NIEUWE No. 764. Donderdag 24 Januari 1884 9e Jaargang. Het nihilisme in Rusland. BUITENLAND. 's Lands wijs, 's lands eer. Eene reeks van verrassingen- Beroep en gemoedsgesteldheid. HURLEMf ABONNEMENTSFB IJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franco per post. 1, Afzjnderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers K P P E R S LAUREY. De Russische Regeering trachtte in den laatsten tjjd door hare persorganen in het binnen- en buitenland de meening te ver spreiden, dat de kracht der revolutionnaire partij gebroken is, gebroken door de ijzeren hand van den .almachtigen Minister.Men kan niet aannemen dat Tolstoï zich wer kelijk zulk eene illusie gevormd heeft, even wel bewijst de verspreiding van dit sprookje dat de Regeering meende, met behulp der genomen voorzorgsmaatregelen de nihilis tische beweging een tijd lang met succès te hebben in toom gehouden. De laatste daad van geweld der nihilisten, het ver moorden van Sudeikin, het opperhoofd der geheime politie te St. Petersburg, bewijst, dat de nihilisten, ondanks de arrestaties welke plaats hebben gehad, ondanks het bjjua volmaakte spionnen-stelsel, niets van hunne werkdadigheid verloren hebben. Met Sudeikin is het hoofd der kolossale ver- volgings-organisatie tegen de nihilisten ge vallen. Op eene onlangs gehouden verga dering werd op formeele wijze het dood vonnis van den wegens zjjue wreedheid ge- haten man uitgesproken, en hij, die door zijner verbazende lichaamskracht gevreesd was, werd door vier gewapende mannen in het huis van een zijner ondergeschikten overvallen en ten slotte vermoord. De aard en wijze van de volvoering dezer misdaad is karakteristiek voor de houding der Re geering tot de nihilistische samenzwerin gen. De moordenaar, die den gefingeerden naam Jablonski voert, is een vroegere ni hilist, die reeds in het jaar 1880 te Odessa ter dood was veroordeeld. Aangezien hij een ambtenaar der Regeering beloofde, ge wichtige nihilistische geheimen te openba ren en zich bereid verklaarde, spiondieusten te verrichten, werd hem bij het transport naar Siberië de vlucht gemakkelijk gemaakt. Jablonski werd toen een zeer bruikbaar lid der geheime politie en verried niet al leen de plannen der samenzweerders, maar ook de samenzweerders zeiven. Men zegt ook dat een aanslag op 's Keizers leven, ongeveer zes weken geleden door de hulp van Jablonski is ontdekt geworden. 't Zij dat Jablonski zijn verraad slechts pleegde, om de regeerings-organen gerust te stellen, dat hij dus in het belang der zaak eenige nihilisten ten offer bracht, 't zij dat dezen in den laatsten lijd zijn leven op ernstige wijze bedreigden, om zich op zijn afval te wreken, Jablonski wist den chef FEUILLETON. Niemand ouder ons wil gaarne bij deu neus genomen worden, noch in overdrachtelijken, noch in letterlijken zin. Dr. Blackmore verzekert ech ter, dat de Arapakoes gewoon zijn, zoo vaak zij een vreemdeling begroeten, diens neus te nemen tusschen duim en wijsvinger. Aan dit gebruik ontleenen zij hun naam. Wanneer bij ons een boer zijn landheer aanspreekt, blijft hij eerbiedig staan met den hoed in de hand, zoo ook een dienstknecht, als zijn meester hem te woord staat. De Maleiers en Polynesiërs gaan echter zitten als hun meerdere hen aanspreekt, en de Chinees zet zijn hoed op. Onze acteurs begeeren allerminst gefluit wanneer rij optreden. En wie wenscht er uitgefloten te worden' Maar Kaf fers, bewoners van Mallicolli, en andere stam men drukken juist door fluiten hun bewondering uit. Het schoone geslacht onder de meest be schaafde volken tracht vooral niet het gelaat te bedekken. Zekere soort van bedekking schijnt er zelfs op uitgedacht te zijn, om er te meer de aandacht op te vestigen. In andere werelddeelen der geheime politie in zijne woning te lok ken onder voorwendsel dat hij hem belang rijke mededeeliugen had te doen, en 't was daar dat Sudeikin zijne onvoorzichtigheid met den dood moest boeten. Hij viel niet alleen als een offer van het nihilisme, maar ook als een offer van het door de Regee ring ingestelde afschuwelijke systeem van het eerloos verraad en van het spionnen- stelsel, 't welk de vermoorde, ongeveer een jaar geleden, in eene oproeping, onder aan bieding van groote belooningen, had in 't aanzijn geroepen. De middelen die met elk menschelijk gevoel in strijd zijn, doch waarvan de Russische politie gebruik maakt om haar doel te bereiken, hebben het opperhoofd der geheime politie in zijne eigen netten verstrikt. Wij willen gaarne gelooven dat de Kei zer zeer ontsteld is tengevolge van de jongste nihilistische gruweldaad; eu als men aan neemt dat het ongeval 't welk den Keizer onlangs op de jacht is overkomen, ook