BIN NE NL iND. Het onderzoek in zake den zoogenaamden aanslag op een schildwacht bij een der kruitmagazijnen van Woolwich, heeft aan 't licht gebracht, dat de soldaat gearresteerd is onder beschuldiging zich zelf een vinger afgeschoten te hebben om van den dienst af te komen. Naar men verneemt zal de Russische Rijksraad eerlang, te gelijk met de beraad slaging over het wetsontwerp des Ministers van Financiën tot het vervangen van den hoofdelijken omslag door eene verhooging der Rijks-groudbelasting, ook van gedachten wisselen over de invoering van een hoofd geld, 't welk, naar men verzekert, 50 kope ken 's jaars zou bedragen en van alle man nelijke Russische onderdanen en van in Rusland gevestigde of daar langer dan een jaar vertoevende buitenlanders in den leef tijd van 18 tot 55 jaar geheveu zou worden. Yan deze belasting zouden militairen, geestelijken, vertegenwoordigers van buiten- landsche mogendheden en tot arbeid onbe kwame personen vrijgesteld zijn. De commissie uit den Zuricher Kanton- raad, waaraan het ontwerpen der wet tot wederinvoering der doodstraf is opgedragen, wil de doodstraf bepalen voor de volgende misdaden: moord, brandstichting en doodslag door ontploffingen. In het kanton Glarus is mede een plan in overweging tot wederinvoering der dood straf. De Egyptische Regeering heeft met het huis Rothschild eene overeenkomst getroffen over een voorschot van fr. 950,000, aflosbaar binnen 6 maanden en tegen eene rente van 6 pet., met inbegrip van alle lasten. Generaal Gordon, kolonel Stewart en de nieuwe Sultan van Darfoer zijn eergisteren avond naar Khartoem vertrokken. Aan Gordon is de beschikking gegeven over 100,000, waarvan hij 40,000 in munt medeneemt, terwijl hij de rest later zal ontvangen. GEMENGDE BERICHTEN. Bij de Tweede Kamer is op 26 Januari jl. ingediend het wetsontwerp der Begeering tot wijziging van eenige artikelen der schoolwet van 1878. Uit de Memorie van Toelichting blijkt dat de Regeering voorziening in den zwaren druk dier wet op het Rijk en gemeenten dringend noodig acht. Het ontwerp wil particuliere wijziging met behoud van het beginsel der neutrale school. Het verbetert sommige artikelen en verduidelijkt enkele bepalingen. De eischen van art. 24 worden verminderd gepaard met eene verlenging van den termijn in art. 88 geraamd, tot 1890. Omtrent het aantal onderwijzers is voorgesteld 1 op de 45 en 1 onderwijzer op de 50 boven de 146. Uit Den Haag wordt aan het Handelsblad gemeld dat de commissie tot herziening der grond wet met hare taak gereed is en uiteen is gegaan. Het ontwerp was Vrijdag jl. gereed, om met uitvoerige memoriën van toelichting aan Z. M. den Koning te worden verzonden. In die memoriëu wor den niet alleen de meeningen van meerderheid en minderheid uitvoerig medegedeeld, maarzebavat- ten ook de nota's van afzonderlijke leden. Naar wij vernemen, zal de Tweede Kamer den lln Febr. weder bijeenkomen. Het geneeskundig onderzoek van schutter- plichtigen zal voortaan geschieden overeenkom stig de regelen, vastgesteld bij de Koninklijke besluiten van 2 en 30 November jl. Uit een door het Departement van Bin- nenlandsche zaken, ingevolge art. 40 van het kon. besluit van 1 Mei 1862 opgemaakten staat blijkt, dat in het jaar 1883 87 personen niet hebben voldaan aan de oproeping ter inlijving bij de nationale militie. Veere, 29 Jan. Het adres ten gunste van den verkoop van den beker van Maximilaan voor f 120,000, geteekeud door ongeveer honderd leden der gemeente en opgtzonden aan den ge meenteraad, zal, naar