke in Spanje, Portugal en Oosteurijk- Hongarije voorkwamen, zijn thans geluk kigerwijze vereffend. De religieuze crisis blijft wel is waar in Frankrijk voortduren, maar de vreeselijke gevolgen en oplossin gen, die men terecht vreesde, schijnen voor 't oogeublik te zijn verdaagd. Als de reli gieuze vrede op onverwachte hindernissen in Polen is gestuit, dan zal de herstelling van de welwillende en vriendschappelijke betrekkingen tusscheu den Heiligen Stoel en de Regeeriug van den Czaar, zeker er toe bijdragen om den eeuwenouden strijd te verzwakken. Pruisen heeft nieuwe waar borgen der verzoening gegeven, en het jaar van Luthers eeuwfeest zag, toen het zijn einde naderde, den toekomstigen Sou- verein van het machtige Duitsche Rijk aan Leo XIII eene onverwachte eer bewijzen. Engeland, dat in Ierland onafgebroken met vele moeilijkheden te kampen had, heeft de waarde en beteekenis van 's Pausen zede lijken steun bij het tegenhouden van den revolutionnairen stroom in dit ongelukkige, zwaar geteisterde land ondervonden en er kend. Zelfs Zwitserland heeft het hoofd ge bogen voor de wijze en vredelievende po litiek van Paus Leo XIII. FEUILLETON. De uitvinding van den teleplioon is eene van de voortreffelijkste onder die welke in de geschie denis de eeuw van den stoom en der electriciteit zullen beroemd maken. Zij mag bepaald „buiten gewoon" genoemd worden; eerstens omdat de gronden, waarop de teleplioon berust geheel en al verschillen van de tot op dat oogenblik bekende wetten der electriciteit, zoodat een groot aantal der meest bekende autoriteiten op dat gebied in het eerst geen geloof aan de uitvinding wilden slaan en meenden te doen te hebben met bedrie gerij of hallucinatie; ten tweede omdat de ont dekking van dit vermogen der electriciteit op hetzelfde oogenblik plaats had door tweeperso nen die elkander geheel onbekend waren. Voor zeker hebben de eerste toestellen een algehtele wijziging oudergaan; de hoofdzaak is echter de zelfde gebleven en zoowel Graham Bell als Elisha Gray zullen eeuwig beroemd blijven door deze uitvinding. De geschiedenis der uitvinding is een ware roman. Wij laten haar hier volgen: Den 24en Februari 1876 was de directeur van het bu reau der patenten in New-York bezig aan zijne da- gelijksche zaken,toen er aan de deur werd geklopt. Tik, tik! „Binnen!" „Ah! is u het mijnheer Patrick," zeide de directeur, waaraan heb ik uw bezoek te danken?" „Een verzoek om een octrooi." „Van wien?" „Van den heer Graham Bell." „Mijnheer Graham Bell, professor aan het doofstommen-instituut te Boston?" „Dezelfde." „En voor welke uitvinding?" Er is alzoo eene inniger toenadering ge komen tusscken Rome en de meeste Euro- peesche machten. Als men de geschiedenis nagaat, dan is men genoodzaakt te erken nen dat het Pausdom in aanzien en be teekenis aanmerkelijk is toegeuomen. Welke vorderingen, welk een vooruitgang heeft meu sinds eene eeuw bij den Heiligen Stoel waar te nemen en hoe heerlijk heeft zijn invloed trapsgewijze en onafgebroken zich ontwikkeld! Steeds dieper en dieper is de idee van deze heerlijke, zegenrijke instel ling in het openbare bewustzijn der mo derne maatschappij gedrongen. De publieke opinie, welke een der mach tigste factoren is der hedeudaagsche maat schappij, is inderdaad in vele landen min der vijandig geworden; zij toont zich even eens minder onverschillig. Men tracht niet meer de eeuwenoude grootheid en majes teit van het Vaticaau te ontkennen of het Pausdom dood te zwijgen. Integendeel het Pausdom trekt meer en meer de aandacht en perst bewondering en eerbied af. In onze eeuw van bloedige overwinningen en materiëele zegepralen komt men vrij alge meen tot de erkenning, dat deze instelling, die slechts eene moreele kracht is en geen andereu invloed dan dien der overtuiging in haren dienst heeft, zooveel levenskracht, zooveel vruchtbaars in zicb sluit. Deze bewonderenswaardigelevendige werkdadigheid van het Pausdom ontstaat door de grootheid, maar ook door de zwak heid van onze periode. De steeds aangroei ende macht en het steeds meer en meer gecompliceerde karakter der algemeeue po litiek, die dagelijks nieuwe vragen opwerpt en omvangrijke blikken in de toekomst opent; de dikwerf meer