NIEUWE No. 763. Zondag 20 Januari 1884 de Jaargang. Dc politieke ontwikkeling van Frankrij k in 't afgeloopen jaar. 0,06 De oudste krant der wereld. 1 UILENHUI GOIIRAIT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiteu Haarlem franco per post. Afz jnderi jjke Nummers 0,85 1.— Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUEEAÏÏ: St. Jansstraat Haarlem. lïU.-LH AGITE MA NON AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant, Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers K P P E R S LAUKET. Rijk aan onlusten van eiken aard, aan binnen- en buitenlandschen strijd, overrijk aan gewaagde ondernemingen is de geschie denis der politieke ontwikkeling der derde glorievolleRepubliek in het afgeloopen jaar. 1883 droeg den stempel der onze kerheid duidelijk op 't gelaat. De heden- daagsche toestand der Fransche Regeering, de voortdurende veranderingen van Kabi net en systeem onder een zwakken presi dent, een en ander maakt het Fransche volk tot een speelbal eener partij, die alle middelen goedkeurt, als ze maar tot haar doel leiden. Eu dit doel is: de teugels van het bewind, een plaats in het ministerie te veroveren, al is het slechts voor enkele maanden of weken. De Fransche staats lieden* onzer dagen verstaan de kunst om in korten tijd de positie hunner persoon en die hunner partij te exploiteeren. Men behoeft slechts bij elke Kabinetsverandering te denken aan de steeds wederkeerende sscliifting en zuivering* der voornaamste staatsambtenaren. Het jaar 1883 zag in Frankrijk wederom drie Kabiuetten. Nu, drie minister-crisissen in een jaar, 't behoort voor Parijsche be grippen nog niet tot de merkwaardigheden. Het begin van het jaar vond het krachte- looze ministerie Duclerc aan de spitse der zaken. Toen in den nieuwjaarsnacht de meest populaire man der Republiek, Gam- betta, overleed en weinige dagen daarna de dood ook Frankrijks besten generaal,Chanzy, verraste, ontstond er, zooals te verwachten was, eene algemeene verwarring en eene radeloosheiddie slechts door een ijzeren vuist en een sterken wil konden getrot seerd worden. Deze kracht bezat echter noch Grévy, noch zijn kabinets-chef Duclerc, die trouwens op 't ziekbed gekluisterd lag. Zoo was dus de crisis onvermijdelijk en ten slotte kwam er den 28sten Jan. een soort van ministerie d'affaires met Falbères aan het hoofd, een samenraapsel van mannen, die den meineedigen Generaal Thibaudin tot hunne corypheeën telden en die geza menlijk totaal ongeschikt waren om de teugels van het bestuur in handen te houden. Gambetta's dood maakte op het Fransche volk daarom een blijvendenen diepon indruk, aangezien hij de eenige man was die bij de groote massa, op welke wijze dan ook, geloof en vertrouwen had weten te ver werven. Doch Gambetta's ster was reeds lang voor zijn dood bedenkelijk verbleekt en zoo is zijn naam in een kort tijdsbe stek spoediger vergeten geworden dan men had kunnen verwachten. Den dood des ex- FEU1LLETON. Postzegels. Te Parijs, in de Avenue Marigny, niet ver van de Elyseesche velden, bestaat een postzegel beurs, welke eenig ir, haar soort mag genoemd worden. Vroeger was de poslzegelliandel voornamelijk ge vestigd in het bekende hotel Drouot. Spoedig werd een wezenlijke beurs opgericht, welke eerst 'u den tuin der Tuilerieën, later in dien van het Luxemburg en thans in de Avenue Marigny gehouden wordt. Iedere stand, leeftijd en natio naliteit is er vertegenwoordigd. Van den school knaap, die van zijn zakgeld schuchter zijne eerste inkoopen doet, tot den hertog van Galliera, die de grootste verzameling ter wereld