wij vernemen, aan Z. M. den Koning gezonden worden, voorzien van de handteekeningen der leden van den gemeenteraad, zelfs van twee vroegere tegenstanders. De gemeenteraad heeft een zeer doorwrocht advies ingewonnen van een der kundigste juris ten in ons vaderland, hetgeen gunstig luidt voor den verkoop. Beilen, 29 Jan. De Rijksveldwachter Overes, alhier, is nabij zijn woning in een sloot verdron ken. De oorzaak van het ongeval is nog niet opgehelderd. Rotterdam, 29 Jan. Het aantal localiteiten, waarin op 1 Mei 1881 hier ter stede sterke drank in het klein werd verkocht, bedroeg 1242. In 1882 werd voor 1019 localiteiten vergunning verleend. In 1883 nog voor 1 meer, doch in dit jaar werd van 59 localiteiten de vergunning in getrokken; zoodat op 1 Januari laatstleden 961 de vergunning hadden. 's G-ravenhage, 29 Jan. In de Hooigracht alhier is gisteren-avond een veld-artillerist, B. genaamd, in het water gevallen en dood daaruit opgehaald. Tiel, 29 Jan. Bij den brand, die Woensdag avond jl. in een pand op de Molenwerf heeft gewoed, zijn ontdekkingen gedaan die maar al te zeer aan kwaadwilligheid doen gelooven. Ook zijn eenige voorwerpen, waaraan petroleum, in het pand gevonden, in beslag genomen en ter be schikking van de justitie gesteld. Valkenburg, 29 Jan. Een werkman, die vóór eenige dagen in de papierfabriek alhier hevige brandwonden heeft bekomen, is aan de gevolgen overleden. Hij laat eene weduwe met zeven kinderen in hulpbehoevende omstandigheden achter. Maastricht, 29 Jan. Men is voornemen», bij genoegzame deelneming, een standbeeld op te richten voor den heiligen Servatius, die in 384 alhier als Bisschop overleed. Helmond, 29 Jan. Zondag is het lijk van den sedert 21 Dec. vermisten C. Mandos,alhier uit het Eiudhovensch kauaal opgevischt. Steenderen, 29 Jan. Een ontrouwe nacht waker uit deze gemeente, die inklom en diefstal pleegde, heeft daarvoor van het Hof te Arnhem 8 maanden cel gekregen. Zwolle, 29 Jan. De liberale kiesvereeniging alhier ligt op het uiterste: zij is reeds hoof deloos en een voorstel tot haar ontbinding is ingediend. Het 1 ij k van een 2 0 j a r i g j o n k m a n, zoon van een Parijschen wisselaar, is uit de Seine gevischt. Reeds geruimen tijd werd hij vermist; het lijk, dat bijna geheel ontkleed was, doet een moord vermoeden. DeD avond van zijn verdwij nen was hij met een vriend uit geweest en een zakje met nieuwe centime-stukjes, die de moor denaar wellicht voor goudgeld aangezien heeft, is wellicht de aanleiding tot zijn dood geweest. Een vrouwelijke brandweer, zoo bericht men uit Londen, heeft zich gevormd on der de jonge dames van het college van Girton. De meisjes vatten het plan daartoe op naar aan leiding van een begin van brand, dat onlangs in het gebouw ontstond. Een man van de Londen- sche brandweer kwam de jonge dames les geven en hij had vlugge leerlingen. Binnen korten tijd zijn zij zoo vaardig geworden in het behandelen van de werktuigen en het uitvoeren der verschil lende manoeuvres, dat menige andere brandweer er een voorbeeld aan kan nemen. Kapt. Shaw, het hoofd der Londensche brandweer, die onlangs de oefeningen der dames bijwoonde, betuigde in vleiende bewoordingen zijn voldoening over hare vaardigheid. Eergisteren werd te Amsterdam in de Zon een antiek marmeren penduletje (stijl- Lodewijk XVI; verkocht voor f 2800. Dien eigen dag werd het onder de kooplieden met f 1000 winst overgedaan. Twee blauwe porseleinen potten brachten f 860 op. Een droevig ongeval wordt uit Bayonne gemeld. Generaal