NIEUWE Donderdag 31 Januari 1884 9e Jaargang. De toestand in Pruisen. B UIT E L A N i). No. 766. Houten geld. Drie leefregels. HliRlEMStHT (IIIRUT. ABONNEMENTSPB IJS Per 3 maanden voor Haarlem f 0,85 Buiten Haarlem franco per post. 1, Afzjnderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. JXSDJUI AG-ITE MA HON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIE» Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrij dag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPER8 LA URE Y. Het gunstig bekende, uit Vaticaansche kringen geïnspireerde blad »le Moniteur de Rome*, bevatte in zijn nommer van Woens dag 11. een belangrijk artikel, waarin o. a. het volgende voorkomt: «Na de debatten, van den Pruisisc-hen landdag over het voor stel van Reicbensperger, is het van belang op duidelijke wijze de positie der partijen en der Regeering te kenmerken. Het be langrijkste resultaat der discussie is in elk geval de door haar verkregen klaar heid van den tegenwoordigen toestand. Zonder twijfel heeft de Regeering tegen over het Centrum een vijandige houding aangenomen. Als men haar programma naar de rede van den heer Von Gossler mag beoordeelen, dan komt men tot de volgende conclusie: geen modus vivendi met Rome, noch herstelling van het statu quo ante, zelfs geen organieke herziening der Meiwetten. De Regeering wil de eigen lijke kern, het fundament der wetgeving niet aanraken, 't Is voor de eerste maal, dat de Regeering aldus hare geheime ge dachten onthult; wij nemen er akte van. 't Is de bevestiging van hetgeen wij steeds bij herhaling gezegd hebben: de Regeering wil niet de totale afschaffing van den cul tuurstrijd, ofschoon de meerderheid in den landdag voor den vrede gezind is. De con servatieve partij is tot verzoening geneigd, niet door eene herstelling van een statu quo ante, doch door speciale wetten, waar door de Meiwetten in gunstigeu zin ver anderd worden. De groepen der nationaal- liberaleu en vrij-conservatieven bleven in reserve, de ledeu van de Fortschrittspartij eischen de zelfstandigheid (Autonomie) der Kerk, doch zij zeggen niet, langs welken weg zij dit doel willen bereiken. Het Centrum heeft op energieke wijze zijn programma opnieuw bekrachtigd. De Katholieke partij wil of de herstelling van het statu quo ante, van den toestand vóór de uitvaardiging der Meiwetten, of de or ganieke herziening der Meiwetten op den grondslag van een modus vivendi met Rome. Het Centrum is het Regeeringssysteem, door successieve wetten den toestand der Katholieken te verbeteren zonder met de tradities der Meiwetten te breken, eindelijk moe. Uit de debatten kan men dus gewaar worden dat de Regeering zonder het Cen trum voor- noch achterwaarts kan, terwijl zij met het Centrum in het Huis van Af- FEUILLETON. De molen en de branderij. Brood is zulk een voornaam en algemeen voedingsmiddel, en graan is zulk een belangrijk handelsartikel, en in onze gedachten is liet een zoo natuurlijk en zoo nauw met het ander ver bonden, dat m.en zich het graan zelden voorstelt als den oorsprong van sterken drank; en de bewering dat het een even groote vloek als een zegen is, zou verbazing en verontwaardiging wekken. En toch is het waar. Het hangt slechts van de bereiding van het koren af, of het naar den molen of naar de branderij gaat, om het tot een zegen of een vloek te maken tot brood of tot sterken drank. Welk een onderscheid tussclien die twee kin deren van dezelfde moeder! Het eene geeft ge zondheid en kracht, brengt tevredenheid zelfs in het nederigste gezin en roept ons huiselijke tafereelen van arbeidzaamheid en welvaart voor den geest; het andere is de verwoester van huiselijk geluk, eene bron van twist en twee dracht, van jammer en ellende. Negen tienden van alle misdaad, schande, armoede en ontucht kunnen er met het volste recht aan toegeschre- gevaarrtigden over eene voldoende meerder heid beschikt om tot eene organieke her ziening der Meiwetten te kunnen komen.* Tot zoover de Moniteur de Rome. 