B I N i\ E L A N D. ernst bij die van hen, die de vele misbrui ken wraakten, nog in de studentenwereld gehandhaafd. Ook tegen het misbruik van sterken drank kwam hij op; hij oordeelde dat alleen afschaffing kon baten; matigheid was een begrip; al matiger drinkend kan men tenslotte onder stoel eu tafel terecht komen. Wat speciaal het duel betreft, zoo be treurde dr. Windthorst het, dat het in den boezem der Volksvertegenwoordiging ver dedigers gevonden had. In het Wetboek van strafrecht werd het verboden en strafbaar gesteld. Iloe kon de eerbied voor de wet blijven gehandhaafd, als men partij koos voor feiten, door de wet ten strengste ver oordeeld en gericht? Ook deze redevoering van dr. Windthorst was opnieuw een mees terstuk in helderheid en juistheid van voor stelling. Het wetsontwerp, betrekkelijk het tege moetkomen van de Gemeenten in do onder wijsuitgaven, zou, naar men wilde, door het Pruisische Ministerie zijn voltooid. Hoe wel men aanneemt, dat dit metterdaad het geval zal wezen, volgt daaruit nog geens zins, dat de indiening van het wetsontwerp bij den Landdag zeer spoedig zal volgen, daar bedoeld wetsvoorstel, voor het 't Huis van Afgevaardigden bereikt, nog verschil lende stadiën moet doorloopen. Bij de derde lezing der wet, houdende de uitgaven voor de Pruisische Staatsloterij, zullen Dr. Lövve (van Bochum) en Dr. Windthorst een motie voorstellen, waarbij aan de Regeering verzocht wordt bij de Rijks-Regeering de opheffiug van alle lo terijen in Duitschland te verkrijgen. Het Centrum zal bij de derde lezing van de Begrooting van eeredienst een re solutie voorstellen, waarbij de opheffiug van het Kerkelijk Gerechtshof wordt ver langd. Men rekent op de aanneming van dat voorstel. Het ligt in de bedoeling der Regeering, den aanmaak van nieuwe muntbiljetten, tot een be drag van f 5,000,000, zooveel mogelijk te be spoedigen. De thans in omloop zijnde biljetten hebben ODgeveer 8'/« cent per stuk gekost; of schoon veitrouwende dat de kosten van aanmaak nu geringer zullen zijn, heeft de Regeering, aan nemende dat alleen stukken van f 10 zullen wor den gemaakt, toch f 40,000 aangevraagd. Van verschillende zijden wordt de mogelijkheid en waarschijnlijkheid betwijfeld, dat althans in den loop van dit jaar gebruik zal worden ge maakt van de machtiging om zilver te ontmunten. Eventueel schijnt het bedrag der muntbiljetten, welke nog voor het einde des jaars mochten gereed komen, daarvoor voldoende te zullen zijn. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroepen tegen Dinsdag 19 dezer. Venloo, 5 Eebr. Alhier is heden-ochtend het lijk van een manspersoon, naar schatting tusschen 50 en 60 jaren oud, opgevischt door de onder officieren van het garnizoen. Heemstede, 5 Eebr. In deze gemeente heer- schen de mazelen in vrij hevigen graad. Dage lijks wordt van vele gevallen aangifte gedaan Oud-Beierland, 5 Febr. De pokken zijn ge lukkig in deze gemeente geweken. De ziekte heeft hier 10 maanden geheerscht. Apeldoorn, 5 Febr. Alhier is weer eens iemand opgelicht met behulp van de akelige grappigheid om den vorm van bankbiljetten te be zigen voor reclames. Zevenbergen, 5 Febr. Als eene bizonderheid kan worden gemeld, dat in den tuin van den heer S. alhier verscheidene kruisbesseustruiken nu reeds aan het uitbotten zijn. Sehijndel, 5 Febr. Van de 6 personen die a'hicr door de pokken waren aangetast, zijn er 4 overleden. Middelharnis, 5 Febr. Van de 15 visch- sloepen, die tijdens de jongste stormen op zee waren, zijn er 3 nog niet teruggekeerd, wier tehuiskomst men