Guilhaumin en zijne echtgenoote kwamen uit Biarritz in een rijtuig en ontmoetten op den weg een omnibus, gevuld met recruten, die de nationale vlag lieten wap peren. De paarden van des generaals rijtuig schrik ten en gingen op hol, met dat gevolg, dat het rijtuig omsloeg. Beiden werden naar het zieken huis gebracht. De generaal, wiens beide beeuen gebroken waren, is sedert overleden, en zijne echt genoote verkeert in zorgwekkenden toestand. Gene raal Guilhaumin, een kind uit Bayonne, was al daar zeer geliefd. Het Duitsche octrooibureau heeft nietig verklaart het aan prof. Mitscherlich vóór eenige jaren verleende octrooi voor het maken van houtstofpapier, welk octrooi zijn bezitter alle jaar een half millioen mark opbracht. De fabri kant Behrend, te Yarzin, had nl. aangetoond, dat vóór 20 jaar door den Amerikaan Tilgham voor dezelfde methode in Engeland octrooi was genomen. De oude trouwe dienstboden zijn de wereld nog niet uit. De Keizerin van Duitseh- land verleent, zooals men weet, een gouden kruis en een diploma aan ieder dienstbode die veer tig jaren achtereen in een dienst is gebleven. Vol gens een onlangs openbaar gemaakte opgave nu, werden van Januari 1877 tot 31 Dec. van het afgeloopen jaar 1027 van zulke kruisen uitge reikt, waaronder 91 in Elzas-Lotharingen. Ook aan Duitsche dienstboden hier te lande viel deze onderscheiding ten deel. Naar wij vernemen, heeft vrouw Van der Linden, de Leidsche giftmengster, thans ook in de gerechtelijke instructie eene gedeelte lijke bekentenis afgelegd, nl. voor zooveel de vergiftiging der leden van het gezin van Frank- huijzen betreft. De commissaris van politie der 2de sectie te Amsterdam verzoek opsporing en aanhouding van een vreemdeling, sprekende Duitsch en Engelsck, zich noemende o. a. graaf Otto von Berkensfield, Jurko en luitenant Alfonso Ereiherr von Prinz, naar gissing 35 jaren oud en tamelijk lang. Hij draagt o. a. een ring van glad goud, waarin met Duitsche letters gegra veerd staat L. B. Deze vreemdeling wordt ver dacht van bedriegelijke oplichting, door middel van valschheid. Het is thans bepaald vastgesteld, dat HH. MM. de Koning en de Koningin in Mei te Brussel een bezoek zullen brengen aan den Koning en de Koningin van België. Tot zelfs in deTransvaal is t f a n s onder de vrouwen de afschuwelijke gewoonte doorgedrongen om het voorhoofd-haar kortge knipt te dragen en omlaag te kammen, het zoo genaamde npony,a ook wel „idioten-franje" ge noemd. Het schoonste gedeelte van het vrouwe lijk hoofd, weet men, wordt dan door een min of meer vettig en geplakt afhangend gordijn van sluik of soms ook krullend haar bedekt, en het gelaat en de oogen krijgen daar door eene sla perige, onwijze uitdrukking. In de Transvaal noemt men de tijdelijke verstandsverbijstering dezer dracht, die daar wel niet lang zal standhouden eigenaardig: „gordijntjekoppen." Eene eigenschap van lichtgeven- de of phosphoriseerende verf is, dat het lichten er van in hooge mate door verwarming wordt versterkt. Eene bus van zink of tin, uitwendig met die verf bestreken en gevuld met warm water, schijnt zóó sterk van zich af dat men ze als lantaarn kan gebruiken. Ook liet iemand zijn plafond er mee beschilderen en nam des avonds een lieflijk schijnsel, als dat der maan, in dat vertrek waar. Bij verwarming door een kachel kon men de wijzers op een horloge gemakkelijk onderscheiden. In het district Gunnison van den Staat Colorado (V. S.) is Donderdag j.l. brand ontstaan in eene kolenmijn te Crested Butte. Zeven