schijnbare dan wer kelijke tegenspraak tussclmn de burgerlijke en religieuze maatschappij; de behoefte aan moreele krachten en hulpmiddelen, welke zich bij de volken en regeeringen open baart; de noodzakelijkheid, die zich hoe langer zoo meer doet gevoelen, eene hoogste macht te weten, die uitspraak doet in de „Van den telephoou, dat wil zeggen van een toestel, waarmede men het geluid op groote af standen kan overbrengen Ziehier het model. Wil u er keunis van nemen?" Nadat de directeur het verzoek om een octrooi, dat behoorlijk geformuleerd en overeenkomstig de toepasselijke wetten en reglementen der Ver- eenigde Staten opgemaakt was, had gelezen, liet hij het door den zaakgelastigde van den heer Graham Bell tetker.en en deze nam afscheid en vertrok. Dit had plaats te 2 uur. Te 4 uur wordt er weder aan de deur van het bureau geklopt. Tik, tik! „Ah! mijnheer Jonathan," Zfide de directeur, waaraan heb ik uw bezoek te danken?' Een verzoek om een caveat." „Van wien?" „Van den heer Elisha Gray." „Mijnheer Elisha Gray uit Chicago?" „Dezelfde." „En voor welke uitvinding wil de heer Elisha Gray een caveat hebben?" „Voor een telephoon, ten toestel, waarmede men het geluid op groote afstanden kan over brengen." De directeur sprong op van zijn stoel. „Een telephoon? Zijt gij wel zeker van heigeen gij vraagt?" „Ziehier het model van den toestel en hier heeft u de teekening. Wil u kennis nemen van de begeleidende memorie? „Wel natuurlijk, mijnheer Jonathan, onmid dellijk." De zeer nieuwsgierig gemaakte directeur nam, zonder nog iets te doen blijken van de reden zijner verbazing, de memorie en las haar zin voor zin. Nadat hij haar geheel gelezen had, verzocht hij den heer Jonathan om een caveat te tee kenen; maar in plaats van hem te laten lieen- algemeene verwarring van de twisten en in de strijd des geestes; eindelijk ook de wijze en edele houding van Leo XIII, 'tzijn alle oorza ken, welke in verschillende richtingen voor de roemvolle ontwikkeling en algemeeue aantrekkingskracht van het Pausdom zijn werkzaam geweest. Wat ons aangaat, wij die het geloof aan de toekomst van den Heiligen Stoel uit de helderste bronnen putten, wij begroeten in deze toeneming zijner werkdadigheid een beginsel der vruchtbaarheid eu een waar borg voor de toekomst. Zijn werkkring is zoo weldadig eu zoo buitengewoon vrede- lieveud! Mochten toch meer en meer de vooroordeelen verdwijnen ten aanzien van de heilige majesteit dezer religieuze instel ling, wier taak het is de ware beschaving in de wereld te brengen. Mochten toch de Regeeriugeu en de natiën eindelijk tot de erkentenis, tot het begrip komen, dat hoe meer deze verheveu macht in hare legitime sfeer werkzaam is, hoe meer de hartstoch ten tot bedaren komen, de twisten worden beslecht en de conflicten zullen verdwijnen. De Bondsraad zal eerlang 't wetsontwerp ontvangen, waarbij de werking der Soci alistenwet wordt verlengd. De staatsinkomsten van Frankrijk blijken in 1883 fr. 66,607,000 minder te hebben opgebracht, dan waarop zij ge raamd waren. De registratie en zegelbe- o o lasting brachten fr. 11,500,000, het recht op koloniale suiker fr. 7,800,000 minder op dan in 1882. De overige middelen gingen vooruit. Volgens de raming zou het jaar '83 fr. 100 millioen meer hebben moeten opbrengen dan zijn voorganger; het gaf slechts ruim fr. 33,000,000 meer. De royalistische manifestatie, die er aan het station te Parijs heeft plaats gehad, toen de Graaf van Parijs naar Spanje ver trok, heeft geleid tot het in verzekerde be waring nemen van eenige personen in hunne woning. gaan, gaf hij hem eeu wenk om nog even te wachten. „Gij hebt zeker wel opgemerkt" zeide de di recteur, hoezeer verbaasd ik ben over den in houd van uw verzoek. Laat mij u de reden hier van mededeelen. Weet dan, dat nog geen twee uren geleden, uw geachte collega, de heer Pa trick van lrer vertrok, na mij een verzoek te hebben overhandigd om een octrooi voor een telephoon, die, wat het mechanisme betreft, wel is waar eer.igszius verschilt van dien van mijn heer Elisha Gray, maar die in werkelijkheid het- Z'-lfde resultaat oplevert, d. w. z., die woorden overbrengt op verschillende afstanden door mid del van electrische geleiding." Daar