bïnnenl ii\D. BUITL A 1\ ÏK Chineesche Gezant door den Minister van buitenlaudsche zaken te Parijs werd be handeld heeft geen doel getroffen. Markies Tseng wist de openbare meeniug in Frank rijk tegen Challemel-Latour op te zetten en laatstgenoemde heeft tengevolge van zijne ongelukkige handelwijze tegen China eindelijk zijne portefeuille aan den Minis ter-President Ferry moeten overgeven. Deze nu vindt alle middelen in de Tongkin- quaestie goed, als men hem slechts de meerderheid in Kamer en Senaat kan ver zekeren. Hij schrikte zelfs niet terug voor het publiceeren eener vervalsehte depeche van Tricou en het gevolg van deze af keurenswaardige manipulatie is niet uit gebleven. De Tongkin-voorstellen werden aangenomen en de overwinning bij Soutay heeft de Franschen met de handelingen van den premier verzoend. Het is voor het algemeen welzijn te hopen dat er tengevolge van de Tongkin- quaestie geen oorlog zal ontstaan tusschen China en de Fransche Republiek. Zulk een oorlog zou overigens niet alleen voor de in China wonende Christenen, maar ook voor de handelsbetrekkingen met Europa van de slechtste gevolgen zijn. Laten we dus wenschen dat de quaestie door beide landen in der minne worde opgelost. Of deze weusch vervuld zal worden, wagen we heden niet te beslissen. In de Belgische Kamer heeft gisteren de Afgevaardigde Jacobs de aandacht der Re geering gevestigd op de ontevredenheid, veroorzaakt door het voorgestelde ontwerp tot heffing eener belasting voor het ge bruik der kaden te Antwerpen. Door den Minister van Financiën werd geantwoord, dat tusschen de Regeering en de stad Antwerpen onderhandelingen worden gevoerd over de opbrengst der kade-gelden. Er is nog geen cijfer bepaald. Het cijfer van zeven frank per meter, door sommige bladen genoemd, is nog niet vastgesteld. In de handels- en nijverheidskringen van Duitschlaud worden de plannen zeer druk besproken, welke door leden derVolks- vertegenwoordiging der Yereenigde Staten worden beraamd, om wraak te nemen over het verbod tot invoer van gezouten vleesch binnen Duitschlaud. Als men te Washing ton besluiten mocht, geen wijn uit Duitsch laud meer toe te laten dan tegen zeer hooge rechten, dan zouden velen wenschen, dat Duitschland ook het invoeren van ijzerwerk uit den vreemde geheel verbood. Voor de N.-Amerikaansche fabrieken zou zulk een maatregel zeker hoogst nadeelig werken. Vermoedelijk zal men te Washington wel niet tot het uiterste middel overgaan. In het Pruisisch Huis van Afgevaar digden zijn de diseussiën aangevangen over de Rentebelastiug. Naar enkele uiterlijke teekenen te oordeelen, is de Egyptische schatkist nog niet genoeg bezwaard in de oogeu van Egyptes beschermers. Het Eugelsche Gou vernement heeft althans weer twee adsis- tenteu toegevoegd aan de administratie van den Khedive. Ieder van deze heeren ontvangt 2100 pond sterling 'sjaars voor zjjn diensten. Bradlaugh heeft dezer dagen andermaal in het openbaar aangekondigd, dat hij na de vacautie zijn zetel in het Lager huis wil gaan innemen, ja dat hij aan het Huis geen dag rust zal laten eer hem recht is geschied. GEMENGDE BERICHTEN. Voor pakketten met aangegeven waarde zijn door de postadministratie thans blauwe adres kaarten ingevoerd. Op deze kaarten moet de waarde in letters worden uitgedrukt, en tevens wordt daarop vermeld, over welken spoorweg het pak ket verzonden wordt. Attesten van geneeskundigen, bij verzoek schriften overgelegd, moeten, op gezegeld papier geschreven zijn. De Regeering heeft dit herinnerd, omdat het veelal wordt verzuimd. Amsterdam, 13 Jan. Door wijlen den heer A. G. Flipsen is een som van 1000 besproken aan het gesticht //de E.