B 1 N i\ E i\ L 11\ 1). die »ten gevolge van ongeregelden levens wandel en andere dergelijke oorzaken bui ten staat is om geregeld zijne belastingen te betalen. De bekende schrijver Augnsto Roussel schreef dezer dagen een artikel in de Uni verse. waarin op hevige wijze wordt uitge varen tegen de verwereldlijking der gast huizen. Hij zegt, onder anderen, in terecht verontwaardigde taal, dat de republikeinen de Nonnen en Aalmoezeniers, in een woord den godsdienst, uit de gasthuizen vervangen hebben door danseressen van den schouw burg. In de zmkenzalen, waar vroeger de Priester en do Liefdezuster aan de sponde der sterven den kwamen bidden en zalvende woorden voor elke smart over hadden, worden thans dansfeesten ingericht, vuile liederen gezon gen en onzedige theaterstukken opgevoerd. Onze lezers zullen misschien hieraan twij felen? Welnu, dit is het geval geweest dezer dagen in het gasthuis St. Louis te Parijs.Daar werd in eene zaal, naast die, waar zonder twijfel lieden lagen te zieltogen, die vruchte loos om een Priester gesmeekt hadden, de >opéra polymorphe Louis IX" door het uitschot der Parijzer theater-bevolking op gevoerd. Opera polymorphe Men zou beter gezegd hebben: Opéra pornogra- phique*. Hoe akelig, hoe walgend. Arm, arm Frankrijk! Algemeen juicht men in Engelsch-Egyp- tische kringen de zending van Generaal Gordon toe, schoon men zich niet ont veinst, dat het misschien te laat zal wezen. Inderdaad schijnt de vijand Khartoum steeds dichter en dichter te naderen. En volgens de laatste berichten was de tele- graphische gemeenschap reeds gestoord. De moordenaars van graaf Mailath, Spanka, Piteley en Berecz, zijn door het Hooggerechtshof te Pesth tot den dood veroordeeld. Berecz zal het laatste zijn straf ondergaan en dus aan de anderen de straf zien voltrekken - daar hij, als in dienst bij den vermoorde, de grootste schuldige is. Het nieuwe Spaansche Kabinet verkon digt als zijn programma: verzekering der vrijheid onder handhaving der orde en be vestiging van het koningschap. De Cortes zullen voorloopig slechts ge schorst worden. Eerst over eenige weken verwacht men het ontbindings-decreet, en in April of Mei de nieuwe verkiezingen. Thans zal ook in het Zwitsersche kanton Zurich de wederinvoering der dood straf worden voorgesteld. Zurich zal het eerste Protestantsche kanton zijn, dat in deze op zijne schreden terugkomt. In het kanton Walliserland is de wet tot weder-invoering den 13en Januari 11. in werking getreden. Het voordeelige saldo der Zweedsche begrootiug zal waarschijnlijk bestemd wor den voor een nieuw Rijksdag-gebouw. Het bevestigt zich, dat de Chineezen het eiland Hai-Nan versterken en door mid del van torpedo's in staat van verdediging hebben gebracht. GEMENGDE BERICHTEN. Bij kon. besluiten van 20 dezer is aan den heer F.'sJacob, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Gouv.-Gec. van N.-Indië, ouder dankbet. voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan het land bewezen, en met bepaling, dat voormeld eervol ontslag gerekend zal worden in te gaan met den dag, waarop hij de functiën van Gouv.-Generaal aan zijn opvolger zal heb ben overgegeven; is benoemd tot Gouv.-Gen. van N.