mijnheer Jonathan ongeloovig lachte, nam de directeur de papieren, die op het octrooi van den heer Graham Bell betrekking hadden en liet 2e den heer Jonathan zien. „Ik laat u van deze stukken kennis nemen, Mijnheer Jonathan" reide de directeur, „opdat gij zelf de waarheid kunt erkennen van hetgeen ik u mededeel. En ik voeg er bij, dat gij niet kunt loochenen dat de aanvraag van den heer Graham Bell ouder is dan die van den heer Elisha Gray; de eerste toch is heden om 2 uur ingekomen, de laatste eerst om 4 uur." "Ik heb volstrekt geen plan om zulks te ont kennen", hernam de heer Jonathan. "Er zal voorzeker eeu proces volgen tusschen de beide uitvinders en men kan niet weten welke de uit slag zal zijn. Wat ons betreft, wij zijn in deze geheele zaak slechts de tusschenpersonen geweest en kunnen niet anders dan de waarheid der feilen bevestigen. De waardeering er van is de taak van de rechtbank." Na deze woorden vertrok de heer Jonathan. Wat hij voorspeld had, gebeurdeeenige maanden later waren de beide uitvinders in proces. Eeu aantal Frausche kunstenaars, onder welke Géröme, Carolus D.tran, Boulanger, Baudry eu Thomas, hebben een verzoek schrift bij den Senaat ingediend, waarin zij de aanlacht van dit lichaam vestigen op de schromelijke namaak van de Fransche kunstvoortbrengselen en op de bedriegerijen die hierbij plaats hebben. Zij verzoeken mitsdien dat het wetsvoorstel van den heer Bardoux tot waarborg van den artis- tiekeu eigendom zoo spoedig mogelijk aan de orde gesteld worde. Een gezantschap van Corea is te Marseille aangekomen. Het heeft den tocht naar Europa gedaan om een haudelstractaat met Engeland en Frankrijk te sluiten. Het zal eerst te Londen onderhandelen en vervol gens te Parijs. Een Schotsch edelman, die volstrekt niet overrijk is en daarenboven met een groot gezin is gezegend, zond dezer dagen een som van 5000 pond (f 60,000) aan den Minister van Financiën, als bijdrage tot aflossing der Nationale Schuld. Te Windsor wordt het kon. kasteel bui tengewoon sterk bewaakt, daar men een aanslag van de Fenians vreest. Het garni zoen der stad was verleden week Donderdag in de kazernen geconsigneerd en in het park loopeu van uur tot uur patrouilles. Het slot zelf is door eeu keurgarde van soldaten en politiebeambten bezet, meer dan voldoende om eiken aanslag te verijdelen. Volgens eeu brief van bet Ministerie van buiteulandsche zaken, in dato 12 dezer, is er van den bevelhebber van het Britsche oorlogschip Pegasus een telegram outvan- De rechtbauk vau Washington geraakte in geen geringe verlegenheid, want was aan den eeneu kant de beschrijving van den electrischen tele phoon door den heer Elisha Gray meesterlijk en de werking van zijn toestel zoo juist als men maar wenschen kon, aan den anderen kant ver ried de memorie van den heer Graham Bell voortdurende onzekerheid, eu scheen eerder het begin eener uitvinding te zijn, die de electrische telsgraphie tot grondslag, dan eene die bepaald betrekking had op de telephonie. Evenwel, de rechtbank deed uitspraak ten gunste van den heer Graham Bell. Wat voor namelijk dit vonnis rechtvaardigt, is, dat de heer Graham Bell zijne stukken twee uren vroeger had gedeponeerd dan de heer Elisha Gray, maar vooral dat de eerste bepaald octrooi gevraagd had terwijl de andere slechts een eenvoudig caveat had genomen. Men wete, dat in Amerika een uitvinder, die oordeelt dat zijne ontdekking nog niet geheel tot klaarheid is gekomen, voor en aleer hij octrooi vraagt aan het bureau der patenten een caveat kan deponeeren, d. w. z. eene memorie, die het plan, het onderwerp en de voornaamste ken- teekenen zijner uitvinding aangeeft. Op deze wijze vraagt hij btscherming voor zijn recht van octrooi, tot hij zijne ontdekking geheel tot klaarheid zal hebben gebracht. Hij betaalt daarvoor 20 dollars, die hem later bij het nemen van octrooi in mindering worden gebracht. Ontvangt het bureau, binnen één jaar daarna, aanvrage om octrooi voor een dergelijke uitvinding, dan wordt de eigenaar van het caveat hiervan in kennis gesteld en kan in verzet komen. Omdat hij dus slechts een caveat gevraagd had verloor Elisha Gray zijn procés.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1