bezit. Deze verzameling moet eene waarde van I1/» millioen fr. hebben. De nog jonge Hertog heeft alleen voor deze schatten een huis in de Ene du Coq, en de daartoe behoorende bibliotheek in het hotel Galliera in de Eue Varennez bevat 300 deelen. Deze verzameling zal eerst dan voor liefhebbers dictators trachtte Prins Jeröme Napoleon voor zijn doel te exploiteeren. Het manifest dat hij den 16deu Jan. op de muren van Parijs liet plaatsen,gaf aanleiding tot 'sprin sen gevangenneming, ofschoon deze daad het beste getuigenis gaf van de onbekwaam heid vaa het ministerie Fallières. Men over schatte de beteekenis vau het appel au peuple en toen na de uitspraak van het gerechtshof, Prins Jéröme weder in vrijheid werd gesteld, kou hij constateeren dat zijne vijanden hem door de arrestatie een goeden dienst hadden bewezen. Plon-Plon was eensklaps een populair man geworden. Ernstige gevolgen heeft deze coup d'état in miniatuur, niet gehad; het Fransche volk is bijster kort van memorie en wie in en kele dagen geen groote resultaten kan aan wijzen, wordt spoedig totaal vergeten. Ook is de openbare strijd tusscken de twee nu ances der Bonapartisten (de Jéromisten en Victoristen) geenszins geschikt het prestige der partij te verhoogen. Tengevolge van Pion-Plons coup d'état had een bijna ziekelijke angst voor mo narchale woelingen zich van de Regeering meester gemaakt en zelfs nadat het door de Kamer van afgevaardigden voorgestelde verbanningsdecreet door den Senaat ver worpen werd, was fben niet eerder tevre den, alvorens Thibaudin de Prinsen van Orleans uit hunne militaire betrekkingen had verwjjderd. Deze gebeurtenissen, die de aandacht verwekten van het betere deel des volks en niet minder de kort daarop volgende val van het ministerie Fallières en de vervelende opvolgende kabinetseri- sissen gaven den anarchisten en commu nisten de beste gelegenheid, in troebel wa ter te visschen en in allerlei publicatiën van hunne kracht te doen blijken. Het nieuwe ministerie Ferry, met Challemel- Latour, Waldeck-Rousseau en Thibaudin scheen zjjne beide voorgangers de baas, het ontwikkelde ten minste eene zekere zelf standigheid en beslistheid, zonder echter ook maar in één geval juist te treffen. De regeering van het ministerie Ferry be staat eigenlijk uit eene serie dwalingen en misslagen en slechts de strenge maatrege len van bestuur hebben dit ministerie boven water gehouden. De anarchistische woelin gen werden met buitengewone strengheid bestreden; Louise Michel, die tot een plun dering van bakkerswinkels had aangehitst, kreeg acht jaren gevangenisstraf en de Re geering toonde in 't algemeen bij elke ge legenheid aan de communisten, dat zij het plan had hunne buitensporigheden met de wapens in de hand te keer te gaan. Het aantal der grootere anarchistische demonstratiën bepaalde zich dan ook ten- te zien zijn, als zij compleet is. De bibliothe- karis gelooft echter, dat nog ongeveer negen jaar voor het compleieeren en classificeeren noodig zullen zijn. Hoewel postzegels iu de oogen van het groote publiek meestal papiertjes zijn, die voor een paar centen, en als het koog gaat, voor een paar gulden per stuk verkocht worden, moet men verbaasd staan over de kolossale sommen, die in dit artikel omg( zet worden. De zeldzaamste Fransche postzegel bijv., die van 1 fr., oranje, van 1849, wordt, gebruikt, met 60 fr., onge bruikt, met 200 fr. betaald. Van de eerste uitgave der Sandwichseilanden van 1852, welke op de eilanden zelve gedrukt zijn, wordt voor goed geconserveerde exemplaren gaarne een dui- zendfrank-biljet