't Is ongetwijfeld zeer verblijdend te zien, dat dit Romeinsche blad dezelfde opvattingen heeft over den toestand in Pruisen, als de gansche Katholieke pers in en buiten dit land. Kort maar krachtig schetst het blad zijn oordeel over de rede van Von Gossler. En als we bovendien uit Rome vernemen dat deze redevoering in het VaUcaan zeer ontstemmend gewerkt heeft, dan zegt men ons daardoor niets nieuws of onver wachts. De conservatieve en liberale pers gaan steeds voort te verklaren, dat het Centrum met de beraadslaging van Reichenspergers voorstel een misgreep heeft gedaan, een politieke fout heeft gemaakt, omdat daar door de Regeering tot verklaringen werd gedrongen, die een donkere schaduw werpen op de gansche kerk-politieke ontwikkeling. De Katholieke pers komt, en terecht, juist tot een omgekeerd besluit. Het voorstel van Reichensperger was het middel om tot een zuiveren toestand te komen en over het geheime krijgsplan een helder licht te werpen. De Regeering had zich nog niet uitgelaten omtrent hare plannen voor de toekomst ten opzichte der ker kelijke politiek. Algemeene verzekeringen van vrede en verzoening in vereeniging met enkele concessiën, in vereenjgiug met de succiessieve «begenadiging* der Bis schoppen, moesten aan het Katholieke volk de illusie verschaffen, alsof het inderdaad weder geregelde toestaudeu tegemoet ging, alsof de tegenwoordige regeling slechts een overgangsstadium ware. Een modus vivendi met Rome was tot dusver schijnbaar het Regeeringsplan voor de toekomst. Nu komt de heer Von Gossler met de ver klaring: geen modus vivendi met Rome, geen organieke herziening der Meiwetten, doch eene regeling door speciale wetten; met andere woorden, de Meiwetten blijven van kracht, we zullen er de scherpe kanten af nemen, maar alles zooveel mogelijk aan de discretionnaire beschikking der Regee ring overlaten. Dat juist nu dit plan der Regeering werd onthuld, schijnt ons toe van onbere kenbaar nut te zijn. Juist is de Bisschop van Limburg in zijn diocees teruggekeerd, juist maakt het Bisdom Munster zich ge reed tot het ontvangen van den «begena- ven worden, eu wel verre van voedzaam en vers! erkend te zijn, is het de oorzaak van ziekte en kwalen; het schokt het zenuwgestel, vergif tigt het bloed en draagt de kiemen van krank zinnigheid in zich. En dat alles door een klein verschil in de toebereiding! In hetzelfde chemisch-proces is er van brood tot sterken drank slechts één stap; en hoe geheel anders wordt daardoor de uitwer king op den mensch! Ontzettend contrast! Wie, die zijn oog heeft laten weiden over de rijpe graanvelden wie, die de gouden koren aren, wanneer de halmen onder de sikkel des maaiers gevallen zijn, als een rijken oogst aan schoven heeft zien staan wie, die ooit een oogstfeest heeft bijgewoond, kan geen oogenblik betwijfelen wat de bestemming van het graan is: de molen of de branderij? Is het niet bijna heiligschennis te noemen zulk eene milde op brengst van moeder de aarde, waarmede zoovele monden gespijzigd kunnen worden, in den ga penden muil van den distilleerketel te werpen, om er als een vergift en verderver uit te komen? En hoe arglistig gaat die verderver te werk! Hoe aangenaam en verleidelijk weet hij zich aau jong en oud voor te doen! Hoe verlokkelijk zijn zijne beloften van zingenot en verboden genoe gens! Maar dat bloemenpad, dat hij zijn slacht cligdeu* Bisschop, zoodat eene verbetering der kerkelijke toestanden in Pruisen niet geloochend kan worden. In talrijke gemeen ten keeren de Priesters terug, teneinde zich met de zielzorg te belasten. Nu kan het zeer goed gebeuren dat het eenvoudige volk zich met deze verbetering tevreden stelt en het verkregei e overschat. Dit ge vaar nu heeft niemand beter voorkomen dan de Pruisische Minister van Eeredienst, de heer Yon Gossler. Het Katholieke volk in Pruiseu weet thans zeer nauwkeurig, waaraan het zich te houden heeft en wat het van de tegenwoordige Regeering heeft te wachten. Al gelooven we niet dat zulk een waar schuwing voor de Pruisische Katholieken noodig is geweest, zoo is toch het licht dat zij verspreidde als vooruitgang te be schouwen. Deze Regeering heeft bet ver trouwen dér Centrums-partij verspeeld, mogelijk dat zij binnen een niet te langen termijn voor een ander minder «staats- kerkelijk* gezind bestuur plaats moet ma ken.Het program ma dat van de ministeriëele tafel werd verkondigd, onderscheidt zich in ziju principieel standpunt in niets van Falks ideeën, op zijn hoogst zou men kun nen zeggen, dat Falk meer consequent was. Van consequentie is trouwens in toonaan gevende kringen in 't algemeen niet veel te bespeuren. Of is het niet het toppunt van ineonsequeutie uanneer een orgaan als de officieuze Norddeutsche Allgemeine Zeitung thans de souvereiniteit van den Paus bestrijdt en haar als een verouderd begrip voorstelt, nadat hel bezoek van den Duitscben Kroonprins door hetzelfde blad gemotiveerd werd met de woorden: «Rome bezit twee souvereinen: den Koning eu den Paus.