-K. Ziekenverpleging" alhier. Neerbosch. 18 Jan. De landbouwer B., die van de markt te Nijmegen huiswaarts keerde, viel voorover van zijn wagen. Het rad ging hem over de borst, en na een paar dagen vreeselijk lijden, is hij aan de gevolgen bezweken. Hij laat eene weduwe met 7 kinderen achter. Utrecht, 18 Jan. Aan 's Rijks Munt alhier worden thans voor 20,000 halve centen aan- gemunt. Deventer, 18 Jan. De werkman, wien Maan dag-avond a'lhier een stuk ijzer bij het lossen daarvan aan het spoorwegstation op het hoofd viel, is Dinsdag-middag in het ziekenhuis alhier over leden. Hellouw, 18 Jan. Gisteren-namiddag is een kind van 5 jaar alhier, terwijl het in de nabij heid van het ouderlijke huis speelde, in eene gracht gevallen en daaruit levenloos opgehaald. Westzaan, 18 Jan. Dezer dagen heeft de hoofdonderwijzer L. Vroegop een kind van J. V. dat onder het spelen in het water was gevallen, uit dien gevaarlijken toestand gered. Velzen, 18 Jan. Dinsdag 11. is onder deze gemeente een jachtopziener, zekere H., waarschijn lijk door een strooper deerlijk mishandeld, in be- wusteloozen toestand in een bosch gevonden. Zijn uiterlijk droeg de sporen eener vreeselijke worste ling. Oud-Beierland, 18 Jan. In de drie eerste dagen dezer week werden alhier weder 7 geval len van pokken aangegeven, en 1 sterfgeval. Arnhem, 18. Jan. Er loopt in deze gemeente een gerucht, dat last zou gegeven zijn tot het opgraven van het lijk van een in Mei van het vorige jaar overleden inwoner dezer stad. Een berijmde uitgave van de B e 1- gische grondwet zal bij gelegenheid van de Ant- werpsche tentoonstelling het licht zien. De „dichter", die de constitutie in het kleed der poëzie stak, heet Félix Coveliers; hij berijmde de 139 artike len in 2400 verzen. Het zal nu voortaan den Belgen gemakkelijk vallen de wet te kennen, zooals van iederen burger verondersteld wordt. Men zal haar bij wijze van uitspanning reciteeren. Wie weet of zij nu niet ook op muziek gezet en zoo goed als andere liederen langs de straten gezongen wordt. Van het Hauptzoll-kantoor te Em. merich werd te Boskoop het telegraphisch be richt ontvangen, dat boomen en planten in Duitschland weder toegelaten worden. De Beier sche Kamer telt 158 leden. Men heeft berekend, dat zij gedurende deu zit- tingstijd dagelijks elk 10 Mark bezoldiging ontvan gen en dat met de kosten van druk, stenographic en beambten elke zitting, die gemiddeld 4 uren duurt, 2400 Mark kost. Een redevoering van 1 uur komt het land dus op 600 Mark te staan. Hoevele der redevoeringen dat geld waard zijn wordt niet vermeld. Als eene bizonderheid kan wor- rermeld, dat onder de ingeschreveneu voor de nationale militie in Barradeel dit jaar iemand voorkomt, die zeker voor goed onder de maat doorloopt. Op de kousen gemeten,'heeft dit jonge- mensch eene lengte van 1231 Millimeter (streep.) In de Berlijnsche burgerkringen is een beweging tegen de tweegevechten ontstaan. Verscheidene voorname fabrikanten staan aan het hoofd daarvan. Men wil in de hoofdstad een vergadering houden van personen uit alle rangen en standen en een vereeniging stichten met vertakkingen in alle oorden des lands. Die vereeniging zal niet alleen door het verspreiden van gtschriften en door voordrachten werken, maar ook trachten den onrechtvaardig beleedig- den bescherming te verschaffen en de uitdagers te straffen, door hen zooveel mogelijk van he[ maatshappelijk verkeer buiten te sluiten. De