en zestig personen bevonden zich in de mijn, waarvan elf, die er juist in nederdaalden door den schok der ontploffing er uit werden geslingerd. De overige 56 werden letterlijk le vend begraven. Kunstverslag in een der couranten. M c j u f- frouw Q. R. S. die uitnemend zong, toonde zich een artiste van het het hout waarvan men ster ren zaagt. Uit Kuilenburg wordt ons gemeld: Vóór enkele dagen werd hier een sinds jaren be kende bedelaar van beroep, die bovendien uit openbare fondsan onderstand genoot, door eene beroerte getroffen en door de gedienstige buren in het door hem alleen bewoonde huisje gedra gen, dat aan de gemeente behoort. Daarna is hij naar het gasthuis vervoerd. De buren vonden in de bedstede een tamelijk grooten zak met boter hammen, die de bedelaar waarschijnlijk hier en daar had ontvangen en, daar hij ze niet alle kon consumeeren, door hem zorgvuldig waren bewaard. De eenige zoon, die wel vermoedde, dat zijn vader niet zoo arm was als hij voorgaf, onder zocht daarop nauwkeurig de woning en vond tot zijne verbazing onder een hoop hout, in den hoek der kamer onder den grond verborgen, eene som van ruim /T200 aan zilvergeld, die hij natuur lijk ondtr zijne berusting heeft genomen. De bede laar is thans herstellende. Een groote verzameling zeldzame planten en dieren wordt dezer dagen in Frank rijk verwacht. Onder de laatste is de opmerke lijkste de anabas of klimvisch, die zoowel in het water als op het land leeft en in de hoogste boomen klautert, om na deze gymnastiek weer in zijn eigen lijk element terug te keeren. Wat een goed dagbla d-c orrespon- dent niet al voor zijn vak doen moet, daarvan kan de Australische journalist Ttiomas, mede werker aan verscheidene daar uitgegeven bladen, als een voorbeeld strekken. Hij liet zich te Mel bourne aanstellen als ziekenoppasser in het gast huis, alleen om het publiek op de hoogte te bren gen een Amerikaansch collega deed reeds voor jaren iets dergelijks van het inwendig bestuur dier inrichting. Kort daarna werd hij knecht in de apotheek van een groote gevangenis aldaar, om binnen weiuige weken de ergerlijke dingen die daar geschiedden aan het licht te brengen. Hij liet zich 24 uren opsluiten in een der donkere cellen en schreef in een Zijner bladen een artikel over de gevoelens van een aldus gekerkerde. Ver volgens nam hij dienst op een schip, dat voor den koeliehandel gebruikt werd, om zijn lezers betrouwbare berichten te geven omtrent de schan delijkheden, bij deze nieuwe soort van slaven handel gepleegd, Daarna koos hij zich een doel van anderen aard. Hij ging naar de Nieuwe Hebri- den, om bij de daar wonende wilden handteekenin gen (dat is te zeggen de voor niet-schrijvenden gebruikelijke drie kruisjes) te verzamelen onder een adres om inlijving van die eilanden bij Engeland. En thans is hij met een expeditie naar Nieuw- Guinea. Op den Rijnspoorweg zal de maatregel worden ingevoerd, dat militairen be neden den rang van officier, hetzij van de land- of van de zeemacht, ook ir. 2de of 1ste kl. tegen halve vracht worden vervoerd. Tot dusverre was deze gunstige bepaling alleen voor de 3de kl. van kracht, zoodat cadetten, adelborsten en dergelijke, die van eene hoogere klasse wenschen gebruik te maken steeds de volle vracht moesten betalen. Op de Schans te Enumatil woont eene 82-jarige arme weduwe, die zich zelf riet meer kan redden en door liefdadige menschen voor en na moet geholpen worden. Zoo had men op dien namiddag om haar bed te verwarmen een keisteen heet gemaakt en op het bed