hier met belangstelling verbeidt. GEMENGDE BERICHTEN. Een Italiaan, Vittorio Sella, heeft dezer dagen den top van den Monte Rosa (in de Pennijnsche Alpen) beklommen. Hij moet de eerste zijn, die dit ooit midden in den winter volbracht. Detrein van Indianopolis naar New-York reed zeven mijlen van eerstgenoemd station over de brug, die daar over de Witte Rivier is gelegd. De brug stortte in en de trein viel in de rivier. Vier spoorwegbeambten ver dronken en aan zes passagiers is waarschijnlijk hetzelfde lot wedervaren; zij worden althans ver mist. Het schijnt dat de hooge waterstand de brugpijlers had ondermijnd. Ongelijke verhouding. Volgens de laatste volkstelling in Engeland is er 1 modiste op 37 vrouwen, terwijl er maar 1 kleermaker op 79 mannen is. Pythagoras gebruikte de Y als een zinnebeeld van het mensckelijk leven. „De paden van deugd en van ondeugd gelijken op de letter Y," zeide hij. „Het onderste ge leelte stelt de kindsheid voor, en de gaffelvormige top zijn de twee paden van deugd en ondeugd, di# men één "an beide inslaat als men tot jaren van on derscheid is gekomen." D e Verein f. Geschichte in Hamburg h e e ft het plan, om in Juli dezes jaars eene „Hansische Ferienreise" te doen en bij die gelegenheid' ook Arasterdam en Rotterdam te bezoeken. De reis zal met eene eigen daartoe iogerichte stoomboot over de Noordzee gemaakt worden. Depostkar waarmede de voor het Westland bestemde brieven er.z. vervoerd worden, is Zaterdag-ochtend r.abij Delft te water ge raakt, met het treurig gevolg dat de koetsier verdronk en de conducteur eene belangrijke kwet suur bekomen heeft. Na ar wij vernemen, is de Exploi tatie-maatschappij var. plan om tegen den zomer dienst op sommige harer lijnen, behalve de ge wone treinen, tegen eene lagere vracht locale treinen te doen loopen. Voor die locale treinen moet afzonderlijk materieel reeds in aanmaak zijn. Voor-en tegenspoed. Acht jaren geleden hadden Virginia-Oity en Gold-Hill, twee ineen- looper.de steden in de Vereenigde Staten,het hoogste toppunt van bloei bereikt. Ze waren ten gevolge van het ontdekken van rijke goudmijnen snel vooruitgegaan en telden in 1876 nog 35,000 inwoners, onder welke een twintigtal die op eene fortuin van één tot zestig millioen gulden werden geschat. Er werden woningen van twee of drie ton gevonden en alles naar evenre digheid. Thans echter blijken de mijnen uitgeput te zijn; zij hebbeu ruim 700,000,000 aan goud en zilver opgeleverd, doch wat men er nu nog vindt loont de moeite van het delven niet meer. Het verval der stad is thans nog sneller dan de opkomst was. Reeds hebben 30,000 zie len haar verlaten met al wat tilbaar was. De prachtigste huizen staan, voor zoover ze niet voor afbraak zijn verkocht, onbewoond en zijn onverkoopbaar, want zij kunnen zelfs de overgangs rechten niet opbrengen. De 5000 nog achterge bleven inwoners zijn mijnwerkers en fortuinzoe kers, die echter weldra verdwenen zullen zijn. In Italië begint men meer en meer moeite te doen om den daar voortgebrachten wijn zoowel in het eigen land als in den vreem de in de mode te brengen. Zoo heeft koning Humbert bevolen dat bij alle hoffeesten en bij officiëele diners niets dan Italiaansche wijn mag worden gedronken. Ook werden onderhandelin gen aangeknoopt om den invoer in Engeland te doen toenemen. Een zonderlinge Gemeenteraads zitting had onlangs te Kislar, in Zuid-Rusland, plaats. Aanwezig waren alleen de Burgemeeester en een Raadslid. Zij wachtten vijf minuten, en toen er nog niemand der overige leden verscheen, nam de