welbekende restaurateur Char les Delmonico zoo wordt uit New-York ge meld liep dezer dagen in een aanval van waanzin zijn woning uit en keerde niet meer terug. Zijn lijk werd gevonden in de Oianje-ber- gen, waarheen hij zich te voet begeven had en waar hij door honger en koude was omgekomen. Een nieuw gemak van den telephoon hebben de burgers der Amerikaansche stad Boston. De directie der telephoon maatschappij heeft een inrichting gemaakt, waardoor de geabonneerden voortdurend op de hoogte gehouden worden van den juisten tijd. Om dien te weten te komen be hoeden zij niemand op te schellen met de vraag „tijd?" zorals teAmst., maar zij hebben niets te doen dan even hun telephoon aan het oor te houden en de slagen te tellen die zij hooreu en die hun de uren en minuten aangeven. Zoolang de tele- phoongeleiding met een andere is verbonden, is die uurwerkverbinding afgebroken. Vlug. Een uitgever te Ne w-Y o r k, die vóór alle anderen eene vertaling het licht wilde doen zien van het bekende Sara Barnum van Marie Colombier, trof eene overeenkomst met 59 vertalers, 's Middags te 1 uur begonnen dezen hun werk; 's avonds te elf uur was de copie in handen der zetters; den volgenden namiddag werd het boek, 350 bladzijden groot kant en klaar verkocht. Voor de papierfabricage heeft men weer een nieuwe en uitstekende grondstof gevonden in het witte mos, dat in enorme hoe veelheden in Zweden en Noorwegen wordt aan getroffen. De eerste fabriek, waar papier uit deze stof zal worden vervaardigd, richt men thans in Zweden op. Het mos-papier moet buitengewoon sterk zijn en alle qualiteiten van papier, uit andere grondstoffen bereid, in zich vereenigen. Het bezoek te Rome van den D u i t- schen Kroonprins is niet zonder invloed gebleven op het Italiaausche leger. De volle baard van den Prins maakte aan het Hof een zoo goeden indruk, dat Koning Humbert, kort na het vertrek vau zijn gast, het gewichtige besluit uitvaardigde, dat voortaan de officieren van zijn leger hun baard mogen laten staan, hetgeen hun tot dusver ver boden was. Er wordt thans hier en daar veel geijverd voor het plan tot het doorboren van den grooten St. Bernard. Er is eergisteren te dier zake te Parijs eene bijeenkomst gehouden, die bijge woond werd door den kolonel Roudaire, dr. Pietra Santa en andere vakmannen. Er werd een voor stel aangenomen om den wensch kenbaar te ma ken, dat er eene overeenstemming tusschen Frank rijk, Zwitserland en Italië voor deze onderneming bereikt moge worden. Een dure orchidee. Op een dezer dagen door de heeren Protherae Morris te Londen gehoudeu veiling werd een door den heer J. Sander van St. Albans ingevoerde variëteit van „Catt- leye percivoliana" door de bekende orchideeën- kweekers Veitch en Zn., voor den prijs van 100 guinjes gekocht. Dezer dagen heeft op klaarklich- ten dag een allerbrutaalste diefstal plaats gehad in de Panaalsteeg bij den Korten Nieuwendijk te Amststerdam. Er is daar een onbewoond huis, waarvan bij het aforeken van het belendend per ceel een zijmuur is weggenomen. Nu kwamen er Maandag twee mannen, oogenschijnlijk werklieden, met eene kar om „eene karrewei te verrichten". Zij braken al het ijzer, zink en lood van het huis af en voerden het per handkar weg. De naaste buurman, in de ouderstelling, dat alles in den haak was, vroeg hun heel beleefd, of zij toch vooral zijn dak niet zouden beschadigen: zij be loofden daarvoor te zullen zorgen, als „meneer maar een kopje koffie gaf". Uit een gevoel van dankbaarheid hebben zij toen, op den koop toe, ook 's mans lood