gelegd. Als bij toeval werd haar ons drie uur door eene arbeidersvrouw een kop koffie gebracht, en deze ontdekte, dat het huis vol rook en damp was, en het oude mensch rustig en wel op haar stoel zat, daar deze meende, dat de wind was omge- loopen, waardoor het vuur was begonnen te rooken. De arbeidersvrouw bemerkte spoedig, dat de brand in de bedstede was uitgebroken. Zij riep daarop hulp in, en het mocht nu gelukken den brand te blusschen. De lakens en dekens waren groo- tendeels verbrand, benevens een gedeelte van het bed. Dadelijk werden handen aan 't werk geslagen om het bijna bewustelooze vrouwtje bij te staan, en een vriend der armen maakte, dat ze nu in plaats van keisteenen een tinnen kruik ten ge- bruike heeft gekregen. In de rue Gretry te Brussel is eergisteren-avond te 10 uren een individu de kamer eener dame binnengedrongen en na deze een prop in den mond gestoken en haar gekne veld te hebben, nam de dief een houten kistje dat veel waarde bevatte, mede. De dader is nog niet ontdekt. Een leerjongen van den scheep s- bouvvmeester Meijer te Nijmegen, die eergisteren eenig bankpapier voor zijn meester moest gaan wisselen, hield zich onderweg eenige oogenblikken op, zette de mand, waarin dhet zakje met het papierengeld lag, op den weg neder, en ging ter zijde. Toen hij de mand weder opnam, ontdekte hij, tot zijn niet garingen schrik, dat het zakje met bankpapier verdwenen was, hetwelk hoogst waarschijnlijk door een voorbijganger was opge merkt en medegenomen. De politie doet ijverig onderzoek. Jl. Zaterdag is te Vlissingen met eenige plechtigheid eene duinwaterleiding ge opend, toevallig onder een spotziek regenbuitje. Omtrent den moord op den politie agent Blöch te Florisdorf verneemt men nader het volgende: Terwijl de moordenaar bezig was met den verslagene het horloge te ontnemen, be merkte hij dat een voorbijganger hem zag. Haastig ging hij op de vlucht, maar de ander, zijnde een schoenmaker, liep hem achterna tot aan den oever van den Donau, alwaar op zijn geroep eenige werklieden toesnelden. De moordenaar hield hun toen met elke hand een revolver voor en dreigde ieder die hem naderde te zullen doodschieten. Daar zij zich hierdoor niet lieten afschrikken, loste hij twee schoten, met het gevolg dat een der mannen zwaar werd gekwetst. Toen hij nu een derde schot wilde afvuren, struikelde hij, en daar van maakten zijne vervolgers gebruik om hem te grijpen. Op weg naar het politiebureau haalde hij een dynamietpatroon uit den zak en smeet dien met alle kracht op den grond, maar zonder gevolg, daar de patroon in weeke modder terecht kwam. Men vond bij hem ook nog een aantal revolverpatronen en een vergiftigden dolk. Bij de verdere visitatie bleek het, dat hij een valschen baard droeg. Het schijnt dezelfde persoon te zijn, die in het laatst van December den politie-agent Hubeck heeft vermoord. Om een gestolen naaimachine terug te bekomen plaatste iemand de volgende advertentie: „Bovengenoemde belooning wordt uit geloofd aan dengene, die mij aan mijn eigendom helpt, zoodat ik hem gerechtelijk vervolgen kan." Een eigenaardig genoegen, zich aaa te melden voor het ontvangen van een belooning en dan daarvoor gerechtelijk vervolgd te worden 1 Men schrijft uit Veendam aan de Prov. Gron. Gtnaar aanleiding van de ook door ons reeds medegedeelde gevallen van inbraak: Er heerscht hier sedert eenige dagen een wezenlijke paniek. Bijna eken nacht worden er bij dezen of genen der ing zeteaea pogingen gedaan tot inbraak, gepaard met uitsnijding