Burgemeester plaats en opende hij op plechtigen toon de vergadering. Aan de orde was het afvaardigen van een deputatie bij Turgenjeff's begrafenis. Met „algemeene stemmen" werden de Burgemeester en het aanwezige Raadslid daartoe gekozen. Vervolgens werden de noodige midde len tot dekking van reis-, verblijfkosten enz. der deputatie gereedelijk verleend, en nadat de beide leden de vereerende opdracht aangenomen had den, werd de vergadering gesloten. Dit is geon anecdote, maar een waar voorval, volgens de Juschnii Kraj, welk blad aan de mededeeling een zeker niet ongegronde verzuchting toevoegt over den treurigen toestand van het Russische gemeentewezen. BI ij kens opgaven van het Bureau Veritas, zijn in de maand December jl. veron gelukt: 161 zeilschepen, waaronder 9 Neder- landsche, en 21 stoomschepen, waarbij geen enkel Nederlandsch. De werkliedenvereeniging „Pa trimonium" schrijft men uit Amsterdam aan de Arnh. Ct. heeft de onhandigheid, om voor de Transvalere een zijden vlag te laten maken te.... Bonn! „Was er dan vraagt decorres pondent onder de „stamverwante Hollandsche broederen" geen sterveling te vinden, die een zijden vlag met het Transvaalsche wapen kon maken, dat deze Amsterdamsclie werklieden vereeniging met haar mallen Latijnschen naam een Transvaalsche vlag (van Fransche zijde) moest laten maken bij een Duitschen fabrikant? Zeer internationaal, maar ook zeer onhandig!" Twee knapen van 11 jaren, die in de R. K. kerk te Sluis onder de Hoogmis de offerbus gestolen hadden, zijn door de politie gevat. Een drankslaaf te Breda heeft in een vlaag van dronkaards-waanzin zijn vrouw bij de haren gegrepen, geslagen, getrapt, in één woord afschuwelijk beleedigd. Zijn kind, dat anders aan dergelijke tooneelen gewoon is, kwam schreiende tusschen beiden en koos partij voor de moeder, doch om die bemiddeling werd de kleine door den vader met een mes aan de handen gewond. De politie maakte den woesteling spoe dig onschadelijk. Een rariteit. De 70jarige Christina Kramers vierde dezer dagen haar 40jarig dienst- feest in de familie Gevacrts van Nuland, te Dordrecht. Londensch* speelholen. Voor het politie- tribunaal in Bowstreet werd Vrijdag het proces tegen het speelhol, genaamd „Park-club" voort gezet. Er wordt daar bijna den ganschen nacht door, soms tot 8 uren in den ochtend, baccarat gespeeld met hooge inzetten 50 tot 300), en de eigenaar van de „club", zekere Jenks, moet daarmee circa 10.000 's jaars verdiend hebben. Op de bank der beschuldigden hadden plaats genomen, behalve de eigenaar Jenks en diens secretaris, een Engelsche baronet, sir Ch. Cunningham, eu verscheiden andere tot de hooge kringen behoorende personen. A 1 s e e n b o w ij s, d a t i n 1547 demo- lenaars bij de Amersfoortsche regeering in niet te besten reuk stonden, kan wellicht dienen, dat op XVI Mei van gemeld jaar werd geordonueerd „dat zij slechts twee varkens in een jaar moch ten mesten, eu niet meer houden, dan cén haan en acht hennen.» Twee Rotter damsche velocipe- disten, E. K. en G. V.ondernamen eergisteren- voormiddag te half elf op hunne snelwielers een tocht naar Utrecht, welken afstand zij in drie en een half uur aflegden. Een geheel gezin is te Bud a-P est vergiftigd door gas. Den vorigen dag reeds ge voelden allen in huis zich ongesteld en men zond om een dokter. Deze bevoud, dat de verschijnse len op vergiftiging door gas wezen, maar deze was zeer onwaarschijnlijk, want men gebruikte geen gas in huis. Hij schreef eenige medicijnen voor, die de patiënten veel goed deden. Zij begaven zich