van het dak verwijderd. Het is daarna gebleken, dat zij geheel op eigen ge zag handelden niet alleen, maar ook met minder eerlijke bedoelingen, want zij hebben, na twee dagen werk, het lood enz., bij een uitdrager te gelde gemaakt. Uit latere be-ichten blijkt dat de politie de dieven reeds heeft ingerekend. Boven het Rijksmuseum te A m- sterdam zal een bronzen beeld verrijzen. Het Nbl. v. Ned. vraagt, of het eerlijk is tegenover de vaderlandsche industriëslen en kunstenaars, dat dit beeld buitenslands is vervaardigd. Dezer dagen kwam het aan de grens aan. De fabrikant had gemeend, dat het Rijk voor zijn bestelling geeu inkomend recht zou heffen; maar de ambtenaren hadden daartoe geen instructie en, had de afzen der niet toegegeven, zij zouden het beeld hebben benaderd! Onlangs kwam te Berlijn een bui- tenmeisje een dienst zoeken. Zij vond eene familie waar men haar onmiddellijk in dienst nam. Den volgenden morgen zond men haar uit om zuur kool te halen, maar na het doen van haar bood schap kon zij zich niet alleen het huis waar zij in dienst was niet meer herinneren, maar zij was ook den naam van haar meester glad vergeten en zij dwaalde met haar zuurkool langen tijd door de straten rond. Aan het verhuurkantoor, waar zij geweest was en dat zij zich nog herin nerde, gaf men haar een huisnummer op, maar dit bleek verkeerd te zijn, en zij wist eindelijk geen anderen raad, dan de hulp der politie in te roepen. Zij bleef tot den volgenden morgen in het bureau en intusschen gelukte het, na veel telegrapheeren en onderzoeken, het juiste adres van haar meester te vinden. Daar kwam de vermiste, eindelijk met de zuurkool weer behouden terug. Bij den Penningmeester van het Hoofdcomité voor de ramp in Nederl. Indië is f 368 488. 187j bij de Ned. Handelmaatschappij f 140 326.971/» dus te zamen f 508 815.16 ont vangen. De komeet van 1812 is thans met het bloote oog zichtbaar. Bij het sterke maan licht is het verkieslijk, als men den staart van den zwerveling wil zien, een gewonen tooneel- kijker te nemen. De komeet beweegt zich in eene hemelstreek, waar geen helder lichtende sterren zich bevinden. Is de volle maan voorbij, dan behoort men tusschen 6 en 8 uur in den avond in het Zuid-Westen te zien; de staart heeft dan eene opwaartsche richting. Albeit Wolff neemt in de „Figaro" de partij op voor zekeren Alfred, een pseudo niem, waarachter zich waarschijnlijk de auteur van het artikel zelf verbergt, tegen den huis eigenaar Anatole, die een deel van zijn nieuw gebouwd hotel, zeer comfortable ingericht, voor 8000 franks in de maand aan gemelden Alfred verhuurde, Toen Alfred zijn nieuwe woning be trokken had, in 't vooruitzicht van een kalm verblijf, uitmuntend geschikt voor een arbeider met het hoofd, bleek het dat hij letterlijk om ringd was van pianomuziek, afkomstig van de veertien leden van het gezin des huiseigenaars Anatole. Op zij, beneden en boven Alfred's woning klonken van 's morgens tot 's avonds études van Czerny, variatiën van Herz, brokstukken uit opera's meermalen afgewisseld of geaccompagneerd door het „ror,, ron" van de „frotteurs" der par ketvloeren. De ongelukkige had in één woord geen hotel, maar een muziekdoos gehuurd. De huiseigenaar wil van verwijdering der piano's niets weten, en nu heeft de gemartelde bewoner Anatole voor den rechter gedaagd, met den eisch hem van het geraas te verlossen of anders de verbreking van het liuur-contract met schade loosstelling voor zijn installatie in een onbewoon baar pand. Het werd tijd! De „folie musicale" begon zich bij