gegeven. Denzelfden prijs hebben de beide Reunions, eveneens van 1852. De rara avis aller postzegels is echter die van het eiland Mauritius van het jaar 1847. Onverschil lig of zij rood of blauw, gebruikt of onge bruikt is, wordt zij voor de kleinigheid van 1500 fr. verkocht. Voor de zoogenaamde Mulready- couverts van Engeland betaalt een liefhebber gevolge van de houding van het ministerie tot den aanslag in Lyou, de onlusten te Parijs en tot den storm op het raadhuis te Roubaix. Tengevolge van het groote anar chistenproces zijn de plannen der anar chisten aan het daglicht gekomen. De Re geering is derhalve op hare hoede en de communistische agitatie heeft eene voor zichtige en afwachtende houding aange nomen. Generaal Thibaudin kon zich niet langer staande houden; zijn meegaan met de ra dicalen, de minachting van edeldenkende menschen, leidden, niettegenstaande bij zich op zijne manier door het prinsen-decreet voor de republikeinsche zaak verdienstelijk had gemaakt, tot zijn val. Zijne portefeuille ging over in de handen van Generaal Cam- penon. De wet waarbij op voorstel van Thibaudin tot oprichting eener vesting artillerie werd besloten was het eenige re sultaat van Tbibaudins ministerschap. Ka mer en Senaat hebben behalve deze en nog eenige financiëele wetten, in het afgeloopen jaar ook nog eene wet van groote betee kenis, doch van betreurenswaardige strek king uitgevaardigd, Is de wet op de rech terlijke macht, waardoor de Regeering de macht heeft die ambtenaren te ontslaan, welke zij gevaarlijk acht voor het bestaan der Republiek, eene wet die tot schande strekt voor een land, dat het woord vrij heid op zijne banier geschreven beeft. De economische ontwikkeling van Frank rijk leed voortdurend ouder den ougezon- den invloed der politieke ondernemingen in het buitenland. De gevolgen van den schok, die de industrie en de geldmarkt reeds in het jaar 1882 hadden ondervonden, konden door de gesloten overeenkomst met de spoorwegmaatschappijen niet her steld worden. De staatspapieren leden door de ondergane verandering eene groote da ling op de beurs, terwijl de exporthandel slechts zeer ongunstige resultaten ople verde. In de binnenlaudsche politiek heerschte de cultuurstrijd, door den beruchten Paul Bert geprovoceerd. In haar streven om de Geestelijkheid aan hare bevelen te doen gehoorzamen, veroorloofde de Regeering zich de meest gewelddadige handelingen; zij besnoeide het budget van eeredienst, onthield het salaris aan ongeveer 2000 Priesters, die weigerden godsdienstlooze boeken op de scholen te gebruiken en ma tigde zich de brutaliteit aan, Bisschoppen van ambtswege berispingen toe te zenden. Zelfs de kruisbeelden in de scholen en op de kerkhoven moesten ten offer vallen aan de woede der radicalen en de gemeen teraad van Parijs verwijderde niet slechts gaarne 100 tot 125 fr., tn er werden zelfs reeds exemplaren op fijn Chineesch papier voor 525 fr. van verkocht. Te Parijs zijn op 't oogenblik p. m. 150 postzegel-firma's gevestigd, zonder de specialiteiten, zooals A. Maury, Van den Heu vel, enz. Velen dezer handelaars hebben een jaarlijkschen omzet van twee millioen zegels. Het maken van dertigduizend albums, verschaft aan velen, zoowel mannelijke als vrouwelijke per soren, het dagelijksch brood. Zeker is er geen ouder krant dan de Acta po- puli Romano diurna, waarvan een nummer uit het jaar 168 voor de geboorte van den Heiland bewaard is gebleven. Hij luidt woordelijk als volgt: „22 Maart. De consul Licinius was heden niet in den senaat. Er is heden een zwaar onweder gevallen en de bliksem is kort