aanmerkelijk hersteld ter ruste; maar den volgenden morgen vond men vijf leden van het gezin dood en vier andere in etn hopeloozen toestand. Alleen een kindermeid en een kind, die met het hoofd onder de dekens gelegen had den, bleven behouden. Het gas was, zooals nu gebleken is, in de woning gedrongen door «en niet meer gebruikte gaspijp van een afgebrand naburig huis. Onder de slachtoffers is ook de grootmoeder der kinderen, die daar dien nacht gekomen was om voor de zieken te zorgen. In een taanketel, waarin men net ten bruin maakt, viel eergisteren een Scheve- ninger. Hij schreeuwde uit alle macht om hulp, die eindelijk kwam opdagen. De „neger" werd afgekrabd en een Scheveninger kwam weer voor den dag. Waarschijnlijk heeft hij zich niet erg bezeerd. Te Ne w-Y ork werd dezer dagen eene groote boekerij verkocht. De eigenaar had vooraf onder tien openbare bibliotheken eene som van 5000 dollars doen verdeelen, om op die veiling tot aankoop van boeken te besteden. Het gevoig was, dat de bestuurders dier inrichtingen telkeus tegen elkander opboden, zoodat menig werk het dubbele van den marktprijs gold. De Nation zegt, dat de verkooper er zijne 5000 dol lars ruim weer uithaalde. M a a n d a g-n acht werd bij den land bouwer Elzen te Batenburg ingebroken en mistte men bij de ontdekking daarvan30 metworsten. Men meldt dat Nederland sinds eenige dagen ook een „Postmaster-General" bezit; den heer Hofstede, tot dusver hoofddirecteur der Posterijen, moetnl. nu het generaal opperbevel over Post- en Telegraafdiensten zijn toevertrouwd. In het museum van natuurlijke historie te Parijs is de teutoontstelling geopend van eene rijke verscheidenheid van voorwerpen, met den Travailleur er. Talisman opgedolven uit de diepte der zee op een onderzoekingstocht in den Atlantischen Oceaan en de Middellandsche Zee. Sommige dier voorwerpen zijn opgehaald uit eene diepte van meer dan 5000 meter beneden het oppervlak van het water. De tentoonstelling geeft als het ware eene nieuwe wereld te aan schouwen. Een bekend advokaat van Milaan die op den naam van een edelman van Como valsche wissels gemaakt had, is uit de stad ge vlucht. Bestemming onbekend. De ontzaglijke kracht, welke vloeibaar koolzuur kan ontwikkelen, wordt steeds meer voor de meest verschillende doeleinden in toepassing gebracht. In bierbrouwerijen oefent men daardoor een druk uit op het in groote kuipen staande brouwsel, om de vaste stoffen spoediger te doen bezinken. Iu Zweden heeft men het bij havenwerken toegepast, om zware rotsblokken in bewegiug te brengen en te lichten. Ook Krupp moet het in gebruik hebben genomen, om ge goten ijzer saam te persen. Bij een veldslag door een tiental werkvrouwen te Milaan, met lange messen weder zijds geleverd, werden drie der harpijen zwaar gewond. Een winter als dien wij thans be- leven geeft natuurlijk weer aanleiding tot het ophalen der herinneringen aan zachte winters uit vroeger en later tijd. Eenige daarvau deeleu wij mede. Iu 1186 en 1414 bloeiden de boomen in Januari. In de vorige eeuw kwamen tien zachte winters voor. De 16e en 17e en 18e eeuw had den te zamen 31 zachte winters tegen 74 bi zonder strenge. Een buitengewoon zachte was die van 17951796, toen stond de thermometer slechts een zeer enkele maal onder het vriespunt. In Engeland stonden toen in Januari de doperwten reeds een voet boven den grond, en te Weenen bloeiden in die maand de amandel- en kerse- boomen. Yolgens den Précurseur, zou hetplan bestaan gedurende de tentoonstelling te Antwer pen de vermaarde stoomboot