wel een aanslag kan geweest zijn, die geheim gehouden werd, dan ka'n men zich den ge- drukten gemoedstoestand van den mach tigen alleenheersclier zeer gemakkelijk voor stellen. Alexander III wordt van dag tot dag meer eu meer gewaar, dat de door hem en zijne Regeering ingevoerde maatregelen van geweld tot onderdrukking van het re- volutiounair element, geen doel treffen, doch er slechts toe bijdragen om de gis tende ontevredenheid onder het volk te doen toenemen en Ruslauds macht eu aanzien zoowel in het binnen- als buitenland te doen verzwakken. De positie vau den Russischen Keizer was reeds van het begin zijner regeering af geeu benijdenswaardige. Nochtans moet men hem verwijten dat hij in zijne abso lutistische denkbeelden slechts van het ruwe geweld de redding van het gezonken aan zien eu de gefnuikte macht der Regeering verwachtte en dat hij nauwelijks een en kele schrede gedaan heeft, om de door zijn vader ontworpen hervormingen in te voe ren hervormingen die wellicht algemeene tevredenheid in het land hadden kunnen brengen. Het ontslaan van een aantal trou- welooze ambtenaren was niet voldoende om aan het bederf en de gewetenloosheid van het Russische ambtenaarsleger paal en perk te stellen. Het eenige, wat ter bestrijding van het hoogst ontevreden volk gebeurd is, was de kolossale uitbreiding der politie, hoofdzakelijk die der geheime politie, want Rusland bezit (Siberië, Polen, de omhullen de vrouwen het gansche gelaat. Iemand den rug toekeeren, wordt voor eene onbeleefd heid gehouden. Doch de bewoners van sommige gedeelten van Hindostan, van Afrika en van eilanden in de Stille Zuidzee houden het voor een teeken van eerbied, wanneer men zich voor iemand omdraait. Yoor de zeden en gewoonten der menschen bestaan geen regelen, die over de geheele aarde geldig zijn. Een kameel berijden dus schrijft een En gelse h reiziger in zijne „herinneringen" is niet moeilijkmaar het dier heeft voor een nieuweling eenige aardige verrassingen. De ka meel ligt op den grond met alle vier zijn pooten onder zich als een dichtgeknipt zakmes. Gij gaat op het breede zadel zitten, en slaat uwe beenen voor den zadelknop over elkander. Voordat gij dit gedaan hebt, begint er iets als eene aard bevingonder u. De kameel licht eensklaps zijne achterpooten op, en werpt u voorover op zijn nek; en eer gij van dien schok bekomen zijt richt hij zich overeind, en geeft u een ruk dat gij achterover naar zijn staart valt; en terwijl gij Oostzee-provinciëu eu deu Kaukasus buiten rekening gelaten) ruim 670,000 politie-be- ambten, die aan het volk meer dan vier en dertig millioen roebels kosten. Deze enorme machtsontwikkeling in den strijd tegen de geheime samenzweerders, heeft haar toppunt thans bereikt; aldus zal de Re geering langzamerhand moeten bekennen, dat hare middelen uitgeput zijn en dat zij machteloos staat tegenover de woelingen van het onzalige nihilisme. Spoedig ook zal het aan mannen gaan ontbreken, die den moed hebben, in het vooruitzicht ver moord te worden, zich met het uitroeien der nihilisten bezig te houden, 'tls dan ook eene alles behalve aangename werk kring. De noodzakelijkheid om behalve aan in trekking der besluiten betreffende het strenge toezicht op het moordlustige nihilisme, ook aan eene verbetering en hervorming der constitutie te denken, doet zich meer en meer gevoelen. Dat in Rusland geen con- stitutioneele instellingen volgens onzen geest kunnen ingevoerd worden, willen we voor het oogeublik eens aannemen, maar men mag in de beoordeeling der politieke on rijpheid der Russen de feitelijke grenzen niet overschrijden. Ons dunkt dat het Rus sische volk toch wel op eene andere wijze kan geregeerd worden, dan juist met den knoet en den politie-sabel. Voor een vrij zelfbeheer zijn de Russen wel is waar nog niet rijp; dat zij echter te rijp zijn, om zich in 't vervolg eene zoo onwaardige ti rannieke willekeur te laten welgevallen, zooals helaas sinds onheugelijken tijd in Rus land schering en inslag is,zulks hebben, naar onze meeuing, de woelingen der nihilis ten ten duidelijkste bewezen. In de ont wikkelde kringen vau Rusland heerscht geenszins het geloof aan de politieke on rijpheid der Russen; het aantal van hen, die de instandhouding van de autocratische regeering verlangen, is zeer gering. Die meening vindt men slechts bij de oud- Russische, met de Panslavistische nauw verwante partij, welke in Moskau haar hoofdkwartier heeft. De groote meerderheid verlangt vurig naar eene afdoende verbe tering der regeeriijgstoestanden, zij wenscht voornamelijk eene strenge controle over den willekeur der Russische beambten.Deze echter is niet te verkrijgen door eene volksvertegen woordiging en