van glasruiten enz. Een zeker waas van geheimzinnigheid, iets onbegrijpelijks, om het zoo eens uit te drukken, kenmerkt sommige van die pogingen, waardoor natuurlijk de angst van velen nog des te grooter wordt. De politie, de nachtwacht, de schutterij zelfs is eiken nacht surveilleerende, om de bru tale dieven te pakken, die zelfs des burgemeesters zilveren lepels durven kapen, om die achter diens woning.... in de sloot te gooien of in een hollen boom te verbergen. De rustige maar thans ODrustige burger slaapt met revolver of brood mes op de beddeplank, de handelaars in brand vrije kasten, vuurwapenen en dolkmessen maken goede zaken, en de smeden hebben bijna geene handen genoeg om de ijzeren roeden te maken, waarmee men de vensterluiken gaat barricadee ren. O beschaving der negentiende eeuw, hoe heerlijk zijn uwe vruchten! Bij het binnenkomen van den nachtgoederentrein te Zevenaar hebben de veri ficateurs B. en C. de ontdekking gedaan, dat een der conducteurs van de Nederl. Rijnspoorweg maatschappij, B. genaamd, zich schuldig maakte aan het smokkelen van goudwerken. Hoezeer de conducteurs bij ondervinding weten, dat niet alleen onmiddellijk ontslag uit hunne betrekking het gevolg daarvan is, maar dat zij bovendien de kans beloopen van gestraft te worden, schijnt die zaak zulke goede winsten af te werpen, dat sommigen toch voortdurend het er op blijven wagen. De hondententoonste 11 ing van wege de Vereeniging Nimrod wordt in Juni e. k. gehouden in den tuin van den Parkschouwburg te Amsterdam. Als een bewijs dat de laatste le vensjaren van een onderwijzer niet altijd even rooskleurig zijn, zoo meldt men uit Kollum, deelen we 't volgende mede, dat tevens kan die nen als een bewijs van buitengewone vlugheid op hoogen leeftijd. l)e voor ongeveer 13 jaren eer vol ontslagen en gepensioneerde hoofdonderwijzer van Birdaard, de heer F., loopt dagelijks nog met een zak op den rug langs de wegen in onze omstreken, om door den verkoop van sigaren, dweilen, handdoeken en andere artikelen in zijn levensonderhoud te voorzien. Met vluggen tred wandelt de hoogbejaarde grijsaard onder dien last van den vroegen morgen tot den laten a.ond van huis tot huis en mag, gelukkig, een goede lichamelijke gezondheid genieten. Voor de betrekking van directeur der Openbare Reiniging te Amersfoort hebben zich 213 sollicitanten aangemeld. Donderda g-a vond kwam een we 1- gekleed jonkman in een logement te Naarden, vroeg eene kamer en speelde met een der gasten een partij biljart. Bij het naar bed gaan riep hij den logementhouder toe, hem 's morgens maar gerust te laten slapen. Toen het 's anderen daags elf uur was, klopte de meid aan de deur en meende een flauw antwoord te vernemen. Tegen twaalf uur maakten de huisgenooten zich onge rust, en toen op herhaald kloppen geen antwoord volgde, verschaften zij zich met geweld toegang. Zij vonden den man half gekleed dood te bed liggeneenige medische instrumenten lagen naast hem, en daarbij een fleschje, waaruit blijkbaar gebruikt was. Het scheen een jongmensch van goeden huize, maar elke poging om meer te ont dekken is tot nog toe vruchteloos. In de brie ven, die hij bij zich droeg, was zijn naam uit- gewischt en van het linnen waren de merkletters uitgedaan. Defirma Perry&Co, in de Kal ver- straat te Amsterdam, brengt een eenvoudige soort van sleutelring in den handel, die het voordeel heeft dat de sleutelbos, indien hij eens verloren geraakt, niet onherroepelijk verloren

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2