Alfred reeds in die mate te ont wikkelen dat hij zijn blad het vervolg van een feuilleton toezond, waarin het volgende voorkwam: „Caroline!" riep de burggraaf, „voortaan zijt ge de mijne en de mijne voor altijd! Antwoord! Wat denkt ge hiervan?" „Si, re, mi, fa, sol", ant woordde de gravin." Het Graafschap Kent, „Ie tuin van Engeland", schijnt ook zijn „hygièue" te bezitten. In een plaatsje van dat graatschap, met 1200 inwoners zijn in het afgeloopen jaar slechts vier mannen en vier vrouwen gestorven, waarvan de jongste 50 en de oudste 87 jaar oud was. Te Birmingham stond Zaterdag een man terecht, die bij een twist zijn vrouw met een dolk had gestoken. Hij was daarop naar het polilie-burean gegaan om zich als haar moor denaar aan te geven, maar toen men hem daar terugbracht vond hij, tot zijn blijde verrassing, zijn vrouw nog in leven. Hij drukte haar met blijdschap aan zijn hart. De vrouw verkeerde in een bedenkelijken toestand; zij werd steeds erger en binnen een week was zij overleden. Op haai sterfbed sprak zij met de meeste liefde over haren man, en een paar minuten vóór haar dood ver klaarde zij nog, spoedig naar het gerecht te zul len gaan om zijne vrijlating tegen borgstelling te verzoeken. De beschuldigde was bij zij i verhoor zoo ontdaan, dat men de zaak heeft verdaagd. De „witte olifant" van Barnum is Dinsdag met de stoomboot Tenasserim van Ran goen behouden te Liverpool aangekomen. Tot zijn ontvangst (sic!) waren, behalve de gemachtigden van Barnum, de directeur van den Zool. tuin te Londen, de bekende zoöloog Tegetmeier, de teekenaars van de Graphic en van de Illustrated Londen News en tal van dagblagcorrespondenten op die landingsplaats samengekomen, liet „heilige dier", ofschoon een „witte" olifant genoemd, is eigenlijk aschgrauw met rosekleurige ooren en lichte vlekken aan snuit, kop en schouders. Het dier is 7'/a voet hoog en buitengewoon zachtaar dig. Twee Birmanen, die den olifant goddelijk ver- eeren en hem in geknielde houding, voedsel toereiken, zijn deze rariteit onder de dikhuidigen ter bediening „toegevoegd"; en in het door Koning Tweebaw onderteekend koopcontract is uitdrukkelijk bedongen, dat „de rijke man, die den olifant verwierf, de verplichting op zich neme, hem lief te hebben, hem het leven aan genaam te maken en hem voor ellende te be hoeden". Maar men weet nog niet alles! Twee Boeddhistische priesters zijn te New-York aan boord van den stoomer Alaska naar Engeland op reis gegaan, om de godsdienstige ceremoniën te verrichten, die bij de intrede van het geheiligd dier in „het land der heidenen" voor nood zakelijk wor en geacht en in het contract be dongen werden om het Koninkrijk Birma voor ondergang te behoeden. In Birma heeft men zich door 't geld van Barnum laten verlokken, tot groote ergernis van den echten Birmaan, die van verontwaardiging siddert over deze heilig schennis. Geen wonder dan ook dat de eerste witte olifant, door Barnum uu negen maanden geleden gekocht, te Singapore aangekomen, aldaar door een fanatiek Birmaan vergiftigd werd. „Yung Tolang//, zooals de behouden in Engeland gear riveerde heet, werd daarom met het grootsts be leid met strategische nachtmarschen 700 mijlen van Mandalay naar Mulmein geleid en van daar op een speciale stoomboot naar Rangoen overge bracht. De witte olifant zal eerst gedurende eenige weken in den Zöi. tuin te Londen tentoonge steld worden, men begrijpt onder welken toeloop. Dc laatste Franschman, die den zeeslag bij Trafalgar bijwoonde, is dezer dagen in den ouderdom van 96 jaar