* Drastischer kon de onzekere, zwe vende opportuniteits-politiek niet geken schetst worden, dan door deze onbegrijpe lijke, maar toch ook weder zeer goed be grijpelijke vergeetachtigheid van het gou- vernementeele blad. «Het doel heiligt de middelen,* dat is de Alpha eu Omega der moderne staatkunde. Zulk eene onbesten dige, veranderlijke politiek boezemt inder daad geen vertrouwen in en men kan het dus van een Katholiek standpunt niet dan met vreugde begroeten, als door de beraad slagingen van 't voorstel-Windthorst (op- beffing van het Sperrgesetzen de ove rige nog te verwachten debatten niet slechts aan de Regeering, maar ook aan de partijen gelegenheid zal geboden worden, hunne ver- offer lieeft voorgespiegeld, loopt uit in een afgrond van misdaad en wanhoop, waaruit geen redding meer mogelijk is. Als daarentegen dal zelfde koren van den molen komt, is het eene weldaad voor het mensckdom een zegen, die elk jaar wederkeert eu ons spreekt van: „Vrede op aarde, in men- Schen een welbehagen." Van de regeering van Hendrik I af tot het tijdstip der oprichting van de Bank van Enge land, werd een gedeelie van het Engelsche geld van hout gemaakt. De houder van een kerfstok, exchange tallygenaamd, had het recht het daarop aangewezen bedrag van de Kroon te ontvangen. Zulk een exchange tally" had vier zijden, waarop, als hij in ziju geheel was, de som, welke hij vertegenwoordigde, met dwarse kerven was ingesneden, die in breedte verschil den voor duizend, honderd, twintig ponden, shilling? en pence. Deze teekens waren ten ge rieve van degenen, die niet lezen konden; voor degenen, die wel lezen konden, was de som op de boven- en onderzijde van den stok met inkt geschreven, en eindelijk werd hij met een mes en hamer iu de lengte gespleten. De eene houding tot de kerkelijke quaesties duidelijk te openbaren. Zooals de Norddeutsche nog onlangs erkennen moest, is de Centrums partij in den land- en rijksdag eene «zeer belangrijke* partij. Men zal met haar re kening moeten lioudeu. Iu Posen hebben de Duitschers het zoo ver gebracht, dat zij het grootste gedeelte van den bodem in bezit hebben. Hun eigen dom bedraagt namelijk 3,898,000 morgen, terwijl de Polen slechts 2,871,000 morgen behouden hebben. Dit verschijnsel, gevoegd bjj vele andere teekenen, leidt er de leiders der Polen toe, om hun gewestgenooten qp te wekken alles te doen wat hun welstand kan bevorderen, ook door op alles te be zuinigen wat maar mogelijk is. Iu verband met laatstbedoeld streven hebben zij thans een oproeping tot de Polen gericht, om hen uit te noodigen bij den aanstaanden Vastenavond zich van alle groote uitgaven vorderende feesten te onthouden. De Duit- sche pers brengt buide aan dit optreden der Poolsche leiders. Uit het verslag van het ceutraal-comité van de Fortscliritts-partij blijkt, dat door haar voor de Rijksdagverkiezingen in 1881 meer dan 200,000 Mark werden uitgegeven. Aan de leden der partij zijn iu 1881 ruim 70,000 Mark uitgekeerd, als tegemoetko ming iu de reis- en verblijfkosten, die zij zich voor hun lidmaatschap van den Rijks dag moeten getroosten. In een door 2000 voddenrapers te Parijs gehouden vergadering is een motie van protest aangenomen, tegen het besluit van den prefect, waarbij tevens de terugkeer tot den toestand van voorheen gevraagd werd. De Engelsche Regeering heeft afge zien van eene verdere vervolging van Wolff en Bondurand, beschuldigd van een voorgenomen dynamiet-aanslag tegen 't ho tel der Duitsche ambassade. De Central News zegt dat lord Derby en de Trausvaalsche deputatie het op de hoofdpunten feitelijk eens zijn, en dat er eene nieuwe conventie wordt opengesteld. De heer Beelaerts van Blokland is te Londen aangekomen om de Trausvaalsche deputatie bij te staan. Deze heeft het antwoord op de laatste nota van lord Derby verzonden en eene audiëntie aan gevraagd. helft, de tally of cheek, werd aan den persoon gegeven voor wien de som bestemd was; de andere helft, de contra-taiïy genaamd, werd veilig bewaard totdat het daarop sluitend ge deelte gebracht werd door dengeen, die er de laatste waarde voor gegeven had. De wezenlijke waarde van zulk een kerfstok was, natuurlijk, niets auders dan het hout waarvan hij gemaakt was; maar hij vertegenwoordigde aanzienlijke sommen. Hij was eene gangbare munt en ging als zoodanig van de eene hand in de andere. „Alle dagen minstens een halve fltsch water drinken; dagelijks minstens 1Eng. mijl wan delen en nooit twee dokters tegelijk te nemen." Dat zijn, zegt men, drie regels om lar.g te leven. De Engelsche staatsman Lord Loftus, een zonderling heer, had zich die gesteld. Hij moest zijn vader, bij diens sterfbed, plechtig beloven, zich altijd aan die regels te houden, eu hij was zijn belofte getrouw, zoo zelfs, dat hij eens, terwijl hij gezant was te Berlijn, toen ziju kind gevaarlijk ziek lag, door geen betoogen of smee kingen er toe te bewegen was, een tweeden dokter te laten halen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1