-Indië de heer O. van Rees, voorz. van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, met bepaling, dat hij als zoodanig optreedt den dag, waarop hij te Batavia zal zijn aangekomen. Met het oog op de zekerheid, dat in geval van mobilisatie zich al ras behoefte aan officieren zal doen gevoelen, heeft Z. M. de Koning, op voor stel van den Minister van Oorlog, besloten, daarin te voorzien door te bepalen, dat een zeker aan tal militie-onderofficieren tot militie-luitenant bij de corpsen benoemd kunnen worden, na een prak tisch examen. De militie-officieren zijn dcor een zichtbaar teeken onderscheiden van de eigenlijke beroeps-officieren; zij genieten, in dienst zijnde, een jaarlijksch tiactement van f 900 en ontvan gen tegemoetkoming in de kosten van hunne uni form. De Minister verwacht van dezen maatregel o. a. toeneming van het dienstnemen door be schaafde en ontwikkelde jongelieden. De Staten van Zuid-Holland hebben be noemd tot lid der Eerste Kamer, den heer mr. W. II. de Beaufort, oud-lid der Tweede Kamer, met 53 van de 77 stemmen. Tiel, 22 Jan. De ontslagen boekhouder der bank van leening alhier, J. C. van YV., die eenige weken geleden te Antwerpen in hechtenis werd genomen, is hier gevankelijk binnengebracht. - Op 25 December jl. verliet de sigaren maker B. J. G. de ouderlijke woning en keerde r.iet terug. Daar hij vroeger reeds tweemaal, ten gevolge van dronkenschap, te water was geraakt, vermoedde men reeds dat hij op die wijze thans zijn einde wel gevonden zou hebben. Zijn lijk werd gisteren uit de stadsgracht opgehaald. Leiden, 22 Jan. Uit den Rijn, bij de Aal markt alhier, is opgehaald het lijk van zekeren v. d. K.die sedert Vrijdag vermist was. Maastricht, 22 Jan. Alhier is gevankelijk binnengebracht een Duitscher die op heeterdaad betrapt werd op kerkdiefstal te Oud-Valkenburg. Hij was niet aan zijne eerste proef, daar in zijn bezit een kerkboek werd gevonden, dat van een anderen kerkdiefstal afkomstig schijnt te zijn. Renkum, 22 Jan. In een tuin alhier staat een aardbeziënbed reeds geheel in bloei. Rotterdam, 22 Jan. Op het établissement Eeijenoord zijn 31 personen wegens schaarschheid van werkzaamheden, in de ketelmakerij, ontslagen. Daaronder zijn er, die achtereenvolgens 28 jaar lang op die fabriek werkzaam waren geweest. Breda, 22 Jan. Het lijk van den milicien J. S. die sedert Nieuwjaar vermist werd, is in de stadsgracht alhier opgevischt, Amsterdam, 22 Jan. Door de Oranje-sluizen bij Schellingwoude zijn in het afgeloopen jaar 91,253 vaartuigen geschut. Utrecht, 22 Jan. In dc laatste dagen moes ten vele jongelieden, die zich alhier voor vrij willige dienstneming aanmeldden, worden afge keurd tengevolge van oogvlies-ontsteking. Aksel, 22 Jan. Zaterdag-avond, bij aankomst van den laatsten spoortrein uit Ter-Neuzen, had een bijna 70 jarig grijsaard, A. Giebel genaamd, het ongeluk, bij het uitstappen onder den trein te geraken. Beide voeten werden hem afgereden, en reeds des nachts overleed hij aan de ge volgen. Zandvoort, 22 Jan. Tusschen half 5 en 5 uur heden-nacht strandde alhier het Eransche bark schip 1'Independance. De reddingboot slaagde er na groote moeite in, zes man van de uit 8 kop pen bestaande bemanning behouden aan wal te brengen. Het hout, waaruit de lading bestond, drijft gedeeltelijk langs het strand. Het geheel levert een belangwekkend schouwspel op, te meer daar het schip bijna onbeschadigd op het strand is gezet. Later is ook de kapitein van het gestrande schip door de reddingboot gered. Aan het Intern. Geneeskundig Congres te Kopenhagen zullen ongeveer 490 ge leerden deelnemen. In Duitschland is een technische commissie van hooge ambtenaren aangekomen, die door de Rumaansche Regeering werd uitgezonden om in het buitenland de inrichting van de groote koren- en goederen-entrepots te bestudeeren. Na München bezocht te hebben is de commissie naar Hamburg gegaan, en van daar zal zij zich waar schijnlijk naar Nederland en België