Great-Eastern in de Schelde voor de stad te ankeren. Over dag zou zij een drijvend restaurant, en 's nachts een drijvend hotel wezen. Of dit gevaarte wel zoover de Schelde zou kunnen op stoomen, is zeer de vraag. TeMilaan is de onlangs voltooide passage, zooals trouwens alle passages, met glas gedekt en in het midden vindt men een soort van rotonde met koepelvormig dak. In dezen koepel zijn een groot aantal gaspitten op vrij aanzien lijke hoogte aangebracht. Deze pitten worden eiken avond aangestoken. Dit zou moeielijk op de boven besehreven wijze gaan, eu daarom heeft men een manier bedacht, die zeer geschikt is en waarbij van electriciteit gebruik wordt ge maakt. Dichtbij de gasbranders namelijk heeft men een miniatuur spoorwegje aangelegd. Dit spoorweglijntje wordt bereden door een kleine electrische locomotief, die een pit met zich voert, welke in alcohol gedoopt is, op dezelfde wijze als zulks met de gewone spirituslampeu het ge- vai is. De pit is zoo aangebracht, dat zij, met de locomotief rondgaande, alle gasbranders rakelings voorbijgaat. Zoodra nu het gas ontstoken moet worden, steekt men de pit aan en zet de loco motief in gang. In een oogwenk is de locomotief den cirkel rondgegaan, en in denzelfden tijd heeft de brandende pit het gas, dat uit de verschillende branders ontsnapt, aangestoken. Het biedt een zeer aardig schouwspel aau en eiken avond komen tal van Milaners of van vreemdelingen, die er van hebben hooren spreken, naar deze passage (de Victor Emmanuel Gallerie) om getuigen te ziju van de operatie. In de Arnh. Ct wordt de aandacht gevestigd op een dure vergissing van den Water staat. Volgens het bestek van aanbestjding zal nl. het te Stavoren te bouwen station geheel onderheid moeten worden, maar is de bodem daar zóó vast, dat dit heien niet alleen volslagen over bodig is, maar zelfs een zeer kostbaar en moeie lijk werk zal wezen. Voor een zeer merkwaardig vaar tuig, dat wel hoofdzakelijk voor den dienst als reddingsboot bestemd zal zijn, heeft G. Peusz, te Strahund patent gekregen. Het doet denken aan de cantamarane der Zuidzee-eilanders. Men denke zich twee smalle ijzeren booten; die met stukken kurk gevuld zijn, opdat ze blijven drijven, als zij soms lek worden. Deze booteu zijn door schar- nierstangen verbonden, zoodat zij de bewegingen der golven kunnen volgen. Op deze stangen is de eigenlijke boot bevestigd, bestemd voor het opnemen der bemanning en wel zoo hoog, dat het instaande water onmiddelijk weer wegstroomt door gaten in den bodem. Geheel eigenaardig ia ook het takelwerk en de naar beneden gegaffel de mast. Dit vaartuig zal wel in staat zijn, aan de zwaarste stormen weerstand te bieden. De beroemdeZweedsche, te N. -York gevestigde ingenieur Ericson, heeft thans, ia na volging van den Franschen vakgenoot Mouchot, eene zonnekrachtmachine vervaardigd. Bij derge lijke machine wordt het water in een ketel, in plaats van door vuur, door de hitte van opge vangen zonnestralen in stoom omgezet; men kan er ook lucht mee verwarmen en die zoo als be weegkracht gebruiken. De zonnestralen worden in een hollen spiegel, die het best met een reus achtige oesterschelp of eetlepel te vergelijken is, opgevangen en daarin weerkaatst, zoodat zij al hare kracht uitoefenen kunnen op een boveu dien spiegel geplaatsten cylinder, welke de plaats van den ketel vervult. De spiegel is 11 voet lang en 16 breed, en heeft derhalve een weerkaatsend vlak van 176 voet, dat de zonnestralen loodrecht op de onderzijde van den II voet langen eu 6l/< dm. breeden watercilinder