na den middag in een eik bij de Velische heuvels geslagen. In eene herberg aan den voet van den Janusheuvel is het tot een vechtpartij ge- de Liefdezusters uit de hospitalen, maar verbood zelfs de geregelde zielzorg in zieken- en armenhuizen. Terwijl aldus het concordaat met voeten werd getreden, bleef Rome niet rustig tegenover de vervolgingen der Katholieke Kerk in Frankrjjk. De h. Vader richtte in Juni een schrijven, aan den president Grévy, dat blijkbaar eene uitstekende uitwerking heeft tengevolge gehad. Verschillende handelingen der Re geering, des Senaats en der Kamer, bewij zen dat men eindelijk tot de erkeming is gekomen, dat de vijandelijkheden tegen de Katholieke Kerk slecht3 dienen om het republikeinsche regime en zijn aanzien bij het volk meer en meer te doen ver zwakken. De eenige partij, die nog ridderlijk voor de zaak der Kerk optrad en de Katholieke beginselen openlijk op hare banier ge schreven heeft, de partij der Legitimisten, heeft in het jaar 1883 en gevoelig verlies geleden. Haar hoofd, Hendrik V, Graaf Van Cbambord, stierf na een lang lijden den 24sten Augustus op het kasteel te Frohsdorf op Oostenrijkschen bodem. De politieke erfenis van den kinderloozeu Graaf ging over op de jongere Bourbon- sche linie, op de Prinsen van Orleans en hun hoofd, den Graaf van Parijs. Voor den uiterlijken schijn heeft er tusschen de aanhangers der beide vroeger gescheiden puifii«n JpiTiegitimipton gjj Orleanisten eeue verzoening plaats gehad; doch deze was slechts een gevolg der noodzakelijkheid; vele voornam e Legitimisten hebben zich van de gansche beweging terug getrokken en met Hendrik V hunne hoop begraven. De vooruitzichten van den Graaf van Parijs kunnen derhalve nog geenszins schitterend genoemd worden. Hoe meer de Republiek zich tegenover de overige machtige Staten van Europa geïsoleerd heeft, hoe grooter de drang is geworden naar uitbreiding der koloniën. In het afgeloopen jaar ontstond de Tong- kin-quaestie en de verwikkelingen met het Hemelsche Rijk. Tongkin was echter niet het eeuige gebied waarnaar Frankrijk haakte. Brazza trachtte aan de Congo Frankrijks bezittingen te vermeerderen en kwam daardoor in botsing met andere Koloniale Machten. In Afrika was Mada gascar het doelwit der Fransche annexatie- lust en onder een zeer gezocht voorwend sel ondernamen Fransche troepen een veld tocht tegen de bewoners van laatstgenoemd land. Het verloop der Tongkin-quaestie be hoeven we niet te herhalen. Spoedig werd het duidelijk dat China geen plan had van zijne rechten op Annam afstand te doen en ook de beleedigende wijze, waarop de komen, waarbij de waard van de herberg „de Beer met den helm" zeer zwaar gewond is. De Aedilis Titinius heeft de vleeschhouwers beboet, omdat zij het volk vleesch verkocht hebben ronder het eerst van ambtswege te hebben laten nazien. Voor het geld van de boeten werd ter eere van de godin eene kapel gebouwd. De wisselaar Ausidius, vau het wisselkantoor „In het Cimbrische schild," is met achterlating van een menigte schulden op de vlucht gegaan. Hij is echter op zijne vlucht ingehaald en omdat er van het geld, dat bij hem belegd is, nog niets verloren was, heeft de praetor Fontejus hem veroordeeld om al de stortingen onmiddellijk terug te geven. De rooverhoofdman Deniphon, die door den legaat Nerva gevangen werd genomen, is heden aan het kruis genageld. De Carthaagsche vloot is de haven van Ostia binnengeloopen. Er zijn een paar berichijes bij, ziet men, die nog wel eens in de bladen van onzen tijd voor komen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1