begeven. De commissaris van politie in het Parijsche quartier du Caire heeft Vrijdag avond een klopjacht gehouden op valsche spelers, die vooral jongelieden lokten en afzetten. Veertig stuks werden opgebracht. Zekere Adam zoo wordt uit Rijssel gemeld werd eenigen tijd geleden in arrest genomen als dader van een moord, op ze keren Delcroix gepleegd, wiens lijk men had op gevischt. Adam bleef pertinent den moord ont kennen, en bij gebrek aan 'oewijs werd hij weder vrijgelaten. Dezer dagen nu voor zijn handel hij deed in beenderen de straten van Mou- veaux, bij Tourcoing doorloopende, bevond Adam zich eensklaps tegenover een concurrent, wat hem, natuurlijk, boos maakte. YVie schetst echter zijn ontsteltenis, toen hij, naderbij gekomen in zijn concurrent denzelfden Delcroix herkende, dien hij heette vermoord te hebben, 't Scheelde weinig of hij ware in zwijm gevallen; doch de andere, zijn van schrik verwrongen gelaat ziende, trad op hem toe, en deelde hem mede, dat hij Rijssel verlaten had, om het bedrijf vau bjenderenkoopman, 't welk hem zeer winstgevend was voorgekomen, uit te oefenen, en thans gevestigd was in een stadje aan de Belgische grens. Adam ging te Rijssel onmid dellijk de politie in kennis stelles van het ge beurde, en deze, de rechter van instructie en de getuigen, die in den drenkeling Delcroix herkend hadden, stonden, natuurlijk, niet minder verbaasd dan hij. Door bemiddeling van de Neder- landschc Handel-Maatschappij zijn weder f 16,000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Ba tavia; in het geheel derhalve f 510,000. Na onze jongste opgaaf zijn we- der 68 vreemdelingen, waaronder 8 vrouwen, door de justitie over de grenzen van het Rijk verwij derd; 31 als zijnde zonder middel van bestaan, 33 wegens gemis van papieren, 1 wegens lai.d- looperij en 3 wegens bedelarij. De voddenrapers te Parijs, die door de bekende verordening van den prefect der Seine van hun bestaan zijn beroofd, hebben ten getale van verscheidene honderden eene bijeen komst gehouden, om op te komen tegen den nieuwen maatregel van den prefect. Het was eene rustige vergadering, waar ook vrouwen met hunne kinderen verschenen waren. Er werd gezegd dat men slechtsdoor wettelijke middelen zou trachten de intrekking van de bedoelde verordening te ver krijgen, en dat alzoo de bevolking, evenals tot vóór 15 Januari, de vuilnisbak of mand 's avonds laat op de voetpaden zou mogen leegwerpen, waar de voddenrapers, vóór de komst van de vuilniskar, met zijne haak er zou uithalen wat van zijne ga ding was. De verorderiug van den prefect, werd voorts gezegd, kon op geen ongelegener tijd gekomen zijn; de nood toch ouder de arbeiders klasse was buitendien al groot genoeg. Het ge meenteraadslid Joffrin was ter vergadering ge komen. Hij heeft de voddenrapers gezegd dat hij den prefect in deu Raad zal inlerpelleeren over zijn maatregel. De vergadering nam een adres aan, dat den 21 dezer door eene deputatie den prefect overhandigd zal worden. Ba France en eenige andere bladen hebben de voddenrapers eenige duizenden franks ter ondersteuning doen toekomen. De tandenfabrieken der Vereenig de Staten leveren jaarlijks 10,000,000 kunsttanden af. Er zijn daar twaalf fabrieken, waaronder er een is die in 1864 opgericht werd en die vijf millioen tanden per jaar vervaardigt. De stoffen voor de tanden gebruikt zijn: veldspaath, Chineesche por- seleinaarde (kaolin), bergkristal, alsmede platina, titanium en goud. Eenigen tijd geleden werd in Z we den arsenicum ontdekt in de bekende sigaren pijpjes uit geelbruin papier en een pennetje