evenmin door een vrije pers. Alexander II heeft reeds een begin gemaakt tot verbetering der toestanden door de op heffing der lijfeigenschap. Ook moet hij nog niet recht weet wat er met u gebeurd is, zet hij zich in beweging met een ongelijken stap die u in het ruime zadel heen en weer, en voor en achterover doet zwaaien. Daar uw ruggegraat niet voor deze beweging geschikt is, geelt gij den kameel de zweep om hem zijn gang te doen veranderen. Daartoe is hij niet onwillig, en eens klaps gaat hij in een snellen draf, die u bij eiken stap een voet hoog opwipt, u van den eenen kant naar den anderen smijt, u door elkaar schudt en uwe tanden al» castagnetten doet ram melen. Een heerlijke lichaamsbeweging voorze ker, maar men moet er van houden Beroepskwalen hebben reeds dikwijls het on derwerp van wetenschappelijke beschouwingen uitgemaakt. Een Fransch geneesheer heeft nu ook beproefd den physiologischen invloed der verschillende beroepen na te sporen, en in eene onlangs verschenen brochure, getiteld: „Beroep en gemoedsgesteldheid," worden de uitkomsten van dit onderzoek medegedeeld. Volgens de opmerkingen van dezen geleerde zijn banketbakkers, bonbonverkoopers, kortom, allen die met zoetigheden omgaan, verdrietige menschen; de omgeving van papier moet stil aan 'teiud van zijn leven het plan gehad hebben een constitutioneelen regeerincsvorm o rj in te voeren. Men zegt dat hij eenige uren voor ziju dood eeue ukase heeft ou- derteekeud, in welke hij de samenstelling van eene volksvertegenwoordiging gelastte. Wij beschouwen dezen stap niet als een roemrijke daad van den vermoorden Czaar, want het was minder de rechtvaardigheid dan wel de vrees voor het nihilisme, die hem de pen in de hand gaf om met de ergerlijke toestanden langzamerhand te breken. Ook hebben wij natuurlijk nooit beweerd, dat in Rusland eene constitutie naar het voorbeeld der Westersche buren moet worden ingevoerd, doch het instellen van een raadgevend lichaam zou reeds eene greote tegemoetkoming aan den algemeenen wensch der natie zijn. Alexander III heeft echter in zijne bijna tweejarige regeering nog niet het minst van de hoogst primi tieve plannen zijns vaders in praktijk ge bracht. De politie-stok is bij hem slechts het middel tot verzoening der ontevreden en zwaar verdrukte bevolking. Ook heden bestaat er nog geen vooruitzicht, dat Alex ander III aan de wenschen zijner naar vrijheid hakende onderdanen zal voldoen. Men kan dus veilig aannemen dat de Russen zeiven te gelegener tijd een einde zullen maken aan de autocratische regeering, eeue gebeurtenis, welke ook voor andere lauden niet zonder groot gevaar zal zijn. De Luxemburgsche Kamer heeft een wetsontwerp aangenomen, regelende de be palingen onder welke de exploitatie, bij wijze van verpachting, van de telegraphische of Ulephonischt lijnen wordt voorbehouden aan deu Staat. Deze exploitatie kan het onderwerp uitmaken van concesssiën krachtens wettelijke bepalingen. Zaterdag nam het Pruisische Huis vau Afgevaardigden een besluit in zake Rei- chensperger's voorstel tot herstel van die artikelen der grondwet, welke indertijd zijn afgeschaft om de invoering der Mei-wetten mogelijk te maken. Het voorstel werd helaas verworpen. Door alle partijen in de Tweede Kamer vau het koninkrijk Saksen, met uitzonde ring van de socialisten, is een voorstel ge daan om de Regeering te verzoeken, een wetsontwerp in te dienen, waarbij de uit oefening van Let bedrijf van tapper, dans huishouder enz. wordt verboden aan ieder, maken, en zoo laat het zich verklaren, dat boek- verkoopers en papierhandelaars bij al hunne be leefdheid toch niet veel spreken. De zachtmoe digste en geduldigste lieden vindt men in de handschoenenwinkels; over 't algemeen werken lederwaren verzachtend op het gemoed. Stoffen, inzonderheid zijden stoffen, moeten toegevend maken, en zoo ook bezitten gezichtkundigen eene bewonderenswaardige bedaardheid De spraak zaamheid en voorkomenheid van de barbiers is bekend, en de kwaadsprekendheid van den scha renslijper en de eeuwige dorst van den borstel maker zijn bijna tot een spreekwoord geworden. Veel met tabak te doen te hebben bevordert d« vriendelijkheidvan daar, dat de sigaren- en tabaksverkoopers altijd zoo beleefd zijn. (Aan de Amsterdamsche beurs hebben inderdaad de „ta- bakslui" den naam van bij uitstek vroolijk te wezen. Red.) Zenuwachtig, prikkelbaar en on geduldig zijn, volgens de verzekering van den geleerden onderzoeker, porseleinverkoopers; bi zonder geduldig en toegevend daarentegen gra veurs, enz. leder vergelijke deze opmerkingen met zijne eigene ervaring, om de juistheid er van te be- oordeelcn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1