overleden. Hij heette Blan en diende bij den slag aan boord vau de Mont-Blanc, welk schip zich in zinkenden toestand moest overgeven, nadat al zijue masten waren weggeschoten. Een jonge Engelschman teSan- Francisco heeft plan, in het voorjaar met zijn tweewieler een reis om de wereld te maken. Hij zal zich van San-Francisco over Ogden, Ornaho en Chicago naar New-York begeven, van daar den Oceaan overvaren, van Liverpool naar Dover op ziju véiocipède reizen, het Kanaal overtrekken en van Frankrijk door Europa, Aziatisch-Turkije, Perzië en Turkestan bezoeken, van daar over China n&ar Shanghai gaan en dan per schip naar San-Francisco terugkeeren. Hij denkt in een jaar tijds de reis te kunnen volbrengen. De reeks van nuttige producten, die de chemie uit koolteer heeft weten te berei den, schijnt nog lang niet afgesloten. Reeds be reidt zij uit dat nevenproduct van de steenkolen- gasfabricage de heerlijkste geuren, de schitterendste verven, de krachtigste ontsmettingemiddelen: thans verrust prof. Fischer te- Munchen de wetenschap en de industrie wederom met een nieuwe bij drage, nl. een wit kristallijn poeder uit de zwarte steenkool, dat, met betrekking tot de werking op het menschelijk gestel, niet voor de chinine onderdoet, ja nog gemakkelijker in het bloed wordt opgenomen en daar zeer krachtig werkzaam moet zijn tot verlaging van de lichaams temperatuur bij koorts. Dat Munchen levert tegenwoordig merkwaardige professoren. Voor een paar jaren verrastte prof. Bayer de wereld met zijn kunstmatig bereide indigo, thans biedt zijn ambtgenoot Fischer ons een surrogaat voor chinine aan. Naar w ij vernemen, heeft Z. M. de Koning afwijzend beschikt op het verzoek om gratie, ingediend door baron v. H. te Arnhem, die, wegens een vergrijp tegen de zeden, tot een half jaar gevangenisstiaf was veroordeeld. Een brouwer in Westfalen liet nog laat in het najaar met het maken van een kelder beginnen; maar, hoewel hij een groot aan tal arbeiders gebruikte, het uitgraven van den grond vorderde bijna niet. Op eens echter werden de werklieden met een wonderbaren ijver bezield. Zij werkten van den ochtend tot den avond met voorbeeldige vlijt. Door storm- noch regenvlagen lieten zij zich weerhouden en hunne etensuren bekortten zij zooveel mogelijk. Toen de grond diep genoeg was uitgegraven kon men hen slechts met moeite weerhouden van nog dieper door te dringen, en slechts met weerzin scheidden zij van het tooneel hunner werkzaamheid. De brou wer wreef intusschen vergenoegd de handen; hij wist de reden van hun bizonderen ijver. Hij had nl. een ouden pot van aardewerk genomen, daarin een stukje perkament gelegd met de woorden: Hierunter ligt vill Geld begrawe, Und wer et fint, der soil et hawe." en die aanwijzing zoo onder den grond gestopt, dat de werklieden haar den volgenden dag moes ten vinden. Onder Oegstgeest, even buiten Leiden, prijkt thans een rubes met een aantal bloemtrosjes. In gewone omstandigheden is de Meimaand daarvoor de aangewezen tijd. TeBerlijn heeft zich een comité gevormd, 't welk zich ten doel stelt om aan verarmde adellijke personen onderstand te ver- leenen. E«n der bladen merkt op, dat die ver eeniging wel een zeer uitgebreid veld van werk zaamheid zal vindon, daar het aantal hulpbehoe vende adellijken legio moet gerekend worden. Er zijn zelfs onder de koetsiersknechts, lantaarn opstekers, barbiers en grenswachters zeer vele personen, die van adellijken huize zijn. De reden van hun sociaal verval zou bovendien, zegt de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2