be staande. De autoriteiten te Stockholm hebben eene groote menigte dezer pijpjes doen onderzoeken, eu men heeft bevonden, dat een gevaarlijke hoeveelheid arsenicum voorhanden was in een vierde gedeelte van deze, eene minder schadelijke in de helft, en dat in slechts 17 pet. van de onderzochte voorwerpen geen, of zoo goed als geen vergif gevonden werd. Iets nieuws. Waaiers met familie- portretten zijn in Amerika de Nieuwjaars-nou- veaute. Teedere moeders laten de portretten van hare kinderen, keurig gekleed in een phantasie- costuum, door een schilder van naam op haar waaier schilderen. Verleden Vr ij dag is Toung, de witte olifant, die thans in den zoölogischen tuin te Londen is, drie uur lang ijverig met zeep en warm water gewasschen en geboend. Hij liet dat willig toe; hij scheen het eindelijk toch koud te krijgen en men gaf hem toen een flesch besten brande wijn, die hij ledigde zonder een druppel te laten vallen. Men kon niet merken, dat die hoe veelheid sterke drank hem bedwelmde. Nadat hij gewasschen was bleek zijne huid een lichte asch- kleur te hebben. B 1 ij k e n s de Arnh. Ct. z ij n er in den schouwburg te Arnhem zitplaatsen, van waar men niet cp het tooneel kan zien, en viel zulk een bevoorrechte plaats door des noodlots ipel dezer dagen te beurt aaneen verslaggever der Arnh. Ct.! Eindelijk is rechtsingang ver leend tegen den vermoedelijken dader van den veelbesproken moord, verleden jaar te Molenbeek St. Jean gepleegd op de kleine Marie Walschaert. Het is zekere Pierre Xavier, 43 jaar oud, be hangersknecht, die laatstelijk te Parijs woonde en van daar is uitgeleverd. Hij blijft echter schuld ontkennen. De hongerdokter Tanner blijkt geen dokter te zijn en den titel van „Dr." slechts gekocht te hebben. Hij i3 thans gearresteerd wegens uitoefening der geneeskundige praktijk. In Juli 1847, zoo verhaalt een cor respondent van het Berliner Tageblatt, bevond ik mij met een jonkheer uit een oude, rijke Neder- landsche familie op de badplaats Norderney, waar de Hannoveraanscke adel sterk vertegenwoordigd was, die geen notitie nam van de vreemdelingen en dagelijks aan het strand liep te pronken met blinkende ridderorden. Dit verdroot onzen Hol lander en hij bestelde iu Deu Haag, dadelijk te leveren, eene door hem ontworpen en geteekende ridderorde, die alleen in zijn verbeelding bestond, maar groot en schitterend moest zijn. Het ding kostte hem 700 gulden. Binnen 10 dagen had hij het bestelde en 's morgeus ('t was een zon nige dag) wandelde hij, met die decoratie op de borst, langs het duin. De adellijke Hannoveraneu hadden nu alle respect voor hein en brandden van nieuwsgierigheid om te weten welken nieuwen „ridder" zij daar zagen. Eindelijk werd uit de groepen, die zich al pratende vormden, twee heeren gedetacheerd om te vernemen wat dat wel voor een ri derorde was; onze Hollander ontving hen zeer koel en gaf ten bescheid: „Deze orde, mijne- heeren, heb ik zelf bedacht, zelf laten maken en ook zelf betaald." Dit voorvalletje was weldra op het geheele eiland bekend en kwam ook Koning Ernst August van Hannover ter oore, die er hartelijk om lachte. De Ned. Ilandelsreizigers-Ver- eeniging telt thans 122 leden, 16 meer dan ten vorigen jare, en 87 donateurs. Uitkeeringen voor overlijden behoefden in 1883 niet te worden ge daan; het maximum voor 1884 is op f 500 be paald. Aan vier leden werden andere uitkeeringen gedaan, samen ad f 300; verscheiden aanvragen moesten worden afgewezen. De Vereeniging bezit thans een kapitaal van f 13.858.65. Te Lyon wordt thans een onder- zeesche explorateur