terugwerpt. Bovendien is de spiegel beweegbaar en volgt, door een een voudig uurwerk, den verschillenden st md der zon. Het bezwaar van roesten en derhalve altijddurende polijsten van Mouchots zonlocomobiel, die me talen spiegels had, heeft Ericson overwonnen door ze van gewoon gebogen spiegelglas te nemen. Bij de proefnemingen in den laatsten zomer (des win ters kan de machine niet werken) verkreeg Ericson 120 omwentelingen in de minuut; de hoogste hitte, welke de spiegel overbracht, was 520o Fahr. In eene beschrijving met afbeelding, die Ericsson zelf in de Nature, No. 740, heeft gegeven van zijne machine hij heeft er 20 jaren aau ge werkt berekent hij, dat de hitte der zon zelve klimt tot l,303,640o Fahr. Van 49 Februari wordt te Lon- den, in Floral Hall, Covent-Garden, een tentoon stelling gehouden van „tweewielers," „driewielers," en toebehooren. Een merkwaardige diefstal is in het gebouw der Londensche melkinrichting in Museum street gepleegd. Daar hebben 's nachts eenige dieven een brandkast gestolen, die 400 kilogram zwaar was, en hun buit op een kar weg gevoerd, zonder dat de waker in het gebouw er iets van bemerkte. Het nummer van de kar, dat toevallig door een gerechtsdienaar was opgemerkt, bracht de politie op het spoor vau de gestolen kast. Meri vond haar terug in het huis van een winkelier in scheepsbehoeften. De dieven hadden haar niet open kunnen breken. In dat huis vond mep. tevens een aantal juweelen sieraden, alsmede een aantal inbrekers-werktuigen. De heer, die 11. Woensdag door een kolenwagen op de Hoogstraat te Rotterdam werd overreden, is aan de gevolgen overleden. De directeur van het theaterte Tours kondigde onlangs de wederopvoering van Mamsell Nitouche aan. Een recensent nam die gelegenheid te baat het volgende verzoek tot den directeur te richten: „Wij hopen innig, dat de directeur er thans toe komen zal, zich een offer te getroosten, zoodat de brigadier Loriot niet weder gedwongen zal wezen met krijt zijn rang op ziju mouw af te teekenen. Tien cents zijn voldoende voor den aai. koop van het benoodigde galon." In de kantonnale gevangenis te Venloo bevindt zich thans voor 2 dagen in ar rest een 82jarig persoon uit Venraai, wegens overtreding van de vergunningswet. Daar de grijsaard door ouderdom zijn gezicht heeft ver loren, is hij door zijn 62jarigen zoon daarheen geleid. Bij uitvoerig arrest deed gisteren de rechtbank te Utrecht uitspraak in de zaak der studenten van het Munsterkerkhof. De beklaag den Ram en G ren feil zijn veroordeeld tot 15 dagen celstraf en ƒ8 boete, subsidiair 1 dag. Boddaert tot 8 dagen cel. Voorts Grenfell.Turk en Rijcke- vorselelk/25 subs. 7 dagen cel. De Jong werd vrij gesproken. D e N. Gron. Ct. schrijft het volgende „Wordt er nu en dan geklaagd over langzame verzending van brieven, uit het onderstaande zal blijken, dat het publiek soms ook te veeleischend is. Zoo komen op enkele verzendingen curieuze adressen voor o. a. „Spoed, Spoed, waut mijn vrouw is dood!" of zooals dezer dagen nog van Scheemda een brief verzonden werd en waar op met vette letters geschreven stond: „Spoed, Spoed, Spoed! Sito hals over kop! Een groote meubelfabriek in Mo- ravië, van de firma Tbonet, is geheel afgebrand. Twaalf honderd mannen zijn hierdoor zonder werk. De firma heeft nog vijf even groote fabrieken, in verschillende landen. De Koningin van Tahiti, reizende incognito als Mevr. Salmon, is op weg naar En geland en Frankrijk. Zij bracht het laatst een be zoek aan Chicago.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2