vervaardigd, door middel waar van de geheimen en wonderen der zee nagespeurd zullen worden. De explorateur zal den vorm van een cilinder en eene hoogte van 10'/a meter heb ben en geheel van staal zijn. De middellijn zal drie meter wezen. De explorateur zal vijftien per sonen kunnen bevatten en onder anderen een salon hebben, waar men een partijtje ecarté kan spelen en die dooi Swan-lampen verlicht zal wor den. Binnen eene maand zal de ballon om den explorateur aldus te noem te Nice wezen en alsdan zal de onderzoekingstocht in de diepten der zee een aanvang nemen. Hst gevaarte, Nep tune geheeten, zal door kabels vastgehecht wor den aan een aldaar liggend vaartuig Yacht-Station. D e Reform te Hamburg behelsde een rebus beduidende: „1Ö0 Mark belooning" waar onder stond te lezen: „100 Mark belooning er langt ieder die dezen rebus oplost." Niet iedereen neemt een grap goed op en zekere dame, die abonné is, en den rebus oploste, heeft de redactie voor de rechtbank gedaagd om betaling der 100 Mark. Te Danzig worden thans avond aan avond in het Wilhelm-Theater geregelde vechtpartijen geleverd tusschen „wereldberoemde" athleten eu de sterkste burgers uit de stad. lederen avond is de schouwburg stampvol en de élite van Danzig, hooge ambtenaren en notabelen, ont breken geen enkelen keer op galerij en loges. Een Italiaansch auteur schreef een brochure tegen de staatsloterij. De pers zwaaide daaraan veel lof toe en zeide, dat ze ongetwijfeld een goeden invloed zou uitoefenen. Kort daarna ontving de schrijver een brief, die als volgt luidde: „Hooggeachtte heer! Ik haast mij u van mijn fortuintje in kennis te stellen. Uw brochure telt 88 bladzijden, 44 bladen en verscheen den 27. Ik speelde nu de nummers 88, 44 en 27 en won bij de laatste trekking een prijs. Schreven slechts alle auteurs zulke nuttige boekjes!" B ij d e twee jongste trekkingen zijn de hoogste prijzen van de 4 püt. Theiss loten, zijnde van f 100 000, te Rotterdam gevallen. Het feit is merkwaardig, omdat van die leening 440 000 aandeelen zijn uitgegeven. In de courant, die te Hattingen het licht ziet, las men dezer dagen: „In e i hooimijt bij Speldorf vond men onlangs een vodden raper als lijk liggen, die naar zijn eigen verklaring sedert 17 jaren niet meer in een bed geslapen had". In een volgeud bericht zal men waarschijn lijk lezen, dat gezegde voddenraper nog een pro test tegen zijn teraardebestelling heeft opgesteld. Een andere tijding, in de Oberschlesische Wanderer „Uit Londen vernemen wij dat in 1883 op de aarde 2011 zeilschepen en 626 stoombooten te gronde zijn gegaan". Daarnaar kan men afleiden hoeveel schepen er bovendien nog op zee te gronde gingen. Te Bologna staat dezer dagen een 20-jarig meisje te recht. Zij wordt beschuldigd een rijken goudsmid te hebben vermoord en daarna bestoleu. Dit proces maakt algemeen groote sensatie. Als eene bizonderheid kan wor den gemeld, dat een van de papillen, afkomstig van de school te Nieuwersluis, thans korp. tit., die den 21 Eebr. '79 bij het I.-B. te Kampen overgeplaatst eu op 13 Jan. '81, wegens zijne te geringe lengte bij het le bat, 8e reg. inf. te Doesburg werd gedetacheerd, nog niet aan de vereischte maat (1.55 M) voldoet, om als kor poraal bij een der. reg. inf. te worden ingedeeld. Zijn diensttijd loopt eerstdaags ten einde. BI ij kens eene redevoering, door den heer Chamberlain onlangs te Newcastle ge houden, hebber er in het afgeloopen jaar niet minder dan 3500 mannen van de Britsche koop vaardij (de koloniale ^aart en de visscherij niet meegerekend) op zee hun leven verloren. Dit cijfer, dat neerkomt op één man in de zestig, was meer dan vijfmaal hooger dan het hoogste jaarcijfer (1 op 315) van verongelukten in de Engelsche mijnen; en de heer Chamberlain meent dat het grootendeels op rekening te brengen is van onzeewaardigheid der schepen. Daarom acht hij het wenschelijk, dat reeders aansprakelijk ge steld worden voor het leven van hunne beman ningen, op dezelfde wijze als mijnbezitters en fabrikanten dit reeds zijn: namelijk voor onheil als gevolg der nalatigheid van de gezagvoerders die zij in hunnen dienst hebben. Oik opperde Chamberlain het denkbeeld, dat scheepsverzeke- riugen zouden verklaard worden van nui en geener waarde, voor zoover zij de wezenlijke waarde van het verlies te boven gaan. Des sprekers audito rium toonde zich met zijne beschouwingen gansch niet ingenomen hetgeen zich vrij wel verkla ren laat uit de omstandigheid, dat het voor het meerendeel uit scheepsreeders bestond. Een doodarme colporteur werd dezer dagen te Brussel verhongerd doodgevonden. De man droeg den bijnaam van baron en behoorde tot-een der eerste familiëu van België. Uit de Kalverstraat te Amster dam, hoek Ged. Spui, zal een herberg verdwijnen om door een winkel van fijn gla3 en porselein werk te worden vervangen; er is f 125,000 voor het huis betaald. De stad Allentownin de Ver. Sta ten heeft de luxe om er een dynamietfabriek op na te houden met een ontploffing moeten bc- koopen. Drie personen werden gedood en eenige andere werklieden en ingezetenen gekwetst. Even als te Weenen isteParijs eene tentoonstelling van kookkunst gehouden, waaraan prijzen voor de beste exposanten ver bonden waren. In de co.omissie van beoordeeliug zaten twee leden, die door de koks te VVeenen waren gezonden. Met ingang van 1 Januari jl. is het maximum van de traktementen der rijks- telegraaf-bestellers met honderd gulden verhoogd, zoodat zij nu kunnen bedragen van f 250 lot f 800. Te Arnhem hebben zich eergiste- ren de „kwartjesvinders" vertoond. Een vrachtrijder uit Venendaai werd de dupe en was in een om mezien 10 kwijt. In het gehucht Stokkom, nabij 's-Heerenberg, zou Donderdag een zilveren brui loftsfeest gevierd worden. Om dit naar eisch te kunnen doen, had het echtpaar zich de noodige hoeveelheid jenever uit Pruisen weten te verschaffen. Nadat de genoodigden eerst op koffie waren onthaald, werd onverwachts de feestvreugd ver stoord door het binnentreden van een viertal ambtenaren, die, gesteund door de politie, huis zoeking kwamen doen, en het corpus delicti (de gesmokkelde foezel), ten bedrage van vijf liter, uit het zuurkoolvat te voorschijn haalden. Meu kan zich de ontsteltenis en teleurstelling der feestvierenden voorstellen. Vermoedelijk is een niet-genoodigde, uit spijt daarover, de verklikker geweest van het gepleegde feit. Als eene bizonderheid verdien' vermelding, dat in een tuin te Loenen a/d Vecht een witte roos in vollen bloei staat. Te Neukirchen, in het Pruische rcgeeringsdistrict Dusseldorf, was zekere Fuchs tot eeue geldboete eu tien dagen gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij den zoon van zijn buur man Lottner had mishandeld en met eeu revol ver nagezeten. Tegen dit vonnis was hij in beroep gekomen. Eergisteren aanzegging ontvangende dat dit beroep was verworpen, geraakte hij in woede, liep met een slachtmes en geladen revol ver naar den buurman, stak diens vrouw en negentienjarige dochter dood, schoot den mau neder, eu gaf hem bovendien een steek door het hart, en loste op eene toesnellende buurvrouw

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2